Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

επειδη στα περισσοτερα sites που αναδημοσιευθηκε το δελτιο τυπου του υπουργειου ειτε αυτουσιο ειτε διανθισμενο με ρεπορταζ εμπαθειας και παραπληροφορησης, εμφανιστηκαν απο κατω σχολια "αγανακτισμενων φορολογουμενων", να υπενθυμισω οτι η εκθεση του γενικου λογιστηριου του κρατους που συνοδευε την τροπολογια του υπουργου της μνημονιακης συγκυβερνησης λοβερδου το περασμενο καλοκαιρι ελεγε κατηγορηματικα οτι απο τους επι πτυχιω φοιτητες δεν προκυπτει καμια οικονομικη επιβαρυνση στο ελληνικο δημοσιο και συνεπως στον ελληνα φορολογουμενο... και βεβαιως στα γνωστα sites που πενθουν ακομα για την εκλιπουσα μνημονιακη συγκυβερνηση και αποθεωνουν καθε στιγμη τον κυριο σοιμπλε, εννοειται οτι τα σχολια του αντιλογου κοβονται "δημοκρατικοτατα" δειχνοντας το ηθος αλλα και τους σκοπους του ρεπορταζ τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

επειδη στα περισσοτερα sites που αναδημοσιευθηκε το δελτιο τυπου του υπουργειου ειτε αυτουσιο ειτε διανθισμενο με ρεπορταζ εμπαθειας και παραπληροφορησης, εμφανιστηκαν απο κατω σχολια "αγανακτισμενων φορολογουμενων", να υπενθυμισω οτι η εκθεση του γενικου λογιστηριου του κρατους που συνοδευε την τροπολογια του υπουργου της μνημονιακης συγκυβερνησης λοβερδου το περασμενο καλοκαιρι ελεγε κατηγορηματικα οτι απο τους επι πτυχιω φοιτητες δεν προκυπτει καμια οικονομικη επιβαρυνση στο ελληνικο δημοσιο και συνεπως στον ελληνα φορολογουμενο... και βεβαιως στα γνωστα sites που πενθουν ακομα για την εκλιπουσα μνημονιακη συγκυβερνηση και αποθεωνουν καθε στιγμη τον κυριο σοιμπλε, εννοειται οτι τα σχολια του αντιλογου κοβονται "δημοκρατικοτατα" δειχνοντας το ηθος αλλα και τους σκοπους του ρεπορταζ τους...

Παίρνω αφορμή από την παρέμβαση του αγαπητού συναδέλφου για να εκφράσω αυτό που νιώθω λόγω της αυριανής ημερομηνίας.....

Πέρυσι,τέτοια ημέρα,ο κος Κουράκης μας δεχόταν στο βουλευτικό του γραφείο για να μας ακούσει και να μας δώσει τη συμπαράσταση και τις συμβουλές του...

Το ίδιο διάστημα,μετρούσαμε καθημερινά νέους εχθρούς......επιθέσεις,συκοφαντίες,λασπολογία,ύβρεις,απαξιωτικά σχόλια για την προσωπικότητα μας,για τη ζωή μας,για την ποιότητα μας ως άνθρωποι....σαν να "οφείλαμε" σε όλους,τα πάντα κι απολύτως τίποτα στον εαυτό μας!

Ενα χρόνο μετά......η ολοκληρωτική ανατροπή της καθεστηκυίας τάξης πραγμάτων που τότε,έμοιαζε ασάλευτη,ακλόνητη,επιβλητική!

Η αποθέωση του απρόβλεπτου της ζωής,του επίμονου κι ακούραστου αγώνα,η ελπίδα που έγινε πραγματικότητα λόγω μιας ιδιαίτερα ευνο'ι'κής συγκυρίας! :)

Είναι συγκλονιστικό όλο αυτό όταν επιχειρείς απολογισμό κι αφού το έχεις βιώσει "από μέσα"......όπως συζητούσαμε και με την Isolde!

Είναι απίστευτο να έχεις ζήσει από κοντά,πάρα πολλά,να θυμάσαι κάθε λεπτομέρεια και να προσπαθείς σιγά-σιγά να συνέλθεις από ένα διαρκές shock στο οποίο,ΟΛΟΙ,άλλος λιγότερο-άλλος περισσότερο,είχαμε αφεθεί λόγω της κατάστασης,απαρνούμενοι τη συνηθισμένη καθημερινότητα μας.

Προσπαθώντας,μέρα με τη μέρα,να εγκαταστήσουμε στη συνείδηση μας,την αδιάψευστη πεποίθηση πως τα "δύσκολα έμειναν πίσω" και πως το μέλλον χαμογελά σε όλους μας,ανακαλύπτουμε με έκπληξη,το μέγιστο βαθμό της ψυχικής εξάντλησης και της ακαθόριστης σωματικής κόπωσης λόγω του διαρκούς stress.

Είναι δυνατόν.....να το περάσαμε όλο αυτό?? :o Κι όμως...είναι και το αντέξαμε,όσοι το αντέξαμε! emweight_lift

Κάποιοι δεν μπόρεσαν,αρρώστησαν,αποχώρησαν.....όμως,ΟΛΟΙ ΜΑΣ,θέλω να πιστεύω,γίναμε σοφότεροι,δυνατότεροι και πιο αισιόδοξοι παρά την ταλαιπωρία μας!

Ηταν κι αυτό,μία σελίδα από τη ζωή μας......απρόβλεπτη,μυστήρια,περίεργη,συναρπαστική και ξεχωριστή για τον καθένα μας,όπως και να το "αναγνώσει" κανείς,εκ των υστέρων. :)

XN%20ouranio%20toxo%2011-3-2015.jpg

Ειρήνη Καλαϊτζάκη 11 Μάρ. 15:54

Όταν η φύση έχει κέφια, στέλνει τις σκιές να διχοτομήσουν το ουράνιο τόξο - Κόλπος της Σούδας χθες το απόγευμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηταν κι αυτό,μία σελίδα από τη ζωή μας......απρόβλεπτη,μυστήρια,περίεργη,συναρπαστική και ξεχωριστή για τον καθένα μας,όπως και να το "αναγνώσει" κανείς,εκ των υστέρων.

λιγο ειναι να μετατραπεις σε γατα του σρεντιγκερ? κι ασε τους φυσικους να ψαχνονται - εμενα να ρωτησουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη στα περισσοτερα sites που αναδημοσιευθηκε το δελτιο τυπου του υπουργειου ειτε αυτουσιο ειτε διανθισμενο με ρεπορταζ εμπαθειας και παραπληροφορησης, εμφανιστηκαν απο κατω σχολια "αγανακτισμενων φορολογουμενων", να υπενθυμισω οτι η εκθεση του γενικου λογιστηριου του κρατους που συνοδευε την τροπολογια του υπουργου της μνημονιακης συγκυβερνησης λοβερδου το περασμενο καλοκαιρι ελεγε κατηγορηματικα οτι απο τους επι πτυχιω φοιτητες δεν προκυπτει καμια οικονομικη επιβαρυνση στο ελληνικο δημοσιο και συνεπως στον ελληνα φορολογουμενο... και βεβαιως στα γνωστα sites που πενθουν ακομα για την εκλιπουσα μνημονιακη συγκυβερνηση και αποθεωνουν καθε στιγμη τον κυριο σοιμπλε, εννοειται οτι τα σχολια του αντιλογου κοβονται "δημοκρατικοτατα" δειχνοντας το ηθος αλλα και τους σκοπους του ρεπορταζ τους...

Παίρνω αφορμή από την παρέμβαση του αγαπητού συναδέλφου για να εκφράσω αυτό που νιώθω λόγω της αυριανής ημερομηνίας.....

Πέρυσι,τέτοια ημέρα,ο κος Κουράκης μας δεχόταν στο βουλευτικό του γραφείο για να μας ακούσει και να μας δώσει τη συμπαράσταση και τις συμβουλές του...

Το ίδιο διάστημα,μετρούσαμε καθημερινά νέους εχθρούς......επιθέσεις,συκοφαντίες,λασπολογία,ύβρεις,απαξιωτικά σχόλια για την προσωπικότητα μας,για τη ζωή μας,για την ποιότητα μας ως άνθρωποι....σαν να "οφείλαμε" σε όλους,τα πάντα κι απολύτως τίποτα στον εαυτό μας!

Ενα χρόνο μετά......η ολοκληρωτική ανατροπή της καθεστηκυίας τάξης πραγμάτων που τότε,έμοιαζε ασάλευτη,ακλόνητη,επιβλητική!

Η αποθέωση του απρόβλεπτου της ζωής,του επίμονου κι ακούραστου αγώνα,η ελπίδα που έγινε πραγματικότητα λόγω μιας ιδιαίτερα ευνο'ι'κής συγκυρίας! :)

Είναι συγκλονιστικό όλο αυτό όταν επιχειρείς απολογισμό κι αφού το έχεις βιώσει "από μέσα"......όπως συζητούσαμε και με την Isolde!

Είναι απίστευτο να έχεις ζήσει από κοντά,πάρα πολλά,να θυμάσαι κάθε λεπτομέρεια και να προσπαθείς σιγά-σιγά να συνέλθεις από ένα διαρκές shock στο οποίο,ΟΛΟΙ,άλλος λιγότερο-άλλος περισσότερο,είχαμε αφεθεί λόγω της κατάστασης,απαρνούμενοι τη συνηθισμένη καθημερινότητα μας.

Προσπαθώντας,μέρα με τη μέρα,να εγκαταστήσουμε στη συνείδηση μας,την αδιάψευστη πεποίθηση πως τα "δύσκολα έμειναν πίσω" και πως το μέλλον χαμογελά σε όλους μας,ανακαλύπτουμε με έκπληξη,το μέγιστο βαθμό της ψυχικής εξάντλησης και της ακαθόριστης σωματικής κόπωσης λόγω του διαρκούς stress.

Είναι δυνατόν.....να το περάσαμε όλο αυτό?? :o Κι όμως...είναι και το αντέξαμε,όσοι το αντέξαμε! emweight_lift

Κάποιοι δεν μπόρεσαν,αρρώστησαν,αποχώρησαν.....όμως,ΟΛΟΙ ΜΑΣ,θέλω να πιστεύω,γίναμε σοφότεροι,δυνατότεροι και πιο αισιόδοξοι παρά την ταλαιπωρία μας!

Ηταν κι αυτό,μία σελίδα από τη ζωή μας......απρόβλεπτη,μυστήρια,περίεργη,συναρπαστική και ξεχωριστή για τον καθένα μας,όπως και να το "αναγνώσει" κανείς,εκ των υστέρων. :)

XN%20ouranio%20toxo%2011-3-2015.jpg

Ειρήνη Καλαϊτζάκη 11 Μάρ. 15:54

Όταν η φύση έχει κέφια, στέλνει τις σκιές να διχοτομήσουν το ουράνιο τόξο - Κόλπος της Σούδας χθες το απόγευμα.

Myriam το κείμενό σου αυτό, μοιάζει με...επίλογο...

Προβλέπω ότι μόλις ψηφιστεί το Πολυνομοσχέδιο και τεθεί η οριστική λύση στο ζήτημά μας, το παρόν τόπικ εξ ορισμού δε θα έχει λόγο ύπαρξης..οπότε και θα κλείσει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφιερωμένο σε μένα..... αυτές οι δύο που ξέρουν καταλαβαίνουν....

Ζω, ακόμη ζω
πες μου αν ζω, σαν ταινία το ένιωσα.
Σα βροχή, δυνατή
στις οθόνες τ’ αντίο σου βρέχω.
Ζω, ακόμη ζω
σε μια σκηνή όπου όλα στα έδωσα.
Νικημένος φυγάς
κι ήταν λάθος μου που στο φανέρωσα.

(Ρεφρέν)

Είμαι ο ήρωας που μένει μόνος του
τώρα οι τίτλοι του τέλους θα πέσουν για `μένα
οι τίτλοι του τέλους θα γράψουν το θέμα.
Είμαι ο ήρωας που μένει μόνος του
τώρα οι τίτλοι του τέλους θα πέσουν για `μένα
οι τίτλοι του τέλους θα γράψουν το θέμα.
Μα εγώ για `σένα έπαιξα.

Ζω, ίσα που ζω
κι εσύ μου λες " η ζωή συνεχίζεται."
Σιωπηλός, σε κοιτώ
να πετάς τις ευχές στα καμένα.
Θες, να `μαι καλά
λόγια φτηνά που η πρόθεση σκίζεται.
Να φανώ δυνατός
σ’ ένα πλάνο που πια δε φωτίζεται.

(Ρεφρέν)

Είμαι ο ήρωας που μένει μόνος του
τώρα οι τίτλοι του τέλους θα πέσουν για `μένα
οι τίτλοι του τέλους θα γράψουν το θέμα.
Είμαι ο ήρωας που μένει μόνος του
τώρα οι τίτλοι του τέλους θα πέσουν για `μένα
οι τίτλοι του τέλους και τίποτα τέρμα.
Μα εγώ για `σένα έπαιξα,
να κλαις στο σινεμά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαραίτητη διευκρίνηση:Στην προηγούμενη σελίδα,σε ποστ,μοιράστηκα κάποιες σκέψεις που από το πρωί,με καταδίωκαν λόγω της σημερινής ημερομηνίας σε σχέση με την αντίστοιχη περυσινή.

Τις σκέψεις μου,μοιράστηκα επίσης σε πμ νωρίτερα,με 'άλλο συνάδελφο. emrose

Δεν υπονόησα πως το τόπικ θα κλείσει αφού ο τίτλος του είναι:"ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ" κι άρα,δεν περιορίζει τη λειτουργία του στο θέμα των διαγραφών αποκλειστικά!

Αλλωστε,όποιος θυμάται και διαβάζει προσεκτικά,πριν από μέρες,η Isolde,σε δική της δημόσια προσωπική εξομολόγηση,δήλωσε ξεκάθαρα πως το τόπικ δεν κλείνει,ούτε και μετά από την αίσια κατάληξη του θέματος μας! empimp

Εδώ....προσπαθούμε να ανασύρουμε threads από το παρελθόν.....αυτό θα κλείσουμε,Θεού θέλοντος και Lord επιτρέποντος???? emwhistling

Συμφωνώ με το Φερτομάζα πως θα μπορούμε ΟΛΟΙ να το χρησιμοποιούμε ως "μπαστουνάκι",κατά την προσφιλή του έκφραση την οποία δανείζομαι από τη σελίδα 170-171 όπου την πρωτοχρησιμοποίησε ο ίδιος!!! :lol:

Το θαυμάσιο είναι πως στο "μπαστουνάκι" αυτό,αναγνωρίζει πλέον χωρίς ενδοιασμό πως ακουμπάει και ο ίδιος τακτικά ενώ παλιότερα,το καταλόγιζε μόνο σε άλλους........ ;)

Επίσης,κανείς δεν ξέρει,στο μέλλον,τι είδους προβλήματα μπορεί να προκύψουν στο συνδικαλιστικό πεδίο.....καλό είναι να υπάρχει ζωηρός και ζωντανός διάλογος μαζί με την εκτόνωση που προσφέρεται ώστε να διευκολύνεται η ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων κι ανεξάρτητα από το γεγονός πως κάποιοι θα έχουν στο μεταξύ,αποφοιτήσει.

Οποιος θέλει θα γράφει,τακτικά ή λιγότερο τακτικά κι όποιος δε θέλει,θα απέχει......... emflowers

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού κλείνουμε το μαγαζί μετά από τόσα χρόνια...

Ώρες ώρες αναλογιζομαι πόσο φορτίο θα σηκώνουν οι δύσμοιροι εκείνοι παρατρεχάμενοι

που μπαίναν εδώ μέσα για να ρουφιανέψουν καμιά είδηση.

Αλλά ρουφιάνοι ήταν και είναι, καλά να πάθουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΕΡΓΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι πως όταν έχεις αριστερές έστω καταβολές,

οφείλεις να έχεις άποψη και ευαισθησία για τα κοινωνικά δρώμενα.

Είναι ο πυρήνας της ιδεολογίας αυτός.

Το ερώτημα λοιπόν είναι,

γίνεται να είσαι αριστερός ανέξοδα και à la carte

χωρίς να αναλαμβάνεις το προσωπικό κόστος;

Θα ήθελα να προβάλω - προβοκατόρικα είναι η αλήθεια - τα αιτήματα των παιδιών που κάνουν την κινητοποίηση στη Νομική.

«Από τις 2 Μαρτίου, πολιτικοί κρατούμενοι και φυλακισμένοι αγωνιστές διεξάγουν έναν αγώνα με ανάχωμα το σώμα τους, πραγματοποιώντας απεργία πείνας η οποία κλιμακώνεται, με τη σταδιακή ένταξη περισσότερων κρατουμένων στην πρώτη γραμμή του αγώνα. Εμείς, από τη μεριά μας, στηρίζουμε τον αγώνα των αιχμάλωτων συντρόφων και απαιτούμε:

• Την κατάργηση των «αντιτρομοκρατικών» νόμων, άρθρα 187 και 187Α
• Την κατάργηση του ειδικού κατασταλτικού νόμου («κουκουλονόμος»)
• Την κατάργηση των φυλακών τύπου Γ (ειδικές συνθήκες κράτησης και απομόνωσης)
• Την άμεση απελευθέρωση των συγγενών της αναρχικής επαναστατικής οργάνωσης Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς
• Την απελευθέρωση του Σάββα Ξηρού (μέλους της ε.ο. 17Ν) για λόγους υγείας, με αναπηρία 98%.
• Την οριοθέτηση των ζητημάτων περί επεξεργασίας και χρήσης του γενετικού υλικού (DNA), με βάση το οποίο έχουν στηθεί σκευωρίες και καταδίκες αγωνιστών.

Ο αγώνας των συντρόφων/συντροφισσών πολεμά τις κατασταλτικές μεθοδεύσεις του κράτους και του κεφαλαίου, που στοχοποιούν τον κόσμο του αγώνα και της επανάστασης, εντός και εκτός των τειχών, μεθοδεύσεις οι οποίες αυξάνονται και εξελίσσονται αφενός όσο εμβαθύνεται η δομική κρίση του καπιταλισμού, αφετέρου όσο οργανώνεται και αντεπιτίθεται ο κόσμος του αγώνα.

Η κατάργηση του «κουκουλονόμου» και του «τρομονόμου», που έχουν χρησιμοποιηθεί από το καθεστώς για να αναβαθμίσουν κατηγορητήρια και να φουσκώσουν ποινές, αφορούν άμεσα κάθε αγωνιζόμενο υποκείμενο που αμφισβητεί την αστική νομιμότητα. Γι’ αυτό και αντιλαμβανόμαστε την αλληλεγγύη με τους κρατούμενους αγωνιστές ως αναπόσπαστο κομμάτι του αγώνα, ως μια αμοιβαία και πολύμορφη σχέση.

Προτάσσουμε την πολύμορφη δράση, την δημιουργία υποδομών, την όξυνση και την αλληλοϋποστήριξη όλων των αγώνων. Εκτιμάμε ότι η δράση του κινήματος αλληλεγγύης μπορεί να ενισχύσει καταλυτικά την απεργία των συντρόφων/συντροφισσών, συμβάλλοντας αφενός στην δικαίωση όλων των αιτημάτων τους, αφετέρου στην δημιουργία μιας ακόμα παρακαταθήκης για τουςαγώνες που έπονται.

Ένα μαχητικό κίνημα αλληλεγγύης, σε συνάρτηση με την δυναμική της ίδιας της απεργίας των συντρόφων, μπορεί να τσακίσει προκαταβολικά την όποια «μερική» οπισθοχώρηση ή την ονομαστική και μόνο τροποποίηση των νομοσχεδίων, που ενδεχομένως θα επιχειρήσει το κράτος κατά την απόπειρά του να διαχειριστεί την απεργία πείνας.

Για όλους τους παραπάνω λόγους προβαίνουμε στην κατάληψη του κτιρίου της Νομικής σχολής, επιχειρώντας να δημιουργήσουμε ένα πολύμορφο κέντρο λόγου και δράσης, μέχρι την δικαίωση και του τελευταίου ή της τελευταίας απεργού πείνας.

ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΑΙΧΜΑΛΩΤΩΝ ΑΠΕΡΓΩΝ ΠΕΙΝΑΣ.
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ ΚΑΘΕ ΦΥΛΑΚΗΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ».

Συγνώμη Τζίνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγή : Tvxs

 

Κώστας Αρβανίτης: Σας παρουσιάζω τις αμοιβές Θεοδωράκη όταν ήταν «πρωταγωνιστής» στην ΕΡΤ

 
22:56 | 12 Μαρ. 2015
 

Ο διευθυντής του 105,5 Στο Κόκκινο Κώστας Αρβανίτης απαντά στην ανακοίνωση που εξέδωσε το Ποτάμι του Σ. Θεοδωράκη, η οποία κάνει λόγο για σπατάλες στην ΕΡΤ.

Η ανακοίνωση του Κώστα Αρβανίτη: "H σημερινή ανακοίνωση του Ποταμιού που αφορά στις αμοιβές αλλά και στα εσωτερικά του ραδιοφωνικού σταθμού "Στο Κόκκινο", έχει μέγιστο ενδιαφέρον σε ότι αφορά στην εγκυρότητα της πληροφόρησης. Θα βοηθήσουμε λοιπόν στο ρεπορτάζ δίνοντας τις αμοιβές τόσο τις δικές μου στην διαδρομή στην ΕΡΤ, όσο και του ηγέτη του κόμματος κυρίου Σταύρου Θεοδωράκη. Την εποχή που ο κ. Θεοδωράκης ήταν στην ΝΕΤ ελάμβανε 23.490 μικτά για μία εκπομπή ωριαία, ενώ εγώ ελάμβανα 4226 μικτά περίπου 2.600 καθαρά για καθημερινή τετράωρη εκπομπή και καθημερινή εκπομπή στο ραδιόφωνο.

Πόσο μάλλον την περίοδο της πρωινής ενημέρωσης 2012 - 2013, όταν οι καθαρές αποδοχές μου από την ΕΡΤ, δεν ξεπέρασαν τα 1500, όπως και των άλλων συναδέλφων με βάση την ΣΣΕ. Η σημερινή προσπάθεια του επικοινωνιακού επιτελείου του «Ποταμιού» έχει βασικό στόχο να παρουσιάσει ότι όλοι είμαστε ίδιοι ή σχεδόν ίδιοι. Να απαξιώσει την προσπάθεια για την επαναλειτουργία της ΕΡΤ . Σας επισυνάπτω τις λίστες αμοιβών την εποχή που ο κύριος Θεοδωράκης ήταν πρωταγωνιστής στην ΝΕΤ, καθώς και την τελευταία σύμβαση μου στην ΕΡΤ . Σε ότι αφορά στο Κόκκινο έχω δηλώσει ότι είμαι και παραμένω στο ραδιόφωνο που με τόσο κόπο χτίζουμε καθημερινά μαζί με τους συναδέλφους μου, τόσο πολιτικά όσο και δημοσιογραφικά ο κος Θεοδωράκης πλέει στην θολή μετριότητα του ποταμιού του".


%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%91%CE%A3%CE%

 

theodorakis-ert1426171059.jpg
 
Η ανακοίνωση του Ποταμιού:
 
Nα ρωτήσουν τα στελέχη τους για τις σπατάλες στην ΕΡΤ
 
Από τον ΣΥΡΙΖΑ αναρωτήθηκαν αν το Ποτάμι γνωρίζει τις σπατάλες, που έγιναν στην ΕΡΤ. Και βέβαια τις γνωρίζουμε και έχουμε συγκεκριμένες προτάσεις ώστε να μην επαναληφθούν. Αλλά πριν ο ΣΥΡΙΖΑ απευθυνθεί στο Ποτάμι για να μάθει για τις σπατάλες, θα μπορούσε να ρωτήσει κάποια από τα στελέχη του, που σήμερα δραστηριοποιούνται στα κομματικά ΜΜΕ αλλά την περασμένη δεκαετία δούλευαν στην ΕΡΤ ΑΕ. Ας ξεκινήσει από τον Κώστα Αρβανίτη και τον Κώστα Βαξεβάνη, οι οποίοι όπως ήδη έχουν ενημερώσει τους εργαζόμενους στο «Κόκκινο», ετοιμάζονται να διαδραματίσουν σοβαρό ρόλο στην καινούργια ΕΡΤ. Αν δεν βρουν άκρη με τα δύο αυτά συγκεκριμένα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, εμείς είμαστε στην διάθεσή τους και για να τους υποδείξουμε και άλλα στελέχη τους, που πρωταγωνιστούν σήμερα στην επικοινωνιακή στρατηγική της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ και είχαν για χρόνια προσφέρει τις υπηρεσίες τους στην ΕΡΤ ΑΕ.
 
Κατά τα λοιπά περιμένουμε από τον ΣΥΡΙΖΑ και μια ουσιαστική απάντηση στην κριτική που κάναμε στο νομοσχέδιο
 
 
 
 
Απάντηση Βαξεβάνη σε Θεοδωράκη : Ποτέ δεν ήσουν καλός δημοσιογράφος
 
Πηγή : Tvxs
17:08 | 12 Μαρ. 2015
 
Συνέχεια στην πολιτική αντιπαράθεση - με δημοσιογραφικές προεκτάσεις - δίνει ο Κώστας Βαξεβάνης με άρθρο που ανάρτησε στην ιστοσελίδα του koutipandoras. Νωρίτερα το Ποτάμι είχε εκδώσει ανακοίνωση καταγγέλλοντας πως το νομοσχέδιο για την ΕΡΤ δημιουργεί έναν “απόλυτα ελεγχόμενο φορέα”.

Σε απάντησή του ο ΣΥΡΙΖΑ άφησε αιχμές για “προκλητικές δαπάνες” στις μικτές παραγωγές του παρελθόντος, εκφράζοντας τη βεβαιότητα ότι στο Ποτάμι "γνωρίζουν" τις σπατάλες αυτές. "Για να μάθει για τις σπατάλες ο ΣΥΡΙΖΑ να ρωτήσει κάποια στελέχη του - ας ξεκινήσει από τον Κώστα Αρβανίτη και τον Κώστα Βαξεβάνη”, ανταπάντησε το Ποτάμι.

Συνέχεια στην κόντρα έδωσε ο Κώστας Βαξεβάνης. Σε άρθρο του με τίτλο “Να το πάρει το ποτάμι Σταύρο μου;” αναφέρει πως “ποτέ δεν ήσουν καλός δημοσιογράφος” και πως ο Σταύρος Θεοδωράκης έκανε εκπομπή με 4-5 εργαζόμενους που κόστιζε 20.000 ευρώ. Παραθέτει μάλιστα και βίντεο από την εν λόγω εκπομπή με συνέντευξη στον Λουκά Παπαδήμο.

Διαβάστε επίσης: Θεοδωράκης κατά Αρβανίτη - Βαξεβάνη για την ΕΡΤ

 

Ολόκληρo το άρθρο

Αγαπητέ Σταύρο

Ποτέ δεν ήσουν καλός δημοσιογράφος και έτσι δεν μου κάνει εντύπωση που σε μια ανακοίνωση μερικών σειρών έχεις τόσες ανακρίβειες για γνωστά και εμφανή γεγονότα. Έτσι λοιπόν κατανοώ το έλλειμα και απλώς σημειώνω:

1. Δεν είμαι και δεν ήμουν στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ήμουν κανενός κόμματος αν και είμαι και δηλώνω Αριστερός. Αλλά πάνω απ όλα είμαι δημοσιογράφος. Δηλαδή η πολιτική μου άποψη δεν με εμποδίζει να ασκώ τη δημοσιογραφία ανεξάρτητα και μαχητικά. Όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις φωτογραφία μου, όπως δικιές σου, ούτε με το Σημίτη, ούτε με το Γιάννο,ούτε με τον Άκη, ούτε με την οικογένεια Παπανδρέου. Όχι γιατί δεν θα μπορούσα να έχω τέτοιες φωτογραφίες ως δημοσιογράφος, αλλά γιατί η αντίληψή μου δεν μου επέτρεπε να ακίζομαι ναρκισσιστικά με την εξουσία. Αντιθέτως έχω πολλές από πολέμους και αρκετές με χειροπέδες που μου φόρεσαν γιατί υπερασπίστηκα τη δημοσιογραφία. Εν ολίγοις είμαι δημοσιογράφος και όχι κονφερανσιέ. Είμαι Αριστερός αλλά όχι δημοσιοσχεσίτης της εξουσίας.

2. Δεν εργάζομαι στο “Κόκκινο”, άρα μάλλον είναι δύσκολο να με άκουσε κάποιος στο “Κόκκινο” να λέω πως θα πάω στην ΕΡΤ.

3. Δεν θα πάω στην ΕΡΤ και ούτε μου πρότεινε κάποιος να πάω. Αντιθέτως βρίσκομαι στα πρόθυρα συμφωνίας με ιδιωτικό κανάλι.

Αν παρ' όλα αυτά ρωτηθώ από κάποιον για το κόστος και τις σπατάλες στην ΕΡΤ, εκεί μπορώ να πω πολλά. Μπορώ να αντιπαραθέσω δηλαδή στοιχεία και να ρωτήσω πώς μια εκπομπή έρευνας όπως “το Κουτί της Πανδώρας”, με 20 εργαζόμενους που γύριζε όλο τον κόσμο στοίχιζε 18.000 ευρώ (με δημοσιευμένα στοιχεία Σταύρο μου στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ) ενώ μια εκπομπή σου που γυριζόταν σε ένα στούντιο και στην οποία πρόσφερε όλα τα μέσα Παραγωγής η ΕΡΤ, ενώ εσύ είχες 4-5 δημοσιογράφους, στοίχιζε 20.000 ευρώ κάθε βράδυ. Είναι σωστό το νούμερο Σταύρο μου που γράφουν; Γιατί δεν υπάρχουν δημοσιευμένα στοιχεία; Μήπως τα έχεις; Πόσο κόστιζε δηλαδή μια συνέντευξη σαν αυτή που βρήκα στο youtube, όπου λιβανίζεις τον Παπαδήμο;

Επίσης να σου πω Σταύρο μου πως δεν είναι ντροπή να έχουν δουλέψει άνθρωποι του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝΕΛ στην ΕΡΤ. Ντροπή είναι να σου αποδίδουν πως ως δημοσιογράφος υπηρέτησες περισσότερο τα αφεντικά και λιγότερο τη δημοσιογραφία. Ντροπή είναι επίσης όταν επιλέγεις την πολιτική, να κάνεις τρεις στις τρεις ερωτήσεις στη Βουλή που σχετίζονται με τον Μπόμπολα.

 

ΥΓ. Αν Σταύρο δεν έχεις γράψει εσύ την ανακοίνωση, σου ζητώ συγνώμη. Με μπέρδεψε η επιφανειακή προσέγγιση και η επιπόλαιη δημοσιογραφία που αποπνέει.

Στοίχιζε αυτή η εκπομπή Σταύρο 20.000 ευρώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγή : Tvxs

 

 

Νίτσε: Η ηθική και η αλήθεια

14:36 | 13 Μαρ. 2015

 171050-bearbeitet_doctvgr_430.jpg
 
 

«Ο,ΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΟΝΟΜΑΖΟΤΑΝ “ΑΛΗΘΕΙΑ” ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ η πιο βλαβερή, η πιο κακόβουλη, η πιο υποχθόνια μορφή ψεύδους. Το ιερό πρόσχημα της «βελτίωσης» της ανθρωπότητας αποδείχτηκε ένα δόλιο τέχνασμα που στόχο είχε να απομυζήσει την ίδια τη ζωή και να την κάνει αναιμική. Η ηθική ως βαμπιρισμός».

 
«ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ, ξεσκεπάζει συγχρόνως την απαξίωση όλων των αξιών στις οποίες πιστεύουν ή έχουν πιστέψει οι άνθρωποι. Δεν βλέπει πια τίποτε αξιοσέβαστο στους έντιμους ανθρώπους, ακόμα και σε εκείνους που ανακηρύχθηκαν άγιοι. Σε αυτούς βλέπει το πιο ολέθριο είδος εκτρώματος, ολέθριο επειδή άσκησε τόση γοητεία».

 

«Η ΕΝΝΟΙΑ “ΘΕΟΣ” ΕΠΙΝΟΗΘΗΚΕ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ αντίθετη προς τη ζωή -μέσα σε αυτή την έννοια καθετί βλαβερό, δηλητηριώδες, συκοφαντικό, ολόκληρη η θανάσιμη έχθρα κατά της ζωής συνθέτουν μια φοβερή ενότητα. Οι έννοιες “επέκεινα”, “αληθινός κόσμος” επινοήθηκαν για να υποτιμήσουν τον μοναδικό κόσμο που υπάρχει -για να μην αφήσουν κανένα σκοπό, κανένα λόγο, καμία αποστολή για τη γήινη πραγματικότητά μας».

 

«ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ “ΨΥΧΗ”, “ΠΝΕΥΜΑ”, τελικά ακόμα και η έννοια “αθάνατη ψυχή”, επινοήθηκαν για να περιφρονήσουν το σώμα, για να το κάνουν άρρωστο -”άγιο”-, για να αντιμετωπίσουν με φρικτή επιπολαιότητα όλα τα πράγματα στη ζωή που αξίζουν να τους δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, τα ζητήματα της διατροφής, της κατοικίας, της πνευματικής δίαιτας, της περιποίησης του αρρώστου, της καθαριότητας, του καιρού».

 

«ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, Η “ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ”, -δηλαδή μια folie circulaire (κυκλική τρέλα) που κινείται ανάμεσα στους σπασμούς της μετάνοιας και στην υστερία της λύτρωσης. Η έννοια “αμαρτία” επινοήθηκε μαζί με το όργανο βασανιστηρίων που της αρμόζει, την έννοια “ελεύθερη βούληση”, για να δημιουργήσει σύγχυση στα ένστικτα, για να κάνει τη δυσπιστία απέναντι στα ένστικτα δεύτερη φύση».

 

«ΣΤΗΝ EΝΝΟΙΑ ΤΗΣ “ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ”, της “απάρνησης του εαυτού” βρίσκεται το διακριτικό σημάδι της παρακμής: δελεαζόμαστε από το βλαβερό, δεν μπορούμε πια να εντοπίσουμε τι μας ωφελεί. Υπό αυτή την έννοια, η αυτοκαταστροφή μετατρέπεται γενικά σε ένδειξη αξίας, σε “καθήκον”, σε “αγιότητα”, σε “θεϊκότητα” που ενυπάρχει στον άνθρωπο».

 

«ΤΕΛΟΣ -ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΟΜΕΡΟ-, η έννοια του καλού ανθρώπου σημαίνει ότι συντάσσεται κανείς με καθετί αδύναμο, άρρωστο, αποτυχημένο, με ό,τι υποφέρει από τον εαυτό του -με όλα όσα πρέπει να χαθούν-, αναστρέφεται ο νόμος της επιλογής, δημιουργείται ένα ιδεώδες από την αντίθεση προς τον περήφανο άνθρωπο που ευδοκιμεί, προς τον άνθρωπο που λέει Ναι, προς τον άνθρωπο που είναι σίγουρος για το μέλλον -αυτός ο άνθρωπος ονομάζεται πλέον κακός».

 

Αποσπάσματα από το βιβλίο του Φρίντριχ Νίτσε, Γιατί είμαι τόσο σοφός, εκδόσεις Πατάκη.

 

Ο Φρίντριχ Βίλχελμ Νίτσε (15 Οκτωβρίου 1844-25 Αυγούστου 1900) ήταν Γερμανός φιλόσοφος, ποιητής και φιλόλογος. Θεωρείται ένας από τους πρώτους υπαρξιστές φιλόσοφους. Έγραψε δοκίμια πάνω στη θρησκεία, στην ηθική, στον πολιτισμό, στη φιλοσοφία, στις επιστήμες. Ο Νίτσε υπήρξε ιδεολόγος της ελευθερίας και πολέμιος του ολοκληρωτισμού και του σωβινισμού. Το έργο του επηρέασε μια ολόκληρη σειρά σύγχρονων διανοητών και καλλιτεχνών. Αν και ήταν επικριτής των εθνικιστικών και αντισημιτικών τάσεων, το τάδε έφη Ζαρατούστρας χρησιμοποιήθηκε από τον Χίτλερ για να οικοδομήσει τη θεωρία του εθνικοσοσιαλισμού. Έτσι, αν και ο Υπεράνθρωπος του Νίτσε χρησιμοποιήθηκε παραποιημένα ως πρότυπο για την Άρεια Φυλή του Χίτλερ, στην πραγματικότητα είναι η αναζήτηση του να γίνουμε πιο ανθρώπινοι, όχι απάνθρωποι.

 

[Πηγή: www.doctv.gr]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δικός μου αγαπημένος ο αείμνηστος Μητροπάνος emypoklinomai Δεν υπάρχει γυναίκα να μην τραγουδάει τραγούδια του ή που να μην της άρεσε....... emrespect Ποιό τραγούδι να πρωτοδιαλέξει κανείς???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Caminando, caminando
voy buscando libertad,
ojalá encuentre camino
para seguir caminando.

Es difícil encontrar
en la sombra claridad
cuando el sol que nos alumbra
descolora la verdad.

Cuánto tiempo estoy llegando
desde cuándo me habré ido
cuánto tiempo caminando
desde cuándo caminando.
Caminando, caminando.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.