Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Θα προτιμούσα μία ολόσωμη με τον απόλυτα ποθητό Κίβο......Φερτό!!! emshy

Τώρα που το σκέφτομαι,όταν βρω χρόνο,θα βρώ μία φωτογραφία του Κίβο,ολόσωμη,θα εκτυπώσω και θα κορνιζώσω....ιδέα μου έδωσες τελικά με την πλάκα σου! emthumbup

Ισως βέβαια,αυτή να πρέπει να τοποθετηθεί σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.....τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα!Στο υπνοδωμάτιο!

Στο γραφείο,δε θα με αφήνει να συγκεντρωθώ ο Κίβο..... emboxed:lol::P;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

ελα μωρε με τον κυβο... κοριτσια θα σας στειλω μια δικια μου! (με χρυση κορνιζα!)

emphoto Ουάου!!!! Μη μας το λες έτσι απότομα......συγκλονιστήκαμε! emypoklinomai

Μόλις,έκανε παρέμβαση ο "Alain Delon του φόρουμ"!!!! Κορίτσια,ο SP_IO!!! emphoto

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καυλωτικη συζητηση πιασαμε ρε παιδια.....τι να σας πω...

ειδικα ο σκελετός ειναι...κόλαση.....

ΡΕ ΣΥΝΕΛΘΕ ....το καντετ το πουλησες?

Το kadett ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ!!!!

Το Kadett είναι στο γκαράζ,στην Κρήτη, και είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ!!! Τα είπαμε αυτά...μην τα ξαναλέμε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τίνος είναι η κάρα?

Τα κρανία που αποδίδονται για μελέτη κλπ από τα οστεοφυλάκεια των νεκροταφείων κλπ και πριν καταλήξουν σε χωνευτήρια,είναι αγνώστων νεκρών τα οποία κανείς δεν αναζήτησε ποτέ!!!

Αλλη μία τραγικότητα της ανθρώπινης ύπαρξης.......

Το συγκεκριμένο είναι αλλοδαπού ρουμάνου και μου το έφερε εξάδελφος μου από τη Ρουμανία όπου σπούδαζε!

Παλιότερα,είχα ένα άλλο,έλληνα προφανώς,που μου το είχαν παραχωρήσει από το Γ' Νεκροταφείο Αθηνών και το οποίο,με τη διαδικασία που μου υπέδειξαν κι ακολούθησα για να το απολυμάνω και να το λευκάνω,καταστράφηκε σιγά-σιγά.....έτσι,αναζήτησα άλλο σε αντικατάσταση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφιερώνω στην αγαπητή ginashou,τη νέα απροσδόκητη ανταγωνίστρια στο καυτό θέμα "Κίβο"............ emvelos Δεν ήξερα ποιό να πρωτοδιαλέξω από τα βιντεάκια...έχει πολλά,βρε παιδί μου......χαμός!!!!

emypoklinomaiemclap

emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είπε ο υπουργός Παιδείας στους προέδρους Συμβουλίων των Πανεπιστημίων

Τι είπαν οι πρόεδροι στον υπουργό Παιδείας


Ο υπουργός στην άτυπη Σύνοδο των προέδρων Συμβουλίων των Πανεπιστημίων που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την Κυριακή:

Α. Ζήτησε συγγνώμη επειδή χαρακτήρισε «αφελείς» τους Έλληνες πανεπιστημιακούς του εξωτερικού που αποφάσισαν να μετάσχουν σε αυτά.

Β. Εκανε λόγο για διαρκή προβλήματα των Συμβουλίων με Πρυτάνεις

Γ. Ανακοίνωσε ότι με νόμο σε 1-1,5 μήνα θα καταργήσει τα Συμβούλια Ιδρυμάτων . και θα δώσει σε άλλα όργανα τις αρμοδιότητες τους.

Δ. Είπε πως σε βάθος 1,5-2 χρόνων θα φέρει νέο νόμο και κει θα υπάρχουν Συμβουλευτικά Συμβούλια που θα τα ορίζει η Σύγκλητος και θα απαντούν σε όποια ερώτηση των Πρυτανικών Αρχών.

Ε. Ζήτησε από τους προέδρους Συμβουλίων να του στείλουν γενικώς παρατηρήσεις σχετικά με τα προβλήματα του 4009/11 και προτάσεις για το νέο νόμο πλαίσιο που θα καταρτίσει

Ζ. Η συνήθης απάντηση του στις περισσότερες παρεμβάσεις κατά τη συζήτηση από τους προέδρους των Συμβουλίων ήταν ότι δεν συζητάει πολιτικά ! Π.χ. στην ερώτηση γιατί μόνο τα Σ.Ι. καταργούνται ? Ο υπουργός απάντησε είναι καθαρά πολιτική θέση.

Η. Για τις Μεταγραφές : πίσω στο 10% αλλά και με οικονομικά κριτήρια, με περισσότερους φοιτητές στα περιφερειακά για φέτος ώστε να ισορροπήσουμε.

Θ. Μεταπτυχιακά: Ναι στα δίδακτρα, αλλά τα έσοδα να «περνούν» σε λειτουργίες του Πανεπιστημίου και όχι στους διδάσκοντες.

Ι. Συμφώνησε ότι υπάρχει πρόβλημα με τις διατάξεις του 4009/11 για τα εκλεκτορικά σώματα

Από την πλευρά τους πρόεδροι των Συμβουλίων απευθυνόμενοι στον υπουργό Παιδείας του είπαν, μεταξύ άλλων:

1. Ο 4009/11ψηφίστηκε με μεγάλη πλειοψηφία από τη Βουλή, τεράστια συμμετοχή στις εκλογές των ΣΙ, πρόσφατο συνέδριο ΠΟΣΔΕΠ με θέσεις υπέρ της μεταρρυθμιστικής προσπάθειας, υπογραφές 1300 για στήριξη ΣΙ και νόμου

2. Κύριε υπουργέ γιατί ειδικά τα ΣΙ ?

-Επειδή λέγεται ότι δημιούργησαν προβλήματα ?

-Επειδή συμβολίζουν κάτι άλλο, π.χ. Μερκελ, Τροϊκα ?

3. Παρηγορητική η παρουσία σας αλλά τιμωρητική η απόφαση σας

4. Προσφέραμε πολλά

5. Είχαμε προβλήματα με το υπουργείο

Αφού ο υπουργός αποχώρησε από τη Σύνοδο, υπήρξε πρόταση από προέδρους για συνολική παραίτηση . Ωστόσο κα΄ποιοι διαφώνησαν .

Μάλιστα στη Σύνοδο ειπώθηκε από Νομικούς ότι τα Συμβούλια δεν μπορούν να καταργηθούν διότι είναι εκλεγμένα και όχι διορισμένα (υπάρχει προηγούμενο με Πρυτάνεις, κτλ, που αναγκαστικά τους άφησαν να εξαντλήσουν την θητεία τους). Διατυπώθηκαεη εκτίμησης ότι ίσως το υπουργείο Παιδείας προχωρήσει σε αποψίλωση αρμοδιοτήτων.

Μετά από αρκετή συζήτηση οι πρόεδροι συμφώνησαν να λειτουργήσουν κανονικά και να εκδώσουν ανακοινωθέν.

http://www.esos.gr/node/37483

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφιερώνω στην αγαπητή ginashou,τη νέα απροσδόκητη ανταγωνίστρια στο καυτό θέμα "Κίβο"............ emvelos Δεν ήξερα ποιό να πρωτοδιαλέξω από τα βιντεάκια...έχει πολλά,βρε παιδί μου......χαμός!!!!

emypoklinomaiemclap

emclapping

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου Myriam :)

Η αλήθεια είναι πως ο Κίβο είναι κουκλάκι ζωγραφιστό :) Συνδυάζει μοναδικά το σεξαπίλ του ώριμου άνδρα με μία "εφηβική" πινελιά...

Αλλά βγαίνω εκτός συναγωνισμού καθότι δεσμευμένη........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είπε ο υπουργός Παιδείας στους προέδρους Συμβουλίων των Πανεπιστημίων

Τι είπαν οι πρόεδροι στον υπουργό Παιδείας

Ο υπουργός στην άτυπη Σύνοδο των προέδρων Συμβουλίων των Πανεπιστημίων που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την Κυριακή:

Α. Ζήτησε συγγνώμη επειδή χαρακτήρισε «αφελείς» τους Έλληνες πανεπιστημιακούς του εξωτερικού που αποφάσισαν να μετάσχουν σε αυτά.

Β. Εκανε λόγο για διαρκή προβλήματα των Συμβουλίων με Πρυτάνεις

Γ. Ανακοίνωσε ότι με νόμο σε 1-1,5 μήνα θα καταργήσει τα Συμβούλια Ιδρυμάτων . και θα δώσει σε άλλα όργανα τις αρμοδιότητες τους.

Δ. Είπε πως σε βάθος 1,5-2 χρόνων θα φέρει νέο νόμο και κει θα υπάρχουν Συμβουλευτικά Συμβούλια που θα τα ορίζει η Σύγκλητος και θα απαντούν σε όποια ερώτηση των Πρυτανικών Αρχών.

Ε. Ζήτησε από τους προέδρους Συμβουλίων να του στείλουν γενικώς παρατηρήσεις σχετικά με τα προβλήματα του 4009/11 και προτάσεις για το νέο νόμο πλαίσιο που θα καταρτίσει

Ζ. Η συνήθης απάντηση του στις περισσότερες παρεμβάσεις κατά τη συζήτηση από τους προέδρους των Συμβουλίων ήταν ότι δεν συζητάει πολιτικά ! Π.χ. στην ερώτηση γιατί μόνο τα Σ.Ι. καταργούνται ? Ο υπουργός απάντησε είναι καθαρά πολιτική θέση.

Η. Για τις Μεταγραφές : πίσω στο 10% αλλά και με οικονομικά κριτήρια, με περισσότερους φοιτητές στα περιφερειακά για φέτος ώστε να ισορροπήσουμε.

Θ. Μεταπτυχιακά: Ναι στα δίδακτρα, αλλά τα έσοδα να «περνούν» σε λειτουργίες του Πανεπιστημίου και όχι στους διδάσκοντες.

Ι. Συμφώνησε ότι υπάρχει πρόβλημα με τις διατάξεις του 4009/11 για τα εκλεκτορικά σώματα

Από την πλευρά τους πρόεδροι των Συμβουλίων απευθυνόμενοι στον υπουργό Παιδείας του είπαν, μεταξύ άλλων:

1. Ο 4009/11ψηφίστηκε με μεγάλη πλειοψηφία από τη Βουλή, τεράστια συμμετοχή στις εκλογές των ΣΙ, πρόσφατο συνέδριο ΠΟΣΔΕΠ με θέσεις υπέρ της μεταρρυθμιστικής προσπάθειας, υπογραφές 1300 για στήριξη ΣΙ και νόμου

2. Κύριε υπουργέ γιατί ειδικά τα ΣΙ ?

-Επειδή λέγεται ότι δημιούργησαν προβλήματα ?

-Επειδή συμβολίζουν κάτι άλλο, π.χ. Μερκελ, Τροϊκα ?

3. Παρηγορητική η παρουσία σας αλλά τιμωρητική η απόφαση σας

4. Προσφέραμε πολλά

5. Είχαμε προβλήματα με το υπουργείο

Αφού ο υπουργός αποχώρησε από τη Σύνοδο, υπήρξε πρόταση από προέδρους για συνολική παραίτηση . Ωστόσο κα΄ποιοι διαφώνησαν .

Μάλιστα στη Σύνοδο ειπώθηκε από Νομικούς ότι τα Συμβούλια δεν μπορούν να καταργηθούν διότι είναι εκλεγμένα και όχι διορισμένα (υπάρχει προηγούμενο με Πρυτάνεις, κτλ, που αναγκαστικά τους άφησαν να εξαντλήσουν την θητεία τους). Διατυπώθηκαεη εκτίμησης ότι ίσως το υπουργείο Παιδείας προχωρήσει σε αποψίλωση αρμοδιοτήτων.

Μετά από αρκετή συζήτηση οι πρόεδροι συμφώνησαν να λειτουργήσουν κανονικά και να εκδώσουν ανακοινωθέν.

http://www.esos.gr/node/37483

Τα πουλάκια μας πόσο θα στενοχωρήθηκαν emsadwalk .......είμαι συντετριμμένη κι εγώ από την κατάργηση των Συμβουλίων Διοίκησης.... emconfused

Τόσο που λέω να χορέψω πεντοζάλη......ή ακόμη καλύτερα,να ρίξω άλλο ένα βιντεάκι Κίβο....να παρηγορηθώ!!! emcolgateemcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα στη Σύνοδο ειπώθηκε από Νομικούς ότι τα Συμβούλια δεν μπορούν να καταργηθούν διότι είναι εκλεγμένα και όχι διορισμένα (υπάρχει προηγούμενο με Πρυτάνεις, κτλ, που αναγκαστικά τους άφησαν να εξαντλήσουν την θητεία τους). Διατυπώθηκαεη εκτίμησης ότι ίσως το υπουργείο Παιδείας προχωρήσει σε αποψίλωση αρμοδιοτήτων.

ειδαμε και με τους διοικητες των νοσοκομειων (που ειναι διορισμενοι και οχι εκλεγμενοι) που δεν μπορεσε να τους απομακρυνει ο Κουρουμπλης (αφου τους ζητησε "ευγενικα" να παραιτηθουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον αγαπητό συνάδελφο Τίμο που διαβάζει καθημερινά το τόπικ μέχρι πρωίας αλλά δε γράφει.....μετά,μου στέλνει sms με παραγγελίες και απορίες του τύπου:"γιατί τόσος Λόρκα?", "αν η ποίηση είναι τελικά το υποκατάστατο της ζωής?" κλπ.... emaits:lol:

απαντώ:

1) Ο Λόρκα μπαίνει σε συχνότητα διότι ταιριάζει άριστα με την ιδιοσυγκρασία μας και η θεματολογία του καλύπτει τα ενδιαφέροντα μας! emlove1

2) emxmm Δεν ξέρω αν η ποίηση είναι υποκατάστατο της ζωής αλλά ξέρω πως κάνει υποφερτή τη ζωή και σαφώς,ωραιότερη!

Και σου αφιερώνω,για την περισυλλογή σου ξημερώματα,το "ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ" της Κικής Δημουλά......μαζί με τα φιλιά μου!

Σου βάζω homework για να κάνεις κι ένα διάλειμμα από τα ψυχολογικά δοκίμια του Jacques Lacan..... emkissing

3) Οχι! Δε θα αρχίσω να βάζω ατάκες από Αλμοντοβάρ επειδή θα εκλεγούν οι PODEMOS στην Ισπανία,το Μάιο! emnono

4) Και ναι,ο Alain Delon θεωρούσε το Jean-Pierre Melville ως τον καλύτερο σκηνοθέτη για εκείνον (το έχει επανειλημμένα δηλώσει σε συνεντεύξεις του,ο ίδιος!) ΑΛΛΑ αυτός που τον ανέδειξε στο σινεμά και τον "πλάσσαρε" από κει που δεν τον ήξερε άνθρωπος ήταν ο ιταλός Luchino Visconti με τις θαυμάσιες ταινίες του! emthumbsup

Το "ΥΠΟΚΑΤΆΣΤΑΤΟ" αφιερώνεται στον Τίμο για homework και τα υπόλοιπα,σε όλους............. :)

ΑΓΓΕΛΙΕΣ

Διατίθεται ἀπόγνωσις

εἰς ἀρίστην κατάστασιν,
καὶ εὐρύχωρον ἀδιέξοδον.
Σὲ τιμὲς εὐκαιρίας.

Ἀνεκμετάλλευτον καὶ εὔκαρπον
ἔδαφος πωλεῖται
ἐλλείψει τύχης καὶ διαθέσεως.

Καὶ χρόνος
ἀμεταχείριστος ἐντελῶς.

Πληροφορίαι: Ἀδιέξοδον
Ὥρα: Πᾶσα.

ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ

Ὅλα τὰ ποιήματά μου γιὰ τὴν ἄνοιξη

ἀτέλειωτα μένουν.

Φταίει ποὺ πάντα βιάζεται ἡ ἄνοιξη,
φταίει ποὺ πάντα ἀργεῖ ἡ διάθεσή μου.

Γι᾿ αὐτὸ ἀναγκάζομαι
κάθε σχεδὸν ποίημά μου γιὰ τὴν ἄνοιξη
μὲ μιὰ ἐποχὴ φθινοπώρου
ν᾿ ἀποτελειώνω.

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ

Καλὰ τὰ βγάζει πέρα ἡ μοναξιὰ
φτωχικὰ ἀλλὰ τίμια.
Ἀλλοῦ κοιμᾶται αὐτὴ
κι ἀλλοῦ τὸ ἐγκρατὲς σκεπτικὸ ἐάν.

Μόνο καμιὰ φορὰ
σὲ πειραματισμοὺς τὴν παρασύρει
ἡ περιέργεια
- ὄφις προγενέστερος
καὶ πιὸ φανατικὸς
ἀπ᾿ τὸν νερόβραστον ἐκεῖνον τῆς μηλέας.

Δοκίμασε τῆς λέει, μὴ φοβᾶσαι
δὲν ἔχεις τί νὰ χάσεις
καὶ τὴν πείθει
νὰ κουλουριάζεται πνιχτὰ
νὰ τρίβεται σὰ γάτα ἀνεπαίσθητη
πάνω στὸν διαθέσιμο ἀέρα
ποῦ ἀφήνεις προσπερνώντας.

Ἀπόλαυση πολὺ μοναχικότερη
ἀπὸ τὴ στέρησή της

ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ

Σκορπίζουν
τῶν δακρύων οἱ μεγάλες συγκεντρώσεις.
Μνήμη καὶ παρὸν ψάχνουν νὰ κρυφτοῦν
ἀπὸ τὴ διαύγειά τους.

Ἀραιὰ ποῦ καὶ ποῦ καμιὰ τουφεκιὰ
πότε ἀπὸ κεῖνο τὸ εὐκρινὲς
χαράκωμα ἡ λύπη πότε ἀπὸ ἀμυδρότερο.
Στρατηγικὴ νὰ δείξει τάχα
ὅτι ἔρχονται ἐνισχύσεις.
Ἂς παραδοθεῖ.

Ἔχει σχεδὸν ἐπικρατήσει ἡ φωτογραφία σου.
Ἐξαπλώθηκε ὅπου βρῆκε ἄμαχη ἐπιφάνεια
ἀποδεκατισμένη αἴσθηση πρόθυμη γιὰ γαλήνη.
Ἀνεμίζει στῶν βλεμμάτων τὰ ὑψώματα
ὄχι σὰν ἔθιμο ἀδρανὲς μελαγχολικὸ
μὰ ὡς γενναῖος συκοφάντης τῆς ἀπώλειάς σου.
Μέρα τὴ μέρα πείθει πῶς τίποτα δὲν ἄλλαξε
ὅτι ἤσουν πάντα ἔτσι, ἀπὸ χαρτὶ
ἐκ γενετῆς φωτογραφία σὲ συνάντησα
ἀνέκαθεν πὼς ἔτσι σ᾿ ἀγαποῦσα γυρολόγα
ἀπὸ εἰκόνα σὲ ἀπεικόνιση
κι ἀπὸ ἀπεικόνιση σὲ εἰκόνα σου ἀρκέστηκα.

Μνήμη καὶ παρὸν πρέπει νὰ κρυφτοῦν
ἀπὸ τὴ διαύγειά τους.

Ἀραιὰ ποῦ καὶ ποῦ καμιὰ τουφεκιὰ ἀμυδρὴ
Μαρτυρία ὑπέρ σου ἡ λύπη
ἂς παραδοθεῖ.
Ὁ μόνος ἀξιόπιστος μάρτυρας ὅτι ζήσαμε
εἶναι ἡ ἀπουσία μας

ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΘΕΛΩ

Σοῦ ἔτεινα προσέγγιση
ἀλλὰ ἤδη χαιρετισμὸ μοῦ ἔστελνε τὸ χέρι σου
ἀπογειωμένο σὲ ὕψος ἀσφαλείας του
πάνω ἀπὸ δυὸ χιλιάδες πόδια ὑπολογίζω.

Ἄξιον ἀπορίας τὰ κατάφερα
τηλαισθαντικὸς ἀεροπειρατὴς νὰ μπῶ
στὸν ἐναέριο χῶρο του
καὶ σημαδεύοντας τὸ μὲ μακρύκανο
κυνηγετικὸν αἰφνιδιασμὸ
νὰ χάσει ὕψος τὸ ἀνάγκασα
καὶ μὲς στὸ χέρι μου νὰ προσγειωθεῖ.

ΠΑΡΑΚΛΗΣΙΣ

Αὐτὴ τὴ μέρα
ἄφησε νὰ σοῦ ἐμπιστευτῶ τὴν ἱστορία μου:
Μελαγχολικός της ζωῆς ἄνεμος εἶμαι
ποὺ νυχτώθηκα καὶ ἀπόμεινα σ᾿ ἕνα χθὲς ἀνάλγητο.

Ἔλα λοιπόν, καὶ μὲ τὰ μάτια σου,
ποῦ ῾ναι καταχνιὰ κι ἐνάστρωση,
τὸ σύθαμπο καὶ τὸ πρωὶ
σὲ μιὰν ἀλλόκοτη σύγκλιση,
ἀνάστειλε τὴ νύχτα μου.

Ἔλα
Κι ἂς εἶναι μοιραῖο πὼς ἀργότερα,
ὅταν ἀνάμεσά μας θ᾿ ἀναδεύεται,
σὲ ἀνυπόφορη μεγέθυνση,
τὸ μυστικό μας τ᾿ ἀδυσώπητο,
-πὼς σημερινοὶ εἴμαστε καὶ ξένοι-
μὲ τὸν ὑποβολέα τῆς πίκρας μου
παμπάλαιο κατευόδιο θ᾿ ἀπαγγείλω πάλι
στὶς ὧρες τὶς ἀγέρωχες,
ποὺ ἀνεβασμένες στὶς σχεδίες τοῦ ἀνέκκλητου
πρὸς ἕνα ἀδηφάγο αὔριο θὰ λάμνουν.

ΚΙΚΗ ΔΗΜΟΥΛΑ

Κικὴ Δημουλᾶ - Ποιήματα

Κικὴ Δημουλᾶ (1931-): ποιήτρια ἀπὸ τὴν Ἀθήνα, ἀκαδημαϊκός.

Πὼς ἤσουνα ἐχθρός μου, δὲν τὸ ἤξερες
οἱ λέξεις σου τὸ εἶπαν.
Σ᾿ ἐκεῖνες πούλησε ὁ ἔρωτας τὸ σεισμό του
κι ἦρθε στὴ ἐπιφάνεια ὅτι δὲ μ᾿ ἀγαποῦσες...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΤΙΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Η ΓΑΤΑ

Μια γάτα έρχεται απ’ την πόρτα της βεράντας και τρίβεται στα πόδια μου να την ταΐσω.

Αρπάζει το κρέας που της ρίχνω, μα όταν σκύψω για να τη χαϊδέψω,τραβιέται πίσω και μου βγάζει νύχια.

Παράξενο, τα πόδια μου τα εμπιστεύεται, μόνο τα χέρια μου φοβάται.

Μα ίσως να ‘ναι σοφή. Από τα πόδια, το πολύ να φάει κλοτσιά, ενώ τα χέρια μπορεί και να την πνίξουν.

Άγρια γάτα, τάχα δεν ξέρει από χάδια, ή μήπως ξέρει και γι’ αυτό τραβιέται;

Κι εγώ λάτρεψα πόδια, κι εφαγα κλοτσιές, χάιδεψα χέρια, έφαγα ξύλο.

Μα τη σοφία της γάτας δε μπόρεσα ακόμα να την καταλάβω…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το "αγγελίες" και το "υποκατάστατο",επίσης,από Δημουλά!.....θα βάλω κι άλλα,άλλο βράδυ...έχει γράψει διαμάντια....τι να πρωτοεπιλέξει κανείς?

Ναι,καταπληκτικό κι αυτό από Χριστιανόπουλο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με μια πρόχειρη ματιά στις προηγουμενες σελιδες, είδα ότι δεν έχει αναρτηθεί.

http://www.esos.gr/arthra/37485/ypoyrgos-prytanikes-ekloges-me-ton-ishyonta-nomo

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ Σ.Φ.Ι.Α. ΣΤΟ ΝΑΒΟ

Περνώντας από τη σχολή,ανέβηκα στο ΝΑΒΟ για τη Γενική Συνέλευση του Σ.Φ.Ι.Α.

Δεν είχε μαζευτεί ακόμη αρκετός κόσμος και συζητώντας με κάποια παιδιά-συνδικαλιστές,η πρόχειρη εκτίμηση ήταν πως ίσως να μην υπάρξει απαρτία τελικά.....

Προσωπικά,δεν μπορούσα να μείνω περισσότερο καθώς δεν ήταν με ακρίβεια προσδιορισμένη η ώρα έναρξης της διαδικασίας κλπ.και βιαζόμουν να φύγω.

Πάντως,εκτιμώ πως η έλλειψη απαρτίας δε θα εμποδίσει την προγραμματισμένη γι'αύριο παράσταση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Παιδείας των φοιτητικών συλλόγων αφού θα υπάρχουν ψηφίσματα κι από άλλους φοιτητικούς συλλόγους για την κατάργηση του νόμου-πλαισίου 4009/11 και για το σύνολο των αιτημάτων μας κλπ όπως περιγράφεται και στην ανακοίνωση του Γιάννη-Αγγελου πιο πάνω.

emwin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nurses after a patient suffered a miscarriage

pics_that_are_so_poignant_and_fascinatin

Yemeni Photographer Bushra Almutawakel Illustrates How Women Are Vanishing Into The Darkness

pics_that_are_so_poignant_and_fascinatin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.