Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

και το παρακάτω για τη γιορτή της γυναίκας....μελαγχολικό,

σαν μια αναμφισβήτητη από τη φύση της τελειωτική συμφωνία ανάμεσα σε 2 γυναίκες,

όπου και η μικρότερη φτάνει στο ίδιο συμπέρασμα με τη μεγαλύτερη, που από τη ζωή έχει ήδη βιώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PABLO NEROUDA

Το Γέλιο σου

Πάρε μου το ψωμί, αν θέλεις,
πάρε μου τον αέρα, αλλά
μη μου παίρνεις το γέλιο σου.

Μη μου παίρνεις το ρόδο,
τη βρύση που σταλάζει
το νερό που άξαφνα
σκάει μες στη χαρά σου
το ασημένιο κύμα
το ξαφνικό που σε γεννάει.

Η πάλη μου είναι σκληρή και γυρίζω
με τα μάτια κουρασμένα
έχοντας δει φορές
τη γη που δεν αλλάζει,
μα μπαίνοντας το γέλιο σου
στον ουρανό ανεβαίνει ψάχνοντάς με
κι όλες ανοίγει για μένα
τις πόρτες της ζωής σου.

Αγάπη μου,την ώρα
την πιο σκοτεινή ανθίζει
το γέλιο σου κι αν ξαφνικά
βλέπεις πως το αίμα μου λεκιάζει
τις πέτρες του δρόμου,
γέλα, γιατί το γέλιο σου
θα είναι για τα χέρια μου
σαν δροσερό σπαθί.

Δίπλα στη θάλασσα φθινόπωρο
το γέλιο σου πρέπει να υψώσει
τον καταρράκτη του απ’ αφρό
και την άνοιξη, αγάπη μου,
θέλω το γέλιο σου όπως
το άνθος που περίμενα,
το άνθος γαλανό, το ρόδο
της ηχηρής πατρίδας μου.

Γέλασε για τη νύχτα
τη μέρα, τη σελήνη,
γέλασε για τους δρόμους
όλο στροφές του νησιού
γέλα για αυτό το αδέξιο
αγόρι που σε θέλει,
μα σαν εγώ ανοίγω
τα μάτια και τα κλείνω,
όταν τα βήματά μου
με πάνε και με φέρνουν
πες μου όχι το ψωμί, τον αέρα
το φως την άνοιξη
το γέλιο σου ποτέ
γιατί θα πέθαινα.

Τα πόδια σου

Όταν δε μπορώ να κοιτάξω το πρόσωπό σου
κοιτάζω τα πόδια σου.

Τα πόδια σου από κόκκαλο κυρτωμένο,
τα μικρά σκληρά σου πόδια.
Ξέρω πως σε αντέχουν,
και το γλυκό σου βάρος
πάνω τους σηκώνεται.

Η μέση και τα στήθη σου,
η διπλασιασμένη πορφύρα
απ’ τις θηλές σου,
η θήκη των ματιών μου
που μόλις έχουνε πετάξει
το στενό σου στόμα από φρούτα,
η κόκκινη κόμη σου,
μικρέ δικέ μου πύργε.

Αλλά δεν αγαπώ τα πόδια σου
παρά γιατί προχώρησαν
πάνω στη γη και πάνω
στον άνεμο και πάνω στο νερό,
μέχρι που με συνάντησαν.

Ο πηλοπλάστης

Όλο σου το σώμα έχει
κούπα ή γλύκα προορισμένη σε μένα.

Όταν σηκώνω το χέρι
βρίσκω σε κάθε μέρος ένα περιστέρι
που με περίμενε, σαν
να σε είχαν, αγάπη μου, κάνει από πηλό
για τα ίδια μου τα χέρια του πηλοπλάστη.

Τα γόνατά σου, τα στήθια σου,
η μέση σου
λείπουνε μέσα μου όπως στο κενό
μιας διψασμένης γης
από όπου απέσπασαν
μία μορφή,
και οι δυο μαζί
είμαστε πλήρεις όπως ένας μόνο ποταμός,
όπως μια μόνον άμμος

Απέραντη

Βλέπεις αυτά τα χέρια; Έχουν μετρήσει
τη γη, έχουν ξεχωρίσει
τα ορυκτά από τα δημητριακά,
έχουν κάνει ειρήνη και πόλεμο,
έχουν καταρρίψει τις αποστάσεις
όλων των θαλασσών και ποταμών,
κι όμως
όταν σε διατρέχουν
εσένα, μικρή
σπειρί από στάρι, κορυδαλλέ,
δεν φτάνουν να σε περικλείσουν,
κουράζονται πλησιάζοντας
τα δίδυμα περιστέρια
που αναπαύονται ή πετάν στο στήθος σου,
διατρέχουν τις αποστάσεις των ποδιών σου,
τυλίγονται στο φως της μέσης σου.
Για μένα είσαι θησαυρός πιο φορτωμένος από απεραντότητα
πιο κι απ΄τη θάλασσα κι απ’ τα τσαμπιά της.
Κι είσαι λευκή και γαλανή κι εκτεταμένη σαν
την γη στον τρύγο.
Σ’ αυτή την περιοχή,
από τα πόδια ως το μέτωπό σου,
προχωρώντας, προχωρώντας προχωρώντας
θα περάσω τη ζωή μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας φίλος στο fb το ανέβασε στο χρονολόγιο μου και...ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!...

"ΜΑΓΕΙΑ" ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ ΚΑΙ "ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ" ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ "ΑΝΟΙΚΤΟΙ" Σ'ΑΥΤΗ!...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Take Me To Church"

HOZIER


My lover's got humour
She's the giggle at a funeral
Knows everybody's disapproval
I should've worshipped her sooner

If the heavens ever did speak
She's the last true mouthpiece
Every Sunday's getting more bleak
A fresh poison each week

'We were born sick, ' you heard them say it

My Church offers no absolutes
She tells me, 'Worship in the bedroom.'
The only heaven I'll be sent to
Is when I'm alone with you—

I was born sick,
But I love it
Command me to be well
Amen. Amen. Amen. Amen.

[Chorus 2x:]
Take me to church
I'll worship like a dog at the shrine of your lies
I'll tell you my sins and you can sharpen your knife
Offer me that deathless death
Good God, let me give you my life

If I'm a pagan of the good times
My lover's the sunlight
To keep the Goddess on my side
She demands a sacrifice

Drain the whole sea
Get something shiny
Something meaty for the main course
That's a fine looking high horse
What you got in the stable?
We've a lot of starving faithful

That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work

[Chorus 2x:]
Take me to church
I'll worship like a dog at the shrine of your lies
I'll tell you my sins so you can sharpen your knife
Offer me my deathless death
Good God, let me give you my life

No Masters or Kings
When the Ritual begins
There is no sweeter innocence than our gentle sin

In the madness and soil of that sad earthly scene
Only then I am Human
Only then I am Clean
Amen. Amen. Amen. Amen.

[Chorus 2x:]
Take me to church
I'll worship like a dog at the shrine of your lies
I'll tell you my sins and you can sharpen your knife
Offer me that deathless death
Good God, let me give you my life
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Η εκλογική διαδικασία θα πραγματοποιηθεί με κάλπη στον 3ο όροφο του κτιρίου 13 της Ιατρικής Σχολής την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015 από ώρα 7.00 έως 18.00.
Η μοναδική υποψηφιότητα η οποία κατατέθηκε στο πρωτόκολλο της Κοσμητείας κατά το διάστημα το οποίο είχε καθοριστεί από την Κοσμητεία, ήτοι από Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 και ώρα 9.00 έως την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015 και ώρα 14.00 ήταν αυτή του Καθηγητή Παθολογίας κ.Πέτρου Σφηκάκη.
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα !! μια ερώτηση , διαγραφές φοιτητών είναι μνημονική υποχρέωση η όχι ? απλά όταν η Γιαννακου το εφάρμοσε δεν υπήρχε το μνημόνιο και έχω σύγχυση σε αυτό το θέμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κόστος της Δημόσιας Υγείας και τα ψέμματα που έχουν κοντά ποδάρια :

Αν δεν αντιληφθούμε όλοι ότι ο επαγγελματίας γιατρός είναι το εξιλαστήριο θύμα

μιας κοινωνίας που ψηφίζει αριστερά αλλά φοροδιαφεύγει-εισφοροδιαφεύγει ατομικιστικά,

το παιχνίδι είναι χαμένο.

Ο γιατρός μπορεί να συκοφαντείται, να καταρρακώνεται και να εκβιάζεται ώστε να συμπιεστούν τα κόστη,

αλλά οι υποδομές για να λειτουργήσουν έχουν πάγια έξοδα.

Η κοινωνική αλληλεγγύη είναι μια συλλογική υπόθεση και προϋποθέτει φόρους και εισφορές

και όχι μια περιχαρακωμένη λογική που ξεφορτώνεται στην καλή θέληση ενός επαγγελματικού κλάδου ...<<λειτουργών>> !

Όσο καλή θέληση να υπάρχει μπροστά στην αθέτηση της κοινωνικής συνθήκης της υποτιθέμενης 'αλληλεγγύης'

και όσο κι αν χρηματοδοτούν οι εργαζόμενοι στην Υγεία τη δημόσια ασφάλιση,

κάποια στιγμή τα ψέμματα τελειώνουν για πολίτες και πολιτικούς.

υποχρεώσεις όμως που προέρχονται από το νόμο 4254/2014 για την ιατροφαρμακευτική κάλυψη των ανασφάλιστων της τάξης των 2,4 εκατ. ευρώ.

http://www.protothema.gr/economy/article/458059/atupi-pausi-pliromon-apo-ton-oaee-katavallei-mono-sudaxeis/

Άτυπη παύση πληρωμών από τον ΟΑΕΕ - Καταβάλλει μόνο συντάξεις

...Συνολικά εκτιμάται ότι το Ταμείο χρωστά 505,9 εκατ. ευρώ στον ΕΟΠΥΥ

Με άλλα λόγια, τα λεφτά για τις πληρωμές σε Υγεία-συντάξεις, πήγαιναν και πηγαίνουν μόνο σε συντάξεις.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231391671

Με απόφαση της Διοίκησης του ΙΚΑ Χορήγηση ασφάλισης σε μακροχρόνια ανέργους και μετανάστες με ένσημα

Στη χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας σε 37.514 μακροχρόνια ανέργους και σε 36.344 ασφαλισμένους υπηκόους τρίτων χωρών, που διαθέτουν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις, στο Εθνικό Μητρώο Δικαιούχων Περίθαλψης προχώρησε η Διοίκηση του Ιδρύματος Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ).

Σύμφωνα με ανακοίνωση της διοίκησης του Ιδρύματος, θα επακολουθήσουν αποδόσεις ασφαλιστικής ικανότητας και σε επιπλέον μακροχρόνια ανέργους, των οποίων το δικαίωμα της ικανότητας λήγει σε μεταγενέστερους χρόνους, μετά την παραλαβή και επεξεργασία των αρχείων που θα αποσταλούν από τον ΟΑΕΔ.

Η διοίκηση του Ιδρύματος συνιστά στους ασφαλισμένους αυτών των κατηγοριών, προκειμένου να αποφύγουν την άσκοπη ταλαιπωρία, να επισκέπτονται το διαδικτυακό τόπο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (www.ika.gr / Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες / Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς Ασφαλισμένους - Συνταξιούχους / Ασφαλιστική Ικανότητα) προκειμένου να επιβεβαιώνουν ότι διαθέτουν ασφαλιστική ικανότητα, και να μην προσέρχονται προς τούτο στα Υποκαταστήματα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Σύμφωνα με το ΙΚΑ, στη συγκεκριμένη διαδικτυακή εφαρμογή από τις 16/02/2015, οπότε τέθηκε σε λειτουργία, μέχρι χθες έχουν γίνει 761.427 επισκέψεις για επιβεβαίωση της ασφαλιστικής ικανότητας και ταυτοποιήθηκαν ότι τη διαθέτουν οι 654.577.

Η διοίκηση του ΙΚΑ υπενθυμίζει ότι τα προστατευόμενα μέλη (σύζυγοι και τέκνα) που είναι καταχωρημένα στα οικογενειακά βιβλιάρια υγείας δεν χρειάζεται να απογραφούν στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ προκειμένου να εξυπηρετούνται από τους Παρόχους Υγείας.

Οι Πάροχοι Υγείας (Νοσοκομεία, Κλινικές, Διαγνωστικά Κέντρα, Ιατροί κ.λπ.) εξυπηρετούν όλους τους ανωτέρω με την επίδειξη του ατομικού και οικογενειακού βιβλιαρίου.

Μετά μην απορείτε ποιός θα πληρώσει το κόστος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα !! μια ερώτηση , διαγραφές φοιτητών είναι μνημονική υποχρέωση η όχι ? απλά όταν η Γιαννακου το εφάρμοσε δεν υπήρχε το μνημόνιο και έχω σύγχυση σε αυτό το θέμα

Οι πρώτες διαγραφές που προέβλεπε ο Νόμος Γιαννάκου θα λάμβαναν χώρα το 2012. Με την ψήφιση του Νόμου Διαμαντοπούλου άλλαξαν εκ νέου τα χρονικά όρια φοίτησης και οι πρώτες διαγραφές μετατέθηκαν για το 2014. Σύμφωνα με το Σύριζα και ο Νόμος Διαμαντοπούλου ως Νόμος Πλαίσιο για τα ΑΕΙ θεωρείται μνημονιακός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα !! μια ερώτηση , διαγραφές φοιτητών είναι μνημονική υποχρέωση η όχι ? απλά όταν η Γιαννακου το εφάρμοσε δεν υπήρχε το μνημόνιο και έχω σύγχυση σε αυτό το θέμα

Στο λινκ του Ριζοσπάστη, που παρέθεσε εδώ η teainspace (δες και τα επόμενα ποστ), φαίνεται ότι η αναδιάρθρωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης άρχισε το 2006, με τη Σύνοδο των υπουργών Παιδείας του ΟΟΣΑ. Βέβαια, δε διευκρινίζεται αν περιελάμβανε μόνο τα δίδακτρα ή και τη διάρκεια σπουδών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με το Σύριζα και ο Νόμος Διαμαντοπούλου ως Νόμος Πλαίσιο για τα ΑΕΙ θεωρείται μνημονιακός.

νομιζω μηνμονιακος με την ευρυτερη εννοια - δεν απαιτουνται διαγραφες ομως για να παρουμε δοση! εξαλλου οι αιωνιοι δεν επιβαρυνουν δημοσιονομικα (βλ τροπολογια λοβερδου :lol: ) και αρα δεν αφορουμε την τροικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγή : Left.gr

 

 

9:47 | 10.03.2015

 

Επιστήμονες «φύτευσαν» ψεύτικες αναμνήσεις σε πειραματόζωα

Γάλλοι επιστήμονες, σαν γνήσιοι χάκερ του εγκεφάλου, κατάφεραν για πρώτη φορά να δημιουργήσουν τεχνητές -δηλαδή ψεύτικες- αναμνήσεις (θετικά συναισθήματα) στην μνήμη ποντικιών, ενόσω αυτά κοιμούνταν. Το επίτευγμα, μεταξύ άλλων, μπορεί μελλοντικά να ανοίξει το δρόμο για μια νέου τύπου υπνοθεραπεία της κατάθλιψης στους ανθρώπους ή σε άτομα που βασανίζονται από χρόνιες φοβίες και τραυματικές αναμνήσεις, όπως συμβαίνει στη διαταραχή του μετατραυματικού στρες.

newego_large_t_1101_47455548_type12713.j
 

Οι ερευνητές του Εθνικού Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών (CNRS) της Γαλλίας, με επικεφαλής τον Καρίμ Μπενσενάν, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό νευροεπιστήμης "Nature Neuroscience", σύμφωνα με τη βρετανική «Γκάρντιαν» και το "New Scientist", επεσήμαναν πως είναι η πρώτη φορά που επιτυγχάνεται χειραγώγηση της μνήμης στη διάρκεια του ύπνου.

Οι επιστήμονες, με τη βοήθεια ηλεκτροδίων, «εμφύτευσαν» την ευχάριστη ανάμνηση μιας τοποθεσίας στον εγκέφαλο των πειραματόζωων και, όταν αυτά ξύπνησαν, αναζητούσαν πλέον αυτό το μέρος, για να ξαναζήσουν την ευχάριστη «εμπειρία» (που αρχικά ποτέ δεν είχε υπάρξει).

Τα δύο ηλεκτρόδια είχαν συνδεθεί το ένα στην περιοχή της μνήμης (στον ιππόκαμπο του εγκεφάλου) και το άλλο στο κέντρο αναταμοιβής - ευχαρίστησης του εγκεφάλου. Οι επιστήμονες δημιούργησαν μια τεχνητή συσχέτιση ανάμεσα στα εγκεφαλικά κύτταρα καταγραφής του χώρου (νευρώνες που καταγράφουν συγκεκριμένες τοποθεσίες) και σε ευχάριστα συναισθήματα.

Η νέα μνήμη -που το ζώο αναζητούσε να ″ξαναζήσει″- το ωθούσε να επισκεφθεί μια τοποθεσία όπου υποτίθεται ότι είχε απολαύσει κάτι στο παρελθόν. Οι επιστήμονες υπογράμμισαν ότι δεν επρόκειτο για μια υποσυνείδητη και αυτόματη αντίδραση, αλλά για μια συνειδητή μνήμη (του τύπου «θέλω να πάω ξανά σε αυτό το ευχάριστο μέρος»), η οποία κατεύθυνε τη συμπεριφορά των πειραματόζωων την επόμενη ημέρα.

Οι ερευνητές πιστεύουν ότι τα ευρήματά τους είναι δυνατό να αποτελέσουν την βάση για μια μη επεμβατική μέθοδο χειραγώγησης της μνήμης και στους ανθρώπους. Έως ότου όμως υπάρξουν όντως κλινικές εφαρμογές, θα χρειαστούν αρκετά χρόνια.

Ο Καρίμ Μπενσενάν δήλωσε ότι, προς το παρόν, είναι άγνωστο αν στη διάρκεια του ύπνου μπορούν να «φυτευθούν» στον εγκέφαλο και άλλες τεχνητές μνήμες, όπως διαφόρων δεξιοτήτων.

Και ασφαλώς, υπάρχει η σκοτεινή πλευρά. «Το γεγονός ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο στη διάρκεια του ύπνου, είναι λιγάκι ανησυχητικό, επειδή σημαίνει πως θα μπορούσες να κάνεις κάποιον να θέλει κάτι, ακόμη κι αν δεν το θέλει πραγματικά», δήλωσε ο Νιλ Μπέρτζες του University College του Λονδίνου.

«Υπάρχουν οι ιατρικές εφαρμογές και οι πιο Οργουελιανές εφαρμογές, όπου η κυβέρνηση μπαίνει μέσα στα κεφάλια των ανθρώπων και αρχίζει να τους ελέγχει», προειδοποίησε ο Λόρεν Φρανκ του Πανεπιστημίου Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνια. «Είναι απίστευτα δύσκολο να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο, έτσι δεν ανησυχώ βαθιά γι' αυτό, όμως δεν είναι και αδύνατο να συμβεί», πρόσθεσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένοντας το βράδυ (Τάσος Λειβαδίτης)
Δεν ξέρω πώς, δεν ξέρω πού, δεν ξέρω πότε, όμως τα βραδιά

κάποιος κλαίει πίσω από την πόρτα
κι η μουσική είναι φίλη μας – και συχνά μέσα στον ύπνο
ακούμε τα βήματα παλιών πνιγμένων ή περνούν μες
στον καθρέφτη πρόσωπα
που τα είδαμε κάποτε σ’ ένα δρόμο η ένα παράθυρο
και ξανάρχονται επίμονα
σαν ένα άρωμα απ’ τη νιότη μας – το μέλλον είναι άγνωστο
το παρελθόν ένα αίνιγμα
η στιγμή βιαστική κι ανεξήγητη.
Οι ταξιδιώτες χάθηκαν στο βάθος
άλλους τους κράτησε για πάντα το φεγγάρι
οι καγκελόπορτες το βράδυ ανοίγουνε μ’ ένα λυγμό
οι ταχυδρόμοι ξέχασαν το δρόμο
κι η εξήγηση θα ‘ρθει κάποτε
όταν δεν θα χρειάζεται πια καμία εξήγηση

Α, πόσα ρόδα στο ηλιοβασίλεμα – τι έρωτες Θέε μου, τι ηδονές
τι όνειρα,
ας πάμε τώρα να εξαγνιστούμε μες στη λησμονιά

Ἐπικίνδυνη Μοναξιά (Ντίνος Χριστιανόπουλος)

Ὅταν τὶς νύχτες τριγυρνῶ στὴ μοναξιά μου,
ψάχνω μέσ᾿ σὲ χιλιάδες πρόσωπα νὰ βρῶ
ἐκεῖνο τὸ τρεμούλιασμα στὴν ἄκρη τοῦ ματιοῦ σου.

Ἂν ἔστω κι ἕνας μόνο ἀπηχοῦσε
κάτι ἀπ᾿ τὴ δική σου ὀμορφιά,
θὰ τοῦ ῾λεγα: -«Λοιπόν, τί περιμένεις;
μὲ τὰ καρφιὰ τῶν παπουτσιῶν σου κάρφωσέ με
».

καὶ δὲ θὰ καρτεροῦσα πιὰ γλυκὸ φιλὶ
οὔτε μία τρυφερὴ περίπτυξη.

Η μοναξιά (Λουίς Θερνούδα)

Η μοναξιά βρίσκεται σε όλα για σένα, και όλα για σένα βρίσκονται στη μοναξιά. Νησί της Ευτυχίας όπου τόσες φορές κατέφυγες, συμφιλιωμένος μάλλον με τη ζωή και τις προθέσεις της, κουβαλώντας εκεί, όπως εκείνος που κουβαλά από την αγορά κάποια λουλούδια που τα πέταλά τους θα ανοίξουν κατόπιν με φρόνιμη πληρότητα, την αναταραχή που σιγά σιγά θα κάνει να κατακάτσουν οι εικόνες, οι ιδέες.
Υπάρχουν εκείνοι που όντας μέσα στη ζωή την αντιλαμβάνονται βιαστικά και είναι οι αυτοσχεδιαστές αλλά υπάρχουν επίσης κι εκείνοι που χρειάζονται να αποστασιοποιηθούν από εκείνη για να τη δουν περισσότερο και καλύτερα και είναι οι παρατηρητές. Το παρόν είναι υπερβολικά τραχύ, όχι σπάνια γεμάτο ειρωνικό σολοικισμό, και πρέπει να αποστασιοποιηθεί κανείς απ’ αυτό για να καταλάβει την έκπληξη και την επανάληψή του.
Ανάμεσα στους άλλους κι εσένα, ανάμεσα στον έρωτα κι εσένα, ανάμεσα στη ζωή κι εσένα, βρίσκεται η μοναξιά. Όμως αυτή η μοναξιά που σε χωρίζει απ’ όλα δεν σε θλίβει. Γιατί θα έπρεπε να σε θλίβει; Αν λογαριαστείς με όλα, με τη γη, την παράδοση, τους ανθρώπους, σε κανέναν δεν οφείλεις τόσα όσα στη μοναξιά. Λίγο ή πολύ, ό,τι κι αν είσαι σ’ εκείνη το οφείλεις. Παιδί, όταν τη νύχτα κοίταζες τον ουρανό, που τα αστέρια του έμοιαζαν φιλικές ματιές που γέμιζαν τη σκοτεινιά με μυστηριώδη συμπάθεια, η ευρύτητα των χώρων δεν σε φόβιζε αλλά απεναντίας, σε κρατούσε μετέωρο σε καλοδεχούμενη σαγήνη. Εκεί, ανάμεσα στους αστερισμούς έλαμπε ο δικός σου, διαυγής σαν το νερό, φωτοβόλος σαν τον άνθρακα που είναι το διαμάντι: ο αστερισμός της μοναξιάς, αόρατος στους πολλούς, προφανής και αγαθοποιός για μερικούς, ανάμεσα στους οποίους είχες την τύχη να συγκαταλέγεσαι.
μετάφραση Αντώνης Κουτσουραδής
%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B5%CF%
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.