Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

η γραμματέας, μια ευγενέστατη κυρία, είχε υπ'οψιν της το δελτίο (από ό,τι κατάλαβα) αλλά δεν ήξερε τίποτα για το πως θα υλοποιηθεί η φημολογούμενη νομοθετική τροποποίηση. Μου ανέφερε ότι τηλεφωνούν πολλοί για αυτο το θέμα και επισήμανε ότι ο χρόνος τελειώνει. Υποθέτω ότι αύριο θα έχει απάντηση από τον υπουργό σε σχέση με το επερχόμενο νομοσχεδιο, πότε θα κατατεθεί/ψηφιστεί και τί πρόνοιες θα περιλαμβάνει.

Αυτά τα έχει απαντήσει ο κος Χασάπης και τα έχουμε συμπεριλάβει στην ενημέρωση που κάναμε στις σελίδες που σου υπέδειξα κι αρνείσαι να διαβάσεις.... ;)

Μπορείς,αν δε θέλεις να περιμένεις μέχρι αύριο,να πας στη σελίδα 1033 και να διαβάσεις πως μας απάντησε ο κος Χασάπης αν εμπιστεύεσαι το Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου περισσότερο από μία υπάλληλο που επαναλαμβάνει ό,τι της λένε και κατόπιν εορτής....

Σορι για την παρέμβαση και πάλι.....αλλά έκρινα πως ήταν αναγκαία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Mύριαμ τα έχω διαβάσει αυτά που λες εδω και καιρό. Το θέμα είναι γιατί κωλυσιεργεί τόσο πολύ το υπουργείο. Να πω ότι ο Λοβέρδος όταν αποφασίστηκε ότι θα δοθούν ακόμα 2 εξεταστικές (20 αυγούστου) κατέθεσε την σχετική τροπολογία στη Βουλή στις 26 Αυγούστου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mύριαμ τα έχω διαβάσει αυτά που λες εδω και καιρό. Το θέμα είναι γιατί κωλυσιεργεί τόσο πολύ το υπουργείο. Να πω ότι ο Λοβέρδος όταν αποφασίστηκε ότι θα δοθούν ακόμα 2 εξεταστικές (20 αυγούστου) κατέθεσε την σχετική τροπολογία στη Βουλή στις 26 Αυγούστου.

Τότε,μάλλον δε διαβάζεις προσεκτικά.....

Εχουμε συμπεριλάβει στην ενημέρωση μας και γιατί καθυστερεί το νομοσχέδιο και το πότε θα κατατεθεί και το τι θα περιλαμβάνει και το πότε εκτιμάται να ψηφιστεί.....ΑΛΛΑ ΚΑΙ γιατί δεν μπορεί να υπάρξει τροπολογία ξεχωριστά !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

19-03-15 : Για πρώτη φορά στα χρονικά το Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων άνοιξε την πύλη του στους νεαρούς διαδηλωτές ύστερα από απόφαση του Υπουργού Αριστείδη Μπαλτά

Για πρώτη φορά στα χρονικά το Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων άνοιξε την πύλη του στους νεαρούς διαδηλωτές ύστερα από απόφαση του Υπουργού Αριστείδη Μπαλτά. Τα μέλη των φοιτητικών συλλόγων ύστερα από τη χθεσινή τους απόφαση βρέθηκαν στο προαύλιο χώρο του υπουργείο για να κοινοποιήσουν τις απαιτήσεις τους.

Μόλις πληροφορήθηκε την παρουσία τους ο Υπουργός Πολιτισμού Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων Αριστείδης Μπαλτάς τους κάλεσε στην κεντρική αίθουσα εκδηλώσεων «Jacqueline de Romilly».

Άκουσε τα αιτήματα τους και συζήτησε φιλικά μαζί τους για ένα ημίωρο.

Επανέλαβε δε τη δέσμευση του υπουργείου να συμπεριλάβει και στο νέο προετοιμαζόμενο πολυνομοσχέδιο τις ρυθμίσεις για κατάργηση κάθε νομοθετική πράξη που οδηγεί σε διαγραφή φοιτητών και την κατάργηση των Συμβουλίων Ιδρυμάτων στα ΑΕΙ και ΤΕΕ.

Όπως και την αντιμετώπιση των προβλημάτων καθαριότητας και φύλαξης των ΑΕΙ καθώς και σίτισης και στέγασης των φοιτητών.

Όπως είπε χαρακτηριστικά ο Αριστείδης Μπαλτάς «Μας αρέσουν οι κινητοποιήσεις σε βαθμό που απαιτούν πράγματα που μπορούν να γίνουν».

 

Την ίδια στιγμή στο ΠΑ.ΠΕΙ. φοιτητές που τελούν υπό διαγραφή με βάση την τροπολογία Λοβέρδου, ενημερώνουν πως οι δηλώσεις μαθημάτων για το επόμενο εξάμηνο δεν εγκρίνονται από τη Γραμματεία της Σχολής τους, βάσει των ισχυόντων του παρόντος Νόμου..

Μεταφέρεται πως ο Πρύτανης διεμήνυσε ότι οι εν λόγω φοιτητές θα διαγραφούν με τον ισχύοντα Νόμο στα τέλη Απριλίου και θα επανεγγραφούν με τον νέο Νόμο που θα ψηφιστεί μετά τα τέλη Απριλίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

P4282308.JPG

Θέμης Δημητριάδης

19 Μαρτίου 11.17πμ ΠΡΕΣΠΕΣ

055.jpg

ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΚΗΣ 19 Μάρ. ΑΝΑΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

DSC01863.JPG

ΜΕΝΕΛΙΑ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ

19 Μαρτ Ανατολή ηλίου στην όμορφη Αστυπάλαια

DSC_2544.jpg

Μιχάλης Καραλάκης

18 Μάρ. 20:14 Χερσόνησος, Ηρακλειο, Κρήτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emrespect Τραγούδι που κυκλοφόρησε μετά το θάνατο του............... emypoklinomaiΚαληνύχτα-Καλημέρα.

Στίχοι: Παύλος Σιδηρόπουλος
Μουσική: Μιχάλης Καρράς
Πρώτη εκτέλεση: Παύλος Σιδηρόπουλος

ΠΑΥΛΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ

DAY AFTER DAY

Sitting in the park alone and dreaming
Living in the past and thinking
Lonely days that I've been waiting just for you
Rainy day comes and I am feeling
I don't feel like leaving
Lonely days and I'm still waiting just for you

Stay, cause I need you to help me to end my day
Stay, cause I need you to help me to find my way
Stay, in the middle of the night I am so afraid

Stay and help to make the time go

Sunny day but I can't see it
Happiness but I can't feel it
Things I lost when I was waiting just for you
Faces like the comets come and go
But I don't want to know
Days and nights when I was waiting just for you

Stay, cause I need you to help me to end my day
Stay, cause I need you to help me to find my way
Stay, in the middle of the night I am so afraid
Stay and help to make the time go

Γεωργία Νταγάκη & Mr Highway Band - Μείνε / Day after day

[Διασκευή με ελληνικό στίχο βασισμένη πάνω στο Day after day]
Στίχοι: Χρήστος Θηβαίος
Μουσική: Χρήστος Θηβαίος
Πρώτη εκτέλεση: Χρήστος Θηβαίος


Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το χθεσινό άρθρο " Τρία βήματα για τον εκδημοκρατισμό των σχολείων " στην Εφημερίδα των Συντακτών η φράση :

Αν και ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί τα μέτρα που μελετώνται, ωστόσο θα λάβουν σύντομα την τελική τους μορφή, καθώς σε περίπου δύο εβδομάδες υπολογίζεται ότι το πολυνομοσχέδιο θα είναι έτοιμο προς κατάθεση.

http://www.efsyn.gr/arthro/tria-vimata- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ton-ekdimokratismo-ton-sholeion

Βέβαια, στο Υπουργείο Παιδείας η ασυνεννοησία μεταξύ Κουράκη και Μπαλτά καλά κρατεί, όπως φαίνεται κι εδώ : http://www.esos.gr/arthra/37535/diastasi-apopseon-mpalta-t-koyraki
Η πρώτη διαφωνία αφορούσε στην κατάργηση ή όχι του ΑΣΕΠ.
Ας ελπίσουμε,ότι τέτοια ζητήματα δε θα καθυστερήσουν περισσότερο την κατάθεση του νομοσχεδίου,που μας αφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... επικοινώνησα με την γραμματεια υπουργού η οποία μου είπε ότι ο υπουργός και ο διευθυντής ( ; ) είναι ενήμεροι αλλά

ακόμα δεν εχει ενημέρωση. Τις έθεσα υπ 'οψιν της τα σχετικά δελτία τυπου από το υπουργείο και δεσμεύτηκε να μου δώσει απάντηση από εβδομάδα.

Σαν γενικό σχόλιο, καλά τα βλέπω τα πράγματα, οι αντιδράσεις είναι πολύ μετρημένες ( η Καραντή είναι πολύ διασκεδαστική και σίγουρα γελάει με την καρδιά της) και τα ΑΕΙ θέλουν αυτή την ρύθμιση. Το ΠαΠει δεν μπορώ να καταλάβω τί ζόρι τραβάει βέβαια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231394344

«Λύπη και απορία» για τις δηλώσεις Φορτσάκη εκφράζει το ΕΚΠΑ

Τη «λύπη τους και την απορία τους» για τη χθεσινή ανακοίνωση του πρώην πρύτανη του πανεπιστημίου Αθηνών και νυν τομεάρχη Παιδείας της ΝΔ, εκφράζουν οι πρυτανικές Αρχές του ιδρύματος.

Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Φορτσάκης έκανε σφοδρή επίθεση στο Πανεπιστήμιο για την πρόσκληση να μιλήσει ο Αλέξης Τσίπρας στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου στις 25 Μαρτίου, λέγοντας μάλιστα: «Μόνον επί χούντας είχε ο δικτάτορας βεβηλώσει το βήμα της Αίθουσας Τελετών».

«Oι πρυτανικές Αρχές εκφράζουν τη λύπη και την απορία τους για τη δήλωση του κ. Θ. Φορτσάκη, με την οποία παρομοιάζεται το δημοκρατικό πολίτευμα στη χώρα μας με τη χούντα του παρελθόντος. Στη μεταπολιτευτική περίοδο στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει επανειλημμένα προσκληθεί, παραστεί ή δώσει ομιλία η Πολιτειακή και Πολιτική ηγεσία της χώρας μας» αναφέρεται στην ανακοίνωση.

Και προστίθεται: «Στη σημερινή κρίσιμη συγκυρία για την Πατρίδα μας απαιτείται εθνική ενότητα και εξωστρέφεια. Tο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα συμβάλει, στο μέτρο που του αναλογεί, προς αυτή την κατεύθυνση. Στην προσπάθεια αυτή αναμένει αντίστοιχη στήριξη από την πανεπιστημιακή κοινότητα και όλα τα μέλη της με αυξημένο αίσθημα ευθύνης».

Ο κ. Φορτσάκης είπε ότι «η υποβάθμιση του πανεπιστημίου σε βήμα πολιτικής εξυπηρέτησης οδηγεί μοιραία στην περαιτέρω απαξίωσή του».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού με ρωτάς προσωπικά,σου απαντώ προσωπικά.

Λήξαν θα είναι όταν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο που όλοι περιμένουμε.

Μέχρι τότε όμως,κι επειδή είναι δρομολογημένη η λύση του,ΔΕ θα αποτελεί κέντρο της καθημερινότητας μας όπως ήταν μέχρι τώρα,ΟΥΤΕ ΚΑΙ θα ασχολούμαστε καθημερινά με το τι θα μας "ξεφουρνίσει" ο καθένας στο Υπουργείο που θα σηκώσει το τηλέφωνο γιατί έχουμε πάρει απάντηση από τα πλέον επίσημα χείλη (του γενικού γραμματέα ο οποίος συντονίζει τη διαδικασία για τη σύνταξη του νομοσχεδίου σύμφωνα και με τον κο Κουράκη).

Θεωρώ υπερβολικό κι αρρωστημένο το υπερβολικό άγχος από δω και πέρα,με όλα όσα γνωρίζουμε επίσημα πια και με δελτίο τύπου,ακόμη κι αν φτάσουμε στα τέλη Απριλίου!!!

Δε θα το ξανασχολιάσω για να μην θίξω κανέναν αλλά προσωπικά,ΔΕ με αφορά κι αν κρίνω πως επιδιώκεται η διασπορά πανικού προκειμένου να συνεισφέρουμε όλοι σε ιδιωτικό παραλογισμό και να συμμετέχουμε ομαδικά σε υστερικές συζητήσεις...θα απαντώ δηκτικά και ειρωνικά........και θα αποσύρομαι....

Δε θα ενστερνιστώ προσωπικά τις ανασφάλειες του καθενός και δε θα υιοθετήσω την έλλειψη αυτοπειθαρχίας κι αυτοκυριαρχίας του,ούτε θα συμμετέχω σε ένα "περίεργο" ιδιωτικό παιγνίδι αποφυγής επαναφοράς στην καθημερινότητα και στην ομαλή πανεπιστημιακή πραγματικότητα και ζωή.

Εχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε ΟΛΟΙ μας.......από μελέτη μέχρι διασκέδαση,σπορ,όνειρα κι ένα σωρό υποχρεώσεις ο καθένας!!!!

Επίσης......απαιτείται να αποσυμφορηθούμε για να μεταβούμε ομαλά από μία περίοδο μόνιμου,διαρκούς άγχους σε μία άλλη περίοδο ηρεμίας,φυσιολογικής εγρήγορσης και δημιουργικότητας.

Ο χρόνος που χρειάζεται ο καθένας για να το πετύχει αυτό δεν είναι ίδιος για όλους...Αυτό το χρόνο ζω τώρα εγώ,προσωπικά: το χρόνο μετάβασης! Δε θα τον χαρίσω σε κανέναν! Είναι δικός μου!

Και το τόπικ,έχει πολλές χρήσεις.......όχι μόνο ενημέρωση αλλά και ψυχαγωγία-επικοινωνία.

Ελπίζω να έγινα σαφής.......cuttlefish!!!! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον παρεξηγήθηκα.
Δεν είναι ο σκοπός μου να προκαλέσω πανικό. Εφ' όσον έχετε λάβει επίσημες κυβερνητικές διαβεβαιώσεις ότι το θέμα θα ρυθμιστεί έστω και στο τελευταίο λεπτό της "παράτασης"

τότε θα γίνει. Δεν ξέρω βέβαια αν στα ΑΕΙ λειτουργούν με βάση τις ισχύουσες διατάξεις -γιατί ακούω ότι δεν επιτρέπονται σε κάποια ΑΕΙ οι εγγραφές στο εαρινό εξάμηνο και αν μπορεί το Υπουργείο να κάνει κάτι προς αυτό, αφού έχει την (καλή) πρόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον παρεξηγήθηκα.

Δεν είναι ο σκοπός μου να προκαλέσω πανικό. Εφ' όσον έχετε λάβει επίσημες κυβερνητικές διαβεβαιώσεις ότι το θέμα θα ρυθμιστεί έστω και στο τελευταίο λεπτό της "παράτασης"

τότε θα γίνει. Δεν ξέρω βέβαια αν στα ΑΕΙ λειτουργούν με βάση τις ισχύουσες διατάξεις -γιατί ακούω ότι δεν επιτρέπονται σε κάποια ΑΕΙ οι εγγραφές στο εαρινό εξάμηνο και αν μπορεί το Υπουργείο να κάνει κάτι προς αυτό, αφού έχει την (καλή) πρόθεση.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως στο ΕΚΠΑ δε θα συμβεί κάτι τέτοιο και ο ίδιος ο κος Χασάπης,αυτό άφησε να εννοηθεί.

Από κει και πέρα,οι "ζηλωτές" του νόμου της Αννούλας και οι επιδιώκοντες μπάχαλο,θα "πληρωθούν" με το νόμισμα που τους αξίζει μετά την ψήφιση του αναδρομικού πολυνομοσχεδίου.

Μας είχε μιλήσει και για μία επιστολή που θα έστελνε το Υπουργείο προκαταβολικά για να τους "κόψει" τη φόρα.....

Εσύ,δε μας έχεις ξεκαθαρίσει ακόμη αν είσαι ΕΚΠΑ......για να διαπιστώσουμε αν δικαιολογημένα ανησυχείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοπογράφος ΕΜΠ,

Οι εγγραφές γίνονται κανονικά στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Στο ΕΜΠ δεν εφαρμόστηκαν διαγραφές από όσο γνωρίζω ούτε για τους 31/08 ούτε για όσους αμέλησαν να εγγραφούν σε 2 εξάμηνα.

Ωστόσο αν επισημοποιούσε το υπουργείο την στάση του προς τα ΑΕΙ για αυτό το ζήτημα θα γλιτώναμε το πρόσθετο αγχος και το "μπάχαλο" που λες.

Σας είπε ο Γενικός πότε περίπου θα κατατεθεί στη Βουλή το πολυνομοσχέδιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω εχω μια απορια.

Για ακομα μια φορα,το φιδι απ την τρυπα το εβγαλαν φοιτητες απο την ιατρικη Αθηνας και τη νομικη Αθηνας.

Κι αν δεν ηταν τα παιδια αυτα να πιεσουν,δεν θα ειχε βγει ουτε δελτιο τυπου.

Οι αλλες σχολες αφαντες....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μυριαμ καλο διαβασμα....χαιρομαι που ξεκινας ... η αρχη ειναι το 50%

ξεκινας ενα δρομο που θα οδηγησει στο πτυχιο σου και στην πορεια θα σου αποκαλυψει ψευτικους φιλους και συμμαχους..

οσο πιο μπροστα προχωρας , τοσο λιγοτεροι θα μενουν..

ο δρομος ειναι δυσκολος αλλα θα ειμαι κοντα σου στο διαβασμα σε ο τι χρειαστεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

´´Εγώ δεν είμαι μόνο αυτός που βλέπεις, αυτός που ξέρεις
δεν είμαι μόνο αυτός που θά 'πρεπε να μάθεις.
Κάθε επιφάνεια της σάρκας μου κάπου τη χρωστάω,
αν σ' αγγίξω με την άκρη του δαχτύλου μου
σ' αγγίζουν εκατομμύρια άνθρωποι,
αν σου μιλήσει μια λέξη μου
σου μιλάνε εκατομμύρια άνθρωποι
θ αναγνωρίσεις τ' άλλα κορμιά που πλάθουν το δικό μου;´´


~Τίτος Πατρίκιος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

IMG_20150320_120447.jpg

ΣΠΥΡΟΣ ΠΕΤΡΟΓΛΟΥ 20 Μάρ. ΕΚΛΕΙΨΗ ΗΛΙΟΥ

DSC_0027.jpg

Δημήτρης Σαγιάκος 20 Μάρ. Μερική Έκλειψη Ηλίου και ηλιακή κηλίδα

DSC01399.JPG

Στάθης Καραχισαρίδης 21 Μαρτ Παραλία Θεσσ/κης

castlesunrise-28.jpg

σταυρος κεσεδακης χαραυγή στο λιμάνι Ρόδου 19/3

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.