Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Τελικα παδια τι γινεται?? Δεν θα υπαρχουν διορισμοι? Απο ποτε δεν θα υπογραφονται?? Αυτοι που εχουν υπογραφει?? Τασο αν υπογραφει ενασ διορισμοσ και παρει και εγκριση απο το λογιστηριο του κρατουσ μπορει να ακυρωθει μετα? Εχει και αλλεσ υπογραφεσ?? Συγνωμη για το πληθοσ των ερωτησεων αλλα εχω χασει την μπαλα......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

Με σημερινά δεδομένα, στέλνεται το αίτημα από τη νομαρχία στο υπουργείο.

Σε ένα μήνα ξεκινάει η διαδικασία, έχουν μείνει αρκετά πίσω λόγω ξυσίματος.

Το γραφείο ειδικοτήτων αφού ετοιμάσει το έγγραφο το στέλνει στο γραφείο του Γενικού Γραμματέα κ.Ν.Πολύζου. Η υπογραφή από τον Γενικό Γραμματέα από την ημερομηνία κένωσης απέχει σχεδόν 2 μήνες. Μετά την υπογραφή και τον αριθμό πρωτοκόλλου που λαμβάνει αποστέλλεται στην αρμόδια ΥΔΕ, είτε του υπουργείου υγείας είτε του υπουργείου παιδείας (θέσεις ειδικευομένων σε πανεπιστήμια).

Η μεταφορά με γάιδαρο, πήγαινε έλα διαρκεί ένα μήνα (Αθήνα είναι αυτή.....έχει και μποτιλιαρίσματα).

Στην ΥΔΕ το πολύ πολύ να καθυστερήσει από την ημερομηνία εισόδου του εγγράφου στο πρωτόκολλο μέχρι την ημερομηνία εξόδου 10 ημερολογιακές ημέρες.

Μόλις επιστρέψει στο μπουρδέλο...συγγνώμη....Μέγα Υπουργείο σε διάστημα 2-3 ημερών στέλνεται στο ταχυδρομείο.

Όποιος βιάζεται μπορεί από την επόμενη ημέρα που φτάνει στο υπουργείο να παραλάβει τον διορισμό είτε ο ίδιος από το υπουργείο είτε με κούριερ που θα τον παραλάβει από το αρμόδιο γραφείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ΟΕΝΓΕ δεν εχουμε παει ακομη, απλα προσωπικα γνωριζω την επιστολη που εστειλε στο ΥΥ για να διαμαρτυρηθει.

Αν μας μεινει χρονος την παρασκευη θα προσπαθησουμε να παμε.

Καλά είναι να τους είχατε ήδη ενημερώσει γιατί πάλι από εδώ μέσα θα μάθει ο Βαρνάβας για το νέο πρόβλημα. Δε γνώριζε την κατάργηση των προσωποπαγών θέσεων......κάποιοι πουλάκι Η.Τ. τον ενημέρωσε :rolleyes:

Αν εχω καταλαβει καλα δεν υπαρχουν γραφεια και ο μονος τροπος επικοινωνιας ειναι το mail

info@oenge.gr , σωστα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά συγχαρητήρια και μπράβο σε αυτούς που τρέχουν για όλους μας.

Θέλω να εκφράσω τις εξής απορίες:

Τα χαρτιά μας θα επιστραφούν στη νομαρχία και θα ξαναπάρουμε τη θέση μας στη λίστα αναμονής ; δηλαδή θα είμαστε το ΝΟΥΜΕΡΟ ένα τώρα στη λίστα ;

Εάν στο διάστημα μέχρι να επιστραφούν τα χαρτιά στη νομαρχία ανοίξει μια θέση ποιος την παίρνει ; (λογικά ο επόμενος μετά από εμάς) εφόσον τα χαρτιά μας είναι κάπου χαμένα μεταξύ Υπουργείου ΥΔΕ και Νομαρχίας .

Στην περίπτωση που είχαν ανοίξει σε αυτό το διάστημα δυο θέσεις μια η δική μας η προσωποπαγής και μια κανονική (αυτός με την κανονική που ήταν δεύτερος στη λίστα αναμονής διορίζετε ενώ εμείς με την προσωποπαγή που ήμασταν το νούμερο ένα δεν διοριζόμαστε )τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;

Εάν κάπου έχω λάθος διορθώστε με

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Κο Γαροφαλλάκη και μου είπε ότι για να προχωρήσει διορισμούς γενικότερα θέλει από το υπουργείο έγγραφη απάντηση για το τι θα γίνει με τις προσωποπαγείς θέσεις. Μέχρι τότε όλα θα είναι παγωμένα. Επίσης τον ρώτησα αν επηρεάζονται οι λίστες κι από τους ήδη διορισμένους σε προσωποπαγή θέση και μου απάντησε πως τίποτα πλέον δεν μπορεί να είναι σίγουρο αφού, όλα τα σενάρια εξετάζονται...Επίσης μίλησα με το υπουργείο με μια υφιστάμενη της κυρίας Αρβανίτου και μου είπε πως κάποιοι που είναι υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση θα διοριστούν τελικά, αλλά δεν μου απάντησε ποιο θα είναι το κριτήριο. Όσον αφορά για τους ήδη διορισμένους σε προσωποπαγή κι αν αυτοί υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν την αμέσως επόμενη οργανική θέση που κενώνεται, μου απάντησε πως αυτές είναι ανυπόστατες φήμες που έφτασαν στα αυτιά τους αυτές τις μέρες χωρίς να ξέρουν ποιος τις διαρρέει. Τέλος μου ανέφερε πως δεν ξέρει κάτι παραπάνω κι ότι δεν μπορεί να γνωρίζει ποιες είναι οι προθέσεις τις πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου σε σχέση με τους ήδη διορισμένους. Αυτά. Αν έμαθε κάποιος κάτι άλλο, καλό είναι να το παραθέσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Κο Γαροφαλλάκη και μου είπε ότι για να προχωρήσει διορισμούς γενικότερα θέλει από το υπουργείο έγγραφη απάντηση για το τι θα γίνει με τις προσωποπαγείς θέσεις. Μέχρι τότε όλα θα είναι παγωμένα. Επίσης τον ρώτησα αν επηρεάζονται οι λίστες κι από τους ήδη διορισμένους σε προσωποπαγή θέση και μου απάντησε πως τίποτα πλέον δεν μπορεί να είναι σίγουρο αφού, όλα τα σενάρια εξετάζονται...Επίσης μίλησα με το υπουργείο και η γραμματέας της κυρίας Αρβανίτου μου είπε πως κάποιοι που είναι υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση θα διοριστούν τελικά, αλλά δεν μου απάντησε ποιο θα είναι το κριτήριο.

από μια σκοπια

η απαντηση μου φαινεται διπλωματικη,για να απογυφει την ολη μανουρα ο κυριος που σου μιλησε

και πιστευω οτι αυτες θα ειναι οι απαντησεις τους,μεχρι να βγει καποια αποφαση.

ας περιμενουν ολη την οριστικη αποφαση,γιατι το να ταζουν να υποσχονται και να λενε γενικα και χωρις κριτηρια ειναι κλασσικο σεναριο.

ενα που κρατω ειναι το παγωμα των διορισμων ολων οργανικων(ε??) και προσωποπαγων θεσεων,το οποιο δεν μπορουν να το κρατησουν και πολύ καιρο

γιατι θα φοβηθουν για ξεσηκωμους,για άργοπορια διορισμών πανω και απο 5μηνο.

ειναι ζητημα μερων μεχρι τελος του μαρτη θελω να πιστευω,για να ξαναρχισουν οι διαδικασιες.

πάντως ενα άλλο ωραιο,ειναι πως εκει που θα φωναζαμε για τις προσωποπαγεις,μεταθετουν το ποβλημα αλλου και λεμε

ε τωρα θα φαμε και ολη την αναμονη μεχρι να αποφασισουν??

ειναι μανουλια σε κατι τετοια,θα φτασει ο καιρος που θα πουμε ε ας καταργηθουν τελος παντων για να προχωρησουν τα πραγματα.

(το οτι ομως θα παμε πισω ειναι άλλο θεμα,που θα καταργησουν αυτο το ευνοικο μετρο.

τελικα προχωραμε με την οπισθεν μου φαινεται)

απο μια σκοπια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι τίποτα, αλλά εκεί μέσα γίνεται της γραμματέας το κάγκελο και δε θα μου ήταν δύσκολο να πιστέψω ότι η Αρβανίτου απέκτησε γραμματέα :wacko:

Η άποψη του Μάνου για το πάγωμα τον διορισμών των "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" ποια ήταν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Κο Γαροφαλλάκη και μου είπε ότι για να προχωρήσει διορισμούς γενικότερα θέλει από το υπουργείο έγγραφη απάντηση για το τι θα γίνει με τις προσωποπαγείς θέσεις. Μέχρι τότε όλα θα είναι παγωμένα. Επίσης τον ρώτησα αν επηρεάζονται οι λίστες κι από τους ήδη διορισμένους σε προσωποπαγή θέση και μου απάντησε πως τίποτα πλέον δεν μπορεί να είναι σίγουρο αφού, όλα τα σενάρια εξετάζονται...Επίσης μίλησα με το υπουργείο και η γραμματέας της κυρίας Αρβανίτου μου είπε πως κάποιοι που είναι υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση θα διοριστούν τελικά, αλλά δεν μου απάντησε ποιο θα είναι το κριτήριο.

από μια σκοπια

η απαντηση μου φαινεται διπλωματικη,για να απογυφει την ολη μανουρα ο κυριος που σου μιλησε

Ο κύριος Γαρουφαλάκης έχει αρμοδιότητα επί του θέματος και ήθελες ξεκάθαρη απάντηση;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι τίποτα, αλλά εκεί μέσα γίνεται της γραμματέας το κάγκελο και δε θα μου ήταν δύσκολο να πιστέψω ότι η Αρβανίτου απέκτησε γραμματέα :wacko:

Η άποψη του Μάνου για το πάγωμα τον διορισμών των "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" ποια ήταν;

πραγματικά ήταν η πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που τον ξέρω, που ήταν κι αυτός τόσο μπερδεμένος και δεν μπορούσε να δώσει σαφή απάντηση. Μου είπε χαρακτηριστικά πως τα χέρια του είναι δεμένα και περιμένει πλέον το υπουργείο. Ως τότε, είπε, άγνωστο πότε, όλα θα είναι παγωμένα. Να φανταστείς, ήταν σήμερα να φανώ υπό διορισμό σε λίστα που έχει ήδη διορισμένο σε προσωποπαγή από 8μηνο κι ο Μάνος μου είπε πως θα περιμένει μήπως και του πουν στο υπουργείο ότι την κενή θέση την παίρνει αυτός...Ο ίδιος πριν 10 μέρες που είχαμε ξανασυζητήσει, σε αυτήν την ερώτησή μου, είχε απαντήσει πως αυτά δεν γίνονται. Από αυτό καταλαβαίνεις πόσο τον έχουν μπερδέψει κι αυτόν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ίδιος πριν 10 μέρες που είχαμε ξανασυζητήσει, σε αυτήν την ερώτησή μου, είχε απαντήσει πως αυτά δεν γίνονται.

αααααααααα.....ευτυχώς το έγραψες

Για δες τώρα πότε επιβεβαίωσα ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα με τους διορισμούς.

Αφού μίλησα με τους (αν)αρμόδιους στο υπουργείο υγείας και μου είπαν πως δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα έκανα μία συζήτηση και με τον Μάνο και μου εξήγησε πότε κατοχυρώνεται η "προσωποπαγή" θέση (όταν λαμβάνει την άδεια κυήσεως η συνάδελφος).

Σήμερα ούτε το γραφείο του Μπραβάκου αλλά ούτε του Τιμοσίδη έδωσαν ξεκάθαρη απάντηση για το τι θα γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ίδιος πριν 10 μέρες που είχαμε ξανασυζητήσει, σε αυτήν την ερώτησή μου, είχε απαντήσει πως αυτά δεν γίνονται.

Αφού μίλησα με τους (αν)αρμόδιους στο υπουργείο υγείας και μου είπαν πως δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα έκανα μία συζήτηση και με τον Μάνο και μου εξήγησε πότε κατοχυρώνεται η "προσωποπαγή" θέση (όταν λαμβάνει την άδεια κυήσεως η συνάδελφος).

αυτό Τάσο αυτόματα σημαίνει ότι ο συνάδελφος που κατέχει τέτοια θέση δύναται να καταλάβει μόνο την οργανική της συναδέλφου για την οποία άνοιξε η προσωποπαγής, όταν αυτή με το καλό τελειώσει την ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι που έχετε τη δυνατότητα (σε αντίθεση με μας που ζουμε στην επαρχια, μακρυά απο την Αθήνα και εχουμε και παιδι - παιδιά) να εναντιωθείτε face 2 face με τις δικτατορικές και αθλιες αποφάσεις του υπουργείου, μερικά πραγματάκια:

1. Δεν είμαστε ούτε παρτάλια, ούτε καιροσκόποι, ουτε εξυπνάκηδες που καθονται σε εναν καναπε και περιμενουν απο αλλους να κανουν τη βρωμικη δουλειά. Ειμαστε μαζί σας και μεις με τον τροπο μας (τηλεφωνικες παρεμβασεις, συζητησεις με νομικους, κρουσεις στο Υυκα και γενικα κανουμε οτι περναει απο το χερι μας). Ο καθενας οτι μπορει και στο συνολο κατι καλο βγαινει - ειμαι σιγουρος.

2. Σας ευχαριστω για τον αγωνα σας και αν οι συνθηκες μου το επετρεπαν θα ημουν κι εγω εκεί.

3. Αν βγει κατι απο αυτη την υποθεση τα ευσημα ανηκουν σε σας, εμεις οι "εξ αποστασεως" βαλαμε ενα πολυ μικρο λιθαρακι στην ολη υποθεση. Και να μη γινει τπτ όμως, τα συγχαρητηρια μου ειναι δεδομενα.

4. Respect στον Τασο. Μπορει καποιες φορες να διαφωνω οχι με αυτα που λεει - αλλα με τον τροπο που εκφράζεται, πρεπει όμως να ομολογήσω οτι αν το υψηλο αισθημα συναδελφικοτητας και αλληλεγγυης ειχε ονοματεπωνυμο, τοτε αυτο θα ηταν το δικο του.

Βοηθησε πολυ κοσμο μεχρι σημερα με τις καιριες παρεμβασεις του και συνεχιζει να το κανει με τον ιδιο ζηλο και προπαντων ανιδιοτελως.

5. Εχει δημιουργηθει ομαδα στο facebook με την ονομασια: ΚΙνημα Νέων Ιατρών με πολλους συναδελφους-μελη που εχουν καταπιαστει με το θεμα και κανουν οτι μπορουν απο την πλευρα τους.

6. Συγχαρητηρια στο συναδελφο Τσέρκη. Οι λογοι που του τα δίνω ειναι παρομοιοι με αυτους του #4 σχολίου μου.

7. Καλό αγώνα σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα σήμερα σε νομαρχία και υπουργείο.Όσον αφορά τους υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση, νεότερα θα υπάρχουν ως το τέλος της άλλης βδομάδας όπου και θα έχει ολοκληρωθεί η έγκριση ή μη από το υπουργείο οικονομικών. Για τους ήδη διορισμένους σε προσωποπαγή θέση και για το αν υπάρχει περίπτωση από εδώ κι στο εξής να καταλαμβάνουν την αμέσως επόμενη οργανική που θα κενώνεται, είναι ράδιο αρβύλα ορθά κοφτά. Μάλιστα μου είπαν πως επί αυτού, ο νέος νόμος ούτε προβλέπει κάτι τέτοιο αλλά ούτε και μπορεί να ερμηνευτεί έτσι, αυθαίρετα. Αυτά για σήμερα, είμαστε σε καλό δρόμο προς το παρόν. Τα ίδια μου επιβεβαίωσαν και στη νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτά για σήμερα, είμαστε σε καλό δρόμο προς το παρόν. Τα ίδια μου επιβεβαίωσαν και στη νομαρχία.

Συνάδελφε cardio σε ευχΑριστούμε για την ενημέρωση. Μια ερωτηση:

Οταν λες ειμαστε σε καλό δρόμο τι εννοείς ακριβώς και για ποιους?

Αυτους που πηραν υπογραφη απο τον ΓΓ ή όλους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτά για σήμερα, είμαστε σε καλό δρόμο προς το παρόν. Τα ίδια μου επιβεβαίωσαν και στη νομαρχία.

Συνάδελφε cardio σε ευχΑριστούμε για την ενημέρωση. Μια ερωτηση:

Οταν λες ειμαστε σε καλό δρόμο τι εννοείς ακριβώς και για ποιους?

Αυτους που πηραν υπογραφη απο τον ΓΓ ή όλους?

Σε σύσκεψη που έκαναν χτες για το θέμα, αποφάσισαν να ρωτήσουν το υπουργείο οικονομικών για το σύνολο των θέσεων που άνοιξαν μέχρι τη δημοσίευση του ΦΕΚ.Σήμερα είχαν την βεβαιότητα ότι κάποιοι από αυτούς θα διοριστούν (προφανώς όσοι έχουν πάρει υπογραφή). Δεν μπόρεσα όμως να εκμαιεύσω κάτι παραπάνω για το σύνολο των διορισμών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτά για σήμερα, είμαστε σε καλό δρόμο προς το παρόν. Τα ίδια μου επιβεβαίωσαν και στη νομαρχία.

Συνάδελφε cardio σε ευχΑριστούμε για την ενημέρωση. Μια ερωτηση:

Οταν λες ειμαστε σε καλό δρόμο τι εννοείς ακριβώς και για ποιους?

Αυτους που πηραν υπογραφη απο τον ΓΓ ή όλους?

Σε σύσκεψη που έκαναν χτες για το θέμα, αποφάσισαν να ρωτήσουν το υπουργείο οικονομικών για το σύνολο των θέσεων που άνοιξαν μέχρι τη δημοσίευση του ΦΕΚ.Σήμερα είχαν την βεβαιότητα ότι κάποιοι από αυτούς θα διοριστούν (προφανώς όσοι έχουν πάρει υπογραφή). Δεν μπόρεσα όμως να εκμαιεύσω κάτι παραπάνω για το σύνολο των διορισμών.

Σε ευχαριστώ οπως και να χει συναδελφε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημέρωση από Υπουργείο Υγείας, Υπουργείο Οικονομικών, Νομαρχία Αθηνών και Θεσσαλονίκης ότι όσοι πήραν υπογραφή θα διοριστούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.