Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξερω τι ακριβως γινοταν πριν απο τρια χρονια. Πρακτικα μιλωντας, τι θα συμβει σε αυτο το υποθετικο σεναριο; Επισης, για να αλλαξει αυτο που ισχυε πριν απο τρια χρονια σε αυτο που που ακολουθησε (δηλ. την εμφανιση του Ν. 22) προφανως υπηρξαν καποια θεματα δυσλειτουργιας, δε νομιζω απλως να σκεφτηκαν αλτρουιστικα τους ειδικευομενους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να τελειώνει το θέμα...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Εξακολουθώ να λέω: in Tasos we trust. Κινδυνολογιες και αοριστίες τυπου Λευκιππου δεν με αγγιξαν μετα απο ψυχραιμη αναγνωση των πραγματων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχουμε ενημερωθεί απο τουσ υπεύθυνους μεσα στο υπουργείο απο την Αρβανίτη και τους λοιπούς το είπανε ξεκάθαρα πως θα εφαρμοστεί ο νόμος για όλουσ ακόμα και για εκέινους που είναι υπό διορισμό από δεκέμβριο κ.τ.λ δε θα διοριστεί κανείς σε προσωποπαγή θέση. Οπότε η παραπληροφόρηση που επικρατεί πρέπει να σταματήσει.Και για όποιον συνέχιζει να αμφιβάλλει ας πάρει αύριο τηλέφωνο 12-2 να ρωτήσει.

Αλλά σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος ας επικοινωνήσει είναι ζωτικής σημασίας να ενεργήσουμε ομάδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ, ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΘΕΙ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

Συναδελφε επιφυλάσομαι να απαντήσω αυριο. Ευχομαι για όλους να εχετε άδικο εσυ και ο eleos. Αν πάλι ειναι όπως τα λετε, θα εχετε την αμέριστη συμπαράστασή μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αύριο θα πάμε με συναδέλφους στο συνήγορο του πολίτη και στο υπουργείο υγείας αν πράγματι επηρεάζεται η αναμονή σου επικοινώνησε μαζί μας, για να καταφέρουμε κάτι πρέπει να δράσομε ομαδικά και όχι ατομικά, ισχύει 100% αυτός ο νόμος και για τους υπο διορισμό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ λέω να στείλετε μήνυμα σε αυτό το email (loverdos@hol.gr )ώστε να οργανωθείτε καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αύριο θα πάμε με συναδέλφους στο συνήγορο του πολίτη και στο υπουργείο υγείας αν πράγματι επηρεάζεται η αναμονή σου επικοινώνησε μαζί μας, για να καταφέρουμε κάτι πρέπει να δράσομε ομαδικά και όχι ατομικά, ισχύει 100% αυτός ο νόμος και για τους υπο διορισμό!

Ποιος νόμος ισχύει για τους "υπό διορισμό";
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες οι υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση θα διαγραφούν από τις λίστες για παραδειγματισμό και οι ήδη διορισμένοι σε προσωποπαγείς θα απολυθούν άμεσα και θα κληθούν να επιστρέψουν τα χρήματα για το διάστημα που ήταν διορισμένοι... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωs γινεται ρε παιδια θεση προσωποπαγηs, να ειναι στο υπουργειο υγειαs απο τον Δεκεμβριο ενω αλλη που εφτασε στιs 20 Ιανουαριου να εχει υπογραφει και να ειναι στο λογιστιριο του κρατουs?? Εχω χασει καποιο επεισοδιο?? Επιλεκτικα γινεται η αποστολη??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι BAD NEWS γμτ! Μόλις συνομίλησα τηλεφωνικώς με το τμημα ειδικευομενων του Υπουργειου και με ενημερωσαν οτι οσοι υπο διορισμο σε πρωσοποπαγη θεση προλαβαν και πηραν τη τζιφρα του γ.γ. μεχρι την ημερομηνια δημοσιευσης του ΦΕΚ της παυσης, προλαβαν και οτι οι υπολοιποι επιστρεφουν στις λιστες αναμονης.

Δεν εχω λόγια. Περιμένω απαντησεις - αντιδράσεις σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι BAD NEWS γμτ! Μόλις συνομίλησα τηλεφωνικώς με το τμημα ειδικευομενων του Υπουργειου και με ενημερωσαν οτι οσοι υπο διορισμο σε πρωσοποπαγη θεση προλαβαν και πηραν τη τζιφρα του γ.γ. μεχρι την ημερομηνια δημοσιευσης του ΦΕΚ της παυσης, προλαβαν και οτι οι υπολοιποι επιστρεφουν στις λιστες αναμονης.

Δεν εχω λόγια - δυστυχώς για μια φορά ο Τασος δεν επαληθευτηκε (χωρις να ευθυνεται ο ιδιος φυσικά).

Περιμένω απαντησεις - αντιδράσεις σας.

Μα αυτό ακριβώς είχε πει ο Τάσος αν διάβασα καλά...

Αυτοί που υπηρετούν δεν επηρεάζονται από το συγκεκριμένο νόμο.

Αυτοί που είναι "υπό διορισμό" θέλω να πιστεύω πως θα διοριστούν άσχετα με το στάδιο που βρίσκονται τα χαρτιά τους (Υπουργείο, Υ.Δ.Ε.) με την προϋπόθεση πως θα πάρουν υπογραφή από τον Υπουργό μέχρι τη δημοσίευση του ΦΕΚ.

Από την ημερομηνία δημοσίευσης του Φ.Ε.Κ. όμως σίγουρα δε θα υπάρχει υπογραφή από τον Υπουργό Υγείας για διορισμό σε προσωποπαγή θέση.

για του...γραπτού το αληθές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωs γινεται ρε παιδια θεση προσωποπαγηs, να ειναι στο υπουργειο υγειαs απο τον Δεκεμβριο ενω αλλη που εφτασε στιs 20 Ιανουαριου να εχει υπογραφει και να ειναι στο λογιστιριο του κρατουs?? Εχω χασει καποιο επεισοδιο?? Επιλεκτικα γινεται η αποστολη??

Όπως γίνεται και προσωποπαγής θέση που είναι στο υπουργείο από τον Οκτώβρη :blink: να είναι ακόμα στο γεν.λογιστήριο του κράτους! Καλά το έλεγε ο παππούς στη διαφήμιση..."φέεεεεεεεετα"....με αυτό το λογότυπο κινείται το υπουργείο του Λοβέρδου.Και όσον αφορά στην αποστολή των διορισμών, μάλλον γίνεται δειγματοληπτικά πλέον :lol: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνω cardio, απλα πιστευα οτι η προυποθεση που αναφερει ο Τασος εν τελει θα ισχυσει για ολους ανεξαρτητα απο το σταδιο που βρισκονταν τα χαρτιά τους, γιανα μην δημιουργηθουν ενστασεις, εντασεις, ανισοτητες και δειγματοληπτικες, "φωτογραφικες" προσληψεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιωνω οτι η θεση του υπουργειου αυτη τη στιγμη ειναι οτι θα προχωρησει οτι εχει υπογραφει μεχρι 2 μαρτιου και τη δημοσευση του ΦΕΚ.

Απο εκει και περα εγω οπως και αλλοι απο εσας φανταζομαι εχω πολλες ενστασεις οσον αφορα τις πρακτικες των υπαλληλων του υπουργειου και την απαραμιλλη και μνημειωδη πλεον διαθεση τους να μας κανουν καθε φορα τη ζωη δυσκολη.

Με λιγα λογια καλουμαστε εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα επειδη αυτοι σημερα στις 14 μαρτιου ασχολουνται με τους διορισμους που φτασανε απο τη νομαρχια στις 5 Γεναρη.

Πιστευω πως πρεπει να πιεσουμε ουτως ωστε καθε διορισμος που εφτασε στο υπουργειο μεχρι και 2 Μαρτιου να προχωρησει. Στο ΦΕΚ γραφει απλα για καταργηση του νομου, δεν μιλαει για αναδρομικη ισχυ.

Οπως ερμηνευω εγω το νομο , καταργειται η δημιουργια των θεσεων αυτων απο την ημερομηνια του φεκ (2 μαρτιου) , δεν καταργουνται αυτες που εχουν ηδη δημιουργηθει και σταλει στο υπουργειο μεσω της διοικησης του εκαστοτε νοσοκομειου και της νομαρχιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προβλημα ειναι υπαρκτο , δεν προκειται να διοριστει κανεις σε προσωποπαγη θεση απο εδω και περα.

Ακομα κι αν τα χαρτια του εχουν φτασει στην υπηρεσια του υπουργειου δεκεμβρη.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι προς τι η ειρωνεια και των 2.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο υπουργειο γενικα γινεται πανικος. Το θεμα ειναι να παρθει μια αποφαση συντομα (αν ειναι και ευνοικη τοσο το καλυτερο), για να ξερουμε και τι θα κανουμε και να κανονισουμε το προγραμμα μας με βαση το νεο χρονικο διαστημα αναμονης. Ο καθενας μας σιγουρα θα πληττεται με καποιο τροπο. Για μενα πχ αν τελικα δε διοριστει η συναδελφος που ειναι υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση, η αναμονη μου θα ξεπερναει πια το ενα ετος και θα μπορεσω να δηλωσω αγροτικο επι θητεια σε επομενη προκυρηξη. Οποτε καπως πρεπει να λυθει το ζητημα, ολοι μας καπως επηρεαζομαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να βάλω λίγο κάποια πράγματα στη σειρά.

Πριν τη δημοσίευση του νόμου και με βάση το σχέδιο νόμου έγιναν κάποιες συζητήσεις εδώ μέσα.

Η προσωπική μου τοποθέτηση ήταν πως όσων οι διορισμοί υπογραφούν μέχρι και τη δημοσίευση του νόμου σε ΦΕΚ δε θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Με τη δημοσίευση του νόμου και σε τυχαία συζήτηση που είχα με αρμόδιο του θέματος μου είπε "εφόσον η ιατρός υπέβαλλε αίτηση για άδεια κυήσεως ο/η πρώτος/η στη λίστα αναμονής που θα τοποθετηθεί σε προσωποπαγή θέση κατοχυρώνει τη θέση από εκείνη την ημέρα, άσχετα αν η διαδικασία τοποθέτησης κάνει 3-6 μήνες".

Τότε έγραψα πως δεν υπάρχει θέμα πλέον και ότι τα νέα είναι "σχετικά" καλά, αφού όσοι καταχώρησαν το δικαίωμα του διορισμού σε προσωποπαγή θέση θα διοριστούν χωρίς κανένα πρόβλημα, το μόνο πρόβλημα αν και μεγάλο θα ήταν η κατάργηση των προσωποπαγών θέσεων.

Δεν επικοινώνησα σήμερα ξανά.....με κανέναν από το υπουργείο. Το πάγωμα των διορισμών σε όσους ξεκίνησε η διαδικασία είναι παράνομο και ο νόμος δεν απαγορεύει τον διορισμό τους.

Και κάτι τελευταίο, δε με αφορά το θέμα προσωπικά, άσχετα αν το έκανα γνωστό (αν και κάπου το είχε αναφέρει νωρίτερα και ο iceman).

Δε μου κάνει εντύπωση το ότι μόλις κάποιοι έχουν προσωπικό πρόβλημα, είτε αυτό λέγεται διορισμός σε αγροτικό, είτε σε ειδικότητα είτε οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα δημιουργούν λογαριασμό στο forum και ανακοινώνουν το πρόβλημά τους ζητώντας μαζικό αγώνα. Κάτι παρόμοιο γίνεται και στο topic με το πρόβλημα των διορισμών των ψυχιάτρων/νευρολόγων, δεκάδες νέα μέλη γράφτηκαν να κλαφτούν και να ζητήσουν να μαζευτούν.....να τρέξουν άλλοι.

Προς Dojos και προς κάθε άλλο συνάδελφο που γράφτηκε για να μας "ενημερώσει".....ο νόμος είναι με το μέρος σας, μπορείτε άνετα να ζητήσετε να εφαρμοστεί όπως πρέπει και όχι όπως τον ερμηνεύει ο Μπραβάκος, ο Δημόπουλος, ο Λοβέρδος και ο κάθε άσχετος που τυγχάνει αυτό το διάστημα να πληρώνεται για να κωλοβαράει εκεί μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μου κατ'αρχας σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που παραθετεις.

Κατα δευτερο λογο δεν γραφτηκα στο φορουμ ουτε για να κλαφτω ουτε για να ζητησω μαζικο αγωνα για να τρεξουν αλλοι για εμενα ουτε για να "ενημερωσω" που δεν ξερω πως το εννοεις.

Εγω προσωπικα τους αγωνες μου εχω μαθει να τους δινω μονος μου, δεν περιμενω κανενα να τρεξει για εμενα.

Απλα γραφτηκα πριν ενα μηνα επειδη εχοντας δει οτι ειμαι υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση μου εβγαλε στην αναλογη αναζητηση του google αυτο εδω ακριβως το θεμα και γραφτηκα γιατι ηθελα να ενημερωθω και απο τη μερια μου και να ενημερωσω οπως μπορω.

Αν ενοχλει η πραξη μου αυτη να μου πειτε να διαγραψω το λογαριασμο μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειρωνεύτηκα όχι για το θέμα, το οποίο και με αφορά άμεσα, αλλά για τις "έγκυρες πληροφορίες" κάποιων, που πολύ αμφιβάλλω...προσωπική μου άποψη είναι πως είναι νομικά αστήρικτο κι αυθαίρετο να διακόψουν διορισμό σε προσωποπαγή θέση που έχει ανοίξει πριν την δημοσίευση του ΦΕΚ ακριβώς γιατί πουθενά δεν αναφέρεται η αναδρομικότητα του νόμου. Όποιος προσφύγει νομικά, θα δικαιωθεί, γι'αυτό και στο υπουργείο εν τέλει θα διορίσουν κανονικά όσους είχαν ημερομηνία μέχρι και τη μέρα της δημοσίευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια επειδη συμφωνουμε ως προς την ερμηνεια του νομου, δεν ειναι λογικο να μαζευτουμε και να πιεσουμε ολοι μαζι για να μη περασει η αυθαιρεσια αυτη ?

Νομιζεις οτι σας λεμε ψεμματα εγω η ο λευκιπος η οποιος αλλος κι οτι κοροιδευουμε και τρομαζουμε τον κοσμο επιτηδες ?

Η προσφυγη στη δικαιοσυνη τραβαει πολυ σε χρονο και το ξερεις , ισως οσο ακομα το θεμα δεν εχει καταλαγιασει ειναι καλλιτερα να πιεσουμε για να γινουν κανονικα οι διορισμοι που εχουν αναγγελθει μεχρι τη δημοσιευση του φεκ

Μακαρι να σας λεγαμε αηδιες και να ηταν ψεμματα , αλλα δυστυχως αυτη τη ντροπη πανε να περασουν και συγκεκριμενα αυτη η "κυρια" αρβανιτου που τοσο πολυ αγαπαει να μας βγαζει τον αδοξαστο με την απροθυμια της , ειπε πως εχει μιλησει και με το νομικο συμβουλο κι οτι ειναι συμφωνος οτι δεν πρεπει να προχωρησει κανεις διορισμος σε προσωποπαγη θεση απο εδω και περα.

Αυτα τα δηλωνω με ονομα και επιθετο, και δεν εχω καμμια διαθεση ουτε να τρομοκρατησω κανενα ουτε να παραπληροφορησω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,αυτό και αν καποιος μπορει να το επιβεβαιωσει.

γνωστη ιατρός με παρεπεμψε στο σιτε νομαρχιας αθηνων όπου

συναδελφος που ειναι στη λιστα αναμονης στη παθολογια στον ευαγγελισμό

ειναι υπό διορισμό από μεσα οκτωβρη σε προσωποπαγη θεση και δεν εχει διοριστει.

ο απο κατω στη λιστα ειναι υπο διορσμό και αυτός τον οκτωβρη και εμφανιζεται

διορισμένος με ημερομηνια 26-1-11.

πως το εξηγειται?

ηδη απο το γεναρη καθυστερούσαν ό,τι χαρτια ειναι σε προσωποπαγη και τ αφησαν επιτηδες

για να μην τους διορίσουν περιμενοντας το μαρτη για να τους πουν,συγνωμη αλλα τα στελνουμε πίσω?

ή απλώς στη νομαρχια δεν έχουν ενημερωσει τα σχετικα περι του ευαγγελισμού?

ισχυει και σε άλλα νοσοκομεια αντιστοιχα τραβηγμενα περιστατικά?

οποιος γνωριζει,παιδια απο τον ευαγγελισμό ή αλλα νοσοκομεια να εξηγησουν αυτές τις καταστασεις

παρακαλώ ας διαθεσει το χρονο του.

στο τελος καταληγουμε να κανουμε ειδικοτητα σε όλα τα άλλα,εκτος απο την ιατρικη

και αυτό γιατί όλο το χρονο και τον κοπο με τις διαφορες μανουρες που μας παρουσιαζονται

τον αναλωνουμε αλλού,παρα στο πρωταρχικο μας πεδιο. (λιγο ακραιο,αλλα με μια δοση αληθειας,θα ελεγαν καποιοι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.