Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Εννοώ αυτό που κατάλαβες αρχικά Τάσο,

Το αστείο νομίζω είναι να νομίζει κανείς ότι με τις αναμονές των 3-4-5 χρόνων θα αρνούταν ποσοστό πάνω από 1% να κάνει παρεμβαλλόμενους στην αναμονή του ακόμα και αυτούς τους λίγους μήνες ειδικότητας που αντιστοιχούν στην άδεια κύησης,

βέβαια στην αθάνατη Ελλάδα του 2011, επιμένουμε σε νοοτροπίες να μπαίνουνε και να βγαίνουνε "κύριοι" όσοι κάνουν ειδικότητα σε στυλ "σερί ειδικότητα", χωρίς καν αξιολόγηση στα ενδιάμεσα στάδια και δεν ασχολούμαστε με συστήματα τύπου Αγγλίας όπου προκηρύσσονται ακόμα και θέσεις ενός ή 4-μηνών με βάση τις ανάγκες...νομίζω είναι πασιφανές ποιό σύστημα έχει καταρρεύσει...

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

Έπειτα από συνομιλία με τον αρμόδιο προϊστάμενο του Υπουργείου Υγείας και το νομικό σύμβουλο του Υπουργού Υγείας διευκρινίστηκε ότι:

Οι συνάδελφοι που προτείνονται για τοποθέτηση σε προσωποπαγή θέση κατοχυρώνουν τη θέση από τη στιγμή που τίθεται το αίτημα για άδεια κυήσεως μέχρι την δημοσίευση του νόμου (τις προσεχείς ημέρες).

Επομένως όσοι είναι "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" θα διοριστούν κανονικά καθώς επίσης και όσοι θα μπουν "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" μέχρι και τη δημοσίευση του νόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο γεια σου. Η μεγάλη πλάκα βέβαια είναι ότι η συγκεκριμένη διαγραφή δεν υπήρχε στο προσχέδιο του νόμου που δόθηκε στη δημοσιότητα και υποτίθεται ότι διαβάστηκε από τους Ιατρούς πριν πάει στη Βουλή, αλλά προστέθηκε στο επεξηγηματικό προσχέδιο όταν κατατέθηκε στη Βουλή προς ψήφιση.

Τσάκωνας

Μα φίλε μου οι τροπολογίες-προσθήκες άρθρων που θα επιφέρουν τις μεγαλύτερες αντιδράσεις προστίθενται ξημερώματα :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη εξελιξη για οσουs ειναι υπο διορισμο.Κριμα για τουs συναδελφουs που ειναι στιs λιστεs.Ειδικα σε ειδικοτητεs οπωσ παιδιατρικη,μικροβιολογια παλι θα ξεφυγουν οι αναμονεs.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έπειτα από συνομιλία με τον αρμόδιο προϊστάμενο του Υπουργείου Υγείας και το νομικό σύμβουλο του Υπουργού Υγείας διευκρινίστηκε ότι:

Οι συνάδελφοι που προτείνονται για τοποθέτηση σε προσωποπαγή θέση κατοχυρώνουν τη θέση από τη στιγμή που τίθεται το αίτημα για άδεια κυήσεως μέχρι την δημοσίευση του νόμου (τις προσεχείς ημέρες).

Επομένως όσοι είναι "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" θα διοριστούν κανονικά καθώς επίσης και όσοι θα μπουν "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" μέχρι και τη δημοσίευση του νόμου.

emiloveyou

emcolgate emcolgate emcolgate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emiloveyou

emcolgate emcolgate emcolgate emcolgate

Ιceman συγχαρητηρια. Απο τα χαμογελα σου καταλαβαινω οτι ανηκεις στην μεριδα των τελευταιων τυχερων που θα ωφεληθουν απο αυτο το καταργηθεν μετρο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έπειτα από συνομιλία με τον αρμόδιο προϊστάμενο του Υπουργείου Υγείας και το νομικό σύμβουλο του Υπουργού Υγείας διευκρινίστηκε ότι:

Οι συνάδελφοι που προτείνονται για τοποθέτηση σε προσωποπαγή θέση κατοχυρώνουν τη θέση από τη στιγμή που τίθεται το αίτημα για άδεια κυήσεως μέχρι την δημοσίευση του νόμου (τις προσεχείς ημέρες).

Επομένως όσοι είναι "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" θα διοριστούν κανονικά καθώς επίσης και όσοι θα μπουν "υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση" μέχρι και τη δημοσίευση του νόμου.

emiloveyou

emcolgate emcolgate emcolgate emcolgate

Σοβαρέψου ρε, θα μας κρεμάσουν κουδούνια :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιceman συγχαρητηρια. Απο τα χαμογελα σου καταλαβαινω οτι ανηκεις στην μεριδα των τελευταιων τυχερων που θα ωφεληθουν απο αυτο το καταργηθεν μετρο!

εμμεσα ωφελουμαι. εγω ειμαι ηδη διορισμενος, αλλα περιμενουμε να ερθει υπεραριθμος ειδικευομενος στην κλινικη μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός από τις προσωποπαγείς,υπάρχει κόλλημα κ με τις κανονικές? θέλω να πω, το "1 πρόσληψη για 5 συνταξιοδοτήσεις" ισχύει κ για μας? 1 τοποθέτηση για 5 αποχωρήσεις? έχετε ακούσει κάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω μια καπως πιο ειδικη ερωτηση επανω στο θεμα;

Εαν ο προσωποπαγως διοριζομενος απορριψει τον διορισμο του, συγκεκριμενα παρει ανακληση, τοτε ο προσωποπαγης διορισμος χανεται, η θεωρειται οτι εχει κατοχυρωθει και απλα θα περασει στον επομενο της λιστας;

Αναρωτιεμαι επειδη τα χρονικα περιθωρια ειναι σχετικα στενα και λογικα μεχρι να υπογραφουν οι τρεχοντες προσωποπαγεις διορισμοι και να ζητηθουν οι πιθανες ανακλησεις το ΦΕΚ θα εχει λογικα δημοσιευτει.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ'αυτή τη χώρα πάμε μισό βήμα μπροστά και τρία πίσω!

καλά και το κενό που μένει πίσω ποιος θα το καλύψει? ήδη πολλά προγράμματα εφημεριών δεν βγαίνουν...απ'το κακό στο χειρότεροemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός από τις προσωποπαγείς,υπάρχει κόλλημα κ με τις κανονικές? θέλω να πω, το "1 πρόσληψη για 5 συνταξιοδοτήσεις" ισχύει κ για μας? 1 τοποθέτηση για 5 αποχωρήσεις? έχετε ακούσει κάτι?

emeleos

Οι προβλέψεις θέσεων του προσωπικού που αποχωρεί από την υπηρεσία λόγω συνταξιοδότησης, παραίτησης, μετάταξης κ.λπ. θα διαγράφονται αμέσως από τα σχετικά βιβλία-μητρώα.

Του μέτρου αυτού εξαιρούνται:

i) Οι προβλέψεις θέσεων των ειδικευόμενων στα νοσηλευτικά ιδρύματα του ν.δ. 2592/53 ιατρών, καθώς και οι θέσεις των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου.

ii) Οι αριθμητικές προβλέψεις θέσεων προσωπικού των πολιτικών γραφείων των μελών της Κυβέρνησης, των υφυπουργών και των γενικών γραμματέων (άρθρο 55 π.δ. 63/2005). Στον προϋπολογισμό όλων των υπουργείων έχουν προβλεφθεί πιστώσεις για την πλήρωση των θεσμοθετημένων θέσεων προσωπικού των γραφείων της πολιτικής ηγεσίας (Υπουργών, Υφυπουργών και Γενικών Γραμματέων) και οι αρμόδιες ΥΔΕ μπορούν να παρέχουν τις 8

απαραίτητες για τη δημοσίευση των πράξεων διορισμού βεβαιώσεις ύπαρξης πιστώσεων.

iii) Οι θέσεις δημοσιογράφων για τη στελέχωση των γραφείων τύπου και δημοσίων σχέσεων υπουργείων (παρ. 2 άρθρο 67 ν. 1943/91).

iv) Οι αριθμητικές προβλέψεις θέσεων προσωπικού του Πολιτικού Γραφείου του Πρωθυπουργού, του Πολιτικού Γραφείου του Υπουργού Επικρατείας και της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης, με εξαίρεση την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής και την Εθνική Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Εκτέλεση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2011

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω μια καπως πιο ειδικη ερωτηση επανω στο θεμα;

Εαν ο προσωποπαγως διοριζομενος απορριψει τον διορισμο του, συγκεκριμενα παρει ανακληση, τοτε ο προσωποπαγης διορισμος χανεται, η θεωρειται οτι εχει κατοχυρωθει και απλα θα περασει στον επομενο της λιστας;

Αναρωτιεμαι επειδη τα χρονικα περιθωρια ειναι σχετικα στενα και λογικα μεχρι να υπογραφουν οι τρεχοντες προσωποπαγεις διορισμοι και να ζητηθουν οι πιθανες ανακλησεις το ΦΕΚ θα εχει λογικα δημοσιευτει.

Ευχαριστω

Λογικά εφόσον ζητήσει ανάκληση διορισμού μεταφέρεται στον επόμενο. Οπότε με τα όσα μου είπαν προχθές από το υπουργείο εάν η ημέρα που θα γίνει η αίτηση ανάκλησης είναι πριν την δημοσίευση του ΦΕΚ η προσωποπαγής θέση μεταφέρεται στον επόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λογικη πραγματι αυτο λεει, αλλα αμφιβαλλω για το αν θα προλαβει να υπογραφει ο διορισμος και να αιτηθει ανακληση πριν υπογραφει το ΦΕΚ ωστε να μεταφερθει ο προσωποπαγης διορισμος στον επομενο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποια εξελιξη υπαρχει στο ζητημα;

Καποια ανταποκριση προς τα εγγραφα των ΟΕΝΓΕ και ΕΙΝΑΠ;

Ας κανανε μια φορα αναγνωση τα νομοσχεδια οι βουλευτες μας πριν τα ψηφισουνε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος βρίσκεται στο εθνικό τυπογραφείο και είναι έτοιμος προς δημοσίευση, τι εξέλιξη να υπάρχει πλέον;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια, τοσοι νομοι και διαταξεις δεν εφαρμοστηκαν ποτε.

Αν στο υπουργειο υπηρχε μια στοιχειωδης εγνοια για την ευρυθμια των νοσοκομειων και η στοιχειωδης ευθιξια, θα μπορουσε κατ'αρχην να ευαισθητοποιηθει και να ανταποκριθει αναιρωντας η διορθωνοντας.

Αλλα τι να πεις σ'αυτη τη χωρα, ολα υπαρχουν απλα για να τη στοιχειωνουν και να στερουν ακομη και την ελπιδα απο τους νεους και οχι μονο πολιτες.

Θα σηκωθω να φυγω και΄γω μου φαινεται και αϊ'σιχτιρ, πολυ το καθυστερησα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΡΕΙΟ Η ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΡΙΟ!!! ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ, ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΓΓ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ!!! ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΛΗΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ leukippos1983@yahoo.gr ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφε ελπίζω να βρεις ακρη και να μαζευτείτε οσοι την εχουν πατησει,όπως και εσύ.

αλλα ας το πουμε για άλλη μια φορά,οτι μακρια η φωτια από το κ@λο μου και ας ειναι και μισο μετρο.

τι θελω να πω...κατανοητο σε όλους

ανοιγει λογαριασμό καποιος,οταν καιγεται για κατι

και απο την άλλη ολοι οι αλλοι που εχουν χρονια στο φορουμ βοηθάνε με τον οποιο τρόπο μονο αν θιγονται και οι ιδιοι.

αυτο γιατι ετσι ειμαστε,ετσι εχω δει στο φορουμ όλο αυτόν τον καιρό και μιλαω για παραπανω χρονικο διαστημα

απο αυτο που ειμαι ενεργο μελος.

τέλος,από την άλλη και εσυ μονο αν θα θελήσεις,θα αναφερεις επειτα από την οποια κινητοποιηση σου-σας,το τι πετυχατε

το τι σας ειπαν ( του στυλ να λυθει για μενα το προβλημα και ουτε που ξαναγραφω...)

δεν σε γνωρίζω προσωπικα,ουτε απευθυνομαι σε σενα ως ατομο,απλά τονιζω την ολη συμπεριφορα που παρατηρειται στο φορουμ

και για να προλαβω πιο πικροχολες αναφορες και σχολια στο ζητημα σου.( δεν θελω να σε προσβαλλω και να ξερεις ότι και η αρνητικη διαφημιση

ειναι στο τελος διαφημιση καιτονιζεται το ζητημα σου)

θελω να πιστευω οτι δεν θα μεινετε ξεκρεμαστοι εσεις σε προσωποπαγεις ουτε και θα ταλαιπωρηθούν σε περαιτερω αναμονη

αυτοί που ακολουθουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μας τρελανουν - κάθε μέρα αλλάζουν όλα τα δεδομένα στη ζωή μας - προς το χειρότερο φυσικά.

ΥΓ: Σόρυ αλλά ειναι πιο πιθανο να βρεις παρθενα σε μαιευτηριο παρα να πιασεις γραμμη στο υπουργείο, στο τμημα ειδικοτητων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομιζω να γινει κατι τετοιο.Δεν ξερω αν γνωριζεις τι εγινε με τις ειδικοτητες νευρ,ψυχ,παιδοψυχ...για θεσεις που ανοιξαν με ημερομηνια πριν την εκδοση νομου(συγκεκριμενα πριν τις 2/8 για τις παραπανω ειδικοτητες)εφαρμοστηκε το παλιο καθεστως.Ψαξτε το καλυτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ο Τάσος - που η εγκυροτητα των λεγόμενων-γραφόμενων του είναι αναμφίσβητητη - σε ποστ του πριν μερες υποστήριξε το αντιθετο απο τον leukippos.

Δεν ξερω τι να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!! ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!!!ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ Η ΚΑΤΑ ΟΣΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!! ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!!

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΩΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.