Jump to content

Παύση διορισμών σε προσωποπαγείς θέσεις ειδικευόμενων


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Απο ποιο υπουργειο Λευκιππε? Εισαι σιγουροs οτι εισαι υπο διορισμο απο τον Δεκεμβριο? Διοτι τα χαρτια για το γενικο λογιστιριο του κρατουs εχουν φυγει ακομα και σε αυτουs που τα χαρτια τουs εφτασαν στο υπουργειο υγειαs στα μεσα Ιανουαριου......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Last Reply

ο/η γιατρός που είναι διορισμένος σε προσωποπαγή θέση......εργάζεται ήδη, ποια επόμενη οργανική θέση να πάρει; Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

Βρε Τασο, απλα πραγματα: Ο διορισμένος σε προσωποπαγή θέση υπαρχει περιπτωση να μην παρει τη θεση της γιατρου που αντικατεστησε (οταν αυτη ολοκληρωσει την ειδικοτητα της), αλλα να μετακινηθει στην αμεσως επομενη οργανικη θεση που θα ανοιξει, ωστε να καταργηθει η προσωποπαγης θεση που καταλαμβανει;

απαντηση του τασου με κοκκινα γραμματα

Δε θα γίνονται πλέον διορισμοί σε προσωποπαγείς θέσεις.

Αυτό δε σημαίνει πως θα παγώσουν οι διορισμοί μέχρι να μειωθεί ο αριθμός των διορισμένων συναδέλφων (σε οργανικές και προσωποπαγείς θέσεις) στον αριθμό των οργανικών θέσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο το υπουργειο,ολα τα αλλάζει από τη μια μερα στην άλλη.

αν γινει κατι τετοιο,προβλεπω φασαρίες.

εκτος αν μας το βουλωσουν και πούμε και ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και απο τσαμπουκα εμεις που ειμαστε στην ειδικότητα ξεχειλίζουμε....

Το πιο εύστοχο σχόλιο που έχει γίνει εδώ και μέρες εδώ μέσα... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν γινει ετσι οπως το γραφει ο leukippos, οι αναμονες σε καποιες ειδικοτητες θα παραταθουν 9 μηνες και περισοοτερο.

εκει που ειχαμε κατι να βοηθησει την κατασταση,τωρα το βγαλαμε.

καποιοι θα το πουν...οτι ειναι κινησεις για να εισαγουν τις εξετασεις για ειδικοτητα σε ενα συστημα με τις λιστες που δεν πηγαινε αλλο.

να δω ομως με τη μειωση αυτού του μετρου και με τη γενικοτερη μειωση των θεσεων ειδικοτητας,τι θα μας λένε;

δωστε εξετασεις 1000 ατομα για 4 θεσεις που ανοιγουν το 2012 για την ταδε ειδικοτητα στο ταδε νοσοκομειο Αθηνας η επαρχιας.

ε ρε γλεντια.

και τα καυλυτερα ερχονται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εβγαλα ακρη με τα ατομα του υπουργειου,αλλα απο γνωστους συναδελφους υποστηριζεται οτι

οι θεσεις των προσωποπαγων ατομων και αυτων που ειναι υποδ σε προσωποπαγη, πρωτα θα εξισωθουν με τις θεσεις που κενωνονται

και επειτα θα γινονται οι διορισμοι,ωστε οι κλινικες να λειτουργουν το πολυ με το ανωτατο οριο ειδικευομενων που προβλεπεται για καθε νοσοκομειο..

οποιος εχει νεοτερα δεδομενα να μου το επιβεβαιωσει η οχι,ευχαριστως να ριξει φως στην υποθεση.

ακομα τα πραγματα ειναι υποτιθεται ρευστα,μεχρι να ανακοινωθει κατι πιο επισημο απο το υπουργειο.

ειμαστε εν αναμονη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά. Επικοινώνησα σήμερα με το γενικό λογιστήριο και μου είπαν πως υπεγράφησαν οι προσωποπαγείς θέσεις ως τέλη Φεβρουαρίου. Τους ταχυδρόμησαν χθες προς το Υπουργείο Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο βδομαδα η συνεχεια,

same time, same place

σηριαλ το οποιο παρακολουθουμε συνεχεια

να δουμε τι θα απογινει

και μετα σουλενε οτι ο ελληνας δεν ειναι υπομονετικος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΝΑ ΜΑΣ ΓΥΡΝΑΝΕ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ aretisy@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσταρεις του leukippos,τιποτα νεοτερο απο σενα leukippos υπαρχει ή σε καλυψε ο aqua?

ολοι οι υπολοιποι στις λιστες πρεπει να αντιδρασουν,αν πανε πισω κατα μια το λιγοτερο θεσεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μπερδευτεί άσχημα συνάδελφοι. Δεν ξέρω τι και ποιον να πιστέψω. Εξακολουθώ να υποστηρίζω οτι ο πιο έγκυρος απο όλους είναι ο Τάσος και δυσκολεύομαι (ισως επειδή δεν με συμφέρει...) να ασπαστώ τα λεγόμενα του Λεύκιππου.

Με το υπουργείο τζιφος πάλι σημερα και συσσωρευμένη οργή απο μέρους μου. Δεν ντρεπονται λίγο λέω εγώ. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι και να πει ο τασος ή ο λευκιππος,εχει αποδειχτει οτι

αυτοι εκει μεσα στο υπουργειο δεν εχουν το θεο τους.

θα ηθελα και εγω να ισχυει αυτο που ειπε ο τασος,

αλλα ενταξει επειδη ετσι ενημερωθηκε,εμαθε δεν σημαινει

οτι δεν μπορουν να το αλλαξουν,για να μη βγουν αναξιοπιστα τα λογια του τασου.

τι να πω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθίστε και διαβάστε τα όσα σας λέει ο leukippos και ο eleos!!! που γράφτηκαν στο forum μόλις τους δημιούργησαν πρόβλημα με τους διορισμούς τους και οι οποίοι ζητάνε να ορανωθείτε να πάτε......για να διοριστούν αυτοί.

Έ....ρε κάτι ξεφτίλες συνάδελφοι που η λέξη συναδελφικότητα λείπει από το λεγιλόγιό τους.

Και για να τελειώνει το θέμα...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 20/12/2010!ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΣΩΝ ΥΑ ΧΑΡΤΙΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!! ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΠΕΣΤΕΡΨΑΝ, ΔΕΝ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ Η ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!!!

ΞΕΡΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΡΑΒΑΚΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΕΙ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ, ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ, ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

Συναδελφε με μικρα γραμματα σε παρακαλω..

Οπως και να'χει ολα πανε πισω. Και να διοριστουν τελικα τα παιδια, και μακαρι να διοριστουν, εαν με την επιστροφη απο την αδεια η ιατρος υπηρετει προσωρινα μονο σαν υπεραριθμη με προσωρινη διακοπη της λιστας μεχρι μειωσης των υπηρετουντων στον αριθμο των προβλεπομενων, η κατασταση γινεται απροβλεπτη. Τουλαχιστον μεχρι τωρα μπορουσαμε να κανουμε και καποιον υπολογισμο, τωρα πως να μαντεψεις ποτε τελειωνει ο καθενας που υπηρετει και εαν θα παρει καποια εκπαιδευτικη αδεια η θα γκαστρωθει.

Και εγω δεν ειμαι υπο διορισμο, αλλα εμμεσα επηρεαζομαι σημαντικα γιατι με τις αηδειες τους απο 9/12 παω μετα τον 6ο του 14, και ειμαι ηδη απο το 07 στη λιστα.

Ολοι οσοι ειναι σε αναμονη επηρεαζονται εμμεσως.

Ειναι σαν να μας λενε φυγετε εξω, αλλα ας μας το λεγανε πριν χασουμε τοσο χρονο και σπαταλησουμε τοση ενεργεια βρισκοντας λυσεις για τη δεδομενη αναμονη που -οι ηλιθιοι- νομιζαμε οτι ειχαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με μπερδεψες,υπεραριθμος ειναι αυτός που μπκηκε σε προσωποπαγη θεση και οχι η-ο ιατρος,που πηρε αδεια ανω των 30 ηερων(κυηση-εκπαιδευτικοι λογοι).

και τουλαχιστον μπορεις απο το νοσοκομειο σου,να ρωτησεις σε ποιανου θεση μπηκε καποιος σε προσ/γη και ποτε γυρναει απο την αδεια και τελειωνει ειδικοτητα και στη θεση που ανοιξε να την καταλαβει τελικα αυτος που διοριστηκε τοτε σε προσωποπαγη και οχι καποιος νεος απο τη λιστα.

οι προσωποπαγεις θεσεις ηταν ευν;οϊκη ρυθμιση για ολους.

δεν επρεπε να καταργηθουν.

τωρα αν πανε πισω στη λιστα κατα τοσα ατομα οσοι ειναι υπο διορ σε προσωπ μας εξηγησαν οι προηγουμενοι τι σημανει σχετικα με τις καθυστερησεις..

ps. σε τι ειδικοτητα εισαι και η αναμονη παει απο το 2012 στο 2014?οταν τα χαρτια τα εβαλες απο το 2007,α ν θελεις μου λες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΒΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΛΕΙΠΕΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλαχιστον μεχρι τωρα μπορουσαμε να κανουμε και καποιον υπολογισμο, τωρα πως να μαντεψεις ποτε τελειωνει ο καθενας που υπηρετει και εαν θα παρει καποια εκπαιδευτικη αδεια η θα γκαστρωθει.

Οι εκπαιδευτικες αδειες ΔΕΝ υπηρετουνται! Ποιος σας παραμυθιαζει με αυτο το ζητημα;

Οσον αφορα τις προσωποπαγεις θεσεις των οποιων οι διορισμοι κανονικα θα επρεπε να ειναι συντομοι, το ολο θεμα εχει καταντησει αηδια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενταξει, δεν ειναι εκπαιδευτικη, ειναι αναρρωτικη.

Οπως και να εχει το κουρασαμε, ας περιμενουμε πρωτα να δουμε τι θα γινει και φωναζουμε μετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομειο που εργαζομουν, στη μια παθολογικη κλινικη εργαζονται ως ειδικευομενες τρια κοριτσια σαν τα κρυα τα νερα. Φανταζεστε το υποθετικο σεναριο να μεινουν εγγυες οι δυο απο τις τρεις (γιατι οχι και οι τρεις); Απιθανο σεναριο, αλλα οχι αδυνατο. Τι θα γινει τοτε Ανδρεα, δε μας λες; Θα το κλεισουμε το μαγαζι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.