Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κανένας από την ΕΨΕ που να έχει σχέση με αυτές τις μεταβατικές διατάξεις. Και ένα όνομα που μου αναφέρθηκε και που το ψάχνω, είναι νευρολόγος και καμία σχέση με την ΕΨΕ/ΕΕΕΨ.

Και για να μην μένουν εκκρεμότητες, ο συγκεκριμένος συνάδελφος, πέραν του ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ΕΕΕΨ, προκύπτει ότι διορίζονταν λόγω σειράς/παλαιότητας ήδη από το 2010 με οποιαδήποτε εκ των ανατροπών που έγιναν στις λίστες. Αντιθέτως καθυστέρησε και καθυστερεί ο διορισμός του, όπως πολλών άλλων, λόγω της αναταραχής/μετάβασης. ΔΕΝ υπάρχει τίποτε επιλήψιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Θα ήθελα να παρακαλέσω, και σε αυτό το θέμα, όπως και στα υπόλοιπα που γράφει το μέλος minlesantio, mpimpimpo, atr κτλ κτλ, να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το δούλεμα και τους πολλαπλούς λογαριασμούς.

Απλά πράγματα.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να παρακαλέσω, και σε αυτό το θέμα, όπως και στα υπόλοιπα που γράφει το μέλος minlesantio, mpimpimpo, atr κτλ κτλ, να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το δούλεμα και τους πολλαπλούς λογαριασμούς.

Απλά πράγματα.-

Καίγεται ο κώλος του φίλε! :anavwfwties: :anavwfwties:

Ιδιαίτερα με τη θέσπιση εξετάσεων για έναρξη Ιατρικής Ειδικότητας.

Κάνει κακής ποιότητος lobbying.

Στο χέρι σου είναι να του το κόψεις. Ή μάλλον στο δάχτυλό σου. Ξέρεις, delete...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Sovereign

Κάποιοι εδώ ( που είναι ίσως και το μοναδικό μέσο πληροφόρησης...) προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη , σε ένα πρόβλημα που ούτε θέλαμε , ούτε μπορούμε να αντιμετωπίσουμε.... Είναι στο χέρι των moderators να ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ όποιους δεν σέβονται την αγωνία και την αιώνια αναμονή κάποιων . Ευχές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι διορισμοι που σταλθηκαν απο τη νομαρχια Θεσ/νικης για ψυχιατρικη βρισκονται στην ΥΔΕ. Ξερει κανεις αν μπορουμε να παρακολουθησουμε την εξελιξη της διαδικασιας να την επισπευσουμε και πως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emcolgate Απίστευτο!!

Για εμάς που ξαναδηλώσαμε το ειδικό μέρος της ειδικότητας, δεν θα πάρουμε κανένα μόριο αν ισχύσει το νέο σύστημα εισαγωγής;

Μπορείται να με διαγράψετε, αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα που την πατήσαμε όλοι μαζί!

Και όσοι δεν με καταλαβαίνετε, άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ιδιο ειχα ρωτουσα κι εγω στο αλλο τοπικ αλλα αλλαζουν σελιδα ανα μισαωρο και δεν προσεχουν τους λογους που θα κλαιμε μετα απο λιγο ολοι αυτοι που ...σωθηκαμε με την ενιαια την 12η ωρα mixtheo.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη διάρκεια του νόμου της Μαριλίζας, δεν έγινε κανένας διορισμός. Το πρόσχημα ήταν ότι ήταν δυσλειτουργικός και ο Λοβέρδος ετοίμαζε έναν αναβαθμισμένο νόμο,. Άτυπα, και χωρίς κάποια διάταξη δεν έγινε κανένας διορισμός.

Τ'ωρα , ακούγεται ότι ο Λοβέρδος θα βγάλει καινούργιο νόμο τον Ιούλιο, που θα αντικαταστήσει όλους τους προηγούμενους: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

Και ερωτώ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ, αφού και αυτός δυσλειτουργικός είναι, και θα βγει και νέος σε λίγους μήνες. Δηλαδή , όποτε θέλουμε, εκτελούμε νόμους και άλλες φόρε΄ς όχι?

Ο νόμος της Μαριλίζας γιατί δεν εφαρμόστηκε? Κάποιοι θα πούνε για τους εμβόλιμους. Μα αυτό δεν το έλεγε ο νόμος, αλλά μια ανακοίνωση της νομαρχίας. Όυτε καν η διευκρινιστική δεν το έλεγε.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο Λοβέρδος βολέυεται και εκτελεί νόμους όποτε τον συμφέρει. Βλέπε υποστήριξη Γιανόπουλο και λοιπών για να ψηφιστεί το νομοσχέδιο υγείας τον Φεβρουάριο. Σαν αντάλλαγμα έδωσε τις περιβόητες μεταβατικές διατάξεις αλά Γιανόπουλο στυλ.

Και βέβαια τον εκτελεί τον νόμο μια χαρά, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ πως σε λίγους λήνες θα έρθουν τα πάνω κάτω. Γιατί? Προφανώς κάποιυς έχει να βολέψει πριν την μεγάλη μπόρα.

Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.. Και όσοι πούνε πως οι κλινικές θα ήταν άδεις ...σας πληροφορώ πως γι αυτόν θα ήταν ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Γνωρίζει κάποιος αν έχει αποσταλλεί κανένας διορισμός?

Αν ξέρει κάποιος πότε θα αποσταλούν οι πρώτοι διορισμοί?

Η κάποια ενημέρωση από το υπουργείο υγείας με το τι θα γίνει?

Η ξανά από την αρχή θα τους παγώσουν?

Το λέω γιατί προσφυγές (χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο) θα γίνουν καθώς όλο και κάποιοι θα θίγονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι βρωμάει εδώ και υποψιάζομαι πάλη τους παιδοψυχ.

οι οποίοι μας τα έχουν κανει μπου****ο. προσφύγανε στο στε και δικαιωθήκανε,

αλλά στην πορεία λόγο τεράστιας αναμονής της παιδοψυ/τρικής θέλουν να τα αλλάξουν προς ψυχιατρική.

Άλλωστε κρίση υπάρχει ,,,,, δύσκολοι καιροί για μάγκες.

Χρειάζεται επαγρύπνηση εκ μέρους των ψυχίατρων μη βρεθούνε ξαφνικά μπροστά μας 100-150 παιδοψυχίατροι και η αναμονή μας φθάσει στον ουρανό.

όποιος αλλάζει ειδικότητα παέι στο τέλος της λίστας και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να γίνει το ίδιο και εδώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις συνειδητοποίησα ότι μπήκαμε στη λίστα αναμονής για την ειδικότητα 4 άτομα με την ίδια μέρα ορκωμοσίας (ομάδα 3) βάσει του πότε στείλαμε τα χαρτιά μας για την ενιαία!! Αυτόν τον τρόπο διάλεξε το υπουργείο για να μας βάλει στις λίστες, τον πιο άδικο κατα τη γνώμη μου!( και φυσικά δεν είχαμε καμία έγκαιρη ενημέρωση, κανείς δε σήκωνε το τηλέφωνο, κανείς δεν ήξερε..!) Πιστεύετε ότι μπορεί να αλλάξει αυτό με κάποιον τρόπο (καταγγελία, να τους πάρω τηλ να τους ξεχ... τουλάχιστον, που δεν μας είχαν ενημερώσει;) Επίσης θυμαται - ξέρει κανεις αν ορκίστηκε κ άλλη σχολή εκτός της θεσσαλονικης στις 30/07/09? Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παίδες, αυτό με τους διορισμούς που δε βλέπετε να γίνονται , προφανώς μιλάτε μόνο για τις συγκεκριμένες ειδικότητες, έτσι? Γιατί εγώ στο νοσοκομείου μου βλέπω να έρχεται νέο αίμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παίδες, αυτό με τους διορισμούς που δε βλέπετε να γίνονται , προφανώς μιλάτε μόνο για τις συγκεκριμένες ειδικότητες, έτσι? Γιατί εγώ στο νοσοκομείου μου βλέπω να έρχεται νέο αίμα

Νέο αίμα σε ποιό νοσοκομείο και σε ποιές ειδικότητες ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα ελαβα τον διορισμο για μερικη στην ψυχιατρικη σε νοσοκομειο της επαρχιας. Γρηγορα τους εστειλαν παντως.

Και πότε έστειλε τα χαρτιά σου το νοσοκομείο; Πόσο καιρό έκανε δηλαδή να έρθει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά,στο Βόλο,η τύπισσα της Νομαρχίας δεν έχει στείλει καν τις λίστες μας στο Υπουργείο,γιατί περιμένει να φτάσει 31/5 και να ολοκηρωθεί η διαδικασία...Δεν μπορεί να καταλάβει το νόμο και μας πάει καροτσάκι δυο μήνες,τώρα.Καμιά ιδέα γιά το τι μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυχαία πριν δέκα ημέρες έμαθα για το νέο άρθρο και την ενιαία τοποθέτηση στη νευρολογία. Πριν τρεις ημέρες-09 Μαίου-έλαβα από τη διεύθυνση υγείας της Λευκάδας τα δικαιολογητικά που είχα στείλει 19/7 για ειδίκευση στο πρώτο μέρος της νευρολογίας(παθολογία). Δηλαδή 24 μέρες μετά την λήξη της προθεσμίας που είχα (κατηγορία 3) να υποβάλω εκ νέου τα δικαιολογητικά σε άλλο νοσοκομεία για νευρολογία.

Από τη διεύθυνση υγείας Λευκάδας ισχυρίζονται πως το έμαθαν τέλος Απριλίου και για αυτό δεν ενημέρωσαν έγκαιρα.

Σε συνομιλία μου με την προισταμένη του αρμόδιου τμήματος του υπουργείου (μία και μοναδική φορά που κατάφερα να πιάσω γραμμή)μου είπε ευθέως πως αν ενδιαφρόμουν για την ειδικότητα μου θα είχα ενημερωθεί.

Διαβάζοντας εδώ τα σχόλια των συναδέλφων διαπιστώνω πως είναι αντίθετοι σε ρυθμιστική δάταξη για εμάς τους εκπρόθεσμους γιατί θα έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί διαβάζοντας τους νόμους.

Καταλαβαίνω (ειλικρινά)πως μπαίνοντας οι εκπρόθεσμοι σφήνα στις λίστες θα δημιουργηθεί μπάχαλο και όσοι τυχεροί γνώριζαν και ήταν εντός προθεσμίας θεωρούν πως αδικούνται.

Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, γιατί να τιμωρηθώ για κάτι που δεν ήξερα;;; Λυπάμαι που δε διάβαζα καθημερινά την εφημερίδα ης κυβέρνησης, λυπάμαι που ενώ έχω τελειώσει ιατρική δεν είμαι στον τομέα της υγείας (κάπου θα το είχα ακούσει τότε) αλλά αντί αυτού δουλεύω γραμματέας, λυπάμαι που θεωρούσα δεδομένη τη θέση για την οποία είχα υποβάλει τα χαρτιά μου και δε σκέφτηκα ότι μπορεί ένα νέο άρθρο να με πετούσε από τις λίστες, λυπάμαι που ένα νέο άρθρο μας κάνει να έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα ενώ έχουμε τα ίδια όνειρα... αλλά τι να πω.... μάλλον ζω στον κόσμο μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω (ειλικρινά)πως μπαίνοντας οι εκπρόθεσμοι σφήνα στις λίστες θα δημιουργηθεί μπάχαλο και όσοι τυχεροί γνώριζαν και ήταν εντός προθεσμίας θεωρούν πως αδικούνται.

Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, γιατί να τιμωρηθώ για κάτι που δεν ήξερα;;; Λυπάμαι που δε διάβαζα καθημερινά την εφημερίδα ης κυβέρνησης, λυπάμαι που ενώ έχω τελειώσει ιατρική δεν είμαι στον τομέα της υγείας (κάπου θα το είχα ακούσει τότε) αλλά αντί αυτού δουλεύω γραμματέας, λυπάμαι που θεωρούσα δεδομένη τη θέση για την οποία είχα υποβάλει τα χαρτιά μου και δε σκέφτηκα ότι μπορεί ένα νέο άρθρο να με πετούσε από τις λίστες, λυπάμαι που ένα νέο άρθρο μας κάνει να έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα ενώ έχουμε τα ίδια όνειρα... αλλά τι να πω.... μάλλον ζω στον κόσμο μου...

Έχω εκφράσει την προσωπική μου άποψη και συμφωνώ μαζί σου. Έπρεπε να είχε υπάρξει επίσημη ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων με συστημένη επιστολή που να λέει ότι καλούνται να υποβάλουν εκ νέου τα χαρτιά τους μέχρι την τάδε προθεσμία (αναλόγως σε ποιο group ανήκαν). Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου και θα πουν "δεν νοείται άγνοια νόμου" κλπ. αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι ότι έχεις δίκιο και ότι θα πρέπει ως πολίτες αυτής της χώρας να αξιώνουμε έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση από τις ανίστοιχες υπηρεσίες του δημοσίου για θέματα που μας αφορούν όπως αυτό της ειδικότητας. Εγώ είμαι μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω (ειλικρινά)πως μπαίνοντας οι εκπρόθεσμοι σφήνα στις λίστες θα δημιουργηθεί μπάχαλο και όσοι τυχεροί γνώριζαν και ήταν εντός προθεσμίας θεωρούν πως αδικούνται.

Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, γιατί να τιμωρηθώ για κάτι που δεν ήξερα;;; Λυπάμαι που δε διάβαζα καθημερινά την εφημερίδα ης κυβέρνησης, λυπάμαι που ενώ έχω τελειώσει ιατρική δεν είμαι στον τομέα της υγείας (κάπου θα το είχα ακούσει τότε) αλλά αντί αυτού δουλεύω γραμματέας, λυπάμαι που θεωρούσα δεδομένη τη θέση για την οποία είχα υποβάλει τα χαρτιά μου και δε σκέφτηκα ότι μπορεί ένα νέο άρθρο να με πετούσε από τις λίστες, λυπάμαι που ένα νέο άρθρο μας κάνει να έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα ενώ έχουμε τα ίδια όνειρα... αλλά τι να πω.... μάλλον ζω στον κόσμο μου...

Έχω εκφράσει την προσωπική μου άποψη και συμφωνώ μαζί σου. Έπρεπε να είχε υπάρξει επίσημη ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων με συστημένη επιστολή που να λέει ότι καλούνται να υποβάλουν εκ νέου τα χαρτιά τους μέχρι την τάδε προθεσμία (αναλόγως σε ποιο group ανήκαν). Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου και θα πουν "δεν νοείται άγνοια νόμου" κλπ. αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι ότι έχεις δίκιο και ότι θα πρέπει ως πολίτες αυτής της χώρας να αξιώνουμε έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση από τις ανίστοιχες υπηρεσίες του δημοσίου για θέματα που μας αφορούν όπως αυτό της ειδικότητας. Εγώ είμαι μαζί σου.

Φαντάζομαι ότι ίσως για ένα συνάδελφο που ανήκει στις κατηγορίες 4 και 5 είναι εύκολο να δηλώνει συμπαράσταση γαιτί δεν τον επηρεάζει ότι κι αν γίνει, σωστα? Ισως να ανήκεις σ'αυτήν την κατηγορία..

Δεύτερον, ανθρώπινα καθαρά συμμερίζομαι την κατάσταση των συναδέλφων που έχασαν τις προθεσμίες γιατί καταλαβαίνω ότι τους πάει πίσω κι ανατρέπει πολλά.

Ωστόσο, αν εκείνοι έχουν δίκιο, όλοι εμείς οι υπόλοιποι που δηλώσαμε κανονικά, όχι από τύχη (!!!!!!!) όπως αναφέρει η συνάδελφος, αλλά γιατί παρακολουθούμε ένα θέμα ΜΗΝΩΝ, όχι ημερών, έχουμε άδικο?

Αν λάμβανες μια απόφαση για την επιλογή του νοσοκομείου σου με Χ δεδομένα και μετά σου έλεγαν "ΟΥΨ, λάθος, θα μπει μπροστά σου ένα παλικαράκι που έχασε τη σειρά του κι εσύ θα μπεις 2 χρόνια μετά" τι θα έλεγες? Μπορεί τότε, αν ήξερες αυτό, να είχες επιλέξει κάτι άλλο. Και τέλος πάντων, αν μπουν εμβόλιμοι, τότε όπως έχω ξαναπεί θα πρέπει να ξαναδοθεί το δικαίωμα αλλαγής στις ομάδες 3,2,1. Κι όποιος αντέξει...

Κάτι τελευταίο, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν επί προσωπικού, σαν τροφή για σκέψη.Συμφωνώ ότι σε μια σοβαρή χώρα θα έπρεπε να υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Δεν είμαστε όμως σοβαρή χώρα γιατί δεν είμαστε κι οι ίδιοι, ατομικά, σοβαροί. Και το κράτος μικρογραφία μας είναι.

Για άλλη μια φορά βλέπω άτομα 25+ το λιγότερο, προτού κάνουν σοβαρή αυτοκριτική, να επιρρίπτουν ευθύνες δεξιά κι αριστερά. Περιμένουν ΆΛΛΟΥΣ να φροντίσουν για θέματα ΔΙΚΑ τους.Τη νομαρχία, το υπουργείο, τους συναδέλφους τους..Ναι μπορεί να συμβαίνουν ατυχίες, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας. Το θέμα αυτό ξεκίνησε ΑΥΓΟΥΣΤΟ. Αν κανείς δεν παρακολούθησε τη λίστα του, δεν πέρασε από νομαρχία, δε διάβασε forum, δε διάβασε ολόκληρο πολυνομοσχέδιο που αφορούσε τον κλάδο του, έστω κι αν δεν ήξερε ότι αφορά την ειδικότητά του, δεν άκουσε, δεν, δεν.... η ευθύνη είναι ποιανού? Εντάξει, λάθος..Αλλά όλοι κάνουμε λάθη κι αντί να ψάχνουμε σαν τα μωρά κάποιον να μας το συγχωρήσει, καλύτερα είναι να αναλάβουμε την ΕΥΘΥΝΗ των λαθω΄ν μας και να τροποιήσουμε τις αποφάσεις μας.Μπορεί να χρειαστεί να δηλώσουν νοσοκομείο με μικρότερη αναμονή, κάνοντας συμβιβασμό απ΄την αρχική τους επιλογή, μπορεί οτιδήποτε. Αλλά ποιος πρέπει να πληρώσει? Οι επόμενοι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά βλέπω άτομα 25+ το λιγότερο, προτού κάνουν σοβαρή αυτοκριτική, να επιρρίπτουν ευθύνες δεξιά κι αριστερά. Περιμένουν ΆΛΛΟΥΣ να φροντίσουν για θέματα ΔΙΚΑ τους.Τη νομαρχία, το υπουργείο, τους συναδέλφους τους..Ναι μπορεί να συμβαίνουν ατυχίες, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας.

Φίλε μου, ποιο είναι το λάθος που έκανε ο συνάδελφος που ΔΕΝ δήλωσε εντός της προθεσμίας; Για να καταλάβω δηλαδή.

Ο άνθρωπος είχε υποβάλει παλαιότερα μια αίτηση ως καλός νοικοκύρης, του τη διαγράψανε με το έτσι-θέλω την αίτηση αυτή και μετά από 6 μήνες θα έπρεπε να ξαναδηλώσει μέσα σε μόλις 14 ημέρες ΧΩΡΙΣ να τον ενημερώσει κανένας γι' αυτή την κρίσιμη προθεσμία. Ας μην υπήρχε το greekmeds και θα έβλεπες ότι το ποσοστό των ιατρών που δεν θα είχαν πάρει πρέφα θα ήταν πολύ μεγάλο.

Το θέμα αυτό ξεκίνησε ΑΥΓΟΥΣΤΟ. Αν κανείς δεν παρακολούθησε τη λίστα του, δεν πέρασε από νομαρχία, δε διάβασε forum, δε διάβασε ολόκληρο πολυνομοσχέδιο που αφορούσε τον κλάδο του, έστω κι αν δεν ήξερε ότι αφορά την ειδικότητά του, δεν άκουσε, δεν, δεν.... η ευθύνη είναι ποιανού? Εντάξει, λάθος..Αλλά όλοι κάνουμε λάθη κι αντί να ψάχνουμε σαν τα μωρά κάποιον να μας το συγχωρήσει, καλύτερα είναι να αναλάβουμε την ΕΥΘΥΝΗ των λαθω΄ν μας και να τροποιήσουμε τις αποφάσεις μας.Μπορεί να χρειαστεί να δηλώσουν νοσοκομείο με μικρότερη αναμονή, κάνοντας συμβιβασμό απ΄την αρχική τους επιλογή, μπορεί οτιδήποτε. Αλλά ποιος πρέπει να πληρώσει? Οι επόμενοι??

Η κοινή λογική λέει ότι το ψάχνεις το πράγμα, αλλά δεν μπορώ να αδικήσω το συνάδελφο που δεν δήλωσε. Στη θέση του θα το κυνηγούσα. Η λειτουργία του κράτος στηρίζεται στην επικοινωνία πολίτη - κράτους. Πόσο λογικό θα σου φαίνονταν να επέβαλε το κράτος χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον πολίτη επειδή δεν πλήρωσε μια κλήση της τροχαίας, επειδή την κλήση την πήρε ο ΑΕΡΑΣ και δεν έμεινε στο παρμπρίζ; Φταίει ο άνθρωπος;; Αφού δεν είχε λάβει γνώση; Πώς αξιώνουμε την τιμωρία του;

Είναι άλλο πράγμα το τι συμβαίνει συνήθως και άλλο πράγμα το τι πρέπει να συμβαίνει ΤΥΠΙΚΩΣ. Και ναι αναγνωρίζω ότι η προσθήκη εμβολίμων θα φέρει χάος και θα έρθουν τα πάνω κάτω και θα δημιουργηθούν νέες αδικίες. Αλλά οφείλω να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου και προσπαθώ να μπω στη θέση του ανθρώπου αυτού.

Ο φίλος έχει δίκιο να διαμαρτύρεται. Ο πολίτης αυτής της χώρας αξιώνει το κράτος που τον κυβερνά να του συμπεριφέρεται με τρόπο επίσημο, τυπικό και σοβαρό. Και όταν το κράτος κρεμάει τον πολίτη σε ένα τόσο σοβαρό θέμα (όπως τη δήλωση ειδικότητας), οφείλει ο πολίτης να διεκδικήσει το δίκιο του στα δικαστήρια γιατί υπέστη ζημιά με ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ του κράτους με σκοπό να αποκατασταθεί η αδικία. Στη θέση του φίλου θα το προχωρούσα δικαστικώς και πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες να τοποθετηθεί εμβόλιμος (αν το κυνηγήσει) γιατί οι δικαστές θα αναγνωρίσουν ότι Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ και έχασε τη θέση της ειδικότητάς του λόγω αλλαγών νόμων.

Ούτε εμένα με συμφέρει να μπουν εμβόλιμοι, αλλά είναι άλλο πράγμα το τι ΘΕΛΩ και άλλο πράγμα το τι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι είναι ΔΙΚΑΙΟ.

Καληνύχτα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά βλέπω άτομα 25+ το λιγότερο, προτού κάνουν σοβαρή αυτοκριτική, να επιρρίπτουν ευθύνες δεξιά κι αριστερά. Περιμένουν ΆΛΛΟΥΣ να φροντίσουν για θέματα ΔΙΚΑ τους.Τη νομαρχία, το υπουργείο, τους συναδέλφους τους..Ναι μπορεί να συμβαίνουν ατυχίες, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας.

Φίλε μου, ποιο είναι το λάθος που έκανε ο συνάδελφος που ΔΕΝ δήλωσε εντός της προθεσμίας; Για να καταλάβω δηλαδή.

Ο άνθρωπος είχε υποβάλει παλαιότερα μια αίτηση ως καλός νοικοκύρης, του τη διαγράψανε με το έτσι-θέλω την αίτηση αυτή και μετά από 6 μήνες θα έπρεπε να ξαναδηλώσει μέσα σε μόλις 14 ημέρες ΧΩΡΙΣ να τον ενημερώσει κανένας γι' αυτή την κρίσιμη προθεσμία. Ας μην υπήρχε το greekmeds και θα έβλεπες ότι το ποσοστό των ιατρών που δεν θα είχαν πάρει πρέφα θα ήταν πολύ μεγάλο.

Το θέμα αυτό ξεκίνησε ΑΥΓΟΥΣΤΟ. Αν κανείς δεν παρακολούθησε τη λίστα του, δεν πέρασε από νομαρχία, δε διάβασε forum, δε διάβασε ολόκληρο πολυνομοσχέδιο που αφορούσε τον κλάδο του, έστω κι αν δεν ήξερε ότι αφορά την ειδικότητά του, δεν άκουσε, δεν, δεν.... η ευθύνη είναι ποιανού? Εντάξει, λάθος..Αλλά όλοι κάνουμε λάθη κι αντί να ψάχνουμε σαν τα μωρά κάποιον να μας το συγχωρήσει, καλύτερα είναι να αναλάβουμε την ΕΥΘΥΝΗ των λαθω΄ν μας και να τροποιήσουμε τις αποφάσεις μας.Μπορεί να χρειαστεί να δηλώσουν νοσοκομείο με μικρότερη αναμονή, κάνοντας συμβιβασμό απ΄την αρχική τους επιλογή, μπορεί οτιδήποτε. Αλλά ποιος πρέπει να πληρώσει? Οι επόμενοι??

Η κοινή λογική λέει ότι το ψάχνεις το πράγμα, αλλά δεν μπορώ να αδικήσω το συνάδελφο που δεν δήλωσε. Στη θέση του θα το κυνηγούσα. Η λειτουργία του κράτος στηρίζεται στην επικοινωνία πολίτη - κράτους. Πόσο λογικό θα σου φαίνονταν να επέβαλε το κράτος χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον πολίτη επειδή δεν πλήρωσε μια κλήση της τροχαίας, επειδή την κλήση την πήρε ο ΑΕΡΑΣ και δεν έμεινε στο παρμπρίζ; Φταίει ο άνθρωπος;; Αφού δεν είχε λάβει γνώση; Πώς αξιώνουμε την τιμωρία του;

Είναι άλλο πράγμα το τι συμβαίνει συνήθως και άλλο πράγμα το τι πρέπει να συμβαίνει ΤΥΠΙΚΩΣ. Και ναι αναγνωρίζω ότι η προσθήκη εμβολίμων θα φέρει χάος και θα έρθουν τα πάνω κάτω και θα δημιουργηθούν νέες αδικίες. Αλλά οφείλω να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου και προσπαθώ να μπω στη θέση του ανθρώπου αυτού.

Ο φίλος έχει δίκιο να διαμαρτύρεται. Ο πολίτης αυτής της χώρας αξιώνει το κράτος που τον κυβερνά να του συμπεριφέρεται με τρόπο επίσημο, τυπικό και σοβαρό. Και όταν το κράτος κρεμάει τον πολίτη σε ένα τόσο σοβαρό θέμα (όπως τη δήλωση ειδικότητας), οφείλει ο πολίτης να διεκδικήσει το δίκιο του στα δικαστήρια γιατί υπέστη ζημιά με ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ του κράτους με σκοπό να αποκατασταθεί η αδικία. Στη θέση του φίλου θα το προχωρούσα δικαστικώς και πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες να τοποθετηθεί εμβόλιμος (αν το κυνηγήσει) γιατί οι δικαστές θα αναγνωρίσουν ότι Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ και έχασε τη θέση της ειδικότητάς του λόγω αλλαγών νόμων.

Ούτε εμένα με συμφέρει να μπουν εμβόλιμοι, αλλά είναι άλλο πράγμα το τι ΘΕΛΩ και άλλο πράγμα το τι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι είναι ΔΙΚΑΙΟ.

Καληνύχτα σας

Φίλε μου, κι εμένα διαγράψανε την αίτησή μου, που κι εγώ ως καλή νοικοκυρά είχα καταθέσει και περίμενα 3 χρόνια. Εγώ είμαι ομάδα 3, κι όχι απλά διέγραψαν την αίτησή μου, αλλά ήμουν υπό διορισμό στην Παθολογία πριν το νόμο κι όμως δε με διόρισαν. Δε δικαιολογώ το κράτος ή το υπουργείο ή τη νομαρχία, το ξέρουμε ότι οι θεσμοί δε λειτουργούν σωστά, αλλά επιμένω ότι πρέπει κανείς να είναι σε επαγρύπνιση, πέραν του αν όφειλε να τον ενημερώσει μια επίσημη αρχή.

Το γεγονός ότι παρομοιάζεις μια ιστορία μηνών, με ένα στιγμιαίο φύσημα αέρα και μια κλήση, με μια υπόθεση ζωής όπως η ειδικότητα, δε θα το σχολιάσω καν.

Επίσης, έχει κάθε δικαίωμα ο κάθε συνάδελφος να το κυνηγήσει και να αποφανθεί κάποια ανώτερη αρχή για το θέμα του.Σε όλους τους κλάδους, σε όλες τις εποχές, όπως ξέρουμε όταν αλλάζει ένας νόμος κάποιοι αδικούνται. Και πίστεψέ με, κι εγω αδικήθηκα. Όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθώ κι αυτή είναι η αδικία που δημιουργεί ο νόμος.Ούτε μίλησα για καμια τιμωρία των συναδέλφων, δεν διψώ για αίμα.Είπα ότι αν αλλάξουν τα πράγματα, θα πρέπει να δοθεί το δικαίωμα επαναδήλωσης και στους επόμενους, διαφορετικά θα έχουν κι οι επόμενοι συνάδελφοι το δικαίωμα να προσφύγουν γιατί αδικούνται.Και βέβαια μέχρι να γίνουν όλα αυτά, απλά να δώσουμε όλοι μαζί εξετάσεις (αφού θα έχουμε δώσει μια περιουσία σε δικηγόρους).

Τέλος, δε με ενδιαφέρει αν τα παίρνεις με τη γνώμη μου κι αν πιστεύεις ότι αυτό που λες είναι το ΔΙΚΑΙΟ, εγώ λέω απλά ότι θα ένιωθα εγώ, προσωπικά, μάλλον επειδή είμαι βλάκας, τόσο χάλια με τον εαυτό μου που θα κοιτούσα να δω τι μπορώ να κάνω τώρα , παρά να βγαίνω και να φωνάζω. Αυτά για μένα βέβαια. Μάλλον είμαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου και με έχουν μάθει να βλέπω το μερίδιο ευθύνης μου.Καλημέρα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.