Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Παιδιά, μια ερώτηση που πιστεύω αφορά αρκετά άτομα.

Ας πούμε ότι κάποιος θέλει τελική ειδικότητα Ψυχιατρική, και έχει ξεμπερδέψει με την Παθολογία (μέσω αγροτικού), και δεν πρόλαβε να μπει στο δεύτερο κομμάτι (νευρολογία).

Με όλες τις αλλαγές των νόμων που προέκυψαν τους τελευταίους μήνες (και τη μετατροπή της ειδικότητας σε ενιαία) ο άνθρωπος αυτός έχει πλέον μια αίτηση για Ψυχιατρική σε ένα μικρό νοσοκομείο (για να κάνει μέρος) και άλλη μία αίτηση για Ψυχιατρική σε ένα μεγάλο νοσοκομείο (που δίνει πλήρη ειδικότητα). Σωστά μέχρι εδώ;

Τη Νευρολογία ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ;;; (στο μικρό νοσοκομείο;; ή στο μεγάλο;; ) Πρέπει να ασκηθεί αυστηρώς με τη σειρά Παθολογία-Νευρολογία-Ψυχιατρική ή όχι; Δηλαδή άμα ανοίξει γρηγορότερα η θέση του στο νοσοκομείο που δίνει "μερική" ψυχιατρική, θα τον βάλουν στη ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΗ και όχι στην ψυχιατρική;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Τη Νευρολογια θα την κανει στο νοσοκομειο που δινει πληρη Ψυχιατρικη.

Αναλογα με τις αναγκες του νοσοκομειου θα παρει αποσπαση σε Νευρολογικη κλινικη για 1 χρονο,ειτε πριν ειτε αφου κανει την Ψυχιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη Νευρολογια θα την κανει στο νοσοκομειο που δινει πληρη Ψυχιατρικη.

Αναλογα με τις αναγκες του νοσοκομειου θα παρει αποσπαση σε Νευρολογικη κλινικη για 1 χρονο,ειτε πριν ειτε αφου κανει την Ψυχιατρικη.

Ευχαριστώ. Αν το νοσοκομείο που δίνει "μερική ψυχιατρική" (το μικρό νοσοκομείο) προσφέρει όμως τη δυνατότητα άσκησης και στη νευρολογία, μπορεί ο ειδικευόμενος να κάνει τη νευρολογία στο μικρό νοσοκομείο ή -ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ- πρέπει να την κάνει στο μεγάλο νοσοκομείο;; Δηλαδή πάντα ο ψυχίατρος, το κομμάτι της νευρολογίας του ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει στο τελικό νοσοκομείο; Ή μπορείς να το "...... διαπραγματευτείς.....";;; (Κάνω edit.. εννοώ αν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του διευθυντού του μικρού νοσοκομείου, μπορείς να κάνεις τη νευρολογία στο μικρό νοσοκομείο; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω

Ξέρεις μήπως αν αυτό το γράφει σε κάποιο νόμο ή σε κάποια τροπολογία ή σε οποιοδήποτε επίσημο κείμενο φίλε μου; (Να το απαγορεύει ρητά εννοώ). Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

31 Μαϊου, σχεδόν έφθασε και ακόμα δεν μάθαμε τι θα γίνει με τους εκπρόθεσμους. Δε θα έπρεπε να ξεκαθαριστούν όλα; Υποτίθεται ότι οι διορισμοί ξεκίνησαν (ή ξεκινούν). Τι γίνεται στα νοσοκομεία με τους εκπροθεσμους;

Πήγα και ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν και ότι υπάρχουν πολλά ερωτήματα.

Και αν κάποιος βρεθεί ότι αδικείται στη λίστα αναμονής;

Προτείνω οι εκπρόθεσμοι να οργανωθούμε - και νομικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω

Ξέρεις μήπως αν αυτό το γράφει σε κάποιο νόμο ή σε κάποια τροπολογία ή σε οποιοδήποτε επίσημο κείμενο φίλε μου; (Να το απαγορεύει ρητά εννοώ). Ευχαριστώ

Μονο αυτο εχω δει γραμμενο:

Διαρθρωτικές αλλαγές στο σύστημα υγείας και άλλες διατάξεις Φ.Ε.Κ. 31, τεύχος Α', 2/3/2011

Άρθρο 67 Ειδικότητα Ψυχιατρικής, Νευρολογίας,Παιδοψυχιατρικής και Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης

1. Η παρ. 8 του άρθρου 25 του ν. 3868/2010 (ΦΕΚ 129 Α΄)

αντικαθίσταται από την έναρξη ισχύος της ως εξής:«8. Η άσκηση των ιατρών για την απόκτηση τίτλου των ιατρικών ειδικοτήτων Ψυχιατρικής, Νευρολογίας, Παιδο−

ψυχιατρικής και Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης, θα

πραγματοποιείται στα νοσοκομεία που έχουν αναγνωρισθεί να χορηγούν άσκηση στις ειδικότητες αυτές, με ενιαία τοποθέτηση, συμπεριλαμβανομένων των προκαταρκτικών σταδίων. Η άσκηση των ιατρών στα επί μέρους

της κύριας ειδικότητας τμήματα θα πραγματοποιείται

σε οποιαδήποτε χρονική φάση της όλης ειδίκευσης, με ευθύνη των οικείων επιστημονικών Διευθυντών.»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η άσκηση των ιατρών στα επί μέρους

της κύριας ειδικότητας τμήματα θα πραγματοποιείται

σε οποιαδήποτε χρονική φάση της όλης ειδίκευσης, με ευθύνη των οικείων επιστημονικών Διευθυντών.»

Σε οποιαδήποτε φάση της όλης ειδίκευσης σημαίνει νομίζω και στο μικρό νοσοκομείο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον του Πειραιά δε εκφέρω γνώμη. Αλλά για τον ένα εκ των δύο των Αθηνών ισχύει ότι << κοντά στο χλωρό καίγεται και το ξερό>>. Η διαφορά είναι ότι το ξερό δεν κάηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως σε Αθήνα και Πειραιά έχουν διοριστεί μέχρι τώρα 3 άτομα! Σε χρόνο express θα έλεγα για τα δεδομένα (αρχές Μαϊου και οι 3)

Αμα δεις αυτοι εκ των Αθηνών, για τον ένα βγάζει μάτι γιατί "διάλεξαν" τον συγκεκριμένο να διοριστεί τόσο γρήγορα, για τον άλλο , όπως είπε και η αλεπού στάθηκε τυχερός που δήλωσε πριν απ΄οαυτόν. Αθάνατε Λοβερδε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο της Νίκαιας στον Πειραιά ο συνάδελφος που είναι δεύτερος στην λίστα πώς ανήκει στο γκρουπ 4 και δήλωσε στις 29/3/11, εφόσον το γκρουπ 4 τελείωνε στις 24/3???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο της Νίκαιας στον Πειραιά ο συνάδελφος που είναι δεύτερος στην λίστα πώς ανήκει στο γκρουπ 4 και δήλωσε στις 29/3/11, εφόσον το γκρουπ 4 τελείωνε στις 24/3???

Στο ίδιο νοσοκομείο, πάλι για την ίδια ειδικότητα, υπάρχει συνάδελφος της Κατηγορίας 1, με αρχαιότητα από τον Απρίλη του 2009. Αυτό πώς γίνεται πάλι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο της Νίκαιας στον Πειραιά ο συνάδελφος που είναι δεύτερος στην λίστα πώς ανήκει στο γκρουπ 4 και δήλωσε στις 29/3/11, εφόσον το γκρουπ 4 τελείωνε στις 24/3???

Δέν έχουν σχέση οι λίστες, αλλά τα...γονίδια... Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά μου βρωμάει το γεγονός πως ενώ είχαν προταθεί για διορισμό άτομα ΠΡΙΝ από αυτόν, και δε διορίστηκαν ακόμα, ο γιόκας διορίστηκε στο πιτς φιτίλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο της Νίκαιας στον Πειραιά ο συνάδελφος που είναι δεύτερος στην λίστα πώς ανήκει στο γκρουπ 4 και δήλωσε στις 29/3/11, εφόσον το γκρουπ 4 τελείωνε στις 24/3???

Στο ίδιο νοσοκομείο, πάλι για την ίδια ειδικότητα, υπάρχει συνάδελφος της Κατηγορίας 1, με αρχαιότητα από τον Απρίλη του 2009. Αυτό πώς γίνεται πάλι;

Προσπάθησα μόλις να πάρω τηλέφωνο στην διεύθυνση υγείας Πειραιά αλλά δεν το σηκώνουν...πρωτότυπο... Πρέπει να διευκρινιστούν και οι δύο περιπτώσεις. Δεν μπορεί σε όλες τις νομαρχίες να μην επιτρέπουν εκπρόθεσμες δηλώσεις και στον Πειραιά να κάνουν ότι θέλουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν θέλω να είμαι μόνο καχύποπτος, αλλά έχω και καλή πρόθεση, μπορώ να φανταστώ ότι είτε με το νέο είτε με το παλαιό σύστημα θα ήταν πάλι υπό διορισμό στην ίδια θέση.

Όσοι έχετε παλαιές λίστες δείτε το.

Όσο για την ταχύτητα του διορισμού , έ δεν είμαστε όλοι ίδιοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κανω τον συνηγορο του διαβολου αλλα τα ατομα που αναφερονται διοριστηκαν σε νοσοκομειο που δινει μερικη ,δεν θα ηταν πιο λογικο ,αν υπηρχε καποιο σεναριο συνομωσιας να ειχαν διοριστει ηδη στην πληρη ,αφου και στην πληρη ειναι υπο διορισμο? Για να μην παρεξηγηθω δεν γνωριζω κανεναν απο τους συναδελφους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κανω τον συνηγορο του διαβολου αλλα τα ατομα που αναφερονται διοριστηκαν σε νοσοκομειο που δινει μερικη ,δεν θα ηταν πιο λογικο ,αν υπηρχε καποιο σεναριο συνομωσιας να ειχαν διοριστει ηδη στην πληρη ,αφου και στην πληρη ειναι υπο διορισμο? Για να μην παρεξηγηθω δεν γνωριζω κανεναν απο τους συναδελφους..

Ούτε εγώ έχω απτές αποδείξεις. Αλλά δεν σου ψιλοβρωμάει το γεγονός ότι άλλοι που προτάθηκαν για διορισμό πριν από αυτόν περιμένουν ακόμα, ενώ ο ίδιος διορίστηκε στο πιτς φιτίλι? Πού μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφοροποίηση? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβαω, καθώς οι μεταβλητές είναι ίδιες (ίδια ειδικότητα, ίδιο μπάχαλο με τις λίστες, ίδιο γραφείο) εκτός από την μεταβλητή: επώνυμο...

Επέιδή ζούμε σε μια χώρα όπου ο νιποτισμός ζει και βασιλεύει, επίτρεψέ μου να έχω πολές αμφιβολίες για την¨"τύχη" του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν ξέρω αν η περίπτωσή μου έχει αναφερθεί ξανά στο topic γι'αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν ομοιοπαθόντες. Τελείωσα τη σχολή τον Ιούλιο 2009 και δήλωσα Παθολογία με τελική Ενδοκρινολογία. Τη δήλωση αυτή την έκανα τελείως τυπικά καθώς ήθελα πάντα ψυχιατρική και βασιζόμουν στο ότι θα κάνω αγροτικό για να αναγνωρίσω το 6μηνο της Παθολογίας για την Ενδροκρινολογία. Έτσι 2/8/2010 εκκρεμούσε αίτησή μου για Παθολογία με τελική Ενδροκρινολογία ενώ εγώ έκανα ήδη αγροτικό. Το Νοέμβριο του 2010 τελείωσα το Αγροτικό και διέγραψα την αίτηση της Παθολογίας και δήλωσα Νευρολογία και Ψυχιατρική με τελική Ψυχιατρική. Ενώ λοιπόν το Υπουργείο και η Νομαρχία Αττικής μου είπαν ότι ανήκω στην ομάδα 1, σήμερα που πήγα να δηλώσω μου είπαν ότι δεν ανήκω πουθενά και περιμένουν απάντηση απο το Υπουργείο. Υπάρχει κανείς με το ίδιο πρόβλημα και αν ναι γνωρίζει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ!!!1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κανω τον συνηγορο του διαβολου αλλα τα ατομα που αναφερονται διοριστηκαν σε νοσοκομειο που δινει μερικη ,δεν θα ηταν πιο λογικο ,αν υπηρχε καποιο σεναριο συνομωσιας να ειχαν διοριστει ηδη στην πληρη ,αφου και στην πληρη ειναι υπο διορισμο? Για να μην παρεξηγηθω δεν γνωριζω κανεναν απο τους συναδελφους..

Ούτε εγώ έχω απτές αποδείξεις. Αλλά δεν σου ψιλοβρωμάει το γεγονός ότι άλλοι που προτάθηκαν για διορισμό πριν από αυτόν περιμένουν ακόμα, ενώ ο ίδιος διορίστηκε στο πιτς φιτίλι? Πού μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφοροποίηση? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβαω, καθώς οι μεταβλητές είναι ίδιες (ίδια ειδικότητα, ίδιο μπάχαλο με τις λίστες, ίδιο γραφείο) εκτός από την μεταβλητή: επώνυμο...

Επέιδή ζούμε σε μια χώρα όπου ο νιποτισμός ζει και βασιλεύει, επίτρεψέ μου να έχω πολές αμφιβολίες για την¨"τύχη" του.

Για ψάξε λίγο να δεις ο κύριος συνάδελφος με ποια παλαιότητα μπήκε στις λίστες...και θα φρικάρεις όχι με την ταχύτητα που τον διόρισαν, αλλά με την παλαιότητα που τον κατέταξαν!!

Σε αυτήν την χώρα που καταρρέει , πάλι θα σωθούν όσοι έχουν ένα επώνυμο, και άσε τους άλλους με τον σταυρό το χέρι.

Χαζά δεν είμαστε κύριοι, αλλά δυστυχώς η θέση λέκτορα είναι ήδη ξεσκονισμένη για τον κύριο.

Και ναι, η ιατρική και η πανεπιστημιακή καριέρα είναι γονιδιακή υπόθεση στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το πως κατετάχθηκε το ξέρω καλά, απλά σύμφωνα με την ανακοίνωση της νομαρχίας Αθηνών, του αναγνωρίστηκε παλαιότητα λήψης πτυχίου!!, καθώς, το 2ο κομμάτι το αναγνώρισε από το ΚΕΣΥ, και πήρε παλαιότητα δήλωσης πρώτου κομματιού-συνεπώς λήψης πτυχίου.

Θεωρίες συνωμοσίας λένε πως η εν λόγω παραγραφούλα γράφτηκε ραμμένη και κομμένη για τα μέτρα του, αλλά κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά. Το μόνο σίγουρο είναι πως μέ΄ς στην ρευστότητα των πραγμάτων εκείνους τους μήνες, πολλές πιέσεις θα έπεσαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οδηγίες προς ναυτιλλόμενους

Μου ήρθε ο διορισμός, μάλλον οι διορισμοί.

Ζητούν πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, αφού λοιπόν έγιναν διάφορα, η κατάληξη για οποίον ενδιαφέρεται είναι ότι βγαίνει αυτεπάγγελτα από το νοσοκομείο.

Για το πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας, άλλα νοσοκομεία το εκδίδουν τα ίδια και σε άλλα πρέπει να περάσει ο ενδιαφερόμενος από επιτροπή. Ρωτήστε το νοσοκομείο σας, μπας και γλιτώσετε το τρέξιμο. Απ’ ότι θυμάμαι έκλεισα την τελευταία φορά ραντεβού στη νομαρχία και προσκόμισα ακτινογραφία με φώτο και γνωμάτευση ακτινολόγου, γνωμάτευση παθολόγου και γνωμάτευση ψυχιάτρου (από δημόσιο νοσοκομείο όλα).

Και από τον ιατρικό σύλλογο της περιοχής ζητήστε βεβαίωση εγγραφής και προσκομίστε ότι χαρτιά έχετε και δεν έχετε από αγροτικά, τρίμηνα νοσοκομείων, αλλά τμήματα ειδικοτήτων κλπ.

Όπως επίσης το (έτσι γράφει ο διορισμός μου) πιστοποιητικό γεννήσεως η επικυρωμένο αντίγραφο αστ. ταυτότητας, σημαίνει και τα δυο για το γραφείο προσωπικού, πάρτε τους τηλέφωνο για να μη τρέχετε τζάμπα.

Ακόμα δεν ήξεραν τι θα γίνει με τα μερικά τμήματα νευρολογίας ψυχιατρικής κλπ σίγουρα, αλλά μάλλον θα γίνουν σε υπεράριθμες θέσεις όντας όμως ο ενδιαφερόμενος υπό τη διοίκηση του νοσοκομείου που δίνει πλήρη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΑΡΘΡΟ 66, ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΙ 38 & 39

38. Στο τέλος της παραγράφου 3 του άρθρου 67 του ν. 3918/2011 (Α΄ 31) προστίθενται εδάφια ως εξής:«Οι αιτήσεις των ιατρών για απόκτηση σειράς προτεραιότητας που υποβλήθηκαν εκπρόθεσμα και μέχρι έναρξης ισχύος της παρούσας διάταξης, θα καταχωρηθούν στις σειρές προτεραιότητας, σύμφωνα με τα κριτήρια των ανωτέρω μεταβατικών διατάξεων και στο τέλος της κάθε κατηγορίας. Οι αιτήσεις των ιατρών, που είχαν τοποθετηθεί ή αναγνωρίσει κάποιο από τα στάδια των αναφερόμενων ειδικοτήτων πριν τις 2.8.2010 και οι οποίες υποβλήθηκαν μετά τις 2.8.2010, ισχύουν και θα καταχωρηθούν στις σειρές προτεραιότητας, σύμφωνα με τα κριτήρια των ανωτέρω μεταβατικών διατάξεων.»

39. Ιατροί που προτάθηκαν, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 8 του άρθρου 25 του ν. 3868/2010 (Α΄ 129), σε θέσεις που κενώθηκαν μετά τις 3.8.2010 και μέχρι 2.3.2011, ημερομηνία έναρξης ισχύος του ν. 3918/ 2011 (A΄ 31), για τοποθέτηση σε προκαταρκτικό ή κύριο στάδιο των ειδικοτήτων της Ψυχιατρικής, Νευρολογίας, Παιδοψυχιατρικής και Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης, σε Νοσηλευτικά Ιδρύματα που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μερική ή πλήρη άσκηση στις ειδικότητες αυτές, θα τοποθετηθούν σε προσωποπαγείς θέσεις για να ασκηθούν για όσο χρόνο παρέχει άσκηση το Νοσοκομείο και απαιτείται για την ειδικότητα του ιατρού, εφόσον δεν έχουν τοποθετηθεί, μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3918/2011.

Δωρεά και μεταμόσχευση οργάνων και άλλες διατάξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.