Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Η μοιρολατρεία σε όλο της το μεγαλείο. Αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχουν συνάδελφοι που δέχονται καταστάσεις χωρίς να αντιδρούν με τον Α ή Β τρόπο. ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Η μοιρολατρεία σε όλο της το μεγαλείο. Αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχουν συνάδελφοι που δέχονται καταστάσεις χωρίς να αντιδρούν με τον Α ή Β τρόπο. ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Το αντίθετο της μοιρολατρίας, ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΥΘΥΝΗΣ λέγεται. Ο μοιρολάτρης δέχεται στωικά τη μοίρα του, εγώ λέω ότι θα έπρεπε εμείς να την καθορίζουμε, δρώντας για τα ζητήματά μας. ΄Οχι να ξυπνάμε μόνο όταν θιγόμαστε από το κράτος, αλλά να τα κυνηγάμε και λιγάκι..Τα αφήνουμε όλα παρατημένα ένα χρόνο τώρα, δεν παρακολουθούμε τίποτα και μετά επαναστάτες της φακής. Τι κάθομαι και εξηγώ, όταν έχουμε μάθει μέχρι τα 30 να μας πλένει και να μας σιδερώνει η μαμά, λογικό να θεωρούμε ότι έπρεπε να μας πάρουν κι απ'το χεράκι να δηλώσουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις, αντιλαμβάνομαι πλήρως και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι δυνατόν να μην πήρε πρέφα ο συνάδελφος τι συμβαίνει τόσους μήνες. Αλλά πίστεψέ με, αν δεν υπήρχε το greekmeds πιστεύω ότι ο αριθμός των ιατρών που δεν θα είχαν δηλώσει εντός προθεσμίας θα ήταν μεγάλος. Θα έπρεπε κάποιοιος ή να είχε ξεψαχνίσει το ΕΤ και να έβρισκε τους αντίστοιχους νόμους ή να έβλεπε την ανακοίνωση της νομαρχίας. Μάλιστα, είμαι σίγουρος ότι ακόμα κι αν γνώριζαν κάποιοι την προθεσμία ΔΕΝ θα την έλεγαν στους άλλους (εκτός από τους γνωστούς-φίλους τους) ώστε να μην μεγαλώσουν οι λίστες και να έχουν μικρότερη αναμονή. Τόσο καλό είναι το συνάφι μας που κατασπαράζει ο ένας τον άλλον. Υπόθεση κάνω, αλλά πιστεύω κάπου εκεί θα οδηγούνταν τα πράγματα. Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Ο συνάδελφος έχει έννομο συμφέρον από το όλο θέμα και προσωπικά τον ενθαρρύνω να το κυνηγήσει - κι ας μη με συμφέρει. Αν δω το πράγμα από τη δική του οπτική γωνία, θεωρώ ότι οι δικαστές θα αναγνωρίζουν την απουσία υπαιτιότητας στον πολίτη και θα αποκαταστήσουν την αδικία. Δεν μπορεί να του πει το δικαστήριο "γιατί δεν έτυχε να διαβάσεις τις αλλαγές των νόμων"! Θα του πει "όφειλε να σε ενημερώσει το κράτος γιατί είχες μια νόμιμη, εμπρόθεσμη, έγκυρη αίτηση και δεν σε ενημέρωσαν για να την αντικαταστήσεις - ξαναϋποβάλεις. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά φίλε κυνήγα το και πιστεύω έχεις πιθανότητα 99% να δικαιωθείς. Το ότι η χώρα λειτουργεί ως bordello δεν θα πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου. Καλημέρα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι, γιατί να τιμωρηθώ για κάτι που δεν ήξερα;;; Λυπάμαι που δε διάβαζα καθημερινά την εφημερίδα ης κυβέρνησης, λυπάμαι που ενώ έχω τελειώσει ιατρική δεν είμαι στον τομέα της υγείας (κάπου θα το είχα ακούσει τότε) αλλά αντί αυτού δουλεύω γραμματέας, λυπάμαι που θεωρούσα δεδομένη τη θέση για την οποία είχα υποβάλει τα χαρτιά μου και δε σκέφτηκα ότι μπορεί ένα νέο άρθρο να με πετούσε από τις λίστες, λυπάμαι που ένα νέο άρθρο μας κάνει να έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα ενώ έχουμε τα ίδια όνειρα... αλλά τι να πω.... μάλλον ζω στον κόσμο μου...

Οι Διευθυνσεις Υγειας επρεπε να ενημερωσουν τους γιατρους για τη διαγραφη τους απο τις λιστες. Απο εκει και περα ειναι ευθυνη των γιατρων να μαθουν για το νεο νομο που καθοριζε τις ημερομηνιες δηλωσης.

Ισως πρεπει να τιμωρηθουν οι υπαλληλοι της Διευθυνσης Υγειας αν δεν ενημερωσαν.

Παντως δεν πρεπει να τιμωρηθουν οσοι δηλωσαν εμπροθεσμα στις νεες λιστες, βρισκομενοι ξαφνικα πισω απο εκπροθεσμους εμβολιμους που 9 μηνες δεν πηραν ειδηση για το τι γινοταν στην ειδικοτητα τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπήρχαν ιατροί που δεν το μάθανε. δ.λ. τόσο αδιάφοροι είναι για την ιατρική, δεν ρωτούσαν ή δεν έβλεπαν στις νομαρχίες πως πήγαινε η αναμονή τους.

Πού ζούσανε??????????????????????????

η την ιατρική την αντιμετωπίζουν ως <καβάντσα> σε περιόδους κρίσεων??

Δηλαδή τι περιμένουν να γίνει τώρα?

Οκ ας προσφύγουν και αυτοί με την σειρά τους αλλά δεν έχουν κάτι να κερδίσουν, ,,,, χαμένοι για χαμένοι είναι αλλά τουλάχιστον ας ταλαιπωρήσουν τους άλλους. ΣΩΣΤΑ? σημασία έχει όχι μόνον να μην περνάω εγώ καλά και οι άλλοι να μην περνάνε καλά!!

Δυστηχώς κανεις δεν λέει ότι λύθηκε ένα θέμα με το ελάχιστο δυνατό κόστος (εγώ προσωπικά τώρα περιμένω για ψυχιατρική και αν δεν υπήρχε η ξενογιαννακοπούλου θα ήμουν διορισμένος στο κομμάτι της νευρολογίας)

Σε αυτή την χώρα κανείς δεν βλέπει πέρα από το κω****κι του και για αυτό βουλιάζουμε κάθε μέρα στα ΣΚ**Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις, αντιλαμβάνομαι πλήρως και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι δυνατόν να μην πήρε πρέφα ο συνάδελφος τι συμβαίνει τόσους μήνες. Αλλά πίστεψέ με, αν δεν υπήρχε το greekmeds πιστεύω ότι ο αριθμός των ιατρών που δεν θα είχαν δηλώσει εντός προθεσμίας θα ήταν μεγάλος. Θα έπρεπε κάποιοιος ή να είχε ξεψαχνίσει το ΕΤ και να έβρισκε τους αντίστοιχους νόμους ή να έβλεπε την ανακοίνωση της νομαρχίας. Μάλιστα, είμαι σίγουρος ότι ακόμα κι αν γνώριζαν κάποιοι την προθεσμία ΔΕΝ θα την έλεγαν στους άλλους (εκτός από τους γνωστούς-φίλους τους) ώστε να μην μεγαλώσουν οι λίστες και να έχουν μικρότερη αναμονή. Τόσο καλό είναι το συνάφι μας που κατασπαράζει ο ένας τον άλλον. Υπόθεση κάνω, αλλά πιστεύω κάπου εκεί θα οδηγούνταν τα πράγματα. Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Ο συνάδελφος έχει έννομο συμφέρον από το όλο θέμα και προσωπικά τον ενθαρρύνω να το κυνηγήσει - κι ας μη με συμφέρει. Αν δω το πράγμα από τη δική του οπτική γωνία, θεωρώ ότι οι δικαστές θα αναγνωρίζουν την απουσία υπαιτιότητας στον πολίτη και θα αποκαταστήσουν την αδικία. Δεν μπορεί να του πει το δικαστήριο "γιατί δεν έτυχε να διαβάσεις τις αλλαγές των νόμων"! Θα του πει "όφειλε να σε ενημερώσει το κράτος γιατί είχες μια νόμιμη, εμπρόθεσμη, έγκυρη αίτηση και δεν σε ενημέρωσαν για να την αντικαταστήσεις - ξαναϋποβάλεις. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά φίλε κυνήγα το και πιστεύω έχεις πιθανότητα 99% να δικαιωθείς. Το ότι η χώρα λειτουργεί ως bordello δεν θα πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου. Καλημέρα σας

Πολλές καλημέρες έπεσαν ρε παιδιά, ελπίζω να πιάσουν γιατί είναι και Παρασκευή και 13...Πρώτον, αν κάποιος ήξερε και δεν ενημέρωσε συναδέλφους, τι να πω? Ντρέπομαι και να το σκεφτώ.Επίσης, δεν είπα να μην το κυνηγήσει, είπα ότι θα έχουν λόγο κι οι επόμενοι που ίσως αδικηθούν να κάνουν το ίδιο.

και πραγματικά το λέω λυπάμαι ως άνθρωπος, αλλά το δίκαιο δεν είναι να αδικηθούν κι οι εμπρόθεσμοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Διευθυνσεις Υγειας επρεπε να ενημερωσουν τους γιατρους για τη διαγραφη τους απο τις λιστες. Απο εκει και περα ειναι ευθυνη των γιατρων να μαθουν για το νεο νομο που καθοριζε τις ημερομηνιες δηλωσης.

......

Παντως δεν πρεπει να τιμωρηθουν οσοι δηλωσαν εμπροθεσμα στις νεες λιστες, βρισκομενοι ξαφνικα πισω απο εκπροθεσμους εμβολιμους που 9 μηνες δεν πηραν ειδηση για το τι γινοταν στην ειδικοτητα τους.

κλασσικη αντιδραση Ελληνα του στυλ "το ΔΙΚΙΟ του διπλανου τελειωνει εκει οπου αρχιζει το δικο μου ΣΥΜΦΕΡΟΝ"

ειλικρινα ευχομαι να κανουν προσφυγη αυτοι που δεν δηλωσαν γιατι δεν ενημερωθηκαν και να μπουν ΟΛΟΙ στις λιστες στη θεση που θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανήκω στην ομάδα 1

Τι με συμβουλεύετε; Να δηλώσω εμπρόθεσμα ή να περιμένω να περάσει η προθεσμία, να δηλώσω άγνοια νόμου, να δω πού θα κάτσουν οι αναμονές και να δηλώσω με την άνεσή μου στο νοσοκομείο με τη μικρότερη αναμονή αφού κατά 99% (σύμφωνα με dinaras) το δικαστήριο θα με δικαιώσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ιδιο ειναι. ουτως η αλλως με εξετασεις θα μπειτε ολοι..........

Άραγε όταν μάθετε ότι ξαφνικά θα πρέπει να δώσετε εξετάσεις θα πείτε ξανά ότι δεν είχατε ενημερωθεί από την νομαρχία, όπως και με την αλλαγή του τρόπου δήλωσης της ειδικότητας? Αυτό το έχετε πάρει πρέφα? 'Οτι έχει βγει ένα άθλιο "προσχέδιο", ότι μαζεύονται υπογραφές για να μην τεθεί σε ισχύ, ότι υπάρχει πιθανότητα να μας πιάσουν στον ύπνο το καλοκαίρι και ότι γίνεται προσπάθεια οι αλλαγές να γίνουν δίκαια και έπειτα από διάλογο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαράδεκτο να μην ενημερώνονται οι συνάδελφοι κ να χάνουν τη θέση τους.Δηλαδή στο υπουργείο θεωρούν δεδομένο ότι όλοι μπαίνουν gm?Από την άλλη οι συνάδελφοι θα έπρεπε να είναι πιο πονηρεμένοι ,διότι οι κυβερνήσεις έχουν δείξει πολλές φορές κουτοπονηριά κ το στοιχείο του αιφνιδιασμού :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Διευθυνσεις Υγειας επρεπε να ενημερωσουν τους γιατρους για τη διαγραφη τους απο τις λιστες. Απο εκει και περα ειναι ευθυνη των γιατρων να μαθουν για το νεο νομο που καθοριζε τις ημερομηνιες δηλωσης.

......

Παντως δεν πρεπει να τιμωρηθουν οσοι δηλωσαν εμπροθεσμα στις νεες λιστες, βρισκομενοι ξαφνικα πισω απο εκπροθεσμους εμβολιμους που 9 μηνες δεν πηραν ειδηση για το τι γινοταν στην ειδικοτητα τους.

κλασσικη αντιδραση Ελληνα του στυλ "το ΔΙΚΙΟ του διπλανου τελειωνει εκει οπου αρχιζει το δικο μου ΣΥΜΦΕΡΟΝ"

ειλικρινα ευχομαι να κανουν προσφυγη αυτοι που δεν δηλωσαν γιατι δεν ενημερωθηκαν και να μπουν ΟΛΟΙ στις λιστες στη θεση που θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι.

Αυτός είναι ορισμός του δίκαιου, όχι η αντίληψη του Ελληνάρα, που κατά τα άλλα πάσχει..

Το δίκιο το δικό μου τελειώνει εκεί που κάποιος άλλος θίγεται κι αδικείται, γιατί απλούστατα το δικό μου δίκιο δεν είναι ανώτερο του άλλου.Διαφορετικά είμαστε ζούγκλα. Τέλος, δεν θπάρχει θέση που θα ΈΠΡΕΠΕ να έχουν γιατί απλούστατα τη θέση μας την καθορίζει κυρίως η προσπάθειά μας, δεν την καβατζώνουμε, ούτε τη δικαιούμαστε και για τους απογόνους μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<br>Ανήκω στην ομάδα 1<br>Τι με συμβουλεύετε; Να δηλώσω εμπρόθεσμα ή να περιμένω να περάσει η προθεσμία, να δηλώσω άγνοια νόμου, να δω πού θα κάτσουν οι αναμονές και να δηλώσω με την άνεσή μου στο νοσοκομείο με τη μικρότερη αναμονή αφού κατά 99% (σύμφωνα με dinaras) το δικαστήριο θα με δικαιώσει;<br>
<br><br>Λοιπόν, για να το κλείσουμε αυτό το θέμα:

<div><br></div><div>

1. Δεν μπορώ να αποφανθώ εάν ο συνάδελφος ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν δήλωσε ώστε να μπορεί να βγει σε μεταγενέστερο στάδιο και να τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης.</div><div><br></div><div>

2. Από τη στιγμή που το κράτος δεν έπραξε ως όφειλε, ο συνάδελφος φοβάμαι ότι θα έχει το αδιαμφισβήτητο δικαίωμα να μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν πήρε πρέφα τι συνέβαινε και επομένως να τύχει ειδικής μεταχείρισης. Γι' αυτό τα σοβαρά κράτη είναι τυπικά στις υποχρεώσεις τους. Αλλιώς θα σε παίρνανε τηλέφωνο στο κινητό ο οποιοσδήποτε υπάλληλος του υπουργείου και θα σου έλεγε "έλα μάγκα, διορίστηκες! Πήγαινε στο Αλεξάνδρα να αρχίσεις Παθολογία μέσα στις επόμενες μέρες, ok bro, cu pal bye bye" αντί να σου στείλει επίσημη συστημένη επιστολή με σφραγίδες και τζίφρες.</div><div><br></div><div>

3. Θεωρώ μικρή την πιθανότητα να έπραξε με δόλο ο συνάδελφος (επίτηδες να μην δήλωσε) ώστε να έχει την πιθανότητα να "ευνοηθεί" μετά. Απλά το ρίσκο της μη δήλωσης ειδικότητας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για να μπορεί κάποιος να το δεχθεί έτσι αβασάνιστα. Θα ήταν δηλαδή στην ομάδα 3 ή 4 ο συνάδελφος και ΔΕΝ ΘΑ δήλωνε επίτηδες ώστε να είναι πρώτος ανάμεσα στο group 4;; Γι' αυτό λέω ότι κατά πάσα πιθανότητα έχουμε να κάνουμε με έναν συνάδελφο που έπεσε θύμα του κράτος και που ΠΡΑΓΜΑΤΙ δεν πήρε πρέφα.</div><div><br></div><div>

4. Κάποιοι μεγενθύνουν το πρόβλημα των ... "ξεχασιάρηδων". Πόσοι να είναι ρε παιδιά; Πολύ κακό για το τίποτα. Άλλωστε και πάνω από ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΙΣΤΑ θα μπορούσε να μπει ο εν λόγω συνάδελφος (θεωρητικά). Ούτε εγώ θα το ήθελα να συμβεί. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα είναι ΑΛΛΟ πράγμα το τι εξυπηρετεί το δικό μου kolaraki και ΑΛΛΟ πράγμα το να μπω στη θέση του συναδέλφου (που τον εξαπάτησε με τον τρόπο του το κράτος) και είναι πλέον ξεκρέμαστος.</div><div><br></div><div>Τέλος πάντων, απλά απόψεις λέμε, δεν διαπληκτιζόμαστε. Αλλά να μπαίνουμε και λίγο στη θέση του άλλου.&nbsp;</div><div>Στον φίλο έχω να προτείνω να το κυνηγήσει δικαστικώς το πράγμα. Ακόμα και αν μπει πάνω από τη δική μου λίστα, ναι η άποψή μου είναι πρέπει να το κάνει. Εάν μπει εμβόλιμος (μεγάλη πιθανότητα να συμβεί αν το κυνηγήσει) ΝΑΙ θα αδικηθούν κάποιοι που ήδη βρίσκονται σε διαμορφωμένες λίστες. Θα είναι η πρώτη φορά που λόγω μια μειοψηφίας ανθρώπων σε αυτή τη χώρο αδικούνται τόσοι άλλοι. Αυτός είναι ο κανόνας για αυτή τη χώρα.</div><div><br></div><div>

Αυτά από εμένα, πάντα φιλικά και συναδελφικά.</div>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τα εχω ξαναπει δεν θα τα ξαναματαπω. Απλα καποια απλα για να καταλαβουμε πως δεν ειναι θεμα greekmeds:

1. Ενα πρωι αδειασαν οι λιστες μετα το στε, επειδη οι νομαρχιες διεγραψαν αιτησεις. Καποιοι ειχαμε δει την ανακοινωση καπου στο ιντερνετ, καποιοι οχι, παρολα αυτα το οτι αδειασαν οι λιστες ηταν ενα ΕΜΦαΝΕΣ γεγονος.

2. Ενα αλλο πρωι στο υπουργειο δηλωναν καθως και στις νομαρχιες, πως δεν θα ισχυσει τιποτα παρα θα γινουν οι ειδικοτητες ενιαιες. Καποιοι ειχαμε δει τις απειρες συζητησεις και ενδεχομενα στο ιντερνετ, καποιοι τηλ συνεχεια σε υπαλληλους, αλλοι βρηκαμε την ΕΨΕ αν γνωριζει κατι, αλλοι μαθαμε το μαγικο κοσμο του γουγκλι.

3. Οι λιστες ξαναρχιζουν μαγικα να γεμιζουν και εχουν διπλα τους παραξενα νουμερακια, 5, 4, 3 μετα. Καποιοι συνεχιζαμε να διαβαζουμε τις απειρες συζητησεις, αλλοι πηραμε τελ τις νομαρχιες και το υπουργειο, αλλοι καλυτερα αργα παρα ποτε μαθαμε το μαγικο κοσμο του γκουγκλι,

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΓΝΟΙΑ ΝΟΜΟΥ;

Ατομο σε λιστα αλλαξε 3 φορες αιτηση εντος των προθεσμιων του γκρουπ της, περα δωθε, μερα και αιτηση. Εγω μαγκες μου αυτο δεν το ξαναζω, δεν πα να δωσουμε εξετασεις, μπροστα μου εκπροθεσμα δε προκειται να μπει κανεις κι ας παει να κλαψει στη μαμα του για το οτι δε προλαβε.

Και για τις εξετασεις, τωρα που μαθατε και το gm ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ πως κάποιοι πιστεύουν ότι μπορεί με δόλο να μη δήλωσα εντός προθεσμίας....

Όσο για το σχόλιο πως όσοι δεν το μάθαμε είμαστε αδιάφοροι για την ιατρικη ή την αντιμετωπίζουμε ως <καβάντζα> τι να πω...Δε νομίζω πως κανείς θα σπαταλούσε τοσα χρόνια και θα αγχωνώταν τόσο με κάτι αν δεν τον ενδιέφερε, ούτε νομίζω πως έχει περισσότερο ενδιαφέρον να δουλεύεις γραμματέας (ή σερβιτόρος, ή οπουδηποτε αλλού-γιατί μη μου πείτε ότι όλοι οι ανειδίκευτοι βρίσκουν δουλειά που αφορά την ιατρική;;;;ακόμη και οι αγώνες ή τα ιεκ δεν σου προσφέρουν τα προς το ζειν, κάτι άλλο πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις γονείς με τη δυνατότητα να σε συντηρούν),ενώ σπούδαζες 6 χρόνια ιατρική, παράλογο;;;

Αλλα επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τόσο εξωπραγματικό που δεν γνώριζα: 1.στην ιστοσελίδα του υπουργείου μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα (λόγω προκυρήξεων αγροτικών) και δεν είδα τπτ (εφημερίδα της κυβέρνησης και βήμα κακώς αλλά δεν διαβάζω), ούτε στη σελίδα του ιατρικού συλλόγου όπου υπάγομαι, ούτε σε διάφορα άλλα , 2.με άλλους γιατρούς, πέρα από κάποιους παλιούς συμφοιτητές που έχουν διαλέξει άσχετες ειδικότητες,δεν συναναστρέφομαι, 3.στο greekmeds είχα μπει τελευταία φορά (πριν μάθω για την ενιαία τοποθέτηση )όταν ήμουν φοιτήτρια (τώρα μου έγινε μάθημα, θα μπαίνω συνέχεια), 4. τον Ιούλιο του '10 που πήρα το πτυχίο και έψαχνα τις αναμονές για την ειδικότητα δεν είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει ξανά η τοποθέτηση στη νευρολογία, αφού όπως είχα δει είχαν καθιερωθεί τα τρία μέρη σχετικά πρόσφατα.5.όταν η θέση μου στη Λευκάδα ανοίγει τέλος του '12, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τηλεφωνώ κάθε μήνα για να μαθαίνω αν άλλαξε κάτι στην αναομή (ελπίζω αυτό να μη θεωρηθεί πάλι αδιαφορία).

Παρόλα αυτά, θεωρώ πως έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ όσοι ήταν εντός προθεσμίας να μη θέλουν οι υπόλοιποι να μπουμε εμβόλιμοι στις λίστες, αφού δήλωσαν με βάση τις τότε ισχύουσες αναμονές. ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ, πιθανότατα το ίδιο θα έλεγα κι εγώ. Ωστόσο δεν μπορώ να μην ψάξω αυτό που θεωρώ δίκιο για εμένα, ΤΟΤΕ θα ήμουν πραγματικά αδιάφορη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον δεν ενημερώθηκε επίσημα (επιστολή ή έστω τηλέφωνο) θα έπρεπε να μπορεί να δηλώσει.

Και για όσους το παίζουν ηθικά στοιχεία. Το 2007 κάποιοι δήλωναν Μεγάλη Εβδομάδα για ειδικότητα ενώ κάποιοι άλλοι ήταν στα σκοτάδια. Αυτό ήταν δίκαιο;;;

Έπρεπε από τότε να διεκδικήσουμε ενημέρωση σε κάθε αλλαγή της λίστας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλο που θα θιγόμουν αν δηλωνε κάποιος εκπρόθεσμα ,αναγνωρίζω ότι κάποια άτομα δεν ενημερώθηκαν. Βέβαια το χρονικό διάστημα των αλλαγών ήταν μεγαλύτερο του εξαμήνου και γι'αυτό λένε όλοι ότι θα έπρεπε να έχουν όλοι ενημερωθεί με κάποιο τρόπο. Από τον Αύγουστο που βγήκε η απόφαση του ΣΤΕ και στη συνέχεια η απόφαση της Μαριλίζας όλοι ψάχναμε καθημερινά για το πότε θα βγει ο νέος νόμος που θα ρυθμίζει την κατάσταση.

Τέλος πάντων, σίγουρα τώρα κάποιοι θα αδικηθούν. Μια πρόταση που έχω είναι όσοι δεν δήλωσαν να τοποθετηθούν στα νοσοκομεία που είχαν δηλώσει εξαρχής. Αν το νοσοκομείο αυτό δεν δίνει το τελικό κομμάτι (πχ κάποιος είχε δηλώσει νευρολογία με τελικό στόχο ψυχιατρική αλλά το νοσοκομείο αυτό δεν δίνει ψυχιατρική) να τοποθετηθεί στο πλησιέστερο δυνατό. Προκειμένου να μην αδικηθούν όσοι δήλωσαν εμπρόθεσμα και ένα από τα πρώτα κριτηριά τους ήταν ο αριθμός των ατόμων που προηγούνταν, οι εκπρόθεσμοι αφού γίνει η ταξινόμηση να μπουν ως υπεράριθμοι όταν έρθει η στιγμή του διορισμού τους.

Πολλοί ίσως θεωρήσουν την πρόταση άδικη ή ουτοπική, όμως την κάνω σε μια προσπάθεια να μπω στην θέση όλων. Μακάρι να μην έβλεπε ο καθένας μας πάντα το τομάρι του. Τουλάχιστον από εμάς που είμαστε ιατροί θα περίμενε κανείς κάτι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε για ένα νομοσχέδιο που βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση από τον Δεκέμβριο του 10, ψηφίζεται τον Φλεβάρη του 11 , και βγαίνει επίσημη ανακοίνωση τον Μάρτη του 11, αφήνοντας και χρονικό διάστημα στα άτομα της ομάδας 4. Μιλάμε δηλαδή για 4 μήνες τουλάχιστον. Εν τω μεταξύ δεν έχει γίνει διορισμός στις ειδικότητες αυτές από Σεπτέμβρη και μετά... Και μέσα σε όλα αυτά κάποιοι δεν πήραν πρέφα τι γίνεται...

Επιπλέον ζητούν να μπουν και εμβόλιμοι προσπερνώντας όσους δήλωσαν στην ώρα τους.

Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα.

Από του χρόνου που θα μπουν οι εξετάσεις σκέφτομαι να πώ ότι δεν το έμαθα, και να ζητήσω να μπώ εμβόλιμος στους διοριστέους μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ πως κάποιοι πιστεύουν ότι μπορεί με δόλο να μη δήλωσα εντός προθεσμίας....

Όσο για το σχόλιο πως όσοι δεν το μάθαμε είμαστε αδιάφοροι για την ιατρικη ή την αντιμετωπίζουμε ως <καβάντζα> τι να πω...Δε νομίζω πως κανείς θα σπαταλούσε τοσα χρόνια και θα αγχωνώταν τόσο με κάτι αν δεν τον ενδιέφερε, ούτε νομίζω πως έχει περισσότερο ενδιαφέρον να δουλεύεις γραμματέας (ή σερβιτόρος, ή οπουδηποτε αλλού-γιατί μη μου πείτε ότι όλοι οι ανειδίκευτοι βρίσκουν δουλειά που αφορά την ιατρική;;;;ακόμη και οι αγώνες ή τα ιεκ δεν σου προσφέρουν τα προς το ζειν, κάτι άλλο πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις γονείς με τη δυνατότητα να σε συντηρούν),ενώ σπούδαζες 6 χρόνια ιατρική, παράλογο;;;

Αλλα επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τόσο εξωπραγματικό που δεν γνώριζα: 1.στην ιστοσελίδα του υπουργείου μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα (λόγω προκυρήξεων αγροτικών) και δεν είδα τπτ (εφημερίδα της κυβέρνησης και βήμα κακώς αλλά δεν διαβάζω), ούτε στη σελίδα του ιατρικού συλλόγου όπου υπάγομαι, ούτε σε διάφορα άλλα , 2.με άλλους γιατρούς, πέρα από κάποιους παλιούς συμφοιτητές που έχουν διαλέξει άσχετες ειδικότητες,δεν συναναστρέφομαι, 3.στο greekmeds είχα μπει τελευταία φορά (πριν μάθω για την ενιαία τοποθέτηση )όταν ήμουν φοιτήτρια (τώρα μου έγινε μάθημα, θα μπαίνω συνέχεια), 4. τον Ιούλιο του '10 που πήρα το πτυχίο και έψαχνα τις αναμονές για την ειδικότητα δεν είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει ξανά η τοποθέτηση στη νευρολογία, αφού όπως είχα δει είχαν καθιερωθεί τα τρία μέρη σχετικά πρόσφατα.5.όταν η θέση μου στη Λευκάδα ανοίγει τέλος του '12, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τηλεφωνώ κάθε μήνα για να μαθαίνω αν άλλαξε κάτι στην αναομή (ελπίζω αυτό να μη θεωρηθεί πάλι αδιαφορία).

Παρόλα αυτά, θεωρώ πως έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ όσοι ήταν εντός προθεσμίας να μη θέλουν οι υπόλοιποι να μπουμε εμβόλιμοι στις λίστες, αφού δήλωσαν με βάση τις τότε ισχύουσες αναμονές. ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ, πιθανότατα το ίδιο θα έλεγα κι εγώ. Ωστόσο δεν μπορώ να μην ψάξω αυτό που θεωρώ δίκιο για εμένα, ΤΟΤΕ θα ήμουν πραγματικά αδιάφορη.

Πάντως για να μιλήσουμε λιγάκι επί του πρακτικού, παρόλο που όπως θα είδες διαφωνώ με το να μπουν ξανά εμβόλιμοι, όπως έιχε ξαναγίνει σ'αυτό το διάστημα και οδήγησε σε άλλες αδικίες και οι ειδικότητές μας έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ, κι εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο το πώς δεν άκουσες κάτι 10 μήνες τώρα, βλέπω ότι πήρες σχετικά πρόσφατα πτυχίο, οπότε ίσως ήσουν λίγο λιγότερο υποψιασμένη με όλα αυτά γιατί το 2010 που ξεκίνησε το πανηγύρι ίσως ήσουν σε άλλη φάση (πχ, μόλις έδωσα παιδιατρική, πού θα βάλω παθολογία κλπ και δεν παρακολουθούσες λίστες νευρων).

Λοιπόν, προτείνω τότε να δεις αν σε παίρνει να κάνεις κάτι, αλλά φιλική συμβουλή είναι ότι ισως πολύ κακό για το τίποτα γιατί πιστεύω ότι μετά από σένα οι ομάδες που δηλώνουν δεν έχουν τόσα πολλά άτομα όσο είχαν οι δικές μας. Και στην προθεσμία σου να δήλωνες ίσως ήσουν από τους τελευταίους της ομάδας 3..Αν είχες κανά πτυχίο του 2008 θα καταλάβαινα τη ζημιά..Οπότε πιστεύω ότι θα βρεις νοσοκομείο που πρακτικά δε θα έχει μεγάλη διαφορά αναμονής γιατί εγώ πολλά άτομα μεταγενέστερα δεν έχω δει στις λίστες. Και πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς το θέμα των εξετάσεων με προσοχή από'δω και στο εξής γιατί εκεί θα έχουμε τις εξελίξεις..Χωρίς να κάνω τη μαμά κανενός..Φιλικά στο λέω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τα εχω ξαναπει δεν θα τα ξαναματαπω. Απλα καποια απλα για να καταλαβουμε πως δεν ειναι θεμα greekmeds:

1. Ενα πρωι αδειασαν οι λιστες μετα το στε, επειδη οι νομαρχιες διεγραψαν αιτησεις. Καποιοι ειχαμε δει την ανακοινωση καπου στο ιντερνετ, καποιοι οχι, παρολα αυτα το οτι αδειασαν οι λιστες ηταν ενα ΕΜΦαΝΕΣ γεγονος.

2. Ενα αλλο πρωι στο υπουργειο δηλωναν καθως και στις νομαρχιες, πως δεν θα ισχυσει τιποτα παρα θα γινουν οι ειδικοτητες ενιαιες. Καποιοι ειχαμε δει τις απειρες συζητησεις και ενδεχομενα στο ιντερνετ, καποιοι τηλ συνεχεια σε υπαλληλους, αλλοι βρηκαμε την ΕΨΕ αν γνωριζει κατι, αλλοι μαθαμε το μαγικο κοσμο του γουγκλι.

3. Οι λιστες ξαναρχιζουν μαγικα να γεμιζουν και εχουν διπλα τους παραξενα νουμερακια, 5, 4, 3 μετα. Καποιοι συνεχιζαμε να διαβαζουμε τις απειρες συζητησεις, αλλοι πηραμε τελ τις νομαρχιες και το υπουργειο, αλλοι καλυτερα αργα παρα ποτε μαθαμε το μαγικο κοσμο του γκουγκλι,

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΓΝΟΙΑ ΝΟΜΟΥ;

Ατομο σε λιστα αλλαξε 3 φορες αιτηση εντος των προθεσμιων του γκρουπ της, περα δωθε, μερα και αιτηση. Εγω μαγκες μου αυτο δεν το ξαναζω, δεν πα να δωσουμε εξετασεις, μπροστα μου εκπροθεσμα δε προκειται να μπει κανεις κι ας παει να κλαψει στη μαμα του για το οτι δε προλαβε.

Φίλε μου, θα σου απαντήσω για τα 1,2,3 που λες παραπάνω. Μια σοβαρή χώρα δεν λειτουργεί ούτε με βάση υποκειμενικές εκτιμήσεις "ότι είναι εμφανές γεγονός", ούτε με ενημέρωση από "σπασμένο τηλέφωνο" από την ΕΨΕ, ούτε φυσικά με τις πληροφορίες της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ εταιρίας "google". Η ΣΟΒΑΡΗ ΧΩΡΑ ενημερώνει τους πολίτες της με συστημένη επιστολή, όπως συμβαίνει και με την παραλαβή του διορισμού μας και τη γνωστοποίηση των αντίστοιχων χρονικών προθεσμιών. Το να μην στείλουν οι νομαρχίες (ή το υπουργείο) γραπτές ενημερώσεις σε όλους τους ιατρούς ήταν ένα ΘΑΝΑΣΙΜΟ σφάλμα. Είμαι 99% σίγουρος ότι ο συνάδελφος που δεν πρόλαβε να δηλώσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν πήρε πρέφα τι γίνεται. Εμείς οι "εντός Αθηνών" έχουμε τόσο ... πώς να το πώ...: "overexposure" (!!) στους νόμους, στο internet, στο greekmeds που μας φαίνεται αδιανόητο να μην πήρε πρέφα. Σκέψου όμως ότι είναι πιθανό να έχει συμβεί. Μπορεί να ήταν στρατιώτης για ένα χρόνο, μπορεί να έχει οικογένεια με παιδιά, μπορεί να πήγε στο εξωτερικό.

Αυτό που λες..... "α εγώ μάγκες μου δεν δέχομαι τίποτα και δεν θα μπει κανένας μπροστά μου είναι ΑΤΟΜΙΚΙΣΤΙΚΟ". Το λέω ως χαρακτηριστμό, όχι ως ύβρη, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν έχει σημασία αν θες να μπει από πάνω σου ή όχι. Όπως είπα, ο συνάδελφος μπορεί να μπει και πάνω από εμένα. Εννοείται πως ΟΥΤΕ ΕΓΩ θέλω να μπει από πάνω μου. Αλλά δεν μιλάμε για το τι θέλουμε εδώ. Μιλάμε για το τι είναι σωστό, τι είναι τυπικό και τι είναι σύμφωνο με την κοινή λογική. Δεκτό αυτό που λες ότι δεν θες να μπει από πάνω σου ο συνάδελφος, αλλά δεν είναι παρά μια προσδοκία. Σημασία έχει να κρίνεις εάν ο συνάδελφος ΕΦΤΑΙΞΕ επειδή δεν ενημερώθηκε (έμεινε χωρίς δήλωση ειδικότητας και πήγε στράφι ο προγραμματισμός της ζωής του για τα επόμενα 10 χρόνια) και πλέον δεν έχει αίτηση. Ας κοιτάξουμε και λίγο ΠΕΡΑ από το άτομό μας. Εάν εσένα σου διαγράφανε την αίτηση που έχεις αυτή τη στιγμή και δεν σε ενημέρωνε ΓΡΑΠΤΩΣ κανένας να ξαναδηλώσεις και σε αφήνανε ξεκρέμαστο χωρίς αίτηση για ειδικότητα, θα σου άρεσε;

Παρόλο που θα θιγόμουν αν δηλωνε κάποιος εκπρόθεσμα ,αναγνωρίζω ότι κάποια άτομα δεν ενημερώθηκαν. Βέβαια το χρονικό διάστημα των αλλαγών ήταν μεγαλύτερο του εξαμήνου και γι'αυτό λένε όλοι ότι θα έπρεπε να έχουν όλοι ενημερωθεί με κάποιο τρόπο. Από τον Αύγουστο που βγήκε η απόφαση του ΣΤΕ και στη συνέχεια η απόφαση της Μαριλίζας όλοι ψάχναμε καθημερινά για το πότε θα βγει ο νέος νόμος που θα ρυθμίζει την κατάσταση.

Τέλος πάντων, σίγουρα τώρα κάποιοι θα αδικηθούν. Μια πρόταση που έχω είναι όσοι δεν δήλωσαν να τοποθετηθούν στα νοσοκομεία που είχαν δηλώσει εξαρχής. Αν το νοσοκομείο αυτό δεν δίνει το τελικό κομμάτι (πχ κάποιος είχε δηλώσει νευρολογία με τελικό στόχο ψυχιατρική αλλά το νοσοκομείο αυτό δεν δίνει ψυχιατρική) να τοποθετηθεί στο πλησιέστερο δυνατό. Προκειμένου να μην αδικηθούν όσοι δήλωσαν εμπρόθεσμα και ένα από τα πρώτα κριτηριά τους ήταν ο αριθμός των ατόμων που προηγούνταν, οι εκπρόθεσμοι αφού γίνει η ταξινόμηση να μπουν ως υπεράριθμοι όταν έρθει η στιγμή του διορισμού τους.

Πολλοί ίσως θεωρήσουν την πρόταση άδικη ή ουτοπική, όμως την κάνω σε μια προσπάθεια να μπω στην θέση όλων. Μακάρι να μην έβλεπε ο καθένας μας πάντα το τομάρι του. Τουλάχιστον από εμάς που είμαστε ιατροί θα περίμενε κανείς κάτι παραπάνω.

Αυτή είναι μια δημιουργική και σοβαρή πρόταση και χαίρομαι που αναγνωρίζει apolink το μεγάλο λάθος που έκανε το κράτος με το να ΜΗΝ στείλει γραπτές ειδοποιήσεις.

Για μένα το σωστό είναι να χρησιμοποιηθεί κανονικά η ημερομηνία της παλαιότητας (αρχαιότητάς τους) και να τοποθετηθούν εμβόλιμα ό,που θέλουν. Ξέρω ότι ακούγεται λίγο too much αλλά ο συνάδελφος έχει το δικαίωμα πλέον να εκμεταλλευθεί στο έπακρον την αμέλεια του κράτους.

Μιλάμε για ένα νομοσχέδιο που βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση από τον Δεκέμβριο του 10, ψηφίζεται τον Φλεβάρη του 11 , και βγαίνει επίσημη ανακοίνωση τον Μάρτη του 11, αφήνοντας και χρονικό διάστημα στα άτομα της ομάδας 4. Μιλάμε δηλαδή για 4 μήνες τουλάχιστον. Εν τω μεταξύ δεν έχει γίνει διορισμός στις ειδικότητες αυτές από Σεπτέμβρη και μετά... Και μέσα σε όλα αυτά κάποιοι δεν πήραν πρέφα τι γίνεται...

Επιπλέον ζητούν να μπουν και εμβόλιμοι προσπερνώντας όσους δήλωσαν στην ώρα τους.

Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα.

Από του χρόνου που θα μπουν οι εξετάσεις σκέφτομαι να πώ ότι δεν το έμαθα, και να ζητήσω να μπώ εμβόλιμος στους διοριστέους μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Αυτό θα μπορούσες (τραβηγμένα) ίσως να το πεις φίλε μου εάν ΔΕΝ σε ειδοποιήσουν γραπτώς ότι πλέον θεσπίζονται εξετάσεις. Εδώ θα είμαστε και θα δούμε. Πιστεύω όλοι θα λάβουν γραπτή ειδοποίηση (οι ενδιαφερόμενοι εννοώ) για τη νέα διαδικασία των εξετάσεων. Μόνο τότε θα είναι ισοδύναμο το παράδειγμά σου με αυτό του συναδέλφου. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη. Ο συνάδελφος δεν έλαβε ειδοποίηση να προβεί σε μια απαραίτητη για τη ζωή του ενέργεια που προκλήθηκε από τη λειτουργία της επίσημης πολιτείας.

Πραγματικά μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ πως κάποιοι πιστεύουν ότι μπορεί με δόλο να μη δήλωσα εντός προθεσμίας....

Παρόλα αυτά, θεωρώ πως έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ όσοι ήταν εντός προθεσμίας να μη θέλουν οι υπόλοιποι να μπουμε εμβόλιμοι στις λίστες, αφού δήλωσαν με βάση τις τότε ισχύουσες αναμονές. ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ, πιθανότατα το ίδιο θα έλεγα κι εγώ. Ωστόσο δεν μπορώ να μην ψάξω αυτό που θεωρώ δίκιο για εμένα, ΤΟΤΕ θα ήμουν πραγματικά αδιάφορη.

Εγώ αγαπητή μου, νομίζω λίγο και ο apolink αν καταλαβαίνω καλά, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πιστεύω ότι δεν έχεις δόλο. Πίστεψέ με, θέλει δύναμη ψυχής να δηλώνω ότι έχεις δίκιο και να σε ενθαρρύνω να κάνεις κάτι που μπορεί να μου δώσει +2 χρόνια αναμονής (αν μπεις πάνω από εμένα στη λίστα, εμβόλιμη), αλλά όπως είπα και πιο πάνω προσπαθώ να βλέπω αντικειμενικά τα πράγματα και όχι με βάση τι με συμφέρει.

Πάντως για να μιλήσουμε λιγάκι επί του πρακτικού, παρόλο που όπως θα είδες διαφωνώ με το να μπουν ξανά εμβόλιμοι, όπως έιχε ξαναγίνει σ'αυτό το διάστημα και οδήγησε σε άλλες αδικίες και οι ειδικότητές μας έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ, κι εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο το πώς δεν άκουσες κάτι 10 μήνες τώρα, βλέπω ότι πήρες σχετικά πρόσφατα πτυχίο, οπότε ίσως ήσουν λίγο λιγότερο υποψιασμένη με όλα αυτά γιατί το 2010 που ξεκίνησε το πανηγύρι ίσως ήσουν σε άλλη φάση (πχ, μόλις έδωσα παιδιατρική, πού θα βάλω παθολογία κλπ και δεν παρακολουθούσες λίστες νευρων).

Λοιπόν, προτείνω τότε να δεις αν σε παίρνει να κάνεις κάτι, αλλά φιλική συμβουλή είναι ότι ισως πολύ κακό για το τίποτα γιατί πιστεύω ότι μετά από σένα οι ομάδες που δηλώνουν δεν έχουν τόσα πολλά άτομα όσο είχαν οι δικές μας. Και στην προθεσμία σου να δήλωνες ίσως ήσουν από τους τελευταίους της ομάδας 3..Αν είχες κανά πτυχίο του 2008 θα καταλάβαινα τη ζημιά..Οπότε πιστεύω ότι θα βρεις νοσοκομείο που πρακτικά δε θα έχει μεγάλη διαφορά αναμονής γιατί εγώ πολλά άτομα μεταγενέστερα δεν έχω δει στις λίστες. Και πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς το θέμα των εξετάσεων με προσοχή από'δω και στο εξής γιατί εκεί θα έχουμε τις εξελίξεις..Χωρίς να κάνω τη μαμά κανενός..Φιλικά στο λέω..

Η γνώμη μου είναι ότι ο συνάδελφος που ξέχασε να δηλώσει δεν πρέπει να βασιστεί σε προσεγγιστικές και προσωπικές απόψεις (που ίσως βολεύουν εσένα και εμένα pv_lrrk) αλλά να κυνηγήσει το δίκιο του και να διεκδικήσει την καλύτερη δυνατή κατάταξή του στις λίστες. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες (ότι δεν είναι ίσως τελικά μεγάλο το κακό που έπαθε ο συνάδελφος σε επίπεδο πραγματικής αναμονής), αλλά το σωστό είναι να τα βάλει κάτω, να πάρε έναν πολύ καλό δικηγόρο και να τοποθετηθεί ακριβώς εκεί που πρέπει (εμβόλιμα) στη λίστα - ακόμα κι αν αυτό είναι άδικο για όλους μας.

Το πρόβλημα στην εξίσωση παιδιά είναι το ΚΡΑΤΟΣ, όχι ο εν λόγω ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. Όποιοι το καταλάβουν αυτό, θα μπορέσουν να δουν το συνάδελφο πραγματικά ως συν-ΑΔΕΛΦΟ με καλή προδιάθεση και αλληλεγγύη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω φίλε dinara ότι αρχίζεις να παραλογίζεσαι ελαφρώς και το'χεις πάει μακριά το θεματάκι. Είναι μέγιστη υπερβολή να λες ότι θέλει ΔΥΝΑΜΗ ΨΥΧΗΣ να υποστηρίξεις κάποιον συνάδελφο, ευρισκόμενος όπως όλοι μας, πίσω από την ανωνυμία σου χωρίς να μπορεί να κανείς να διασταυρώσει το παραμικρό, ξαναλέω όπως όλοι μας. Μπορεί αυτό που λες ότι κι εσένα σε θίγει κάποιος εμβόλιμος να μην ισχύει. Δεν έχω πρόθεση να σε αμφισβητήσω, απλά να σου δείξω την υπερβολή.

Δεύτερη κατά τη γνώμη μου υπερβολή είναι το να λες ότι για το κάθε τι θα έπρεπε να υπάρχουν γραπτές ειδοποιήσεις κι αυτό καθορίζει τη σοβαρότητα. Δηλαδή όταν άλλξε η επετηρίδα των καθηγητών θα έπρεπε να στείλουν μερικές δεκάδες χιλιάδες γράμματα σε όσους ήταν στη λίστα να τους πουν ότι δεν ισχύει το σύστημα πλέον και να δώσουν ΑΣΕΠ?? Ούτε όλο το δάσος του Αμαζονίου δε θα έφτανε αν γινόταν αυτό που λες. Ή τώρα για να δώσουμε εξετάσεις θα πρέπει να μας καλέσουν έναν έναν σε επίσημο δείπνο να μας το ανακοινώσουν κι όπως δεν μπορέσει να παρεβρεθεί στο δείπνο να τον περιμένουν απ'έξω απ'το σπίτι του να του το πουν?????ΕΛΕΟΣ!

Λοιπόν εγώ μίλησα στη φίλη με όση κατανόηση μπορώ να δείξω, όχι γιατι με βολεύει μόνο όπως λες, αλλά γιατί η γνώμη μου είναι πως με δίκες θα φάει χρόνια και λεφτά σε δικηγόρους, έχει αποδειχθεί ότι αυτά παίρνουν χρόνια. Βεβαίως ας το κοιτάξει, αλλά πιστεύω πως θα λύσει ουσιαστικότερα το θέμα της ψάχνοντας το κατάλληλο νοσοκομείο. Πρακτικά άμα ρίξεις μια ματιά σχεδόν κανέναν δεν περνάει απ'την ομάδα 3 και στην κανονική της θέση να μπει(η ομάδα πιάνει μέχρι 10/8/10 κι έχει πτυχίο 07/10), οι επόμενοι έιναι ελάχιστοι. Απλά πράγματα, όχι εικασίες, κοινή λογική με βάση την οποία δηλώσαμε κι όλοι εμείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με συγχωρείτε αλλά έχουμε φτάσει στο σημείο να διαφωνούμε για τα αυτονόητα.

Ανεξάρτητα από το ποιος ευνοείται ή όχι και αν το η συνάδελφος πράττει εκ του πονηρού (που δεν το πιστεύω) οι κατά τόπους νομαρχίες οφείλουν να ενημερώνουν για τυχόν αλλαγές στις λίστες ή στον τρόπο πρόσληψης. Τα στοιχεία μας (διεύθυνση, τηλέφωνο, mail) γιατί τα έχουν; Για να μας στέλνουν κάρτες τα Χριστούγεννα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά μπράβο στους συναδέλφους που έπεσαν να φάνε τον συνάδελφο που δεν ενημερώθηκε έγκαιρα να δηλώσει ειδικότητα.

Αυτή είναι απόδειξη γνήσιας συναδελφικής αλληλεγγύης.

Μ'αυτά τα μυαλά και τις νοοτροπίες του τύπου ο θάνατός σου η ζωή μου, δεν θα καταφέρει κανείς να επιβιώσει στο ελληνικό σύστημα υγείας. Μπαίνοντας για ειδικότητα (που το εύχομαι για τον καθένα μας) θα δείτε πως θα χρειαστείτε καθοδήγηση και συμπαράσταση από άλλους συναδέλφους.

Με τέτοια συμπεριφορά θα αποκλειστείτε και δεν θα μπορείτε να την παλέψετε με διευθυντές και διοικητές (εξαιρούνται τα βύσματα πάντα).

Πώς κάποιοι που υποστηρίζουν ότι οι εξετάσεις θα είναι το μέσο για διεκδίκηση θέσεων ειδίκευσης για τους "καλύτερους" ταυτόχρονα τρέχουν να προλάβουν να δηλώσουν θέση γελώντας χαιρέκακα για όσους δεν το πήραν χαμπάρι?

Όσοι ζήσαμε τον παραλογισμό της Μεγάλης Εβδομάδας του 2007, με την δήλωση για τις ενιαίες ειδικότητες, είδαμε τα λαγωνικά που γνώριζαν εκ των προτέρων την αλλαγή του νόμου να δηλώνουν πρώτοι πρώτοι και όλοι οι υπόλοιποι να τρέχουμε από νησιά και βουνά όπου κάναμε αγροτικό ή άλλοι υπηρετούσαν στο στρατό, για να δηλώσουμε από τους τελευταίους.

Το αποτέλεσμα είναι όσοι δήλωσαν από τους πρώτους να έχουν μπει ή να είναι πρώτοι στη λίστα για ειδικότητα και οι υπόλοιποι που δεν είχαμε φτερά στα πόδια και μπάρμπα στην κορώνη να αντιμετωπίζουμε και το ενδεχόμενο των εξετάσεων.

Δυστυχώς τότε δεν έγινε κάποια κίνηση από όσους αδικήθηκαν. Συνάδελφε κάνε ότι περνάει από το χέρι σου, συμβουλεύσου δικηγόρο και κινήσου νομικά, πρέπει να καταλάβουν στα υπουργεία ότι έχουν να κάνουν με ανθρώπους και δεν μπορούν να παίζουν με τις ζωές μας.

Ως πότε θα δεχόμαστε να καταπατώνται τα δικαιώματά μας, φτάνει πια.

Και κάτι ακόμη για όσους νομίζουν ότι απειλούνται αν δηλώσουν εκ των υστέρων, όσοι δεν το γνώριζαν...

Συνάδελφοι η τεράστια αναμονή δεν θα οφείλεται στα 5-10 άτομα που θα μπουν εκπρόθεσμα και διάσπαρτα σε κάποιες λίστες, αλλά στην πολιτική του υπουργείου που θα μειώσει τις θέσεις ειδίκευσης με τις συγχωνεύσεις και με την πλήρωση θέσεων για ειδικότητα αν, όταν, και για όσες θέσεις θα αποφασίζει η επιτροπή σοφών.

Σταματήστε να επιτίθεστε στον συνάδελφο, άλλος είναι ο εχθρός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ταδε εφη dinaras

Εγώ αγαπητή μου, νομίζω λίγο και ο apolink αν καταλαβαίνω καλά, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πιστεύω ότι δεν έχεις δόλο. Πίστεψέ με, θέλει δύναμη ψυχής να δηλώνω ότι έχεις δίκιο και να σε ενθαρρύνω να κάνεις κάτι που μπορεί να μου δώσει +2 χρόνια αναμονής (αν μπεις πάνω από εμένα στη λίστα, εμβόλιμη), αλλά όπως είπα και πιο πάνω προσπαθώ να βλέπω αντικειμενικά τα πράγματα και όχι με βάση τι με συμφέρει.

Τι μετριοφροσυνη !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.