Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

όλα έγιναν σκόπιμα..Τό όλο θέμα περί αλλαγής του νόμου έτσι όπως τα έκανε ο Λοβέρδος ήταν προσχεδιασμένα για να αποφύγουν ορισμένοι τις εξετάσεις που έρχονται.

Μην τρώτε κουτόχορτο. Με την μπόρα να έρχεται, ο Λοβέρδος πιέστηκε να μην συμμοφωρθεί με την απόφαση του ΣτΕ για να βολέψει ορισμένους, έτσι ώστε να μην δώσουν εξετ΄σεις.. Μαντέψτε ποιοι είναι..μα ματιά στις λίστες αρκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Παρακαλώ πολύ - κάποιο νέο , έγκυρο , για το πότε θα υπογραφούν οι πρώτοι διορισμοί ?!!?

Όποιος μάθει απο το υπουργείο , ας κάνει το καλό να ποστάρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στοίχιζε πολλά ευρώ (σε φακέλους και γραμματόσημα) από τη νομαρχία για να ενημερώσει τους 100-200-300 ενδιαφερομένους (πόσοι είναι οι ιατροί ψυχ-παιδοψυχ-νευρ-φυσιατρ κλπ που θίγονται από το νόμο;; Πάντως όχι πάρα πολλοί. Μια μικρή ομάδα ανθρώπων είναι. Η άποψή μου είναι ότι έπρεπε όλοι να είχαν ενημερωθεί κατά τρόπο επίσημο. Διαφωνεί κανένας με αυτό δηλαδή;

Θεωητικά μπορεί να μη διαφωνούμε, αλλά αν κάτσω να σου καταμετρήσω πράγματα και περιπτώσεις ανθρώπων (και δικές μου) που έχουν αδικηθεί χωρίς ποτέ να βρουν το δίκιο τους, τότε πρέπει να κάνουμε φιλολογική-φιλοσοφική συζήτηση. Πρακτικά, αν τους επιτρέψουν να μπουν κανονικά στο τέλος της ομάδας 4, πριν από την 3 (η οποία ομάδα έχει ήδη δηλώσει με κάποια δεδομένα και εντός της προθεσμίας), τότε θα πρέπει να επιτραπεί σε όλους τους επόμενους που δήλωσαν σαν τα κορόιδα κανονικά, να ξαναδηλώσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην αγχωνεστε με πραγματα ασκοπα. Οι ενιαιες σε 4 ειδικοτητες λιγους μηνες πριν τις ενιαιες ΟΛΩΝ των ειδικοτητων βλεπε αντιστοιχο τοπικ που ανοιξε σημερα, με αλλα κριτηρια που βολευουν συγκεκριμενους, βλεπε ημερομηνια δηλωσης και εκ νεου επιλογη νοσοκομειου ειδικευσης με αποτελεσμα πολλα 4ρια οπως αναφερθηκε και στο παρελθον να διοριζονται πριν απο τα 5ρια, ειναι φως φαναρι πως ηταν ελεγχομενη κινηση απο εταιρειες και σωματεια και λομπι συγκεκριμενων, και μην ακουσω παπαριες τυπου που το στηριζεις, για να ξεφυγουν απο τις εξετασεις [a.k.a δεν θα ειδικευτουμε ποτε (οχι λογω επαρκειας γνωσεων μη βιαζεστε να χαρειτε πως θα διαβασετε θα περασετε, θα τα πουμε σε 2 χρονια για το ποιος θα ειδικευεται και που)] παλι συγκεκριμενοι ανθρωποι. 1 χρονο τωρα δεν εγινε κανενας διορισμος, μας σβηνουν και μας γραφουν στις λιστες πειτε μου για ποιο λογο; Για ενα και μονο συγκεκριμενο λογο: καποια παιδια σπουδαιοι γονοι και λοιποι δεν θα προλαβαιναν να μπουν σε ειδικοτητες που ειχαν μεγαλο χρονο αναμονης. Και μη μου πειτε πως οι σοφοι μολις τωρα ειπαν ας βαλουμε εξετασεις. Σε καλη μερια οι ενιαιες, πετυχαμε το στοχο μας και σωσαμε την εκπαιδευση μας μεγαλοι μεταρρυθμιστες και φιλοι!

όλα έγιναν σκόπιμα..Τό όλο θέμα περί αλλαγής του νόμου έτσι όπως τα έκανε ο Λοβέρδος ήταν προσχεδιασμένα για να αποφύγουν ορισμένοι τις εξετάσεις που έρχονται.

Μην τρώτε κουτόχορτο. Με την μπόρα να έρχεται, ο Λοβέρδος πιέστηκε να μην συμμοφωρθεί με την απόφαση του ΣτΕ για να βολέψει ορισμένους, έτσι ώστε να μην δώσουν εξετ΄σεις.. Μαντέψτε ποιοι είναι..μα ματιά στις λίστες αρκεί.

Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά που λέτε και μην ονειρεύεστε συνομωσίες εκεί που δεν υπάρχουν. Η ενιαία ήταν αίτημα της ψυχιατρικής, το κυνηγούσαμε απελπισμένα (γιατί βλέπαμε που πάνε τα πράγματα) εδώ και 2 χρόνια και ευτυχώς που το προλάβαμε πριν το ν/σ για την εκπαίδευση. Αν, λέω αν, υπήρξε καπνός (και άρα φωτιά), τότε αυτός ήταν πάνω από το χωριό της παιδοψυχιατρικής και όχι της ψυχιατρικής.

Να είστε ικανοποιημένοι που πλέον είστε όλοι γραμμένοι σε μια-μοναδική λίστα, ξέρετε πλέον πάνω-κάτω που βρίσκεστε και μπορείτε να υπολογίσετε τι θα γίνει ανάλογα με τις όποιες προτάσεις κατατεθούν στο κοντινό μέλλον. Ανασκουμπωθήτε όλοι, γιατί έχουμε μπροστά μας δύσκολους μήνες και θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια. Διαφορετικά, συνάδελφοι που περιμένουν χρόνια, έχουν γυρίσει όλη την ελλάδα για 3-6μήνες παθολογίας και ένα χρόνο νευρολογίας θα βρεθούν να διαβάζουν ενδείξεις ολικής αρθροπλαστικής ισχύου και διαφοροδιάγνωση παγκυταροπενίας.

Και για να μην λέτε ότι δεν σας τα λέγαμε, ορίστε 5/12/2010

....

Όλοι όσοι δηλώσετε για την ενιαία με το μεταβατικό στάδιο θα μπείτε πίσω από τα παιδιά που είναι παλαιότερα και έχουν πια ολοκληρώσει τα προκαταρκτικά στάδια. Ισως λοιπόν ΔΕΝ έχει σημασία αν θα είστε στην 10η, 15η ή 20η θέση στη νέα ενιαία λίστα γιατί είναι απίθανο να προχωρήσουν στα περισσότερα νοσοκομεία οι λίστες τόσο που να φτάσουν σε εσάς.

Αν επιβεβαιωθούν οι εκτιμήσεις για μείωση θέσεων ειδίκευσης την άνοιξη με τις "συγχωνεύσεις" τότε οι αναμονές σας θα πολλαπλασιαστούν ανάλογα. Υπάρχει η σκέψη (και σε κάποιους και η βούληση) να μπουν εξετάσεις. Ευτυχώς όταν θα τεθεί το θέμα, δεν θα είμαι λογικά στο ΔΣ της ΕΕΕΨ, οπότε δεν θα κάνω και άλλους εχθρούς.

Εδώ λοιπόν υπάρχει μια απόφαση που πρέπει να πάρει ο καθένας ατομικά: διαλέγω για ενιαία μεγάλο νοσοκομείο, ακόμη και αν μπω πιο πίσω στη λίστα, ώστε ακόμη και αν π.χ. από τις 50 θέσεις κοπούν οι 5 να αυξηθεί η αναμονή μου 10% ή διαλέγω μικρότερο νοσοκομείο που δεν δηλώνουν πολλοί άλλοι συνάδελφοι και έτσι ίσως είμαι πιο μπροστά, αλλά αν από τις 4 κοπεί η 1, τότε αυξάνει η αναμονή μου 25%?

Δυστυχώς, πάλι πόκερ θα παίζουμε για μερικούς μήνες μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τα νοσοκομεία και τις θέσεις.

Προσπαθήστε συνεπώς να δείτε το δάσος και όχι το δέντρο: ΜΗΝ χαλάτε τον κόσμο για την μικρο-λεπτομέρεια στα μεταβατικά στάδια που θα σας φέρει 1-2-3 θέσεις πάνω-κάτω. Όσοι δεν είναι διοριστέοι εντός του 2011 είναι ΑΠΙΘΑΝΟ κατά τη γνώμη μου να διοριστούν βάση λίστας. Πιστεύω ότι θα διοριστείτε με βάση το ΒΑΘΜΟ σας στις εξετάσεις (και ενδεχόμενα μηχανογραφικό δελτίο προτίμησης όπως στις πανελλαδικές).

Προσπαθήστε να δείτε τον Ν.Λοβέρδου σαν μια προσωρινή αποκατάσταση του χάους των προηγούμενων ετών, φυσικά με τις ατέλειές του και με μεγάλη καθυστέρηση (κλείνουμε 20 μήνες προσπαθειών στην ΕΨΕ για την ενιαία και λουστήκαμε 3 υπουργούς). Ας διοριστούν οι παλαιότεροι που είναι στις κορυφές της λίστας και οι υπόλοιποι αρχίστε διάβασμα. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πάλι θα τσακωθούμε για το ποιός θα είναι ο τελευταίος διοριστέος με λίστα και ποιός ο πρώτος με εξετάσεις, αλλά πάλι λέω, δείτε το δάσος: Μπορούμε να έχουμε σε 1-2 χρόνια ενιαίες ειδικότητες ΠΑΝΤΟΥ και ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ για τη είσοδο σε αυτές?

....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά που λέτε και μην ονειρεύεστε συνομωσίες εκεί που δεν υπάρχουν. Η ενιαία ήταν αίτημα της ψυχιατρικής, το κυνηγούσαμε απελπισμένα (γιατί βλέπαμε που πάνε τα πράγματα) εδώ και 2 χρόνια και ευτυχώς που το προλάβαμε πριν το ν/σ για την εκπαίδευση. Αν, λέω αν, υπήρξε καπνός (και άρα φωτιά), τότε αυτός ήταν πάνω από το χωριό της παιδοψυχιατρικής και όχι της ψυχιατρικής.

Να είστε ικανοποιημένοι που πλέον είστε όλοι γραμμένοι σε μια-μοναδική λίστα, ξέρετε πλέον πάνω-κάτω που βρίσκεστε και μπορείτε να υπολογίσετε τι θα γίνει ανάλογα με τις όποιες προτάσεις κατατεθούν στο κοντινό μέλλον.

Μην ανησυχείς, ξέρουμε ποιοι τα έκαναν ΣΚΑΤΑ , τα 5-6- τσουτσέκια ψυχίατροι που πίεζαν το υπουργείο όλο το διάστημα για να γινουν ενιαίες ειδικότητες και να μπει η ημερομηνία αίτησης σαν παλαιότητα. Για φτύσιμο είστε, θέλεις και έπαινο τρομάρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς, ξέρουμε ποιοι τα έκαναν ΣΚΑΤΑ , τα 5-6- τσουτσέκια ψυχίατροι που πίεζαν το υπουργείο όλο το διάστημα για να γινουν ενιαίες ειδικότητες και να μπει η ημερομηνία αίτησης σαν παλαιότητα. Για φτύσιμο είστε, θέλεις και έπαινο τρομάρα σου.

Δεν έχω καταλάβει αν η ένστασή σου (και συνεπώς και το απαράδεκτο ύφος) είναι για την ενιαία ή για τις μεταβατικές διατάξεις. Να βρίζουμε συνάδελφε ξέρουμε όλοι. Παρακάτω όμως?

Και επειδή τώρα είδα και το δεύτερο ποστ, έχω βαρεθεί να εξηγώ:

Στο ΥΥΚΑ πήγαινε κάθε καρυδιάς καρύδι και έλεγε ότι τους βόλευε, υποστηρίζοντας ότι εκπροσωπεί τους ειδικευόμενους.

Στο ΥΥΚΑ κάνανε το άθλιο πράγμα να λένε "οι εκπρόσωποί σας αυτό θέλουνε" για να αποφύγουν τις ευθύνες τους και να τις φορτώσουν σε εμάς.

ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΕΕΨ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΟΤΟΚΟΛΟΥ.

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ?

Αν δεν υπήρχε η ενιαία, σε λίγους μήνες θα γίνονταν το απόλυτο χάος. Είμασταν φανατικοί υποστηρικτές και είμαστε και περήφανοι που το προλάβαμε.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ η ΕΕΕΨ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς, ξέρουμε ποιοι τα έκαναν ΣΚΑΤΑ , τα 5-6- τσουτσέκια ψυχίατροι που πίεζαν το υπουργείο όλο το διάστημα για να γινουν ενιαίες ειδικότητες και να μπει η ημερομηνία αίτησης σαν παλαιότητα. Για φτύσιμο είστε, θέλεις και έπαινο τρομάρα σου.

Δεν έχω καταλάβει αν η ένστασή σου (και συνεπώς και το απαράδεκτο ύφος) είναι για την ενιαία ή για τις μεταβατικές διατάξεις. Να βρίζουμε συνάδελφε ξέρουμε όλοι. Παρακάτω όμως?

Ξέρεις πολύ καλά για ποιο λόγο και σε ποιους αναφέρομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκρως προσβλητικα τα λόγι σου kokni. Να σου δώσουμε και παράσημο που η ΕΨΕ και 10 μαλακ..να ψυχιατράκια πίεσαν για τον νόμο Λοβέρδου, και καλά για το καλό όλων μας? Εμας μας ρωτήσατε τσογλάνια? Που είχατε το ΘΡΑΣΟΣ να λέτε πως εκπροσωπείτε το σύνολο?

Μην νομίζεις πως δεν μάθαμε ποια πουστ...κια ψυχίατροι πήγαιναν κάθε μέρα και πίεζαν για τα αίσχη...

Σόρυ για το ύφος, αλλά το ποστ με έκανε έξω φρενών.. Αι στο καλό μεσημεριάτικα.

Δεν αξίζει να ασχολείσαι ρε atr, κι εγώ εξω φρενών έγινα, γιατί ενώ έχει μαθευτεί ποιοι και με ποιον τρόπο πίεσαν για το νόμο Λοβέρδου, τώρα ζητάνε και έπαινο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς, ξέρουμε ποιοι τα έκαναν ΣΚΑΤΑ , τα 5-6- τσουτσέκια ψυχίατροι που πίεζαν το υπουργείο όλο το διάστημα για να γινουν ενιαίες ειδικότητες και να μπει η ημερομηνία αίτησης σαν παλαιότητα. Για φτύσιμο είστε, θέλεις και έπαινο τρομάρα σου.

Δεν έχω καταλάβει αν η ένστασή σου (και συνεπώς και το απαράδεκτο ύφος) είναι για την ενιαία ή για τις μεταβατικές διατάξεις. Να βρίζουμε συνάδελφε ξέρουμε όλοι. Παρακάτω όμως?

Ξέρεις πολύ καλά για ποιο λόγο και σε ποιους αναφέρομαι.

Όχι δεν ξέρω, και έχω προκαλέσει πολλές φορές να πείτε ονόματα αλλά κάνετε τις πάπιες.

Το ότι η ενιαία είναι ένα προσωρινό βήμα το είχα πει από Δεκ2010, βλ παραπάνω.

Δεν θυμάμαι κανέναν τότε να ήταν εναντίον της ενιαίας. Στα μεταβατικά υπήρχε η διαφωνία.

Και η πρόταση της ΕΕΕΨ για την μετάβαση δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ψηφίστηκε.

Είναι δυνατόν να είστε τόσο ανενημέρωτοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι τουλάχιστον ο Kokni (τον οποίο δε γνωρίζω) μιλούσε πάντα συγκεκριμένα, έδειχνε πληροφορημένος και παρέθετε και δυο πληροφορίες εδώ μέσα, εκεί που οι υπόλοιποι απλά πετούσαν υπαινιγμούς, αερολογίες και κατηγορίες χωρίς συγκεκριμένο παραλήπτη. Γι'αυτό και τα post του τα διάβαζα πάντα, ενώ άλλα απλά μου έτρωγαν το χρόνο. Εγώ ξέρω ότι η ενιαία είναι σαφώς κατάκτηση και θετική εξέλιξη. Για τις επί μέρους διατάξεις, πολλά μπορούμε να πούμε και πολλοί μπορεί να έχουν δίκιο.Αλλά ειλικρινά είναι κάποιοι εδώ μέσα που διαρκώς βρίζουν και δεν έχω δει να αντιπροτείνουν κάτι.

Στην τελική αν ξέρουν πια τόοοοσα πολλά, ας μας τα πουν κι εμάς, σε ποιους αναφέρονται, ποιοι είναι αυτοί που σφετερίστηκαν τη ζωή τους να στραφούμε όλοι εναντίον τους. Αλλά αυτό το πράγμα με έχει κουράσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν ξέρω, και έχω προκαλέσει πολλές φορές να πείτε ονόματα αλλά κάνετε τις πάπιες.

Το ότι η ενιαία είναι ένα προσωρινό βήμα το είχα πει από Δεκ2010, βλ παραπάνω.

Δεν θυμάμαι κανέναν τότε να ήταν εναντίον της ενιαίας. Στα μεταβατικά υπήρχε η διαφωνία.

Και η πρόταση της ΕΕΕΨ για την μετάβαση δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ψηφίστηκε.

Είναι δυνατόν να είστε τόσο ανενημέρωτοι?

Σε παρακαλώ. Σταμάτα να προκαλείς. Αν όντως έχεις πάει τόσες φορές σε υπουργεία και νομαρχίες έχεις σίγουρα ακούσει τα ονόματα. Εξάλλου και που έγινε αναφορά σε κάποιους έπεσαν όλοι να τους καλύψουν.

Το πιο άθλιο είναι ότι το forum χρησιμοποιήθηκε από κάποια άτομα, μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα τους. Και πίστεψε με αυτός ήταν ο πιο αθώος τρόπος από αυτούς που χρησιμοποίησαν.

Για το καλό σου - σταμάτα να προκαλείς και εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι. Γιατί το μόνο που θα κερδίσετε θα είναι να κυκλοφορείτε στη σχολή, στις κλινικές σας, στα συνέδρια και θα σας φτύνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παρακαλώ. Σταμάτα να προκαλείς. Αν όντως έχεις πάει τόσες φορές σε υπουργεία και νομαρχίες έχεις σίγουρα ακούσει τα ονόματα. Εξάλλου και που έγινε αναφορά σε κάποιους έπεσαν όλοι να τους καλύψουν.

Το πιο άθλιο είναι ότι το forum χρησιμοποιήθηκε από κάποια άτομα, μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα τους. Και πίστεψε με αυτός ήταν ο πιο αθώος τρόπος από αυτούς που χρησιμοποίησαν.

Για το καλό σου - σταμάτα να προκαλείς και εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι. Γιατί το μόνο που θα κερδίσετε θα είναι να κυκλοφορείτε στη σχολή, στις κλινικές σας, στα συνέδρια και θα σας φτύνουν.

Ρε γμτ, έχω ζητήσει τόσες και τόσες φορές να μιλήσετε συγκεκριμένα και πάντοτε εισπράττω σαν απάντηση αοριστολογίες και προσωπικές επιθέσεις. Δεν είναι πολύ τιμητικό, ούτε ψάχνομαι για flaming, αλλά από ένα σημείο και μετά, ο άλλος αναγκαστικά σταματά να σας παίρνει σοβαρά.

Ξαναλέω, για πολλοστή-πολλοστή φορά:

Η θέση της ΕΕΕΨ ήταν (α) ενιαία τοποθέτηση, (β) ένα μοναδικό ενιαίο και καθολικό κριτήριο για όλους: πρώτος αριθμός προτοκόλου.

Πέρασε το (α), δεν πέρασε το (β).

ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΣΗ, ΕΓΓΡΑΦΗ, ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΕΠΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΛΑΜΟΓΙΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε ποιοι ευθύνονται, ούως ή άλλως κατάπτυστοι είναι και βολέυτηκαν.

kokni είχα κάτι υποψίες, αλλά δεν ήξερα ότι ευθύνονται παιδιά της ΕΨΕ για τις μεταβατικές διατάξεις..Κάτι θα βρωμάει για να το λένε τόσοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε ποιοι ευθύνονται, ούως ή άλλως κατάπτυστοι είναι και βολέυτηκαν.

kokni είχα κάτι υποψίες, αλλά δεν ήξερα ότι ευθύνονται παιδιά της ΕΨΕ για τις μεταβατικές διατάξεις..Κάτι θα βρωμάει για να το λένε τόσοι.

Δεν υπάρχει κανένας από την ΕΨΕ που να έχει σχέση με αυτές τις μεταβατικές διατάξεις. Και ένα όνομα που μου αναφέρθηκε και που το ψάχνω, είναι νευρολόγος και καμία σχέση με την ΕΨΕ/ΕΕΕΨ.

Και επειδή προφανώς δεν διαβάζετε τα attachements που έχω κάνει παλαιότερα, ορίστε η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΥΚΑ ΜΕ ΗΜ/ΝΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010:

Αξιότιμε Κύριε Υπουργέ,

Η Ένωση Ελλήνων Ειδικευόμενων Ψυχιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ψ.) της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας (Ε.Ψ.Ε.) επιθυμεί να επανέλθει στο γνωστό θέμα του τρόπου τοποθέτησης των ιατρών για άσκηση στη ψυχιατρική και παιδοψυχιατρική. Η τελευταία νομοθετική ρύθμιση (Ν.3868/2010) δυστυχώς κινήθηκε σε τελείως αντίθετη κατεύθυνση παρά τις σχετικές εισηγήσεις της εταιρείας μας (επιστολές μας Μάρτιος 2010 και Αύγουστος 2010), τις σχετικές αποφάσεις του αρμόδιου γνωμοδοτικού οργάνου (έγγραφο ΚΕΣΥ 26.6.2009) και παρά την προφορικά εκπεφρασμένη σε εμάς γνώμη των υπηρεσιακών παραγόντων του υπουργείου σας.

Συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι είναι προβληματική η αποσπασματική τοποθέτηση για την άσκηση στην ψυχιατρική και παιδοψυχιατρική σε τρία επιμέρους στάδια με τον τρόπο που προβλέπει ο Ν.3868/2010. Ιδιαιτέρως μετά από τις συνεχόμενες αλλαγές και σχετικές ανατροπές των τελευταίων ετών (Υ10δ/οικ.43440/2006, Υ10δ/οικ.38059/2007, Υ7α/ΓΠ/οικ.115169/2009, Σ.τ.Ε. 38-2010), η τελευταία νομοθετική ρύθμιση ουδόλως αποκαθιστά την διαταραχθείσα τάξη στην σειρά προτεραιότητας για την άσκηση στην Ψυχιατρική και Παιδοψυχιατρική. Πράγματι, κατόπιν όλων το προαναφερθέντων ρυθμιστικών παρεμβάσεων, συμπεριλαμβανομένης της πρόσφατης παρέμβασης του Σ.τ.Ε., είναι πρακτικά δύσκολο και όχι γενικότερα αποδεκτό να καθοριστεί ποιος ιατρός έχει προτεραιότητα έναντι άλλων για τοποθέτηση προς άσκηση. Η δυσκολία αυτή αντανακλάται άλλωστε με γλαφυρό τρόπο και στις διευκρινιστικές εγκυκλίους του υπουργείου (Υ10δ/οικ.68417/9.6.2010, Υ10δ/οικ.97444/5.8.2010) αλλά και στο τρόπο εφαρμογής τους από τις κατά τόπους νομαρχίες (http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_content &view=article&id=2011:2010-08-10-08-15-08&catid=80:2008-12-04-13-48-18&Itemid=61).

Θεωρούμε ότι σαφώς ορθότερη και απλούστερη λύση θα ήταν η άμεση θεσμοθέτηση της ενιαίας τοποθέτησης για την άσκηση στην Ψυχιατρική και Παιδοψυχιατρική με μια μοναδική δήλωση προτίμησης των ενδιαφερόμενων ιατρών. Σύμφωνα με ότι ισχύει σε άλλες ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση, οι εκπαιδευόμενοι ψυχίατροι και παιδοψυχίατροι μπορούν να ασκούνται στα γενικά προαπαιτούμενα μέρη ως υπεράριθμοι. Εάν το Υπουργείο Υγείας κινηθεί προς αυτή τη κατεύθυνση, δίνεται επίσης η ευκαιρία για την αποκατάσταση της ορθής σειράς προτεραιότητας: οι ενδιαφερόμενοι ιατροί θα μπορούσαν να κληθούν για να δηλώσουν εκ νέου νοσοκομείο προτίμησης, ανά μικρές ομάδες, κλιμακωτά και κατά σειρά ανάλογα με ένα κοινά αποδεκτό κριτήριο προτεραιότητας. Το κριτήριο αυτό, κατά τη γνώμη μας, θα έπρεπε να είναι ο πρώτος αριθμός πρωτοκόλλου, ο οποίος δηλώνει την πρόθεση του ιατρού να ακολουθήσει τη συγκεκριμένη ειδικότητα ή εναλλακτικά η ημερομηνία πρώτου διορισμού του.

Τέλος, θα θέλαμε επίσης να σας θυμίσουμε την πρόσφατη επιστολή της Παιδοψυχιατρικής Εταιρείας Ελλάδος προς εσάς σχετικά με ίδιο θέμα της ενιαίας τοποθέτησης (Α.Π. 17/2010, 20.9.2010), η οποία κοινοποιήθηκε στην Ε.Ψ.Ε και μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνους.

Σας παρακαλούμε να αναλάβετε δράση, προκειμένου να τακτοποιηθεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο το παρόν θέμα που δυστυχώς έχει προκαλέσει σημαντική αναταραχή στους ασκούμενους ψυχιάτρους και παιδοψυχίατρους και για το οποίο η προφανής λύση καθυστερεί αναιτιολόγητα.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για τυχόν περαιτέρω διευκρινήσεις και συνεργασία,

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΕΕΨ/ΕΨΕ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ ΗΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΗΝ ΕΝΙΑΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη νευρολογια ποιοι ειναι το πρωτο προκαταρκτικο και ποιο το δευτερο?Aν καποιος δηλωσει για πρωτη φορα τωρα θα μπει μετα απο αυτου που θα δηλωσουν το μαιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη νευρολογια ποιοι ειναι το πρωτο προκαταρκτικο και ποιο το δευτερο?Aν καποιος δηλωσει για πρωτη φορα τωρα θα μπει μετα απο αυτου που θα δηλωσουν το μαιο?

Η νευρολογία είναι ενιαία πλέον. Δηλώνεις μια και τελείωσες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη νευρολογια ποιοι ειναι το πρωτο προκαταρκτικο και ποιο το δευτερο?Aν καποιος δηλωσει για πρωτη φορα τωρα θα μπει μετα απο αυτου που θα δηλωσουν το μαιο?

Η νευρολογία είναι ενιαία πλέον. Δηλώνεις μια και τελείωσες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη που σας ζαλιζω,αλλα δεν εχω καταλαβει,αν εκανα τωρα αιτηση θα εμπαινα πριν απο το τελευταιο γκρουπ του μαιου η μετα?

Αν θες να κάνεις για πρώτη φορά αίτηση είσαι στην ομάδα 1. Ψάξε την ανακοίνωση της νομαρχίας αθηνών είναι αναλυτικότατη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.