Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Λυπάμαι πραγματικά εάν ενόχλησε ο χαρακτηρισμός μου περί δυνάμεως ψυχής (δίκης μου). Ίσως είναι λίγο υπερβολικός ο χαρακτηρισμός, πράγματι. Αλλά θα θεωρούσα πιο σωστό να εστιάσει κάποιος στα επιχειρήματα παρά σε έναν χαρακτηρισμό μου για μένα που πράγματι ίσως να είναι υπερτονισμένος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θέλει "δύναμη ψυχής - θάρρος - κουράγιο - τόλμη" για να υπερασπιστείς το δικαίωμα κάποιου άλλου ΕΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

Μην κολλάτε στη λέξη. Αν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω edit. Αλλά πιστεύω ότι απευθύνομαι σε ιατρούς και όλοι καταλαβαίνουν τι θέλω να πω. Ο εν λόγω συνάδελφος μπορεί να βρεθεί εμβόλιμα στη λίστα του οποιοδήποτε. Και να πω στο μέλος typakos ότι χάνει την ουσία του θέματος με τέτοια posts σαν αυτό 10 γραμμές πιο πάνω ("Τι μετριοφροσύνη!!!"). Φιλικά πάντα. Δεν έχω τίποτα με κανέναν.

Κάνω edit για να επισημάνω ότι με προβληματίζει πολύ η στάση του μέλους pv_lrrk. Γιατί φίλε σε ενοχλεί τόσο πολύ να διεκδικήσει ο άνθρωπος το δίκιο του; Επί της ουσίας δεν μου έχεις απαντήσει αν έσφαλε σε τίποτα ο φουκαράς που τον ΚΟΡΟΪΔΕΨΕ το κράτος. Το να λες: "α δεν με ενδιαφέρει - δίκιο ξε-δίκιο, Εμένα δεν θα με μετακινήσει κανένας και θα μπει κανένας από πάνω μου" δεν δημιουργεί και πολύ θετική εντύπωση σε αυτούς που μας διαβάζουν γιατί δείχνει ότι βάζεις στο επίκεντρο το προσωπικό σου (και μόνο συμφέρον) και όχι την υπεράσπιση του αισθήματος δικαίου. Όπως είπε και ο άλλος φίλος πιο πάνω, ΓΙΑΤΙ κρατάνε στο αρχείο τα στοιχεία επικοινωνίας μας; Για να μας στέλνουν κάρτες τα χριστούγεννα;

Κάνω έκκληση για ψυχραιμία και λογική κρίση. Κάποιοι αισθάνονται ότι απειλούνται και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ από την ύπαρξη 5 ανθρώπων που θα μπουν εμβόλιμα στις λίστες. Προς τι αυτός ο πανικός; Η αδικία πρέπει να αποκατασταθεί και για αυτά τα άτομα που δεν έτυχε να ενημερωθούν. Να μην είμαστε ατομικιστές και να βλέπουμε το τι είναι σωστό και δίκαιο για όλους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Λυπάμαι πραγματικά εάν ενόχλησε ο χαρακτηρισμός μου περί δυνάμεως ψυχής (δίκης μου). Ίσως είναι λίγο υπερβολικός ο χαρακτηρισμός, πράγματι. Αλλά θα θεωρούσα πιο σωστό να εστιάσει κάποιος στα επιχειρήματα παρά σε έναν χαρακτηρισμό μου για μένα που πράγματι ίσως να είναι υπερτονισμένος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θέλει "δύναμη ψυχής - θάρρος - κουράγιο - τόλμη" για να υπερασπιστείς το δικαίωμα κάποιου άλλου ΕΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

Μην κολλάτε στη λέξη. Αν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω edit. Αλλά πιστεύω ότι απευθύνομαι σε ιατρούς και όλοι καταλαβαίνουν τι θέλω να πω. Ο εν λόγω συνάδελφος μπορεί να βρεθεί εμβόλιμα στη λίστα του οποιοδήποτε. Και να πω στο μέλος typakos ότι χάνει την ουσία του θέματος με τέτοια posts σαν αυτό 10 γραμμές πιο πάνω ("Τι μετριοφροσύνη!!!"). Φιλικά πάντα. Δεν έχω τίποτα με κανέναν.

Κάνω edit για να επισημάνω ότι με προβληματίζει πολύ η στάση του μέλους pv_lrrk. Γιατί φίλε σε ενοχλεί τόσο πολύ να διεκδικήσει ο άνθρωπος το δίκιο του; Επί της ουσίας δεν μου έχεις απαντήσει αν έσφαλε σε τίποτα ο φουκαράς που τον ΚΟΡΟΪΔΕΨΕ το κράτος. Το να λες: "α δεν με ενδιαφέρει - δίκιο ξε-δίκιο, Εμένα δεν θα με μετακινήσει κανένας και θα μπει κανένας από πάνω μου" δεν δημιουργεί και πολύ θετική εντύπωση σε αυτούς που μας διαβάζουν γιατί δείχνει ότι βάζεις στο επίκεντρο το προσωπικό σου (και μόνο συμφέρον) και όχι την υπεράσπιση του αισθήματος δικαίου. Όπως είπε και ο άλλος φίλος πιο πάνω, ΓΙΑΤΙ κρατάνε στο αρχείο τα στοιχεία επικοινωνίας μας; Για να μας στέλνουν κάρτες τα χριστούγεννα;

Κάνω έκκληση για ψυχραιμία και λογική κρίση. Κάποιοι αισθάνονται ότι απειλούνται και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ από την ύπαρξη 5 ανθρώπων που θα μπουν εμβόλιμα στις λίστες. Προς τι αυτός ο πανικός; Η αδικία πρέπει να αποκατασταθεί και για αυτά τα άτομα που δεν έτυχε να ενημερωθούν. Να μην είμαστε ατομικιστές και να βλέπουμε το τι είναι σωστό και δίκαιο για όλους.

Ευχαριστώ.

Δεν είπα εγώ ποτέ δε θα μπει κανείς πάνω μου, μάλλον άλλο μέλος΄αν κοιτάξεις.Είπα ότι αντίστοιχα θα πρέπει να ξαναδηλώσουν κι οι επόμενοι.Ποιος σου είπε ότι με ενοχλεί το να βρει ο άνθρωπος το δίκιο του? Δεν είμαι νομικός, αν αυτό είναι το σωστό να διακιωθούν άλοι οι εκπρόθεσμοι.Ειλικρινά αρχίζω να αμφιβάλλω αν καταλαβαίνεις τι λέω εδώ μέσα. Εγώ είπα απλά τη γνώμη μου όπως κάνουμε όλοι. Και για μένα, ναι, οφείλουμε να αναγνωρίζουμε το μερίδιο ευθύνης μας.Αυτό μόνο λέω τόσον καιρό. Δε διαφώνησα ότι κανονικά θα έπρεπε να γίνονται τα πράγματα πιο οργανωμένα, αλλά δεν πρόκειται να με πείσεις ότι οι συνάδελφοι είναι άμοιροι ευθυνών. Εδώ στη νομαρχία αθηνών όταν δήλωνα συνάντησα συνάδελφο που φώναζε και ρώταγε πού θα καταταχθεί και δεν είχε κάνει ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ. Πηγε στρατό κι έλεγε θα δηλώσει μετά, κι άλλαξε ο νόμος και αξίωνε να καταταχθεί με βάση την ημερομηνία πτυχίου, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΤΕ.Δεν είναι ίδια περίπτωση, αλλά κι αυτός αξίωνε να μπει εμβόλιμα κάπου και νομίζω φταίει.Αυτό μόνο λέω για να ξεκαθαρίζουμε.Και την προσωπική μου εκτίμηση του είπα του συναδέλφου εντελώς φιλικά. Και στην τελική επειδή μου κάνεις προσωπική επίθεση, να σου απαντήσω ότι αν ήθελα απλά να κοιτάξω το συμφέρον μου θα του έλεγα "ναι, πήγαινε σε δικηγόρους να βρεις το δίκιο σου και μπες και στην κανονική σου θέση γιατί σου αξίζει κλπ κλπ" για να φανώ καλή, αφού ούτως ή άλλως εμένα ο φίλος δε με περνάει, είναι πολύ νεότερός μου. Για να τελειώνει το αστειάκι ότι κοιτάζω το συμφέρον μου.Απλά έχω τη γνώμη μου και δε θα σου ζητήσω την άδεια για να την εκφράσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και την προσωπική μου εκτίμηση του είπα του συναδέλφου εντελώς φιλικά. Και στην τελική επειδή μου κάνεις προσωπική επίθεση, να σου απαντήσω ότι αν ήθελα απλά να κοιτάξω το συμφέρον μου θα του έλεγα "ναι, πήγαινε σε δικηγόρους να βρεις το δίκιο σου και μπες και στην κανονική σου θέση γιατί σου αξίζει κλπ κλπ" για να φανώ καλή, αφού ούτως ή άλλως εμένα ο φίλος δε με περνάει, είναι πολύ νεότερός μου.

Δεν κάνω σε κανέναν προσωπική επίθεση. Απλώς προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα για τα κίνητρα και τις απόψεις του καθενός.

Αν είναι να μπουν εμβόλιμα αυτά τα άτομα αλλά να ξαναδοθεί σε σένα ΠΑΛΙ η δυνατότητα να ξαναδηλώσεις και να πας (ενδεχομένως σε άλλη λίστα) και να ... ανατρέψεις τις αναμονές και σε εκείνη τη λίστα και ούτω καθεξής, δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος - domino που δεν λήγει ποτέ και που θα οδηγήσει στο να πρέπει να έχουν το δικαίωμα να ξαναδηλώσουν όλοι ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Το καταλαβαίνεις αυτό έτσι; ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ότι αυτό είναι το αποτέλεσμα που θα προκύψει αν ισχύσει αυτό που ζητάς; (να έχεις δικαίωμα να ξαναδηλώσεις).

Αν πω ότι η μόνη "βιώσιμη" -εξωφρενική βέβαια- λύση (ξέρω ότι θα αντιδράσεις και μόνο που θα το διαβάσεις) είναι να μπουν εμβόλιμα αυτά τα "ξεχασιάρικα" άτομα και να ΚΑΤΣΟΥΜΕ όλοι (εσύ, εγώ, οποιοσδήποτε άλλος κλπ) εκεί που είμαστε χωρίς να έχουμε δικαίωμα αλλαγής λίστας - ξέρω ότι θα διαφωνήσεις αλλά αν έχεις κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς θα μπορέσουμε να κατατάξουμε αυτά τα άτομα στις λίστες χωρίς να υπάρξει αδικία, θα χαιρόμουν να το ακούσω.

Για να τελειώνει το αστειάκι ότι κοιτάζω το συμφέρον μου.Απλά έχω τη γνώμη μου και δε θα σου ζητήσω την άδεια για να την εκφράσω.

Το συμφέρον το δικό σου και το δικό μου είναι απολύτως σεβαστό, αλλά έχει πολύ λίγη σημασία μπροστά στο ευρύ κοινό καλό όλου του κλάδου. Εγώ προσπαθώ να βοηθήσω το συνάδελφο ακόμα κι αν αδικηθώ. Εσύ λες "οκ ας .... βοηθηθεί με κάποιον τρόπο ο συνάδελφος αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΙΚΗΘΩ ΕΓΩ". Η διαφορά μας είναι ότι εσύ δεν καταδέχεσαι να αδικηθείς, ενώ εγώ αναλαμβάνω το ρίσκο ΠΙΘΑΝΩΣ να αδικηθώ (αν διαλέξει τη δική μου λίστα) ώστε να λυθεί το πρόβλημα και να μην αναγκαστούμε όλοι να ξαναδηλώσουμε με το domino effect που σου είπα πιο πάνω που δημιουργείται.

Εγώ προτείνω λύση ακόμα κι αν αδικηθώ, εσύ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΙΣ να βρεθεί κάποια αόριστη λύση αλλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΕΣΑΙ να αδικηθείς. Αντιληπτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και την προσωπική μου εκτίμηση του είπα του συναδέλφου εντελώς φιλικά. Και στην τελική επειδή μου κάνεις προσωπική επίθεση, να σου απαντήσω ότι αν ήθελα απλά να κοιτάξω το συμφέρον μου θα του έλεγα "ναι, πήγαινε σε δικηγόρους να βρεις το δίκιο σου και μπες και στην κανονική σου θέση γιατί σου αξίζει κλπ κλπ" για να φανώ καλή, αφού ούτως ή άλλως εμένα ο φίλος δε με περνάει, είναι πολύ νεότερός μου.

Δεν κάνω σε κανέναν προσωπική επίθεση. Απλώς προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα για τα κίνητρα και τις απόψεις του καθενός.

Αν είναι να μπουν εμβόλιμα αυτά τα άτομα αλλά να ξαναδοθεί σε σένα ΠΑΛΙ η δυνατότητα να ξαναδηλώσεις και να πας (ενδεχομένως σε άλλη λίστα) και να ... ανατρέψεις τις αναμονές και σε εκείνη τη λίστα και ούτω καθεξής, δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος - domino που δεν λήγει ποτέ και που θα οδηγήσει στο να πρέπει να έχουν το δικαίωμα να ξαναδηλώσουν όλοι ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Το καταλαβαίνεις αυτό έτσι; ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ότι αυτό είναι το αποτέλεσμα που θα προκύψει αν ισχύσει αυτό που ζητάς; (να έχεις δικαίωμα να ξαναδηλώσεις).

Αν πω ότι η μόνη "βιώσιμη" -εξωφρενική βέβαια- λύση (ξέρω ότι θα αντιδράσεις και μόνο που θα το διαβάσεις) είναι να μπουν εμβόλιμα αυτά τα "ξεχασιάρικα" άτομα και να ΚΑΤΣΟΥΜΕ όλοι (εσύ, εγώ, οποιοσδήποτε άλλος κλπ) εκεί που είμαστε χωρίς να έχουμε δικαίωμα αλλαγής λίστας - ξέρω ότι θα διαφωνήσεις αλλά αν έχεις κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς θα μπορέσουμε να κατατάξουμε αυτά τα άτομα στις λίστες χωρίς να υπάρξει αδικία, θα χαιρόμουν να το ακούσω.

Για να τελειώνει το αστειάκι ότι κοιτάζω το συμφέρον μου.Απλά έχω τη γνώμη μου και δε θα σου ζητήσω την άδεια για να την εκφράσω.

Το συμφέρον το δικό σου και το δικό μου είναι απολύτως σεβαστό, αλλά έχει πολύ λίγη σημασία μπροστά στο ευρύ κοινό καλό όλου του κλάδου. Εγώ προσπαθώ να βοηθήσω το συνάδελφο ακόμα κι αν αδικηθώ. Εσύ λες "οκ ας .... βοηθηθεί με κάποιον τρόπο ο συνάδελφος αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΙΚΗΘΩ ΕΓΩ". Η διαφορά μας είναι ότι εσύ δεν καταδέχεσαι να αδικηθείς, ενώ εγώ αναλαμβάνω το ρίσκο ΠΙΘΑΝΩΣ να αδικηθώ (αν διαλέξει τη δική μου λίστα) ώστε να λυθεί το πρόβλημα και να μην αναγκαστούμε όλοι να ξαναδηλώσουμε με το domino effect που σου είπα πιο πάνω που δημιουργείται.

Εγώ προτείνω λύση ακόμα κι αν αδικηθώ, εσύ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΙΣ να βρεθεί κάποια αόριστη λύση αλλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΕΣΑΙ να αδικηθείς. Αντιληπτό;

Επειδή βαρέθηκα,αφού λοιπόν τόσο καιρό μας λες ότι το κράτος είναι υπέυθυνο και αδίκησε τους φουκαράδες, τότε το κράτος οφείλει να τους αποκαταστήσει. σίγουρα πάντως δεν τους αδίκηασν οι συνάδελφοι που δήλωσαν. Οπότε μια λύση Θα ήταν να μπουν στο νοσοκομείο που δηλώσουν, στη σειρά που πρέπει, αλλά ως υπεράριθμοι, χωρίς να μεταβληθεί και η σειρά κάποιου άλλου, ο οποίος τότε θα είναι κι εκείνος φουκαράς που ζημιώνεται γιατί το κράτος δεν ενήργησε σωστά, ενημερώνοντας εγκράφως. Αυτό δε λες?Υπαιτιότητα του κράτους, ας πληρώνει τότε μισθούς σε δύο άτομα, αφού θα αδικούσε ή το ένα ή το άλλο με οποιαδήποτε άλλη λύση.Και το ντόμινο δεν το ξεκινώ εγώ, αλλά η αδικία του κράτους που δεν ενημέρωσε εξ'αρχής. The end από μένα.Όποιος θέλει και μπορεί, ας καταλάβει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά για το τυπικό της υπόθεσης θα ήθελα να σημειώσω πως οταν έμαθα για την ενιαία τοποθέτηση (πρωτες ημέρες Μαϊου) δε ζήτησα να μπω εμβόλιμα σε καμία λίστα(επαναλαμβάνω: κατανοώ πως και αυτό δεν είναι λύση, καθώς θα ήταν εισβάρος όσων είχαν ενημερωθεί έγκαιρα) αλλά να μου επιτραπεί να δηλώσω τη δεδομένη χρονική στιγμή (και όχι 1 Ιουνίου όπως μου είπαν) με τις τότε ισχύουσες λίστες, προσκομίζοντας επίσημο έγγραφο από τη διεύθυνση υγείας Λευκάδας πως δεν είχα ενημερωθεί.Φυσικά δεν μου το επέτρεψαν καθώς δεν επέτρεπε το υπουργείο εξαιρέσεις (αντικειμενικά απόλυτα λογικό καθώς οι προθεσμίες είναι για να τηρούνται, μακάρι όμως να ήταν τόσο τυπικοί και σε όλα τα υπόλοιπα) οπότε μου λένε Ιούνιο. Το θέμα είναι όμως ότι 11-31 Μαίου υποβάλει αιτήσεις η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 ( Οι ιατροί που οι αιτήσεις τους υπεβλήθησαν για το πρώτο προκαταρκτικό στάδιο των επίμαχων ειδικοτήτων μετά την 02-08-10) δηλαδή 7 ιατρικές σχολές - αποφοιτοι Οκτωβρίου και απόφοιτοι Μαρτίου. Κι εγώ ακόμη περιμένω τον Ιούνιο...Μακάρι πράγματι να μην πανε πολύ πίσω οι αναμονές, τι να πω....

Όσο για τη σύγκριση με την ενημέρωση για το θέμα των εξετάσεων στην ειδικότητα, νομίζω ατυχής, καθώς η έκταση και η δημοσιότητα που έχει δοθεί για αυτό (καθώς μιλάμε για προσχέδιο νόμου) δεν συγκρίνεται. Νομίζω.

Αρκετά όμως, νομίζω πως σας κούρασα, ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά για το τυπικό της υπόθεσης θα ήθελα να σημειώσω πως οταν έμαθα για την ενιαία τοποθέτηση (πρωτες ημέρες Μαϊου) δε ζήτησα να μπω εμβόλιμα σε καμία λίστα(επαναλαμβάνω: κατανοώ πως και αυτό δεν είναι λύση, καθώς θα ήταν εισβάρος όσων είχαν ενημερωθεί έγκαιρα) αλλά να μου επιτραπεί να δηλώσω τη δεδομένη χρονική στιγμή (και όχι 1 Ιουνίου όπως μου είπαν) με τις τότε ισχύουσες λίστες, προσκομίζοντας επίσημο έγγραφο από τη διεύθυνση υγείας Λευκάδας πως δεν είχα ενημερωθεί.Φυσικά δεν μου το επέτρεψαν καθώς δεν επέτρεπε το υπουργείο εξαιρέσεις (αντικειμενικά απόλυτα λογικό καθώς οι προθεσμίες είναι για να τηρούνται, μακάρι όμως να ήταν τόσο τυπικοί και σε όλα τα υπόλοιπα) οπότε μου λένε Ιούνιο. Το θέμα είναι όμως ότι 11-31 Μαίου υποβάλει αιτήσεις η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 ( Οι ιατροί που οι αιτήσεις τους υπεβλήθησαν για το πρώτο προκαταρκτικό στάδιο των επίμαχων ειδικοτήτων μετά την 02-08-10) δηλαδή 7 ιατρικές σχολές - αποφοιτοι Οκτωβρίου και απόφοιτοι Μαρτίου. Κι εγώ ακόμη περιμένω τον Ιούνιο...Μακάρι πράγματι να μην πανε πολύ πίσω οι αναμονές, τι να πω....

Όσο για τη σύγκριση με την ενημέρωση για το θέμα των εξετάσεων στην ειδικότητα, νομίζω ατυχής, καθώς η έκταση και η δημοσιότητα που έχει δοθεί για αυτό (καθώς μιλάμε για προσχέδιο νόμου) δεν συγκρίνεται. Νομίζω.

Αρκετά όμως, νομίζω πως σας κούρασα, ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Δε συνέκρινα το θέμα των εξετάσεων, εννοείται αυτό παίρνει τεράστιες διαστάσεις κι αφορά όλους, όχι μια ομάδα όπως εμείς. Σαν συμβουλή είπα να το παρακολουθείς όπως κι όλοι θα πρέπει να κάνουμε, γιατί πιστεύω ότι μέχρι να έρθει η σειρά σου κι όλων των νεότερων να μπουν με λίστα, φοβάμαι πως θα έχει αλλάξει το σύστημα. Κανείς βέβαια δεν ξέρει σίγουρα το θα γίνει, μπορεί να έχουμε χρεωκοπήσει μέχρι τότε.

Απ'όλους αυτούς που ορκίστηκαν, πόσοι πια θα πάνε νεύρα?Δεν ξέρω, δες τισ λίστες, ρώτα και δικηγόρο αν θα μπορέσεις να διεκδικήσεις κάτι και πραγματικά εύχομαι να είναι το τελευταίο της ταλαιπωρίας όλων. Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βαρέθηκα,αφού λοιπόν τόσο καιρό μας λες ότι το κράτος είναι υπέυθυνο και αδίκησε τους φουκαράδες, τότε το κράτος οφείλει να τους αποκαταστήσει. σίγουρα πάντως δεν τους αδίκηασν οι συνάδελφοι που δήλωσαν. Οπότε μια λύση Θα ήταν να μπουν στο νοσοκομείο που δηλώσουν, στη σειρά που πρέπει, αλλά ως υπεράριθμοι, χωρίς να μεταβληθεί και η σειρά κάποιου άλλου, ο οποίος τότε θα είναι κι εκείνος φουκαράς που ζημιώνεται γιατί το κράτος δεν ενήργησε σωστά, ενημερώνοντας εγκράφως. Αυτό δε λες?Υπαιτιότητα του κράτους, ας πληρώνει τότε μισθούς σε δύο άτομα, αφού θα αδικούσε ή το ένα ή το άλλο με οποιαδήποτε άλλη λύση.Και το ντόμινο δεν το ξεκινώ εγώ, αλλά η αδικία του κράτους που δεν ενημέρωσε εξ'αρχής. The end από μένα.Όποιος θέλει και μπορεί, ας καταλάβει

Κατ' αρχάς θέλω να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι μαζί σου και σε βλέπω με συμπάθεια. Φαίνεται ότι και εσύ έχεις ταλαιπωρηθεί - όπως όλοι μας - με τις άπειρες αλλαγές νόμων που έχουν γίνει που έχουν φέρει τα πράγματα σε μία πολύ εύθραυστη κατάσταση. Απλά θέλω όλοι μας να έχουμε ως νούμερο 1 το κοινό καλό και όχι μόνο το δικό μας καλό. Αυτό που λες και που έχω σημειώσει με bold πιο πάνω είναι μια πολύ καλή πρόταση. Να τοποθετηθούν στο κατάλληλο σημείο στις λίστες (βάσει της αρχαιότητάς τους όπως αυτή ορίζεται από την ανακοίνωση της νομαρχίας Αθηνών) αλλά όταν θα έρθει ο διορισμός τους να διοριστούν τόσο αυτοί (ως υπεράριθμοι) αλλά μαζί να διοριστεί και ο αμέσως επόμενος ιατρός στη λίστα. Με αυτόν τον τρόπο θα μπουν κανονικά στη λίστα εκεί που πρέπει και δεν θα επηρεάσουν τις αναμονές άλλων. Η πρότασή σου είναι πολύ καλή.

Απ'όλους αυτούς που ορκίστηκαν, πόσοι πια θα πάνε νεύρα?Δεν ξέρω, δες τισ λίστες, ρώτα και δικηγόρο αν θα μπορέσεις να διεκδικήσεις κάτι και πραγματικά εύχομαι να είναι το τελευταίο της ταλαιπωρίας όλων. Καλή τύχη.

Τελευταίο σχόλιο θα κάνω: Ενθαρρύνεις το συνάδελφο και του λες "ε καλά μα πόσοι πια να είναι τέλος πάντων που θα θέλουν νευρα.... μη φοβάσαι" (το λέω με δικά μου λόγια). Αυτό όμως το οποίο χρησιμοποιείς εσύ ως επιχείρημα στη συζήτησή σου με το συνάδελφο σου το επεσήμανα και εγώ πιο πάνω για τη δική σου περίπτωση αλλά για σένα ΔΕΝ το αποδέχεσαι ("ε καλά πόσοι ξεχασιάρηδες να υπάρχουν που θα θέλουν την ίδια ειδικότητα και θα δηλώσουν εκεί που θες... μην ανησυχείς"). Αλλά για τη δική σου περίπτωση δεν το δέχεσαι αυτό το ρίσκο. Αυτό εννοώ όταν λέω να είμαστε αντικειμενικοί και να μπαίνουμε στη θέση του άλλου. Δεν θέλω να δυναμιτίσω το κλίμα, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε. Πρότεινες μια λύση πιο πάνω που είναι εξαιρετική και μακάρι να υλοποιηθεί. Βολεύονται όλοι και δεν ζημιώνεται κανένας (πέρα από το κράτος που θα πρέπει να πληρώσει κάποιους μισθούς παραπάνω) αλλά νομίζω ότι αυτό που είπες είναι ό,τι πιο χρήσιμο έχει ακουστεί στα τελευταία posts.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδία τα όσα έχουν γραφτεί είναι και σωστά και λάθος. Δηλ. απ’ όσο ξέρω άγνοια νόμου δεν νοείται, γι’ αυτό έπρεπε πρώτα να γίνουμε δικηγόροι, όποτε το κράτος νομικά πρέπει, μάλλον, να είναι καλυμμένο. Τώρα μπαίνει το ηθικό θέμα. Κατά πόσο οι υπάλληλοι είναι μακάκες ( Λαζό emgoal ) κατά πόσο θέλουν να είναι εντάξει στη δουλεία τους κατά πόσο είναι τυπικοί και και και… Λοιπόν όσοι είναι εκπρόθεσμοι, νομικά μάλλον δεν δικαιολογούνται, ηθικά μάλλον έχουν δίκιο. Δυστυχώς είναι ένα θέμα το οποίο αν αναλυθεί θα θέλει τόνους μελάνι και σάλιο, τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα. Τώρα αν το πάρω προσωπικά μάλλον είμαι υπέρ το ηθικού, πράγμα το οποίο πολύ πιθανό να μη με συμφέρει. ( Μετά από 7 χρόνια αναμονές δεν θα ήθελα άλλη, φτάνει έλεος λύπηση PLEASE emeleos !!!! )

Αλλά ας τα αφήσω αυτά. ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ……

Σήμερα η δουλεία με έφερε δίπλα από το γραφείο ειδικοτήτων Αθηνών και έτσι πετάχτηκα να ρωτήσω. Ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν σταλεί οι λίστες στο υπουργείο και ότι τα νοσοκομεία περιμένουν κόσμο ( λέτε να τρώνε ζόρι χωρίς σκλάβους ειδικευόμενους ; ). Όταν ρώτησα ποτέ ξεκινάμε μου απάντησε όπου να’ ναι. Και όταν ρώτησα ποτέ είναι το όπου να’ ναι μου απάντησε αυτές τις μέρες. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι ράδιο αρβύλα, αλλά είπα να το αναφέρω για τυχών ενδιαφερόμενους και ίσως κάποια διασταύρωση πληροφοριών ( Έχουμε γίνει KGB CIA MI5 FBI MOSSAD κλπ )

Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΙ !!! emsexwars:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@asvokounelos : Δεν καταλαβαόνω τί εννοείς, αλλά διορισμοί έχουν αρχίσει να γίνονται στις ταλαίπωρες ειδικότητές μας (δες π.χ. στο 1ο ΙΚΑ στη νευρολογία, υπάρχει διορισμός με ημερομηνία Μαΐου.) Σίγουρα όμως και στις περιπτώσεις μας γίνονται με το σταγονόμετρο και με εντελώς τυχαία και απρόβλεπτη εξέλιξη (ακόμα και εκεί που δεν υπάρχει θέμα προσωποπαγών θέσεων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς dinaras επειδη με ανεφερε και λακωνικα επειδη πραγματικα δεν αντεχω αλλα μεγαλα ασκοπα κειμενα:

1.Με διεγραψαν απο τις λιστες οπως εκαναν σε ολους μας, κανενας δεν με ενημερωσε αλλα βρηκα το δρομο μου και ναι με οικογενεια και με υποχρεωσεις οπως ολοι μας.

2. δεν ξερω αν εχεις διοριστει σε καποιο κομματι, αλλα αν περιμενες να σου ερθει σπιτι ο διορισμος σου φιλε μου στο προκαταρκτικο για να δηλωσεις επομενο κομματι τοτε σιγουρα δεν ανηκεις στις επιμαχες ειδικοτητες (βλεπε πρωτοκολλο τηλεφωνικα στο υυκα).

Τα λετε πολυ ωραια, τωρα επιστρεψτε στην πραγματικοτητα. Ξερω ατομα που δηλωνουν αλλαγη διευθυνσης για να καθυστερουν διορισμους και γ****ε τις λιστες, για να προσθεσουν χρονο στις προθεσμιες, αυτο κανει η προσωπικη ενημερωση, τα συστημενα που χανουν τα σπιτια κλπ, υπαρχουν διοριες, και αφορουν τη ζωη σου, αν δεν ειναι αρκετα σημαντικες σε σας που σας αφορουν αμεσα ωστε να τις ακολουθειτε τοτε σιγουρα δεν θα γινουν περισσοτερο σημαντικες σε μενα και στο κρατος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς dinaras επειδη με ανεφερε και λακωνικα επειδη πραγματικα δεν αντεχω αλλα μεγαλα ασκοπα κειμενα:

1.Με διεγραψαν απο τις λιστες οπως εκαναν σε ολους μας, κανενας δεν με ενημερωσε αλλα βρηκα το δρομο μου και ναι με οικογενεια και με υποχρεωσεις οπως ολοι μας.

2. δεν ξερω αν εχεις διοριστει σε καποιο κομματι, αλλα αν περιμενες να σου ερθει σπιτι ο διορισμος σου φιλε μου στο προκαταρκτικο για να δηλωσεις επομενο κομματι τοτε σιγουρα δεν ανηκεις στις επιμαχες ειδικοτητες (βλεπε πρωτοκολλο τηλεφωνικα στο υυκα).

Τα λετε πολυ ωραια, τωρα επιστρεψτε στην πραγματικοτητα. Ξερω ατομα που δηλωνουν αλλαγη διευθυνσης για να καθυστερουν διορισμους και γ****ε τις λιστες, για να προσθεσουν χρονο στις προθεσμιες, αυτο κανει η προσωπικη ενημερωση, τα συστημενα που χανουν τα σπιτια κλπ, υπαρχουν διοριες, και αφορουν τη ζωη σου, αν δεν ειναι αρκετα σημαντικες σε σας που σας αφορουν αμεσα ωστε να τις ακολουθειτε τοτε σιγουρα δεν θα γινουν περισσοτερο σημαντικες σε μενα και στο κρατος.

Φαντάζομαι πόσο έχεις υποφέρει και πραγματικά σε συμπονώ. Και πόσο μάλλον όταν μου λες ότι έχεις και οικογένεια. Εγώ δεν θα τα κατάφερνα με δύο μέτωπα νομίζω (οικογένεια + ειδικότητα) και γι' αυτό είσαι αξιέπαινη. Τώρα αυτό που λες σχετικά με ΣΥΝ ΠΛΗΝ 10 μέρες για το διορισμό των συναδέλφων λόγω αλλαγής διεύθυνσης ή απώλειας συστημένων κλπ, δεν πιστεύω να είναι αυτό το κρίσιμο ζήτημα. Τέλος πάντων, ελπίζω να βρεθεί η καλύτερη λύση για όλους. Όλοι είμαστε στο ίδιο καζάνι παιδιά, όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο πιο καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άραγε τι θα γίνει με τους εν αναμονή στη λίστα του ΨΝΑ και του Δρομοκαίτειου αν τα δύο αυτά νοσοκομεία καταργηθούν, όπως προβλέπεται σύμφωνα με τις προτάσεις Λιαρόπουλου? Σε ποια νοσοκομεία θα μεταφερθούν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άραγε τι θα γίνει με τους εν αναμονή στη λίστα του ΨΝΑ και του Δρομοκαίτειου αν τα δύο αυτά νοσοκομεία καταργηθούν, όπως προβλέπεται σύμφωνα με τις προτάσεις Λιαρόπουλου? Σε ποια νοσοκομεία θα μεταφερθούν?

Τόσα χρόνια υπήρχε το θέμα με το Δαφνί και τους νευρολόγους. Λες εκεί να κολλήσουν τώρα στους ψυχιατρους;

Γιατί με το νοσοκομείο ΙΚΑ τι θα γίνει; Ίδια κατάσταση μυρίζει. Αλλά επιτρέπουν ακόμα τις αιτήσεις.

Και φυσικά ποτέ κανείς δεν άγγιξε αυτά τα θέματα στο forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σίγουρο είναι ότι θα μειωθούν οι θέσεις ειδικευομένων, όχι μόνο στις επίμαχες ειδικότητες αλλά σε όλες. Δήλωση Ραγκούση ότι θα μειωθούν στο μισό οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου (πχ ειδικευόμενοι) το επιβεβαιώνει. Τα λέμε τόσο καιρό όμως πέρα βρέχει. Απολαύστε το καφεδάκι σας συνάδελφοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι ο υφυπουργος στην βουλη ειπε οτι θα ασχοληθουν με το θεμα των εξετασεων μετα τις συγχωνευσεις .Οι θεσεις θα μειωθουν αναλογα με το μαχαιρι που θα μπει στις κλινικες .Αν λοιπον καποιος δεν ειναι υπο διορισμο μεχρι τις συγχωνευσεις πιθανως η θεση του σε μια λιστα να μην ειναι σιγουρη οσο και αν περιμενε. Ακομα και αν διατηρηθουν οι λιστες κανεις δεν ξερει τι μορφη θα εχουν . Δεν νομιζω παντως οτι οι ειδικευομενοι εμπιπτουν στην κατηγορια των εργαζομενων στην οποια αναφερεται ο Ραγκουσης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ τους συναδέλφους.Τον περασμένο Γενάρη αποφάσισα να αλλάξω ειδικότητα,απο Γεν.Ιατρική σε Ψυχιατρική.Κατέθεσα τα χαρτιά μου στη Νομαρχια Ιωαννίνων μετά χιλίων βασάνων.Φυσικά συνέβη να "πέσω" την περίοδο που μόλις ειχαν λαβει το νεο ΦΕΚ και γινοταν ένας πανικός.

Έχω τελειώσει με αγροτικό (18μηνο)και μου είπαν οτι αυτό το μερος αναγνωρίζεται.Απο εκεί και πέρα,μου είπαν πως δεν γνώριζαν σε ποια κατηγορία ανήκω,

αφου δεν ειχα καποια αίτηση να εκκρεμεί για τη συγκεκριμένη ειδικότητα,την ημερομηνία 02/08/10.Ετσι κατέθεσα στην πρώτη περίοδο υποβολής,το Μαρτιο.Στην αίτησή μου εγραψα "Ψυχιατρική".Μου είπαν πως ειναι εντάξει,ομως εγώ δεν έχω κανει ακομα Νευρολογια.Έκανα λάθος με αυτό?

Επίσης σήμερα που πηρα τηλέφωνο για να ρωτήσω τη σειρά στην οποία βρισκομαι,μου ειπαν...11η χωρις να είναι και σίγουρες.Όταν πηγα να καταθέσω,μου είχαν πει 4η-5η!!

Ακούγομαι εντελώς άσχετη με τα δρώμενα και ομολογώ πως είμαι...είναι αρκετά δύσκολο ομως για μένα,με τετραμελή οικογένεια:/

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει ως προς το θέμα μου,θα ήμουν ευγνώμων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι δεν έκανες νευρολογία δεν είναι λάθος, καθώς πλέον η ειδικότητα είναι ενιαία. Δηλαδή, όταν διοριστείς, τον 1 χρόνο νευρολογία θα τον κάνεις στυλ rotation.

Τώρα σε ποια σειρά βρίσκεσαι, μόνο από τη διεύθυνση υγείας μπορούν να σε πληροφορήσουν. Λογικά θα είσαι από τους τελευταίους, καθώς άτομα που έχουν κάνει νευρολογία θα προηγούνται. Επίσης θα προηγούνται και όλοι όσοι ήταν γραμμένοι στην λίστα πριν από εσένα. Μάλλον για το 11η σε κόβω, αλλά ξαναρώτα, δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπαν 5η. Καλύτερα πέρνα από εκεί να δεις τη λίστα με τα μάτια σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ρώτησα τις υπεύθυνες εκει την πρώτη φορά,μου έδωσαν τα ονόματα των ατόμων πριν απο εμένα,καθως και ημ/νιες,και ήμουν πραγματι 5η...4η κανονικα λογω παθολογίας.Υποθέτω με τα νέα δεδομένα,2 μήνες μετά πολλά αλλαξαν..

Σ'ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια ανηκω στο γκρουπ 1 νευρολογιας κ η ολη κατασταση με τις νεες λιστες αναμονης με εχει μπερδεψει υπερβολικα...! θα μπορουσε καποιος να με κατατοπισει πως περιπου μπορω να υπολογισω τον χρονο αναμονης για καθε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα? τελικα η ενιαια τοποθετηση μειωνει τον χρονο αναμονης? παρακαλω τα φωτα σας...ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκο σε γενικές γραμμές η αναμονή είναι μικρότερη σε σχέση με το παλιό σύστημα, εφόσον και την παθολογία και την ψυχιατρική την κάνεις σαν υπεράριθμος. Για να υπολογίσεις τον χρόνο αναμονής δες πόσες θέσεις δίνει το κάθε νοσοκομείο και πόσα άτομα έχουν δηλώσει πριν από εσένα. Θα πρέπει βεβαια να σε ενημερώσω(αν δεν το ξέρεις ήδη) ότι με τις συγχωνεύσεις νοσοκομείων και κλινικών θα επέλθει μείωση των θέσεων ειδικότητας και θα μπούνε εξετάσεις. Οπότε άσχετα με το που θα δηλώσεις εφόσον θα έχεις κάποια χρόνια αναμονή δεν θα προλάβεις να μπεις με την λίστα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια ανηκω στο γκρουπ 1 νευρολογιας κ η ολη κατασταση με τις νεες λιστες αναμονης με εχει μπερδεψει υπερβολικα...! θα μπορουσε καποιος να με κατατοπισει πως περιπου μπορω να υπολογισω τον χρονο αναμονης για καθε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα? τελικα η ενιαια τοποθετηση μειωνει τον χρονο αναμονης? παρακαλω τα φωτα σας...ευχαριστω

Νίκο σε γενικές γραμμές η αναμονή είναι μικρότερη σε σχέση με το παλιό σύστημα, εφόσον και την παθολογία και την ψυχιατρική την κάνεις σαν υπεράριθμος. Για να υπολογίσεις τον χρόνο αναμονής δες πόσες θέσεις δίνει το κάθε νοσοκομείο και πόσα άτομα έχουν δηλώσει πριν από εσένα. Θα πρέπει βεβαια να σε ενημερώσω(αν δεν το ξέρεις ήδη) ότι με τις συγχωνεύσεις νοσοκομείων και κλινικών θα επέλθει μείωση των θέσεων ειδικότητας και θα μπούνε εξετάσεις. Οπότε άσχετα με το που θα δηλώσεις εφόσον θα έχεις κάποια χρόνια αναμονή δεν θα προλάβεις να μπεις με την λίστα

κ κατι ακομα.....ειναι σωστο το σκεπτικο οτι οπου υπαρχουν περισσοτεροι του γκρουπ 5 στη λιστα αναμονης, η αναμονη για καποιον σε χαμηλη θεση στη λιστα θα ειναι μικροτερη, εφοσον η ομαδα 5 τελειωνει γρηγοροτερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Apolink...μ'αρεσει που το χεις σιγουρο για τις εξετασεις! Αισιοδοξια φουλ βλεπω!

Φωτεινή έχω δηλώσει αρκετές φορές ότι είμαι κατά των εξετάσεων, πόσο μάλλον με τον τρόπο που προβλέπει το προσχέδιο και τους λόγους για τους οποίους θέλουν να τις θεσμοθετήσουν. Παρόλαυτά με τις υπάρχουσες αντιδράσεις( υπό του μηδενός), την υπάρχουσα κυβέρνηση και κυρίως τον υπάρχοντα υπουργό υγείας μπορώ να βάλω και στοίχημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.