Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Απλά αναρωτιέμαι...

Μετά από τόσα χρόνια με συνεχείς και αλλεπάλληλες περιόδους εξετάσεων. Ξεκινώντας από το σχολείο και φτάνοντας πολλές φορές μέχρι τα 40. Τι θα ωφελήσει ακόμα μια εξέταση σε ένα σύστημα που δεν δουλεύει τίποτα. Δεν είναι τόσο το έλλειμμα γνώσεων που πρέπει να μας απασχολεί όσο η έλλειψη παιδείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα ωφελήσει ακόμα μια εξέταση...

Θα ωφελήσει πολύ, γιατί θα διασφαλίζει συνεχή ποιότητα.

Στο εξωτερικό, οι Ιατροί όλων των Ειδικοτήτων περνούν εξετάσεις μέχρι τα 65 τους!

Δεν είναι τόσο το έλλειμμα γνώσεων που πρέπει να μας απασχολεί όσο η έλλειψη παιδείας.

Υπάρχει και μεγάλο έλλειμμα γνώσεων μεταξύ των νέων ειδικευόμενων στα Δημόσια Νοσοκομεία, πίστεψέ με!

Η Παιδεία διδάσκεται σε τρυφερή ηλικία από ικανούς δασκάλους.

Όχι διορισμένους κομματικά αναπληρωτές των ελληνικών Δημόσιων Σχολείων, ή, ακόμη χειρότερα, τεμπέληδες μόνιμους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Παιδεία διδάσκεται σε τρυφερή ηλικία από ικανούς δασκάλους.

Όχι διορισμένους κομματικά αναπληρωτές των ελληνικών Δημόσιων Σχολείων, ή, ακόμη χειρότερα, τεμπέληδες μόνιμους!

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά όποιος δεν θέλει εξετάσεις με το να το γράφει στο φόρουμ δεν θα κερδίσει κάτι. Το ίδιο ισχύει και για όσους θέλουν φυσικά. Κάντε τα παράπονα και τις προτάσεις σας στον υπουργό υγείας (ή βάλτε τα βύσματά σας να το κάνουν). Άλλωστε με αυτό τον τρόπο δεν μπήκαν εξετάσεις μέχρι σήμερα... Το σίγουρο είναι ότι μόλις υπάρξει κάτι επίσημο θα το μάθουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...βάλτε τα βύσματά σας...Άλλωστε με αυτό τον τρόπο δεν μπήκαν εξετάσεις μέχρι σήμερα...

Έβαλα ήδη το βύσμα μου. Είναι πολύ αποτελεσματικό και δυνατό.

Λέγεται Thomsen κι εργάζεται για τον IMF!

Του έχω γράψει αναλυτικό e-mail.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέγεται Thomsen κι εργάζεται για τον IMF!

Διαβάζουμε τις μαλακίες εμείς τώρα θα έχει τη χαρά και ο Δανός :lol: :lol: :lol:

Κατά τα άλλα.....karanti maria..... emiloveyou όπως πάντα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...βάλτε τα βύσματά σας...Άλλωστε με αυτό τον τρόπο δεν μπήκαν εξετάσεις μέχρι σήμερα...

Έβαλα ήδη το βύσμα μου. Είναι πολύ αποτελεσματικό και δυνατό.

Λέγεται Thomsen κι εργάζεται για τον IMF!

Του έχω γράψει αναλυτικό e-mail.

Ελπίζω να μην παρέλειψες να του ζητήσεις να συνεχίσεις να πληρώνεσαι με ευρώ και όχι με ομόλογα του ελληνικού δημοσίου :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ...ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑ?ΑΦΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΘΑ ΔΟΛΕΥΟΥΜΕ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΕΟ?ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ?ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΑΣΑΝ 100.000 ΓΙΑΤΡΟΥς ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ,ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 2 ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΦΡΟΝΝΤΙΣΤΗΡΙΑ,ΒΥΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥς, ΤΑ ΑΧΡΗΣΤΑ 14 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΑ..ΕΔΩ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΙΜΗ ΦΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΡΩΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ,ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΧΕΙ ΦΡΕΣΚΑ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΜΩς ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΛΕΝΕ?ΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΤΛ...ΠΑΝΤΑ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΜΥΑΛΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΠΡΟΒΑΤΑ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΙ ΘΑ ΕΦΕΥΡΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΝΕΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ...ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΞΙΟΙ..ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ

ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΙΜΗ ΦΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΡΩΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

Φάσκεις και αντιφάσκεις emconfused

Αν έχεις την καλοσύνη γράφε με μικρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γτ φασκω και αντιφασκω?αν θελουν να περιορισουν τις θεσεις δεν μπορουν ενω το ελληνικο πανεπιστημιο βγαζει πχ 500 γιατρους να βαζουν 5000 απο εξω..δεν εχω κατι με τα παιδια αλλα δεδομενου οτι ειναι αγορα και ζητηση φυσικα για τους 5500 δε θα χει θεσεις..και το λεω γτ στην αναμονη για αγροτικο ξαφνικα βρεθηκαν απο πανω μου 1500 ατομα 1/1/07 ,με αυτοματη αναγνωριση χωρις δικατσα..το ατιμη φαρα το ειπα γιατι απο το πανεπιστημια ακομη θυμαμαι να περναει η καθε βλακεια γτ και στην πιο απλη συνελευση ολοι τρωγονταν μεταξυ τους, πηγαιναν τα θεματα πολιτικα και οχι με το τι μας συμφερει και τι οχι και παντα δεχομασταν τα παντα γιατι δεν παλευαμε απο κοινου για βασικα δικαιωματα..δεν εχω σχεση με κομματα δεν εχω σχεση με τιποτα,θελω απλα να συνεχισω τη ζωη μου χωρις να μου την αλλαζουν καθε μερα που ξημερωνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ...ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑ?ΑΦΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΘΑ ΔΟΛΕΥΟΥΜΕ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΕΟ?ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ?ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΑΣΑΝ 100.000 ΓΙΑΤΡΟΥς ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ,ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 2 ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΦΡΟΝΝΤΙΣΤΗΡΙΑ,ΒΥΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥς, ΤΑ ΑΧΡΗΣΤΑ 14 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΑ..ΕΔΩ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΙΜΗ ΦΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΡΩΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ,ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΧΕΙ ΦΡΕΣΚΑ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΜΩς ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΛΕΝΕ?ΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΤΛ...ΠΑΝΤΑ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΜΥΑΛΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΠΡΟΒΑΤΑ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΙ ΘΑ ΕΦΕΥΡΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΝΕΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ...ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΞΙΟΙ..ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ!

Συναδέλφισσα έχεις δίκιο σε πολλά σημεία. Λίγο πολύ όλοι έχουμε κουραστεί να δίνουμε εξετάσεις. Όπως έχω ξαναγάψει πολλοί από αυτούς που θέλουν εξετάσεις είναι ήδη στην ειδικότητα οπότε μιλάνε εκ του ασφαλούς. Από την άλλη μεριά όμως κάποιος που τελείωσε τώρα ή είναι ακόμη φοιτητής πως νομίζεις ότι βλέπει το μέλλον του με τις υπάρχουσες αναμονές? Δεν είναι λογική το εγώ έφαγα τα σκατά (για να είμαστε και επίκαιροι) να τα φαν και οι επόμενοι. Με αυτή τη λογική τίποτα δεν θα διορθωθεί. Σίγουρα θα πρέπει και για εμάς που περιμένουμε ήδη κάποια χρόνια να υπάρξει κάποια πρόβλεψη. Μην νομίζεις ότι θα πουν από την τάδε του μηνός καθιερώνονται εξετάσεις και όλοι όσοι είναι στις λίστες διαγράφονται. Δεν θα περιμένουν όμως να διοριστεί και ο τελευταίος στην λίστα της ενδοκρινολογίας ή της δερματολογίας πριν βάλουν τις εξετάσεις (εξ ολοκλήρου). Αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες θα πάρεις μια ιδέα για το πως είναι το πιθανότερο να διαμορφωθούν τα πράγματα.

Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? Ότι οι περισσότεροι 1/1/07 θα έχουν μπει στην ειδικότητα και θα μας κουνάνε το μαντίλι. Μας έφαγε η ψευδαίσθηση του κάθε ανίδεου γονέα που ήθελε το παιδί του να γίνεται γιατρός και να τρώει με τα χρυσά κουτάλια. Γιατί αυτό είναι οι 1/1/07. Παιδιά που με δυσκολία πήραν το απολυτήριο λυκείου και τους έστειλαν οι γονείς τους να γίνουν γιατροί. Άτομα που είχαν με το διάβασμα όση σχέση έχω εγώ με την πυρηνική φυσική. Διότι η ιατρική δεν θέλει μυαλό, θέλει διάβασμα. Όσοι ήταν μάγκες και άξιζαν και για κάποια ατυχία δεν είχαν περάσει στην ιατρική εδώ (άλλωστε οι δέσμες δεν ήταν και το καλύτερο σύστημα εισαγωγής...) πέρασαν το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Για μένα το δίλλημα είναι αν στον χρόνο που θα πρέπει να δαπανήσουμε για να διαβάσουμε για τις εξετάσεις θα ήταν καλύτερο να μάθουμε μια ξένη γλώσσα και να πάμε στο εξωτερικό για ειδικότητα. Το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!!φοβαμαι μονο την μεταβατικη περιοδο γιατι και με τους εκπαιδευτικους ετσι λεγαν και διορισαν τελικα οποιον τους βολευε οταν κατηργησαν τα μορια που με κοπο μαζευε καποιος 6 και 7 χρονια και το λεω απο προσωπικη γνωση.......και να πω την αληθεια ισως καλυτερα απο την σχολη ακομη να μπορουσε καποιος να κανει παραπανω χρονο στην ειδικοτητα που θα ακολουθησει...ιδωμεν.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια μη σκατε!Διαβαστε usmle, mrcp,mrcs.. η οτι αντιστοιχο και δωστε εξετασεις για ειδικοτητα εξω..

Αν δε γινεται δεκτοι θα εχετε κανει μια καλη προεοιμασια για τις εδω εξετασεις που ερχονται..

Αν τωρα ειστε σε αυτους που θα βρουν θεση εξω τοσο το καλυτερο..

Εδω το καραβι βουλιαζει και παρασυρει οσους ροκανιζαν τα σκαρια του τοσα χρονια...ειτε στην οικονομια,ειτε στις επιλογες

της αναξιοκρατιας(που σχετιζεται αμεσα με την οικονομικη/επιστημονικη καθιζηση της χωρας)..Θα μεινουν πισω τα πληρωμενα πτυχια να ασκουν την ιατρικη,

ας μεινουν..αυτη η χωρα που εχτισαν αυτη τους αξιζει!

Μακαρι να μπορουσε να αναδειχθει μια καινουργια γενια που θα σαρωσει τα παντα και θα αλλαξει το σκηνικο..αλλα φοβαμαι οτι και οι τωρινες νεες γενιες

ειναι βαθεια ποτισμενες με το νοσηρο πνευμα των Νεοελληνων..(μαλλον Παλαιοοθωμανων θα επρεπε να πω..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...θελω απλα να συνεχισω τη ζωη μου χωρις να μου την αλλαζουν καθε μερα που ξημερωνει.

Τι νοοτροπία μόνιμα διορισμένου Δημοσίου υπαλλήλου είναι αυτή;

Η ζωή αλλάζει, κάθε μέρα που περνάει!

Η Κοινωνία αλλάζει, κάθε μέρα που περνάει!

Η Ιατρική αλλάζει, κάθε μέρα που περνάει!

Προσαρμόσου ή παραιτήσου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακαρι να μπορουσε να αναδειχθει μια καινουργια γενια που θα σαρωσει τα παντα και θα αλλαξει το σκηνικο..αλλα φοβαμαι οτι και οι τωρινες νεες γενιες

ειναι βαθεια ποτισμενες με το νοσηρο πνευμα των Νεοελληνων..(μαλλον Παλαιοοθωμανων θα επρεπε να πω..)

Μακάρι!

Είναι πολύ εύκολο.

Αρκεί στις επόμενες εκλογές να μην ψηφίσει κανένας πια ΠΑΣΟΚ.

Το κάνετε;

Άντε να σας δω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε δε θελησα θεση δημοσιου υπαλληλου , η ειδικοτητα ειναι υποχρεωτικη,τις αλλαγες επισης στην ζωη μου τις θελω εφοσον τις επιλεγω εγω και οχι οι αλλοι για μενα, οσο για την κοινωνια που αλλαζει μαλλον κατα διαολου παει και φυσικα αυτο συμβαινει γιατι οι ανθρωποι δεν ψαχνουν λυσεις αλλα προσαρμοζονται..ελπιζω να σε καλυψα.....οσο για την παραιτηση μαλλον γραφω εδω γιατι συνηθισα να μην παραιτουμαι ποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν συμφωνώ με το να είμαστε βολεμένοι, όμως ο άνθρωπος χρειάζεται ένα πλάνο πάνω στο οποίο να μπορεί να σχεδιάσει την ζωή του. Γιατί αντίθετα με αυτό που υποστηρίζουν πολλοί και οι γιατροί άνθρωποι είναι. Όταν δηλώναμε στην ιατρική το ξέραμε ότι υπάρχουν αρκετές δυσκολίες και ακολουθούμε ένα ιδιαίτερο μονοπάτι. Το να έρχεται όμως η ώρα που δεν ξέρουμε με ποιο τρόπο θα κάνουμε ειδικότητα, ποια νοσοκομεία θα απομείνουν για να ειδικευτούμε, τι μισθό θα παίρνουμε, αν θα βγούμε ποτέ στη σύνταξη και πολλά άλλα απλά δεν είναι φυσιολογικό. Τώρα αν κάποιοι είναι τόσο ευχαριστημένοι που τους αρκεί να είναι όλη την ημέρα σε ένα νοσοκομείο, να παίρνουν ψίχουλα και να κάνουν τη δουλειά που αντιστοιχεί και στους ίδιους και στα τεμπελόσκυλα τους επιμελητές τους που εφημερεύουν από το σπίτι και έχουν ωράριο 9-12 κάθε πρωί πάω πάσο. Αν κάποιοι είδαν τα χαρτιά ή τα φύλλα τσαγιού και ήξεραν ότι θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε και πού ακόμα θα κατρακυλήσουμε ή είναι από αυτούς που βάζουν τους βουλευτές και τους υπουργούς να δουλεύουν προς όφελός τους πάλι πάω πάσο.

Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται μια ριζική αλλαγή όμως εμάς μάλλον μας απασχολεί πως θα θιχθούμε λιγότερο και τους νεότερους πώς θα φτιάξουν την φράντζα για την βραδυνή έξοδο. Μπορούμε άραγε έστω να μην ξαναψηφίσουμε αυτούς που δοκιμάστηκαν πολλάκις και μας κατάντησαν εδώ? Ή μήπως είμαστε μια χαρά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις είναι απαραίτητες σε ένα κράτος που λειτουργεί σωστά κ αξιοκρατικά.Πρέπει να εφαρμοστούν κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω πότε...Έχουμε ακόμη πολλά βήματα να κάνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις είναι απαραίτητες σε ένα κράτος που λειτουργεί σωστά κ αξιοκρατικά.Πρέπει να εφαρμοστούν κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω πότε...Έχουμε ακόμη πολλά βήματα να κάνουμε.

Αν δεν είχαμε υπερπληθώρα ιατρών και άθλιο επίπεδο γνώσεων των περισσότερων πτυχιούχων δεν θα ήταν καθόλου απαραίτητες. Όντως πρέπει να γίνουν πολλές βελτιώσεις όμως πάνω στον πανικό στον οποίο έχουμε περιέλθει μάλλον θα κάνουμε έναν ωραιότατο αχταρμά :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακαρι να μπορουσε να αναδειχθει μια καινουργια γενια που θα σαρωσει τα παντα και θα αλλαξει το σκηνικο..αλλα φοβαμαι οτι και οι τωρινες νεες γενιες

ειναι βαθεια ποτισμενες με το νοσηρο πνευμα των Νεοελληνων..(μαλλον Παλαιοοθωμανων θα επρεπε να πω..)

Μακάρι!

Είναι πολύ εύκολο.

Αρκεί στις επόμενες εκλογές να μην ψηφίσει κανένας πια ΠΑΣΟΚ.

Το κάνετε;

Άντε να σας δω...

η κομματική προπαγάνδα που έχεις ξανακάνει εδώ μέσα ας λείπει, πες τα με τους φίλους σου έξω. Είδαμε και τους προηγούμενους τι αστέρια ήταν. Εδώ ψάχνουμε για λύσεις. Κι η λύση που σου είχε προτείνει ο Τάσος, μου ακούγεται όλο και καλύτερη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδαμε και τους προηγούμενους τι αστέρια ήταν.

Δε σου είπα να ψηφίσεις τους προηγούμενους!

Υπάρχει ένας πολιτικός που αξίζει, όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιόν να ψηφίσεις?Δεν υπάρχει κανένας.Εξετάσεις για ειδικότητα ναι!Ποιός θα τα διορθώσει όμως ?οι καθηγητές των ιατρικών σχολών?χαχαχαχ

Λες να κόψουν τα παιδιά τους?μπα.Αυτά κάνουν ήδη διδακτορικό κ εργασίες στις κλινικές των γονιών τους.Τυχαίο?Δεν νομίζω...Η ιατρική είναι οικογενειακό επάγγελμα, πάρτε το χαμπάρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι μας εχουμε κουραστει απο το διαβασμα και τις εξετασεις.Συμφωνω.Τελειωνοντας τη σχολη νομιζεις οτι δεν θα χρειαστει να ξαναδιαβασεις τοσο πολυ και οτι ξερεις σχεδον τα παντα.Δυστυχως ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι αληθεια

Πολλοι συναδελφοι εχουν επενδυσει και προγραμματισει τη ζωη τους βαση του υπαρχοντος συστηματος αναμονης στις ειδικοτητες.Το κατανοω και αυτο.

Ποιος ομως φοιτητης η προσφατως αποφοιτος ιατρικης ειναι αντιθετος στην διεξαγωγη εξετασεων?Εχουμε κανταντησει να αποφασιζουμε ειδικοτητα βαση της αναμονης και οχι της προσωπικηε επιλογης.Σκοτωνομαστε στις νομαρχιες να προλαβουμε πρωτοι να καταθεσουμε τις αιτησεις μας,οι σχολες βιαζονται να κανουν γρηγοροτερα απο αλλες τις ορκωμοσιες,παρακαλαμε να πετυχουμε αγονο αγροτικο μπας και ολοκληρωσουμε καποια στιγμη πριν τα 40 την πολυποθητη ειδικοτητα κτλ,κτλ,κτλ..Για να μην αναφερθω στο πως και απο που παιρνουν καποιοι το πτυχιο και βρισκονται πανω απο σενα στην επετηριδα..συγνωμη αναμονη...

Ολες οι αλλαγες παντα εχουν καποιες παραπλευρες απωλειες.Και σ αυτην την περιπτωση πολυ πιθανο να ειναι οι συναδελφοι που ειναι στις λιστες εδω και πολλα χρονια.Ελπιζω πραγματικα το οποιοδηποτε κοστος οποιασδηποτε ομαδας κληθει να πληρωσει το μαρμαρο μιας ενδεχομενης τετοιας αλλαγης να ειναι το μικροτερο δυνατον.

Το πιο σημαντικο ισως θεμα προσωπικα ειναι οτι σε μια χωρα οπου σχεδον κανεις δεν εμπιστευεται τις προθεσεις και την αξιοκρατεια που διεπει την εκαστοτε κυβερνηση πως θα μπορεσουμε να εμπιστευτουμε την διεξαγωγη αδιαβλητων,αμεροληπτων και αξιοκρατικων εξετασεων..Εχω τις επιφυλαξεις μου...

Εδω και ενα χρονο φτιξαμε ενα γκρουπ στο φεισμπουκ με τιτλο..εδω και τωρα εξετασεις στην ειδικοτητα..Το προωθησαμε αρχικα σε συμφοιτητες στη σχολη..Απο εκει ελπιζαμε να βρουμε αρκετους υποστηρηκτες..Μετα απο ενα χρονο ειμαστε περηφανει που εχεουμε μαζεψει τον εξωπραγματικο αριθμο των 44 μελων...

Οσοι πιστοι προσελθετε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι μας εχουμε κουραστει απο το διαβασμα και τις εξετασεις.

Σιγά τα ωά...Ο μέσος πτυχιούχος ιατρικής στην Ελλάδα δεν μπορεί να υπερηφανεύεται για τον αριθμό των εξετάσεων που υποβλήθηκε και τη συνεπαγόμενη εξαντλητική, ατελείωτη μελέτη και διάβασμα.

Ελεος πια, βαρέθηκα να το ακούω αυτό.

Η πλειοψηφία ( και δεν νομίζω να υπάρχει ένας νοήμων άνθρωπος που να το αμφισβητεί )των σύγχρονων πτυχιούχων ακολούθησε λίγο πολύ το δρόμο που παραδοσιακά πλέον έχει ταυτιστεί με το σύγχρονο Νεοέλληνα.

Της ήσσονος προσπάθειας!

Ετσι είτε θέλουμε να το βλέπουμε είτε όχι, η πλειοψηφία ( εγω θα έλεγα πάνω απο τα 2/3- συμπεριλαμβάνω τους πάντες, εγχώριους και μη )

ΔΕΝ έδωσε πανελλήνιες,

ΔΕΝ υπεβλήθη σε εξετάσεις με μαθήματα αλυσίδας/προαπαιτούμενα ( ελάχιστες εξαιρέσεις)

ΔΕ διάβασε ουσιαστικά με ζήλο αλλά αρκέστηκε σε ΣΟΣάκια,

ΔΕΝ αναζήτησε κάτι παραπάνω από το χαριστικό 5 της βάσης και του "είναι τελευταίο μάθημα κε Καθηγητά" ,

ΔΕΝ έδωσε εξετάσεις με περιορισμένο αριθμο αποτυχιών, πέραν του οποίου ακολουθεί διαγραφή/παρακολούθηση του έτους από την αρχη΄,

ΔΕΝ σκοτίστηκε ιδιαίτερα γιατί τα φράγκα αγοράζουν τα πάντα ( ιδιαίτερα όταν αυτά δεν είναι πολλά)

ΔΕΝ υπεβλήθη σε εξονυχιστικό έλεγχο της επάρκειας/ανεπάρκειας του από τους εξεταστές λόγω της αδιαφορίας/τεμπελίας/βολέματος/οικονομικής τους εξαθλίωσης

ΔΕΝ έδωσε την παραμικρή εξέταση για την άδεια άσκησης επαγγέλματος, έναρξη ειδικότητας, εγγραφή σε τοπικό σύλλογο, ολοκλήρωση μερικού κομματιού ειδικότητας.

ΔΕΝ έχασε την ευκαιρία να "αξιοποιήσει" ένα κονέ με κομματική παράταξη, ένα σκονάκι, ένα διπλανό/μπροστινό με περίεργη κλίση στο γραπτό του.

ΔΕ σπούδασε σε δυτική χώρα που έχει αυστηρές προδιαγραφές στον ποιοτικό έλεγχο των νέων ιατρών που παράγει

Ας συνέλθουμε λίγο.

Καλή η συνδικαλιστικού τύπου "πιπίλα" των ατελείωτων εξετάσεων που υποβαθμίζουν το πτυχίο μας αλλά μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας.

Ναι υπάρχουν και καλοί, μελετηροί γιατροί που μελετησαν και αντιμετώπισαν τις επι μέρους εξετάσεις στα μαθήματα της σχολής τους με το δέοντα σεβασμό. Οχι όμως γιατί υποχρεώθηκαν.

Περισσότερο από προσωπική επιλογή, ψυχαναγκασμό, ανασφάλεια, σπασικλοσύνη, ευφυία κλπ ( δεν το εξέταζω και ελάχιστα με νοιάζει ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.