Jump to content

Προκόβουν οι Έλληνες στο Εξωτερικό;


Fidelio

Recommended Posts

γιατί γνωρίζω ότι όλες οι ειδικότητες χρειάζονται για να θεραπεύσεις τον ασθενή

Με ξεχνάς και με στεναχωρείς!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Last Reply

Cadaver δεν πρέπει να είμαι η πρώτη που σου λέει ότι τα καλύτερα κορίτσια τα βγάζει η Πελοπόννησος!! ΦΙΛΕΤΑ!!!

Σίγουρα όμως και εσύ θα'χεις ακούσει για τους λεβέντες που βγάζει η Κρήτη,ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ''Παναγιά μου'' της dcool δεν υπάρχει!!!rockon_NEW.gif

Θα το εκλάβω ως κοπλιμέντο!!! 001shiny[1].gif (αν και δεν προοριζόταν για κοπλιμάν)

ρε, μην το παιρνεις προσωπικα/

το σχολιο ηταν του τυπου "παοκ, κι ας μη γ@μησω"/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Το να περάσει κανείς τα steps το θεωρώ θεμελειώδες για κάποιον που έκανε την επιλογή να πάει στην αμερική. Ειδικά όταν αυτό σημαίνει μήνες/χρόνια fulltime διαβάσματος. Να παραδεχτώ τα High 99s ναι, όχι όμως κ την μάζα.

2. Έλεος πια με τα 3 χρόνια παθολογίας στις ΗΠΑ. Ειναι προαπαιτούμενο για να κάνεις παθολογική ειδικότητα. Κ δεν αναγνωρίζεται πουθενά αλλού στον κόσμο. Ας μας πείτε κ τι κάνετε με τις visa που σας φτύνουν από την χώρα για 2? 5? χρόνια μετά το τέλος του residency. Εκτός αν είστε σε ειδικότητα που ψάχνει γιατρούς με το τουφέκι κ σας έκαναν sponsor την "καλή". Λίγο too much να ξέρεις ότι δεν μπορείς να μείνεις στην χώρα by law, όχι? (μπορείς νομίζω εναλλακτικά να πας να γιατρεύεις εσκιμώους για ενα διάστημα?)

Αφου δεν εχεις ιδεα απο αμερικανικη πραγματικοτητα, γιατι εκτειθεσαι?

Λυπησου μας και κρατα την ημιμαθεια σου για τα scores και τις βιζες για τον εαυτο σου.

Αν θες να ενημερωθεις, προτεινω το topic 'ειδικοτητα στις ΗΠΑ'.

Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρατεθώ με τον Ορθο και ο λόγος είναι ότι έχει βοηθήσει πολύ με τα ποστ του τα παιδιά που θέλουν να πάνε US. K το κομμάτι που έγραψα για την έρευνα δεν αναφερόταν σε εκείνον. Αγαπητέ όρθο ΕΣΥ (εκείνα τα κεφαλαία στο "εγώ" δεν τα κατάλαβα) δεν χάνεις την ευκαιρία να μας υπενθυμίζεις τα 30-40-50 paper που έγραψες σε 2 χρόνια. Μαγκιά σου, ελάχιστοι ακαδημαϊκοι ανα τον κόσμο έχουν καταφέρει να πλησιάσουν αυτό τον αριθμό. Κ μιλάω για professors and chairmen με 20+ άτομα στην δούλεψή τους που έχουν βγάλει NEJM. Αν εσύ έχεις κάνει κάτι τέτοιο μάλλον μιλάμε για εξαίρεση και δυστυχώς δεν μπορείς να συγκρίνεις την δική σου πορεία με τον κάθε junior doctor που γράφει στο forum. Και οι υπόλοιποι που γράφουν εδώ απο την άλλη πλευρά του ατλαντικού δεν έχουν καμία σχέση με την πορεία αυτή, όσο κ αν την οικειοποιούνται.

Σοβαρα πιστευεις οτι ελαχιστοι ακαδημαικοι στον κοσμο εχουν 30-50 papers?

Που ξερεις εσυ τη δικια μου πορεια και του καθενα που γραφει εδω μεσα?

Χιλιοειπωμένα τα αντικείμενα που είναι περιζήτητα στο US. Από τις παθολογικές είναι οι Καρδιολογία και η Γαστρο, καθώς έχουν internventional branch και χέζονται στο τάλιρο στο private. Επίσης οι interventional radiologists. Αυτά. Μόνο. Σιγά μην στήσω κ εικόνισμα τους παθολόγους επειδή οι ορθοπαιδικοί δεν ασχολούμαστε ποτέ με τον υπόλοιπο ασθενή (πέρα απο το άκρο). Εχω δόξα το θεό δουλέψει κ σε παθολογία σε DGH κ σε καρδιολογία σε tertiary university hospital για να τους απομυθοποιήσω. Τους εκτιμώ, αλλά μέχρι εκεί.

Οι φίλοι κ γνωστοί μου που αποφοίτησαν στην ελλάδα πρίν 2-3 χρόνια, θα είναι τελειωμένοι γυναικολόγοι στην Ελλάδα στα 31, πραγματικά χορτασμένοι που κατα την διάρκεια της ειδικότητάς τους έπιναν ουζάκια και ρακές με 2200euro/μηνα, ειναι σίγουρα πιο επιτυχημένοι από τον κάθε τυχοδιώκτη που έφυγε στο εξωτερικό. Και οικονομικά κ συναισθηματικά κ οικογενειακά. Για να μιλήσουμε κ για τον επιτυχημένο το ελληνικού συστήματος που δεν περίμενε να του έρθουν όλα στο πιάτο. Υπάρχουν κ οι άλλοι της γενιάς μου που θα είναι βουλευτές κ υπουργοί σε 30 χρόνια. Εκείνοι θα ανεβοκατεβάζουν τον μισθό της κάθε επιμελήτριας B' με double accreditation που θα διατείνεται ότι ήταν βύσματα.

Να ξεκαβαλάμε λέω εγώ.

PS Σορρυ Konstantinos :P

Συμφωνω οτι η επιτυχια ειναι υποκειμενικη.

Δικαιωμα σου να θεωρεις επιτυχημενο τον ελληνα ειδικευομενο με τα χαλαρα ωραρια, που βγαζει 2.2Κ/μηνα και ειναι στο τσακιρ κεφι 24/7.

Να πιστευεις οτι ειναι και καλυτερος γιατρος (οπως λες σε αλλο post) απο τον αλλο που φτυνει το γαλα της μανας του 5-8 χρονια ειδικευομενος εξω ειναι λιγακι τραβηγμενο, δεν νομιζεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου δεν εχεις ιδεα απο αμερικανικη πραγματικοτητα, γιατι εκτειθεσαι?

Λυπησου μας και κρατα την ημιμαθεια σου για τα scores και τις βιζες για τον εαυτο σου.

Αν θες να ενημερωθεις, προτεινω το topic 'ειδικοτητα στις ΗΠΑ'.

Δεν θέλω. Η συζήτησή μου ήταν σε συκγεκριμένο θέμα με συγκεκριμένα μέλη, ευχαριστώ για την συμμετοχή σου αλλά δεν θα πάρω.

Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρατεθώ με τον Ορθο και ο λόγος είναι ότι έχει βοηθήσει πολύ με τα ποστ του τα παιδιά που θέλουν να πάνε US. K το κομμάτι που έγραψα για την έρευνα δεν αναφερόταν σε εκείνον. Αγαπητέ όρθο ΕΣΥ (εκείνα τα κεφαλαία στο "εγώ" δεν τα κατάλαβα) δεν χάνεις την ευκαιρία να μας υπενθυμίζεις τα 30-40-50 paper που έγραψες σε 2 χρόνια. Μαγκιά σου, ελάχιστοι ακαδημαϊκοι ανα τον κόσμο έχουν καταφέρει να πλησιάσουν αυτό τον αριθμό. Κ μιλάω για professors and chairmen με 20+ άτομα στην δούλεψή τους που έχουν βγάλει NEJM. Αν εσύ έχεις κάνει κάτι τέτοιο μάλλον μιλάμε για εξαίρεση και δυστυχώς δεν μπορείς να συγκρίνεις την δική σου πορεία με τον κάθε junior doctor που γράφει στο forum. Και οι υπόλοιποι που γράφουν εδώ απο την άλλη πλευρά του ατλαντικού δεν έχουν καμία σχέση με την πορεία αυτή, όσο κ αν την οικειοποιούνται.

Σοβαρα πιστευεις οτι ελαχιστοι ακαδημαικοι στον κοσμο εχουν 30-50 papers?

Μιλάω νομίζω αρκετά ξεκάθαρα για 50 paper σε 2 χρόνια. Αν δεν ξέρεις ελληνικά δικό σου πρόβλημα.

Που ξερεις εσυ τη δικια μου πορεια και του καθενα που γραφει εδω μεσα?

Δεν νομίζω να έχω αναφερθεί ποτέ σε σένα. Μιλούσα για τον ορθο κ νωρίτερα για την notbad. Στα @@ μου η δικιά σου πορεία.

Χιλιοειπωμένα τα αντικείμενα που είναι περιζήτητα στο US. Από τις παθολογικές είναι οι Καρδιολογία και η Γαστρο, καθώς έχουν internventional branch και χέζονται στο τάλιρο στο private. Επίσης οι interventional radiologists. Αυτά. Μόνο. Σιγά μην στήσω κ εικόνισμα τους παθολόγους επειδή οι ορθοπαιδικοί δεν ασχολούμαστε ποτέ με τον υπόλοιπο ασθενή (πέρα απο το άκρο). Εχω δόξα το θεό δουλέψει κ σε παθολογία σε DGH κ σε καρδιολογία σε tertiary university hospital για να τους απομυθοποιήσω. Τους εκτιμώ, αλλά μέχρι εκεί.

Οι φίλοι κ γνωστοί μου που αποφοίτησαν στην ελλάδα πρίν 2-3 χρόνια, θα είναι τελειωμένοι γυναικολόγοι στην Ελλάδα στα 31, πραγματικά χορτασμένοι που κατα την διάρκεια της ειδικότητάς τους έπιναν ουζάκια και ρακές με 2200euro/μηνα, ειναι σίγουρα πιο επιτυχημένοι από τον κάθε τυχοδιώκτη που έφυγε στο εξωτερικό. Και οικονομικά κ συναισθηματικά κ οικογενειακά. Για να μιλήσουμε κ για τον επιτυχημένο το ελληνικού συστήματος που δεν περίμενε να του έρθουν όλα στο πιάτο. Υπάρχουν κ οι άλλοι της γενιάς μου που θα είναι βουλευτές κ υπουργοί σε 30 χρόνια. Εκείνοι θα ανεβοκατεβάζουν τον μισθό της κάθε επιμελήτριας B' με double accreditation που θα διατείνεται ότι ήταν βύσματα.

Να ξεκαβαλάμε λέω εγώ.

PS Σορρυ Konstantinos :P

Συμφωνω οτι η επιτυχια ειναι υποκειμενικη.

Δικαιωμα σου να θεωρεις επιτυχημενο τον ελληνα ειδικευομενο με τα χαλαρα ωραρια, που βγαζει 2.2Κ/μηνα και ειναι στο τσακιρ κεφι 24/7.

Να πιστευεις οτι ειναι και καλυτερος γιατρος (οπως λες σε αλλο post) απο τον αλλο που φτυνει το γαλα της μανας του 5-8 χρονια ειδικευομενος εξω ειναι λιγακι τραβηγμενο, δεν νομιζεις?

Κάνε λίγο quote το αλλο ποστ μου εκείνο κ τα ξαναλέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρατεθώ με τον Ορθο και ο λόγος είναι ότι έχει βοηθήσει πολύ με τα ποστ του τα παιδιά που θέλουν να πάνε US. K το κομμάτι που έγραψα για την έρευνα δεν αναφερόταν σε εκείνον. Αγαπητέ όρθο ΕΣΥ (εκείνα τα κεφαλαία στο "εγώ" δεν τα κατάλαβα) δεν χάνεις την ευκαιρία να μας υπενθυμίζεις τα 30-40-50 paper που έγραψες σε 2 χρόνια. Μαγκιά σου, ελάχιστοι ακαδημαϊκοι ανα τον κόσμο έχουν καταφέρει να πλησιάσουν αυτό τον αριθμό. Κ μιλάω για professors and chairmen με 20+ άτομα στην δούλεψή τους που έχουν βγάλει NEJM. Αν εσύ έχεις κάνει κάτι τέτοιο μάλλον μιλάμε για εξαίρεση και δυστυχώς δεν μπορείς να συγκρίνεις την δική σου πορεία με τον κάθε junior doctor που γράφει στο forum. Και οι υπόλοιποι που γράφουν εδώ απο την άλλη πλευρά του ατλαντικού δεν έχουν καμία σχέση με την πορεία αυτή, όσο κ αν την οικειοποιούνται.

Δεν το είχα προσέξει αυτό.... Κατ'αρχήν, σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Όμως παρεπιπτόντως δεν έβγαλα 50 σε 2 χρόνια, αλλά 30, αν αυτό έχει σημασία για σένα. Αλλά και έτσι να το πάρουμε, δεν με καθιστά εμένα "τον αξιολογότερο" και όλοι οι άλλοι και καλά "οικειοποιούνται την πορεία μου". Ούτε κατά διάνοια.

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα: Ο "κάθε" Alefantos, ο "κάθε" usmeds, κλπ που κάνουν χειρουργικές ειδικότητες στην Αμερική είναι τρομερά αξιόλογα άτομα, και οι πολύ λίγες εξαιρέσεις ανθρώπων που κάνουν το σκατό τους παξιμάδι και χ3ζουν αίμα στην ειδικότητα.... Ειδικά ο Αλέφαντος, που ζει και στο Midwest κάπου, εγώ θα είχα παραιτηθεί ίσως... :( Και που έχουν περάσει δια πυρός και σιδήρου για να τους δεχτούν. Και είναι στατιστικά σημαντικά αξιόλογοι αν θες να το πάρουμε και έτσι, αφού ανήκουν στα λιγοστά δείγματα που το έχουν καταφέρει. Αντιλαμβάνομαι πλήρως τι έκαναν για να φτάσουν εκεί που έφτασαν, (αφού το ζω εκ των έσω) όπως επίσης και για το πόσο ικανοί είναι. Συγκρίσεις δε χωρούν με κανέναν από αυτούς, και ας μη τους ξέρω προσωπικά. Η κάθε απόπειρα σύγκρισης είναι ατυχής.

Συμφωνω οτι η επιτυχια ειναι υποκειμενικη.

Δικαιωμα σου να θεωρεις επιτυχημενο τον ελληνα ειδικευομενο με τα χαλαρα ωραρια, που βγαζει 2.2Κ/μηνα και ειναι στο τσακιρ κεφι 24/7.

Να πιστευεις οτι ειναι και καλυτερος γιατρος (οπως λες σε αλλο post) απο τον αλλο που φτυνει το γαλα της μανας του 5-8 χρονια ειδικευομενος εξω ειναι λιγακι τραβηγμενο, δεν νομιζεις?

Ο Αλέφαντος έχει δίκιο σε όλα όσα λέει. Στη ζωή ό,τι δίνεις παίρνεις... Γουστάρεις μπουζούκια και χαλαρότητα? Ή υπομένεις την ασάλιωτη εκπαίδευση? Είναι ρητορική η ερώτηση για το ποιος θα βγει καλύτερος (στην ιατρική πάντα, όχι απαραίτητα στη ζωή, εκεί συμφωνούμε, τα πάντα είναι υποκειμενικά).

Όποιος δεν το ζει, δεν το καταλαβαίνει. Και όποιος δεν αντιλαμβάνεται, πολλές φορές δεν ξέρει να σέβεται. Αυτή η τελευταία πρόταση, ΔΕΝ πάει στον καντάβερ προσωπικά, αλλά γενικά, στα περί συγκρίσεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αλέφαντος (αν έχω καταλάβει ποιός είναι) δεν ζει στο Midwest, ζει μια ώρα από τεράστια πόλη των ΗΠΑ (1 από τις 4 μεγαλύτερες). Επιπλέον αν ανοίξετε τα επεισόδια του Johns Hopkins όταν είχε τα πραγματικά περιστατικά μέσα από το νοσοκομείο...guess who θα είναι στο trauma section. Πρώτη μούρη :P Ααα και για τα αγγλάκια, ποιό είναι είναι αυτό το St Bartholomew νοσοκομείο; Λέει κάτι ή μπουρδέλο; Γιατί εκεί ήταν φοιτητής. Άχρηστος κόσμος παιδί μου, και τολμά να μιλά σε ένα ST1/ST2 ορθοπαιδικής τσκ τσκ τσκ καμία ντροπή. :rolleyes: Ααα ναι ναι και είναι τρελός nerd :P Και χάααλια...ripped, γαλανά μάτια, χάλια χάλια, ο καημενούλης, μόνο κάτι θεές δίμετρες γυρνάνε να τον κοιτάξουν. Ευτυχώς που βρήκε μια δουλίτσα σαν χειρουργός τσάκα τσούκα να βγαίνει ο μήνας :P

ΥΓ1 Εγώ εξακολουθώ να είμαι μάζα, αποτυχημένη, χοντρή, γριά και άσχημη (γιατί ξέρω την ευφυή απάντηση...ναι ναι εσύ τί μας τα λες-υπερασπίζομαι τους φίλους μου )

ΥΓ2 Ανδρέα αντιπαράθεση μεταξύ χειρουργικής και παθολογίας δε ξεκινώ, ο καθένας κάνει την ειδικότητα που του αρέσει. Αλλά σαφώς με την λαϊκίστικη και απλοϊκή φραπεδοκουβέντα "έλα μωρέ και στο Harvard μη νομίζεις...να όπως στο Αγία Όλγα, λες κάνουν κάτι διαφορετικό; Μπαααα μαλακίες...άσε που δουλεύουν και πιο πολύ" δεν συμφωνώ.

ΥΓ3 Τάσο, δυστυχώς υπάρχουν φορές που η διάγνωση τίθεται στην νεκροψία. Κι εκεί είναι που πρέπει με περισσότερη σκέψη και αίσθημα ευθύνης να διαβάζουμε και να ακούμε προσεκτικά ώστε ο επόμενος ασθενής να διαγνωσθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ2 Ανδρέα αντιπαράθεση μεταξύ χειρουργικής και παθολογίας δε ξεκινώ, ο καθένας κάνει την ειδικότητα που του αρέσει. Αλλά σαφώς με την λαϊκίστικη και απλοϊκή φραπεδοκουβέντα "έλα μωρέ και στο Harvard μη νομίζεις...να όπως στο Αγία Όλγα, λες κάνουν κάτι διαφορετικό; Μπαααα μαλακίες...άσε που δουλεύουν και πιο πολύ" δεν συμφωνώ.

Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει πολλοί είναι για ποιο ακριβώς λόγο επιλέξαμε να βγούμε στο εξωτερικό.

1. Στις χειρουργικές ειδικότητες δεν υπάρχει καλή εκπαίδευση μέχρι το τελευταίο έτος της ειδικότητας στην Ελλάδα. Αν αύριο άνοιγε η θέση μου στο ΚΑΤ, και πάλι θα προτιμούσα ενα ΣΤ3 στην Αγγλία.

Το θεωρώ επένδυση για το μέλλον. Σε κάνει αυτόνομο.

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις ειδικότητες που έχουν επεμβατικό κομμάτι.

2. Σε ειδικότητες που δεν έχουν επεμβατικό κομμάτι δε θεωρώ ότι η εκπαίδευση μεταξύ Ευαγγελισμού + Kings college έχει διαφορά για τα ΜΗ tertiary περιστατικά. Το πόσοι από εμάς θα ασχοληθούν τελικά με αυτά είναι μεγάλη κουβέντα.

Με άλλα λόγια, για να γίνεις ΑΠΛΟΣ ορθοπαιδικός το εξωτερικό είναι κλάσεις ανώτερο.

Για να γίνεις ΑΠΛΟΣ παθολόγος δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τι έκαναν για να φτάσουν εκεί που έφτασαν, (αφού το ζω εκ των έσω) όπως επίσης και για το πόσο ικανοί είναι.Συγκρίσεις δε χωρούν με κανέναν από αυτούς, και ας μη τους ξέρω προσωπικά. Η κάθε απόπειρα σύγκρισης είναι ατυχής.

Με όλη την εκτίμηση που τρέφω στο προφίλ σου,χαλάρωσε λίγο γιατί γίνεσαι ενοχλητικός.Τιμή σας και καμάρι σας που ειδικεύεστε σε χειρουργικές ειδικότητες στην Αμερική αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να απαιτείτε υποκλίσεις.Αυτό απαίτησες παραπάνω.Στο λέω σε περίπτωση που δεν το αντιλήφθηκες.

Λιώσατε στο διάβασμα και ξεθεώνεστε στη δουλειά επειδή αυτή ήταν και είναι η επιλογή σας,για σας το κάνετε όχι για τους άλλους.Σε λίγα χρόνια θα βγάζετε τα μαλλιοκέφαλά σας,εσείς,όχι οι άλλοι.Να είστε υπερήφανοι για τα κατορθώματα σας,λοιπόν,το δικαιούστε αλλά μέχρι εκεί.-Επιτρέψτε...σε όλους τους υπολοίπους να λένε,να πιστεύουν και να κάνουν ό,τι θέλουν και κυρίως να μη νιώθουν κατώτεροι ή λιγότερο ικανοί από σας επειδή απλώς κάνανε άλλες επιλογές,για διάφορους λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι θέμα υποκλίσεων και ούτε αυτό απαίτησα. Αυτό μας έλειπε τώρα, για όνομα του Θεού! Ή εσύ μάλλον παρεξήγησες, απομονώνοντας μία φράση μου, ή εγώ δεν έγινα κατανοητός. Βάλε τα πράγματα σε context. Είπα καθαρά και ξάστερα, ότι οι συγκρίσεις είναι ατυχείς. Και ότι δεν μπορεί κάποιος να συγκρίνει τον έναν με τον άλλον. Επίσης, δεν θεωρώ ότι είναι οι μόνοι ικανοί. Ικανοί υπάρχουν παντού. Απλά αυτοί είναι σίγουρα απ'όσο μπορώ (εκ των έσω) να γνωρίζω καλά. Δεν υποτίμησα κανένα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μίλησα με γενικότητες, αλλά ταυτόχρονα συγκεκριμένα για αυτούς που κάνουν χειρουργικές ειδικότητες στις ΗΠΑ.

Επίσης, έγραψα και αυτό, εννοώντας ακριβώς αυτό που λέω παραπάνω. Ότι δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις όπως αποπειράθηκαν παραπάνω μεταξύ μας.

Όποιος δεν το ζει, δεν το καταλαβαίνει. Και όποιος δεν αντιλαμβάνεται, πολλές φορές δεν ξέρει να σέβεται. Αυτή η τελευταία πρόταση, ΔΕΝ πάει στον καντάβερ προσωπικά, αλλά γενικά, στα περί συγκρίσεων...

ΥΓ. Άσχετο, αλλά μιας και το ανέφερες, όσο για τα μαλλιοκέφαλά μας, μην είσαι τόσο σίγουρος για τίποτα. Ούτε επίσης για τις ΤΕΛΙΚΕΣ μας επιλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν τον ξέρω τον alefanto. Δεν παρακολουθώ το τόπικ για τις ΗΠΑ κ συνεπώς δεν το έχω συναντήσει ξανά αυτό το nick. Εγώ απάντησα σε ένα account που πετάχτηκε, προσπάθησε να μου την πει σαν bullie σε σχολείο χωρίς να χρησιμοποιεί κανένα επιχείρημα. Αν η πορεία κάποιου είναι αξιόλογη είναι άλλο θέμα. Η παρέμβασή του ήταν τύπου "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" και νομίζω οι περισσότεροι θα απαντούσαν με παρόμοιο τρόπο.

Η αγαπητή notbad ακόμα προσπαθεί να γ@μήσει με ξένα @@. Τώρα έφτασε στο επίπεδο να μας κατεβάσει το CV του alefantos για να ψαρώσουμε. Ζούμε νομίζω μεγάλες στιγμές. Θα αναγκαστώ να βάλω το νόημα των όσων έλεγα σε απλά ελληνικά για να αποφύγω παρεξηγήσεις με τους λοιπούς αμερικανοτραφείς.

Δεν εστίασε αγαπητή κανένας στο σώμα σου, όσο κ αν θες να το παίξεις άνετη κ ότι μας βουλώνεις το στόμα με τις εξυπναδίτσες σου. Αυτό που λέμε είναι ότι όσοι έχουν background που χρήζει σεβασμού αν δεν συμπεριφέρονται σαν εσένα. Εσύ είσαι ένα κλασσικό looseri απ τα γιαννενάκια που βρήκε θέση σε μια IMG friendly ειδικότητα κ νομίζει ότι έπιασε τον παπά απ' τους όρχεις. Αν δε χρειάστηκε να μπεις κ σε εργαστήριο για να βρεις αυτή την θέση στην οποία οι υπόλοιποι μπαίνουν απ το σπίτι τους, τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Σταμάτα σε παρακαλώ να μας λες τι γαμάτοι είναι οι υπόλοιποι στο US, μόνο κομπλεξική κ ανασφαλής φαίνεσαι. Εκεί που μας είπες τι super γκόμενος είναι ο αλέφαντος νομίζω έπιασες πάτο. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά γιατί τόση μισαλλοδοξία;

Και εμείς περάσαμε από Harvard, McGill, βγάλαμε δημοσιεύσεις, κάναμε παρουσιάσεις σε διεθνή συνέδρια, ταξιδέψαμε κτλ αλλά παρόλα αυτά η επιστροφή στα πάτρια εδάφη είναι ο πρωταρχικός και άμεσος στόχος. Και ας μειωθεί ο μισθός και ας μη μπορούμε να τρέξουμε στο απέναντι πάρκο και ας μην παίρνουμε το αεροπλάνο να κάνουμε διήμερα ταξιδάκια στη Montmartre, για να ξεφεύγουμε από τη μούχλα. Και όσο για την εκπαίδευση μας, αν υπάρχει θέληση και όρεξη όλα γίνονται...

Στη ζωή δε μετράνε μόνο τα λεφτά και η δόξα. Το θέμα είναι όταν θα΄ρθει η ώρα να κλείσουμε τα μάτια μας να μπορούμε να πούμε οτι ζήσαμε. Όπως ανέφερε ο Ortho ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του για τους δικούς του προσωπικούς λόγους...

Από εκεί και πέρα γιατί να τον κατακρίνουμε, δεν μπορώ να το καταλάβω. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί να επιβάλλουμε στον άλλο την άποψη ότι αυτό που κάνουμε εμείς είναι το καλύτερο και κανένας δεν μπορεί να μας φτάσει.

Και όπως είπε και o/η Clemence: ''Και για να απαντήσω στον topic starter, είναι αυτοί οι λίγοι που και πάνε στα δύσκολα χωρίς πλάτες και πετυχαίνουν χωρίς συμβιβασμούς που εγώ θεωρώ ότι πρόκοψαν. Στην Ελλάδα ή στην άκρη του κόσμου. ''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά γιατί τόση μισαλλοδοξία;

Στη ζωή δε μετράνε μόνο τα λεφτά και η δόξα. Το θέμα είναι όταν θα΄ρθει η ώρα να κλείσουμε τα μάτια μας να μπορούμε να πούμε οτι ζήσαμε.

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί να επιβάλουμε στον άλλο ότι αυτό που κάνουμε εμείς είναι το καλύτερο και κανένας δεν μπορεί να μας φτάσει.

rockon_NEW.gif

000respect.gif000respect.gif000respect.gif

Η αγαπητή notbad ακόμα προσπαθεί να γ@μήσει με ξένα @@.

Εσύ είσαι ένα κλασσικό looseri απ τα γιαννενάκια που βρήκε θέση σε μια IMG friendly ειδικότητα κ νομίζει ότι έπιασε τον παπά απ' τους όρχεις. Αν δε χρειάστηκε να μπεις κ σε εργαστήριο για να βρεις αυτή την θέση στην οποία οι υπόλοιποι μπαίνουν απ το σπίτι τους, τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Σταμάτα σε παρακαλώ να μας λες τι γαμάτοι είναι οι υπόλοιποι στο US, μόνο κομπλεξική κ ανασφαλής φαίνεσαι. Εκεί που μας είπες τι super γκόμενος είναι ο αλέφαντος νομίζω έπιασες πάτο. tomato.gif

Ρε φίλε Καντάβερ, δεν είναι κρίμα να προσπαθούμε να ευτελίσει ο ένας τον άλλο εδωμέσα? Εγώ τη νοτμπαντ την ξέρω προσωπικά και δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτό που περιγράφεις. Σε βεβαιώνω.

Όπως σωστά είπε η pas moi, να συμπληρώσω ότι η ζωή είναι μικρή. Αξίζει να βγάζουμε τα μάτια μας χωρίς λόγο και αιτία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Ortho: αξίζει, αξίζει, γιατί να μη βγάλουμε κ εμείς οι ψυχίατροι τα λεφτά μας; emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ είσαι ένα κλασσικό looseri απ τα γιαννενάκια που βρήκε θέση σε μια IMG friendly ειδικότητα κ νομίζει ότι έπιασε τον παπά απ' τους όρχεις.

Δηκτικός,κακεντρεχής και επιεικώς απαράδεκτος.Πόσα ψυχολογικά μαζεμένα,αναρωτιέμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηκτικός,κακεντρεχής και επιεικώς απαράδεκτος.Πόσα ψυχολογικά μαζεμένα,αναρωτιέμαι.

Μπα σε καλό σου, κοκκίνισα emblush

Οκ, το κόβω εδώ. Ortho το καταλαβαίνω ότι είναι φίλη σου κ μπορεί να μην είναι αυτό που περιγράφω. Εγώ απλά προσπάθησα να δώσω το point ότι η ιντερνετική της περσόνα το έχει καβαλήσει το καλάμι τον τελευταίο καιρό. Μέχρι εκεί.

Σταματάω εδώ. Νομίζω ότι είχαμε να πούμε το είπαμε. Κ αν είπαμε κ καμιά βαριά κουβέντα, νερό κ αλάτι. Με κάποιο τρόπο πρέπει να κάνει νούμερα κ το GM.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι ξεκικησε ενα νεο love story,που ολοι τοσο καιρο περιμεναμε με μεγαλη προσμονη,υστερα απο τις Δικατσομαχιες επονται οι Αμερικανομαχιες.

Ειμαι συγκινημενος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σταματάω εδώ. Νομίζω ότι είχαμε να πούμε το είπαμε. Κ αν είπαμε κ καμιά βαριά κουβέντα, νερό κ αλάτι.

Α, ρε Κρήτη λεβεντογέννα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος πιο πάνω, είπε αυτό:

Πάντως πολύ από εμάς δεν είχαμε καμία απολύτως διάθεση να πάμε σε αμερικάνικο νοσοκομείο ως γιατροί. Μην τα μηδενίζουμε όλα. Επειδή βγήκαμε στο εξωτερικό δε είμαστε και οι #$@# της γειτονιάς μας.

Και είναι και το ζουμί της υπόθεσης.

Και είναι γεγονός, πως είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν έχει ζωή να βγει στο εξωτερικό ή ακόμη και να βάλει τον κώλο του κάτω και να διαβάσει μη κλινικά μαθήματα σε μια ξένη γλώσσα, παρά για κάποιον που διασκεδάζει και έχει φίλους και προσωπική ζωή, επειδή το τίμημα που πληρώνει σε σχέση με τον πρώτο (που δεν έχει να χάσει τίποτα), είναι μεγάλο.

Δεν ισχύει για όλους, μα το παραπάνω αξίωμα βρίσκει εφαρμογή για τους περισσότερους.

Επίσης όπως αποδεικνύεται αργότερα, οι ιστορίες για τη μεγάλη και ενδιαφέρουσα ζωή στο εξωτερικό είναι μεγάλη μπαρούφα. Οι περισσότεροι/ρες που ξέρω και κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό, παρόλο που εκθειάζανε τη ζωή που ζούσανε έξω, όταν τους συναντάς και μετά από μερικά ποτά - τις μικρές ώρες των εξομολογήσεων-, κλαίνε για τις χαμένες ευκαιρίες και ότι δεν ζήσανε εδώ, ακόμη και χωρίς αρκετά λεφτά στην τσέπη. Και το μόνο σταθερό χαρακτηριστικό της εκεί ζωής τους, είναι η βόλτα στο σούπερ-μάρκετ, κανένα κρεβάτι απελπισίας, καμμιά 3ημερη εκδρομή σε άλλη χώρα και οι 10ημερες άδειες για κάποιο νησί του αιγαίου.

Τα παραπάνω χωρίς τίποτε το προσωπικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To πιο σωστό που είπε ο σύντεκνος είναι ότι "εδώ μέσα" όλοι περσόνες είμαστε και μπορεί οι περσόνες

μας να μοιάζουν κάπως ή πολύ με το "εκεί έξω" αλλά μπορεί και να μην μοιάζουν καθόλου.

Και ως περσόνες κρίνουμε και κρινόμαστε εδώ.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να κρίνουμε το "εδώ μέσα" του καθενός.

Εστω κι αν από κοντά μπορεί αυτός με τον οποίο μαλώνεις ιντερνετικά να είναι γνωστός σου

που τον συμπαθείς - και να μην το ξέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.