Jump to content

Προκόβουν οι Έλληνες στο Εξωτερικό;


Fidelio

Recommended Posts

περα απο την πλακα τωρα, νομιζω οτι δικη μου θεση πανω στο θεμα ειναι ο συγκερασμος των αποψεων της "απο το αμερικα με αγαπη" νοτμπαντ αλλα και της ιν βιτρο. εννοειται βεβαια οτι δε μπορουμε να καταφευγουμε σε αυθαιρετες γενικευσεις αφου ολα στη ζωη εξεταζονται κατα περιπτωσεις αλλα σε γενικες γραμμες υπαρχουν καποιες σταθερες. οπως για παραδειγμα εννοιες οπως " αυτοπεποιθηση", "αυτογνωσια" και "μετρο" δε βλαπτουν.

ειναι σαφες οτι δεν ειμαστε ολες το ιδιο. δε μπορει για παραδειγμα να συγκριθει ενα αστερι (ακομα και οταν εχει πατησει ηδη τη δεκαετια των τριαντα) που συνδυαζει ομορφια, παιδεια και προσωπικοτητα με μια δευτεροκλασσατη γκομενα αισθητικης κομμωτριας και δη συνοικειακου κομμωτηριου. και πιστεψτε με υπαρχουν πολλες και απο τις δυο κατηγοριες που μολις περιεγραψα. η δευτεροτριτη γκομενα οσο μπιμπο και να ειναι ποσο μακρυα μπορει να φτασει απο τη στιγμη που γαλουχηθηκε αποκλειστικα με το συνδρομο "πώς θα τυλιξω τον κελεπουρι-γαμπρο?" και τι εχει να επιδειξει?το πεντικιουρ -μανικιουρ και τα εξτενσιονς?

απο την αλλη βεβαια υπαρχει και η αλλη οψη η οποια αφορα κυριως τις κοπελες που εχουν πιο διευρυμενους οριζοντες.επανερχομαι στις λεξεις που προανεφερα.μια γυναικα που εχει το Background της, γνωριζει πολυ καλα ποια ειναι (αυτογνωσια) , εχει μια αυτοπεποιθηση (οχι βεβαια σε αλλαζονικα επιπεδα) και εχει και ενα μετρο στη ζωη της, εεεε τοτε δε μπορει, υπο κανονικες συνθηκες, θα βρει αυτο που ονειρευεται ακομα και στα 35 της.ωστοσο επειδη εγω συνηθιζω να προσπαθω να μην αεροβατω, καλο ειναι να εχει και κατα νου τη σοφη παροιμια "οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα" οποτε σε μια τετοια περιπτωση αυτοματα θα μεταπεσει στις κατηγοριες γυναικων που περιγραφει η ιν βιτρο. αρα θελει λιγο τα μυαλα ΜΕΣΑ στο κεφαλι και επιγνωση της πραγματικοτητας αλλιως η προσγειωση θα ειναι εξαιρετικα οδυνηρη.

τωρα οσο για καποιες μανταμιτσες που ΞΕΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ επιλεγοντας αφυσικα αταιριαστους συντροφους-συζυγους με μοναδικο γνωμονα την προωθηση των φιλοδοξιων τους (φοιτητριουλες με λεκτορες-και νταξει να ειναι ο μπραντ πιτ ο λεκτορας...θα τον γλεντησεις...για 5?10 χρονια? αλλα ποσοι πια να ειναι οι κουκλοι λεκτορες κτλ?) ε τοτε δεν αξιζουν τιποτα αλλο παρα το ΧΛΕΥΑΣΜΟ ολων μας. και ακομα και καθηγητριες να γινουν , επειδη τα πιπερατα Gossips παντα ερεθιζουν την περιεργεια ολων ,στους φοιτητικους διαδρομους ή στα πηγαδακια στις διαφορες κλινικες παντα θα αναπαραγονται οι ιστοριες των προσωπικων τους διαδρομων...

αυτα σε γενικες γραμμες.

κοριτσια να θυμαστε η δυνατοτητα της επιλογης ειναι ευλογια και σπουδαια υποθεση.το τριπτυχο "σκεφτομαι-συγκρινω-επιλεγω" μπορει να σας-μας οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα.ομως θελει συνεση και μετρο αλλιως σας βλεπω να λετε με καημο και οχι με χιουμοριστικη διαθεση φρασεις τυπου

"ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΝΟΚΡΑΤΙΑΣ".

αντε και καλα βολια χαχαχαχαχαχαχαχαχα.

ευχες απο νοτο μερια!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Last Reply

Αν ικανοποιώ τις ορέξεις μου;Δυστυχώς δεν τις ικανοποιώ, βασικά δεν τις έχω ικανοποιήσει ..τα τελευταία 7 χρόνια περίπου :P Πώς ελκύω τους εραστές μου; Με τον πλούσιο εσωτερικό μου κόσμο φυσικά

Άρα...να υποθέσω ότι δεν σου κάθονται συχνά οι παίδαροι που ονειρεύεσαι. Όταν σου κάθονται το κάνουν για τον 'πλούσιο εσωτερικό σου κόσμο'.Γιατί σε ξενίζει τότε όταν άλλοι λένε ότι έχουν τα προσόντα ψυχής να τραβήξουν αυτές που ποθούν?!

Όλοι έχουν τα κουσούρια τους, εσύ είσαι άσχημη, αυτοί είναι μεγάλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι σαφες οτι δεν ειμαστε ολες το ιδιο. δε μπορει για παραδειγμα να συγκριθει ενα αστερι (ακομα και οταν εχει πατησει ηδη τη δεκαετια των τριαντα) που συνδυαζει ομορφια, παιδεια και προσωπικοτητα Μία ξέρω που τα έχει όλα αυτά τα προσόντα τη Notbad. Θα έλεγα και τη Λιλ, αλλά δεν ξέρω πόσο ετών είναι.

τωρα οσο για καποιες μανταμιτσες που ΞΕΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ επιλεγοντας αφυσικα αταιριαστους συντροφους-συζυγους με μοναδικο γνωμονα την προωθηση των φιλοδοξιων τους (φοιτητριουλες με λεκτορες-και νταξει να ειναι ο μπραντ πιτ ο λεκτορας ΕΕΕ μα φυσικά δεν είναι Μπραντ Πιτ ο λέκτορας. Οχι να συγκίνουμε τώρα τους μεσιλιξ γέροντες(καμια 50χρονών και βαλε γιατρούς) με τον Μπραντ, λιγο ντροπη εδω μέσα...θα τον γλεντησεις...για 5?10 χρονια?Οικονομεία και στις σχέσεις κανουμε τώρα? Δε το συζητώ ανεβασε τη ταριφα, τους ρίχνεις αλλα ποσοι πια να ειναι οι κουκλοι λεκτορες κτλ? Και είναι και προκομένοι Έλληνες απο το εξωτερικό, μη το ξεχνας.) ε τοτε δεν αξιζουν τιποτα αλλο παρα το ΧΛΕΥΑΣΜΟ ολων μας. και ακομα και καθηγητριες να γινουν , επειδη τα πιπερατα Gossips παντα ερεθιζουν την περιεργεια ολων ,στους φοιτητικους διαδρομους ή στα πηγαδακια στις διαφορες κλινικες παντα θα αναπαραγονται οι ιστοριες των προσωπικων τους διαδρομων...

Δηλαδή επειδή αυτά τα Γκοσσιπς ερεθίσουν πάντα τη περιέργεια όλων να τις χλευάσουμε τις γκόμενες?

Δηλαδή ξέρεις εσύ καλύτερα από ένα λέκτωρ?

Αφου τη γουστάρει την 25αρα γιατί να τη κακοχαρακτηρίσεις? Άλλο πως τα καταφερε και νταλαβερίζεται(έχει πολλά νταλαβερια) μαζί του. Αμά είσαι ικανη να το κανεις και εσύ.

Και οι λέκτορες αξίζουν σε αυτή τη ζωή!!

αυτα σε γενικες γραμμες.

κοριτσια να θυμαστε η δυνατοτητα της επιλογης ειναι ευλογια και σπουδαια υποθεση.το τριπτυχο "σκεφτομαι-συγκρινω-επιλεγω" μπορει να σας-μας οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα.ομως θελει συνεση και μετρο αλλιως σας βλεπω να λετε με καημο και οχι με χιουμοριστικη διαθεση φρασεις τυπου

"ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΝΟΚΡΑΤΙΑΣ".

Ελεύθερη εγκυκλοπαιδική γνώση!! Αρεεεε τι κοινωνικη προσφορα είναι αυτη? Μόνο μέσα απο το γμ. Γι αυτό το γουστάρουμε.

αντε και καλα βολια χαχαχαχαχαχαχαχαχα.

ευχες απο νοτο μερια!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

. Ο Κώστας που πιστεύει ότι στα 40 θα είναι εύκολο να βρει 25χρονες κούκλες να του κάτσουν; Όποιος τις βρίσκει στα 20-25-30-35 θα τις βρει και στα 40. Όποιος δεν τις βρίσκει θα χτυπήσει κατι καλύτερο από το ΜΟ που χτυπούσε αλλά δεν θα σκοράρει υψηλά και εμένα μου φαίνεται θλιβερό να σε θέλει κάποια για τους τίτλους και τα λεφτά σου αλλά ο καθένας πορεύεται με αυτό που του αρέσει.

Εδώ ακριβώς είναι το λάθος σου. (Αλλά είσαι μικρή τελικά, έγραψες το 30 και με μπέρδεψες ότι είσαι μεγαλύτερη, οπότε δεν έπρεπε να είμαι τόσο απότομη μαζί σου).

Σε 5 χρόνια θα δεις με έκπληξη ότι όλοι αυτοί που τώρα εσένα δεν σου γεμίζουν το μάτι και τους κορόιδευες μέχρι πρότινος, τους συμφοιτητές σου λέω, αυτοί που στα 25 ενδεχομένως δεν "χτυπούσαν" ούτε θηλυκό κουνούπι, στα 35 επειδή θα είναι ΓΙΑΤΡΟΙ (μιλάμε πάντα για το Ελλάντα και όχι το Αμέρικα) θα έχουν γυναικομάνι να τους κυνηγάει. Σου μιλάω εκ πείρας, τα έχω δει αυτά τα πράγματα.

Το χειρότερο; Την ίδια στιγμή οι δικές σου προτάσεις/επιλογές θα μειώνονται αλματωδώς χρόνο με το χρόνο.

Αν λοιπόν δεν σκοπεύεις να μείνεις για πάντα στο Αμέρικα (αν και νομίζω ότι κι εκεί τα ίδια θα ισχύουν, δεν μιλάμε για τη Σουηδία ή το Βέλγιο, ας πούμε) και να πάρεις έναν ξένο άντρα, προετοιμάσου για την Ελληνική πραγματικότητα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Εχω ένα σωρό γνωστές από τη σχολή που σκέφτονταν όπως εσύ κι επειδή δεν το πήραν αλλιώς όταν έπρεπε, μετά τα 35 τους δεν βρίσκουν άντρα ούτε καν για περιστασιακή σχέση...

Οσο για τα πτυχία και τα διπλώματα, είναι μέρος της προσωπικότητας όλων μας, και βέβαια είναι άξια θαυμασμού από το άλλο φύλο. Μόνο που σε μια σεξιστική κοινωνία όπως η δική μας δεν έχουν τον ίδιο αντίκτυπο στον ψυχισμό αντρών και γυναικών.

Τέλος συμφωνώ με αυτόν που σου έγραψε ότι ο φαλλοκρατισμός από την ανάποδη δεν είναι η λύση που θα επιφέρει τις αλλαγές που χρειάζεται η Ελληνική (και όχι μόνο) κοινωνία.

Ασφαλώς δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις τι σου γράφω. Ελα πάλι να τα ξαναπούμε σε μια πενταετία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα...να υποθέσω ότι δεν σου κάθονται συχνά οι παίδαροι που ονειρεύεσαι. Όταν σου κάθονται το κάνουν για τον 'πλούσιο εσωτερικό σου κόσμο'.Γιατί σε ξενίζει τότε όταν άλλοι λένε ότι έχουν τα προσόντα ψυχής να τραβήξουν αυτές που ποθούν?!

Όλοι έχουν τα κουσούρια τους, εσύ είσαι άσχημη, αυτοί είναι μεγάλοι...

Δεν την ξέρω την κοπέλα, αλλά σίγουρα δεν είναι άσχημη, λογικά πιστεύω πως πρέπει να είναι όμορφη

κιόλας, επίσης γυμνασμένη, έξυπνη και από εύπορη οικογένεια και από εκεί αντλεί αρκετή αυτοπεποίθηση.

Μόνο που δεν αντιλαμβάνεται ότι η ομορφιά είναι διαφορετική στο γυναικείο μυαλό και στο αντρικό.

Οπως και η docev έγραψε υποτιμητικά για τις μπίμπο ή πως το είπε.

Αλλά τους άντρες ουδόλλως τους απασχολούν τα υποτιμητικά που λέτε εσείς.

Κορίτσια αν δεν προσέχετε τι σας λένε οι άντρες φίλοι, τα αδέρφια, τα ξαδέρφια σας και αναπαράγετε το

Sex and the city νομίζοντας ότι είναι πραγματικότητα, δεν γίνεται δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασφαλώς δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις τι σου γράφω. Ελα πάλι να τα ξαναπούμε σε μια πενταετία.

Αμαν ρε κοπελιά κάθε φορά όταν μιλάς σε κάποιον μικρότερό σου, καταλήγεις στη παραπάνω φραση.

Έλα σε μια πενταετία, έλα σε μια δεκαετία, έλα σε μια εικοσαετία(το παράκανα μου φαίνεται).

Επειδή εσύ είσαι μεγαλύτερη νομίζεις πως τα ξέρεις όλα μέσα από την εμπειρία και τα χρόνια?

Γιατί θεωρείς πως γνωρίζεις τι ακριβώς σκέφτονται οι άντρες?

Μήπως έχεις κάνει λάθη και από εγωισμό και μόνο θεωρείς πως έπραξες το σωστό, αποφεύγοντας να κατηγορίσεις τον εαυτό σου για να μη θίξεις τον εγωισμό σου?

Της γυναικας η καρδιά είναι μια αβυσσός....εεε δεν θα ναι και 45000 μέτρα κατω απο την επιφάνεια της θάλασσας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαν ρε κοπελιά κάθε φορά όταν μιλάς σε κάποιον μικρότερό σου, καταλήγεις στη παραπάνω φραση.

Έλα σε μια πενταετία, έλα σε μια δεκαετία, έλα σε μια εικοσαετία(το παράκανα μου φαίνεται).

Εσύ προσωπικά μπορείς να έρθεις και αύριο, αλλά με τον κηδεμόνα σου. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

She claims to be fugly...I have no reason to disbelieve her.Admittedly its often the privileged and the lucky who hold such bigoted opinions.Its fortuitous that Notbad fancies the handsome studs first and foremost, because not many mature men (and I'm not referring to age) would find women with such an attitude worth a second night.

Invitro you seem to have grasped the sad truth of the matter.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

She claims to be fugly...I have no reason to disbelieve her.Admittedly its often the privileged and the lucky who hold such bigoted opinions.Its fortuitous that Notbad fancies the handsome studs first and foremost, because not many mature men (and I'm not referring to age) would find women with such an attitude worth a second night.

Invitro you seem to have grasped the sad truth of the matter.

Καλέ ούτε πρώτη βραδιά! Σιγά μην έχει και δεύτερη emcolgate' Τώρα είναι περίεργο να μας αρέσουν και οι ωραίοι; Ήμαρτον κύριε τί άλλο θα ακούσουν τα ροζ τρυφερά αυτάκια μου. Και είναι και ένδειξη ακραίου φεμινισμού. Μά'στα. Δεν θα μείνω με κάποιον απλά και μόνο γιατί είναι ωραίος (για πολύ :P).

Πρώτα πρώτα εμένα οι μικρές δεν μου φταίνε σε τίποτα. Υπήρξα πιτσιρίκα, από τις πιο ζωηρές, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η λαγνεία είναι αμαρτία :P και μια χαρά κάνουν και παίζουν οι πιτσιρίκες. Θλιβερό είναι ότι οι 40ρηδες νομίζουν ότι οι πιτσιρίκες που αξίζουν θα τους κάτσουν. Να το θέλουν είναι το φυσιολογικό, να το περιμένουν είναι το περίεργο. Γιατί δύσκολα θα γίνει. Κι εμένα όταν μου την έπεφταν 35ρηδες, με τον 22χρονο έφευγα. Ε γιατί το νιάτο θέλει νιάτο. Μια χαρά ο 35ρης αλλά βαρετός...και μέσα στο άγχος. Αναρωτιέμαι ακόμα τί κρεβάτι θα κάνουν (βρε ινβίτρο αντί να μας πρήζεις με τις συνταγές πώς να τυλίξετε γαμπρό δεν δίνεις καμιά εκ των έσω πληροφορία; :P - σε πμ αν γίνεται γιατί θα έχω και ερωτήσεις)

Για μένα ζευγάρι είναι κάτι πολύ παραπάνω από το θέλω να σε τυλίξω ή θα σε παρατήσω όταν μεγαλώσεις. Είμαι ευτυχισμένη σε μια σχέση γιατί απλά ο σύντροφός μου με δέχεται και τον δέχομαι, γουστάρουμε, είμαστε ερωτευμένοι, κα*λωμένοι, τρελαμένοι, στα ωραία μαζί, στα χάλια μαζί. Σχέση όχι μπουρδέλο. Προφανώς όλο αυτό εγώ πρέπει να το μετατρέψω σε υστερία από μέρους μου ή αυτός να μεταμορφωθεί και να μου πει αύριο γέρασες, και να χωρίσουμε. Ε αν είναι να γίνει, θα γίνει. Ίσως και να δεχόμουν να αλλάξω πολλά για μια σχέση, αλλά την ηλικία μου και να ήθελα δεν μπορώ να την αλλάξω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sheclaims to be fugly...I have no reason to disbelieve her.Admittedly itsoften the privileged and the lucky who hold such bigoted opinions.Itsfortuitous that Notbad fancies the handsome studs first and foremost,because not many mature men (and I'm not referring to age) would findwomen with such an attitude worth a second night.

Invitro you seem to have grasped the sad truth of the matter.

Notbad βαλε φωτο και λυσε μας την απορια :D

ΕΓΩ λοιπόν που έχω δει τη νοτμπαντ στην πραγματικότητα από κοντά μπορώ να σας πω ότι είναι μια χαρά γκομενάκι και άρα μπορεί να κάνει ό,τι επιλογές της γουστάρουν. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε ο όρθο δεν πιάνεται είναι φίλος μου. Αντικειμενικά είμαι κοντή, χοντρή και άσχημη, τώρα ΚΑΙ γριά...πραγματικά δεν ξέρω πού θα φτάσει το χάλι μου :P

ΥΓ ανταποδίδω την φιλοφρόνηση dear ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρεπει να έχει συζητηθεί πολλες φορές στο παρελθόν το θέμα εδώ μέσα του τι θέλουν οι γυναίκες και φυσικά τι μπορούν να πάρουν από αυτά.... Η απάντηση είναι πολύ πιο εύκολη από την αντίστοιχη για τους άντρες. Σε γενικές γραμμές η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθούν είναι ότι κανείς δεν ξέρει τι θέλετε γιατί κάθε μια θέλει και διαφορετικά πράγματα.... Από αυτά που της λέει το λιμπικ της μέχρι αυτά πυ τη έδωσε η δεν της έδωσε ο μπαμπάς της μέχρι αυτά που της λέει η φωνή στην ψυχωσικη κρίση.

Βασικοί νόμοι σύμφωνα με την θεωρία της εξέλιξης και της επιβίωσης υπάρχουν.

Αυτοί ως γνωστό φιλτραρονται μεσαι από τις κοινωνικές συνθήκες γιατί πλέον δεν επιβοωνουμε μέσα στο μπους αλλά στο Ζωγράφου...

Ακόμη και οι απόψεις της αξιολογοτατου νοτμπαντ ως ένα βαθμό είναι φιλτραρισμενες μέσα και από τα μιντια ως κάποιο βαθμό (όχι περισσότερο η λιγότερο από τις δικές μου βέβαια).

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ άλλο στο θέμα γιαιτ δεν είμαι και ειδικός, ότι διαβάζω σε εφημερίδες κτλ και παρατηρώ... Ένας βασικός ας πούμε κανόνας που τον ξέρουν σε όλα τα κράτη φυλές διαχρονικά είναι ότι ο άντρας θα φτιάξει τα παιδιά του με εκείνη που υπό τις συνθήκες θα του κάνει τα πιο υγιή καλύτερα παιδιά ενώ η γυναίκα με εκείνον που θα τις επιτρέψει να τα αναθρεψει με ασφάλεια. Για αυτό είναι πιο εύκολο ένας 40αρης να παντρευτεί. 25 χρόνο παρά το αντίθετο. Αυο είναι ένα γενικό πλάνο που δεν ισχύει σε όλους γιατί δεν ασκούμε όλοι τπ ίδιο έλεγχο στα «ένστικτα» ούτε πήραμε ή δεν πήραμε τα ίδια πράγματα από τους γονείς μας.

Θα συμφωνήσω σε κάτι που είπε η νοτμπαντ... Ένας γοητευτικος 25χρονος θα είναι μαλλονκι στα 40 του και θα πάρει πράγματα (πιο σπάνια ισχύει ίσως για τις γυναίκες). Αντίθετα αυτός που δεν είναι τόσο μικρός πρέπει να προσπαθήσει δίπλα και παραπάνω ... Αν γίνεται.

Πάντως η συζήτηση έχει μπλέξει γιατί απλά γίνονται πολλές συζητήσεις ταυτόχρονα ( ο καθένας με τον εαυτό μαλιστα). Ποιο είναι το ερώτημα;

Αν μπορεί ένας 40χρονος γιατρός να βρει μια ωραία 25 Χρόνη; Αν μπορεί ένας Έλληνας γιατρός; Ενας Αμερικανός; Ενας μη γιατρός; Ενας ιερέας; Αν αυτή είναι ωραία; Εξυπνη; Με μαλλιά; Αν είναι σωστό αυτό (χαζό λέξη), αν είναι συχνό; Αν μας αρέσει η όχι; Το 2009; 2010; 1852;

Ποιο ακριβώς είναι το ερώτημα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το δύσκολο ερώτημα...άκου "δεν ξέρουμε τι θέλουν οι γυναίκες"...φυσικά και ξέρουμε...Να ασχολούμαστε μαζί τους σε άλλοτε άλλη ένταση, όσο αυτές είναι ξύπνιες... Στα έχει ζαλίσει ποτέ γυναίκα ενώ κοιμάται; ΠΟΤΕ. :P

Μια προφητεία που θα βγει το 2012 λέει επίσης ότι αρέσκονται σε υψηλές IV bolus δόσεις από λέξεις που αρχίζουν από "Π" ( προδέρμ για παράδειγμα...)

Δοκίμασέ το και πές μου μετά.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Θλιβερό είναι ότι οι 40ρηδες νομίζουν ότι οι πιτσιρίκες που αξίζουν θα τους κάτσουν. Να το θέλουν είναι το φυσιολογικό, να το περιμένουν είναι το περίεργο. Γιατί δύσκολα θα γίνει. Κι εμένα όταν μου την έπεφταν 35ρηδες, με τον 22χρονο έφευγα. Ε γιατί το νιάτο θέλει νιάτο.

Πόσες φορές θα χρειαστεί να σου εξηγήσω ότι δεν μιλάμε για σένα προσωπικά εδώ; Αν τα βλέπεις όλα υπό το πρίσμα της εγωπάθειας (ακόμα και η δήθεν δήλωση ότι είσαι άσχημη δεν έχει άλλο στόχο παρά να γυρίσει την κουβέντα επί προσωπικού) δεν μπορούμε να κάνουμε δουλειά.

Γιατί αν δεν καταλαβαίνεις ότι εσύ έχεις χρήματα από τον μπαμπά σου (πράγμα που κάνει μπαμ) και άρα δεν είσαι η μέση ελληνίδα και σκασίλα σου για τα χρήματα, τη φήμη, το κύρος κλπ του 40ρη γιατρού (τα ΄χεις κι από μόνη σου αυτά), αυτό δεν σημαίνει ότι τα έχουν άλλες 100.000 κοπέλες της ηλικίας σου. Από τις οποίες οι μισές τουλάχιστον (και λίγα λέω) τον γιατρό τον βλέπουν σαν κελεπούρι.

Και όχι, το θέμα μας εδώ δεν είναι το σεξ - όπου, παρεμπιπτόντως οι 40ρηδες δεν υστερούν καθόλου - αλλά το αν μπορεί ο 40ρης γιατρός να έχει μια 25χρονη. Κι εγώ σου λέω ότι και μπορεί και το κάνει και θα το δεις να γίνεται. Τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας βασικός ας πούμε κανόνας που τον ξέρουν σε όλα τα κράτη φυλές διαχρονικά είναι ότι ο άντρας θα φτιάξει τα παιδιά του με εκείνη που υπό τις συνθήκες θα του κάνει τα πιο υγιή καλύτερα παιδιά ενώ η γυναίκα με εκείνον που θα τις επιτρέψει να τα αναθρεψει με ασφάλεια.

Αυτό είναι πολύ σωστό. Και σε βοηθάει να καταλάβεις τι θέλουν οι γυναίκες. Κυρίως ασφάλεια και προστασία. Στις πρωτόγονες εποχές αυτό σήμαινε να έχουν το πιο δυνατό αρσενικό, σήμερα σημαίνει κυρίως χρήματα και κύρος (κοινωνική θέση, γνωριμίες) από την πλευρά του άντρα.

Ας μην κρυβόμαστε, το 90% όσων γίναμε γιατροί καταγόμαστε από σχετικά εύπορες έως πολύ εύπορες οικογένειες. Κάτι που αυτόματα δίνει στον άντρα γιατρό όλα τα προσόντα που τον κάνουν ελκυστικό στα μάτια των περισσότερων γυναικών και παράλληλα δημιουργεί πρόβλημα στη γυναίκα γιατρό. Γιατί εκείνη πρέπει να ψάξει για άντρες με ακόμα περισσότερο κύρος (οικονομικό και κοινωνικό) από την ίδια. Κάτι που δεν είναι εύκολο.

Τώρα, μιλάμε για το πως σκέφτονται ο μέσος άντρας και η μέση γυναίκα, έτσι;

Αν πάμε σε κάτι ονειροπαρμένους, καλλιτέχνες πχ εκεί ΙΣΩΣ να υπάρχουν πιο ευγενικά κριτήρια από το χρήμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι οκ, είναι μια κλασική αρχή ας πούμε αλλά έγραψα κι αλλά από κατω. Είναι λάθος νομίζω να την μεταφέρουμε στην πραγματική ζωή όπως είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι οκ, είναι μια κλασική αρχή ας πούμε αλλά έγραψα κι αλλά από κατω. Είναι λάθος νομίζω να την μεταφέρουμε στην πραγματική ζωή όπως είναι.

H διαφορά στη σκέψη μας (και στη σκέψη της notbad ενδεχομένως) είναι ότι εγώ (λόγω και ηλικίας αν θέλετε) αναφέρομαι σε ζευγάρια με μακροχρόνιες σχέσεις και γάμους.

Οταν λέμε για ζευγάρια που περνάνε μαζί 2 μήνες ή ένα χρόνο και μάλιστα σε ηλικίες 20 κάτι, αυτό δεν λέει τίποτα. Μακροχρόνια ζευγάρια είναι αυτά που έχουν ξεπεράσει τα 2,5 με 3 χρόνια (έχει σημασία αυτό το όριο - διαβάστε τις βιοχημικές μεταβολές που γίνονται στο σώμα τα πρώτα 2,5 με 3 χρόνια) και συνεχίζουν να ζουν μαζί (αναθρέφοντας και παιδιά συνήθως).

Εάν προσέξεις, θα δεις ότι σε όλα αυτά τα ζευγάρια η σχέση διατηρείται επειδή ο άντρας αισθάνεται ότι η γυναίκα είναι πιο νέα και ελκυστική (και άρα αποτελεί "τρόπαιο" καταξίωσης ως προς τους άλλους άντρες και η γυναίκα ότι της παρέχεται ασφάλεια και προστασία.

Περίμενε να ανεβάσω και μια μελέτη που μου έστειλαν πριν από λίγες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί οι άντρες πρέπει να διαλέγουν νέες και όμορφες συντρόφους

Τρίτη, 27/10/2009

Το μυστικό για έναν ευτυχισμένο γάμο για τους άνδρες, βρίσκεται στην επιλογή μιας γυναίκας έξυπνης που να είναι, τουλάχιστον, κατά πέντε χρόνια νεότερή τους και οπωσδήποτε όμορφης. Τέτοια ζευγάρια είναι πιθανότερο να διαρκέσουν στο χρόνο, ιδιαίτερα εάν δεν είναι έχουν μπει στην περιπέτεια ενός διαζυγίου από προηγούμενο γάμο, λένε επιστήμονες από το Ηνωμένο Βασίλειο.

Τα ευρήματα μιας πρόσφατης εργασίας για το θέμα, η οποία δημοσιεύεται στην Ευρωπαϊκή εφημερίδα Operational Research, διεξήχθησαν μετά από συνεντεύξεις σε περισσότερα από 1500 ζευγάρια, τα οποία είχαν σοβαρή σχέση ή ήταν παντρεμένα. Πέντε χρόνια αργότερα από την έναρξη της εργασίας, έγινε μια δεύτερη επαφή με τα ζευγάρια έτσι ώστε να διαπιστωθεί πόσα από αυτά ήταν ακόμα μαζί και πόσα όχι, καθώς και πόσο χρόνο διήρκεσαν οι γάμοι που τελικά χάλασαν.

Διαπιστώθηκε, λοιπόν, ότι οι σχέσεις που συνάπτονται από ζευγάρια όπου η ηλικία των γυναικών είναι μεγαλύτερη από αυτή των ανδρών, οι πιθανότητες να παραμείνουν μαζί είναι τρείς φορές περισσότερες από εκείνα που δεν έχουν διαφορά ηλικίας, ενώ όταν η κατάσταση είναι αντίστροφη, δηλαδή η γυναίκα είναι μικρότερη του άνδρα, τότε οι πιθανότητες να αποκτήσουν μια υγιή μακροχρόνια σχέση, ή γάμο, αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

Πλεονέκτημα για μια τέτοια σχέση, φαίνεται να αποτελεί και το υψηλό επίπεδο μόρφωσης μιας γυναίκας, αφού παρατηρήθηκε ότι οι άνδρες με χαμηλότερο μορφωτικό επίπεδο από εκείνο των συντρόφων τους, είναι πολύ πιο ευτυχισμένοι.

Σημαντικό ρόλο παίζει και ένα προηγούμενο διαζύγιο. Εάν ένα μέλος του ζευγαριού έχει στο παρελθόν πάρει διαζύγιο, κάνει τη σχέση περισσότερο ασταθή από ότι εάν και τα δυο μέλη έχουν περάσει την ίδια κατάσταση.

Ο Δρ Emmanuel Fragniere και οι συνεργάτες του λένε ότι «Οι άνδρες και οι γυναίκες διαλέγουν τους συντρόφους τους με βάση την αγάπη, τη σωματική έλξη, την ομοιότητα στα γούστα, τη συμπεριφορά και τις κοινές αξίες. Η χρήση όμως αντικειμενικών παραγόντων, όπως είναι η ηλικία, η εκπαίδευση και οι πολιτιστικές επιλογές, μπορεί να συμβάλει στη μείωση των διαζυγίων».

Πηγή: BBC

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί οι άντρες πρέπει να διαλέγουν νέες και όμορφες συντρόφους

Τρίτη, 27/10/2009

Το μυστικό για έναν ευτυχισμένο γάμο για τους άνδρες, βρίσκεται στην επιλογή μιας γυναίκας έξυπνης που να είναι, τουλάχιστον, κατά πέντε χρόνια νεότερή τους και οπωσδήποτε όμορφης.

Οι άσχημες γυναίκες στον Καιάδα,να μην τεκνοποιήσουν,να τις εξαφανίσει ο ρατσισμός('οχι η φυσική επιλογή)...Ανεβάζεις αυτή την έρευνα ώς επιχείρημα;Η ανάγνωση της πρώτης πρότασης είναι αρκετή για να μη συνεχίσει κάποιος την ανάγνωσή και να τη θεωρήσει trash αν έχει στοιχειώδη επαφή με τον αληθινό κόσμο.Άκου οπωσδήποτε όμορφη...Το άλλο θλιβερό σημείο είναι ότι η έρευνα είναι φαλλοκρατική.Όλα τα σημεία που επισημαίνει έχουν να κάνουν με το πώς οι άνδρες θα επιλέξουμε,πως οι άνδρες δε θα βαρεθούμε,πως οι άνδρες θα αισθανομαστε καλύτερα.'Οσο δουλικά έχεις αποδεχτεί τον τίτλο γριά άλλο τόσο έχεις αποδεχτεί και τον τίτλο ασθενές φύλο.Κι επειδή επιμένεις οτι ξέρεις πως σκέφτονται οι άνδρες να σου πω ότι δεν είναι καθόλου γοητευτικό αυτό που βλέπω στα γραπτά σου για έναν άντρα που ψάχνει μια σύντροφο ισαξια του να συμπορευτεί και όχι απλώς να βολευτεί ο εαυτούλης του με τον καλύτερο τρόπο και να βγάλει και την κοινωνική υποχρέωση του κάνω οικογένεια.Μετά σας φταίμε εμείς.Μόνες σας τρώτε τα μούτρα σας.Και για να σου πω την αλήθεια δε σας λυπάμαι καθόλου όσες σκέφτεστε έτσι.Αυτή είναι η άποψή μου και συγγνώμη αν γίνομαι προσβλητικός,ο στόχος δεν ήταν να σε προσβάλλω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος συμφωνώ με αυτόν που σου έγραψε ότι ο φαλλοκρατισμός από την ανάποδη δεν είναι η λύση που θα επιφέρει τις αλλαγές που χρειάζεται η Ελληνική (και όχι μόνο) κοινωνία.

Δεν αναφερόμουν στο φεμινισμό.Aναφερόμουν στο ότι όπως εσύ κατηγοριοποιείς τόσο αβίαστα γυναίκες και άνδρες,το ίδιο έκανε και εκείνη στις πρώτες δημοσιεύσεις της αλλά από την ανάποδη.(Μετά μαλάκωσε,ίσως επειδή κατάλαβε ότι έφασκε και αντέφασκε.)Ο σαραντάρης θα έχει σίγουρα κοιλιά και φαλάκρα,η εικοσιπεντάχρονη κ*ύλα και απόφοιτη του Ηarvard σίγουρα δε θα διαλέξει τον τριανταπεντάρη και το σαραντάρη...Η γοητεία ενός ανθρώπου,η ποιότητά του,η δύναμή του και η ελξη που ασκεί στο άλλο φύλο δεν εξαντλούνται σε μια ημερομηνία γέννησης,ένα ωραίο πρόσωπο,μια φαλάκρα,μια υπερβολικά φουσκωμένη τσέπη,ένα πτυχίο από ένα καλό πανεπιστήμιο.Βρίσκω πολύ ρηχή τη συζήτηση από την αρχή της.Υποτιμά ακραία το γυναικείο φύλο,υποτιμά την ανθρώπινη φύση και εξυψώνει το life-style και τις ταμπέλες.Πριν 5 χρόνια έτσι σκεφτόμουν κι εγώ.Ήμουν ακόμη πιο ρηχός για την ακρίβεια.Έπαθα και έμαθα όμως.Η ζωή είναι αλλού,φίλοι μου.Η ευτυχία δεν είναι απαραίτητα απαστράπτουσα και ποτέ δεν την παίρνεις έτοιμη...Ο καθένας,βέβαια,δικαιούται να επιλέξει τι θέλει από τη ζωή του και να μη δώσει λογαριασμό σε κανένα.Σας χαιρετώ.Καλό απόγευμα Δευτέρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μας ενδιαφέρουν τι λένε οι φούστηδες οι Άγγλοι. Από έρευνα που έγινε στο Ηνωμένο Βασίλειο διαπυστώθηκε πως τουλαχιστον το 40-50% από το σύνολο του γενικού πληθυσμού....τη κουνανε την αχλαδιά, το πνιγουν το κουνελι, το γυαλίζουν το πόμολο κ.α.

Εδώ είναι Ελλάδα, εάν το ξέχασες.

Και καλό μήνα!!

Μια ζωή....καψούρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οσο δουλικά έχεις αποδεχτεί τον τίτλο γριά άλλο τόσο έχεις αποδεχτεί και τον τίτλο ασθενές φύλο.Κι επειδή επιμένεις οτι ξέρεις πως σκέφτονται οι άνδρες να σου πω ότι δεν είναι καθόλου γοητευτικό αυτό που βλέπω στα γραπτά σου για έναν άντρα που ψάχνει μια σύντροφο ισαξια του να συμπορευτεί και όχι απλώς να βολευτεί ο εαυτούλης του με τον καλύτερο τρόπο και να βγάλει και την κοινωνική υποχρέωση του κάνω οικογένεια.Μετά σας φταίμε εμείς.Μόνες σας τρώτε τα μούτρα σας.Και για να σου πω την αλήθεια δε σας λυπάμαι καθόλου όσες σκέφτεστε έτσι.Αυτή είναι η άποψή μου και συγγνώμη αν γίνομαι προσβλητικός,ο στόχος δεν ήταν να σε προσβάλλω.

Αγόρι μου, εγώ προσωπικά είμαι σχεδόν μια δεκαετία παντρεμένη πλέον, και ουδόλως με απασχολεί το αν θα με πει γριά ο συνομήλικος συνάδερφός μου ή αν θα πιστέψεις εσύ για μένα ότι έχω αποδεκτεί τον όρο "ασθενές φύλο" και το επικροτώ κιόλας.

Το ό,τι κάνω μια (κατά τη γνώμη μου πάντα) κοινωνιολογική ανάλυση αυτών που βλέπω γύρω μου, σε φίλους και γνωστούς στην ηλικία μου, δεν σημαίνει καθόλου ότι μιλάω για τα προσωπικά μου (κι όσο κι αν προσπαθείτε να γυρίσετε τη συζήτηση επί προσωπικού, δεν πιάνει! )

Ναι, διατείνομαι ότι ξέρω καλά πως σκέφτεται ο μέσος όρος των αντρών στη χώρα μας. Ενας από τους λόγους που το πιστεύω αυτό, είναι πως εδώ και μια δεκαετία δεν συμμετέχω πια στο ερωτικό παιχνίδι, οπότε οι άντρες φίλοι μου ενδεχομένως μου λένε αλήθειες που δεν θα ομολογούσαν ποτέ στις κοπέλες με τις οποίες φλερτάρουν.

Εσύ πάλι, δεν είναι ανάγκη να μυγιάζεσαι: είπα 150 φορές ότι εδώ μιλάμε για τον μέσο Ελληνα και όχι για σένα προσωπικά που (θέλεις να) είσαι διαφορετικός. Και μαγκιά σου αν το καταφέρεις. Ελπίζω βέβαια αυτή η μαγκιά να μην εξαντληθεί στο να πάρεις μια μεγαλύτερη γυναίκα, έτσι από αντίδραση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό απόγευμα Δευτέρας.

Και...που 'σαι; Θα σου πω κάτι, να δούμε αν θα το πιάσεις...

"..γεννήθηκα στο ραντεβού της νύχτας με τη μέρα,

κάποια ζεστή Αυγουστιάτικη Δευτέρα..."

emcolgate

Δίκαιος...κόψε κάτι βρε παιδί μου...άκου 40 με 50%..

Παγκοσμίως 10% είναι το ποσοστό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγόρι μου, εγώ προσωπικά είμαι σχεδόν μια δεκαετία παντρεμένη πλέον, και ουδόλως με απασχολεί το αν θα με πει γριά ο συνομήλικος συνάδερφός μου ή αν θα πιστέψεις εσύ για μένα ότι έχω αποδεκτεί τον όρο "ασθενές φύλο" και το επικροτώ κιόλας.

Eνώ αν ήσουν ανύπαντρη,θα έπρεπε να σε απασχολεί αν θα σε πει γριά ο συνομήλικος συνάδελφός σου στα τριανταπέντε και κάτι σου(αν κατάλαβα καλά)ή το τι θα πιστέψω εγώ για σένα,ε;XAXA.Κυρία μου,σας παραδίδω τα όπλα μου,δεν παλεύεστε.Τελικά δε θα πάψω ποτέ να εκπλήσσομαι με το πόσο απεγνωσμένα σημαντικός είναι ο γάμος για κάποιες γυναίκες.Σαν να τους δίνει ταυτότητα και να επικυρώνει την επιτυχία της θηλυκής τους φύσης.Θλιβερό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.