Jump to content

Προκόβουν οι Έλληνες στο Εξωτερικό;


Fidelio

Recommended Posts

Αυτό που είναι κρίμα είναι να μην καταλαβαινόμαστε ενώ μιλάμε όλοι ελληνικά.Μπορεί να μην το διατύπωσα με σαφήνεια. Αυτό που ενοώ είναι πως δεν είμαι σίγουρη πως ωφελεί η προσπάθεια αφού θεωρούμε δεδομένο ότι θα υπολείπεται ελληνικής παιδείας. Σ' αυτό αν δεν κάνω λάθως συμφωνήσαμε όλοι.

Το αν είναι προσόν να είναι κανείς έλληνας είναι μια άλλη (off topic) κουβέντα στην οποία θα πρέπει να καθοριστούν αρκετές παράμετροι, όπως για το που αναφέρεται το πλεονέκτημα (γονιδιακό, κοινωνικό, ιδεολογικό, πλεονεκτημα επιβίωσης ίσως; δεν ξέρω τι προτιμάτε).

Σίγουρα πάντως δεν θα αναλάβω το σύνολο της ευθύνης που δεν πηγαίνει το κράτος μπροστά. Ας την μοιραστούμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Last Reply

Ortho, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι εγώ ήμουν ευγενική και δεν είχα πρόθεση να προσβάλω κανέναν σε αντίθεση με εσένα.

Μπορεί να μην πρόσεξα ότι δεν μιλούσες για μένα επειδή παρέθεσες το ποστ μου και ήταν επόμενο να πάρω προσωπικά.

Νομίζω ότι πάλι δεν πρόσεξες ότι δεν μιλούσα για σένα. Το δις εξαμαρτείν :P Δε σου φταίει κανείς εάν δεν πρόσεξες τι έγραφα και το πήρες προσωπικά!

Πόσες φορές να στο πω ότι δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά σε αυτούς που βιάστηκαν (λόγω απειρίας ή λόγω ηλιθιότητας, ελπίζω το πρώτο) να κρίνουν ότι γκρινιάζουμε για τις επιλογές μας, κλπ... Ας μου βρει το αντίστοιχο ποστ και ας με κάνει quote. Τότε, θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη και θα πάω να κοιταχτώ για Alzheimer. :P

Δεν θέλω να σε σοκάρω αλλά και για όσους ζουν Ελλάδα αποτελεί αξίωμα ότι ο καθένας γίνεται πολίτης της χώρας από την οποία αποκομίζει βιώματα. Eίναι μια χιλιοειπωμένη αλήθεια. Έτσι αν σκοπεύει κανείς να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει τα παιδιά του στο εξωτερικό, μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστεί με αυτήν την ιδέα.

Είναι πολύ δύσκολο να με σοκάρεις. Αυτή η "χιλιοειπωμένη" αλήθεια δεν είναι τόσο προφανής, ιδιαίτερα η έκτασή της, αν δεν τη ζήσεις. Και στο κάτω κάτω, αν είναι γνωστή σε εσένα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι γνωστή σε όλους τους συνομιλητές του φόρουμ. Και ξαναλέω ότι ακόμη σε εμένα που ήμουν ήδη στο εξωτερικό χρόνια, τώρα αρχίζω και αντιλαμβάνομαι την απολυτότητα αυτού του πράγματος... Παλιά έλεγα ότι, ε, δεν μπορεί, "αν θέλεις, πάντα υπάρχει τρόπος να γίνουν τα παιδιά σου Έλληνες". Τώρα είναι από τις λίγες φορές που δηλώνω ότι είμαι απόλυτος σε κάτι.

Μιλάω για συμβιβασμό και δεν βλέπω που είναι το κακό σ' αυτό.(Μάλλον αυτό είναι το σημείο που δεν κατάλαβες)

Καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απ'όσα δείχνω ;) Το αν κανείς θα συμβιβαστεί, αυτό είναι προσωπική του υπόθεση και ουδεμία σχέση έχει με την χιλιοειπωμένη αλήθεια. Μάλιστα, ιδιαιτέρως άσχετο είναι κάποιος να εφευρίσκει από το πουθενά ότι γκρινιάζω ή ότι "ζαλίζω", ή ότι γουστάρω καλύτερη ιατρική εκπαίδευση, ή χρήματα. Απορώ τόση ώρα γιατί δεν γίνομαι κατανοητός! Είπα τίποτα για τον εαυτό μου? Δες το παρακάτω:

Εγώ επιμένω ότι αυτό που βλέπω είναι να γκρινιάζετε όλοι οι ξενιτεμένοι ότι τα παιδιά σας θα γίνουν αμερικανάκια,αγγλάκια κλπ έτσι για να περνάει η ώρα...Οrtho και DrLecter είστε 30 και κάτι σίγουρα,έτσι δεν είναι;H θέση στην Ελλάδα έχει σίγουρα ανοίξει,γιατί δεν έρχεστε εδώ να κάνετε ειδικότητα και να κάνετε και παιδιά ελληνάκια να τελειώνει η ιστορία να μη μας ζαλίζετε;Ποιο το νόημα να παραπονιέστε ότι τα παιδιά σας θα γίνουν αγγλάκια κ αμερικανάκια όταν εσείς,πασιφανώς,είστε εκείνοι που επιλέγετε να τα κάνετε αγγλάκια κ αμερικανάκια αναζητώντας μια καλύτερη ιατρική εκπαίδευση δική σας και καλύτερες οικονομικές απολαβές δικές σας στην Αγγλία κ την Αμερική,σνομπάροντας(δικαίως ή αδίκως δεν είναι αυτό το θέμα)τη θέση για ειδικότητα που άνοιξε στην Έλλαδα;Τελοσπάντων,δεν το συνεχίζω.Καλή χρονιά.

It means that when I was a kid, I used to watch soccer, and I don't give a damn about baseball. If your kids grow up in this environment, they will like baseball and even if they know what soccer is, they will not care so much about it.If you are GREEK from Greece of 2000's, born and raised in Greece, and you raise your kids in another country, you will end up with your kids becoming strangers to you.

Επέτρεψε μου επίσης να σου πω ότι δε θα είναι και τόσο strangers to you τα παιδιά σου.Αν ήσουν ο Έλληνας που δηλώνεις,θα έλεγες football,όχι soccer.-

Το ότι είπα το ποδόσφαιρο soccer και όχι football μας μάρανε.

Βέβαια δεν βλάπτει να κάνει μια προσπάθεια να εμφυσήσει την ελληνικότητα στο παιδί (ειδικά αν θεωρεί πως το να είσαι Ελληνας είναι προσόν)αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι ωφελεί. Ένας ακόμη παράγοντας που φαίνεται να έχει σημασία και δεν βλέπω να αναφέρεται, είναι η εθνικότητα του έτερου γονέα. Εσύ, ortho που έχεις δει πέντε πράγματα παραπάνω όπως λες ίσως μπορείς να φωτίσεις αυτό το σκοτεινό σημείο

Εδώ μιλάμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν τα παιδιά Έλληνες όταν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ γονείς είναι Έλληνες. Πόσο μάλλον όταν ο έτερος γονέας είναι ξένος (και ιδιαίτερα από τη Χώρα στην οποία μεγαλώνουν τα παιδιά)...

Μπορείς τώρα, εύκολα υποθέτω, να καταλάβεις ότι δεν παρέθεσα επιχειρήματα επειδή συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την πάγια αλήθεια άρα δεν υπήρχε λόγος αντιπαράθεσης και ότι τα περί ηλικίας και ηλιθιότητας που έγραψες ήταν τουλάχιστον αγένεια. Δεν θέλω να πιστέψω ότι ήταν προσωπική επίθεση γιατί όπως πολλάκις έχουμε πει δεν γνωριζόμαστε από χθες.

Ορίστε, παρέθεσα και τα ποστ τώρα για να καταλάβεις. Δεν έχει νόημα να συνεχίσεις να νομίζεις ότι σου επιτίθεμαι.

Φτάνοντας στο θέμα της υπεροψίας, το να πεις την άποψή σου ασφαλώς δεν σε κάνει υπερόπτη. Είναι ενδιαφέρον να μοιράζεσαι απόψεις. Αυτό που σε κάνει υπερόπτη είναι να απευθύνεσαι υποτιμητικά σε όσους ζουν Ελλάδα λέγοντας ότι δεν έχουν βγει από το αυγό τους (υποτιμητική έκφραση).Στο κάτω κάτω μπορεί να βγήκαν και να ξαναμπήκαν που ξέρεις;

Νομίζω ότι στο σημείο που φτάσαμε, αντιλαμβάνεσαι και εσύ ότι αστόχησες όταν χρησιμοποίησες τον όρο "υπερόπτης". Όσο για το "αυγό", εκφράζει ακριβώς την πραγματικότητα. Εγώ δεν είπα τίποτα παραπάνω εκτός της "χιλιοειπωμένης" αλήθειας που παραδέχεσαι εσύ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε σου προξενεί εσένα εντύπωση ότι τόση ώρα λέγονται τόσες αρλούμπες?

Άκου και μια συμβουλή από το μέσα του αυγού, όταν οι συνομιλητές κρατούν την ψυχραιμία τους η συζήτηση γίνεται πιο αποτελεσματική

Πάντα ακούω καλοπροαίρετες συμβουλές, είτε από το μέσα, είτε από το έξω του αυγού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

and you raise your kids in another country, you will end up with your kids becoming strangers to you.

Εμένα πάντως η απορία μου λύθηκε. (αν ήξερα να κάνω και quote θα σας την παρέθετα και σε αυτό το ποστ)

Και νομίζω κάποιος χρήστης έχει γράψει κάπου στην υπογραφή του

It's the destination that counts , ο οποίος μάλλον γνωρίζει για ποιό πράγμα μιλά όπως και ο Ortho.

(ψιλό άσχετο αυτό με το destination αλλά μου θύμησε την Οδύσσεια---> Σαν βγείς στον πηγαιμό για την Ιθάκη να εύχεσαι ναναι μακρύς ο δρόμος που θα πάρεις.. )

Τεσπα. Ευχαριστώ για τη διαφώτιση.

Ο καθένας σε αυτό το τοπικ ότι θέλει γράφει και όπως θέλει το ερμηνεύει.

Νόμιζα πως οι συγγενείς μου στο εξωτερικό επισημαιναν ακριβώς αυτά που επισημάνθηκαν και εδώ (τα παιδιά δεν γίνονται Ελληνες) επειδή δεν είναι γιατροί και δεν είναι ευχαριστημένοι με τη ζωή τους εκεί ( συζυγικά προβλήματα,οικονομικά κτλ) και όλα αυτά τα έριχναν και στα παιδιά που 20 χρόνια δεν αξιώθηκαν να πούν μια φράση Ελληνικά .

Αλλάζω πλευρό λοιπόν, για να μην πιαστώ απο τον ύπνο, και σας εύχομαι ΚΑΛΉ ΧΡΟΝΙΆ! Και οτι επιθυμείτε ο καθένας να το βρεί απο φέτος μιας και αρχίζει και ολόκληρη δεκαετία...!!

( Σημαντικό πράγμα..:P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη πια τα παντα εχουν ξεφυγει και υπαρχει μια πιθανοτητα να μου εχει ξεφυγει αυτο που θελω να ρωτησω,πώς φτασαμε στο θεμα των παιδιων????

μα ειναι δυνατον να φτασουμε στα παιδια χωρις να εχει προηγουμενως αναλυθει το θεμα του γαμου?ερωτηματα τυπου ¨"ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια γαμου", "ποιον/α παντρευομαστε ", "καρδια ή λογικη?", "γιατρο-ταιρι ή εκτος χωρου?" και κυριως ΠΕΘΕΡΕΣ, ολα αυτα ειναι φλεγοντα ζητηματα.πώς τα παρακαμπτετε ετσι και πατε κατευθειαν στα κουτσουβελα και αν αυτα θα ειναι ελληνακια στην καρδια και στην ψυχη ή οχι......?????

τςτςτςτςτς, μα σε τι ανορθοδοξες κοινωνιες ζουμε,εχουν καταστρατηγηθει ολες οι παραδοσιακες αξιες (πτυχιο-φανταρικο-αγροτικο-ειδικοτητα-δεσμος-γνωριμια με πεθερικα-αρραβωνας-γαμος-παιδια).......μπουχαχαχαχαχαχα

παρακαλω συνεχιστε τις αντιπαραθεσεις.ειναι η φυσικη εξελιξη του θεματος (προκοβουν οι ελληνες στοο εξωτερικο?) το πώς θα νιωθουν τα παιδια των ""μεταναστογιατρων""

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Οι επιλογές που έχει κανείς για παντρειά καθώς είναι στα ξένα είναι περιορισμένες αν θέλει να είναι επιλεκτικός :P ... ας είναι καλά όμως το γμ! Αdmins, να περιμένετε προσκλητήριο γάμου λίαν συντόμως :):anavwfwties::anavwfwties:emcolgate:lol:

Γιατρός ή ά-γιατρος... και πάλι λέω δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Το θέμα ΠΕΘΕΡΑ δεν έχει σημασία και τόσο όσο είσαι έξω, αφού σε χωρίζουν τόοοοοοοσα χιλιόμετρα. Ε, κανά τηλέφωνο που και που για να μένει και ο κανακάρης της ευχαριστημένος... και για να σου δίνει και καμμιά συνταγή με τ'αγαπημένα φαγητά του γιόκα της. Σε καμμία περίπτωση δεν δέχεσαι να'ρθει να σου φυλάει τα παιδιά!!!!

Όσο για τη σειρά των life events θα έλεγα πως ισχύει το πτυχιο-ειδικοτητα-γνωριμια με πεθερικα/γαμος-παιδια.

Γνωριμία με τα πεθερικά μπορεί να γίνει και την ημέρα του γάμου - πού να τρέχεις τώρα Ελλάδα τη μία και την άλλη; Έχουμε και μία καριέρα να κοιτάξουμε. Εξάλλου όλα μία και καλή. Τα παιδιά βέβαια μπορεί και να προηγηθούν καθενός σταδίου.

Ελπίζω να έλυσα τις περισσότερες απορίες σου. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pas moi τα λες ωραία. Εγώ πρόσκληση; :)

Ε, μα και βέβαια. Εσύ θα μοιράζεις τα κουφέτα! :anavwfwties:

Εγώ θα κουβαλώ νερό με το κοφίνι, που λέμε κ στην Κρήτη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.