Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


dikaios3

Recommended Posts

από μια γρήγορη ματιά που έριξα νομίζω ότι το φεκ δν αναφέρεται στο πόσος χρόνος μας απομένει για το γενικό μέρος μετά την αναγνώριση 3,6,χ μηνών

αλλά στις ειδικότητες όπου απαιτείται προκαταρκτική άσκηση κάτω του ενός 1 έτους εξ αρχής...

μην τρέχουμε να αλλάξουμε όλοι τα χαρτιά μας και γίνει της τρελής!!!

προεκλογικές προτηγανισμένες πατάτες σερβίρονται...

emarup αυτη ειναι η πιο σωστη κουβεντα που ακουσα σημερα.ασε docev δε βγαζω ακρη με σενα.λες ο,τι να΄ναι.ποια κομματα?τεσπα.ο χρονος θα δειξει τι ισχυει.βαριεμαι να εξηγω να μην καταλαβαινουν. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Last Reply

Σε αλλο forum διαβασα αυτο

Ενημέρωση από Υπουργείο και Διευθύνσεις Υγείας Αθηνών και Θεσσαλονίκης αναφέρουν πως ο νόμος δεν θα ισχύσει.

Τελικά όσες προσπάθειες και αν έκανε ο Αδαμίδης μέχρι και την τελευταία του μέρα στο υπουργείο δεν κατάφερε να περάσει το νόμο για συγκεκριμένη ομάδα συναδέλφων.

Περαστικά.....στον Αδαμίδη και τους Αδαμιδογλύφτες

Μπορει να μου πει ρε παιδια καποιος, γιατι λενε οτι δεν θα ισχυσει? Και απο που προκυπτουν τετοιες πληροφοριες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Κάτω του ενός έτους" σημαίνει <1 έτους,όχι <=1 έτους.

Αν ο ποιητής ήθελε να πει <=1 , θα έπρεπε να γράψει "ενός έτους και κάτω".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς τα μετράμε σε μήνες, ενίοτε τα λέμε και βρέφη.

Bad joke, συνεχίστε :splaaaats:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι νομιζω σωστο αυτο που ειπωθηκε παραπανω ,οτι δηλαδη αναφερεται στους νευρολογους και ψυχιατρους και οχι σε αυτους που εχουν ενα ετος συνολικα γενικου μερους. Αλλα αυτα ειναι δυσκολα για δημοσιους υπαλληλους. Να κανουμε μια ανακεφαλαιωση για την ασκηση των ψυχιατρων. Στην παρουσα φαση εχουμε ψυχιατρους δυο ταχυτητων , αυτους που εκαναν αλλαγη απο παιδοψυχιατρικη και ασκουνται αντιστοφα δηλ 18 μηνες αρχικα ψυχ ,καταλοιπο της ασκησης παιδοψυχιατρικης ,νευρολογια και μετα το υπολοιπο ψυχ και τους μαλ...κες που περιμεναν 4 χρονια για 3 μηνες παθολογιας, 5-6 χρονια για νευρολογια μετα την σκανδαλωδη τροπολογια αλλαγης ειδικοτητας απο παιδοψ σε ψυχ και την αλλαγη της 6-νης αιτησης των παιδοψυχιατρων σε ετησια και τελος 2-3 χρονακια ακομα εως να ανοιξει η θεση τους στην ψυχιατρικη την οποια εχουν απωλεσει χρονια πριν , οσο ασκειται ακαποιος που ειχε δηλωσει αρχικα παιδοψυχιατρικη.

Οι καινουργιοι δε, θα κανουν αιτηση παθολογιας, θα περιμενουν 2-3 χρονια να τελειωσουν το αγροτικο για να παρουν το χαρτι με την αναγνωριση 6 μηνων παθολογιας ωστε να δηλωσουν ψυχιατρικη και να πεταξουν στο καλαθο τον διορισμο της παθολογιας που θα τους ειναι αχρηστος.

Εξηγηστε μου λοιπον γιατι λυσαει ετσι η ΑΡΒΑΝΙΤΟΥ ωστε να μην περασει η αντιστροφη ασκηση? Τι συμφεροντα εχει ? Ποιος λογικος υπουργος θα εχει την δυνατοτητα να μειωθει εστω και σε μια ειδικοτητα η αναμονη και δεν θα το κανει?

Εγω περιμενα και τα χρονια της παθολογιας και τα πετρινα της νευρολογιας οταν ειδα την αναμονη μου να διπλασιαζεται. Κατι μηνες εχω για την νευρολογια. Εκνευριζομαι ομως να βλεπω να παιζοντια τετοια πολιτικα παιχνιδια στις πλατες των καινουργιων και να μην γινεται τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήρα τηλ στη διεύθυνση υγιεινής θεσ/νίκης και είπαν οτι απο το υπουργειο τους είπαν οτι δεν θα εφαρμοστει ο νόμος.Όταν ρώτησα αν υπάρχει επισημη ανακοίνωση μου είπαν οτι την περιμένουν απο μέρα σε μέρα,πραγμα περίεργο αφου απο το υπουργείο σ΄εμάς δεν δίνουν σαφείς απαντήσεις.Εγώ ανήκω σ'άυτούς που πιστευουν οτι δεν είναι σωστός ο νέος νόμος γιατι πολυ απλά θα γινει έκρηξη των αναμονών στα δεύτερα κομματια.Ουσιαστικά θα ωφεληθούν αυτοί που θα προλάβουν να δηλώσουν απο τους πρώτους σε κάθε λίστα,για ολους τους άλλους οι αναμονές θα ειναι τεράστιες.Οπως κι αν έχει θα έπρεπε να μας το ξεκαθαρίσουν άμεσα κι οχι να βγαζουν ενα φεκ-βόμβα κι ύστερα δεν ξερουμε ποιός το συνέταξε τί εννοούσε και αν θα εφαρμοστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήρα τηλ στη διεύθυνση υγιεινής θεσ/νίκης και είπαν οτι απο το υπουργειο τους είπαν οτι δεν θα εφαρμοστει ο νόμος.Όταν ρώτησα αν υπάρχει επισημη ανακοίνωση μου είπαν οτι την περιμένουν απο μέρα σε μέρα,πραγμα περίεργο αφου απο το υπουργείο σ΄εμάς δεν δίνουν σαφείς απαντήσεις.Εγώ ανήκω σ'άυτούς που πιστευουν οτι δεν είναι σωστός ο νέος νόμος γιατι πολυ απλά θα γινει έκρηξη των αναμονών στα δεύτερα κομματια.Ουσιαστικά θα ωφεληθούν αυτοί που θα προλάβουν να δηλώσουν απο τους πρώτους σε κάθε λίστα,για ολους τους άλλους οι αναμονές θα ειναι τεράστιες.Οπως κι αν έχει θα έπρεπε να μας το ξεκαθαρίσουν άμεσα κι οχι να βγαζουν ενα φεκ-βόμβα κι ύστερα δεν ξερουμε ποιός το συνέταξε τί εννοούσε και αν θα εφαρμοστεί.

Εγω πηρα στην Αθηνα και μου ειπαν οτι θα ξερουν μετα τις εκλογες. Οι αναμονες ετσι και αλλιως ειναι τεραστιες και με το να αναμενουν οι νευρολογοι για 3 μηνες παθολογιας 3-4 χρονια για να δηλωσουν το δευτερο τμημα και οι ψυχιατροι μετα το αγροτικο ενω ολοι οι υπολοιποι μετα το πτυχιο μαλλον δεν ειναι λυση. Οταν ρωτησα και εγω τα ιδια, δηλ υπαρχει αλλο φεκ, αλλη ενημερωση απο την πολιτικη ηγεσια, ποιος υπογραφει την αλλαγη μου ειπαν οχι δεν υπαρχει. Αυτα δηλαδη τους τα λεει η Αρβανιτου ,η οποια προσπαθει να μην εφαρμοστει.

Πως θα γινει εκρηξη αναμονων στα δευτερα κομματια? Θα τρεξουν ολοι να αλλαξουν ειδικοτητα? Η εκρηξη εγινε πριν αποδυο χρονια οταν σε μια νυχτα δηλωνες και τα δυο κομματια.Καμια αλλαγη δεν γινεται .Απλα τους αφαιρει την αναμονη της παθολογιας που ειναι παραλογη.

Πως ειναι φεκ βομβα ? Δεν υπηρχε εγκυκλιος απο το κεσυ εδω και δυο χρονια και δεν εφαρμοστηκε? Τους μονους που βολευει να μην ισχυσει το φεκ ειναι αυτους που εκαναν αλλαγη απο παιδοψ σε ψυχ και ουσιαστικα πηδανε συναδελφους τους στην λιστα ψυχιατρικης που ειχαν δηλωσει ψυχιατρικη και 3 χρονια πριν απο αυτους και δεν μπορουν να διοριστουν γιατι για αυτους δεν ισχυει η αντιστροφη ασκηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς τα μετράμε σε μήνες, ενίοτε τα λέμε και βρέφη.

Bad joke, συνεχίστε :splaaaats:emiloveyou

Πρόωρα;

Ακόμα πιο bad joke. Συνεχίστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απο το υπουργειο δεν δινουν καμια απαντηση.Ειναι ενα πολυ σημαντικο νομοσχεδιο που αφορα ολους τους ειδικευομενους που βρισκομαστε σε αναμονη.Μπορει ο Αβραμοπουλος να ειχε πληρη αποτυχια στον οικονομικο τομεα της υγειας-συστημα εφημεριων,πλαφον εφημεριων,μισθοδοδιες,προσληψεις που ποτε δεν εγιναν-αλλα οπως και να το κανουμε, το νομοσχεδιο αυτο ειναι οτι καλλιτερο για τις αναμονες των ιατρικων ειδικοτητων.Πολυ πιθανο να το ξεκινησε με τη λογικη να ευνοησει καποιους συναδελφους...αλλα αθελα του ευνοει το συνολο των ειδικευομενων.Ισως για πρωτη φορα ,πλησιαζουμε τοσο κοντα ,στο να μην υπαρχουν πλεον σπαστες ειδικοτητες!Ειναι μια αρχη.Κ χωρις ιδιαιτερο κοστος για την εκαστοτε κυβερνηση.Συμφωνω με πολλους συναδελφους οτι θα ανεβουν οι αναμονες στα κυρια μερη.Φανταζομαι ομως οτι ολοι θα προτιμησουμε να περιμενουμε 1-2 χρονια περισσοτερο κ να μπουμε στο ειδικο μερος παρα να περιμενουμε διετιες κ τριετιες για 6μηνα-9μηνα παθολογιας,χειρουργικης η της καταραμενης νευρολογιας...!Ελπιζω πως η νεα υπουργος δεν δινει απαντηση γιατι σκεφτεται την τελικη και δικαιη μορφη του νομου...και οχι γιατι σκεφτεται πως θα βρει τροπο να το καταργησει, επειδη ψηφιστηκε επι Ν.Δ.Η αληθεια ειναι οτι οσες φορες μιλησα με το υπουργειο διεκρινα μια αρνητικη διαθεση, στο να μην εφαρμοσουν το νομοσχεδιο.Ειναι αδικο να προσπαθουν ανωνυμοι υπαλληλοι του υπουργειου να μας πεισουν για το αντιθετο...Τοσο μεγαλα κομματικα παιχνιδια παιζονται...?Ποια ειναι αυτη η κ.Αρβανιτου που λυνει κ δενει εκει μεσα?Ειναι συναδελφος?Κατανοει τι σημαινει χρονος αναμονης?Απο ποτε οι διορισμενοι-κ απο τις 2 κυβερνησεις- υπαλληλοι του υπουργειου υγειας εχουν αποψη για τοσο σοβαρα θεματα ιατρων?Εχουν μεινει ποτε απληρωτοι για δεδουλευμενα οπως εμεις?Δεν τους ειδα ποτε,ολους αυτους τους υπαλληλους,να απεργουν μαζι μας για τα χρηματα των εφημεριων που ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ καιμας τα χρωστουν εδω κ μηνεςν στα διαφορα νοσοκομεια,κυριως στην επαρχια.Γι αυτο ας αφησουν την υπουργο να αποφασισει.τεσπαντων.Ευχομαι το νομοσχεδιο να ισχυσει για το καλο ολων μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με σεβασμο στις αντιθετες αποψεις,ειδικα για τους ψυχιατρους και την αντιστροφη ασκηση θυμιζω το θεμα που εχει συζητηθει εδω:http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=20240&st=80

επισης,προσωπικα επιμενω στην αποψη που εχω αναλυσει στο παραπανω θεμα στο ποστ #97.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

......Φανταζομαι ομως οτι ολοι θα προτιμησουμε να περιμενουμε 1-2 χρονια περισσοτερο κ να μπουμε στο ειδικο μερος παρα να περιμενουμε διετιες κ τριετιες για 6μηνα-9μηνα παθολογιας,χειρουργικης η της καταραμενης νευρολογιας...!

Γειά χαρά!!

Ψιλο-άκυρη η απορία μου,

αλλά αναρωτιέμαι, γιατί θεωρείς τη Νευρολογία, "καταραμένη"???...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι τρομερα δυσκολο να βρει καποιος κομματι νευρολογιας συντομα...αυτο εννοω.Δηλωσα πριν 2 χρονια για ενα 6μηνο που μου λειπει κ σημερα που μιλαω,θα περιμενω αλλα 2.5 χρονια!!Σημειωνω οτι ειδικευομαι για ΦΙΑΠ,εχοντας τελειωσει αγροτικο,6μηνο παθολογιας κ 6μηνο ορθοπεδικης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το υπουργειο δεν δινουν καμια απαντηση.Ειναι ενα πολυ σημαντικο νομοσχεδιο που αφορα ολους τους ειδικευομενους που βρισκομαστε σε αναμονη.Μπορει ο Αβραμοπουλος να ειχε πληρη αποτυχια στον οικονομικο τομεα της υγειας-συστημα εφημεριων,πλαφον εφημεριων,μισθοδοδιες,προσληψεις που ποτε δεν εγιναν-αλλα οπως και να το κανουμε, το νομοσχεδιο αυτο ειναι οτι καλλιτερο για τις αναμονες των ιατρικων ειδικοτητων.Πολυ πιθανο να το ξεκινησε με τη λογικη να ευνοησει καποιους συναδελφους...αλλα αθελα του ευνοει το συνολο των ειδικευομενων.Ισως για πρωτη φορα ,πλησιαζουμε τοσο κοντα ,στο να μην υπαρχουν πλεον σπαστες ειδικοτητες!Ειναι μια αρχη.Κ χωρις ιδιαιτερο κοστος για την εκαστοτε κυβερνηση.Συμφωνω με πολλους συναδελφους οτι θα ανεβουν οι αναμονες στα κυρια μερη.Φανταζομαι ομως οτι ολοι θα προτιμησουμε να περιμενουμε 1-2 χρονια περισσοτερο κ να μπουμε στο ειδικο μερος παρα να περιμενουμε διετιες κ τριετιες για 6μηνα-9μηνα παθολογιας,χειρουργικης η της καταραμενης νευρολογιας...!Ελπιζω πως η νεα υπουργος δεν δινει απαντηση γιατι σκεφτεται την τελικη και δικαιη μορφη του νομου...και οχι γιατι σκεφτεται πως θα βρει τροπο να το καταργησει, επειδη ψηφιστηκε επι Ν.Δ.Η αληθεια ειναι οτι οσες φορες μιλησα με το υπουργειο διεκρινα μια αρνητικη διαθεση, στο να μην εφαρμοσουν το νομοσχεδιο.Ειναι αδικο να προσπαθουν ανωνυμοι υπαλληλοι του υπουργειου να μας πεισουν για το αντιθετο...Τοσο μεγαλα κομματικα παιχνιδια παιζονται...?Ποια ειναι αυτη η κ.Αρβανιτου που λυνει κ δενει εκει μεσα?Ειναι συναδελφος?Κατανοει τι σημαινει χρονος αναμονης?Απο ποτε οι διορισμενοι-κ απο τις 2 κυβερνησεις- υπαλληλοι του υπουργειου υγειας εχουν αποψη για τοσο σοβαρα θεματα ιατρων?Εχουν μεινει ποτε απληρωτοι για δεδουλευμενα οπως εμεις?Δεν τους ειδα ποτε,ολους αυτους τους υπαλληλους,να απεργουν μαζι μας για τα χρηματα των εφημεριων που ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ καιμας τα χρωστουν εδω κ μηνεςν στα διαφορα νοσοκομεια,κυριως στην επαρχια.Γι αυτο ας αφησουν την υπουργο να αποφασισει.τεσπαντων.Ευχομαι το νομοσχεδιο να ισχυσει για το καλο ολων μας...

Προφανως η ΑΡΒΑΝΙΤΟΥ εχει προσωπικους λογους να μην θελει να εφαρμοστει το νομοσχεδιο για ολους. Δεν συμφωνω οτι θα αυξηθουν οι αναμονες στα κυρια μερη. Τι θα γινει δηλαδη ? Θα τρεξουν ολοι να δηλωσουν νευρολογια ψυχιατρικη? Το γεγονος ειναι οτι ενω η Αρβανιτου διαδιδει απο εδω και απο εκει οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ υπουργικη αποφαση ,στις νομαρχιες που της ζητουν γραπτο εγγραφο για το τι ισχυει και τι οχι ,δεν απανταει. Γιαυτο ειναι ολοι σε αναμονη. Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι η νεα ηγεσια θα εχει την δυνατοτητα να μειωσει την αναμονη και δεν θα το κανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον εχεις δικιο.Τελικα οι αναμονες στα κυρια μερη δεν θα μεγαλωσουν γιατι απλα, σχεδον ολοι οι ειδικευομενοι τα εχουν δηλωσει.Το προβλημα που υπηρχε-με το παλιο συστημα-ειναι για τις ειδικοτητες με πανω απο 3 μερη,δηλ.ψυχιατρικη,παιδοψυχιατρικη,νευρολογια κ φυσιατρικη(4 μερη),που σε ορισμενες περιπτωσεις,το κυριο κ τελευταιο μερος της ειδικοτητας ερχεται νωριτερα απο τα 6μηνα η 9μηνα!!Στην ΦΙΑΠ πχ,για την οποια εχω καλλιτερη αποψη λογω του οτι ειναι η ειδικοτητα μου,γνωριζω περιπτωσεις που ανοιγει η θεση του τελικου μερους αλλα οι συναδελφοι δεν μπορουν να διοριστουν μιας κ η αναμονη του 6μηνου (-της νευρολογιας συνηθως-),ενιοτε φτανει ακομη και τα 5 χρονια συνολικα..!Αυτο εχει ως αποτελεσμα να υπαρχουν κενες-και ομως!-θεσεις ΦΙΑΠ στα νοσοκομεια που δινουν την ειδικοτητα...!Σκεφτομαι οτι κατι αναλογο ενδεχεται να συμβαινει και στις αλλες 3, με πολλα σπαστα κομματια ,ειδικοτητες-ισως μπορει να μας πει καποιος πιο ειδικος στο θεμα απο εμενα-.Οποτε ,ουτε οι νεοι ειδικευομενοι που δηλωνουν τωρα θα μας επηρεασουν τους παλαιοτερους,αλλα και εκεινοι μονο να κερδισουν θα εχουν μιας κ δεν θα μπαινουν σε διαφορους υπολογισμους-οπως εμεις-για τα μικρα μερη των ειδικοτητων-6μηνα,9μηνα κτλ.Μ αυτον τον τροπο καθενας απο εμας θα γνωριζε ακριβως ποτε ξεκιναει την ειδικευση του.Τωρα σχετικα με τα κριτηρια που θα γινονται οι αποσπασεις στα νοσοκομεια για τα προκαταρκτικα μερη,δεν εχω αποψη...γι αυτο υπαρχει ο υπουργος και το επιτελειο του,να διευκρινησουν και να δωσουν τη λυση.Κ θα γεμισουν κ τα νοσοκομεια κεντρου και επαρχιας,με ιατρικο δυναμικο,εστω και για λιγο-6μηνα η χρονος παθολογιας,χειρουργικης,ορθοπεδικης,νευρολογιας-προς ωφελος των ασθενων-πολιτων.Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι ειναι τουλαχιστον κουτο,να μην εκμεταλλευτει την ευκαιρια η τωρινη κυβερνηση κ να βοηθησει ολο τον κλαδο των ειδικευομενων.Με σεβασμο διαβαζω ολες τις αποψεις και σεβομαι και τις αντιθετες.Εχω την αισθηση οτι οι πλειοψηφια των ειδικευομενων τασσονται υπερ του νομου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβανω οτι οι υπαλληλοι του υπουργειου-εκεινοι του τμηματος των ιατρικων ειδικοτητων-κανουν τεραστιο λαθος που προσπαθουν να πεισουν συναδελφους ιατρους οτι το νομοσχεδιο ειναι λαθος και αδικο και οτι δεν πρεπει να ισχυσει.Και εαν θελουν να εκφρασουν αποψη-που εκει διοριστηκαν για γραφειοκρατικες υποθεσεις κ οχι για συνταξη και κριτικη νομοσχεδιων-να απευθυνονται επωνυμα στο κοινο και οχι να κρυβονται πισω απο τα τηλεφωνα.ΘΕΛΩ να πιστευω οτι δεν ενημερωνουν μονοπλευρα τη νεα υπουργο κ οτι λενε την αληθεια των πραγματων...Γνωριζω οτι καθημερινα τηλεφωνουν πολλοι συναδελφοι που πιστευουν στο δικαιο του νομοσχεδιου.Κ να μην πιστευουμε οτιδηποτε μας σερβιρουν απο μια ανωνυμη τηλ.απαντηση του τυπου:΄΄ειναι αδικο κ μαλλον δεν θα εφαμοστει΄΄.Σημερα,μια απο τις ιδιαιτερες της υπουργου μου ειπε στο τηλ οτι δεν γνωριζουν ακομη τιποτε τι θα γινει.Πρεπει να σεβαστουμε την κριση της νεας ηγεσιας του υπουργειου κ να τους αφησουμε να αποφασισουν αμεροληπτα.Απο οτι γνωριζω η κ.Αρβανιτου ΔΕΝ εκτελει χρεη υπουργου.Καλο θα ηταν η υπουργος να ακουσει τις σκεψεις ολων μας και μετα να αποφασισει,υπερ η κατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού ακριβως είναι το δικαιο και το σωστο για μενα και για πολλους σαν κι εμενα με ειδικοτητες με 1 χρονο γενικο μερος?Εχουμε τελειωσει εδω και 1,2 ή και 3 χρόνια εχουμε φαει την αναμονη με το κουταλι και περιμενουμε να μπουμε σε λιγους μηνες στον 1 χρονο του γενικου μερους ωσπου ξαφνικα βγαινει ενας νομος που λεει ξεχαστε το γενικο μερος που θα ξεκινησετε σε λιγο καιρο δηλωνετε την ειδικοτητα σαν να τελειωσατε χθες.Πού ειναι το δικαιο στο να με εξισωνουν με αυτον που τελειωσε τη σχολη πριν κατι μηνες και ο οποιος αν προλαβει να δηλωσει νωριτερα απο μενα θα ξεκινησει πρωτος?Δηλ τοσα χρονια περίμενα και αυτο δεν μετραει πουθενα?Καλο ειναι να μειωσουμε τις αναμονες αλλα οχι με εναν τροπο που για καποιους ειναι δικαιος και για αλλους οχι.Ας υπαρχει μια ρυθμιση και για'μας τους'ατυχους' της υποθεσης!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού ακριβως είναι το δικαιο και το σωστο για μενα και για πολλους σαν κι εμενα με ειδικοτητες με 1 χρονο γενικο μερος?Εχουμε τελειωσει εδω και 1,2 ή και 3 χρόνια εχουμε φαει την αναμονη με το κουταλι και περιμενουμε να μπουμε σε λιγους μηνες στον 1 χρονο του γενικου μερους ωσπου ξαφνικα βγαινει ενας νομος που λεει ξεχαστε το γενικο μερος που θα ξεκινησετε σε λιγο καιρο δηλωνετε την ειδικοτητα σαν να τελειωσατε χθες.Πού ειναι το δικαιο στο να με εξισωνουν με αυτον που τελειωσε τη σχολη πριν κατι μηνες και ο οποιος αν προλαβει να δηλωσει νωριτερα απο μενα θα ξεκινησει πρωτος?Δηλ τοσα χρονια περίμενα και αυτο δεν μετραει πουθενα?Καλο ειναι να μειωσουμε τις αναμονες αλλα οχι με εναν τροπο που για καποιους ειναι δικαιος και για αλλους οχι.Ας υπαρχει μια ρυθμιση και για'μας τους'ατυχους' της υποθεσης!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζετε!

Δεν νομιζω οτι αναφερεται η αποφαση σε εσας. Λεει κατω του ενος ετους. Οι 6 μηνες μπονους του αγροτικου δεν μεταβαλλουν το χρονο ειδικευσης που ειναι ενας χρονος. Αναφερεται σε νευρολογους ψυχιατρους,κτλ. Ακομα και ετσι να ηταν, που δεν ειναι, πρεπει επειδη περιμεναμε εμεις τοσα χρονια να περιμενουν και οι υπολοιποι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβανω οτι οι υπαλληλοι του υπουργειου-εκεινοι του τμηματος των ιατρικων ειδικοτητων-κανουν τεραστιο λαθος που προσπαθουν να πεισουν συναδελφους ιατρους οτι το νομοσχεδιο ειναι λαθος και αδικο και οτι δεν πρεπει να ισχυσει.Και εαν θελουν να εκφρασουν αποψη-που εκει διοριστηκαν για γραφειοκρατικες υποθεσεις κ οχι για συνταξη και κριτικη νομοσχεδιων-να απευθυνονται επωνυμα στο κοινο και οχι να κρυβονται πισω απο τα τηλεφωνα.ΘΕΛΩ να πιστευω οτι δεν ενημερωνουν μονοπλευρα τη νεα υπουργο κ οτι λενε την αληθεια των πραγματων...Γνωριζω οτι καθημερινα τηλεφωνουν πολλοι συναδελφοι που πιστευουν στο δικαιο του νομοσχεδιου.Κ να μην πιστευουμε οτιδηποτε μας σερβιρουν απο μια ανωνυμη τηλ.απαντηση του τυπου:΄΄ειναι αδικο κ μαλλον δεν θα εφαμοστει΄΄.Σημερα,μια απο τις ιδιαιτερες της υπουργου μου ειπε στο τηλ οτι δεν γνωριζουν ακομη τιποτε τι θα γινει.Πρεπει να σεβαστουμε την κριση της νεας ηγεσιας του υπουργειου κ να τους αφησουμε να αποφασισουν αμεροληπτα.Απο οτι γνωριζω η κ.Αρβανιτου ΔΕΝ εκτελει χρεη υπουργου.Καλο θα ηταν η υπουργος να ακουσει τις σκεψεις ολων μας και μετα να αποφασισει,υπερ η κατα.

Αυτο ξαναπεστο... Οταν πηρα πρωτη φορα την ΑΡΒΑΝΙΤΟΥ μου ειπε εμενα δεν με ρωτησαν για την αποφαση, εγω δεν συμφωνω . Μαλλον δεν εχει καταλαβει οτι δεν ειναι υπουργος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το λεω εκδικητικα οτι επειδη περιμενα εγω πρεπει να περιμενουν κι οι αλλοι.Μακαρι να μην περιμενε κανενας και μακαρι τα νεα παιδια που βγαινουν τωρα να μην περασουν οσα περασαμε εμεις!Αλλα γιατι αυτο να γινει με εναν τροπο ισοπεδωτικο?Δηλ τι ειμαστε εμεις οι παραπλευρες απωλειες?Λύσεις παντα υπαρχουν πολλες αρκει να υπαρχει θεληση.Δεν ειναι ποτε μονο ασπρο ή μονο μαυρο δηλ ή αδικουμαστε εμεις ή οι καινουριοι?Και ποιος αποφασιζει ποιος θα αδικηθει και ποιος οχι και με τι κριτηρια?Δεν ειναι αυτο λογικη.Αν τελικα ισχυει αυτο και για εμας,εμενα οπως και πολλους αλλους μας θιγει οποτε θα βγουμε και θα το πουμε και δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε να ντρεπομαστε γι'αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αποψη σου σεβαστη,αλλα να ξερεις οτι σε καθε αλλαγη καποιοι απο τους πρωτους, ευνουουνται η αδικουνται αντιστοιχα...βλεπε ΑΣΕΠ Κ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ στον δημοσιο τομεα-δασκαλοι,καθηγητες κ.λ.Δεν κανω συγγκριση,προς θεου.Παραδειγμα τυχαιο.Εχεις εν μερει δικιο.Αλλα ξαναλεω,η υπουργος κ οι συμβουλοι της γι αυτο ειναι εκει που ειναι...για να διευκρινησουν κ να δωσουν τη λυση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το λεω εκδικητικα οτι επειδη περιμενα εγω πρεπει να περιμενουν κι οι αλλοι.Μακαρι να μην περιμενε κανενας και μακαρι τα νεα παιδια που βγαινουν τωρα να μην περασουν οσα περασαμε εμεις!Αλλα γιατι αυτο να γινει με εναν τροπο ισοπεδωτικο?Δηλ τι ειμαστε εμεις οι παραπλευρες απωλειες?Λύσεις παντα υπαρχουν πολλες αρκει να υπαρχει θεληση.Δεν ειναι ποτε μονο ασπρο ή μονο μαυρο δηλ ή αδικουμαστε εμεις ή οι καινουριοι?Και ποιος αποφασιζει ποιος θα αδικηθει και ποιος οχι και με τι κριτηρια?Δεν ειναι αυτο λογικη.Αν τελικα ισχυει αυτο και για εμας,εμενα οπως και πολλους αλλους μας θιγει οποτε θα βγουμε και θα το πουμε και δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε να ντρεπομαστε γι'αυτο.

Πιστευω οτι δεν αναφερεται σε εσας γιατι τοτε ουσιστικα θα καταργουσε στις περισσοτερες ειδικοτητες τα σπαστα μερη. Δεν δειχνει κατι τετοιο. Απλα προσπαθησαν να διορθωσουν την αδικια με την αλλαγη για τους παιδοψυχιατρους, οι οποιοι ασκουνται κανονικα και με το νομο αντιστροφα. Φαντασου οτι οσοι ειχαν δηλωσει εξαρχης ψυχιατρικη θα ασκηθουν τελικα στην ψυχιατρικη μετα απο συναδελφους που πηραν πτυχιο 3και 4 χρονια μετα. Οπως και να ειναι οφειλουν να δωσουν εξηγησεις. Δεν ειναι δυνατον να εμφανιζουν ενα χαρτι εδω και δυο χρονια για την αντιστροφη ασκηση και καθε τοσο να το βαζουν στον παγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλα προσπαθησαν να διορθωσουν την αδικια με την αλλαγη για τους παιδοψυχιατρους, οι οποιοι ασκουνται κανονικα και με το νομο αντιστροφα. Φαντασου οτι οσοι ειχαν δηλωσει εξαρχης ψυχιατρικη θα ασκηθουν τελικα στην ψυχιατρικη μετα απο συναδελφους που πηραν πτυχιο 3και 4 χρονια μετα. Οπως και να ειναι οφειλουν να δωσουν εξηγησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας να διευκρινησω οτι εγω μια απλη γιατρος ειμαι.ουτε δικηγορος ειμαι,ουτε διοικητικος wanna be υπουργος ειμαι, ουτε χαλιφης στη θεση του χαλιφη. στην ελλαδα φυσικα ισχυει οτι εισαι οτι δηλωσεις.ειναι συχνο λοιπον το φαινομενο διοικητικοι και γραφιαδες να εχουν τετοια δυναμη που να παρεμβαινουν ακομα και νομοθετικα στις ζωες νεων επιστημονων. ενα τρανταχτο παραδειγμα ηταν εκεινο του περασμενου χειμωνα που ηταν η πρωτη φορα που στο ΥΚΚΑ προσπαθησουν να δρασουν προκειμενου να μειωθουν οι αναμονες στις δυο κατηγοριες σπαστων ειδικοτητων α)νευρολογια,ψυχιατρικη,φυσιατρικη

β)σπαστες με προαπαιτουμενο 1χρονο. επισης και τοτε ειχε βγει μια υπουργικη αποφαση (συγχωρεστε με με τους νομικους ορους, το ξαναλεω εγω γιατρος ειμαι) που αναφερονταν σε αυτες τις δυο ομαδες ειδικοτητων που μιλουσε και για το περιφημο αμισθο εξαμηνο, για το οποιο ειχε γινει τοτε μεγαλη κουβεντα. προσεξτε μη χαθουμε στο αν ηταν σωστο ή λαθος απλα εγω μενω στη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ καποιοων διοικητικων του ΥΚΚΑ που εχουν (ή ειχαν) τετοια δυναμη και επιδραση που κατορθωσαν να ακυρωσουν ψηφισμενες απο τη βουλη υπουργικες αποφασεις και μαλιστα δημοσιευμενες και στο ΦΕΚ.και τοτε ακουγα το ονομα της κυριας αρβανιτου ή οπως αλλιως λεγεται και φυσικα της καθε αντιστοιχης τετοιας κυριας. η απορια μου ειναι η εξης :μπορει ο καθε διοικητικος υπαλληλος εκ του ασφαλους να δρα παρεμβατικα σε ψηφισμενους νομους-υπουργικες αποφασεις whatever κατα το δοκουν? αραγε η καθε τετοια κυρια ή κυριος εχουν αποψη της ελληνικης ιατρικης πραγματικοτητας? αυτοι βεβαια πληρωνονται καθε μηνα ενω μια μεγαλη μεριδα νεων ανειδικευτων γιατρων ειμαστε υποχρεωμενοι να περιμενουμε ΑΝΕΡΓΟΙ 3-4χρονια για να εκπαιδευτουμε για 6μηνες σε χειρουργικη,παθολογια,αλλοι να περιμενουν ομοιως 3-4χρονια για ενα 3μηνο ή 6μηνο νευρολογιας κτλ.

κυρια υπουργε,αν μας διαβαζετε, δειξτε επιτελους πολιτικη ευαισθησια και τολμη και κατανοηστε την αποθαρρυντικη κατασταση για ολους εμας τους νεους γιατρους με τις σπαστες ειδικοτητες που περιμενουμε καρτερικα σαν εγκλωβισμενοι 3και 4χρονια για να κανουμε 3 ή 6 μηνες προκειμενου να δηλωσουμε ή να δικαιουμαστε να συνεχισουμε στο επομενο κομματι της σπαστης ειδικοτητας μας. προσπαθειστε να βρειτε μια δικαιη λυση αποσυμφορησης για ολους εμας που χαραμιζουμε τα χρονια μας στην αναμονη. και κυριως φροντιστε να κρινετε ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΑ ολοιεσεις εκει που εχετε τη δυναμη του νομοθετη.

ps:evia συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.