Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


dikaios3

Recommended Posts

Ναι ενα χρονο εχει..οντως για εμας ειναι πιο δυσκολο γιατι ακομα κι αν κανω διακοπη αγροτικου εχω κανει το τριμηνο οποτε αφαιρουνται ετσι κι αλλιως 3 μηνες.Ειναι εντελως τρελο αυτο και δεν ξερω απο που να παρω μια υπευθυνη απαντηση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Last Reply

άστα να πάνε...

Τελικά ο Αβραμό μέχρι και την τελευταία στιγμή, μπάχαλο συνεχίζει να τα κάνει. Τρομερό ταλέντο, όχι βλακείες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε τζιμη πλιιιιιιιιιζ μπες στον κοπο και βαλε κανα καλο παιδι...ξερεις εσυ, να μας εξηγησει λιγο καλυτερα τι ηθελε να πει ο ποιητης!

και παλι παιδια κατι χανουμε.διαβασα τις πιθανες εξηγησεις αλλα αφηνουν ακαλυπτα πολλα θεματα,μην τα ξαναγραφω.

α)πρακτικα αν το καλοσκεφτει κανεις ακυρωνεται η σημασια του αγονου αφου μεχρι τωρα μονο ετσι μπορουσαμε να δηλωσουμε και την κυρια ειδικοτητα.

β)και παλι δεν διευκρινιζεται με ποιο τροπο-σειρα κτλ θα δηλωσουμε και αρα θα ξεκινησουμε την κυρια ειδικοτητα.

πχ εγω(και πολλοι σαν και εμενα) εχω τελειωσει αγονο αγροτικο αρα τρεχει η αναμονη μου και στην κυρια ειδικοτητα.σε περιπου ενα χρονο αν δε γκρεμιστει η νομαρχια αθηνων,δε γινει τσουναμι και εγω δεν ξερω τι αλλο,ξεκινω χειρ για 6μηνες (με βαση νομο).μετα απο λιγο θα κανω και την κυρια ειδικοτητα. με βαση το νεο ευρημα που συζηταμε,κερδιζω κατι?αλλαζει κατι ή τσαμπα η χαρα και η προσμονη?

ωωωωωωωω.ζαλιστηκα.τεσπα.

το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι υπαρχει μια διαθεση εκ του υπουργειου να βρει ενα τροπο να ξεμπλοκαρει τις τεραστιες αναμονες των σπαστων ειδικοτητων που πια και η προαπαιτουμενη χειρουργικη εχει εκτοξευτει στα ιδια επιπεδα με την παραδοσιακα μεγαλη αναμονη της παθολογιας (εως και 4 χρονια μεσο ορο ). ειδικα με τον νομο εκεινο που μας μειωνε λογω αγροτικου τη χειρ ή την παθολογ απο ενα χρονο σε 6μηνες εκπαιδευση, εεεεεεε ειναι λυπηρο να περιμενει κανεις 4χρονια για να κανει 6μηνες και μετα να εχει και ενδιαμεση αναμονη για την κυρια ειδικοτητα.

το χειμωνα για πρωτη φορα πηγε να βρεθει λυση με στοχο την μειωση της αναμονης με την ιδεα του περιφημου αμισθου εξαμηνου.αντιρρησεις πολλες (ολοι θυμομαστε,αν και εγω στην ΑΠΟΓΝΩΣΗ μου ημουν θετικη σε εκεινο το μετρο)και ετσι εγινε αρση της τοτε υπουργικης αποφασης.

η προθεση του υπουργειου ειναι σωστη,να προσπαθησει να βρει τον τροπο για να γινει επιτελους κατι και να ξεκολλησει το συστημα. δυστυχως η ελλαδα τρωει τα παιδια της (κλισε αλλα δυστυχως ισχυει σε αρκετες περιπτωσεις). ειναι κριμα επιστημονες ανθρωποι που εχουμε διαθεσει πολυ ρευστο(ειδικα οσοι σπουδασαμε εκτος γενετειρας) μεχρι ατελειωτες ωρες διαβασματος να χαραμιζομαστε σε 4 χρονια επιστημονικης απραξιας μεχρι να ανοιξει η θεσουλα μας και να κανουμε τους 6 (ελλιπεις ) μηνες χειρ ή παθολογιας και ξανα αντε παλι αναμονη.

και οσοι προπετες βιαστειτε να μας νουθετησετε για λυσεις εξωτερικου κτλ κτλ ή οτι κανεις δε με εξαναγκασε να γινω γιατρος ενω τα πραγματα ειναι χαλια ή γιατι θελω να κανω την ταδε ειδικοτητα με τα τοοοοοοσα χρονια αναμονης και δεν κανω τη δεινα στο ταδε μερος κτλ κτλ τους απαντω: πειραζω κανεναν που θελω να ονειρευομαι κατι καλυτερο απο τη μεχρι τωρα ζοφερη ιατρικη πραγματικοτητα(απο αποψης αναμονων εννοω)??

στην τελικη υποτιθεται οτι ασκουμε λειτουργημα ενα απο τα πιο αξιοθαυμαστα μαλιστα. υποτιθεται οτι για να γινει καποιος γιατρος αν δεν εχει πασχισει να περασει ιατρικη (να ειναι ο αριστος των αριστων) τουλαχιστον οφειλει να εχει διαβασει ΠΟΛΥ για να μπορεσει να την τελειωσει

ΑΡΑ ΚΥΡΙΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ(παλιοι-νυν και μελλοντικοι) ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ (ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ)ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΡΑΜΙΖΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ???

ειναι αμαρτια να παιζετε με τις ελπιδες αλλα και τα νευρα μας. δειξτε επιτελους πολιτικη υπευθυνοτητα,βαλτε στις σωστες θεσεις σοβαρους ανθρωπους γιατι διακυβευεται η ιατρικη μας καταρτιση και το μελλον ολων μας.τεσπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι που δεν έχουν κάνει ποτέ (και ούτε πρόκειται) είναι να πουν: "Πόσους παθολόγους χρειάζομαι; Τόσους, άρα τόσες θέσεις. Πόσους χειρουργούς; Τόσους." κ.ο.κ. Και το βασικό: "Πόσους γιατρούς θα χρειαστώ μετά από 6-7 χρόνια; Τόσους. Τόσοι θα μπουν στις ιατρικές φέτος και τόσοι θα έρθουν από έξω." Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα που ικανοποιούν βραχυπρόθεσμα μια μερίδα νέων ιατρών (βάζω κι εμένα μέσα) αλλά δε λύνουν το πρόβλημα της ανεργίας του κλάδου μας και των τεράστιων αναμονών.

ΥΓ. Το άμισθο εξάμηνο δεν εφαρμόστηκε γιατί ήταν αντισυνταγματικό, αν δεν κάνω λάθος φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μαθει πως υπηρξαν 2-3 αιτησεις στη νομαρχια Αθηνων για τις λιστες αναμονης της ψυχιατρικης οι οποιες ομως εχουν σταλει στο υπουργειο οπου θα διαγραφουν επειδη δεν μπορει να εφαρμοστει ακομα η αποφαση. Ελπιζω πραγματι να διαγραφουν και να μην "αναμενουν" μεχρι να υπαρξει διευκρινιστικη εγκυκλιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μαθει πως υπηρξαν 2-3 αιτησεις στη νομαρχια Αθηνων για τις λιστες αναμονης της ψυχιατρικης οι οποιες ομως εχουν σταλει στο υπουργειο οπου θα διαγραφουν επειδη δεν μπορει να εφαρμοστει ακομα η αποφαση. Ελπιζω πραγματι να διαγραφουν και να μην "αναμενουν" μεχρι να υπαρξει διευκρινιστικη εγκυκλιος...

Πως δεν μπορει να εφαρμοστει η αποφαση αφου ειναι νομος του κρατους με ισχυ απο 4/09/2009? Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να τις κρατησουν σε ανενεργη κατασταση μεχρι την επεξηγηση. Και μην μου πει κανεις οτι δεν ειναι δικαιο για αυτους που ειχαν μεγαλυτερη αναμονη ,γιατι εμας που ειμασταν σε αναμονη για ψυχιατρικη δεν μας σκεφτηκαν οταν εδωσαν το δικαιωμα στους παιδοψυχιατρους να ασκηθουν αντιστροφα διπλασιαζοντας μας την αναμονη στην νευρολογια. Επιτελους εστω και αργα αποφασισαν να μειωσουν λιγο τις αναμονες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι που δεν έχουν κάνει ποτέ (και ούτε πρόκειται) είναι να πουν: "Πόσους παθολόγους χρειάζομαι; Τόσους, άρα τόσες θέσεις. Πόσους χειρουργούς; Τόσους." κ.ο.κ. Και το βασικό: "Πόσους γιατρούς θα χρειαστώ μετά από 6-7 χρόνια; Τόσους. Τόσοι θα μπουν στις ιατρικές φέτος και τόσοι θα έρθουν από έξω." Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα που ικανοποιούν βραχυπρόθεσμα μια μερίδα νέων ιατρών (βάζω κι εμένα μέσα) αλλά δε λύνουν το πρόβλημα της ανεργίας του κλάδου μας και των τεράστιων αναμονών.

ΥΓ. Το άμισθο εξάμηνο δεν εφαρμόστηκε γιατί ήταν αντισυνταγματικό, αν δεν κάνω λάθος φυσικά.

Πολύ σημαντικό το θέμα που θίγεις που θα έπρεπε να έχει μεγάλη προτεραιότητα. Κατά καιρούς έχουν υπάρξει σχετικά σχόλια στο forum. Σύμφωνα με επίσημα κείμενα που υπάρχουν οι σκέψεις αυτές έχουν ηλικία 33 ετών (για να μην πω ότι υπάρχουν και παλιότερες αναφορές). Δυστυχώς, ένα πολύ μικρό μέρος υλοποιήθηκε ενώ η συντριπτική πλειοψηφία έμεινε στα χαρτιά.

Έχω μαζέψει πάρα πολύ υλικό που θα μπορούσε να χρησιμεύσει τόσο για να διευκρινισθούν ορισμένες εσφαλμένες εντυπώσεις που υπάρχουν (π.χ. πώς ήταν οι αναμονές παλιότερα) όσο και στο να γίνει μια πιο σοβαρή συζήτηση. Με την εικόνα όμως που έχουν οι συζητήσεις (και ειδικά κάποιες τώρα τελευταία) αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα αν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, να ταιριάξει ουσιαστικά η προσφορά επιστημόνων με τη ζήτηση, τότε ακόμα και το σύστημα με τις αναμονές θα ήταν πολύ πιο αξιοπρεπές και δε θα λέγαμε για εξετάσεις, οι οποίες είναι ένας από τους καλούς τρόπους για να μπει μια προτεραιότητα στην επιλογή ειδικότητας, αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι στην Ελλάδα μπορεί να εφαρμοστεί το μέτρο αξιοκρατικά (και μη μου πείτε για ΑΣΕΠ, είδαμε κάτι ωραίες προφορικές συνεντεύξεις, μην πω για τη διαρροή θεμάτων που ακούστηκε τα τελευταία δύο χρόνια στις πανελλαδικές).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα παντως αν το σκεφτεις λιγο αυτο δεν ειναι μετρο αποσυμφορησης των αναμονων για τις σπαστες ειδικοτητες με 1 χρονο γενικο μερος.Αν εφαρμοστει,ξαφνικα αυτος που τελειωνει τωρα και θελει μια τετοια ειδικοτητα ειναι στο ιδιο τσουβαλι μ'αυτον που περιμενε 2 χρονια να ανοιξει η θεση του στο πρωτο κομματι για να δηλωσει το δευτερο,οποτε θα εχουμε μια μαζικη δηλωση των κυριων κομματιων π.χ ωρλ ή γυναικολογια ή δερματολογια κι αυτο συντομα θα οδηγησει σε συμφορηση του κυριου μερους της ειδικοτητας.Εγω περιμενω πχ 1,5 χρονο τωρα να ανοιξει η χειρουργικη μου που ανοιγει το μαρτιο,κανω αγροτικο μη αγονο και ξαφνικα μου λενε δεν θα πας χειρουργικη και θα δηλωσεις την ωρλ.Αυτο ομως θα κανουν και πολλοι που μολις εχουν τελειωσει και που δεν εχουν κανει αγροτικο και τελικα ολα θα εξελιχθουν παλι σε αγωνα ταχυτητας για να προλαβεις να δηλωσεις πριν τον αλλο.Αυτο ειναι καταντια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splaaaats::splaaaats: καλα δεν πατε καλα μου φαινεται.ο νομος λεει για ειδικοτητες που εχουν προκαταρκτικη ασκηση γενικου μερους ΚΑΤΩ του ενος ετους πχ φυσικη ιατρικη αποκατασταση.τι αμοκ ειναι αυτο που παθατε με ωρλ,γυναικολογια,ορθοπεδικη?ουτε ενα νομο δεν ξερετε να διαβαζετε...ΤΑΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!ελα πισω εχουν σαλταρει!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splaaaats::splaaaats: καλα δεν πατε καλα μου φαινεται.ο νομος λεει για ειδικοτητες που εχουν προκαταρκτικη ασκηση γενικου μερους ΚΑΤΩ του ενος ετους πχ φυσικη ιατρικη αποκατασταση.τι αμοκ ειναι αυτο που παθατε με ωρλ,γυναικολογια,ορθοπεδικη?ουτε ενα νομο δεν ξερετε να διαβαζετε...ΤΑΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!ελα πισω εχουν σαλταρει!

ρε ξυπνιε,6μηνες προαπαιτουμενης χειρουργικης προκειμενου για γυναικολογια,ΩΡΛ,ουρολογια,ορθοπεδικη ή 6μηνες προαπαιτουμενης παθολογιας για δερματολογια (μοναχα) δεν ειναι ΚΑΤΩ του ενος ετους? γιατι δεν ξερω αν το εχεις ακουσει αλλα εδω και ενα χρονο περιπου δια νομου οσοι εχουν ολοκληρωσει αγροτικο αναγνωριζουν ΠΙΑ 6μηνες χειρ ή παθολογιας αρα υποχρεουνται ,ναι ναι ναι δια ιδιου νομου, να κανουν αντιστοιχα 6μηνες χεριρουργικης/παθολογιας. καταλαβες τωρα γιατι χαιρομαστε καποιοι (αν φυσικα εφαρμοστει ολο αυτο κτλ) και δεν εχουμε παθει αμοκ????

αντερσταντ τωρα ντοκτορ?

για το μονο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι για την επιστροφη του τασου.αν και οι πηγες μου μου λενε οτι ο τασουλης σαν γατα που ειναι περνα ζαχαρη εκει που ειναι με ...τους ανθρωπους που ειναι....χιχιχιχι και ας καθμαστε εμεις να αναρωτιομαστε τι θελει να πει ο ποιητης!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά σαν να έχει δικιο ο προηγούμενος. Ο νόμος μιλάει για ειδικότητες με γενικό μέρος κάτω του ενός έτους και διά νόμου δερματολογία, νευρολογία, ορθοπεδική, ωρλ κτλ κτλ έχουν 1 χρόνο προαπαιτούμενο. Δεν έχει σημασία αν κάποιος με τον α΄ή β΄τρόπο αναγνώρισε κάποιους μήνες γιατί στο κάτω κάτω θα μπορούσε και να μην το κάνει αν ήθελε. Ο ένας χρόνος παραμένει κι ας πάρει κάποιος μπόνους 6 μήνες λόγω αγροτικού. Μπορεί να υποχρεώνεται μετά να κάνει άλλο ένα εξάμηνο μόνο παθολογία αλλά το σίγουρο είναι ότι ο χρόνος παραμένει χρόνος. Πως θα δηλώσει αμέσως κάποιος που τελειώνει ιατρική και θέλει να κάνει έστω δερματολογία αφου δεν θα έχει κάνει καν αγροτικό για να μειώσει το έτος σε εξάμηνο??? Μη λέμε βλακείες και πανικοβάλλουμε τον κόσμο λοιπόν παιδιά. Σκεφτείτε το λίγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά σαν να έχει δικιο ο προηγούμενος. Ο νόμος μιλάει για ειδικότητες με γενικό μέρος κάτω του ενός έτους και διά νόμου δερματολογία, νευρολογία, ορθοπεδική, ωρλ κτλ κτλ έχουν 1 χρόνο προαπαιτούμενο. Δεν έχει σημασία αν κάποιος με τον α΄ή β΄τρόπο αναγνώρισε κάποιους μήνες γιατί στο κάτω κάτω θα μπορούσε και να μην το κάνει αν ήθελε. Ο ένας χρόνος παραμένει κι ας πάρει κάποιος μπόνους 6 μήνες λόγω αγροτικού. Μπορεί να υποχρεώνεται μετά να κάνει άλλο ένα εξάμηνο μόνο παθολογία αλλά το σίγουρο είναι ότι ο χρόνος παραμένει χρόνος. Πως θα δηλώσει αμέσως κάποιος που τελειώνει ιατρική και θέλει να κάνει έστω δερματολογία αφου δεν θα έχει κάνει καν αγροτικό για να μειώσει το έτος σε εξάμηνο??? Μη λέμε βλακείες και πανικοβάλλουμε τον κόσμο λοιπόν παιδιά. Σκεφτείτε το λίγο.

οτι και να λεμε εμεις θα δοθουν διευκρινησεις και θα λυθουν οι οποιεσδηποτε αποριες. απλα δε μπορουμε να μιλαμε για δυο μετρα και δυο σταθμα.

καπου ειπες και εσυ,"" μπορει να υποχρεωνεται μετα να κανει αλλο ενα εξαμηνο"" . απαξ και ολοκληρωσεις αγροτικο κανεις 6μηνο προαπαιτουμενο παει και τελειωσε και ας χτυπιεσαι εσυ οτι θελεις να κατσεις και αλλο να εκπαιδευτεις/να δουλεψεις/να πληρωνεσαι μεχρι να συμπληρωσεις χρονο.

εχεις υποχρεωτικο 6νμηνες χειρ ή παθολογ τελεια και παυλα. φυσικα οσοι δεν εχουν ολοκληρωσει αγροτικο κανουν ενα χρονο.

τεσπα.

ελπιζω να δοθουν οι καταλληλες επεξηγησεις και κυριως ελπιζω ο επομενος υπουργος υγειας να ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ πραγματικα απο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΟ προβλημα των αναμονων και να δειξει πολιτικη τολμη και αποφασιστικοτητα και επιτελους να βρει μια δικαιη λυση για να μη χαραμιζουμε ασκοπα τα χρονια μας σε μια ιατρικη απραξια.

τα λεμε και αυριο, γιατι νυσταξα και παω για νανι...μεχρι τοτε...ξερετε

φιλια απο νοτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μια ακόμα φορά (1000στή ίσως...) ο μαλάκας ο υπουργός έδειξε πόσο πραγματικά μαλάκας ήταν...! Κρίμα...καλά ξεμπερδέματα σε όσους επηρεάζονται από τη νέα μαλακία του μαλάκα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μια ακόμα φορά (1000στή ίσως...) ο μαλάκας ο υπουργός έδειξε πόσο πραγματικά μαλάκας ήταν...! Κρίμα...καλά ξεμπερδέματα σε όσους επηρεάζονται από τη νέα μαλακία του μαλάκα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν θεωρηθεί το post μου ότι περιέχει πολλές φορές μια κακιά λέξη και σβηστεί, ζητώ συγγνώμη, αλλά ο αβραμόπουλος είναι πολύ μαλάκας :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα ο νόμος μου φαίνεται σωστός. Ενιαία τοποθέτηση σε όλες τις ειδικότητες με απόσπαση στα αντίστοιχα τμήματα για τα γενικά μέρη. Αυτό σημαίνει

1. Πολλά μικρά επαρχιακά νοσοκομεία θα μείνουν χωρίς εργατικά χέρια, αλλά αυτό είναι καλό α. γιατί δεν είναι κατάλληλα να εκπαιδεύουν νέους γιατρούς χωρίς βασικά διαγνωστικά μέσα (πχ υπέρηχο, αξονικό) ή βασικά consults (πχ καρδιολόγο, ορθοπεδικό)β. υπάρχουν πολλοί ειδικευμένοι που μπορούν να τα επανδρώσουν χωρίς πλασματικές εφημερίες και σκλάβους, και δουλειά καλύτερη θα γίνεται, και πολλοί γιατροί θα πάρουν ένα μόνιμο μισθό. Επίσης μπορούν τα μεγάλα νομαρχιακά νοσοκομεία να στέλνουν ειδικευόμενούς τους σε off-site rotations στα μικρά νοσοκομεία του νομού ΧΩΡΙΣ λίστες αναμονής, με τα κονδύλια να μοιράζονται για τις αμοιβές.

2. Πολλά μεγάλα κεντρικά νοσοκομεία θα μπουκώσουν οι αναμονές τους, με την έννοια ότι η όποια εναλλαγή ειδικευομένων γίνεται τώρα ανά πχ τετραετία, θα γίνεται ανά πενταετία ή εξαετία.

3. Αφού την κάνουν και την κάνουν την αλλαγή, κάντο εκεί ολοκληρωμένο...όλο τσιφούτικα πράγματα, λίγο εδώ, λίγο εκεί. Πρώτα να δηλώνεις ανάκατα, μετά να δηλώνεις ανάποδα, μετά να δηλώνεις ενιαία αν έχεις 364 μέρες γενικό μέρος. Κάνε εκεί ένα ωραίο νομοσχέδιο να φέρεις τα πάνω κάτω να τελειώνουμε με το χάλι μας (ούτε η Μπουρκίνα φάσο δεν έχει λίστες).

Συμφωνώ με την docev που λέει ότι όποιος χρωστάει γενικό μέρος ειδικότητας 364 μέρες επωφελείται από τον νόμο. Και αυτό θα ισχύσει και σε ειδικότητας με ένα χρόνο γενικό μέρος, και σε ειδικότητες με 2 χρόνια ή 3 στα οποία ο γιατρός περιμένει για να κάνει 364 μέρες γενικό μέρος. Οπότε μετά τις εκλογές αναμένεται χαμός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα ο νόμος μου φαίνεται σωστός. Ενιαία τοποθέτηση σε όλες τις ειδικότητες με απόσπαση στα αντίστοιχα τμήματα για τα γενικά μέρη.

Είσαι εντελώς λάθος. Οπότε και όλο το επόμενο σεντόνι είναι άκυρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα ο νόμος μου φαίνεται σωστός. Ενιαία τοποθέτηση σε όλες τις ειδικότητες με απόσπαση στα αντίστοιχα τμήματα για τα γενικά μέρη.

Είσαι εντελώς λάθος. Οπότε και όλο το επόμενο σεντόνι είναι άκυρο.

ολες οι ευρωπαικες χωρες που εχουν ενιαια τοποθετηση στις ειδικοτητες δεν γνωριζουν απο εκπαιδευση. Μονο εμεις ξερουμε με τριπλες αιτησεις και αναμονη ανω της δεκαετιας. Ξεκοληστε ορισμενοι εδω μεσα. Επειδη εμεις περιμεναμε χρονια δεν σημαινει οτι πρεπει να περιμενουν και οι νεοι γιατροι. Το μετρο ειναι σωστο ,ειναι προς ωφελος των ασθενων να εκπαιδευονται οι γιατροι οταν ειναι νεοι και οχι οταν ειναι 35 και βαλε. Αν καποιον δεν τον βολευει για καθαρα δικους του λογους ας το ξεπερασει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειτε κανεις ειτε οχι αγροτικο ο χρονος που απαιτειται για γυναικολογια,ωρλ,ορθοπεδικη ειναι ενας χρονος.ειτε δηλ δεν κανεις αγροτικο ειτε κανεις οποτε εχεις 6 συν 6 μηνες.ο νομος μιλαει για ειδικοτητες που απαιτουν λιγοτερο απο ενα χρονο κ οχι για τους γιατρους που εχουν λιγοτερο απο ενα χρονο ασκησης προκειμενου να ολοκληρωσουν το γενικο μερος.η διατυπωση ειναι ξεκαθαρη.ετσι ευνοουνται πχ οσοι πανε για για φυσικη ιατρικη αποκατασταση που περιμενουν πολλα χρονια αφου εχουν τρια κομματια να δηλωσουν.πραγματικα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι γιατροι που υποτιθεται ειναι πιο εξυπνοι απο το μεσο αποφοιτο αει :lol: δυσκολευονται να κατανοησουν μια προταση.εκτος κ αν καποιους δε τους συμφερει διοτι ταλαιπωρηθηκαν οι ιδιοι κ βγαζουν κακια κ για τους αλλους.εεεε docev?ετσι ειναι? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειτε κανεις ειτε οχι αγροτικο ο χρονος που απαιτειται για γυναικολογια,ωρλ,ορθοπεδικη ειναι ενας χρονος.ειτε δηλ δεν κανεις αγροτικο ειτε κανεις οποτε εχεις 6 συν 6 μηνες.ο νομος μιλαει για ειδικοτητες που απαιτουν λιγοτερο απο ενα χρονο κ οχι για τους γιατρους που εχουν λιγοτερο απο ενα χρονο ασκησης προκειμενου να ολοκληρωσουν το γενικο μερος.η διατυπωση ειναι ξεκαθαρη.ετσι ευνοουνται πχ οσοι πανε για για φυσικη ιατρικη αποκατασταση που περιμενουν πολλα χρονια αφου εχουν τρια κομματια να δηλωσουν.πραγματικα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι γιατροι που υποτιθεται ειναι πιο εξυπνοι απο το μεσο αποφοιτο αει :lol: δυσκολευονται να κατανοησουν μια προταση.εκτος κ αν καποιους δε τους συμφερει διοτι ταλαιπωρηθηκαν οι ιδιοι κ βγαζουν κακια κ για τους αλλους.εεεε docev?ετσι ειναι? :P

γλυκε μου speak for yourself. το αν εχω ταλαιπωρηθει που ας πουμε περασα στην αθηνα ,τελειωσα (οπως πολλοι αλλοι φυσικα)στα εξι χρονια ,επελεξα την οδο του αγονου αγροτικου (με αναμονη φυσικα και σε αυτο) για να κανω την ειδικοτητα που ηθελα απο το α ετος αφενος δεν θα σου δωσω λογαριασμο και αφετερου δεν εχω να αποδειξω σε εσενα και τον "καθε εσενα" που γραφει ανωνυμα ,με την εννοια οτι δε γνωριζομαστε προσωπικα ,το αν ειμαι ή δεν ειμαι πιο εξυπνη απο το μεσο αποφοιτο αει.

οσο για τις αυθαιρετες επισημανσεις σου περι "κακιας" μου προς αλλους (αληθεια απο που εξαγεται κατι τετοιο?) απλα τους προσπερνω θεωρωντας τους ατυχεις.

εσυ τωρα τι ζορι τραβας που οχι μονο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ διαβαζεις το νεο αυτο δημιουργημα του λατρεμενου κατα το δοκουν, αλλα και επιπλεον ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ απορριπτεις a priori τις ειδικοτητες με προαπαιτουμενο κατω του ενος ετους που ξαναλεω ΠΙΑ θεωρουνται οι προαναφερθεισες επι ολοκληρωμενου αγροτικου περιοριζοντας και αναγαγοντας ταυτοχρονα ΜΟΝΑΧΑ την (δικη σου αληθεια?) ιατρικη φυσικης αποκαταστασης ως την "εκλεκτη" του νεου νομου , εεεεε τοτε αναλογισου ποιος δειχνει "κακια"! δηλαδη εστω οτι τελικα αποδειχτει οτι εσυ εχεις δικιο σε χαλαει να αφησεις τοοοοσο κοσμο (ειμαστε και αρκετες ειδικοτητες με προαπαιτουμενο ενα χρονο, ζωη να χουμε)να χαρει-να ελπισει λιγακι? ή εισαι τοσο πονοψυχος βρε που θελεις να μας προστατευσεις απο την ανωμαλη προσγειωση μας στη ζοφερη πραγματικοτητα?

γιαυτο ασε μας ρε ντοκτορ στην ησυχια μας και κοιτα τη δουλεια σου.εκτος βεβαια αν εισαι ...απο τα ..."καλα παιδια" που τυχαια-σεμνα και ταπεινα-(αληθεια,περασατε καλα στο στρουμφοχωριο?) δημιουργηθηκε στο παραπεντε ενας νομος ,που ολοι γελανε ξανα με την ασαφεια του , ομως ειναι κομμενος και ραμμενος για τις αναγκες αυτων των παιδιων....σε μια τετοια λοιπον περιπτωση πες μας ξεκαθαρα :"παιδες αυτο το ευρημα απευθυνεται επιπροσθετα με τους ψυχιατρους και τους νευρολογους στους φυσιατρους και ΤΕΛΟΣ. αλλιως μη μας κανεις κηρυγματα για υψηλης αντιλληψης και τα ρεστα.αιντε

μεχρι τοτε τα φιλια μου απο το νοτο φυσικα στον μπαρμπαστρουμφ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα ο νόμος μου φαίνεται σωστός. Ενιαία τοποθέτηση σε όλες τις ειδικότητες με απόσπαση στα αντίστοιχα τμήματα για τα γενικά μέρη.

Είσαι εντελώς λάθος. Οπότε και όλο το επόμενο σεντόνι είναι άκυρο.

Γιατί είναι λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από μια γρήγορη ματιά που έριξα νομίζω ότι το φεκ δν αναφέρεται στο πόσος χρόνος μας απομένει για το γενικό μέρος μετά την αναγνώριση 3,6,χ μηνών

αλλά στις ειδικότητες όπου απαιτείται προκαταρκτική άσκηση κάτω του ενός 1 έτους εξ αρχής...

μην τρέχουμε να αλλάξουμε όλοι τα χαρτιά μας και γίνει της τρελής!!!

προεκλογικές προτηγανισμένες πατάτες σερβίρονται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.