Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στην απόδειξη εφημεριών μου δεκεμβρίου χωρίς βέβαια να τα έχω λάβει ακόμα.

Μπορουν να σου επιβαλουν πλαφον χωρις να εχει ψηφιστει αντιστοιχος νομος;

Δε παιρνεις ενα τηλεφωνο στο γραφειο μισθοδοσιας?

Μαλλον λαθος υπολογισμος η καποια αναδρομικη κρατηση παιζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τι σου ειπε η μισθοδοσια ?

πλαφον σημαινει οτι και να κανεις ,οσο και αν δουλεψεις θα παρεις 397.

αν ειχε ψηφιστει κατι τετοιο νομιζω πως τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ θα το ειχαμε παρει χαμπαρι

τα περισσοτερα παιδια εδω (εγω δεν κανω αγροτικο αρα δεν ξερω) εχουν γραψει οτι σημερα,οι 7 προβλεπομενες εφημεριες πληρωνονται 410

πως σου δικαιολογησαν τη διαφορα 13 ευρω (που λογικα προεκυψε αυτο το μηνα σε συγκριση με τον προηγουμενο);

επιμενω λιγο γιατι με τη μικρη εμπειρια μου με 2 γραφεια μισθοδοσιας επαρχιακων νοσοκομειων εζησα ΤΑ απιστευτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με προβληματίζει ο υπολογισμός: 5καθημερινές + ΣΚ = 7 εφημερίες = 410 ευρω.Η λογική λέει λιγότερα χρήματα = λιγότερες εφημερίες ή κάνω λάθος???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με προβληματίζει ο υπολογισμός: 5καθημερινές + ΣΚ = 7 εφημερίες = 410 ευρω.Η λογική λέει λιγότερα χρήματα = λιγότερες εφημερίες ή κάνω λάθος???

Υπολογίσατε και τις αναδρομικές κρατήσεις υπέρ εισφοράς αλληλεγγύης και ΟΑΕΔ που στις εφημερίες Δεκεμβρίου είναι οι τελευταίες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόδειξη που έλαβα εγώ δεν γράφει σαφώς για κρατήσεις υπέρ ανέργων και συνταξιούχων μπορεί αυτές να περιλαμβάνονται στη κατηγορία λοιπών κρατήσεων αλλά αυτό νομίζω πως αφορά το βασικό μισθό και όχι τις εφημερίες.

Τη διαφορά των 13 ευρώ συνάδελφε ζιζάνι μου τη δικαιολόγησαν ως μεγαλύτερη διαφορά κρατήσεων στους επι θητεία σε σχέση με τους υπόχρεους.Έχω πει παραπάνω ότι είμαι επι θητεία.

Συνάδελφε ματτ 7 εφημερίες=410 ευρώ για τους υπόχρεους και για μένα προσωπικά αν όχι και για τους υπόλοιπους επι θητεία 397,42 ευρώ.Η εφημερία πλέον έχει μικρότερη αξία.. emstupid

Τροποποιήθηκε από summerjohn76
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραπάνω έχω γράψει πόσο μου ήρθε και το 15μερο, αν γράψει και ένας υπόχρεος το δικό του ποσό θα μπορούμε να συγκρίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ανακοινωθηκαν οι κατηγοριες δημοσιων υπαλληλων του ενιαιου μισθολογιου που απο 1/5/12 θα παιρνουν το επιδομα επικινδυνης-ανθυγιεινης εργασιας.

νοσηλευτες, οδηγοι και βοηθοι ασθενοφορων κτλ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ιατροι (αγροτικοι)!!!!

http://et.diavgeia.gov.gr/f/minfin/ada/%CE%924%CE%A0%CE%A9%CE%97-9%CE%A9%CE%9F

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

SOS! Νεοδιόριστος ειδικευόμενος- πρώην αγροτικός σε οικονομική στενότητα!

Έχουμε κάποια πληροφορία για το πότε επιτέλους θα γίνει η πληρωμή εφημεριών των πρώτων μηνών του '12?!?!?

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αγροτικός Ιατρός Επί Θητεία στο Κ.Υ. Ιστιαίας : Ανάλυση Αποδοχών Και Κρατήσεων Ιουλίου.....696,08...348,04 το δεκαπενθήμερο με κρατήσεις σε όλα τα ταμεία εκτός ΙΚΑ (ΜΤΠΥ και Εγγραφή-ΤΕΑΔΥ και Εγγραφή-ΦΜΥ-ΤΣΑΥ-ΥΠΕΡ ΔΗΜΟΣΙΟΥ).

Σε καλή μας μεριά συνάδελφοι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγροτικός Ιατρός Επί Θητεία στο Κ.Υ. Ιστιαίας : Ανάλυση Αποδοχών Και Κρατήσεων Ιουλίου.....696,08...348,04 το δεκαπενθήμερο

εσυ φαλιρησες το κρατος!!! χαχα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

696,08 ευρω....... ΕΛΕΟΣ....

να πληρωσεις ενοικιο? την βενζινη? τους λογαριασμους? το φαγητο?

Τοσο εκτιμα το ελληνικο κρατος ενα ελληνα γιατρο.... για μενα δεν πρεπει να κανει κανεις πλεον αγροτικο, ομαδικη παραιτηση ολοι... να πανε οι διευθυντες να εξυπηρετουν ολα τα χωρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τόσα είναι πλέον τα χρήματα για τους αγροτικούς ιατρούς επί θητεία λόγω ένταξης μας στο ενιαίο μισθολόγιο.Έχουμε το προτέρημα να είμαστε και ιατροί και δημόσιοι υπάλληλοι...με τις εισφορές εννοείται...

Αν κάποιος συνάδελφος επι θητεία που υπηρετεί αλλού και αμοίβεται διαφορετικά ας μας ενημερώσει μπας και βρούμε καμιά άκρη προς το καλύτερο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο αυτα που ξερω αγαπητε φίλε ειναι 1092 ο βασικος μισθος (μικτα) βασει ενιαιου μισθολογιου δλδ καθαρα καπου στα 880. Τωρα στους επι θητεια γνωριζω οτι οντως γινονται αυξημενες κρατησεις οποτε ο βασικος μισθος πεφτει κατω απο τα 880. Επισης ξερω οτι στα αγονα οι γιατροι παιρνουν 100 ευρω παραπανω.

Εχω ακουσει διαφορα νουμερα για τους επι θητεια απο το πιο χαμηλο 696 που ειπες εως 750 με 850...

τα ψαχνω επειδη και εγω λεω να δηλωσω επι θητεια αλλα το σκεφτομαι γιατι δε νομιζω να βγαινω με αυτα τα λεφτα.

Απο εφημεριες τι παιζει? λογικα πρεπει να υπαρχει το πλαφον των 392 ευρω=7 εφημεριες. δλδ αυτο σημαινει 700 και 390 = 1090ευρω με 7 εφημεριες!!!! εγω αυτα ξερω τουλαχιστον! δλδ χεσε μεσα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου γράφω αναλυτικά λοιπόν τις κρατήσεις για τον μήνα ιούλιο μιας και είναι και ο υψηλότερος καθαρός μισθός που πήρα,(οι άλλοι είναι 638/678/678).

Αποδοχές:μισθός 1092 + 28,34 επίδομα κινήτρων.

Κρατήσεις : ΜΤΠΥ 11,20 , ΤΕΑΔΥ 32,76 ,ΦΜΥ 30,52 , ΤΑΤ 33,61 ΤΣΑΥ 44,81 , ΤΣΑΥ ΥΓΕΙΟΝ. 28,57,ΤΣΑΥ ΕΙΣΦ. 2,00 , ΜΤΠΥ ΕΓΓΡΑΦΗ 91,00 , ΤΕΑΔΥ ΕΓΓΡΑΦΗ 22,75 , ΚΡΑΤ. ΥΠΕΡ ΔΗΜΟΣΙΟΥ 82,23 , ΛΟΙΠΕΣ 44,81

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: 1092+28.34 =1120.34 KΡΑΤΗΣΕΙΣ 424,26 ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ 696,08

By the way που λεν και στο χωριό μου εφημερείες εγώ που ξεκίνησα Απρίλιο ακόμα δεν έχω δει χρήμα...και οι συνάδελφοι στην Β.Εύβοια που έχουν πάρει μέχρι και Φεβρουάριο πληρώθηκαν με επιπλέον μείωση 25% (300 ευρω στο χέρι δηλ για 7 εφ) λόγω μειωμένου budget απο το Γ.Ν. Χαλκίδας...αυτααααά:)

Και εις άλλα με υγεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα που τα γραφεις για να ξερουν ολοι οι επι θητεια που σκοτωνονται να ξανακανουν αγροτικο τι οικονομικο (αν)οφελος θα εχουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν έχεις σπίτι απο κανένα συγγενή ή αν θες να πηγαίνεις σπιτάκι σου μια φορά το εξάμηνο μόνο, τα λεφτά για τους επι θητεία δεν φτάνουν ούτε για να ζήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως οι διαφοροποιήσεις στους μισθούς των αγροτικών ιατρών επί θητεία παρατηρούνται επειδή μπορεί να πρόκειται για πρώτο,δεύτερο,τρίτο ή ν-οστο αγροτικό?'Οσα περισσότερα αγροτικά επί θητεία κάνεις μειώνεται περαιτέρω ο μισθός λόγω αύξησης των κρατήσεων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως οι διαφοροποιήσεις στους μισθούς των αγροτικών ιατρών επί θητεία παρατηρούνται επειδή μπορεί να πρόκειται για πρώτο,δεύτερο,τρίτο ή ν-οστο αγροτικό?'Οσα περισσότερα αγροτικά επί θητεία κάνεις μειώνεται περαιτέρω ο μισθός λόγω αύξησης των κρατήσεων?

Γιατί; Όσο περισσοτερα αγροτικα κανει καποιος τοσο μεγαλύτερη είναι η τιμωρία;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως οι διαφοροποιήσεις στους μισθούς των αγροτικών ιατρών επί θητεία παρατηρούνται επειδή μπορεί να πρόκειται για πρώτο,δεύτερο,τρίτο ή ν-οστο αγροτικό?'Οσα περισσότερα αγροτικά επί θητεία κάνεις μειώνεται περαιτέρω ο μισθός λόγω αύξησης των κρατήσεων?

Στα πόσα αγροτικά αρχίζεις και πληρώνεις αντί να αμοίβεσαι;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως οι διαφοροποιήσεις στους μισθούς των αγροτικών ιατρών επί θητεία παρατηρούνται επειδή μπορεί να πρόκειται για πρώτο,δεύτερο,τρίτο ή ν-οστο αγροτικό?'Οσα περισσότερα αγροτικά επί θητεία κάνεις μειώνεται περαιτέρω ο μισθός λόγω αύξησης των κρατήσεων?

Στα πόσα αγροτικά αρχίζεις και πληρώνεις αντί να αμοίβεσαι;

Ακόμα κλαίω....:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.