Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

Καλησπερα!

Μπορει καποιος απο τους αγροτικους που υπηρετουν να μου πει αν οταν παρουσιαστουμε στο νοσοκομειο προπληρωνομαστε οπως ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι ή παιρνουμε το μισθο στο τελος του μηνα, ή ποτε παιρνουμε μισθο για πρωτη φορα?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σε καμια περιπτωση δεν προπληρωνεσαι. πρεπει να υπολογιζεις οτι ο πρωτος μισθος θα σου ερθει σε κανενα μηνα και παραπανω απο την μερα που θα παρουσιαστεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω.....μου εκανες τη καρδια περιβολι :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλυτερα που το ξερετε απο τωρα διοτι καποιοι δεν το ξερανε οταν αναλαβανε υπηρεσια και μονο που δεν πηρανε καμια κιθαρα να βγουνε σε καμια πλατεια....sorry παιδια ετσι λειτουργει το ΜπουρΔΔΔΔε..λο

Αντε να δουμε και εμεις τι θα κανουμε σε λιγες μερες με τα αποτελεσματα !

Τροποποιήθηκε από shadow_play
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ειναι!δυστυχως!εγω ξεκινησα 17-11-2008 και πληρωθηκα στις 1-1-2009.το ιδιο και ολοι οι συναδελφοι που παρουσιαστηκαν πανω κατω εκεινο το διαστημα.ειχα και ενα προβλημα με το ατμ και την τραπεζα που δεν τα εβγαζε την ημερα που μπηκαν αλλα την επομενη!αφου οταν τελικα εβγαλα λιγα λεφτουδακια απο το μηχανημα νομιζα οτι ημουν στο λουνα παρκ!τετοια χαρα!τρελη χαρα!ασυνηθιστη οπως ημουν!τι να πω?!καλη αρχη και καλο κουραγιο σε ολους!αντε να ρθουν και οι νεοι γιατι υπαρχουν αναγκες στα νοσοκομεια!υπαρχει τετοια ελλειψη ιατρων που ολες οι κλινικες περιμενουν πως και πως να ερθουν και αλλοι!εμεις κραταμε ορθιο το εσυ!χα!τρομαρα τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω που ελεγα οτι θα παω στη Συρο να κανω Πασχα "με τα λεφτα μου"! emgreedy Παει το ονειρο, πεταξε! emsuperman

Σταξε μου κανα 50ρικο ρε πατερα, ΠΑΛΙ! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσο είναι ο μισθός? αντε να πάρουμε και εμείς αγροτικό να πιάσουμε και εμείς κάτι παραπάνω, απ΄τα ψιλά που έχουμε στην τσέπη μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη αγονο κατω απο 2000

Αγονο πανω απο 2000

Αν θες 800.000 πας στο προαυλιο!! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρώνεστε κάθε 13 και 27 του μήνα. Η πρώτη μισθοδοσία βγαίνει εναμιση μήνα μετά το διορισμό, και παίρνετε αναλόγως ημερομηνία διορισμού έως 2 μισθούς μαζεμένους. Οι εφημερίες πληρώνονται αρκετά αργότερα (περίπου 4 μήνες μετά). Μην ανησυχείτε. Στην αρχή θα χρειαστείτε μια στήριξη. Μετά όμως... ποιος σας πιάνει... άντε! καλοφάγωτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως σαν νεούδι δικαιούμαι και κάποιες μικρές γκάφες...και να διπλοστέλνω και ίσως... και κάποιες ερωτήσεις που σε ορισμένους μπορεί να φαίνονται

απλόϊκές.... ας πούμε είμαι σε εβδομάδα προσαρμογής!!! Όπως στο στρατό....οπότε τι να ρωτήσω????

α)από ότι έχω ακούσει εφημερείες στο τρίμηνο εκπαίδευσης κάνεις μαζί με ειδικευόμενο|(χειρουργικής ή παθολογιάς) σε κάποια νοσοκομεία.

'Ομως αυτό ισχύει σε όλα?

β)Σε κάποια που έχουν έλλειψη προσωπικού( άδειες, αναρρωτικές,εγκυμοσύνες,αναμονή διορισμού νέων ειδικεύομενων) μπορέι να σε βάλλουν να

εφημερεύεις μόνος?

γ)Πότε ξεκινούν οι εφημερείες συνήθως του νέου αγροτικού?

δ)Όταν το Π.Ι. είναι σε απόσταση μικρότερη των δέκαπέντε χιλιομέτρων από το νοσκομείο οι εφημερείες γίνονται μέσα στο νοσοκομείο?Μέχρι πόσα χιλιόμετρα πρέπει να απέχει το Π.Ι. από το νοσοκομείο, για να κάνεις εφημερείες στο νοσ.Ισχύει κάτι τέτοιο??

ε) κάπου αλλού διάβασα για ασφάλεια αστικής ευθύνης. Έχει πολύ καιρό που πλέον προβαίνουν οι αγροτικοί σε τέτοιες ασφάλειες??είναι νέο φρούτο,,,στυλ Αμερικής που ψάχνουν οι ασθενείς να μηνύσουν τον γιατρό....

Εμείς για αυτή την απλή συνταγογράφηση που ακούω ότι έιναι κυρίως το αγροτικό πρέπει να κάνουμε ασφάλεια? ο καλοσυνάτος παππούλης του χωριού θα μας μηνύσει γιατί του αρνηθήκαμε να του γράψουμε δύο κουτιά παραπάνω? Βέβαια καταλαβαίνω ότι σίγουρα μ αυτήν είμαστε καλυμμένοι για πολλά...ποτέ δεν ξέρεις... αλλά λέω...

P.S. Τάσο για να φάσω τα ποστ σου θα πρέπει..... μπα λίγο δύσκολο μου φαίνεται

Γεια σου και σε σένα ξένε...

ΤΗΑΝΚΣ για τις απαντήσεις σας περί οικονομικού αγροτικών...και περιμένω και για αυτές που είναι πιο γενικές σε σχέση με το συγκεκριμένο τόπικ.

είπα να τις στείλω τις απορείες όλες μαζί αφού έτσι και αλλίως τα ποστ σου τάσσο δεν τα φτάνω( έτσι για να σε τσιγκλησω λίγο..)

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α)δεν ξερω τι γινεται σε καθε νοσοκομειο της ελλαδας,μα εκει που ημουνα ετσι γινοτανε

β)απο ενα σημειο και μετα,και μεις μονοι μας ειμαστε με την εννοια πως αν ειχες κανει ηδη 3-4 εφημεριες και ειχες παρει το κολαι και σε εμπιστευοταν ο ειδικευομενος,σου ελεγε εγω παω επανω,αν χρειαστεις κατι ειδοποιησε με.βεβαια,οποτε ειχαμε καποια αμφιβολια,τον ειδοποιουσαμε και ερχοταν αμεσως η αληθεια ειναι.

γ)το συνηθες ειναι να σε αφηνουν μερικες μερες,μια βδμαδα περιπου προσαρμογης.μπορει να φτασει και τις 10 μερες μπορει και λιγοτερο.απο την αλλη,υπαρχουν περιπτωσεις που σε 2-3 μερες τους χωσανε εφημεριες...

δ)χωρις να ειμαι σιγουρος,δεν γινονται στο νοσοκομειο, αλλα στο κεντρο υγειας που υπαγεται το περιφερειακο ιατρειο.εκτος αν δεν υπαρχει κεντρο υγειας,οποτε πας στο νοσοκομειο.αλλα αυτο με καθε επιφυλαξη

ε)ας απαντησει αλλος,ολα εγω θα τα κανω??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια!Ειδα τις λεπτομερειες που αφορουνε στη μισθοδοσια του αγονου αγροτικου,τι παιζει ομως με το μη αγονο;ποσο ειναι ο βασικος και ποσο οι εφημεριες;Παιρνουμε ολα τα επιδοματα κι εμεις;Eυχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μισθοδοσία μη άγονου αγροτικού:

αναλογών μισθός: 1064,00 €

κίνησης: 35,00 €

κιν-απόδοσης: 100,00 €

νοσοκομειακό: 345,00 €

ετοιμότητας: 35,00 €

σύνολο αποδοχών: 1579,00 € μικτά

σύνολο κρατήσεων: 286,41 €

καθαρό πληρωτέο: 1292,59 €

Αυτή είναι η μισθοδοσία του Μαρτίου 09

Εξτρά επιδόματα, υπάρχουν: το οικογενειακό, το σπουδών και το εξομάλυνσης (το οποίο δεν δίνεται και για το οποίο κάνουμε αγωγή)

Τροποποιήθηκε από Achille
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως σαν νεούδι δικαιούμαι και κάποιες μικρές γκάφες...και να διπλοστέλνω και ίσως... και κάποιες ερωτήσεις που σε ορισμένους μπορεί να φαίνονται

απλόϊκές.... ας πούμε είμαι σε εβδομάδα προσαρμογής!!! Όπως στο στρατό....οπότε τι να ρωτήσω????

α)από ότι έχω ακούσει εφημερείες στο τρίμηνο εκπαίδευσης κάνεις μαζί με ειδικευόμενο|(χειρουργικής ή παθολογιάς) σε κάποια νοσοκομεία.

'Ομως αυτό ισχύει σε όλα?

β)Σε κάποια που έχουν έλλειψη προσωπικού( άδειες, αναρρωτικές,εγκυμοσύνες,αναμονή διορισμού νέων ειδικεύομενων) μπορέι να σε βάλλουν να

εφημερεύεις μόνος?

γ)Πότε ξεκινούν οι εφημερείες συνήθως του νέου αγροτικού?

δ)Όταν το Π.Ι. είναι σε απόσταση μικρότερη των δέκαπέντε χιλιομέτρων από το νοσκομείο οι εφημερείες γίνονται μέσα στο νοσοκομείο?Μέχρι πόσα χιλιόμετρα πρέπει να απέχει το Π.Ι. από το νοσοκομείο, για να κάνεις εφημερείες στο νοσ.Ισχύει κάτι τέτοιο??

ε) κάπου αλλού διάβασα για ασφάλεια αστικής ευθύνης. Έχει πολύ καιρό που πλέον προβαίνουν οι αγροτικοί σε τέτοιες ασφάλειες??είναι νέο φρούτο,,,στυλ Αμερικής που ψάχνουν οι ασθενείς να μηνύσουν τον γιατρό....

Εμείς για αυτή την απλή συνταγογράφηση που ακούω ότι έιναι κυρίως το αγροτικό πρέπει να κάνουμε ασφάλεια? ο καλοσυνάτος παππούλης του χωριού θα μας μηνύσει γιατί του αρνηθήκαμε να του γράψουμε δύο κουτιά παραπάνω? Βέβαια καταλαβαίνω ότι σίγουρα μ αυτήν είμαστε καλυμμένοι για πολλά...ποτέ δεν ξέρεις... αλλά λέω...

P.S. Τάσο για να φάσω τα ποστ σου θα πρέπει..... μπα λίγο δύσκολο μου φαίνεται

Γεια σου και σε σένα ξένε...

ΤΗΑΝΚΣ για τις απαντήσεις σας περί οικονομικού αγροτικών...και περιμένω και για αυτές που είναι πιο γενικές σε σχέση με το συγκεκριμένο τόπικ.

είπα να τις στείλω τις απορείες όλες μαζί αφού έτσι και αλλίως τα ποστ σου τάσσο δεν τα φτάνω( έτσι για να σε τσιγκλησω λίγο..)

Όσον αφορά το Γ.Ν. Κορίνθου:

α. εφημερεύεις σαν ειδικευόμενος (τη νύχτα δλδ κάνεις κανονικό ωράριο, όχι σαν βοηθός. Κι αν χρειαστείς κάτι φωνάζεις τον επιμελητή και όχι τον ειδικευόμενο)

β. εμείς, ούτως ή άλλως εφημερεύαμε "μόνοι". Στο παθολογικό, 2 άτομα καθημερινώς εφημερία - εννοείται ο αγροτικός και ένας ειδικευόμενος ή δυο ειδικευόμενοι - (+1 στην κλινική), στο χειρουργικό 4-5 αναλόγως μέρας και περιόδου.

γ. εμείς ξεκινήσαμε από την πρώτη εβδομάδα (μάλιστα εγώ ξεκίνησα πρώτα στο ΚΥ και μετά στο νοσοκομείο)

δ. αυτό πρώτη φορά το ακούω, αλλά δεν θυμάμαι να το έχω δει πουθενά γραμμένο. Μάλλον αφορά μερική απόσπαση για κάλυψη εφημεριών, αλλά δε νομίζω να είναι θεσμοθετημένο. Ίσως συννενόηση ανάμεσα Δκτη και Δ/ντη.

ε. σ' αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ξέρω ότι γίνεται, αλλά εγώ δεν έκανα. Κανένας από τους ΠΙ που ανήκουν στο ΚΥ Ξυλ/ρου (που είμαι κι εγώ), δεν κάναμε τέτοιο πράγμα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, έστω αυτούς που θα κάνουν τρίμηνο στην Κόρινθο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά μισθολόγιο εφημεριών, πρέπει να ξέρετε ότι πάει αναλόγως των ωρών που κάνετε. Είναι κομματάκι μπέρδεμα, γι αυτό θα σας παραθέσω τη μισθοδοσία εφημεριών Δεκεμβρίου 08 ( δυστυχώς, δεν θυμάμαι ποιες ακριβώς ημέρες εφημέρευα γι αυτό και το κομμάτι αυτό θα διορθωθεί με ακριβείς ημερομηνίες)

Εφημερίες Δεκεμβρίου:

Ωρομίσθιο: ώρες ποσό

Υπ. Καθ. Ημ.: 40 212,80

Υπ. Καθ. Νυχ.: 32 225,28

Υπ. Κ-Αρ Ημ.: 32 244,80

Υπ. Κ-Αρ Νυχ.: 16 127,20

Σύνολο αποδοχών: 810,08

Σύνολο κρατήσεων: 234,71

Καθαρό πληρωτέο: 575,37

Το ποσό αυτό αφορά σε έξι εφημερίες.

* καθ.: καθημερινή

ημ.: ημέρα

νυχ.: νύχτα

Κ-Αρ: καθημερινή προς αργία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο δικο μας το νοσοκομειο οι αγροτικοι καλυπτουν πολλες αναγκες λεμε!οι περισσοτεροι εχουμε γινει μπαλακι αναλογα με το ποια κλινικη εχει αναγκη απο εφημεριες.εγω αρχισα σχεδον αμεσως τις εφημεριες οπως και αρκετοι συναδελφοι.εννοειται πως ημουν μονη στην εφημερια οπως και τα αλλα παιδια.δεν ειχες ειδικευομενο γιατι εσυ επαιζες το ρολο του ειδικευομενου!ειχες ειδικο ομως και τον επαιρνες τηλ. παντα απο το κεντρο για να εισαι καλυμμενος!εχω αλλαξει ηδη 3 κλινικες.οτι ναναι!ο μισ8ος στο μη αγονο ειναι 1320 περιπου.στο αγονο 1700 περιπου μετα το τριμηνο γιατι στο τριμηνο πληρωνονται οπως και στο μη αγονο.αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ είναι το διορθωμένο post που έχει και τις ημερομηνίες εφημεριών. Σε άλλο post, θα παραθέσω και τον τρόπο υπολογισμού των ωρών, καθώς και το ωρομίσθιο.

Όσον αφορά μισθολόγιο εφημεριών, πρέπει να ξέρετε ότι πάει αναλόγως των ωρών που κάνετε. Είναι κομματάκι μπέρδεμα, γι αυτό θα σας παραθέσω τη μισθοδοσία εφημεριών Δεκεμβρίου 08

Εφημερίες Δεκεμβρίου: ημέρες: 2 Τρ (κα), 12 Πα (κα), 19 Πα (κα), 20 Σα (κα - αρ), 25 Πε (αρ - αρ), 26 Πα (αρ - κα)

κα: καθημερινή

αρ: αργία

Ωρομίσθιο: ώρες ποσό

Υπ. Καθ. Ημ.: 40 212,80

Υπ. Καθ. Νυχ.: 32 225,28

Υπ. Κ-Αρ Ημ.: 32 244,80

Υπ. Κ-Αρ Νυχ.: 16 127,20

Σύνολο αποδοχών: 810,08

Σύνολο κρατήσεων: 234,71

Καθαρό πληρωτέο: 575,37

Το ποσό αυτό αφορά σε έξι εφημερίες.

* καθ.: καθημερινή

ημ.: ημέρα

νυχ.: νύχτα

Κ-Αρ: καθημερινή προς αργία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολγα ξεκινησες εφημεριες απο την πρωτη εβδομαδα?

απο την δευτερη βδομαδα!και τα αλλα παιδια περιπου ετσι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναλυτικός πίνακας ωρών εργασίας εφημεριών.

Ωράριο εφημερίας: 1. καθημερινή από 15.30 έως 07.30 ήτοι 16ώρες 2. αργία από 07.30 έως 07.30 της επομένης, ήτοι 24 ώρες.

εργάσιμες: α: 8,β: 8

εργάσιμη προς αργία: α: 6,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

σάββατο: α: 14,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

κυριακή: α:1,5 β: 6, γ: 14,5, δ: 2

αργία προς αργία: γ: 16, δ: 8

όπου:

α: πρωινό καθημερινής

β: βραδινό καθημερινής

γ: πρωινό αργίας

δ: βραδινό αργίας

σημ.: 06.00 έως 22.00 = πρωινό. 22.00 έως 06.00 νυχτερινό

ωρομίσθιο (μικτά):

α: 5,32€

β: 7,04€

γ: 7,65€

δ: 7,95€

έτσι έχουμε ημερομίσθιο εφημεριών μικτά (καθαρά):

καθημερινή: 98,88€ (76,67€)

εργάσιμη προς αργία: 107,835€ (83,61€)

σάββατο: 150,395€ (116,61€)

κυριακή: 177,045€ (137,27€)

αργία προς αργία: 186€ (144,22€)

ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

σημ.: οι κρατήσεις είναι περίπου 29% επί των μικτών. Οι παραπάνω τιμές αφορούν αγροτικούς και όχι άλλο κλάδο ιατρών ΕΣΥ

Τροποποιήθηκε από Achille
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

μισθοδωσία Μαίου 2009

καθαρές αποδοχές 666,85 Χ 2= 1333.7

ακαθάριστα σύνολα

μισθός 532 Χ 2=1064

έξοδα κινήσεων 17,5 Χ 2=35

ετοιμότητας 17,5 Χ 2=35

νοσοκομειακό 172,5 Χ 2=345

απόδοσης 50 Χ 2=100

κινήτρων 25 Χ 2=50

Σύνολο 814,5 Χ 2= 1629

Κρατήσεις

ΤΣΑΥ ασθενείας 19,49 Χ 2=38,98

ΤΣΑΥ σύνταξης 30,58 Χ 2=61,16

ΤΣΑΥ ΤΣΥ 1 Χ 2=2

ΦΜΥ 66 Χ 2=132

Τσαυ πρόνοια 30,58 Χ 2=61,16

Σύνολο 147,65 Χ 2=295,3

Εφημερίες ακαθάριστα

καθημερινή 98,88

καθημερινή-αργία 109,06

κυριακή-δευτερα 175,9

σαββατο-κυριακή 151,62

το πλαφόν για εφημερίες καθορίζεται στα 1333,7€ (ακαθάριστες απολαβές)

Τα παραπάνω είναι για μή άγονα αγροτικά ιατρεία και και ΚΥ

άντε και σε καλή μεριά οι νέοι

Τροποποιήθηκε από drspeed
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μισθοδωσία Μαίου 2009

καθαρές αποδοχές 666,85 Χ 2= 1333.7

το πλαφόν για εφημερίες καθορίζεται στα 1064€ (ακαθάριστες απολαβές)

666,85?

πόσα χρόνια ειδικότητας κάνεις;

Επίσης,νομίζω πως έχεις κάνει κάποιο λάθος...

Πως είναι δυνατόν οι καθαρές αποδοχές να είναι 1333,7 τον μήνα και το πλαφόν για τις εφημερίες να είναι 1064 ακαθάριστες απολαβές;;;

Θα επρέπε να ήταν τουλάχιστον 1333,7 ευρώ !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.