Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό. Πόσο πληρώνονται οι εφημερίες κατα τη διάρκεια του τριμήνου στο νοσοκομείο; Τον πρώτο μήνα που ξεκίνησα, ( αυτόν πληρωθήκαμε μόνο) έκανα μια καθημερινή και μια Κυριακή. Το ποσό που είδα στο λογαριασμό μου ήταν το απίστευτο αστρονομικό ποσό των 119 ευρώ... Όταν πήγα από τη μισθοδοσία η απάντηση της γραμματέως ήταν ότι αυτά παίρνουν οι αγροτικοί οπότε και αυτά δικαιούμαι. Κάπως λίγα δεν είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια καθημερινή και μια Κυριακή είναι γύρω στα 200 καθαρά...

"έτσι έχουμε ημερομίσθιο εφημεριών μικτά (καθαρά):

καθημερινή: 98,88€ (76,67€)

εργάσιμη προς αργία: 107,835€ (83,61€)

σάββατο: 150,395€ (116,61€)

κυριακή: 177,045€ (137,27€)

αργία προς αργία: 186€ (144,22€)

ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

σημ.: οι κρατήσεις είναι περίπου 29% επί των μικτών. Οι παραπάνω τιμές αφορούν αγροτικούς και όχι άλλο κλάδο ιατρών ΕΣΥ

This post has been edited by Achille: Apr 15 2009, 14:25 "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ????????

ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ

ΕΙΔΙΚΑ ΟΙΟ ΑΓΟΝΟΙ ΤΡΩΝΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ,ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ

Τροποποιήθηκε από VIPER
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλε μας δουλευεις?2 χρόνια έτρωγες τα λεφτά του αγροτικού?πόσα έπαιρνες?

δεν είναι κάκο να ρωτάμε για το μισθό μας κάποιοι έχουμε ανάγκη..και εξάλλου τα νόμιμα χρήματα που δικαιούμαστε ρωτάμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν θέλεις να πάρεις 400ε βιβλία για ειδικότητα και έχεις ενοίκιο 400ε και έξοδα λογαριασμών άλλα 200, συν τα καθημερινά σου έξοδα φαγητού και κίνησης (βάλε ένα 500αρικο όχι παραπάνω-λέμε τώρα) και σου χρωστάνε εφημερίες από το αγροτικό ακόμη, πίστεψέ με και εσύ θα ρωτούσες. Δεν είπε κανείς ότι δε σκεφτόμαστε τον ασθενή, αλλά δε δουλεύουμε και για τις ψυχές των προγόνων μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλε μας δουλευεις?2 χρόνια έτρωγες τα λεφτά του αγροτικού?πόσα έπαιρνες?

δεν είναι κάκο να ρωτάμε για το μισθό μας κάποιοι έχουμε ανάγκη..και εξάλλου τα νόμιμα χρήματα που δικαιούμαστε ρωτάμε

Μπορεί να έπαιρνε πολλά εξτρα γι'αυτό έτρωγε 2 χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέτε ρε συνάδελφοι??

Άγονος κάτω από 3000 δύσκολα.Εκεί θα τριγυρνάει.Για τους άλλους βάλτε 2000.Δε φτάνουν??

Α, και οι άγονοι συνήθως δεν έχουν νοίκι, τηλεφώνα και άλλα.Πληρωμένα. Πλάκα με κάνετε τώρα

Τι κοστολόγιο βγάζει ο άλλος.Βάλε και το skip και δεν ξέρω τι άλλο.

Συχάθηκα να βλέπω αγροτικούς με 3000 το μήνα να κυνηγάνε τα 20 ευρώ, να παίρνουν 50αρες για μια αιμοληψία,20αρες για πιστοποιητικά θανάτου και άλλα τέτοια ωραία.

Αμα σας αρέσουν αυτά, συγγνώμη για το ποστ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το αγροτικό πληρώνεται καλά.Μην ανησυχείται. Δεν είδα αγροτικό που να μη τελειώνει με 7-8 χιλιάρικα στην άκρη.Για το μέγιστο δεν ξέρω, αλλά βάλτε 2-3 δεκάρικα,Δε φτάνουν για βιβλία ειδικότητας???????????? Δηάδή στην ειδικότητα τι θα αγοράζουμε?? Μεζονέτες????

Αυτά

Over and Out

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα το αγροτικό είναι "γωνιακό μαγαζί" κάποιοι λειτουργοί του κλάδου μας μπορεί να αποζημιώνονται μέχρι και με 4000€.

Όταν τελειώσω το γαμημένο το αγροτικό θα τα πούμε.

Μου αρέσει πάντως που εδώ μέσα γράφανε...γράφουνε για τα εξοντωτικά ωράρια, τη μη χορήγηση ρεπό κ.α., αλλά ξεχνάνε να πούνε πως έχουν ξεσκίσει τις συνταγές με πραζόλες κ.α. μη αναγκαία φάρμακα.

VIPER απλά....respect.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω για τους "συναδέλφους" που βγάζουν 3 και 4 χιλιάρικα, αλλά εγώ παλεύω με τα 1200 το μήνα. Όταν με το καλό πληρωθώ για τις εφημερίες από τον Μάιο που μου χρωστάνε θα πιώ ένα ποτάκι και στην υγειά τους. Πάντως τα ίδια χρήματα παίρνουν όλοι οι δικοί μου συνάδελφοι. Ας μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι λοιπόν και ας μη κάνουμε τους ξερόλες. Καλοφάγωτα λοιπόν στους "συναδέλφους".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια φίλε VIPER έχεις ποτέ βάλει μπουγάδα για να ξέρεις πόσο κοστίζει το skip; Ένα 10ε το θέλεις στο νερό. Α και κάτι άλλο, όταν με το καλό ξεκινήσεις ειδικότητα και τη βγάζεις με 1200ε, π.χ. στην Αθήνα, χωρίς να μένεις με τους γονείς σου, έλα να τα ξαναπούμε. Ως τότε, πραγματικά, ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω για τους "συναδέλφους" που βγάζουν 3 και 4 χιλιάρικα, αλλά εγώ παλεύω με τα 1200 το μήνα. Όταν με το καλό πληρωθώ για τις εφημερίες από τον Μάιο που μου χρωστάνε θα πιώ ένα ποτάκι και στην υγειά τους. Πάντως τα ίδια χρήματα παίρνουν όλοι οι δικοί μου συνάδελφοι. Ας μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι λοιπόν και ας μη κάνουμε τους ξερόλες. Καλοφάγωτα λοιπόν στους "συναδέλφους".

Εσύ γιατί δεν αμείβεσαι με 1330 ευρώ;

Γιατί χαρακτηρίζεις κάποιον "ξερόλα" όταν αναφέρεται σε πραγματικά στοιχεία;

Δυστυχώς εκτός της θέσης του αγροτικού κατέχω και τη θέση του ελεγκτή ΟΓΑ και Δημοσίου και μπορώ να κρίνω τουλάχιστον για 20 αγροτικούς συναδέλφους που υπάγονται στην ίδια επαρχεία με μένα.

Η πραζόλη στη συνταγή με εμβόλιο influvac θέλω να πιστεύω πως δε βοηθά. Στο μόνο που βοηθά είναι στη τσέπη του αγροτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφε ελεγκτααααα,πραζολη με εμβολιο δεν εχω ξαναδει!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω για τους "συναδέλφους" που βγάζουν 3 και 4 χιλιάρικα, αλλά εγώ παλεύω με τα 1200 το μήνα. Όταν με το καλό πληρωθώ για τις εφημερίες από τον Μάιο που μου χρωστάνε θα πιώ ένα ποτάκι και στην υγειά τους. Πάντως τα ίδια χρήματα παίρνουν όλοι οι δικοί μου συνάδελφοι. Ας μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι λοιπόν και ας μη κάνουμε τους ξερόλες. Καλοφάγωτα λοιπόν στους "συναδέλφους".

Εσύ γιατί δεν αμείβεσαι με 1330 ευρώ;

Γιατί χαρακτηρίζεις κάποιον "ξερόλα" όταν αναφέρεται σε πραγματικά στοιχεία;

Δυστυχώς εκτός της θέσης του αγροτικού κατέχω και τη θέση του ελεγκτή ΟΓΑ και Δημοσίου και μπορώ να κρίνω τουλάχιστον για 20 αγροτικούς συναδέλφους που υπάγονται στην ίδια επαρχεία με μένα.

Η πραζόλη στη συνταγή με εμβόλιο influvac θέλω να πιστεύω πως δε βοηθά. Στο μόνο που βοηθά είναι στη τσέπη του αγροτικού.

Επειδή βάζει όλους τους συναδέλφους στο ίδιο τσουβάλι και τους κρίνει με ειρωνικό ύφος λες και μιλάμε για εκατομμύρια. Υπάρχουν συνάδελφοι που βάζουν στην τσέπη 4 χιλιάρικα, υπάρχουν και αυτοί με τα 1200. Και είναι όλοι στην κατηγορία "πραγματικά στοιχεία", απλά επιλέγει να αναφέρει μόνο αυτούς με τα 3 χιλιάρικα. Επίσης, ποιός του είπε ότι στην ειδικότητα παίρνουμε περισσότερα και μιλάει για μεζονέτες; Δεν ξέρω γιατί δεν αμείβόμαστε με 1330ε, τόσα παίρνουμε, τόσα είπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τη θεση του ελεγκτη εν τω ξυ- μιας που τεθηκε το θεμα- την πηρες ευκολα?

εχω ακουσει οτι γενικαααα παιζει μεσο. πολυ.

αλλα δε βαριε- ας μη γενικευουμεrolleyes.gif

εντιτ=τεσπα -ακουγεται σαν ψιλοκακία αλλα επειδη δεν εχω ορεξη να παρεξηγιεμαι

πιο πολυ ηθελα να καταληξω στο

ο αναμαρτητος να λιθοβολήσει πρωτος...

Τροποποιήθηκε από bad_samaritan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς christkt

κι εγω αγροτικο κανω και παιρνω 1362 ευρως για την ακριβεια τον μηνα.δεν κανω το τριμηνο.

για μενα η αληθεια καπου στη μεση ειναι.ουτε ολοι παιρνουμε 4 χιλιαρικα ουτε ομως πεθαινουμε και της πεινας.αλλι εχουνε να πληρωσουνε δοση για το αμξι αλλοι οχι.αλλοι πληρωνουν ενοικιο(ακομα και σε αγονο) κι αλλοι οχι.αλλοιεφαρμοζουν τη αρχη της οικονομιας σε μεγαλυτερο βαθμο και της αποταμιευσης και αλλοι οχι και τοσο.σιγουρα καποιοι παιρνουνε και 20 και 50 ευρωπουλα για ενα πιστοποιητικο και αλλοι την βγαζουνε με κουλουρακια και βρασμενα καστανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τη θεση του ελεγκτη εν τω ξυ- μιας που τεθηκε το θεμα- την πηρες ευκολα?

εχω ακουσει οτι γενικαααα παιζει μεσο. πολυ.

αλλα δε βαριε- ας μη γενικευουμεrolleyes.gif

εντιτ=τεσπα -ακουγεται σαν ψιλοκακία αλλα επειδη δεν εχω ορεξη να παρεξηγιεμαι

πιο πολυ ηθελα να καταληξω στο

ο αναμαρτητος να λιθοβολήσει πρωτος...

3746123848_d49f2e7c3c_o.jpg

Μιλάμε για πολύ μέσο. Οι θέσεις είναι χωρίς μισθό. Και το βασικότερο, δεν σε ενημερώνει κανείς για τα καθήκοντά σου, οπότε κάθεσαι και μαθαίνεις ποια είναι αυτά από μόνος σου.

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς bad_samaritan

την θεση του ελεγκτη οπαδ την πηρα ως πιο παλιος και καλα

δεν πληρωνεσαι παραπανω γιαυτο

δεν αναφερομαι στην θεση που παιρνεις 700-800 εουρος για να τα ξυνεις στην οποια μαλλον αναφερεσαι εσυ και που ναι,εκει παιζει πολυ μεσο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α οκ στο 2ο αναφερομουν ..

αλλα πρωτη φορα ακουω καποιος να εχει 2 θεσεις ταυτοχρονα δηλ και αγροτικο και ελεγκτης

και να πληρωνεται και για τις 2 αυτες θεσεις

μου φαινεται υπερβολικο και το υποψιαζομαι- εξ ου και η κακιουλα που πεταχτηκε

ενιγουει δε σας ξερω δεν μπορω να κρινω

εντιτ/χαχ οκ και με το αρθρο χαχα δηλ πληρωνεστε νομιμα και για τις 2 θεσεις!οκ!τοτε δεν εχω παρα να επαινεσω την εργατικοτητα σας χαχtongue.gif

παρεμπτιπτοντως αυτο το μετα απο υποδειξη ειναι ολα τα λεφτα¨)

-εξακολουθω να υποψιαζομαι γενικα οχι ειδικα....

Τροποποιήθηκε από bad_samaritan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντιτ=τεσπα -ακουγεται σαν ψιλοκακία αλλα επειδη δεν εχω ορεξη να παρεξηγιεμαι

πιο πολυ ηθελα να καταληξω στο

ο αναμαρτητος να λιθοβολήσει πρωτος...

Όταν συνάδελφε από την πρώτη μέρα συνταγογραφείς μόνο βάσει γνωμάτευσης από ειδικό ιατρό, όταν από την πρώτη μέρα δεν δέχεσαι στο ιατρείο σου φαρμακευτικούς αντιπροσώπους και έχεις γίνει ο κακός ιατρός για τα φαρμακεία της περιοχής σου τότε ΝΑΙ έχεις τα @@ να λιθοβολείς.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειπαμε,δεν παιρνεις χρηματα γιαυτο

στο χρεωνουνε με το ετσι θελω.και πριν απο μενα,καποια αλλη συναδελφος που εκανε το αγροτικο της ητανε ελεγκτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντιτ=τεσπα -ακουγεται σαν ψιλοκακία αλλα επειδη δεν εχω ορεξη να παρεξηγιεμαι

πιο πολυ ηθελα να καταληξω στο

ο αναμαρτητος να λιθοβολήσει πρωτος...

Όταν συνάδελφε από την πρώτη μέρα συνταγογραφείς μόνο βάσει γνωμάτευσης από ειδικό ιατρό, όταν από την πρώτη μέρα δεν δέχεσαι στο ιατρείο σου φαρμακευτικούς αντιπροσώπους και έχεις γίνει ο κακός ιατρός για τα φαρμακεία της περιοχής σου τότε ΝΑΙ έχεις τα @@ να λιθοβολείς.

ειμαι της ιδιας φιλοσοφιας ........................................................................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ bad_samaritan

Το ξαναγράφω....ο μισθός είναι μόνο του αγροτικού ιατρού.

Ο ορισμός ως ελεγκτή στα ταμεία του ΟΓΑ, ΟΠΑΔ, ΤΣΑΥ, ΝΑΤ ΤΥΔΚΥ είναι αμισθί. Και στην Πτολεμαΐδα τα ταμεία αυτά έχουν 12 χιλιάδες ασφαλισμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.