Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

απ'οσα έχω καταλάβει όταν βγάλανε το προϋπολογισμό για το 2015 υπολογίσανε το υψος των  χρηματων που θέλουν να εξοικονομήσουν ανά περιφέρεια και έτσι μπορεί οι περικοπές να μην είναι ίδιες παντού.

Για παράδειγμα η 6η ΥΠΕ είναι από τις μεγαλύτερες και πιο δαπανηρές. Επομένως, το τσεκούρι μεγαλώνει συγκριτικά με μικρότερες ΥΠΕ....Καπως έτσι το έχω καταλάβει.

Πάντως δεν έχω "ακούσει" να υπάρχει η πρόθεση να αποπληρωθούν οι περικοπές στο τέλος του έτους ή οποιαδήποτε άλλη στιγμή,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε θέλω να γίνομαι απαισιόδοξη αλλά ούτε κι εγώ πιστεύω πως θα πληρώσουν :( Πάντως, για να είστε κι εσείς λίγο καλύτερα, βάλτε ένα δικηγόρο να το ψάξει. Αν η ΥΠΕ υπολόγισε περικοπές στα χρήματα θα πρέπει να υπολογίσει τότε και λιγότερες εφημερίες για τον καθένα και όχι να σας έχει στην παράνομη και απλήρωτη εργασία. Λυπάμαι πραγματικά βρε παιδιά.... :( 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά από οσους διοριστήκαμε τώρα τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου, σήμερα 27 του μηνός πληρώθηκε κανενας σας ή όχι;; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά από οσους διοριστήκαμε τώρα τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου, σήμερα 27 του μηνός πληρώθηκε κανενας σας ή όχι;; 

Λογικά θα πληρωθήτε στις 13 Δεκέμβρη :(

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά από οσους διοριστήκαμε τώρα τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου, σήμερα 27 του μηνός πληρώθηκε κανενας σας ή όχι;; 

Λογικά θα πληρωθήτε στις 13 Δεκέμβρη :(

 

Εγώ παρουσιάστηκα 9 Νοεμβρίου και σήμερα πληρώθηκα 1200 ευρώ. Δεν έχω ιδέα όμως για ποιό διάστημα είναι η πληρωμή. Λογικά πληρωθήκαμε μέχρι 13 Δεκεμβρίου; Άλλα παιδιά που παρουσιάστηκαν τέλη Οκτώβρη πήραν κανά 200άρι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά από οσους διοριστήκαμε τώρα τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου, σήμερα 27 του μηνός πληρώθηκε κανενας σας ή όχι;; 

Λογικά θα πληρωθήτε στις 13 Δεκέμβρη :(

 

Εγώ παρουσιάστηκα 9 Νοεμβρίου και σήμερα πληρώθηκα 1200 ευρώ. Δεν έχω ιδέα όμως για ποιό διάστημα είναι η πληρωμή. Λογικά πληρωθήκαμε μέχρι 13 Δεκεμβρίου; Άλλα παιδιά που παρουσιάστηκαν τέλη Οκτώβρη πήραν κανά 200άρι παραπάνω.

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ????? Απίστευτο!!!! Συνήθως πληρώνεσαι τουλάχιστον 1 μήνα μετά! Μπράβοοοοοοο!!! Καλοφάγωτα :) 

Λογικά πληρώθηκες τις 6 μέρες που δούλεψες από το πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου, όλο το 2ο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου και το 1ο δεκαπενθήμερο του Δεκεμβρίου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά από οσους διοριστήκαμε τώρα τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου, σήμερα 27 του μηνός πληρώθηκε κανενας σας ή όχι;; 

Λογικά θα πληρωθήτε στις 13 Δεκέμβρη :(

 

Εγώ παρουσιάστηκα 9 Νοεμβρίου και σήμερα πληρώθηκα 1200 ευρώ. Δεν έχω ιδέα όμως για ποιό διάστημα είναι η πληρωμή. Λογικά πληρωθήκαμε μέχρι 13 Δεκεμβρίου; Άλλα παιδιά που παρουσιάστηκαν τέλη Οκτώβρη πήραν κανά 200άρι παραπάνω.

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ????? Απίστευτο!!!! Συνήθως πληρώνεσαι τουλάχιστον 1 μήνα μετά! Μπράβοοοοοοο!!! Καλοφάγωτα :) 

Λογικά πληρώθηκες τις 6 μέρες που δούλεψες από το πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου, όλο το 2ο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου και το 1ο δεκαπενθήμερο του Δεκεμβρίου. 

Καλά κι εγώ περίμενα να πληρωθώ Χριστούγεννα άρα ήταν ευχάριστη έκπληξη.

Ναι κι εγώ κάπως έτσι το υπολόγισα, να πληρωθήκαμε μέχρι και το πρώτο δεκαπενθήμερο Δεκεμβρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποια υπε είσαι φίλε μου που πληρώθηκες;; Εγω παρουσιάστηκα στις 4 Νοεμβρίου και δεν πληρώθηκα σημερα... Λογικά παει για 13 ή μήπως παει για 27 Δεκέμβρη;; Πως γίνεται όμως να πληρώνονται κάποιοι και κάποιοι οχι αφού πληρωνόμαστε όλοι απο το υπουργείο υγείας;; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποια υπε είσαι φίλε μου που πληρώθηκες;; Εγω παρουσιάστηκα στις 4 Νοεμβρίου και δεν πληρώθηκα σημερα... Λογικά παει για 13 ή μήπως παει για 27 Δεκέμβρη;; Πως γίνεται όμως να πληρώνονται κάποιοι και κάποιοι οχι αφού πληρωνόμαστε όλοι απο το υπουργείο υγείας;; 

Από το υπουργείο υγείας πληρώνονται όλοι αλλά το υπουργείο παίρνει τις καταστάσεις μισθοδοσίας από τις ΥΠΕ. Οπότε το πότε θα πληρωθείτε/πληρωθούμε εξαρτάτε από τη διάθεση του κάθε υπαλλήλου της κάθε ΥΠΕ και το πόσο γρήγορα θα στείλει τις καταστάσεις.  

Φυσιολογικά (τι είπα τωρααααα!!!!) στις 13 πρέπει να πληρωθείς.

Τροποποιήθηκε από Elpi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

προς alexandros45

θεωρω οτι εξαρταται απο το ποτε ξεκινησες να δουλευεις ως αγροτικος αυτο που ρωτας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η εμπειρία μου από την 6η ΥΠΕ:

Παρουσιάστηκα 11 Νοέμβρη και, guess what, δεν έχω πληρωθεί ακόμα. Και το καλύτερο έρχεται! Η μισθοδοσία μου μάαααλλον θα καταβληθεί στις 27 Ιανουαρίου! Τάδε έφη υπάλληλος της μισθοδοσίας σε τηλεφωνική μας συνομιλία. Νταξ, μην κάνει κανείς το λάθος να πάρει τηλ. και να περιμένει να του απαντήσουν. Εγώ καλούσα καθημερινά για καμιά 20αριά μέρες και ένα πρωί έτυχε να πάρουν αυτοί στο ΚΥ για να ρωτήσου τον IBAN μιας συναδέλφου (η οποία, παρεμπιπτόντως, τους τον είχε στείλει 3 φορές, αλλά αυτοί, για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν τον είχαν) και έτσι βρήκα την ευκαιρία να τους ρωτήσω για την ημερομηνία καταβολής του μισθού μου. Εννοείται έπαθα 45 απανωτά εγκεφαλικά, εννοείται άρχισα το κράξιμο, αλλά στο Ελλαδιστάν κατοικούμε, οπότε χαμένος κόπος. Το καλυτερότερο το άφησα για το τέλος! Ο λόγος για τον οποίο έχει καθυστερήσει η μισθοδοσία μου είναι ότι στο γραφείο της μισθοδοσίας δεν είχαν φτάσει έγκαιρα τα χαρτιά μου, τα οποία εστάλησαν από το Νοσοκομείο, στο οποίο υπάγεται το ΚΥ, στις 25 Νοέμβρη (από τις 11 που παρουσιάστηκα), πρωτοκολλήθηκαν στην ΥΠΕ στις 27 Νοέμβρη και για τη μεταφορά τους από το πρωτόκολλο μέχρι τα γραφεία της μισθοδοσίας μεσολάβησαν πάνω από 15 ημέρες (!!!). Οι άνθρωποι δεν παίζονται. Παραπέμπω στην υπογραφή μου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη χρονια και χρονια καλα.ευχομαι να πληρωθεις συντομα.

Ωστοσο,να πω οτιοτι και εγω στην ιδια υπε ανηκω,παρουσιαστηκα 12 νοεμβρη και πληρωθηκα παραμονη χριστουγεννων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά η κατάσταση έχει εκτροχιαστεί τελείως με την ανάληψη της μισθοδοσίας απ΄τις ΥΠΕ.

Παλαιότερα που είχαν την ευθύνη τα νοσοκομεία, το σύστημα λειτουργούσε καλύτερα.

Να μην μιλήσω για το πότε πληρώνονται οι εφημερίες, οδοιπορικά κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο επίδομα για τους αγροτικούς που μετακινούνται εβδομαδιαίως για να συνταγογραφούν και στα γύρω χωριά;  ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

το χρονοεπιδομα,αν και οι αγροτικοι δεν το παιρνουν(οχι απαραιτητα δεν το δικαιουνται ομως),ειναι 4 τοις εκατο στον βασικο.Στα 3 ετη προυπηρεσιας παει 8 τοις εκατο.Τα ποσα αυτα που προκυπτουν,με καθε επιφυλαξη ειναι μικτα.Εχει γινει επερωτηση και το υπουργειο απαντησε,με βαση πληροφοριες,οτι δεον ειναι αν το παιρνουμε και οι αγροτικοι...Αναμενεται ομως να γινει πρωτα νομοθετικη ρυθμιση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναρωτιεμαι,αυτη εδω η εγκυκλιος που βγηκε χθες,πιανει τους αγροτικους και την μισθολογικη αναγνωριση της οποιας προυπηρεσιας??

 

http://www.nomotelia.gr/photos/File/IKA3-16.pdf

 

την καλησπερα μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Επίδομα θέσης στους γιατρούς των «άγονων» αγροτικών ιατρείων της χώρας

....Ανακοίνωσε ότι την επόμενη βδομάδα ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξάνθος θα υπογράψει την απόφαση όπου οι γιατροί που θα επανδρώσουν τα τετρακόσια αγροτικά ιατρεία σε «άγονες» περιοχές της χώρας - που κατά κύριο λόγο βρίσκονται στα νησιά και την ορεινή Ηπειρωτική Ελλάδα - θα λαμβάνουν επίδομα τετρακόσια ευρώ το μήνα. «Πιστεύουμε ότι θα υπάρξει ένα διαφορετικό κίνητρο για τους αγροτικούς ιατρούς να δηλώσουν αυτές τις απομακρυσμένες περιοχές» είπε...

http://nonews-news.blogspot.gr/2016/05/blog-post_1725.html#more

Ας έχουν το νου τους όσοι ενδιαφέρονται,αν τελικά βγει τέτοια απόφαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πιανει και οσους ηδη υπηρετουν αργαε σε αγονες περιοχες??

 

Καλα,κατσε να δουμε διοτι πολλα ειπανε πολλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

57 minutes ago, joie said:

Επίδομα θέσης στους γιατρούς των «άγονων» αγροτικών ιατρείων της χώρας

....Ανακοίνωσε ότι την επόμενη βδομάδα ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξάνθος θα υπογράψει την απόφαση όπου οι γιατροί που θα επανδρώσουν τα τετρακόσια αγροτικά ιατρεία σε «άγονες» περιοχές της χώρας - που κατά κύριο λόγο βρίσκονται στα νησιά και την ορεινή Ηπειρωτική Ελλάδα - θα λαμβάνουν επίδομα τετρακόσια ευρώ το μήνα. «Πιστεύουμε ότι θα υπάρξει ένα διαφορετικό κίνητρο για τους αγροτικούς ιατρούς να δηλώσουν αυτές τις απομακρυσμένες περιοχές» είπε...

http://nonews-news.blogspot.gr/2016/05/blog-post_1725.html#more

Ας έχουν το νου τους όσοι ενδιαφέρονται,αν τελικά βγει τέτοια απόφαση.

Αν τα 400 ευρώ είναι όπως το "κατάλημα" που δίνουν ως κίνητρο τότε σωθήκαμε :P

Και μερικές εύλογες απορίες.... Το "επίδομα" ποιός θα το καταβάλει? Οι δήμοι των οποίων τα αποθεματικά "μάζεψαν" και δεν έχουν να πληρώσουν ούτε τους δημοτικούς υπαλλήλους? Οι ΥΠΕ? Που χρωστάνε εφημερίες 3ων (στην καλύτερη περίπτωση!) μηνών του 2016 και τις επιπλέον εφημερίες (τις οποίες κάναμε ξεπερνώντας τα πλαφόν μας για να μη βγει το πρόγραμμα επισφαλές) του 2015 τις οποίες και αποφάσισαν να μη πληρώσουν ποτέ? Το Υπουργείο? Εδώ γελάμε!!!

Ακόμη κι αν όλα αυτά για τα 400 ευρώ δεν είναι παραμύθια της χαλιμάς και δοθούν πραγματικά τα χρήματα....αξίζει τον κόπο, το χτυποκάρδι, την ταλαιπωρία, την ευθύνη και κυρίως την πιθανότητα να γίνει η "στραβή" και να μείνει ο συνάδελφος ακάλυπτος (με όποια συνέπεια έχει αυτό)? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σταθω μονο στο τελευταιο Ελπι.Σκεψου λοιπον οτι τωρα,το επιδομα αγονου ειναι 100 ευρω σκαρτα,αρα τα 400 φανταζουν καπως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 minutes ago, ξενος said:

Θα πιανει και οσους ηδη υπηρετουν αργαε σε αγονες περιοχες??

 

Καλα,κατσε να δουμε διοτι πολλα ειπανε πολλοι...

Είχε "ακουστεί" (στο τέλος του 2015 νομίζω) ότι το επίδομα θα δοθεί σε Γενικούς Ιατρούς που θα επιλέξουν άγονα ΠΙ και όχι σε Ιατρούς Υπηρεσίας Υπαίθρου (υπόχρεους ή επί θητεία). Ας περιμένουμε όπως λες κι εσύ γιατί και τα λεγόμενα του Πολάκη γενικά κι αόριστα είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.