Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

Παίζει να είναι τπτ υπερβάλλουσες (του πλαφόν) που έκανες ; Απ΄την στιγμή που έχει σταματήσει η μισθοδοσία σου κλαϊν, μην ανησυχείς, δεν υπάρχει θέμα αντικανονικής καταβολής, έτσι ώστε να απαιτείται να τα επιστρέψεις.

Εγώ είχα χάσει την μπάλλα σε κάποια φάση, και ενώ είχα τελειώσει τον Μάρτη, έφτασαν να μου βάλλουν εφημερίες 6 μήνες μετά...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να διαφωτισει για το ποσο των καθαρων μηνιαιων αποδοχων αγροτικου υποχρεου υπηρεσιας σημερα? Επισης, τα "σκετα" αγονα παιρνουν αυτο το κατοσταρι ακομα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω σε ππι ενας αγροτικος ο οποιος ειναι μονος του και βρισκεται on call 24 ωρες καθε μερα για ολο το αγροτικο του μπορει καπως να διεκδικησει παραπανω απο τις 7 ενεργεις εφημεριες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κατοστάρι πάει στην παραμεθόριο και τα 400 σε συγκεκριμένα άγονα από όσο ξέρω. Και επίσης από επιδόματα οι περιφέρειες βόρειου και νότιου αιγαίου δίνουν ως 500 ευρώ για διαμονή και σίτιση (δεν στα δίνουν άμεσα αλλά μετά από επίδειξη της σύμβασης που έχεις κάνει πχ ενοικιαστήριο)

Δεν μπορείς να διεκδικήσεις πάνω από 7 εφημερίες γτ υπάρχει πλαφόν, ή καλύτερα να πω και να το διεκδικήσεις δεν θα σου τις δώσουν γτ είναι καλυμμένοι νομικά.

Για τις καθαρές αποδοχές θα σου πω ivgms μόλις κοιτάξω την μισθοδοσία αναλυτικά για να ξέρω τι είναι λόγω αγόνου και τι όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα διαβασει καποτε ενα αρθρο που ελεγε οτι αν εγκρινει η περιφερεια περισσοτερες εφημεριες μονο ετσι μπορει να γινει...Απλως η δουλεια σε ενα νησι και να εισαι ο μοναδικος ιατρος και να εισαι σε ετοιμοτητα 7 μερες την εβδομαδα, σκεφτηκα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να πληρωθω λιγο παρισσοτερο.αυτο ειναι το link που το ειχα διαβασει :http://www.ispatras.gr/ενημέρωση/γενικά/υπ-υγείας-εγκύκλιος-σχετικά-με-δικαιώ/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/12/2016 at 1:27 ΠΜ, ivgms said:

Μπορει καποιος να διαφωτισει για το ποσο των καθαρων μηνιαιων αποδοχων αγροτικου υποχρεου υπηρεσιας σημερα? Επισης, τα "σκετα" αγονα παιρνουν αυτο το κατοσταρι ακομα?

Λοιπόν κοίταξα το μισθολόγιο μου: μικτά ο μισθός είναι στα 1.092. Επιπλέον ανάλογα με την περιοχή έχεις το 100αρι και το 400αρι. Δεν ξέρω αν οι κρατήσεις είναι ίδιες για όλους (υποθέτω αν έχεις επιδόματα είναι περισσότερες;;;; πχ εμένα με επίδομα ήταν γύρω στα 350). Και μετά έχεις τις εφημερίες που εκκρεμούν. Για τα καθαρά κάνε τις ανάλογες πράξεις :P

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/4650-paroxh-oikonomikwn-kinhtrwn-se-epileon-78-agrotikoys-giatroys-yphresias-ypaithroy-se-agones-perioxes

 

Παροχή οικονομικών κινήτρων σε επιπλέον 78 αγροτικούς γιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου σε άγονες περιοχές

Υπογράφτηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) των υπουργείων Υγείας και Οικονομικών, σχετικά με την επέκταση της παροχής οικονομικών κινήτρων σε αγροτικούς ιατρούς (υπόχρεους και επί θητεία), οι οποίοι υπηρετούν ή θα διοριστούν σε 78 θέσεις Περιφερειακών Ιατρείων σε άγονες περιοχές. Οι ιατροί αυτοί θα ενισχύονται με 400 € μηνιαίως. Οι θέσεις αυτές έρχονται να προστεθούν στις 311 που είχαν αποφασιστεί τον Ιούνιο του 2016, οπότε συνολικά οι επιδοτούμενες θέσεις ανέρχονται στις 389. Η απόφαση θα τεθεί σε ισχύ από την ημερομηνία δημοσίευσής της στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαράδεκτο που έμειναν έξω από τα άγονα η Ίμπιζα και οι Σεϋχέλλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, καλή η πλάκα, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο αγροτικός θα πρέπει να κάτσει και χειμώνα εκεί. Δεν θα πάει 4 τρίμηνα καλοκαιράκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Εντάξει, καλή η πλάκα, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο αγροτικός θα πρέπει να κάτσει και χειμώνα εκεί. Δεν θα πάει 4 τρίμηνα καλοκαιράκι.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά είναι τόσο τραγικά γελοίος στον 21ο αιώνα όλος αυτός ο θεσμός του "αγροτικού", τόσο για τον Έλληνα ιατρό όσο και για τον Έλληνα πολίτη, που μόνο να πάρουμε την κατάσταση στην πλάκα μπορούμε και να την "κανιβαλίσουμε" με χαμόγελο, αλλιώς θα τρελαθούμε ομαδικά σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΥΤΑ ΝΕΑ!

Στο νομοσχεδιο (ΜΝΗΜΟΝΙΟ 4) που κατατεθηκε σημερα στη βουλη προς συζητηση και ψηφιση περιλαμβανεται διαταξη για την επανενταξη των αγροτικων ιατρων στο ειδικο μισθολογιο των ιατρων ΕΣΥ (μεχρι τωρα αμοιβοταν βασει του ενιαιου μισθολογιου των δημοσιων υπαλληλων).

ο νεος βασικος μισθος θα ειναι 1161 ευρω (μεικτα).δεν προβλεπεται χρονοεπιδομα. δεν προβλεπεται επιδομα βιβλιοθηκης ή νοσοκομειακο. παραμενει το επιδομα αγονου που δινει το υπουργειο. αναδρομικη ισχυς απο 1.1.2017

οι εφημεριες θα αμοιβονται στο ιδιο ποσο που λαμβανουν και οι ειδικευομενοι ( αρα θα αυξηθει η αποζημιωση τους). ισχυς απο ημερομηνια ψηφισης του νομοσχεδιου (λογικα εντος μαιου)

Κραταω μια επιφυλαξη σχετικα με τα επιδοματα που δινουν οι ιδιες οι περιφερειες (πχ νοτιου αιγαιου, 500 ευρω?) για την προσελκυση αγροτικων. Οπως ερμηνευω τις διαταξεις δεν θα μπορουν να δινονται.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά έγινε εξισωση μισθου ειδικευομενου-αγροτικου?γιατι με το επιδομα αλλαξε τελευταια στιγμη

On 13/5/2017 at 11:31 ΜΜ, iceman said:

ΚΑΥΤΑ ΝΕΑ!

Στο νομοσχεδιο (ΜΝΗΜΟΝΙΟ 4) που κατατεθηκε σημερα στη βουλη προς συζητηση και ψηφιση περιλαμβανεται διαταξη για την επανενταξη των αγροτικων ιατρων στο ειδικο μισθολογιο των ιατρων ΕΣΥ (μεχρι τωρα αμοιβοταν βασει του ενιαιου μισθολογιου των δημοσιων υπαλληλων).

ο νεος βασικος μισθος θα ειναι 1161 ευρω (μεικτα).δεν προβλεπεται χρονοεπιδομα. δεν προβλεπεται επιδομα βιβλιοθηκης ή νοσοκομειακο. παραμενει το επιδομα αγονου που δινει το υπουργειο. αναδρομικη ισχυς απο 1.1.2017

οι εφημεριες θα αμοιβονται στο ιδιο ποσο που λαμβανουν και οι ειδικευομενοι ( αρα θα αυξηθει η αποζημιωση τους). ισχυς απο ημερομηνια ψηφισης του νομοσχεδιου (λογικα εντος μαιου)

Κραταω μια επιφυλαξη σχετικα με τα επιδοματα που δινουν οι ιδιες οι περιφερειες (πχ νοτιου αιγαιου, 500 ευρω?) για την προσελκυση αγροτικων. Οπως ερμηνευω τις διαταξεις δεν θα μπορουν να δινονται.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξισωση μισθου εγινε μονο στις εφημεριες.

οσον αφορα τον μισθο ο ειδικευομενος θα ξεκιναει με 1199 ευρω βασικο μισθο + 230 ευρω νοσοκομειακο επιδομα

ενω ο αγροτικος θα παιρνει 1161 ευρω βασικο μισθο χωρις νοσοκομειακο επιδομα.

ολα τα ποσα εινα μεικτα. επιπλεον επιδοματα τεκνων, μεταπτυχιακου, επιδομα παραμεθοριων περιοχων, επιδομα αγονου αγροτικου υπολογιζονται κατα περιπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι καταργείται το επίδομα σίτισης-διαμονής των Περιφερειών (που ΔΕΝ είναι 500€ αλλά 450 και χορηγείται κατόπιν προσκόμισης αποδείξεων) που το βασίζεις iceman ;

Καλό είναι να μην βγάζουμε ειδήσεις εκεί που δεν υπάρχουν, ιατρικό φόρουμ είμαστε, όχι news site για να τραβήξουμε επισκεψιμότητα με χρωματιστούς τίτλους κτλ.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 19/5/2017 at 2:25 PM, kopritis said:

Το ότι καταργείται το επίδομα σίτισης-διαμονής των Περιφερειών (που ΔΕΝ είναι 500€ αλλά 450 και χορηγείται κατόπιν προσκόμισης αποδείξεων) που το βασίζεις iceman ;

Καλό είναι να μην βγάζουμε ειδήσεις εκεί που δεν υπάρχουν, ιατρικό φόρουμ είμαστε, όχι news site για να τραβήξουμε επισκεψιμότητα με χρωματιστούς τίτλους κτλ.

Αφου ο νομοθετης αναφερει ολα τα επιδοματα που δικαιουμαστε ακολουθως αναφερει στο

Αρθρο 139, παραγραφος 5

Περαν των παροχων κ αποζημιωσεων του παροντος κ του επομενου αρθρου δεν δικαιολογειται η χορηγηση αλλων μισθολογικων παροχων με οποιαδηποτε ονομασια και απο οποιαδηποτε πηγη.

 

οπως προειπα κραταω μια επιφυλαξη αλλα αυτη ειναι η ερμηνεια που δινω στη διαταξη. Υποθετω συντομα θα μαθουμε αν εχω δικιο η οχι.

Δεν ηξερα οτι χρωματιστους τιτλους βαζουν μονο τα blogs κ news site. Να προτεινεις αν ειναι στους mods να απενεργοποιησουν την επιλογη.

 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6η ΥΠΕ!!! Το επιδομα για αγονο-παραμεθωριο (αναφερομαι στα 100ευρω) κοπηκε προσφατα και απο τους λοιπους υπαλληλους (νοσηλευτες, διοικητικους). Εγω ξεκινησα αγροτικο Μαιο 2016 και δεν το εχω λαβει ποτε και σε επικοινωνια με την 6η ΥΠΕ πριν 2-3 μηνες ειπαν οτι δε το δικαιουμαστε γιατι κοπηκε!! Επισης οσον αφορα τη μισθοδοσια του Ιουνιου, τα μεικτα παραμενουν 1092 , απλα στα καθαρα ειδα μια μειωση 10ευρω στο 15νθημερο (αυξηθηκαν οι κρατησεις τσαυ, δε ξερω γιατι...!). Επισης μηπως ξερει κανενας για ποιους μηνες εχουν καταβληθει οι υπερβαλλουσες? εγω απο τοτε που ξεκινησα πηρα μονο μια φορα (τον απριλιο 2017) καποια παραπανω χρηματα, ενω στο ΙΔΙΚΑ φαινεται οτι ακομα μου χρωστανε για το 2016... εχει παρατηρησει κανενας το ιδιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

39 λεπτά πριν, dadinoula said:

6η ΥΠΕ!!! Το επιδομα για αγονο-παραμεθωριο (αναφερομαι στα 100ευρω) κοπηκε προσφατα και απο τους λοιπους υπαλληλους (νοσηλευτες, διοικητικους). Εγω ξεκινησα αγροτικο Μαιο 2016 και δεν το εχω λαβει ποτε και σε επικοινωνια με την 6η ΥΠΕ πριν 2-3 μηνες ειπαν οτι δε το δικαιουμαστε γιατι κοπηκε!! Επισης οσον αφορα τη μισθοδοσια του Ιουνιου, τα μεικτα παραμενουν 1092 , απλα στα καθαρα ειδα μια μειωση 10ευρω στο 15νθημερο (αυξηθηκαν οι κρατησεις τσαυ, δε ξερω γιατι...!). Επισης μηπως ξερει κανενας για ποιους μηνες εχουν καταβληθει οι υπερβαλλουσες? εγω απο τοτε που ξεκινησα πηρα μονο μια φορα (τον απριλιο 2017) καποια παραπανω χρηματα, ενω στο ΙΔΙΚΑ φαινεται οτι ακομα μου χρωστανε για το 2016... εχει παρατηρησει κανενας το ιδιο?

Δεν υπάρχει ΤΣΑΥ πλέον.

Δεν εχουν βγει ακόμα απο τον ΕΦΚΑ οι εισφορές "μισθωτών" για όλους...

Υπομονή θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στους επόμενους μήνες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, dadinoula said:

6η ΥΠΕ!!! Το επιδομα για αγονο-παραμεθωριο (αναφερομαι στα 100ευρω) κοπηκε προσφατα και απο τους λοιπους υπαλληλους (νοσηλευτες, διοικητικους). Εγω ξεκινησα αγροτικο Μαιο 2016 και δεν το εχω λαβει ποτε και σε επικοινωνια με την 6η ΥΠΕ πριν 2-3 μηνες ειπαν οτι δε το δικαιουμαστε γιατι κοπηκε!! Επισης οσον αφορα τη μισθοδοσια του Ιουνιου, τα μεικτα παραμενουν 1092 , απλα στα καθαρα ειδα μια μειωση 10ευρω στο 15νθημερο (αυξηθηκαν οι κρατησεις τσαυ, δε ξερω γιατι...!). Επισης μηπως ξερει κανενας για ποιους μηνες εχουν καταβληθει οι υπερβαλλουσες? εγω απο τοτε που ξεκινησα πηρα μονο μια φορα (τον απριλιο 2017) καποια παραπανω χρηματα, ενω στο ΙΔΙΚΑ φαινεται οτι ακομα μου χρωστανε για το 2016... εχει παρατηρησει κανενας το ιδιο?

Το επίδομα των 100€ ήταν παραμεθορίου, και πραγματικά απορώ από πότε η Πελλοπόνησος και τα νησιά του Ιονίου ανήκουν στην παραμεθόριο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην αναλυτική στο ΙΔΙΚΑ πάντως γράφει ΤΣΑΥ (θα πάρει καιρό να ξεκαθαρίσει πιστεύω...). Όσον αφορά το επίδομα , δε δινόταν σε όλους , αλλά σε αυτούς που ήταν πχ σε άγονα (στην περίπτωση που ξέρω , πρόκειται για άγονο αγροτικό 100km από νοσοκομείο και 70km - όχι εθνική- από καταστήματα πρώτης ανάγκης πχ σούπερ μάρκετ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά, μηπως γνωριζει καποιος να μου πει ποσα χρήματα παίρνει σημερα ένας αγροτικός (όχι άγονο ιατρείο). Διαβάζω τόσα πολλά για μικτά, για βασικό μισθό, για επιδόματα, και δεν έχω καταλάβει το δια ταύτα, δλδ τι μπαίνει στον κουμπαρα τελικών! Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από suia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 27/6/2017 at 8:54 ΠΜ, suia said:

Καλημέρα παιδιά, μηπως γνωριζει καποιος να μου πει ποσα χρήματα παίρνει σημερα ένας αγροτικός (όχι άγονο ιατρείο). Διαβάζω τόσα πολλά για μικτά, για βασικό μισθό, για επιδόματα, και δεν έχω καταλάβει το δια ταύτα, δλδ τι μπαίνει στον κουμπαρα τελικών! Ευχαριστώ!

καλημερα 2 ερωτησεισ.....ο καθαρος μισθος του αγροτικου ιατρου ποσος ειναι????και δευτερον μπορω να δηλωσω επικουρικο οταν εχω αρχισει αγροτικο ιατρειο????σασ ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

59 minutes ago, rafail30 said:

και δευτερον μπορω να δηλωσω επικουρικο οταν εχω αρχισει αγροτικο ιατρειο?

Δεν μπορεις να μπεις στη λιστα των επικουρικων για οσο διαστημα κατεχεις θεση στο δημοσιο (οπως αγροτικο). Εξαιρειται η παραταση ειδικοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια!!τωρα θα παω για αγροτικο στην 6ΥΠΕ και εχω επιλεξει Π.Ι. σε μερος που υπηρχε μπροστα απο το ιατρειο η διεση "#" (επιδομα;;). Μπορει καποιος να μου πει 

1. Ποιος ειναι ο καθαροσ μισθος ενος Υποχρεου ιατρου.

2. Ποιο ειναι το καθαρο ποσο του επιδοματος ,και αν τελικα αυτο καταβαλεται μηνιαια ή αναδρομικα, και αν μπαινει αυτοματα ή πρεπει να καταθεσω καποιο χαρτι του οτι βρισκομαι σε περιοχη με επιδομα 

3. Ποιο ειναι το καθαρο ποσο απο τις εφημεριες( και ποσες ειναι το μηνα) και αν τελικα  οι εφημερειεσ καταβαλλονται μηνιαιως ή αναδρομικα 

Αναφερομαι για την μισθολογια ενος ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΙΑΤΡΟΥ. Σασ ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.