Jump to content

[οικονομικά] μισθολόγιο αγροτικών


Anna2007

Recommended Posts

καλησπερα))) το επιδομα παραμεθοριων περιοχων (ή αγονου πι  ) υπαρχει ακομα? (100 ευρω):rolleyes:

Τροποποιήθηκε από Olivia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ολίβια αν γνωρίζει αριθμο μητρώου μισθοδοσιας μπες στο https://www.idika.gr/NIMSPAYROLL/ βάλε τα στοιχεια σου και δες ακριβως τι δικαιουσαι .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα παρεις τηλεφωνο την ΥΠΕ που ανηκεις και θα συνδεθεις με τη μισθοδοσια.η αληθεια ειναι ότι ειναι λιγο δυσκολο να στο σηκωσουν.οποτε να επιμεινεις.εάν εισαι στην 6η υπε το τηλεφωνο της μισθοδοσιας μου φαινεται καπου το εχω εγω αν ενδιαφερεσαι.απο εκει θα σου δωσουν τον αριθμο μητρωου μισθοδοσιας.και μπορεις να τους ρωτησεις και αλλες σου αποριες φανταζομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει και αλλος τροπος.Μπαινεις taxisnet και με τους κωδικους που ηδη εχεις εκει(απο φορολογικη δηλωση πχ) βλεπεις την μισθοδοσια σου

 

Ναι,καταβαλλεται μαζι τον μισθο και οχι ξεχωριστα

 

Απλα μια ερωτηση,ανηκεις μηπως στην 6η ΥΠΕ?Ετσι για να γελασουν και τα παρδαλα κατσικια δλδ...

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μπεις στο συστημα,θα δεις εαν γραφει επιδομα προβληματικων και παραμεθοριων περιοχων η οχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια να ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με το "τι δικαιουμαστε".σχετικα με τις διακομιδες οταν κανω μια αποσταση ανω των 200 km (ειμαι αγροτικος κι εγω) περα απο το χαρτι που καταθετω στο λογιστηριο για να πληρωθω τη διακομιδη,δε δικαιουμαι τιποτα απο τη διανυκτερευση?

πχ.η προηγουμενη διακομιδη μου ηταν 400 km απο το νοσοκομειο που εφημερευα.οι ΕΚΑΒιτες πολυ απλα πηγαν στο ξενοδοχειο,πηραν κατι λεφτα,εμενα δε μου ειπαν κατι και ο αρμοδιος οικονομικος του νοσοκομειου μου ειπε οτι τα λεφτα μου θα τα παρω.αλλα το θεμα ειναι οτι λογικα θα παρω μονο τη διακομιδη,όχι τη διανυκετερευση?ετσι δεν ειναι?

ειχε καποιος καποια παρομοια εμπειρια να με διαφωτισει?

ευχαριστω πολύ.

Τροποποιήθηκε από featured
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παλια προ ΔΝΤ,μνημονιων και αλλων ευχαριστων, σε αναλογη περιπτωση ειχα πληρωθει την διακομιδη αλλα οχι την διανυκτερευση,τοτε δεν πληρωναν ξενοδοχεια βλεπεις...Τωρα τι γινεται δεν ξερω,αλλα μπορω να φανταστω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους .

Ξανά ξεθάβω το θέμα λόγω του ότι μου ήρθε ο μισθός  720 ευρώ σε άγονο αγροτικό! 2 ώρες και 30 λεπτά από το ΚΥ και 1 ώρα και 30 λεπτά απο την πλησιέστερη πόλη!

Ο λόγος που μου είπαν ότι πληρώνομαι τόσα λίγα λόγω υποχρεωτικής εγγραφής των αγροτικών επί θητεία στα ταμεία ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ  και σαν κράτηση εγγραφής τσεκούρεμα  υψους 1 μίση μισθού απο τους 12 που θα πάρω..έχω ξανά κάνει αγροτικό όπως είπα και 3 χρόνια ειδικότητα...Το αγροτικό που κάνω τώρα υπάγεται στην 6η ΥΠΕ.

Υπάρχει πιθανότητα να κάνω κάτι και να μην εγγράφω διότι όσους ρώτησα στα μέρη μου 4η ΥΠΕ κανείς δεν εχει εγγραφεί  στα ταμεία αυτα στο αγροτικο επι θητεια ?Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει μην κινώ διαδικασίες άδικα γιατί είμαι όλη μέρα με ένα τηλέφωνο στο χέρι.

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσα έπαιρνε γνωστός που έκανε στην ηπειρωτική Ελλάδα (χωρίς κανένα επίδομα), οι άλλοι αγροτικοί που αναφέρεστε είναι:

- αγροτικοί επί θητεία (άρα πληρώνουν και αυτοί εισφορές υπέρ ΜΤΠΥ κτλ) ;

- δεν λαμβάνουν κάποιο επίδομα παραμεθορίου ;

Τα παραπάνω αλλοιώνουν την μισθολογική εικόνα, πάντως τα χρήματα για τον επί θητεία, χωρίς κάποιο επίδομα, είναι ακριβώς αυτά, το έχουμε γράψει αρκετές φορές στις προηγούμενες σελίδες.

Επίσης δεν γνωρίζω αν κάποιος μπορεί αυτοβούλως να μην γράφεται στα ΜΤΠΥ-ΤΕΑΔΥ, για την ακρίβεια πρώτη φορά το ακούω, θα με εξέπληττε θετικά αν ισχύει αυτό γιατί θα σήμαινε πως κατευθυνόμαστε προς ένα ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι υποχρεωτικο συναδελφε και θα ειναι για 1 η 2 χρονια οι κρατησεις,δεν ειμαι σιγουρος...

στο μηνα ερχεται περιπου 170-180 ευρω που θα σου κρατανε,δεν ειναι λιγα αλλα αποτι μου ειχανε πει κι εμενα(6η ΥΠΕ εδω επισης),θα εχεις θεμα με την συνταξη αν και οταν βεβαια,δεν γινεται να μην στα κρατησουν

το πρωι μιλουσαμε για αυτο με αλλον συναδελφο,επισης αγροτικος επι θητεια,μια απο τα ιδια...

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, ξενος said:

στο μηνα ερχεται περιπου 170-180 ευρω που θα σου κρατανε,δεν ειναι λιγα αλλα αποτι μου ειχανε πει κι εμενα(6η ΥΠΕ εδω επισης),θα εχεις θεμα με την συνταξη αν και οταν βεβαια,δεν γινεται να μην στα κρατησουν

Ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι αυτά που σου είπαν είναι μπαρμπούτσαλα, βρισκόμαστε στο 2016 και είμαστε μια χρεωκοπημένη χώρα, οι συντάξεις στην Ελλάδα έχουν αναδιανεμητικό χαρακτήρα και είναι υποσχέση του κράτους για το μέλλον, ήτοι ΑΝ έχει κάποτε θα σου δώσει, και ΑΥΤΑ που έχει τότε, δλδ ΔΕΝ μπαίνουν σε κάποιον κουμπαρά τα 170-180€ που κρατάνε στον συνάδελφο, αλλά πάνε για την αποπληρωμή των σημερινών συνταξιούχων (ναι, αυτών των... κουρασμένων 50άρηδων, των ΔΕΗτζήδων, των δικαστικών κ.ο.κ), οπότε όόόταν βγούμε εμείς στην σύνταξη θα πάρουμε κάποια χρήματα που ΔΕΝ έχουν ουδεμμία σχέση με αυτά που παίρνουν οι τωρινοί ευννοημένοι του συστήματος, και αυτό γιατί παρά την κρίση, τα πληθυσμιακά δεδομένα είναι αμείλικτα:

η Ελλάδα γηράσκει, μέχρι το 2030 (που θα απέχουμε ακόμα πολύ απ΄την σύνταξη) στην Ελλάδα οι συνταξιούχοι θα είναι 5 εκατ. ! ! ! Έχετε σκεφτεί ποιοί θα τους συντηρούν όλους αυτούς και τι συντάξεις θα αντιστοιχούν τότε στους περισσότερους από εμάς (όσων τελοσπάντων θα έχουν βγει στην σύνταξη, προσωπικά ακόμα θα απέχω) ; ; ;

Νομίζω, κάποιοι δεν έχετε συνειδητοποιήσει το ζοφερό μέλλον που μας περιμένει, ιδίον του Νεοέλληνα να μην σκέφτεται και να προγραμματίζει μακροπρόθεσμα.

Σόρυ  για το off topic, αλλά θεωρώ χρήσιμο να μην ξεχνάμε τα παραπάνω. :)

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω μαζί σου, προφανώς και δεν θα τα βάζουν κάθε μήνα σε κάποιο κουμπάρα αυτά τα λεφτά για όταν κάποια στιγμή λέμε τώρα βγούμε στη σύνταξη 

Ωστόσο όταν στα κρατάνε από μόνοι τους και άμα τους ρωτήσεις σου λένε είναι υποχρεωτικό δεν γίνεται να το αποφύγεις,τι να κάνουμε εμείς, να τους παίρνω τηλέφωνο και να τους λέω όχι δε.σας τα δίνω ??

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι νομικός, προφανώς πρόκειται για παράνομες και αντισυνταγματικές κρατήσεις, η πληρωμή δλδ σε Ταμεία νυν συνταξιούχων ΕΣΥ ή παλιών ΕΣΥτών που πρόκειται να βγουν στην σύνταξη (ασφαλισμένοι προ 1993) την στιγμή που ο τωρινός ασφαλισμένος δεν πρόκειται να πάρει ποτέ σύνταξη απ΄τα εν λόγω Ταμεία, αλλά στο διά ταύτα, ΟΧΙ, δεν μπορεί να γίνει κάτι πέραν του να έχει κάποιος την όρεξη (και το χρήμα) να το κυνηγήσει νομικά.

Είναι αυτό που λένε "αλληλεγγύη των γενεών", ή στην καθομιλουμένη η τωρινή γενιά (που νομοθετεί) απαυτώνει την επόμενη για να μην περικοπούν οι τωρινές συντάξεις...

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλαχιστον ο συναδελφος αγροτικοςεπι θητεια "θεωρητικα " ειναι μετοχος του ΜΤΠΥ.

το ξερετε οτι μεχρι πριν απο 2 περιπου χρονια γινονταν κρατηση 1% απο τις εφημεριες των ειδικευομενων υπερ ΜΤΠΥ ΧΩΡΙΣ να ειναι μετοχοι του εν λογω ταμειου?

ηταν μια απο τις εισφορες υπερ τριτων που κατηργησε η προηγουμενη κυβερνηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, iceman said:

το ξερετε οτι μεχρι πριν απο 2 περιπου χρονια γινονταν κρατηση 1% απο τις εφημεριες των ειδικευομενων υπερ ΜΤΠΥ ΧΩΡΙΣ να ειναι μετοχοι του εν λογω ταμειου?

ηταν μια απο τις εισφορες υπερ τριτων που κατηργησε η προηγουμενη κυβερνηση.

Ξέρεις τι γνωρίζω εγώ ; Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από κάπου έπρεπε να βγάλει ο Αλεξέγιεφ την παχυλή 13η σύνταξη που έδωσε στις μανάδες σας και την ευεργετική κατάργηση του άδικου και αντισυνταγματικού ΕΝΦΙΑ "μ' ένα νόμο κι ένα άρθρο". Τι, όχι?

Την επόμενη φορά τρέξτε από τα ξημερώματα στα εκλογικά τμήματα να ψηφίσετε και με τα δυο χέρια Συριζανελ και Παυλάρα "Ψυχάρα" Πολάκη...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, sjjggst said:

Από κάπου έπρεπε να βγάλει ο Αλεξέγιεφ την παχυλή 13η σύνταξη που έδωσε στις μανάδες σας και την ευεργετική κατάργηση του άδικου και αντισυνταγματικού ΕΝΦΙΑ "μ' ένα νόμο κι ένα άρθρο". Τι, όχι?

Την επόμενη φορά τρέξτε από τα ξημερώματα στα εκλογικά τμήματα να ψηφίσετε και με τα δυο χέρια Συριζανελ και Παυλάρα "Ψυχάρα" Πολάκη...

 

Αξημέρωτα τρέχουμε μόνο για να ψωνίσουμε. Όχι για να ψηφίσουμε  ;)

(αν είναι όμως να κατέβουμε σε καμιά απεργία....που να τρέχουμε τώρα!)

1100310_20161125093031__tk_4748148006420

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι το λιγοτερο αδικο να μας βαζεις ολους στην ιδια κατηγορια και μαλιστα πρωι Σαββατου??

Τα καναμε ολα αυτα εμεις και δεν το θυμαμαι? Μαλλον θα ειχα πιει παραπανω τοτε φαινεται...

Αλλιως το δευτερο πληθυντικο προσωπο δεν ειναι απαραιτητο.Αν αναφερεσαι απο την αλλη σε οσους μενουμε στο Ελλαδισταν,παλι γενικευεις και δεν ξερεις τι εκανε η οχι ο καθενας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/11/2016 at 9:30 ΜΜ, kopritis said:

Τόσα έπαιρνε γνωστός που έκανε στην ηπειρωτική Ελλάδα (χωρίς κανένα επίδομα), οι άλλοι αγροτικοί που αναφέρεστε είναι:

- αγροτικοί επί θητεία (άρα πληρώνουν και αυτοί εισφορές υπέρ ΜΤΠΥ κτλ) ;

- δεν λαμβάνουν κάποιο επίδομα παραμεθορίου ;

Τα παραπάνω αλλοιώνουν την μισθολογική εικόνα, πάντως τα χρήματα για τον επί θητεία, χωρίς κάποιο επίδομα, είναι ακριβώς αυτά, το έχουμε γράψει αρκετές φορές στις προηγούμενες σελίδες.

Επίσης δεν γνωρίζω αν κάποιος μπορεί αυτοβούλως να μην γράφεται στα ΜΤΠΥ-ΤΕΑΔΥ, για την ακρίβεια πρώτη φορά το ακούω, θα με εξέπληττε θετικά αν ισχύει αυτό γιατί θα σήμαινε πως κατευθυνόμαστε προς ένα ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα.

Απαντώ για το κόκκινο κυρίως. Ναι, τα λ7 ήταν τόσα (τουλάχιστον μέχρι και τελη του '14 που ήμουν στο αγροτικό). Μάλιστα στην περίπτωσή μου και σε όλους τους συναδέλφους της περιοχής, δεν αφορούσε μόνο τους επι θητεία αλλά και τους παρατασιακούς. Απ'ότι φαίνεται κάτι παρόμοιο συνεχίζεται.

Με τη διαφορά ότι για την ίδια περίοδο που προανέφερα, νυν συνειδικευόμενοι -πρώην αγροτικοί στην ίδια κατάσταση μ'εμένα αλλά σε άλλη ΥΠΕ, δεν είχαν περικοπές και συνέχιζαν να πληρώνονται 900+ ευρω. Δεν αποκλείω καθόλου επομένως να συνεχίζουν τέτοιες αναντιστοιχίες.
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, ξενος said:

Δεν ειναι το λιγοτερο αδικο να μας βαζεις ολους στην ιδια κατηγορια και μαλιστα πρωι Σαββατου??

Τα καναμε ολα αυτα εμεις και δεν το θυμαμαι? Μαλλον θα ειχα πιει παραπανω τοτε φαινεται...

Αλλιως το δευτερο πληθυντικο προσωπο δεν ειναι απαραιτητο.Αν αναφερεσαι απο την αλλη σε οσους μενουμε στο Ελλαδισταν,παλι γενικευεις και δεν ξερεις τι εκανε η οχι ο καθενας...

Προφανώς και δεν αναφέρομαι προσωπικά σ' εσένα ή σε κάποιον άλλον από όσους σχολίασαν στο παρόν τόπικ. Όπου "σας" βάλε "μας" και το νόημα είναι το ίδιο. Ελληνάρες είμαστε όλοι και φάγαμε αμάσητο το "λεφτά υπάρχουν", το "success story" και το χειρότερο όλων, το "Go back κυρία Μέρκελ" του χαζοχαρούμενου αγοριού που θα έσκιζε τα μνημόνια μαζί με τον περήφανο και πολλά βαρύ "μάγκα" Κρητίκαρο που έχουμε να πίνει φραπέδες στο Υπουργείο Υγείας και να μη μας λύνει κανένα πρόβλημα, απλά να δημιουργεί συνέχεια καινούρια.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα! μου μπηκαν κατι χρηματα 24/11 απο 6 υπε που εκανα το αγροτικο μου εχω ομως τελειωσει εδω και καιρο και δεν θυμαμαι να μου χρωστουσαν εφημεριες. συνεβη κατι αντιστοιχο και σε καποιον αλλο? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.