Jump to content

ΦΑΓΗΤΑ


Recommended Posts

Το βασίλειό μου για το τηλέφωνο της shl-oam :anavwfwties:

Το έχει η Λάρα αλλά δεν το δίνει (πρώτα θέλει να φάει τον κιμά είπε).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply

Το βασίλειό μου για το τηλέφωνο της shl-oam :anavwfwties:

Πιο ευκολο ειναι να μαθεις το προσωπικο τηλεφωνο της Madonna ή του Obama παρα της Σηλιας ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε που κατάντησα, όλοι έχουν το νούμερο της Σήλιας κι εγώ παρακαλάω.... :anavwfwties:

Καλή επιτυχία στον ΜΠΑΟΚ σου Dr Lecter :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για περισσότερο υγειινά φαγητά με κιμά, είτε σόγιας, είτε κρέατος, δοκιμάστε την εξής πανέξυπνη συνταγή που μου είπε μια φίλη μου:

Αντί να τα πλάθετε με βρεγμένο ψωμί, πλάθετέ τα με καθαρισμένο και χτυπημένο στο μπλέντερ πολτό καρότου!

Η γεύση δεν αλλάζει, το μείγμα γίνεται πιο σφιχτό και το γεύμα έχει πολύ περισσότερες φυτικές ίνες και λιγότερες θερμίδες.

Καλή σας όρεξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sauce φτουυυυυυυυυ!

δω βλλλλλλαχαρα τοκινγκ,ατερπος οβερ!

σουσι,αστακομακαροναδα κ γενικοτερα ολοι οι συνδυασμοι ζυμαρικων με θαλασσινα,

οστρακοειδη βλεπε στρειδιαμυδιαγυαλιστερεςκυδωνια κλπ,χαβιαρι,κινεζικο,συκωταριες,μαγειριτσα,λιπος οταν το βλεπεις ασπρο,πατσας,γουρουνοκεφαλες:P,σαληγκαρια κ μερικα ακομη can t πλησιασουν το στομα μου.αφενος γιατι με το μπουν θα μου ρθει να ξερασω αφετερου γιατι ειναι αδυνατο να τα καταπιω.το αντανακλαστικο της καταποσης το δικο μου σε ο,τι αφορα τις συγκεκριμενες τροφες σταματαει στη στοματικη του φαση:PP.σοβαρα τωρα η θα φτυσω η θα τα βγαλω.

δεν πιστευω να αηδιασες?τι ειπα??laugh.gif

κ επειδη σε κοβω σουσοφαγα να σ πω οτι εγω το ψαρι το τρωω μονο στη σχαρα/στον ατμο και πλακι!!!!!!biggrin.gif

edit αντε και καμια ψαροσουπα στα μεγαλα κεφια:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sauce φτουυυυυυυυυ!

δω βλλλλλλαχαρα τοκινγκ,ατερπος οβερ!

σουσι,αστακομακαροναδα κ γενικοτερα ολοι οι συνδυασμοι ζυμαρικων με θαλασσινα,

οστρακοειδη βλεπε στρειδιαμυδιαγυαλιστερεςκυδωνια κλπ,χαβιαρι,κινεζικο,συκωταριες,μαγειριτσα,λιπος οταν το βλεπεις ασπρο,πατσας,γουρουνοκεφαλες:P,σαληγκαρια κ μερικα ακομη can t πλησιασουν το στομα μου.αφενος γιατι με το μπουν θα μου ρθει να ξερασω αφετερου γιατι ειναι αδυνατο να τα καταπιω.το αντανακλαστικο της καταποσης το δικο μου σε ο,τι αφορα τις συγκεκριμενες τροφες σταματαει στη στοματικη του φαση:PP.σοβαρα τωρα η θα φτυσω η θα τα βγαλω.

δεν πιστευω να αηδιασες?τι ειπα??laugh.gif

κ επειδη σε κοβω σουσοφαγα να σ πω οτι εγω το ψαρι το τρωω μονο στη σχαρα/στον ατμο και πλακι!!!!!!biggrin.gif

edit αντε και καμια ψαροσουπα στα μεγαλα κεφια:P

u r my soulmate dear, και στο φαϊ!!! emhehe

με εξαίρεση την ψαρόσουπα βέβαια, που για μενα μπαινει κι αυτή στην ίδια κατηγορία με τα απο πάνω sick.gif

πάντως τη σόγια μην την απορρίπτεις ρε συ, μπορείς να τη χρησιμοποιείς μαζί με κανονικό κιμά (50-50 π.χ.) για να γίνεται ελαφρύτερο/πιο υγιεινό και καλά το ό,τι φτιάχνεις... η μαμά τη χρησιμοποιεί (εν μέρει) σε παστίτσιο, μουσακά, γεμιστά...

και σίγουρα μην απορρίπτεις τη soya sauce!!! δεν έχει σχέση με τον κιμά σόγιας και νοστιμίζει όχι μόνο τη σόγια αλλά π.χ. και το κρέας ή διάφορες σάλτσες κλπ... 001essen[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

u r my soulmate dear, και στο φαϊ!!! emhehe

αν ειναι δυνατον δηλαδη...!ohmy.gifwink.gif

πάντως τη σόγια μην την απορρίπτεις ρε συ, μπορείς να τη χρησιμοποιείς μαζί με κανονικό κιμά (50-50 π.χ.) για να γίνεται ελαφρύτερο/πιο υγιεινό και καλά το ό,τι φτιάχνεις... η μαμά τη χρησιμοποιεί (εν μέρει) σε παστίτσιο, μουσακά, γεμιστά...

και σίγουρα μην απορρίπτεις τη soya sauce!!! δεν έχει σχέση με τον κιμά σόγιας και νοστιμίζει όχι μόνο τη σόγια αλλά π.χ. και το κρέας ή διάφορες σάλτσες κλπ... 001essen[1].gif

τιποτα δεν απορριπτω μην κοιτας που μ αρεσει να τα λεω ετσι κατηγορηματικα:D:P

look,θα δοκιμασω τη σαλτσα σκετη κι αν μ αρεσει θα ξαναεπιχειρησω να φτιαξω κεμπαπ η κιμα οπως ειπες με τη σαλτσα μπας κ τρωγεται αυτη τη φορα.τιμης ενεκεν στο υψηλο ποσοστο πρωτεινης που περιεχει εχει αλλιως σκασιλα μου. αν και to be honest με σαλτσα η χωρις δε με βλεπω να ξανατρωω κιμα η κεμπαπ.κι η προταση για μισο-μισο επισης δεεεεεν...

θα δοκιμασω γαλα,τοφου,το αλευρι της,τις λοιπες,τεσπα,μορφες της κι ολο και κατι θα μ αρεσει,δε μπορει.

οχι τιποτ αλλο αλλα μου εκανε εντυπωση χθες που το σκεφτομουν οτι δεν ειχα ξαναφαει ποτε στη ζωη μου σογια.εν γνωσει μου τουλαχιστον.κριμα δεν ειναι να αποκλειουμε φυσικες τροφες; καλα δεν ειναι παντα θεμα επιλογης,ειναι και θεμα του τι σου μαθανε να τρως.εμενα πχ η μαμα μου χλωμο το κοβω να ξερει πως ειν η σογια.ουδεποτε τη μαγεiρεψε σπιτι μας η την ανεφερε ξερω γω

.

καλα σκεφτομουν και κατι αλλα κουφα...οτι τα κυτταρα του GI μου θα ρθουν σε επαφη με μια νεα ουσια κ κατι τετοια διαστημικα ...κ λεω φανταζεσαι να παθω κανενα αλλεργικο σοκ???:PPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

xαααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαα οτι να ναι.η μαλακια παει συννεφο.η πολλη ανοσολογια κατακαλοκαιρο βλαπτει σοβαρα την πνευματικη υγεια:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φακες σαλατα!

λοιπον παρτε φακη που πηγαινε για σουπα αλλα δε σας βγηκε

η απλως νεροβραστη φακη,

ανακατεψτε τη με κρεμμυδακι ψιλοκομμενο και λιγο σκορδακι και ντοματα κομμενη σε κυβακια και ελιες κομμενες σε κομματακια και βαλτε και σελερι αν θετε κομμενο σε μικρα κομματακια η και πιπερια,επισης σε μικρα κομματακια και ριξτε και μαιδανο και λαδι κι αλατι κ πιπερι και ξυδι κι ο,τι αλλο θετε τεσπα,καλυψτε την με αλουμινοχαρτο και βαλτε τη στο ψυγειο!!!

μετα απο αρκετη ωρα που θα eχουν ανακατευτει οι γευσεις και τα αρωματα θα ειναι μια τεεεεεεεεελεια θρεπτικοτατη σαλατα!συνοδεψτε τη και με λιγο ολικης αλεσης η πολυσπορο ψωμακι να αλληλοσυμπληρωθουν τ αμινοξεα κι εχετε ενα πληρες γευμα!!!

είναι νιάμι σας το λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μελιαν?αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι αφου η σογια ειναι a kind of φασολι,για δεν την παιρνουμε ως φασολι να την κανουμε φασολαδα που μου ναι και γνωριμη:D ?οσο πιο ακατεργαστο κατι,τοσο το καλυτερο...αντ αυτου ομως εχει γεμισει ο τοπος με ολες αυτες τις επεξαργασμενες μορφες της.

διαβασα ομως που λες μολις οτι η φασολαδα σογιας δε συνηθιζεται γιατι εκτος του οτι τα φασολια σογιας θελουν μαγειρεμα κανα τετραωρο σε κανονικη κατσαρολα και καμια ωρα και βαλε σε χυτρα για να βρασουν,πολυ περισσοτερο απο οτι τα αλλα οσπρια,δηλαδη,

δεν προτιμωνται,λεει,γιατι περιεχουν μια ουσια που μπλοκαρει την αφομοιωση καποιων αμινοξεων. οταν τα καλοβρασεις,αυτη αδρανοποιειται αλλα επειδη παιζει να μην τα καλοβρασεις οπως κι οσο πρεπει,γι αυτο σου λενε παρε γαλα σογιας,τοφου,μιζο,αλευρι σογιας (που γραφει απ εξω οτι ειναι θερμικα επεξεργασμενο) και τις λοιπες επεξεργασμενες μορφες της που σου εξασφαλιζουν το οτι ο παραγοντας αυτος ειναι αδρανοποιημενος ωστε να μην καθεσαι να σκοτιζεσαι.παντως οξυμωρο δεν ειναι;απο τη μια τα φασολια σογιας ειναι τα οσπρια με την περισσοτερη πρωτεινη απ ολα τα οσπρια πανω στη γη,απ την αλλη εχει αυτον τον παραγοντα που αν δεν αδρανοποιηθει δεν επιτρεπει σε καποια αμινοξεα να αφομοιωθουν.

ποιος ξερει τι εμπνευση ειχε ο θεος οταν τα φτιαχνεwacko.gif

καθως γκουγκλαρα τη σογια,πετυχα αυτο

οσοι ειχατε η εχετε μια φυσικη ταση icon_splats.gif προς το χορτο,διαβαστε να χετε να προβαλετε επιχειρηματα!:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ. ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ...

… Εσείς είστε άρχοντες, θέλετε και το συνοδευτικό σας!!

Δύο συμβουλές για ν΄ αποφύγετε την αγγαρεία του μαγειρέματος και να την φορτώσετε στη σχέση σας.

1) Χτυπάτε στην αγωνία της να αποκαταστήσει τις ελεύθερες φιλενάδες της.

«Αγαπουλίνι, δεν φτιάχνεις αυτά τα φοβερά μεζεδάκια που σου έμαθε η μανούλα σου ( το μανούλα κρίνεται απαραίτητο) να δουν κι αυτοί οι μανιοκαταθλιπτικοί εργένηδες τι εστί μαγειρεμένο φαγητό, που έχουν να δουν λαδάκι από τα βαφτίσια τους? Έτσι για να δουν τι χάνουν τα μπακούρια!!»

2) Το χτύπημα αυτό, πρέπει να το κάνετε μόνο αν είστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι θα κερδίσει η ομάδα που υποστηρίζετε και έτσι θα είστε σε καλή διάθεση στο τέλος της βραδιάς γιατί η Υπόσχεση είναι Υπόσχεση.

«Μωρό, τι θα έλεγες να παίξουμε απόψε τη Χιονάτη με τους Επτά Νάνους? Εσύ θα είσαι η Χιονάτη, που θα ταϊσει τους Επτά Νάνους (τρόπος του λέγειν, τα ντερέκια που θα μαζέψετε) φίλους μου που θα έρθουν να δούμε το ματς, κι εγώ μετά θα είμαι το βασιλόπουλο που θα έρθει να σε αναστήσει?!!! (εμ, βέβαια αφού θα έχει πέσει ξερή από την κούραση)» .

Αν παρ΄ όλα αυτά δεν υπάρχει κορόιδο στη μικρή ή τη μεγάλη περιοχή, θα βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα με μερικές πανεύκολες έως έτοιμες, συνταγές για να συνοδέψετε τις μπύρες και τα ουζάκια μπροστά από το μαγικό κουτί της TV. Αν κι αυτά σας φανούν κινέζικα, τότε Δόξα τω θεώ υπάρχουν ένα σωρό Delivery για να σας σώσουν.

Πρόταση Νο 1: Πάμε για μπύρες;

Μπύρες παγωμένες στην κατάψυξη, κι ένα λευκό κρασί για τους πιο γκουρμέ της παρέας.

Ντιπς:

α) 1 Γιαούρτι στραγγιστό 250γρ., 1 μπολ Κατίκι Δομοκού, 1 μπολ τυρί cottage, 2 κουταλιές της σούπας Σάλτσα Pesto (Μην πανικοβάλλεστε υπάρχουν σε όλα τα σούπερ μαρκετ). Τα ανακατεύετε όλα καλά σ΄ ένα μεγάλο γυάλινο μπολ, κι έχετε ένα γευστικό και πικάντικο ντιπ για να βουτάτε νάτσος ή κριτσίνια.

β) 1 βάζο μαγιονέζα, 5-6 κουταλιές της σούπας κέτσαπ, 300γρ. τυρί τσένταρ τριμμένο. Ανακατεύετε όλα τα υλικά μαζί και τα βάζετε μέσα σ΄ένα γυάλινο μπολ στο φούρνο μικροκυμάτων για 2-3λεπτά στο ζέσταμα, ή μέχρι να λυώσει το τυρί μέσα στο ντιπ (ενδιάμεσα το ανακατεύετε λίγο). Άλλο ένα κλασσικό ντιπ για νάτσος και κριτσίνια.

γ) Βαζάκια με πατέ ελιάς (πράσινης, μαύρης ελιάς) που αλείφετε πάνω σε φετούλες μπαγκέτας ολικής άλεσης, ή σε ψωμί χωριάτικο.

δ) 1 πακέτο βούτυρο τύπου President, 2 φακελάκια Maggi για σάλτσες, με άνιθο και σκόρδο. Ζεσταίνετε το βούτυρο για λίγο στο μικροκυμάτων να μαλακώσει ( μαλακώσει λέμε όχι να λιώσει), το ανακατεύουμε με το περιεχόμενο των φακέλων, το πλάθουμε σε μπαστούνι, το οποίο τυλίγουμε σε αλουμινόχαρτο και το βάζουμε στο ψυγείο για να παγώσει. Μ΄ αυτό το βούτυρο αλείφουμε ψωμάκια μαύρα (προτιμάμε τα γερμανικού τύπου και τα πολύσπορα) για να συνοδεύουμε τα αλαντικά.

Πιατέλα αλλαντικών:

α) Παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ αλλαντικά διαφόρων ειδών (π.χ σαλάμι αέρος Λευκάδας, προσούτο Πάρμας, λεπτές φέτες ξανθού παστουρμά, ζαμπόν πλάτη, φέτες καπνιστής μπριζόλας) και τα σερβίρουμε πάνω σε ,κατά προτίμηση, ξύλινη πιατέλα. (στην ανάγκη και στον ξύλινο δίσκο που κόβουμε το ψωμί).

Πατατοσαλάτα

γ) Παίρνουμε 5-6 μέτριες πατάτες, τις πλένουμε καλά, τις στεγνώνουμε και τις τρυπάμε σε αρκετές μεριές με ένα πιρούνι (του στιλ: όχι που θα με κάνεις εσύ πιρόγα!). Τις βάζουμε στο γυάλινο δίσκο του φούρνου μικροκυμάτων ( τις μεγαλύτερες προς την έξω πλευρά του δίσκου) και τις ψήνουμε για 15-20΄ ή μέχρι να τις τρυπάμε εύκολα μ΄ένα μαχαίρι ή πιρούνι). Τις βγάζουμε από το φούρνο και τις κόβουμε αμέσως σε μεγάλους κύβους, ή φέτες. Τις περιχύνουμε με φρέσκο βούτυρο, αλάτι και πιπέρι, ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, μαϊντανό και τριμμένο κεφαλοτύρι. Λίγο πριν σερβίρουμε, ρίχνουμε από πάνω μπέικον κομμένο σε κύβους, η σε φέτες, λουκάνικα χωριάτικα κομμένα σε φέτες που έχουμε προηγουμένως τσιγαρίσει για να είναι έτοιμα για σερβίρισμα. (Αν το τσιγάρισμα σας φαίνεται πολύ εξωτικό για τις γνώσεις σας, υπάρχει πάντα η λύση των μικροκυμάτων. Βάζετε το μπέικον και τα λουκάνικα ήδη κομμένα, σ΄ένα γυάλινο μπολ το οποίο σκεπάζετε με διαφανή μεμβράνη, μέσα στο μικροκυμάτων για 4-5΄ στη θέση ψήνω) Μόλις τα βγάλετε, στύβετε από πάνω το χυμό ενός λεμονιού ανακατεμένο με μία κουταλιά της σούπας μουστάρδας, και όπως είναι με τα ζουμιά τους, περιχύνετε την πατατοσαλάτα.

Μπεκρί μεζέ

1 κιλό χοιρινό ψαρονέφρι κομμένο σε φέτες, 300 γρ. κεφαλοτύρι σκληρό, 2 ντοματούλες σφιχτές, 1 πράσινη πιπεριά κομμένη ζουλιέν (σας έστειλα?) όπου ζουλιέν = λεπτά μπαστουνάκια, 1 φλυτζ. του καφέ ελαιόλαδο, 2 ποτήρια του κρασιού, λευκό ξηρό κρασί, αλάτι, πιπέρι, ρίγανι και μία σκελίδα σκόρδο περασμένη στην πρέσα ή ψιλοκομμένο.

Βάζετε σ΄ένα βαθύ τηγάνι που έχετε ζεστάνι το λάδι, το κομμένο σε φέτες ψαρονέφρι και το γυρίζετε αρκετές φορές μέχρι να ροδίσει ελαφρά από όλες τις πλευρές. Μετά προσθέτετε το 1 ποτήρι κρασιού, το σκόρδο και τα μπαστουνάκια της πιπεριάς, το σκεπάζετε και το αφήνετε να βράσει σε χαμηλή φωτιά (180-200 βαθμούς) μέχρι να μαλακώσει το κρέας καλά. Στη συνέχεια λίγο πριν το βγάλετε από τη φωτιά, ρίχνετε το δεύτερο ποτήρι κρασιού, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη και το κεφαλοτύρι κομμένο σε κύβους. Αφήνετε λίγο να εξατμιστεί το κρασί και να μαλακώσει το τυρί και σερβίρετε ζεστό.

(οι ντοματούλες είναι προαιρετικές και τις προσθέτετε περίπου 5΄ πριν από το δεύτερο ποτήρι κρασί).

Ούζο το ελληνικό

Το ουζάκι θέλει πολλά παγάκια στην κατάψυξη και ελαφριούς και θαλασσινούς μεζέδες.

1) Πιατέλα με αγγουράκια και καρότα καθαρισμένα, κομμένα σε λεπτά μπαστουνάκια και ραντισμένα με ξύδι τα αγγουράκια και λεμόνι τα καρότα. Αλάτι και ρίγανη κατά προτίμηση.

2) Ντομάτες σφιχτές κομμένες σε χοντρές φέτες, ελιές μαύρες, κάπαρη και πασπαλισμένες με χοντρό αλάτι και ρίγανη.

3) Γαύρο μαρινάτο με ξύδι ,σκορδάκι και αρωματικά χόρτα (τον βρίσκεται έτοιμο στο σούπερ μάρκετ ή σε πακέτο σφραγισμένο ή χύμα). Εννοείται ότι τον βγάζουμε από τη συσκευασία και το σερβίρουμε σε πιάτο έτσι;

4) Χταποδάκι ξυδάτο (επίσης έτοιμο σε βάζα, ή χύμα, από το σούπερ μάρκετ). Το σερβίρετε με ελαιόλαδο και ρίγανη.

5) Κοπανιστή Μυκόνου (πολύ πικάντικη)

6) Φέτα μαριναρισμένη: Αυτή τη φτιάχνετε με τα χεράκια σας. Δύο ημέρες πριν αγοράζετε φέτα πολύ σκληρή και πικάντικη, την κόβετε σε κύβους και τη βάζετε σε βάζο με φαρδύ στόμιο εναλλάξ με ελαιόλαδο, κόκκους πιπέρι (μαύρο και πράσινο) και αποξηραμένο τριμμένο θυμάρι, ρίγανη και βασιλικό. Το αφήνετε στο ψυγείο και το βγάζετε περίπου 1 ώρα πριν τη σερβίρετε, για να ξεπαγώσει το λάδι. Σερβίρετε όπως είναι.

7) Ντιπ ελαιόλαδου: Προϋποθέτει πολύ καλής ποιότητας αγουρέλαιο. Σε πολύ μικρά μπολ βάζετε από 1-2 φλυτζανάκια του καφέ αγουρέλαιο ή άλλης πολύ καλής ποιότητας ελαιόλαδο στο οποίο έχετε προσθέσει λίγη ρίγανη, αλάτι και σκόρδο περασμένο από την πρέσα σκόρδου (ή στην ανάγκη του εργένη, με σκόρδο σκόνη). Συνοδεύεται από φρυγαρισμένες φετούλες ψωμιού.

8) Καλαμαράκια κονσέρβας. Ξέρετε αυτά τα νηστίσιμα που τρώγατε τη Σαρακοστή μικρός? Τα αδειάζετε από την κονσέρβα σε βαθύ πιάτο, αδειάζετε το πολύ μελάνι στο νεροχύτη, και σερβίρετε με ελαιόλαδο, ρίγανη, λεμόνι και αν σας έρχεται εύκολο με σοταρισμένες φέτες κρεμμυδιών.

9) Μύδια αχνιστά στην κατσαρόλα ή σε βαθύ τηγάνι. Ένα πακέτο μύδια με το κέλυφός τους κατεψυγμένα, 2 ποτήρια λευκό ξηρό κρασί, φρέσκο μαϊντανό ψιλοκομμένο, 2 σκελίδες σκόρδο κομμένες σε λεπτές φετούλες, 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο-μαργαρίνη και 2-3 ίνες ζαφορά (κρόκος ο ελληνικός). Πλένετε καλά τα μύδια, αν έχουν βγάζετε τη μικρή φουντίτσα φύκι που έχουν στην άκρη τους, και τα αλείφετε με το βούτυρο (δεν χρειάζονται πινέλα, με τα χεράκια σας). Τα βάζετε μέσα στην κατσαρόλα, προσθέτετε το κρασί, το σκόρδο, τις ίνες ζαφοράς και τα βράζετε μέχρι να αχνιστούν καλά και ν΄ανοίξουν τα κελύφη τους. Σερβίρετε πασπαλίζοντας με τον μαϊντανό.

10) Αβγά βραστά με σάλτσα μουστάρδας. Σε μια κατσαρόλα με κρύο νερό βάζετε μέσα προσεκτικά 6 αβγά ολόκληρα με το τσόφλι τους. Όταν το νερό πάρει βράση, (βγάζει δηλαδή μπουρμπουλήθρες) τα αφήνετε να βράσουν για περίπου 6 λεπτά ακόμη. Τα βγάζετε, τα αφήνετε να κρυώσουν λίγο, τα ξεφλουδίζετε και τα κόβετε στα τέσσερα. Τα αλατοπιπερώνετε και τα περιχύνετε με τη σάλτσα μουστάρδας: 1 φλυτζάνι του καφέ ελαιόλαδο στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλιές της σούπας μουστάρδα Ντιζόν.

Κείμενο: Έρρικα Πελωριάδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.