Jump to content

ΦΑΓΗΤΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply
... Η δημιουργική δουλειά είναι καθαρά ανδρική υπόθεση. Η λάντζα απεναντίας, όχι!...

πω,πω...lefkander, μου ξυπνάς τον ανταγωνισμό μέσα μου...δεν θα μπορούσα,φαντάζομαι, να κάνω ουτε λεπτό στην κουζίνα μαζί σου...το ίδιο παθαινω με τον πατέρα μου, που συναγωνιζόμαστε ποιός θα πιάσει π.χ. πρώτος την κουτάλα για να ανακατέψει, ποιος θα ρίξει πρώτος τα μπαχαρικά και μυρωδικά που του αρέσουν....ουφ! χάλιαααα κατάσταση...και φυσικά αν η συνταγή του ενός πετυχαίνει ,προς θεού, δεν οφείλεται αποκλειστικά στην συνταγή αυτή καθαυτή και στην προσπάθεια και δημιουργική φαντασία του , αλλά...στο α' ή στο β' πραγματάκι που προσέθεσε ο άλλος!! :wacko:

υγ:εγώ χρησιμοποιώ την έτοιμη μπεσαμέλ Γιώτης :ουτε ταλαιπωρία,ουτε σβολιάσματα,ουτε πολλές κατσαρόλες...η σοφία μου αυτή :blink: ήταν αρκετή για να πείσει θειάδες μου ( όχι ο,τι και ό,τι, μαγείρισσες χρόνων και χρυσοχέρες! )να καταφύγουν στην έτοιμη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκευ, ιν ινγκλις δε ρεσιπη... (Βαριέμαι ΑΙΣΧΡΑ σήμερα!)

Ινγκριντιεντς:

- 800-1000 γραμς τσίκεν, πρεφεραμπλυ μποουνλες.

- 300-500 γραμς μασρουμς, ακκορντινγ του γιορ τειστ, εντ πρεφεραμπλυ τσοπτ (γιου γουιλ χαβ το τσοπ δεμ ιδεργουει).

- Ουαν γκρην πεπερ.

- Ουαν ρεδ πεπερ (νοτ σπάισυ)

- Ουαν γελοου πεπερ

- ε λιτλ μπιτ κορν φλαουρ (οψιοναλ)

- ουαν μηντιουμ ονιον

- σαλτ εντ πεπερ

- 3-5 τέιμπλ σπουνς όλιβ όιλ

ατ δε τσικεν ιν σμαλ πισις. Γκράιντ δε ονιον εντ πουτ ιτ ιν ε ποτ ιν φουλ χητ, τουγκεδερ γουιθ δε (τσοπτ) πεπερς εντ δε ολιβ οιλ. Δεαρ αντ δε τσικεν εντ στιρ ολ δε ταιμ μπικοουζ ιτ ιζ ντεντζερους του στικ. Δεν αντ δε μασρουμς εντ μποιλ ιτ αντιλ ιτ αμπσορμπς δε γουοτερ (ιτ γουιλ χαβ πλεντυ οβ γουοτερ). Ιφ γιου ση δε γουτερ νοτ το μπη αμπσορμπντ, γιου καν αντ σλοουλη δε κορνφλαουρ (αι χαβ νεβερ νταν δατ). Αφτερ ιτ κουλς νταουν, ουη και ιτ ιτ (μπη κερφουλ, μπηκοουζ ιτ σμελς γκουντ!!!)

Δατς ολ!

"...οι διϊλίζοντες τον κώνωπα την δε κάμηλον καταπίνοντες..."

-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεφκυ....βαλτην βρε στα αγγλικα  τη συνταγη

....αγγλική κουζίνα???? ...μπλιάχχχχ.... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup οχι βρε αγγλικη συνταγη αλλα να γραψει τη συνταγη στα αγγλικα αφου δε εχει παντα ελληνικους χαρακτηρες!κι εγω εδω που'μαι αν δε ειμαι στο δικο μου υπολογιστη δε μπορω να γραψω στο φορουμ :(emcryemcry

Χαχαχαχαχαχ εισαι θεικος Λεφκυυυυυ!!!!!!!!! emthumbsupemthumbsup:lol::lol::lol::lol:

emthanxemthanxemthanxemkissemkissemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemblush ναι, ναι το κατάλαβα... χμμμμμ...μια απόπειρα για πειραγματακι, για χιούμορ ήταν...έπαιζα με τις λέξεις....όμως, δεν μου πέτυχε η συνταγή,εε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, είμαι έτοιμος να πάω σπίτι. Είναι Παρασκευη σήμερα (όλη μέρα...) κι επειδή αισθάνομαι ορεξάτος (για φαΐ κυρίως) θα περάσω από το Madelleine να πάρω ένα ψωμί και θα κάνω:

ΦΑΚΕΣ

- μισό κιλό φακές

- 1 μεγάλο κρεμύδι

- 5-10 σκελίδες σκόρδο (όσο αντέχει καθένας...)

- 1 κουτί ντοματάκια αποφλοιωμένα ΚΑΙ ψιλοκομμένα

- 1 πιπεριά πράσινη

- μανιτάρια γύρω στα 300 γραμς (ειδικά για τη winny emkiss )

- 2-3 φύλλα δάφνης

- αλάτι, πιπέρι

Πλένουμε καλά τις φακές σε σουρωτήρι (έχει σημασία αυτό). Τις βάζουμε να βράσουν κανένα 10λεπτο (αν έχουμε χύτρα ταχύτητος, ακόμη καλύτερα). Όσο βράζουν, καθαρίζουμε και ψιλοκόβουμε κρεμύδια, σκόρδα και τα ρέστα (ποιά ρέστα, μια πιππεριά έμεινε, άντε και τα μανιτάρια) με το μαχαίρι παρακαλώ. Όταν βράσει η φακή ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΝΕΡΟ, όπως κάνουν οι μανάδες, απλά την ξαφρίζουμε ελαφρώς (να μην έχει και λίγο μούργα να νοστιμέψει κομμάτι;;;).

Εκέι λοιπόν που θα έχει βράσει μια φορά, ρίχνουμε όλα τα υπόλοιπα και την αφήνουμε να ξαναβράσει άλλο ένα 10λεπτο με τέταρτο, οπότε και είναι έτοιμη προς βρώσιν. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΑΕΙ!!!

Άντε και καλή μου όρεξη... emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μανιτάρια και πιπεριές στις φακές????? αρ γιου νάτς ορ ντόνατς? emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κι εγω για φακες με βλεπω σημερα Λεφκυ.....εμ πρεπει να καθαρισω το ψυγειο κ ειναι απ'τα φαγητα που φτιαχνονται γρηγορα ειδικα εγω που'χω κ γκαζι B)

Παιδι μισο κιλο φακες;;;Δε εισαι στο στρατο καλε :lol: !5-10 σκελιδες σκορδο;;μπουχαχα κ μετα λενε οτι εγω μαγειρευω βαρια.Βρε ξεχασες το λαδι ή εσυ δε βαζεις;Νηστευεις;Κανεις διαιτα;

Συμβουλη...αν οι φακες ειναι απο το χωριο πριν τις βαλετε στην κατσαρολα κοιταξτε να δειτε αν εχει κανα πετραδακι....μη παθετε οτι επαθα κι εγω :wub: οχι τπτ αλλο δε ετυχε σε εμενα κ ακουγα τα σχολιανα μου σε 3 γλωσσες :wacko:

Να'χαμε λιγες ελιες κ μια ρεγγα :(emsadwalk

Doctor-x εδω η κολητη μου βαζει καροτα στις φακες....νταξ ο φιλος μας Λεφκυ μαλλον κανει παρεα με Μεξικανους emwhistling .....ολο πιπεριες κ μανιταρια μας λεει :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

samwise ,δεν έχω φτιάξει ποτέ γλυκόξινη σάλτσα…

Σου γράφω , όμως, τη συνταγή που βρήκα σε βιβλίο της Βέφας:

Υλικά για γλυκόξινη σάλτσα:

1 κουταλιά κορν φλάουρ

2 κουταλιές νερό

2 κουταλιές ζάχαρη

2 κουταλιές άσπρο ξύδι

½ κούπα ζουμί κομπόστας ανανά

1/3 κούπας κέτσαπ

1/4 κούπας σόγια σος

1/4 κούπας γλυκόζη

2 κουταλιές ταχίνι

2 σκελίδες σκόρδο τριμμένο

2 κουταλάκια τζίτζερ τριμμένο

2 μεγάλα κρεμμύδια ψιλοκομμένα

1 καρότο σε λεπτά φετάκια

1 πράσινη ή κόκκινη πιπεριά σε κομματάκια

4-5 ρόδες ανανά από την κονσέρβα σε κομματάκια

σε μια κατσαρόλα με βαρύ πάτο ζεσταίνετε το ταχίνι, ρίξτε μέσα το σκόρδο, το τζίτζερ, τα κρεμμύδια, το καρότο, την πιπεριά και τον ανανά κι ανακατέψτε σε μέτρια φωτιά για 5’-6’ . Προσθέστε αλάτι και πιπέρι. Ανακατέψτε σ’ένα μπωλ τα υπόλοιπα υλικά της σάλτσας και αδειάστε τα στην κατσαρόλα με τα ήδη υπάρχοντα . Σιγοβράστε τη σάλτσα , ώσπου να δέσει και να γυαλίσει.

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tic-tac ευχαριστς παααααααααρα πολυ!

Δοκτορα, ναι βαρε, στα χακι ειναι ντυμενος, και ερχεται εντος ολιγων ημερων! αλλα κανονικα εσενα δε θα πρεπε να σου μιλαω, ενα τηλ δεν πηρες να δεις αν ζουμε η αν πεθαινουμε, ενα μηνυμα, ενα e-mail εστω! Αυριο ξεκινας παιδιατρική ε?? Στο Αγ.Σοφια ε? καλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :bloodomen::bloodomen::bloodomen:

emexclemexclemexclemdevilemdevilemdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

H παρακάτω συνταγή θυμίζει το σοφρίτο Κέρκυρας αλλά δε είναι όμως….είναι ιταλική συνταγή από φίλους από τη Σαρδηνία .

Σοφρίτο με μανιτάρια

Υλικά

½ κιλό φιλέτο μοσχαρίσιο ή ποντίκι

Ελαιόλαδο

2-3 μεγάλες σκελίδες σκόρδο

Μαϊντανό ψιλοκομμένο

Κόκκινο κρασί ή ξύδι μπαλσάμικο ή το απλό ξύδι

½ κιλό μανιτάρια

Αλάτι ,μαύρο πιπέρι

Εκτέλεση

Κόβετε σε μικρά κομμάτια το κρεας.Βάλτε να κάψει το λάδι και σοτάρετε το κρέας και το σκόρδο (αν σας αρέσει το σκόρδο βαλτέ και 4…..μη βγείτε όμως μετά…..λυπηθείτε τους γύρω σας !).Χαμηλώστε τη φωτιά,προσθέστε τα μανιτάρια που’χετε κόψει σε φέτες,αλατοπιπερώστε και σκεπάστε την κατσαρόλα να σιγοβράσει (όχι μη βάλετε νερό αφού τα ίδια τα μανιτάρια θα βγάλουν).Προς το τέλος ρίξτε το μαϊντανό και το κρασί ή το ξύδι .Κουνήστε λίγο την κατσαρόλα να ανακατευθεί και αφήστε για λίγα ακόμα λεπτά να σιγοβράσει αλλά με ξεσκέπαστη την κατσαρόλα.

Σερβίρετε είτε με πατάτες τηγανιτές ή πουρέ ή ακόμα καλύτερα με ρύζι ….εγώ μάλιστα προτιμώ το ρύζι μπάσματι (τι είναι αυτό; Έχετε φάει ινδικό λευκό ρυζάκι….ε αυτό είναι.)

Σε όποιον δε αρέσουν τα μανιτάρια και δε βάλει να μη ξεχάσει να βάλει λίγο νερό για να σιγοβράσει το κρέας

Buon appetito!!!

ΥΓ.Ναι ναι ξέρω κάποια έχει ζητήσει την καρμπονάρα......δε το ξεχασα Notbad :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Koκκαλα αυτη η καρμποναρα!!! emchef

Λοιποοοον...εκλεψα την ιδεα μιας φιλης για την κρεμα απο ζαχαρουχο γαλα, προσθεσα την λατρεια μου για την καραμελα, εβαλα μια πινελια 'υγειας' με τα αγαπημενα φρουτα ολων (τις μπανανες),εβαλα και την φιλη μου να εμπνεεται (γιατι 2 μυαλα καλυτερα απο ενα) και κοιταξτε τι βγαλαμε:

Γλυκο: emwish

Παιρνετε ενα ταψακι μιας χρησης (απο τα Sanitas). Βαζετε κατω μια στρωση σαβαγιαρ. Κοβετε μπανανες απο πανω. Περιχυνετε με καραμελα απο αυτη που χρησιμοποιουμε το καλοκαιρι για τα παγωτα (η σοκολατα, η φραουλα η οτι γευση θελετε). Απο πανω στρωνεται 2 κουτια ζαχαρουχο γαλα τα οποια εχετε μετατρεψει σε κρεμα με τον τροπο που θα σας πω:

Παιρνετε τα ζαχαρουχα, ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΟΙΓΕΤΕ, και τα βραζετε για 3 ολοκληρες ωρες. Και αυτο ειναι ολο!!!! Δοκιμαστε το, αξιζει.

Το αφηνουμε να κρυωσει και ειναι ετοιμο :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουκατίνι αλά καρμπονάρα

Υλικά για 2 άτομα

250 γρ μπουκατίνι…καλά αν δε έχετε γίνεται και με χοντρό σπαγκέτι τότε

150 γρ μπέικον (αν σας αρέσει μπόλικο βάλτε και 200-250 γρ)

1 μικρό κρεμμύδι

2 αυγά (βασικά πάει άτομο και αυγό )

αλάτι ,μαύρο πιπέρι

λευκό κρασί

ελαιόλαδο

Εκτέλεση

Κόβουμε το μπέικον σε κύβους και το κρεμμύδι ψιλοκομμενο.Σε ένα τηγάνι βάζουμε λίγο λάδι και τσιγαρίζουμε μπέικον και κρεμμυδι.Για να μαλακώσει το κρεμμύδι κλείστε το τηγάνι με το καπάκι και σε χαμηλή φωτιά…..ανακατεύεται κατά διαστήματα για να μην κολλήσει…αν χρειάζεται προσθέστε ακόμα λάδι και σβήστε στο τέλος με λίγο λευκό κρασι.Εν τω μεταξύ βράστε τα ζυμαρικα.Αν το μπέικον είναι πολύ αλμυρό καλύτερα να μην αλατίσετε το νερο.Χτυπηστε τα αυγά με πολυυυ λίγο αλάτι και μαύρο πιπερι.Όταν τα μακαρόνια είναι έτοιμα πετάτε το νερό ΔΕ τα βρέχουμε και βάζετε ζυμαρικα,μπεικον,κρεμμυδι και αυγά μέσα στην κατσαρολα.Εδώ καλό είναι να’χουμε έναν κύριο και να ανακατεύει και να ξαναανακατευει και να ξαναματαανακατεύει μέχρι τα αυγά να’ναι ετοιμα.Τωρα πως θα’ναι τα αυγά ετοιμα;Εχμμμ στην Ιταλία σας τα σερβίρουν σχεδόν ωμά εγώ όμως επειδή δε μου πολυκατεβαινουν ωμά τα ανακατεύω αρκετή ώρα που και που βάζω πάνω από τη φωτιά την κατσαρόλα για να ζεσταθει.Σε όποιον αρέσει μπορεί να προσθέσει στο πιάτο του και φρέσκο τριμμένο πιπέρι.

Notbad αυτή είναι η συνταγή του κολλητού Ιταλού που’ναι από το Μπάρι….τωρα το κατά πόσο θα σου αρέσει δε ξέρω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Μακαροναδα με γαριδες

Υλικα σαλτσας

Μεγαλες γαριδες....οσες μπορει να παρει το πορτοφολι σας :P ας πουμε μισο κιλο

2-3 σκελιδες σκορδο

300 γρμ. ντοματακια μικρα

ελαιολαδο

αλατι

πιπεριτσες κοκκινες....εναλλακτικα μαυρο πιπερι

1 ποτηρακι ασπρο κρασι ή ουζο

ψιλοκομμενο μαιντανο

Μισο κιλο σπαγγετι νουμερο 5 ή λινγκουινι

Εκτελεση

Σε μεγαλο βαθη τηγανι βαζουμε το λαδι κ τσιγαριζουμε το σκορδο που το'χουμε ψιλοκοψει.Προσθετουμε τα ντομακια που εχουμε κοψει στη μεση αλατι κ τις πιπεριτσες ή το πιπερι.Τα αφηνουμε μεχρι να μισοπιουν το νερο τους.

Τις γαριδες αν εχετε ορεξη μπορειτε να τις καθαρισετε οταν ειναι ωμες αν κ καλυτερα να να'ναι με το κελυφος για να παρουν περισσοτερη σαλτσα B) Μπρειτε ομως να καθαρισετε την αμμο.Προς το τελος που'χει γινει η σαλτσα βαζετε τις γαριδες (θελουν 4-5 λεπτα...εξαρταται το μεγεθος).Στο τελος σβηνετε με το κρασι ή με το ουζο.Το ψιλοκομμενο μαιντανο το βαζετε οταν εχετε τελειωσει το μαγειρεμα

Ααααα οσο φτιαχνετε τη σαλτσα εχετε σκεφτει να βαλετε σε μια αλλη κατσαρολα τα ζυμαρικα :lol::D

Στο τελος τα ανακατευετε ολα μαζι......εχετε κ ενα ωραιο κρασακι....ωραια παρεα emdevil

Καληηηηη ορεξη emcolgate

Για ερωτησεις πμ :P:D

emarright Ααααα εναλλακτικα γινεται με καραβιδες κ αστακο μονο που τα αφηνουμε περισσοτερο χρονο κ ισως χρειαστει να βαλετε λιγο νερο στη σαλτσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Especially dedicated to my beloved manager :P

Λαζάνια σουφλέ

Υλικά

1 πακέτο λαζάνια

200 γρ. τυρί Γκούντα

200 γρ. ρεγκάτο

200 γρ. κασέρι Ελασσώνας

(γενικά τυριά που να λιώνουν)

8 φέτες πάριζα

1 κουτί μανιτάρια κομμένα

500 μλ. κρέμα γάλακτος

Εκτέλεση

Βράζουμε τα λαζάνια (όπως τα μακαρόνια).

Τρίβουμε τα τυριά (βασικά λέμε στον υπάλληλο του σούπερ-μάρκετ να μας τα τρίψει αυτός :D )

Τυλίγουμε τις φέτες την πάριζα και τις κοβουμε σε ροδέλες.

Μέσα σε ένα πυρέξ απλώνουμε 1 στρώση λαζάνια. Από πάνω απλώνουμε λίγες ροδέλες πάριζα, λίγα μανιτάρια, και όλα τα καλύπτουμε με το τριμμένο τυρί. Περιχύνουμε με κρέμα γάλακτος. Από πάνω απλώνουμε δεύτερη στρώση λαζάνια και κάνουμε το ίδιο με πριν (αν σας παίρνει και τρίτη στρώση go for it)

Tο βάζουμε στο φούρνο στους 210-220° μέχρι να κάνει κρούστα το τυρί από πάνω και να ροδίσει.... συνήθως εγώ το βγάζω στη μία ώρα, άντε το λιγότερο στα 45'...

Καλή όρεξη! emlicklips

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Winny...για να δούμε τι λέει η συνταγή σου... :unsure::P

Σήμερα απ'ότι κατάλαβες έχουμε γαριδομακαρονάδα...μιααααμ μιαααααααααμ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.