Jump to content

ΦΑΓΗΤΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply
έχει λιγό αλμυρό μέσα του ???? μα ειμαι νέος ακόμη ούτε 5 μέρες δεν έχω μέσα στο σαιτ..

δεν μου ήπες όμως ειναι καλή η συνταγή?????.......Juliete?????

Χρυσό μου εγώ δεν ανακατεύομαι με γλυκά... αφήνω τη μαμά να το κάνει. Διότι άμα πλακωθούμε στα αλεύρια και τις σφολιάτες πάει το γαλλικό μανικιούρ, και επίσης αρνούμαι να φορέσω γάντια και μετά τα υπέροχα δαχτυλάκια μου να μυρίζουν λατεξ :bloodomen:
στην κεντρικη σελιδα ειναι 3ο τοπικ το Συνταγες.....Αυριο που εχω αργια θα φτιαξω το χαρτη....
Αχ ρε Σάντυ μπράβο καλόμ...γιατί εγώ τρέχω σαν μπιπ αυτές τις μέρες, γαμώ τα χμας μου που πλακώσαν όλες οι δουλειές, τακτικές τε και αρπαχτές!! emeleos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαζευω τη σειρα με τις συνταγες που δινει η εφημεριδα Corriere della sera

Lazio-Bucatini all'amatriciana

Υλικα

350 γρ. μποκατινι ή σπαγγετι

150 γρ. μπεικον

1 κρεμμυδι

1 κοκκινο πεπεροντσινο (μικρη κοκκινη καυτη πιπεριτσα)

10-12 ντοματακια

100 γρ.πεκορινο ρομανο ή παρμιτζιανο

2 κουταλιες ελαιολαδο

αλατι

Εκτελεση

Σε ενα τηγανι τσιγαριζετε το μπεικον το οποιο εχετε κοψει σε κυβους.Βγαζετε το μπεικον κ μεσα στο ζεστο τηγανι βαζετε το ψιλοκομμενο κρεμμυδι και το τσιγαριζετε μαζι με το πεπεροντσινο που εχτε κοψει στη μεση.Αν δε εχετε ολοκληρο πεπεροντσινο βαλτε σκονη.Οταν θα εχει μαλακωσει το κρεμμυδι ριχνετε τα ντοματακια που εχετε κοψει στη μεση.Αλατιζετε και αφηνετε στη φωτια για 10'.Οποτε χρειαζεται ανακατευετε.

Το πως βραζουν τα μακαρονια δε χρειαζεται να σας εξηγησω.

ΔΕ τα βρεχουμε οταν πεταμε το νερο.Τα ανακατευουμε με τη σαλτσα κ προσθετουμε το τυρι.

Με ασπρο κρασακι ειναι οοοοοοτι πρεπει

Καλη ορεξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εεεεεεε, πρέπει να βάλω την Carbonara τώρα, κλασικό πιάτο εδώ στη Ρώμη. ;)

Σάντυ, κατέβασε οπωσδήποτε το προγραμματάκι του Chef από εδώ. Απίστευτο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κρυοοοοοο! emcold

Καιρος για ρακομελο!

Για 2 ατομα:

1. Σε ενα μπρικι, βαζετε δυο κρασοποτηρα ρακη.

2. Προσθετετε 2 κουταλακια μελι, 2-3 γαρυφαλλα και ενα ξυλακι κανελας.

3. Μολις παρει βραση τα αποσυρετε απο τη φωτια.

4. Πινεται καυτο!

Εγγυηση για κρυωματα, κρυο κτλ emcoke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Μανιταροσουπα

δικια μου παραλλαγη :)

Υλικα

400 γρ μανιταρια φρεσκα

5-6 κρεμμυδακια φρεσκια ή 1 ψιλοκομμενο κρεμμυδι

2-3 κουταλιες βουτυρο

1 ποτηρακι κρασι λευκο

λιγο μαιντανο φρεσκο

1 λιτρο ζεστο ζωμο ή νερο

αλατι-πιπερι

2 κουταλιες αλευρι

Εκτελεση

Λιωνετε το βουτυρο και ριχνετε τα μανιταρια αφου τα εχετε κοψει σε φετες.Μανιταρια μπορειτε να χρησιμοποιησετε ασπρα,καφε....ή μιξ κιολας.Μετα 1-2' ριχνετε το ψιλοκομμενο κρεμμυδι ή τα κρεμμυδακια (εγω προτιμω τα κρεμμυδακια) και τα τσιγαριζετε 3-4'.Ριχνετε το λευκο κρασι και το ανακατευεται καλα μεχρι να εξατμιστει.Προσθετε το μαιντανο,το νερο,αλατι και πιπερι και αφηνετε να βρασει.

Αν τη θελετε λιγο πυχτη στο τελος ριχνετε 2 κουταλιες αλευρι για ολες τις χρησεις....ή ακομα και corn flour (1 κουταλια ομως).Κουνατε την κατσαρολα δεξια-αριστερα για να ανακατευτει....

Μπορειτε να βαλετε στο πιατο σας λεμονακι κ φρεσκο πιπερι.Τα κρουτονς ειναι γαματα μαζι!

Καλη ορεξη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

THE UNFUCKABLE'S MAGIC POTION

Τι ήμην τω καιρώ εκείνω?Το τίποτις.Το μηδέν.Το ανύπαρκτον.Το μη-ον.Το μη σημαίνον και σημαινόμενον δύναμαι να ειπώ ανακαλώντας σήμερον μετά ψυχραιμίας,την παλαιοτέραν μου σεξουαλικήν ανέχειαν.

Ακόμα και τώρα,ενθυμούμαι τις κρύες νύχτες τού Χειμώνα,όπου ξεπάγιαζα έξω από το μπουρδέλον "Η καυτή πουτάνα",με το χέρι απλωμένο,αναμένων την έξοδον της τσατσάς ίνα ξεπροβοδίσειν τινά πελάτην,όστις,έχων παράδες πολλούς,απελάμβανε τις υπηρεσίες των σπιτωμένων καλλονών τού προλεχθέντος οίκου.Και τότε,με προσποιητή φωνή και κλαυθμηρών επαρακάλην την ντόνα chief καριόλα τού οίκου τούτου μετά σπαραξικαρδίου απόχρωσης "Καλέ δώστε και σε μένα καλέ κυρία,μια πουτάνα να γαμήσω το καημένο πού έιμαι αγάμητο...".Ματαίως όμως .Η άκαρδος και παραδόπιστος τοιούτη γυνή,προφασιζομένη ως έχουσα μπουρδέλον και ουχί φιλανθρωπικόν ίδρυμα,με ελάκτιζεν εις την κεφάλαν ,με την-ευτυχώς-χνουδωτήν παντόφλαν της, και μετά ύβρεων με απέπεμπε.

Ώσπου ένας φίλος μου μια μέρα με ρώτησε: Ρε συ,με ULTREX γάμησες?Όχι τ'απήντησα ερυθριών και ησθανόμενος εν ευτελεία.

Με τηγανητά μύδια μπίρας με σκορδαλιά έστω?"Ούτε",απήντησα ερυθριών twice again.

"Καλά μη στενοχωριέσαι αδελφέ.Θα βάλω απόψε την Κική να σού φτιάξει δυό τηγανιές και θα δεις".

Τω όντι, την εσπέραν εκείνην της ιδίας ημέρας επεσκέφθην την οικία τού φιλτάτου μου,προς συμφαγείν το περιλάλητο εξ'αυτού έδεσμα.

Ήτο δε και η τελευταία φορά που τον ησυνήντησα.

Ότι έφαγα τα μύδια τα τηγανητά,τα μετά σκορδαλιάς και μεθ'ευφροσύνης μείζονος.Δις και τρις και τετράκις εγεύθην το επουράνιον τούτον πινάκιον(πιάτον),ώσπου εν τέλει ηγάμησα την Κικήν,τον φίλον μου και τρεις ξέμπαρκες γειτόνισσες τυχαίως περιπατούσες εν τη οδό ά εδίαγον.Επιστρέφων είτα (μετά),εις το "Καυτήν Πουτάναν" ,εγάμησα δε κατά το λυκαυγές έτι και την τσατσάν ταύτην,ότι αι δεκατέσσεραι εν τω συνόλω πουτάναι είχον υπ'εμού προτέρως εξουδενωθεί ολονυχτίως.

Σήμερον,σπουδάζω ιατρικήν,μ'αρέσει να σερφάρω στο ιντερνετ και δη στο Greekmeds,αγαπώ ως χόμπιον (Hobby) την μουσικήν,τους περιπάτους εις την φύσην,εύχομαι δε συνεχώς να επικρατήσει και ειρήνη εις τον κόσμον όλον.Τη νύχτα-και αφ'ότου τελείωσα εν μία νυκτί την σεξουργικήν τέχνην στη γαματουργικήν σχολήν,εργάζομαι τώρα αδιαλλείπτως,ως πρωταγωνιστής στον σύγχρονο ελληνικό αισθησιακό κινηματογράφο,αφ'ενός δια το εμόν προσποριζόμενον όφελος και αφ'ετέρου δε,ίνα συμβάλλω καγώ τοιουτοτρόπως εις την εκ νέου άνθησίν του.Εις τα διαλείμματα δε ,χαλαρώνω εις το καμαρίνιον μου ,αποστέλλοντας τά α-post-έλλοντα εις την γωνίαν μου post,ίνα υπερασπιστώ ομού και τον ρωμέικον ημών πολιτισμόν,ότι εμφορούμαι και υπό ιστορικοκαλλιτεχνικαί ανησυχίαι.

Φάτε τα:

Τηγανητά μύδια μπίρας με σκορδαλιά

Τα τηγανητά μύδια με σκορδαλιά είναι ένας κλασικός μεζές σε Ελλάδα και Κύπρο. Η συνταγή αυτή χρειάζεται κουρκούτι μπίρας που προσδίδει μια τραγανή υφή στο τελικό πιάτο.

Υλικά

* 1-2 φλιτζάνια σκορδαλιά του εμπορίου ή σπιτική

* 1 φλιτζάνι μπίρα

* 1 φλιτζάνι αλεύρι

* 6 φλιτζάνια ελαιόλαδο ή άλλο λάδι για τηγάνισμα

* 1 κιλό μύδια, καθαρισμένα και ξεφλουδισμένα (μόνο η σάρκα)

Εκτέλεση

Αδειάστε το αλεύρι σε ένα μεγάλο μπολ και δημιουργήστε μια κοιλότητα στη μέση. Προσθέστε την μπύρα και χτυπήστε μέχρι να σχηματιστεί ένα πηκτό μίγμα. Σκουπίστε τα μύδια σε χαρτί κουζίνας. Ζεστάνετε το λάδι σε φριτέζα ή σε ένα μεγάλο βαθύ τηγάνι. Βουτήξτε τα μύδια, περίπου μια ντουζίνα τη φορά, στο κουρκούτι και αφαιρέστε τα με μια τρυπητή κουτάλα, αφήνοντας το επιπλέον κουρκούτι να στάξει. Τηγανίστε για περίπου 2 λεπτά ή μέχρι να γίνουν τραγανά και να ροδίσουν. Στραγγίξετε σε χαρτί κουζίνας και πασπαλίστε με αλάτι. Επαναλάβετε με τα υπόλοιπα μύδια, σε δόσεις. Σερβίρετε αμέσως τα ζεστά τηγανιτά μύδια με τη σκορδαλιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συνταγές του αγροφύλακα

Με γούστο, αγνά ορθόδοξα υλικά και παραδοσιακό ρωμαίϊκο μαγείρεμα

1) ΧΤΑΠΟΔΙ ΣΤΙΦΑΔΟ

Φρέσκο ή κατεψυγμένο,εγώ το βράζω πιο πριν σε μέτρια φωτιά,για κανά μισάωρο,για να μαλακώσει και να φύγουνε ό,τι σκατά έχει απάνω. Κόβεις τα πλοκάμια από τη ρίζα και ανάλογα με το πόσο μεγάλα είναι τα πλοκάμια,τόσα χταπόδια αγοράζεις κιόλας.Πάρε τρία μεγάλα φρέσκα ή κανά πακέτο κατεψυγμένα του ενός κιλού.Εννοείται ότι πετάς το κεφάλι ε?!!!

Κόβεις τα πλοκάμια(που κόβονται εύκολα γιατί έχουνε μαλακώσει)σ’ό,τι μέγεθος θες και τα τσιγαρίζεις σε μια κατσαρόλα.Ήτοι,ρίχνεις κάμποσο λάδι(ελαιόλαδο ειπαμε ΜΟΝΟ πάντοτε),3-4 μετρίου μεγέθους κρεμμύδια κι όλα τα πλοκάμια.Θα βάλεις τόσο λάδι ,ανάλογα με το πόσο λαδερό το θες το στιφάδο.Π.χ.εγώ χώνω ίσαμε κι ένα κουτάκι coca-cola για να καταλάβεις ποσότητα. Ανακάτευε μέχρι να μυρίσουνε.(Πρόσεχε κακομοίρη μου,μην σου καούνε τα κρεμμύδια,γιατί μετά ,και με αφτερ-σέιβ να λουστείς,θα ρίχνεις κάτι μυρωδάτα κλανίδια φονικά!) .Τα κρεμμύδια τα χεις κόψει σε ροδέλλες και μετά τα ‘χεις χωρίσει σε σκελίδες.Με το χέρι.Εύκολο είναι!Πλύνε τα χέρια σου ωρέ!

Μόλις τσιγαριστεί το μείγμα και μυρίσει ,ρίξε ξύδι για να το σβήσεις.Άμα έχεις κόκκινο κρασί ρίξε και κρασί.Συνέχιζε ν’ανακατευεις. Έπειτα βάλε νερό στην κατσαρόλα μέχρι αρκετά απάνω από τα πλοκάμια και ρίξε άλλα 7-8 μετρίου μεγέθους κρεμμύδια(που εννοείται ότι τα χεις κόψει κι αυτά,ε?Συννενοούμαστε νομιζω!).Ριξε ταυτόχρονα,μια κουταλιά της σούπας αλάτι ,πιπέρι(βάλε κάμποσο ανάλογα με το μέγεθος της κατσαρόλας,αλλά μη λυσσάξεις κιόλας) κι άμα θες,ρίξε και καμμιά πατάτα κομμένη σε μεγάλα κομμάτια.Ανακάτεψε κι άστο να σιγοβράζει.Ε μετά από κανά 40λεπτο του πούστη!Το πρώτο σου στιφάδο είναι γεγονός!(Κλαπ,κλαπ,κλαπ..standing ovation) Με τον καιρό,καταλαβαίνεις μοναχός σου τι σ’αρέσει να κάνεις,τις ποσότητες που θες και πότε το στιφάδο είναι έτοιμο.Π.χ. μερικοί βάζουνε και σκόρδο μαζί με το πιπέρι (που εγώ το σιχαίνομαι) ή θεωρούνε τις πατάτες απαράδεκτες(Γιατί όμως?Δεν μου λένε!Ζηλεύουνε επειδή το σκέφτηκα πρώτος!) .Μετα από δυό-τρείς ψιλοαποτυχίες μην απογοητευτείς.Μετά από τέσσερις απογοητεύσου! Βασικά η μαγειρική είναι ένστικτο και δη σ’ό,τι αφορά τις ΑΝΑΛΟΓ ΙΕΣ.Άπαξ και τις μάθεις είναι σαν το ποδήλατο.Δεν τις ξεχνάς!

2) ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ

Χρεαζόμαστε ένα κιλό φασολάκια δροσερά.Αμα τα πάρεις από τη λαική βγάζουμε τις ίνες. Αυτό λέγεται «καθαρίζουμε τα φασολάκια»! Αυτές οι ίνες με το βράσιμο δεν λιώνουν και παραμένουν στο φαί σαν κλωστές και το φαί δεν τρώγεται και κινδυνεύεις κι από πνιγμό.Οι ίνες βρίσκονται εκεί που κλείνει το φύλλο του φασολιού,ναι?Οι έμπειρες παπαδιαμαντικές γριούλες τις καθαρίζουν εύκολα μ’ένα μαχαιράκι και τον αντίχειρα.Τα άπειρα wanna-be papadiamantis’ character ελληνοαμερικανάκια κόβουν (όχι πολύ βαθειά,για να μην διαλυθεί κατά το βράσιμο και αδειάσει τα φασόλια)το φύλλο του φασολιού στη γραμμή της ίνας.Τα άπειρα στ’αρχίδια μου-ο-Παπαδαμάντης ελληνοαμερικανάκια αγοράζουν ένα κιλό κατεψυγμένα δροσερά φασολάκια Μπαρμπα-Στάθης κι ησυχάζουν!

Αμα θέλουμε να τα σάξουμε με μοσχάρι,ρίχνουμε το-χωρίς κόκκαλο και κομμένο σε μετρίου μεγέθους κομμάτια-μοσχάρι στην κατσαρόλα και το τσιγαρίζουμε με δυο μέτρια κρεμμύδια(λαδι-κρεμμυδια-μοσχαρι κι ανακατεύουμε).Βάζουμε νερό κι αφήνουμε το μοσχάρι να βράσει με την ησυχία του.Αυτό ,επειδή το μοσχάρι θέλει περισσότερο χρόνο να βράσει από τα φασόλια και τις πατάτες. Μόλις σχεδόν βράσει το μοσχάρι,ριχνουμε τα κάτωθι(στην ίδια κατσαρόλα στο ζουμί του μοσχαριού,ναι?): τα φασολάκια,τις 3-4 πατάτες που χουμε κόψει σε σχετικά μεγάλα κομμάτια,ένα κουτί pummaro,μιαμιση κουταλιά της σούπας αλάτι,πιπέρι (πολύ λιγότερο απ’ό,τι στο στιφάδο,απλά για να μυρίσει όχι για να γίνει πικάντικο,ε?) και ανακατεύουμε.Τ’αφήνουμε να σιγοβράσει κανά 40λεπτο.

ΥΓ.Όπου λέω «τσιγαρίζουμε» σημαίνει συνωνύμως σωτάρουμε (Διευκρίνιση για τους κατοίκους από Νέο Ψυχικό και απάνω-Μια φορά μου λέει μια βλαμμένη από την Πεύκη, «δηλαδή θα φτιάξεις τσιγαριστά φασολάκια?!!!» .Θεέ μου πόσες δοκιμασίες ακόμη?!)

3) ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ- THE VEGETARIAN VERSION (ουπς! "νηστίσιμη"! "νηστίσιμη" εννοούσα!)

Σωτάρουμε φασολάκια και κρεμμύδια στο λάδι. Ανακατεύουμε. Μυρίζουνε. Ριχνουμε νερό. Ας βράσουνε τα φασολάκια μοναχά τους κανά τέταρτο.Ρίχνουμε τα υπόλοιπα(Pummaro,πιπέρι,αλάτι,πατάτες ως άνωθεν). Σιγοβράζουνε κανά 40’. Τέλος

4) ΚΟΧΛΙΟΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΣΤΟΙ (κάτι με σαλιγκάρια είναι αυτό)

Πας στην Ευριπιδου ή μέχρι την Βαρβάκειο που χει κάτι μανάβικα που τους πουλάνε χύμα από τσουβάλι.Εννοείτε ότι ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ κάνουν για μπουμπουριστούς χοχλιούς.Πάρε 2-3 κίλα να χεις! Ειδάλλως τα supermarket πουλάνε και κάτι τυποποιημένους Γαλλικούς.Ανοστοι και ακριβοί.

Βάζεις τους χοχλιούς από το πρωί σε μια λεκάνη με νερό και πας στη δουλειά(καλύτερα από το προηγούμενο βράδυ).Αυτοι ξεγελιουνται από την υγρασία και νομίζουν ότι ήρθε το Φθινόπωρο και βγάζουν τα κεφάλια όξω!!! Χεχε,τι καλά να ξέρεις πως είσαι τουλάχιστον πιο έξυπνος από τους χοχλιούς!Όσοι δεν βγάλουν τα κεφάλια όξω σημαίνει πως είναι ή ηλίθιοι ή νεκροί και τους πετάς!Εμεις τρώμε μόνο ζωντανούς Και «έξυπνους»!!!Παίρνεις τους μελλοθάνατους χοχλιούς και τους βάζεις σε μια κατσαρόλα με νερό .Τόσο νερό ,ίσαμε να τους καλυπτει και βάζεις και τρεις –τέσσσερις κουταλιές της σούπας αλάτι. Άσε τους να βράσουν κανά τέταρτο.Ενδιαμέσως, θ’αρχίζουν να βγάζουν αφρούς.Μην φοβηθεις .Από το κακό τους είναι που τους πιάσαμε κορόιδο.Όταν όμως βγάλουν τους αφρούς ρίξε κάμποσο ξύδι.

Μετά άδειασε το νερό της κατσαρόλας και ξέπλυνε τους χοχλιούς στη βρύση κάμποση ώρα.Εγώ τους βάζω εκεί που σουρώνω τα μακαρόνια και τους ξεπλένω κάτω από τη βρύση. Ε μετά τους αλευρώνεις γύρω-γύρω και τους βάζεις στο τηγάνι με ελαιόλαδο και τη μούρη προς τα κάτω.Βάλε και πιπέρι ,βάλε και αλατάκι ξανά αλλά όχι πολύ.Ας τους να τηγανιστουνε για κανά δεκάλεπτο,ανακάτεψε τους χαμήλωσε τη φωτιά κι ας τους κανά 5λεπτο ακόμα. Οι χοχλιοί είναι επιτέλους νεκροί.Φάτε τους δίχως ενοχές. Άμα ο Θεός δεν ήθελε να τους φάμε θα μας το λεγε!

Enjoy! :D :D emslourp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4) ΚΟΧΛΙΟΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΣΤΟΙ (κάτι με σαλιγκάρια είναι αυτό)

Πας στην Ευριπιδου ή μέχρι την Βαρβάκειο που χει κάτι μανάβικα που τους πουλάνε χύμα από τσουβάλι.Εννοείτε ότι ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ κάνουν για μπουμπουριστούς χοχλιούς.Πάρε 2-3 κίλα να χεις! Ειδάλλως τα supermarket πουλάνε και κάτι τυποποιημένους Γαλλικούς.Ανοστοι και ακριβοί.

Βάζεις τους χοχλιούς από το πρωί σε μια λεκάνη με νερό και πας στη δουλειά(καλύτερα από το προηγούμενο βράδυ).Αυτοι ξεγελιουνται από την υγρασία και νομίζουν ότι ήρθε το Φθινόπωρο και βγάζουν τα κεφάλια όξω!!! Χεχε,τι καλά να ξέρεις πως είσαι τουλάχιστον πιο έξυπνος από τους χοχλιούς!Όσοι δεν βγάλουν τα κεφάλια όξω σημαίνει πως είναι ή ηλίθιοι ή νεκροί και τους πετάς!Εμεις τρώμε μόνο ζωντανούς Και «έξυπνους»!!!Παίρνεις τους μελλοθάνατους χοχλιούς και τους βάζεις σε μια κατσαρόλα με νερό .Τόσο νερό ,ίσαμε να τους καλυπτει και βάζεις και τρεις –τέσσσερις κουταλιές της σούπας αλάτι. Άσε τους να βράσουν κανά τέταρτο.Ενδιαμέσως, θ’αρχίζουν να βγάζουν αφρούς.Μην φοβηθεις .Από το κακό τους είναι που τους πιάσαμε κορόιδο.Όταν όμως βγάλουν τους αφρούς ρίξε κάμποσο ξύδι.

Μετά άδειασε το νερό της κατσαρόλας και ξέπλυνε τους χοχλιούς στη βρύση κάμποση ώρα.Εγώ τους βάζω εκεί που σουρώνω τα μακαρόνια και τους ξεπλένω κάτω από τη βρύση. Ε μετά τους αλευρώνεις γύρω-γύρω και τους βάζεις στο τηγάνι με ελαιόλαδο και τη μούρη προς τα κάτω.Βάλε και πιπέρι ,βάλε και αλατάκι ξανά αλλά όχι πολύ.Ας τους να τηγανιστουνε για κανά δεκάλεπτο,ανακάτεψε τους χαμήλωσε τη φωτιά κι ας τους κανά 5λεπτο ακόμα. Οι χοχλιοί είναι επιτέλους νεκροί.Φάτε τους δίχως ενοχές. Άμα ο Θεός δεν ήθελε να τους φάμε θα μας το λεγε!

Enjoy! :D :D emslourp

Ένα έχω να πω μόνο!

Ντροπή , αίσχος και όνειδος!

:angry::angry::angry::angry::angry:

Είσαι και επίτιμο μέλος της συντακτικής ομάδας! emdots

Σοκ έχω πάθει! :o:o:o

Μα συνταγή για σαλιγκάρια; Για Σαλιγκάρια;!;!;!; :(:angry::huh::o

ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Μπακαλιαρος στο φουρνο αλα Winmx

Υλικα

  • φιλετο μπακαλιαρο κατεψυγμενο
  • καπαρη 2-3 κουταλακια
  • 1 ψιλοκομμενο κρεμμυδι
  • μαιντανο ψιλοκομμενο
  • ντοματοχυμο
  • ριγανη
  • βασιλικο
  • μισο ποτηρι λευκο κρασι
  • ελαιολαδο
  • αλατι
  • πιπερι ή λιγες κοκκινες πιπεριτσες (το λεγομενο πεπεροντσινο....αφροδισιακο οπως υποστηριζουν οι Ιταλοι :anavwfwties: )

Εκτελεση

Εχετε υποψη σας φιλετο μπακαλιαρο κατεψυγμενο που είναι σε μεριδες;Ε….αυτόν σε ένα ταψι με τα παραπανω υλικα γινεται μια μουρλια.

Μαιντανο,ριγανη,βασιλικο,αλατι και πιπερι βαζετε αναλογα με τα γουστα σας ή με το ματι οπως λενε οι μαναδες μας!Ντοματοχυμο αναλογα με ποση σαλτσα θελετε και ποση παπαρα θελετε να κανετε.

Συμβουλη….αν η καπαρη είναι πολύ αλμυρη ή να την ξεπλυνετε ή να μη βαλετε αλατι στο φαγητο.

Ποση ωρα χρειαζεστε….αναλογα με τον φουρνο.Αν δειτε ότι ο μπακαλιαρος δεν εχει ψηθει προσθεστε λιγο ζεστο νερο (παντα ζεστο όταν προσθετετε κατά τη διαρκεια του μαγειρεματος).

Το πιατο είναι μια μουρλια με τηγανιτες πατατες,ψωμακι ζεστο και φυσικα με λευκο κρασι.

Ααααα μην ξεχασετε και καλη παρεα!!! eminnocect

Αν παλι ειστε μακαροναδες emlicklips ….μπορειτε να το φτιαξετε στην κατσαρολα σαν σαλτσα και να βρασετε μακαρονια.

Νταξ....αν εχετε φρεσκο μπακαλιαρο ακομα καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ψαράκι τηγανητό: μυστικά και ψέματα

Aπό τον Αλέξανδρο Γιώτη

Mη μου πείτε πως δεν είναι καλοκαιρινό, θερινότατο, ένα τσίπουρο, ένα ουζάκι, μια ρετσίνα (ναι, ρετσίνα, που κόντεψε να ξεχαστεί για 10 - 15 χρόνια, αλλά επανέρχεται δριμύτερη) ή μια κρύα -κρύα, όχι παγωμένη- μπίρα κι ένα πιάτο τηγανητά ψαράκια;

Αθερίνα, γαύρος, μαρίδα αλλά και κουτσομούρες, μπαρμπουνάκια, γόπες, ακόμη και μικρές σαρδέλες ή ό,τι άλλο θέλετε, με ένα ποτό, μια σαλάτα, λίγο τυρί, ζυμωτό ψωμί και τη θάλασσα ώς τον ορίζοντα...

Ασχολούμαι σήμερα με μαρίδα, γαύρο και αθερίνα, λόγω του ότι πρόκειται για ψάρια ψιλά, μικρά και τραγανά με πολλές δυνατότητες από γευστικής σκοπιάς. Η επιτυχία τους δεν εξαρτάται μόνο από το καλό αλεύρωμα και τη σωστή θερμοκρασία. Σχετικά με το δεύτερο, πάντως, το κόλπο με το κομμάτι ψωμιού στο λάδι είναι γνωστό: αν ξεπηδούν μικρές φυσαλίδες από το καταδυθέν ψωμάκι, τότε το λάδι θέλει λίγη θερμότητα ακόμη· αν σκουρύνει απότομα, τότε το λάδι παραείναι ζεστό. Η σωστή θεμοκρασία είναι γύρω στους 180° C.

Για το αλεύρωμα θα παραφράσω την περίφημη ατάκα του ελληνικού κινηματογράφου: «αλεύρωμα από αλεύρι»; Γιατί το αλεύρωμα μπορεί να γίνει με καλαμποκάλευρο -για πιο τραγανό αποτέλεσμα- νισεστέ, αλεύρι ανάμεικτο με αρωματικά (σκόνη γλυκάνισου ή μάραθου, πάπρικα κ.λπ.) με ή χωρίς αλάτι και πιπέρι, τριμμένο ψωμί, τελείως ξερό. Ο χυλός με μπίρα ή σόδα είναι και αυτός μια λύση -αυτό, δηλαδή, που οι νεόκοποι θαυμαστές της ιαπωνικής κουζίνας ονομάζουν «τεμπούρα» και θεωρούν ιαπωνική ανακάλυψη, χωρίς να γνωρίζουν, οι δυστυχείς, πως στην πραγματικότητα είναι πορτογαλική και εισήχθη στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου από τους Πορτογάλους ιησουήτες μοναχούς.

Τέλος, μια συνοδευτική σάλτσα μπορεί να απογειώσει τα τηγανητά ψαράκια: λαδόξιδο με πολτοποιημένο βολβό μάραθου, άνηθο ή άλλα αρωματικά.

Λαδόξιδο φρέσκιας ντομάτας

Υλικά:

• 1 μικρή ντομάτα

• 3 κτσ ελαιόλαδο

• 2 κτσ ξίδι από λευκό κρασί

• αλάτι λευκό πιπέρι ή 1 πρέζα τσίλι

• 1/2 κτγ πάπρικα

Διαδικασία:

Αφαιρούμε την πέτσα και τα σπόρια της ντομάτας πριν τη βάλουμε με τα άλλα υλικά στον πολτοποιητή. Εναλλακτικά, την τρίβουμε, τη σουρώνουμε και χτυπάμε όλα τα υλικά μαζί, βάζοντας το λάδι τελευταίο. Μπορούμε, επίσης, να πολτοποιήσουμε μαζί λίγο κρεμμύδι ή σκόρδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κοτοπουλο κινεζικο αλα Winmx

Υλικά

  • 300-400 γρ φιλέτο κοτόπουλο
  • 200 γρ καρότα κομμένα julienne
  • 200 γρ κολοκυθάκια κομμένα julienne
  • 200 γρ βλαστάρια σόγια (σορρυ για τη μετάφραση αλλά δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά)
  • 200 γρ φρέσκα μανιτάρια κομμένα σε φέτες
  • 1 ψιλοκομμένο κρεμμύδι
  • λίγο ελαιόλαδο
  • σάλτσα σόγια

Εκτέλεση

Κόβετε σε φετάκια το κοτοπουλο,το βάζετε σε ένα μπωλ με μερικές κουταλιές σόγια και λίγο μαύρο πιπέρι (προαιρετικά).

Σε ένα μεγάλο τηγάνι (αν δεν έχετε wok) ρίχνετε το λαδι,τα λαχανικα,το κρεμμύδι και μερικες κουταλιες σουπας σογια (εγω ριχνω 10-15 ml).Σε χαμηλη φωτια και με κλεισμενο το καπακι τα αφηνετε μεχρι να μαλακωσουν τα λαχανικα.Δε βαζετε νερο αφου πρωτον βγαζουν τα μανιταρια και δευτερον μαγειρευονται με τον ατμο.

Όταν εχουν μαλακωσει τα λαχανικα ριχνετε το κοτοπουλο.Παλι με κλεισμενο καπακι αφηνετε μεχρι να μαγειρευτει.

Στο φαγητό προσωπικά δεν βάζω αλάτι γιατί η σαλτσα σόγια είναι ήδη αρκετά αλμυρη.Βεβαια ο καθένας με τα γούστα του.

Αν δε σας αρέσει το κοτόπουλο μπορείτε να το φτιάξετε με μοσχάρι.

Μπορείτε να φτιάξετε σπαγγέτι σόγια ή ρύζι.

Λευκό κρασάκι και καλή σας όρεξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μια γρηγορη και ευκολη συνταγη που εμαθα :rolleyes:

Κοτοπουλο με μουσταρδα

Υλικα

  • φιλετο κοτοπουλο
  • λιγη γαλετα
  • αλατι/πιπερι
  • μουσταρδα ..αν εχετε dijon καλυτερα
  • κρεμα γαλακτος
  • λιγο ελαιολαδο

Εκτελεση

Αλατοπιπεριζετε το κοτοπουλο....(οχι πολυ αλατι γιατι η μουσταρδα ειναι ηδη αλμυρη).Το βαζετε σε ενα μπωλ και το ανακατευετε με τη μουσταρδα,ελαιολαδο (ε αφου το φιλετο δεν εχει λιπος) και λιγη γαλετα (οσο για να δεσει).Το τοποθετειτε σε ενα μικρο ταψι/πυρεξ και το το βαζετε στους 170 C 12-15'.Πεντε λεπτα πριν το βγαλετε προσθετε την κρεμα γαλακτος.....2 κουταλιες για 100 γρ κοτοπουλο ή αλλιως με το ματι.

Αν δε εχετε ορεξη το κοτοπουλο....κουνελι.

Αυταααααααα

Με ρυζι μπασματι ειναι καλο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μετά από παρότρυνση της Winmx είπα να βάλω το φαγητό που φτιάχνω τώρα...αν θα βγει καλό, θα σας πω στην πορεία...ακόμα ψήνεται!!!

Λοιπόν...

Κατσικάκι στη λαδόκολλα με γιαούρτι...(η συνταγή που είδα είχε για αρνάκι, εγώ είχα κατσικάκι και αυτό έβαλα...!)

Υλικά (για 4 ατομα)

1500γραμμαρια κατσικακι με κόκκαλο σε μερίδες

2 κεσεδάκια αγελαδινό γιαούρτι στραγγιστό

χυμός από 2 λεμόνια

3 μεγάλες πατάτες κομμένες κυδωνάτες

2 κουτ. γλυκού ρίγανη ξερή

2 κουτ. γλυκού αλάτι

1 κουτ. γλυκού πιπέρι

2 κουτ. σούπας βούτυρο αγελάδος (ή 3 κουτ. σούπας ελαιόλαδο)

Διαδικασία

Βάζουμε το κρέας σε μία λεκάνη, αφού το έχουμε πλύνει και καθαρίσει από τα περιττά λίπη, και το αλατοπιπερώνουμε. Ανακατεύουμε το γιαούρτι με τη ρίγανη και το λεμόνι, αδειάζουμε το μείγμα στη λεκάνη με το κρέας και το ανακατεύουμε καλά να καλυφθεί. Αφήνουμε να μαριναριστεί το κρέας για τουλάχιστον 30 λεπτά.

Απλώνουμε 3 φύλλα λαδόκολλας πάνω στον πάγκο μας, το ένα πάνω στο άλλο. Απλώνουμε τις πατάτες και από πάνω τακτοποιούμε το μαριναρισμένο κρέας και το βούτυρο, κομμένο σε κομματάκια. Κλείνουμε σφιχτά το κρέας μέσα στις λαδόκολλες, σχηματίζοντας ένα μακρόστενο πακέτο.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 220 βαθμούς. Τοποθετούμε τη λαδόκολλα με το κρέας σε ένα ταψί, προσθέτουμε 3 ποτήρια νερό στο ταψί και ψήνουμε για 30 λεπτά. Στη συνέχεια χαμηλώνουμε τη φωτιά στους 180 και ψήνουμε για άλλη μιάμιση ώρα.

Δέν ξέρω τι θα βγει, πάντως μου έχει πάρει τη μύτη η μυρωδιά...σε ένα μισάωρο θα σας πω! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑΡΤΑ ΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ

Υλικά

• 1 φύλλο σφολιάτας

• 1 φιλέτο κοτόπουλου 300 γρ.

• 3 φλυτζάνια μανιτάρια ψιλοκομμένα

• 2 φλυτζάνια τυρί γκούντα τριμμένη

• 2 κόκκινες πιπεριές ψιλοκομμένες

• 2 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα

• 1 1/2 φλυτζάνι γιαούρτι

• 2 αυγά και 2 κρόκοι αυγών

• 1/2 ματσάκι μαϊντανό ψιλοκομμένο

• 1 κουταλιά φρέσκα μυρωδικά ή 1 κουταλάκι ξερά

• ελαιόλαδο

• αλάτι

• πιπέρι

Εκτέλεση

Βάζουμε τη σφολιάτα σε παραλληλόγραμμο ταψάκι και την ψήνουμε. Κόβουμε το κοτόπουλο σε κομματάκια και το σωτάρουμε στο ελαιόλαδο, μαζί με το φρέσκο κρεμμυδάκι και τα μανιτάρια. ΄Οταν μαραθούν, σβήνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε τις κόκκινες πιπεριές, το γιαούρτι, τα μυρωδικά, αλάτι και πιπέρι, τα αυγά που έχουμε χτυπήσει ελαφρά και το μισό τυρί γκούντα. Απλώνουμε πάνω στην ψημένη σφολιάτα το μίγμα, σκεπάζουμε με το υπόλοιπο τυρί και ψήνουμε στους 180 βαθμούς Κελσίου, μέχρι να ροδίσει ελαφρά.

Δεν σας υποσχομαι τιποτα για το αποτελεσμα, το βραδυ θα το φτιαξω.....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σε αυτό το θέμα (φαγητά) δεν μπορώ να σας βοηθήσω...Ενώ μαγειρεύω, δεν μπορώ να δεσμεύομαι από συνταγές και πάντα κάνω κάτι διαφορετικό.

Well, καλή όρεξη anyway! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Υλικά

* Ενα πακέτο σπαγγέτι εξαιρετικής ποιότητας

* Μια καλή χεριά πλατύφυλλο βασιλικό (κομμένα ένα-ένα τα φυλλαράκια του)

* Μαϊντανό ψιλοκομμένο

* Δενδρολίβανο (τα τρυφερά φυλλαράκια ψιλοκομμένα)

* Ενα φινόκιο (κομμένο στη μέση)

* Τριμμένο μπαγιάτικο ψωμί

* Μερικές κουταλιές τριμμένη παρμεζάνα

* 12-3 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα

* Μια σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένο

* Μια κόκκινη φρέσκα πιπεριά

* Τσίλι (αφαιρούμε τους σπόρους) ψιλοκομμένη

* Μια κουταλιά κάπαρη πολύ καλά στραγγισμένη

* Ελιές Καλαμών (τις σπάμε , αφαιρούμε το κουκούτσι και τις ψιλοκόβουμε)

* Ελαιόλαδο

* Αλάτι

* Πιπέρι

* Μπόλικοι κόκκοι κόκκινου πιπεριού (τους χοντροσπάμε στο γουδί)

Ετοιμασία

1. Βάζουμε αλατισμένο νερό να βράσει για τα μακαρόνια, ρίχνουμε το φινόκιο κομμένο για να αρωματίσει τα μακαρόνια και προσθέτουμε και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο.

2. Οταν βράσουν τα μακαρόνια τα στραγγίζουμε καλά και αφαιρούμε και πετάμε το φινόκιο.

3. Σε ένα μεγάλο μπολ βάζουμε όλα τα αρωματικά βότανα που έχουμε ψιλοκομμένα (εκτός του βασιλικού), προσθέτουμε τη παρμεζάνα και τη ψίχα του ψωμιού, ανακατεύουμε με τα χέρια να αναμειχθεί καλά το μείγμα. Προσθέτουμε αλατάκι (προσεκτικά γιατί είναι και το τυρί) και πιπεράκι.

4. Στο αντικολητικό μας τηγάνι βάζουμε λίγο ελαιόλαδο και αφού κάψει ελαφρά ρίχνουμε το αρωματικό μείγμα. Το αφήνουμε να σοταριστεί μέχρι να βγουν τα αρώματα και να ροδίσει ελαφρά το ψωμί.

5. Ρίχνουμε στο τηγάνι τα μακαρόνια και ανακατεύουμε πολύ καλά πάνω στη φωτιά για να ενωθούν οι γεύσεις και τα αρώματα.

6. Σε ένα άλλο μικρό αντικολητικό τηγάνι βάζουμε λίγο λάδι και αφού κάψει ρίχνουμε τα φύλλα του βασιλικού για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να γίνουν διάφανα. Τα τραβάμε από το τηγάνι και τα απλώνουμε σε χαρτί κουζίνας ένα- ένα.

7. Σερβίρουμε το σπαγγέτι σε μεγάλα ατομικά πιάτα σε κάθε καλεσμένο γαρνίροντας με τα σοταρισμένα φύλλα του βασιλικού και πασπαλίζοντας με μπόλικο κόκκινο χοντροκομμένο πιπεράκι!

Αν θέλουμε να δώσουμε περισσότερο χρώμα στο πιάτο ψιλοκόβουμε στο μείγμα μερικές λιαστές τομάτες.

emofftopic emofftopic emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ελιές δεν έχει εδώ.....πες εναλλακτική ...άντε θα το κάνω για το βράδυ έχω τραπέζι σε κάτι γαλάκια να τους σπάσω τα νευρα!!!!

Mην κανεις quote ολο το ποστ αλλα το μερος που θες να σχολιασεις.Εναλλακτικα οταν εισαι ακριβως απο κατω δε χρειαζεται καν,βαζεις εμοτικον.Ειναι πιο λειτουργικο κ λειγοτερο κουραστικο.Ευχαριστω :) Win

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο στην Αθηνα ειδικα βρισκεις σε λαικες και σουπερ-μαρκετ.Βρωμαει ο τοπος φινοκιο (αχαχαχα δεν αντεχω ιταλικα φινοκιο=gay)

nelli ας μην ειναι καλαμων...αν και εξωτερικο απο ελληνικες εχει κυριως καλαμων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Χοιρινο στο φουρνο με μουσταρδα

Υλικα

  • 1 κιλο χοιρινο σπαλα
  • μουσταρδα dijon
  • χυμο πορτοκαλι
  • χυμο ανανα
  • χυμο λεμονι
  • σκορδο
  • πατατες
  • ελαιολαδο
  • αλατι/πιπερι
  • κεφαλογραβιερα τριμμενη

Εκτελεση

Βαζετε μεσα στο χοιρινο μερικες σκελιδες σκορδο (αναλογα με τα γουστα).Λιγο αλατοπιπερο γιατι θα βαλουμε μουσταρδα.Το αλειφετε με μουσταρδα μπολικι,μεχρι να το καλυψει.Βαζετε τις πατατες και ριχνετε τους χυμους μεχρι να καλυψει τις πατατες.Το μυστικο ειναι να ΜΗΝ βαλετε καθολου νερο (αν χρειαστει προσθεστε χυμο....οποιον θελετε).Λιγο ελαιολαδο και στο φουρνο.

Προαιρετικα αν θελετε βαζετε στο ταψι και ψιλοκομμενο σκορδακι να εχει η σαλτσουλα.

Προς το τελος ριχνετε απο πανω τριμμενη κεφαλογραβιερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ

1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ

1 ΜΠΡΙΚΙ

1 ΓΚΑΖΑΚΙ

1 ΑΝΑΦΤΗΡΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΙΚΙ.

ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΦΤΗΡΑ ΤΟ ΓΚΑΖΑΚΙ.

ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΡΙΚΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟ ΓΚΑΖΑΚΙ.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ Η ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΨΕΙ.

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ , ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΣΑΙ , ΤΙΛΙΟ , ΦΛΑΜΟΥΡΙ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ

1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ

1 ΜΠΡΙΚΙ

1 ΓΚΑΖΑΚΙ

1 ΑΝΑΦΤΗΡΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΙΚΙ.

ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΦΤΗΡΑ ΤΟ ΓΚΑΖΑΚΙ.

ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΡΙΚΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟ ΓΚΑΖΑΚΙ.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ Η ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΨΕΙ.

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ , ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΣΑΙ , ΤΙΛΙΟ , ΦΛΑΜΟΥΡΙ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ?

βραστο αυγο

οπως παραπανω απλα ριχνουμε και το αυγο με το νερο ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΡΕΠΕΣ ΑΛΜΥΡΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

Υλικά για την ζύμη

1. 1 κούπα γάλα

2. 1 κούπα αλέυρι

3. 1 αυγό

4. μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι

5. 2 κουταλιές λάδι(ελαιόλαδο)

Υλικά για τη γέμιση

1. 1 κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο

2. 50 γραμμάρια μανιτάρια ψιλοκομμένα

3. 1 πιπεριά πράσινη ψιλοκομμένη

4. 4 φέτες ζαμπόν

5. 300 γραμμάρια γάλα εβαπορέ

6. 1/4 τυρί γκούντα τριμμένο

Εκτέλεση

1. Φτιάχνουμε τον χυλό και ανακατεύουμε καλά (ρίχνουμε όλα τα υλικά μαζί). Σε ένα τηγάνι αντικολλητικό βάζουμε μία κουταλιά ελαιόλαδο και περιμένουμε να κάψει. Βάζουμε ένα φλιτζάνι κάθε φορά και γυρίζουμε περιστροφικά για να δημιουργηθεί η κρέπα την γυρίζουμε και απο τις 2 πλευρές να πάρει καλά.

2. Στο ίδιο τηγάνι που φτιάξαμε τις κρέπες βάζουμε λίγο ελαιόλαδο (γύρο στις 4 κοταλιέα της σούπας) και ρίχνουμε το κρεμμύδι..αφήνουμε να σοταριστεί

3.Προσθέτουμε την πιπεριά και αφήνουμε πάλι λίγο ώσπου να "μαραθεί", έπειτα προσθέτουμε τα μανιτάρια και αφήνουμε λίγο ακόμη, στην συνέχεια το ζαμπόν και αφήνουμε για κανένα λεπτάκι...

4.Προσθέτουμε το γάλα εβαπορέ ( 200γραμ)και χαμηλώνουμε την φωτιά στην μισή της ένταση...ανακατεύουμε συχνά μέχρι να γίνει χυλός..προσθέτουμε το μισό τυρί και ανακατεύουμε για να γίνει πηχτό..μετα απο 5 λεπτά κατεβάζουμε απο την φωτιά...

5. Βάζουμε μια κουταλία της σούπας ή του γλυκού σε κάθε κρέπα (ανάλογα με το πόσο μεγάλες έχουν γίνει) μείγμα και τυλίγουμε ρολό..τοποθετούμε σε ταψί με σειρά...

6.Αφού βάλουμε όλες τις κρέπες στο ταψί ρίχνουμε απο πάνω 100 γραμμάρια γάλα εβαπορέ και το υπόλοιπο τυρί και ψήνουμε στους 180 βαθμούς για 15 λεπτά ώσπου να λιώσει καλά το τυρί και να αρχίσει να ροδίζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.