Jump to content

ΦΑΓΗΤΑ


Recommended Posts

Το φαγητό δεν έχει όνομα, είναι δικής μου εμπνεύσεως.

Επίσης, τις δοσολογίες εγώ τις βγάζω με το ματι, το ίδιο πρέπει να κάνετε κι εσείς, αλλά για τους εντελώς άσχετους θα προσπαθήσω να δώσω όσο πιο καλά μπορώ τα υλικά.

Ας το ονομάσουμε ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΑΛΑ ΚΑΡΠΑ

ΥΛΙΚΑ: (για ταψί μεσαίου μεγέθους)

10 μελιτζάνες τσακώνικες (αργίτικες για όσους δεν τις ξέρουν τσακώνικες)

15 φέτες bacon

500 gr τυρί Gouda

1 Pummaro (να τη κι η γκρίζα διαφήμηση)

1 κύβο knor

1 κρεμμύδι

αλάτι - πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Σε μια κατσαρολίτσα βάζουμε λαδάκι και σοτάρουμε το κρεμμυδάκι (χι,χι, αντιγράφω τη Βέφα!)

Ρίχνουμε την τομάτα, τον κύβο, κοντολογίς φτιάχνουμε μια σάλτσα κόκκινη, όπως τη θέλει ο καθένας. Παράλληλα κόβουμε τις μελιτζάνες όπως στο μουσακά και τις τηγανίζουμε.

Αλοίφουμε το ταψί με λάδι (για καλό και για κακό μη μας κολλήσουν) και βάζουμε μια στρώση μελιτζάνες. Ρίχνουμε απο πάνω τη μισή σάλτσα και κόβουμε το bacon ώστε να το ρίξουμε κι αυτό πάνω απο τις μελιτζάνες. Στη συνέχεια τρίβουμε το τυρί και το ρίχνουμε κι αυτό απο πάνω.

Έπειτα, βάζουμε άλλη μια στρώση μελιτζάνες κι επαναλαμβάνουμε τα άνωθεν.

Τα βάζουμε στο φούρνο και τα βγάζουμε λίγο πριν καούν! (τι να κάνω, δεν κρατάω ώρα, με το ματι υπολογίζω!)

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΟΡΕΞΗ

Υ.Γ αν το φτιάξει κανείς,παρακαλώ να με ενημερώσει για τα αποτελέσματα

ΚΡΑΣΙ: πάντα κόκκινο που είναι και πιο υγιεινό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply

τι ειναι οι τσακώνικες κ τι οι αργίτικες;οι σκουρες οι στρογγυλες σαν κ αυτες που βαζουμε στο μουσακα;οι μακροστενες κ ανοιχτοχρωμες που βαζουμε στο μπριαμ;

εμασχετη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μακρόστενες...πολύ φασαρία βρε Κάρπα μου αυτό το φαί. Τηγάνια, λάδια, σάλτσες. Οι μελιτζάνες δε, τραβάνε πολύ λάδι. Καλύτερα να τηγανίζονται την προηγούμενη μέρα για να στραγγίζουν από το λάδι όλο το βράδυ. Θα το δοκίμαζα αλλά που θα βρω κάποιον να τρώει μελιτζάνες. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο notbad, καλή ιδέα, θα τις βάζω απο το βράδυ να τις στραγγίζω. Έχουν τόσο τυρί και τόσο bacon που δεν πολυφαίνονται οι μελιτζάνες. Και εγγυώμαι για τη νοστιμιά τους. Είναι λίγο παχυντικο αλλά έτσι είναι αυτά, ότι αξίζει είναι ή παράνομο ή ανήθικο ή παχαίνει! Εξάλλου βρε, εμείς δεν έχουμε πρόβλημα!!!!

ΥΓ: Μπορεί να μη βρεις κάποιον να τρώει μελιτζάνες αλλά μπορεί να τις φάει μόνο και μόνο για να είναι στο ίδιο τραπέζι μαζί σου... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αγάπη μου, μετα λύπης μου διαπίστωσα ότι το μοναδικό φαγητό που αρέσκεσαι να γεύεσαι είναι ψωμί, τυρί κι ελιές

Βρες καμιά συνταγή απο εδώ να μαγειρέψεις γιατί εγώ έχω και καριέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι πει το γυναικάκι μου. Θα μένω σπίτι, θα μαγειρεύω, θα πλένω, θα νταντέυω τα παιδιά, γενικά θα κάνω τη νοικοκυρά, και το βράδυ θα έρχεσαι σπίτι και θα μου τσιμπάς τον κώλο.

Μη με ταΐζεις και τσάμπα.

Θα κάνω βόλτες στο Κολωνάκι τα πρωινά για καφέ, θα μου παρεις και μια δούλα όμως (που να τα προλάβω όλα μόνος μου)...

Κι άμα πει κανείς ότι δεν είμαι άντρας, τον καθάρισα... εμαμπώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μπεκρή Μεζέ

Υλικά

1 κιλό μοσχάρι κομμένο σε μικρά κομμάτια

5 ντομάτες φρέσκιες τριμμένες

3 κουταλιές πιπεροσαλάτα

8 ντομάτες λιαστές σε λάδι

4 μπαχάρια

2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα

2 φλυτζ. λάδι

1 φύλλο δάφνης

1 κουταλάκι μουστάρδα

1 ξυλαράκι κανέλλα

2 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες

1 1/2 ποτήρι κόκκινο κρασί

αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση

Βάζουμε το κρέας σε ένα μπολ με το κρασί, τη μουστάρδα, ένα φλιτζάνι λάδι και όλα τα μπαχαρικά. Ανακατεύουμε καλά και το αφήνουμε στο ψυγείο για μία νύχτα. Την άλλη μέρα, σοτάρουμε το κρεμμύδι και το σκόρδο σε μία κατσαρόλα με το υπόλοιπο λάδι. Στη συνέχεια, ρίχνουμε μέσα στην κατσαρόλα την πιπεροσαλάτα, το μαριναρισμένο κρέας με το ζουμί του και ανακατεύουμε μέχρι να ροδοκοκκινίσει, προσθέτοντας δύο ποτήρια ζεστό νερό και την τριμμένη ντομάτα. * Χαμηλώνουμε τη φωτιά και αφήνουμε το φαγητό να βράζει για τρεις ώρες περίπου (εξαρτάται από τη δύναμη της φωτιάς), ωσότου μείνει με τη σάλτσα του. Δέκα λεπτά προτού κατεβάσουμε το φαγητό από τη φωτιά ρίχνουμε και τις λιαστές ντομάτες.

* Εάν προτιμάμε μπορούμε σε αυτό το σημείο να βάλουμε το φαγητό σε ένα ταψί και να το βάλουμε στο φούρνο στους 180 βαθμούς για 20 λεπτά.

Καλή όρεξη και καλό χειμώνα!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Paeglia

Κάθε συνταγή κατά την ταπεινή μου άποψη,πρέπει να έχει μια ιστορία και μια έμπνευση ως υπόβαθρο για να πετύχει. Η συγκεκριμένη λοιπόν, είναι μια ρομαντική συνταγή. Το όνομα σημαίνει στα ισπανικά 'γι'αυτήν΄και την φτιαχνουν οι ψαράδες της Μεσογείου για την καλή τους. emoops

Υλικά:

1/4 κιλού γαρίδες, 1/4 μύδια με το κέλυφος, καλαμαράκια, χταπόδι

Πιπεριά πράσινη, κόκκινη, κίτρινη

Κρεμμύδια

Κόκκινη σάλτσα (pummaro ή φρέσκια ντομάτα)(εγώ δεν βάζω δεν μου αρέσει)

Μισό κιλό ρύζι καρολίνα

Λάδι

Αλάτι

Πιπέρι καγιέν, σαφράν, πιπέρι κανονικό

Εκτέλεση:

Σε ένα μεγάλο τηγάνι (ή μικρή κατσαρόλα) βάζετε λάδι και όλα τα ψαρικά. Τα σωτάρετε καλά καλά, μετά ρίχνετε τις πιπεριές και τα κρεμμύδια (αφού τα έχετε ψιλοκόψει), μετά τα μπαχάρια και τέλος την σάλτσα. Ρίχνετε και λίγο νερό, όσο πάρει. Το αφήνετε να πάρει μια βράση και τέλος ρίχνετε το ρύζι. Το αφήνετε να πιει νεράκι και το κατεβάζετε.

Της το σερβίρετε με ένα ωραίο λευκό παγωμένο κρασί...κι αν δεν πέσει εμένα να μην με λένε notbad :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ τι μου θύμησες! Το έφαγα αυθεντικό από Ισπανό μάγειρα...Κυκλοφορεί έτοιμο για ζέσταμα, μια αηδία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Φασολαδα

επιασαν τα κρυα

Υλικα:

φασολια ξερα (ενα φλυτζανι του τσαγιου ειναι 4-5 πιατα)

2-3 καροτα σε κομματια (εγω βαζω παραπανω γιατι μου αρεσουνε :wub: )

φυλλα σελινο (κι εδω βαζω μπολικα...μου αρεσουνε :wub: )

1 κρεμμυδι τριμμενο

ντοματοχυμο

1 κυβο μοσχαρι

λαδακι

αλατι/πιπερι

1 κουταλια ντοματα πελτε (προαιρετικα για να νοστιμισει αν βαλετε κονσερβα ντοματα)

Εκτελεση:

Βαζουμε τα φασολια να φουσκωσουνε απο το προηγουμενο βραδυ.Τα στραγγιζετε και σε μια χυτρα τα σφυριζουμε για 3-4 λεπτα....λιγο νερο να καλυπτονται 2 δαχτυλα.Πεταμε το νερο,πλενουμε την κατσαρολα απο τα ασπρακια που'χει βγαλει.Βαζουμε τα φασολια κ το ψιλοκομμενο κρεμμυδι με 4-5 δαχτυλα βρασμενο νερο (οχι παγωμενο!!!).Τα αφηνουμε στη χυτρα 15-20'.Μετα προσθετουμε τα καροτα (δε νομιζω πως χρειαζεται να σας πω πως πρεπει να ειναι κομμενα :rolleyes: ) και το σελινο για αλλα 3-4' στη χυτρα.

Βαζουμε λαδι μεχρι να παρει μια βραση και μετα προσθετουμε το ντοματοχυμο,το κυβο που εχετε πρωτα λιωσει σε λιγο ζεστο νερο,το πελτε που εχτε διαλυσει σε λιγο ζεστο νερο,αλατι και πιπερι.Τα σιγοβραζετε,ΟΧΙ πια χυτρα,μεχρι να πιει το νερο του.Αν χρειαστει προσθεστε νερο.

Ελιες,τουρσια,ρεγγα,γραβιερα,κανα σαλαμι (με προσουτο που την εφαγα μια χαρα ηταν B) ) ΨΩΜΙ φυσικα και μπολικη emcokeempepsi για τη χωνευση :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Όταν κάνουμε πανέ ...

Όταν κάνουμε πανέ για να κρατηθεί η τριμμένη φρυγανιά στην κοτολέτα ή στο σνίτσελ, πριν το τηγανίσετε πρέπει να το αφήσετε λίγη ώρα στο ψυγείο.

Αλατα γενικά

Ένας πολύ καλός και δοκιμασμένος τρόπος,για να εξαφανίζονται τα άλατα και οι βρομίτσες από διάφορα ηλεκτρικά της καθημερινότητας μας, είναι η χρήση του κιτρικού οξέος,δηλ. ξυνό.Με το ξυνό έχω καταφέρει να διώξω άλατα από την εσπρεσιέρα μου και να λειτουργεί πάλι ρολόι,από τον αποστειρωτήρα των μπιμπερό,όταν ήταν μωρά,και σε άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.Καμιά φορά το ρίχνω χύμα γύρω από την μπαταρία της βρύσης και με λίγο τρίψιμο..λαμπίκο.Α! στην εσπρεσιέρα εννοέίται οτί μετά από 2-3 νερά επανέρχεται και η γέυση γιατί στην αρχή επικρατεί το ξυνό του ξυνού.

Αλμυρά όσπρια; όχι πια

Αν σας πέσει πολύ αλάτι κατά λάθος, ρίξτε μέσα στην κατσαρόλα μία ξεφλουδισμένη πατάτα. Θα τραβήξει αρκετή από την αλμύρα

Αν θελετε το κεικ σας να ειναι αφρατο και "υγρο"

Μολις το βγαλετε απο τον φουρνο και απο την φορμα του και αφου κρυωσει ελαφρα, σκεπαστε το καλα με διαφανη μεμβρανη.

Αν σβωλιάσει η μπεσαμέλ ...

Τη βγάζουμε από την κατσαρόλα τη βάζουμε στο πολυμιξεράκι, τη χτυπάμε μέχρι να γίνει λεία και την επιστρέφουμε στην κατσαρόλα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία!

Αστραφτερά μαγειρικά σκεύη

Για να αστράφτουν σαν καινούρια τα μαγειρικά σας σκέυη ψεκάστε τα με σπρέυ για τον καθαρισμό του φούρνο και ακολουθήστε τις οδηγίες του προιόντος(ανάλογα με το πόσο λερωμένα είναι ίσως χρειαστεί να επαναλάβετε ή και να τρίψετε λιγο).

Αστραφτερά τηγάνια & κατσαρόλες!

Εάν τα τηγάνια και οι κατσαρόλες σας έχουν χάσει τη λάμψη τους από την πολυχρησία (και ίσως και το πλημμελές πλύσιμο..), βάλτε στο σφουγγαράκι της κουζίνας μπόλικη σκόνη (τύπου Vim, Rolli κλπ) με λίγο νεράκι και τρίψτε γερά μέσα-έξω! Ξεβγάλτε καλά, επαναλάβετε αν χρειαστεί και μετά σαπουνίστε τα κανονικά με υγρό πιάτων. Τα σκεύη σας θα κερδίσουν την παλιά, όμορφη γυαλάδα τους!

Αφράτα γιουβαρλάκια

Για να γίνονται τα γιουβαρλάκια αφράτα προσθέτουμε στον κιμά ένα ασπράδι χτυπημένο μαρέγκα.

Βγήκε ξυνή η σάλτσα ντομάτας ;

Αν η σάλτσα ντομάτας μας βγήκε λιγάκι ξυνή υπάρχει λύση. Λίγη ζάχαρη (στη μύτη του κουταλιού) και καλό ανακάτεμα την ώρα που τη βράζουμε. Ισως οι μεγάλοι gourmet να καταλάβουν τη διαφορά, οι υπόλοιποι μάλλον όχι.

ΓΙΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΡΩΜΑ ΣΤΟ ΚΕΙΚ

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ & ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΑΡΩΜΑ ΣΤΟ ΚΕΙΚ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΡΩΜΑ ΠΕΡΓΑΜΟΝΤΟ & ΒΑΛΤΕ ΣΤΟ ΜΕΙΓΜΑ 10 ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. ΑΡΩΜΑ ΠΕΡΓΑΜΟΝΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΣΤΗ ΛΑΚΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΡΟΠΙΑΖΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ!! ΑΛΛΑ & ΣΤΟ ΚΕΙΚ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΕΙΤΕ ΤΟ ΚΕΙΚ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟ ΕΙΤΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ή ΑΝΑΜΙΚΤΟ!

Για ένα κέικ ζούμε...

Αν τα υπερφορτωμένα σας κέικ δεν φουσκώνουν και κατηγορείτε γι` αυτό τις άμοιρες σταφιδούλες, τα φυστικάκια και τ` αμυγδαλάκια, τότε φτιάξτε ένα απλό σκέτο κέικ. Μη μου στραβώνετε!!! Δεν είναι αυτή η συμβουλή. Μόλις κρυώσει, θα το κόψετε κατά μήκος στη μέση ή και σε τρία επίπεδα. (Γι` αυτό η συμβουλή ισχύει για κέικ που ψήθηκαν σε μακρόστενη και όχι στρογγυλή φόρμα). Θα βάλετε σε κατσαρολάκι δύο κουβερτούρες 125γρ., δύο κομματάκια καλό βούτυρο και λίγη βανίλια. (Τα μισά αν κόψατε το κέικ μόνο στα δύο). Αφού λιώσουν, θα τα βάλετε σε στρώσεις στο κέικ και θα το "επανασυναρμολογήσετε" χωρίς πολλά ζουλήγματα. Αν μπορείτε να περιμένετε και μια μέρα, για να σφίξουν τα υλικά, θα το φάτε αρτιότερο. Αν, όμως, τα υπερφορτωμένα σας κέικ φουσκώνουν, γράψτε μου το μυστικό, δεν το ξέρω.

Για Τραγανές Πατάτες Φούρνου

Αν θέλετε οι πατάτες φούρνου να γίνουν τραγανές και... ακαταμάχητες, μαζί με τα υπόλοιπα υλικά προσθέστε από πάνω και λίγη φρυγανιά τριμμένη (γαλέττα). Το αποτέλεσμα θα σας εντυπωσιάσει!

Για διαφορετικά κοκκινιστά

Δοκιμάστε στα κάθε είδους κοκκινιστά αλλά και στη φασολάδα να προσθέσετε κατά το μαγείρεμα λίγη ξεραμένη πορτοκαλόφλουδα.

Για καλύτερο πέστο!

Μια που μιλάμε για πέστο,το οποιο είναι συνταγή παραδοσιακή της Γένοβας θα ήθελα να σας πω ενα μικρό μυστικό που το γνωρίζουν μόνο οι γενοβέζοι!Όταν βάλετε τα ζυμαρικά να βράσουν (κατά προτίμηση Bavette No13 της Barilla)βάλτε μαζί και μερικές λεπτές φέτες πατάτας μαζί(κομμένες εγκάρσια)! Κατόπιν όταν ανακατέψετε τα ζυμαρικά με το πέστο θα δείτε οτι η πατάτα κάνει το πιάτο να "δέσει" καλύτερα και οτι είναι πιο εύγεστο! Καλή όρεξη!

Για να αντέχει το στομάχι σας το σκόρδο.

Για μερικούς απο μας το σκόρδο εκτός απο το αιθέριο άρωμα που αφήνει στο περασμά... μας, δημιουργεί και έντονο πρόβλημα στο στομάχι μας. Καούρες και όλα αυτά τα υπέροχα που συνοδεύουν μια στομαχική διαταραχή. Η λύση απλή. Αφαιρέστε το φύτρο απο τις σκελίδες. Εκείνο το μικρό κοτσανάκι που θα βρείτε αν κόψετε την σκελίδα στην μέση κάθετα. Αφαιρέστε το καλέ να πάει στο καλό!!!!

Για να μή "σκάνε" τα λουκάνικα στο τηγάνι

Για να μη σκάνε τα λουκάνικα στο τηγάνι τα βράζουμε πρώτα για 10 περίπου λεπτά, τα στραγγίζουμε και τα τηγανίζουμε αυξάνοντας σταδιακά τη φωτιά.

Για να μή σπάζουν τα αυγά κατά το βράσιμο

Τα αυγά σπάζουν με το βράσιμο όταν τα έχουμε βγάλει μόλις από το ψυγείο. Γι αυτό πρέπει να τα βγάλουμε περίπου 20 λεπτά πιο πριν για να πάρουν τη θερμοκρασία δωματίου. Αν όμως βιαζόμαστε τα τυλίγουμε σε αλουμινόχαρτο και ρίχνουμε στο νερό λίγο ξύδι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μη μυρίζει το σπίτι γενικώς...

...από μαγειρέματα, νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι η σωστή χρησιμοποίηση του αποροφητήρα της κουζίνας.Σπάνια διβάζουμε τις οδηγίες του κατασκευαστή.Αυτές,λοιπόν,κατά κανόνα λένε πως την ώρα που χρησιμοποιούμε αποροφητήρα πρέπει να είναι μία πόρτα κουζίνας ανοιχτή, αλλά όχι προς το εξωτερικό του σπιτιού ή παράθυρο,γιατί τότε ο εξωτερικός αέρας διώχνει τις μυρωδιές προς το εσωτερικό του σπιτιού. Αν ο αποροφητήρας συντηρείται σωστά (αλλαγή φίλτρου εγκαίρως κ.λπ.) συνήθως αποδίδει το σύστημα.

Για να μη μυρίζουν τα χέρια σας σκόρδο

Καθαρίσατε σκόρδο και μύρισαν τα χέρια σας.Κόψτε μια ντομάτα και τρίψετε τα χέρια σας με αυτήν.Αμέσως μετά πλύνετέ τα και είστε με χέρια που ποτέ δεν άγγιξαν σκόρδο.

Για να μη νερώνει η ντοματοσαλάτα

Οταν αλατίζουμε τις ντομάτες το αλάτι σιγά σιγά τραβάει το νερό τους, με αποτέλεσμα να μαραζώνουν και να νερώνει η ντοματοσαλάτα. Γι αυτό καλό είναι να την αλατίζουμε μόλις τη σερβίρουμε στο τραπέζι και οχι πιο πριν.

Για να μη φουσκωνει το νερο στα μακαρόνια

Για να μη χύνεται το νερό όταν βράζουν τα μακαρόνια, προσθέστε λίγο λάδι, μία - δύο κουταλιές, στο νερό όταν βράζουν. Ολος ο αφρός θα εξαφανιστεί

Για να μην έχουμε ατυχήματα με το κέικ.

Όταν φτιάχνετε κέικ και γενικά γλυκά, που χρησιμοποιείτε πολλά αβγά, μην τα ρίχνετε ποτέ απευθείας μέσα στο μείγμα. Αδειάζετέ τα πρώτα σ` ένα φλιτζάνι ένα-ένα κι έπειτα προσθέστε τα στα υπόλοιπα υλικά, γιατί ένα αν είναι χαλασμένο παεί στράφι όλη η σύνταγη.

Για να μην βγάζουν ρίζες οι πατάτες

Οταν φυλάτε πατάτες στην αποθήκη ή οπουδήποτε αλλού και δεν θέλετε να βγάλουν γρήγορα ρίζες, βάλτε ανάμεσά τους ένα μήλο.Θα καθυστερήσει για μεγάλο διάστημα το φύτρωμα των ριζών.

Για να μην καίει το κρεμμύδι

Αν δε θέλετε το κρεμμύδι να είναι καφτερό αφού το καθαρίσετε τρίψτε το καλά με μπόλικο αλάτι και μετά ξεβγάλτε το για να μην είναι αλμυρό.

Για να μην καιει το ξερο κρεμμυδι στην σαλατα

Αφου κα8αρισετε και κοψετε το κρεμμυδι, αλατιστε το (αρκετα). Τριψτε το και ξεπλυνετε το καλα

Για να μην κόψουν τα αυγά

Για να μην κόψουν τα αυγά, φορντίστε να μην έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από το μίγμα στο οποίο τα προσθέτετε.

Για αυτό να τα βγαλετε από το ψυγείο πολυ πριν τα χρησιμοποιήσετε.

Αυτό σημαίνει ότι αν τα προσθέσετε σε πολύ ζεστό μίγμα μάλλον θα κόψουν, καλύτερα να αφήσετε το μίγμα να κρυώσει.

Τώρα αν έχετε ακούσει ότι δεν πρέπει να τα ανακατεύετε τη μία κανονικά και την άλλη ανάποδα γιατί κόβουν, μη το πιστεύετε (το αυγό δεν είναι υλικό το οποίο έχει επίγνωση της στροφορμής του!).

Για να μην μαυρίζει ποτέ η σύβραση.

Όταν προσθέτε κρεμμύδια- σύβραση σε κάποιο φαγητό, πριν τα ρίξετε στο τηγανάκι αλατίστε το λάδι,που ήδη ζεσταίνετε (μην ξεχάσετε να βάλετε και λιγότερο αλάτι στο φαγητό) κι έπειτα ρίξτε τα κρεμμύδια. Δεν μαυρίζουν με τίποτα, εκτός κι αν ξεχάσετε το τηγάνι για καμιά ώρα, οπότε όχι μόνο τα κρεμμύδια αλλά και το σπίτι ολόκληρο θα καεί!

Για να μην μυρίζει το κουνουπίδι

Την ώρα που το βράζετε βάλτε μια φέτα ψωμιού μέσα στην κατσαρόλα.

Για να μην μυρίζει το σπίτι κουνουπίδι

Για να μην μυρίζει άσχημα το σπίτι όταν μαγειρεύετε κουνoυπίδι,βάλτε σε ένα κομμάτι βαμβάκι λίγο ξύδι και βάλτε το πάνω στο καπάκι της κατσαρόλας την που το μαγειρεύεται.

Για να μην μυρίζει το ψυγείο

Φυσικά το καθαρίζουμε σχολαστικά, αλλά βάζουμε και ενα ποτηράκι σφηνάκι γεμάτο σόδα (μαγειρική)

Για να μην μυρίζουν τα χέρια σας κρεμμύδι

Αν κόψετε κρεμμύδια ή σκόρδα και μυρίζουν τα χέρια σας,πάρτε μια πρέζα ελληνικό καφέ και τρίψτε καλά τα χέρια σας.Ακόμα μπορείτε να βάλετε λίγη σκόνη ελληνικού καφέ στο ζεστό μάτι της κουζίνας για να φύγουν οι δυσάρεστες μυρωδιές από την κουζίνα σας.Να είστε σίγουροι ότι η κουζίνας σας θα γεμίσει ένα ευχάριστο άρωμα καφέ.

Για να μην ξεραίνονται οι πατάτες στο φούρνο

Για να μην ξεραίνονται οι πατάτες στο φούρνο, προσθέτουμε μισό ποτήρι νερό -ή και λίγο περισσότερο, ανάλογα με το μέγεθος του ταψιού. Ειναι σαν να τις έχουμε βράσει προηγουμένως.

Για να μην πετάξουμε μπαγιάτικα καρύδια!

Τα καρύδια πολλές φορές όταν παλιοκαιρίσουν έχουν μια χαρακτηριστική άσχημη μυρωδιά. Για να τα χρησιμοποιήσουμε τα απλώνουμε σε ένα ταψί, τα ραντίζουμε με το ποτό της αρεσκείας μας (κονιάκ, λικέρ) και τα ψήνουμε για ένα 20λεπτο περίπου (μέχρι να εξατμιστεί το ποτό) στους 180-200 `C. Μόλις κρυώσουν η φλούδα αφαιρείται πανεύκολα, είναι νοστιμότατα και διατηρούνται στο ψυγείο κλεισμένα σε σακουλάκι φαγητού!

Για να μην πιτσιλάει το τηγάνι

Κατ` αρχήν τα υλικά που θα τηγανίσουμε πρέπει να είναι όσο πιο στεγνά γίνεται. Αξίζει να περιμένουμε λίγο π.χ. να στεγνώσουν οι πατάτες από το πλύσιμο. Φυσικά μπορούμε να σκεπάσουμε το τηγάνι με την ειδική πυκνή σίτα. Τι γίνεται όμως αν δεν την έχουμε πρόχειρη; Λίγο αλάτι (μια κουταλιά περίπου) στην μέση του τηγανιού την ώρα που ζεσταίνουμε το λάδι κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Για να μην προδίδεστε από μυρωδιές

Για να μην μυρίζουν τα χέρια σας (π.χ. κρεμμύδι,σκόρδο κτλ.)τρίψτε τα με μια λεμονόκουπα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πετύχουμε σφιχτή μαρέγκα

Αν θέλετε να γίνει πολύ σφιχτή η μαρέγκα δοκιμάστε την ώρα που χτυπάτε τα ασπράδια να ρίξετε δυο - τρείς σταγόνες λεμόνι ή ξύδι

Για να φύγει η τηγανίλα από το σπίτι

Είσασταν αφηρημένοι, ή, έστω, χάλασε ο απορροφητήρας. Τώρα; Φυσικά ανοίγετε τα παράθυρα, αλλά εκτός αυτού, κάψτε μέσα σε ένα σταχτοδοχείο φλούδες πατάτας και λεμονιού. Κάνουν καλύτερη δουλειά απο όλα τα αποσμητικά χώρου στον κόσμο!

Για τον κιμά στη μπολονέζ

Αν θέλετε, μπορείτε να προσθέσετε στον κιμά και μια μελιτζάνα τριμμένη. Δίνει όγκο και γεύση στη σάλτσα

Για χυμώδες κοκκινιστό

Τσιγαριζουμε το κρεας από ολες τις μεριες να ροδισει καλα πριν το σβησουμε με το κρασι που προτιμαμε. Ετσι δεν χανει τους χυμους του και εχει καταπληκτικη γευση.

για να μη μαρενεται η σαλατα

Αφου πληνετε τη σαλατα ειτε σιγουρη ειναι αυτη ειτε μαρουλι βαλτε τη σε βα8η ταπερ και σκεπαστε τη με μια καλα μοθσκεμενη πετσετα.Ανανεωνετε την εφυγρανση τησ πετσετας κα8ε μερα.Η σαλατα θα παραμεινει φρεσκια μεχρι να τη χρησιμοποιησετε.

για να μην "ρουφάνε" λάδι οι μελιτζάνες στο τηγάνι

Αφού κόψετε σε φέτες και ξεπικρίσετε με χοντρό αλάτι τις μελιτζάνες, βουτίξτε τις για 5-10 λεπτά σε μπύρα. Θα "τραβήξουν" πολύ λιγότερο λάδι στο τηγάνισμα και θα γίνουν πιο ελαφριές.

για να μην καίνε τα κρεμμύδια

τα βάζουμε για λίγο στην κατάψυξη πριν τα χρησιμοποιήσουμε

για να μυρίζει ωραία το σπίτι

αν σας ενοχλεί η μυρωδιά από τα τσιγάρα στο σπίτι, μέσα στο τσαάκι βάλτε λίγη κανέλα σε σκόνη και ανάψτε την. σε πολύ λίγο το σπίτι θα ευωδιάζει...

για να φύγει η μυρωδιά του ψαριού

Για να μη μυρίζει όλο το σπίτι ψάρι, όταν ψήνουμε ή τηγανίζουμε βάζουμε σε μια ακρούλα της σχάρας, του ταψιού ή του τηγανιού μια μικρή λεμονόκουπα.

για να μη μαρενεται η σαλατα

Αφου πληνετε τη σαλατα ειτε σιγουρη ειναι αυτη ειτε μαρουλι βαλτε τη σε βα8η ταπερ και σκεπαστε τη με μια καλα μοθσκεμενη πετσετα.Ανανεωνετε την εφυγρανση τησ πετσετας κα8ε μερα.Η σαλατα θα παραμεινει φρεσκια μεχρι να τη χρησιμοποιησετε.

για να μην "ρουφάνε" λάδι οι μελιτζάνες στο τηγάνι

Αφού κόψετε σε φέτες και ξεπικρίσετε με χοντρό αλάτι τις μελιτζάνες, βουτίξτε τις για 5-10 λεπτά σε μπύρα. Θα "τραβήξουν" πολύ λιγότερο λάδι στο τηγάνισμα και θα γίνουν πιο ελαφριές.

ξεφορμάρμισμα κεικ

Για να βγαίνει το κεικ απο την φόρμα με πολύ μεγάλη ευκολία αρκει να βρέξετε αρκετα και να στίψετε καλά μιά υφασμάτινη πετσέτα και νά την αφήσετε για λίγη ωρα πάνω στην φόρμα του κείκ που εχετε τουμπάρει.

Γκαρσόν... λεκιάστηκα!

Η πίσσα φεύγει με οποιουδήποτε είδους λάδι.

Το κραγιόν φεύγει με οινόπνευμα.

Το μελάνι στα ρούχα φεύγει αν ρίξουμε αμέσως γάλα.

Οι λιπαροί λεκέδες καταπολεμούνται με ταλκ και καλό βούρτσισμα.

Το κόκκινο κρασί λένε πως φεύγει αν ρίξουμε αμέσως λευκό κρασί (αυτό ατσεκάριστο). Επίσης αν το τρίψουμε με αλάτι.

Η κολλημένη τσίχλα σπάει σε κομματάκια αν τη βάλουμε ζγκατάψυξ.

Το κερί το σιδερώνουμε καλυμμένο με εφημερίδα.

Τα άλατα του βραστήρα φεύγουν με ξύδι και νερό (το βράζουμε και το αφήνουμε μία μέρα).

Είναι φρέσκες οι σαρδέλες;

Για τις σαρδέλες ισχύει βέβαια και ότι για όλα τα ψάρια: Η ζωντάνια τους φαίνεται από τα βράγχια και το μάτι. Ειδικά όμως γι αυτές υπάρχει και ένα άλλο κριτήριο. Προσέχουμε να μην έχει σχηματιστεί μια κίτρινωπή ρίγα στα πλάγια.

Εκοψε η μαγιονέζα;

Ολοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι να κόψει η μαγιονέζα... Αλλά ποτέ δεν είναι αργά:

1η Λύση:

Σε ένα γυάλινο μπολ βάζουμε 2-3 σταγόνες νερό και προσθέτουμε εκεί την κομμένη μαγιονέζα λίγη-λίγη ανακατεύοντας συνεχώς.

2η Λύση:

Σε ένα γυάλινο μπολ ετοιμάζουμε ένα νέο μίγμα (στην ουσία δηλαδή φτιάχνουμε νέα μαγιονέζα) και μόλις αρχίσει να πήζει προσθέτουμε λίγη-λίγη την κομμένη ανακατεύοντας συνεχώς.

Ελαφρότερη και γευστικότερη σάλτσα Pesto

Γιά να γίνει πιο ελαφριά και πιο γευστικη η σαλτσα pesto αντικαθιστουμε το μισο βασιλικο με μαιντανο και επισης το μισο κουκουναρι με αμυγδαλο. Ετσι εχει μια γευση πιο φινα και συναμα αρκετες θερμιδες λιγοτερες.

Ευκολο καθαρισμα φουρνου-

θερμαίνουμε για λίγο τον φούρνο και τον σβήνουμε.

- Τοποθετούμε την σχάρα στη μεσαία θέση και πάνω της τοποθετούμε ένα μικρό πιατάκι με αμμωνία (υπολογίστε με το μάτι την ποσότητα).

- Στο πάτο του φούρνου τοποθετούμε μπώλ ή κατσαρόλα με βραστό νερό.

- Κλείνουμε την πόρτα του φούρνου και αφήνουμε για 3 με 4 ώρες.

- Καθαρίζουμε ώς συνήθως.

Μην περιμένετε να γίνουν θαύματα σε περίπτωση που υπάρχουν καμμένα λίπη για.....μήνες!!!

Ευχάριστο άρωμα στο σπίτι-

Για να έχετε πάντα ένα ευχάριστο, διακριτικό και πάνω απ` όλα υγιεινό άρωμα στο σπίτι, σας χρειάζονται μόνο δύο δόσεις βανίλιας,που βάζουμε στα γλύκα, και η ηλεκτρική σας σκούπα. Ρουφήξτε τη σκόνη βανίλιας με τη σκούπα την ώρα που καθαρίζετε το σπίτι. Όταν τελειώσετε, το άρωμά της θα διαχέεται ευχάριστα παντού. Στα επόμενα σκουπίσματα δεν χρειάζεται να ξαναπροσθέσετε βανίλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολο ξεφλουδίσμα ντομάτας

- Για να ξεφλουδίσετε εύκολα μία ντομάτα τοποθετήστε την για λίγο σε βραστό ή πολύ ζεστό νερό (αυτά μαθαίνει κανείς από τους σεφ του Μαμαλάκη).

Ιδιαίτερη νοστιμιά στις λεμονάτες πατάτες-

Πριν στρώσετε τις πατάτες στο ταψί, ρίξτε μέσα χοντρές (0,5 εκ.)ροδέλες ξερό κρεμμύδι. Στη συνέχεια σε σέικερ χτυπήστε μιά κουταλιά αλάτι, μισή κουταλιά ρίγανη, πιπέρι κατά βούληση, χυμό ενός λεμονιού (επίσης κατά βούληση) και ίση ποσότητα ελαιόδαδο. Περιχύστε τις πατάτες και τα κρεμμύδια και πρίν τις βάλετε στο φούρνο συμπληρώστε 1 σέικερ νερό.

Καλαμποκαλευρο στα τηγανητα-

Θέλοντας μια μερα να τηγανήσω γαυρο είδα ότι μου τελειώσε το αλεύρι και το μόνο που είχα ήταν κίτρινο αλεύρι (καλαμποκάλευρο).Τα ψάρια έγιναν τέλεια πιο τραγανα από ποτέ.Ε` απο τότε δεν ξαναχρησιμοποίησα λευκό αλεύρι ακόμα και όταν τηγανίζω κολοκυθάκια,μελιτζάνες και ότι άλλο νομίζω ότι θα του ταιριάζει το καλαμποκάλευρο.Δοκιμάστε το.

Καλο πλυσιμο στο μαρουλι & σαλατα

- Επειδη ειναι λαχανικα που θελουν πολυ καλο πλυσιμο ενας τροπος να αποφυγεις την σπαταλη νερου και κοπου ειναι να βαλεις τα φυλλα σε νερο μαζι με αρκετο ξυδι και αλατι για αρκετη ωρα και μετα να τα ξεπλυνετε ελαφρα να φυγουν τα χωματα και... τα πτωμτα των μικρων εντομων.

Κοσμήματα γυαλισμένα

- Για να λάμψουν τα κοσμήματά σας, είτε έχουν πετράδια πολύτιμα, είτε όχι βάλτε τα σε κατσαρόλα με νερό και απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχων (για να μην αφρίζει) και βράστε τα για λίγα λεπτά. Τα πετράδια δεν παθαίνουν κάτι, καθαρίζουν τα χρυσαφικά και λαμποκοπουν.Ξεβγάλτε τα με νερο ζεστό για να στεγνώνουν γρήγορα και αποτελειώστε το στέγνωμα με πιστολάκι κι όχι με πετσέτα που μπορεί να αφήσει χνούδια.

ΛΕΜΟΝΑΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ

- ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΜΟΝΙ, ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΥΜΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ.

Λαχανικά στον ατμό

Για να βράσουμε τα λαχανικά στον ατμό τα βάζουμε στο ειδικό συρμάτινο καλαθάκι της κατσαρόλας. Βάζουμε τόσο νερό ώστε η επιφάνεια του (όταν κοχλάζει) να είναι μόλις 3 εκστοστά περίπου κάτω από τον πάτο του καλαθιού. Το καπάκι της κατσαρόλας πρέπει να είναι κλειστό. Στον ατμό τα λαχανικά διατηρούν περισσότερο τη "ζωντάνια" τους.

Μήπως κάψαμε λίγο το φαΐ?

Αν το φαΐ άρπαξε λίγο στο μαγείρεμα ρίξτε εξωτερικά στην κατσαρόλα κρύο νερό, να χαμηλώσει η θερμοκρασία του πάτου της. Μετά αλλάξτε κατσαρόλα, μεταφέροντας μόνο το μη καμένο φαγητό και συνεχίστε το μαγείρεμα προσθέτοντας τα απαραίτητα υγρά. Με τον τρόπο αυτό δεν μυρίζει καμένο το φαΐ. Την κατσαρόλα που κάηκε την καθαρίζουμε εύκολα άν την αφήσουμε λίγες ώρες με νερό ζεστό όπου έχουμε ρίξειλίγο σαπούνι πλυντηρίου πιάτων.

Μαγειρευτά λαχανικά νόστιμα και τραγανά

Οταν μαγειρεύουμε γιαχνιστά λαχανικά στην κατσαρόλα (π.χ.φασολάκια,σπανάκι,λάχανο κ.λ.π.)για να παραμείνουν νόστιμα και τραγανά δίχως περιττά "ζουμιά" και την όψη του "νιανιά" θα πρέπει να τα σιγοβράζουμε μόνο με τους χυμούς τους και το χυμό της ντομάτας και αφού θα έχουν "πιεί" τα υγρά τους, στη συνέχεια τα δοκιμάζουμε και μόνο εάν "κρατάνε" προσθέτουμε λίγο νερό, σιγοβράζουμε (στο 1 ½)και ξαναδοκιμάζουμε μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οπωσδήποτε αυτού του είδους το μαγείρεμα απαιτεί υπομονετικό χαρακτήρα και δεν είναι για τους βιαστικούς

Μαλακο χταποδι

Βρασιμο πρωτα σε αναψυκτικό τύπου cola

Μαλακό καταϊφι 10 ημερών;

Τοποθετείστε το "μπαγιάτικο" καταϊφι για ένα λεπτό σε φούρνο μικροκυμάτων.

Μαλακώνει το χταπόδι

Ο φελος του κρασιου περιεχει ΤΑΝΙΝΗ Στο βρασιμο του χταποδιου βαλτε και τον φελο,θα κανει το κρεας του μαλακο χωρις αυτο να βρασει παρα πολυ

Μαρινάρισμα

Το μαρινάρισμα πρέπει να γίνεται πάντα στο ψυγείο, ώστε να μην αναπτύσσονται βακτηρίδια...

Μαρμελάδα

Για να μην γίνει νερουλή η μαρμελάδα και να διατηρηθεί για πολύ καιρό, αφού την έχετε δέσει και είναι έτοιμη, βάλτε την σ` ένα ταψάκι και στον φούρνο σε μέτρια θερμοκρασία. Δεν πρόκειται να χαλάσει ποτέ!

Με το νερό στο οποίο βράσαμε μύδια...

Το νερό από βρασμένα μύδια μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε πιλάφι, σάλτσες, μακαρονάδες.

Πρώτα όμως το φιλτράρουμε 2 φορές τουλάχιστον με τουλπάνι ή γάζα για να μην περάσει άμμος.

Μην χαραμίζετε το ρεπανάκι

Πρέπει να γνωρίζετε ότι το ρεπάνι (το άσπρο) καίει (συνήθως) και αυτό το κάνει υπέροχο. Αυτό που δεν γνωρίζετε (ίσως) είναι ότι το "κάψιμο" του ρεπανιού βρίσκεται ακριβώς κάτω από την φλούδα σε πολύ μικρή απόσταση από αυτήν και όσο πάμε προς το κέντρο του καρπού το κάψιμο εξασθενίζει. Αρα μια συμβουλή για τους φίλους μας, μην καθαρίζετε πολύ το ρεπάνι, σχεδόν να το ξεφλουδήσετε απλά (σαν τα καρότα).

Μυριζει ασχημα το σιφωνι του νεροχυτη;

Ρίξτε 2 κουταλιές μαγειρική σόδα σε σκόνη στο σιφώνι και μετά μισό φλιτζάνι ξύδι.Αφήστε να περάσουν κανά δυο λεπτά και ανοίξτε την βρύση να τρέξει αρκετά. Επαναλάβετε εφόσον χρειάζεται.

Μυρωδάτες πατάτες

Αποβραδύς βάζουμε τις πατάτες καθαρισμένες και κομμένες στα τέσσερα σε αλατισμένο νερό (ίσα που να σκεπάζονται), στο οποίο έχουμε ρίξει 4-5 σκελίδες σκόρδο και κλαδάκια θυμάρι ή δενδρολίβανο. Την άλλη μέρα ψήνουμε με ότι συμπλήρωμα θέλουμε και με τα νερωμένα μυρωδικά στον πάτο του ταψιού. Τα πρώτα 30΄ έχουμε το ταψί σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο.

Μυρωδια πλυντηριου πίατων

Για να μην μυρίζουν τα πιάτα στο πλυντύριο βάλτε μια λεμονόκουπα έστω και χρησιμοποιημένη.Θα μοσχοβολίσει όλη η κουζίνα.!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόστιμες πατάτες φούρνου

Σ` ένα βαζάκι χτυπάμε αλάτι, πιπέρι,ρίγανη, χυμό λεμονιού και μουστάρδα.Περιχύνουμε τις πατάτες, αφού προηγουμένως τους έχουμε ρίξει ελαιόλαδο.

Ξεκολλήστε τ` αμπελόφυλλα!

Σίγουρα, όποιος κάνει ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα, καθυστερεί αρκετά κατά την ώρα που πρέπει να τα τυλίξει, λόγω του ότι τα φύλλα μετά το ζεμάτισμα γίνονται ένα "σώμα" τ` άτιμα. Ρίξτε λοιπόν λίγο λάδι στο νερό που πρόκειται να τα ζεματίσετε και απολαύστε τα ντολμαδάκια σας γρηγορότερα!

Ξεφλουδίζοντας εύκολα τις ντομάτες

Πριν ξεφλουδίσουμε τις ντομάτες τις βουτάμε για 3 - 4 λεπτά σε ζεστό (όχι καυτό) νερό. Ξεφλουδίζονται πολύ πιο εύκολα.

Οικονομικό λιώσιμο κουβερτούρας

Για να αδειάζετε εύκολα την λιωμένη κουβερτούρα απο το σκεύος, το αλείφετε με βούτυρο.

Ομοιόμορφα σοκολατάκια

Για να έχουν ομοιόμορφο σχήμα τα σπιτικά σοκολατάκια, χύνουμε το μίγμα με τη λιωμένη σοκολάτα στη θήκη για τα παγάκια.

Οχι άλλα δάκρυα

Για να αποφύγουμε το δάκρυσμα μόλις βγάλουμε το πρώτο (έξω έξω) φλούδι από το κρεμμύδι, το ραντίζουμε με ξύδι

ΠΑΤΑΤΕΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ, ΧΥΜΟ ΑΠΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ, ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ

Πιτσιλάει η μαρμελάδα

Για να μην πιτσιλάει η μαρμελάδα κατά την ώρα του ψησίματός της, την βάζουμε (αντί στο μάτι της κουζίνας)σε ένα ταψί, και ανοίγουμε τον φούρνο και την ψήνουμε για αρκετή ώρα μέχρι να δέσει. Ετσι αποφεύγουμε τα πιτσιλίσματα. Γίνεται ακριβώς το ίδιο όπως στην κατσαρόλα.

Πουρέ στο π και φ

Το δικό μου μικρό μυστικό είναι ότι όταν κάνω πουρέ (σπανιότατα αλλά λέμε τώρα) αντί να βράσω τις πατάτες, κατά το γνωστό τρόπο ακολουθώ μια λιγο διαφορετική διαδικασία.Καθαρίζω τις πατάτες, τις κόβω λεπτές φλούδες και τις ρίχνω σε βραστό νερο (όχι πολύ γιατί δεν τις σουρώνω).Αυτές έτσι κομμένες μέσα στο κατσαρόλι, βράζουν ταχύτατα.Τις λιώνω με πηρούνι και προσθέτω τα υπόλοιπα(γάλατα, βούτυρα και ιστορίες)

Πως διατηρούμε τον άνηθο και τον μαϊντανό

Πλένουμε καλά τον άνηθο ή τον μαϊντανό, τον ψιλοκόβουμε και τον αφήνουμε να στεγνώσει εντελώς. Μετά τον κλείνουμε σε αεροστεγή σακούλα.

Πως καθαρίζουμε εύκολα τα βρασμένα αυγά

Το τσόφλι θα βγει ευκολότερα, αν αφού βράσετε το αυγό το αφήσετε 5-10 λεπτά μέσα σε ενα μπωλ με νερο κρυο.

Πως καθαρίζουμε καλά το κουνουπίδι

Πρώτα το αφήνουμε 15 λεπτά σε κρύο αλατισμένο νερό για να φύγουν έντομα, κάμπιες και σαλιγκάρια. Μετά το πλένουμε.

Πως ψήνουμε σωστα το κέικ

Πολλές φορές το κέικ δεν φουσκώνει όπως θα` πρεπε λόγω κακότεχνου ψησίματος.

Μερικές συμβουλές:

• Ο φούρνος πρέπει να είναι προθερμασμένος.

• Δεν ανοίγουμε ποτέ το πορτάκι στη μέση του ψησίματος. Αν μπεί αέρας το πιό πιθανό είναι να ξεφουσκώσει.

• Μερικές φορές φταίει το ότι το πορτάκι μπάζει και χρειάζεται στεγανοποίηση.

Πόσο φρέσκα είναι τα μύδια;

Τα φρέσκα μύδια ή είναι κλειστά ή κλείνουν μόλις τα χτυπήσουμε λίγο στο κέλυφος.

Οσα δεν κλείνουν καθώς και όσα είναι σπασμένα τα πετάμε. Πετάμε επίσης όσα δεν ανοίξουν κατά το βράσιμο ή το άχνισμα.

Ενα μικρό ποσοστό δικαιολογείται να μην αντιδρά όταν τα μύδια είναι αγορασμένα. Αν το ποσοστό αυτό χρειάζεται πολλή καλή θέληση για να χαρακτηριστεί μικρό έχουμε κάθε λόγο να γυρίσουμε με τη σακκούλα εκεί απ` όπου τα πήραμε για μια εποικοδομητική και πολιτισμένη συζήτηση σχετικά με τη φρεσκάδα τους.

Εξυπακούεται οτι από τα κατεψυγμένα μύδια δεν μπορούμε να απαιτούμε τέτοια συμπεριφορά.

Πώς βράζουμε τα ζυμαρικά

Τα ζυμαρικά τα βράζουμε σε μεγάλη κατσαρόλα με πολύ νερό. Τα ανακατεύουμε με ξύλινη κουτάλα. Ποτέ με μεταλικό πηρούνι ή κουτάλα γιατί ρίχνει τη θερμοκρασία του βρασμού.

Για να γίνουν τα ζυμαρικά Αλ Ντέντε (ημίσκληρα, υποβρασμένα) βράζουμε για 8 λεπτά.

Για να μην κολλάνε μεταξύ τους μπορούμε να ρίξουμε στο νερό μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.

Αν μετά το βράσιμο σκοπεύουμε να τα βάλουμε στο φούρνο τα βράζουμε λιγότερο.

Δοκιμάστε να προσθέσετε στο νερό την ώρα που βράζουν τα μακαρόνια ένα κρεμμύδι, δυο -τρείς σκελίδες σκόρδο και μερικά γαρύφαλα.

Πώς ξεχωρίζουμε το βραστό αυγό από το ωμό

Αντί να σπάσουμε το αυγό για να δούμε αν είναι βρασμένο ή ωμό,απλά το γυρίζουμε πάνω στο τραπέζι σαν σβούρα.Το βραστό αυγό θα γυρίσει πολύ γρήγορα ενώ το ωμό πολύ πολύ αργά.

Πώς χωρίζουμε κρόκο και ασπράδι

Τα αυγά χωρίζονται πιο εύκολα (κρόκος από ασπράδι)όταν είναι μόλις βγαλμένα απ΄το ψυγείο.Ανοίγουμε την παλάμη μας σαν κούπα με ελαφρά χωρισμένα τα δάκτυλα και προσεκτικά ρίχνουμε το αυγό. Το ασπράδι θα κυλήσει ανάμεσα απ`τα δάχτυλα και μέσα στο μπωλ που βέβαια θα έχουμε από κατω. Εύκολο ε! Ομως τα αυγά μας πρέπει να περιμένουν λίγο μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε ώσπου να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Αλλιώς το κέικ θα αποτύχει

πως να διατηρησουμε κροκους αυγων

απλα τοποθετηστε τους μεσα σε ενα ποτηρι νερο και μετα κατευθειαν στην καταψυξη. Οταν θα χρειαστει να τους χρησιμοποιησετε θα ειναι αναλυωτοι

Ρεπάνι

Πρέπει να γνωρίζετε ότι το ρεπάνι (το άσπρο) καίει (συνήθως) και αυτό το κάνει υπέροχο. Αυτό που δεν γνωρίζετε (ίσως) είναι ότι το "κάψιμο" του ρεπανιού βρίσκεται ακριβώς κάτω από την φλούδα σε πολύ μικρή απόσταση από αυτήν και όσο πάμε προς το κέντρο του καρπού το κάψιμο εξασθενίζει. Άρα μια συμβουλή για τους φίλους μας, μην καθαρίζετε πολύ το ρεπάνι, σχεδόν να το ξεφλουδήσετε απλά (σαν τα καρότα).

Σπιτική μπέικιν πάουντερ

Έχετε ξεμείνει από μπέικιν πάουντερ,τα σούπερ μάρκετ είναι κλειστά και σας έχει κυριέψει η επιθυμία να φτιάξετε κάποιο υπέροχο γλυκό;Κανένα πρόβλημα! Απλά ανακατέψτε καλά 2 κ.γ.κρεμόριο,1 κ.γ. σόδα(σε σκόνη) και 2 κ.γ. κορνφλάουρ και είστε έτοιμοι!!! Προσοχή όμως.Δεν διατηρείται πολύ γι`αυτό χρησιμοποιείστε την σύντομα. Και όταν ετοιμάσετε το μίγμα του κέικ αμέσως στο φούρνο!

Ρύζι...τραγανό και μυρωδάτο

Δοκιμάστε να το σωτάρετε με λίγο βούτυρο ώσπου να πάρει ένα ελαφρύ κίτρινο χρώμα και μετά ρίξτε το νερό...

Σπυρωτό Ρύζι

Αν θέλετε το ρύζι να γίνεται "σπυρωτό" την ώρα που το βράζετε προσθέτετε 3-4 σταγόνες λεμονάκι μυρωδάτο

Στομάχι;

¨οποιοσ έχει πρόβλημα με το στομάχι....καούρες και τα συναφί καλό είναι να αρχίσει να πίνει κεφίρ.....όχι όμως του εμπορίου...... την πρώτη ύλη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http: //www.jamieoliver.com

Το δικό του ημερολόγιο κρατά δημοσίως ο διάσημος από τις εκπομπές του στην τηλεόραση σεφ Τζέιμι Όλιβερ. Δεν θα βρείτε μόνο τις δικές του συνταγές εδώ, αλλά και άλλων επισκεπτών, ενώ μπορείτε να προσθέσετε και τις δικές σας. Ο Τζέιμι στέλνει ανταποκρίσεις από τα συχνά ταξίδια του σε όλο τον πλανήτη, γεμάτες αναφορές σε φαγητά και ποτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

www.noikokyra.gr Η νοικοκυρά απέκτησε και ιστοσελίδα :D Επίσης κάθε μέρα προτείνει και μια συνταγή να μην σκέφτεστε 'τί να μαγειρέψω και σήμερα'. Ωραία είναι μια τυρόπιτα χωρίς φύλλο (ξεβράκωτη) που είδα, ψάχτε την...είναι κι εύκολη :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Αυτό πάει κατευθείαν στις Συνταγές ;)

(ίσως να βάζαμε και κανα χάρτη στους χώρους δiασκέδασης των γιατρών..) :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό πάει κατευθείαν στις Συνταγές ;)

(ίσως να βάζαμε και κανα χάρτη στους χώρους δiασκέδασης των γιατρών..) :unsure:

έχει λιγό αλμυρό μέσα του ???? μα ειμαι νέος ακόμη ούτε 5 μέρες δεν έχω μέσα στο σαιτ..

δεν μου ήπες όμως ειναι καλή η συνταγή?????.......Juliete?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς μαχλέπι γίνεται; Τρίμματα πορτοκαλιού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.