Jump to content

ΦΑΓΗΤΑ


Recommended Posts

GreekMeds Chef!!!

emhelpmeemhelpmeemhelpme

Τυροκαυτερη ή χτυπητη ή κοπανιστη

Χρειαζομαι τα φωτα σας.....θελω σπιτικη συνταγη για να φτιαξω τυροκαυτερη...συνταγη που να εχετε δοκιμασει,φαει και ευχαριστηθει.Εψαξα στο ιντερνετ αλλα βρηκα αρκετες και διαφορετικες.

Ρωτηστε μαμαδες,θειες,γιαγιαδες....ανοιξτε τους οικογενειακους σας τσελεμεντεδες emhelp

Ολες ειναι καλοδεχουμενες και φυσικα απ'ολα τα μερη της emgreece

Να'στε καλα emiloveyou all!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply

Ωωωωωχχχχ!Αυτο θελω.....αυτο ρωταω!Που να τη βρω εδω πανω.....πρεπει να τη φτιαξω!

Αντε σαν καλο παιδι παρε κανα τηλεφωνο τις γυναικες της οικογενειας μπας και μαθουμε κανα μυστικο και ασε τις φατσουλες :)

Hai capito???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν έχουμε......

1.Τυροκαυτερή Θρακιώτικη

* Τυρί Φέτα

* Ελαιόλαδο

* Καυτερή πράσινη πιπεριά

Με ένα πηρούνι θρυμματίζετε την φέτα σε ένα μπώλ

Ρίχνετε σταδιακά το λάδι, την λιωμένη πιπεριά και δουλεύετε το μείγμα να γίνει ομοιογενές

Η αναλογία της πιπεριάς με το τυρί είναι ανάλογη με το πόσο καυτερή θέλετε την σαλάτα

2.ΧΤΥΠΗΤΗ ΜΕ ΠΙΠΕΡΙΑ Η ΤΥΡΟΚΑΥΤΕΡΗ

Υλικά

2 μακριές πράσινες πιπεριές καυτερές

1/2 κιλό τυρί φέτα, μαλακιά και γλυκιά

1/4 κούπας λάδι

1 κουταλιά ξίδι

1/4 κουταλάκι πιπέρι

Ατομα: 8-10

Χρόνος προετοιμασίας: 20'

blank_px.gifΕκτέλεση Τρίψτε το τυρί. Αν δεν είναι μαλακό, κόψτε το σε κομμάτια και βάλτε το να σταθεί προηγουμένως, 1 ώρα σε νερό, για να μαλακώσει. Ψήστε τις πιπεριές και ξεφλουδίστε τες. Πατήστε τες μ' ένα πηρούνι ή στο πολυμίξερ μαζί με λίγο τυρί, να λιώσουν καλά. Προσθέστε το υπόλοιπο τυρί λίγο-λίγο και δουλέψτε το μίγμα, ρίχνοντας συγχρόνως και το λάδι κουταλιά-κουταλιά, ώσπου να επιτύχετε ένα λείο ομοιογενές μίγμα. Ρίξτε το πιπέρι και το ξίδι. Αν το μίγμα είναι σφιχτό, ρίξτε δυο τρεις κουταλιές γάλα ή κρέμα γάλακτος και δουλέψτε το, να μαλακώσει. Αν δεν έχετε καυτερές πιπεριές, βάλτε δύο γλυκές για το άρωμα και 10-15 σταγόνες ταμπάσκο, για να γίνει καυτερό. Προσφέρετέ το με κράκερς.

3.Τυροκαυτερή σπιτική

1 σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη

1 καυτερή πιπερίτσα

λίιιιγη γλυκιά πιπεριά (πράσινη-κόκκινη, ό,τι έχουμε)

1 κ.σ. τρίμμα φρυγανιάς

200γρ.φέτα

1 κ.σ. γιαούρτι

λίγο πιπέρι-ρίγανη

1 κ.σ. ξίδι

2-3 κ.σ. ελαιόλαδο

προαιρετικά: μπούκοβο και έξτρα κόκκινο καυτερό πιπέρι (για έξτρα καυτερή γεύση)

οδηγίες

  1. Χτυπάμε στο multi τα 4 πρώτα υλικά.
  2. Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα και ξαναχτυπάμε
  3. Έτοιμη!!!

Καλό είναι να σταθεί 2-3 ώρες στο ψυγείο πριν τη σερβίρουμε. Σε κλειστό δοχείο (ψυγείο) μπορεί να διατηρηθεί μερικές μέρες.

επειδή οι γυναίκες της οικογενείας μου κοιμούνται τέτοια ώρα ......πήρα τον φίλο μου τον google και μου τα είπε. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

φύτρωσαν τα μανιτάρια μας!!! emcolgateemchefemfood

Μανιτάρια "πλευρότους" ψητά

Από τον Ανδρέα Κατσά

Υλικά: (Για 4 μερίδες)

2 κουταλιές λάδι

1 κιλό μανιτάρια πλευρώτους

1 κουταλιά της σούπας μπαλσάμικο

2 κουταλιές της σούπας ξηρό λευκό κρασί

χυμός από μισό λεμόνι

50 γρ φρυγανιά τριμμένη

μισό ματσάκι άνηθος ψιλοκομένος

Πιπέρι, αλάτι

Εκτέλεση:

Κόψτε το σκληρότερο κάτω μέρος από τα κοτσάνια

Κόψτε κατά μήκος όσα μανιτάρια είναι πολύ μεγάλα σε 2 ή 3 μικρότερα κομάτια

Αλλατοπιπερώστε και τοποθετείστε τα μανιτάρια σε «πυρέξ»

Προσθέστε τα υπόλοιπα υλικά αρχίζοντας από τα υγρά πρώτα.

Προετοιμάστε τό grill στους προθερμαίνοντας για 5', στη συνέχεια τοποθετήστε το σκεύος στο φούρνο και αφήστε τα μανιτάρια να ροδίσουν (περ. 30')

ΥΓ: αν μου βγουν καλά...θα σας κεράσω!! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Gateau di patate

Ingredienti:

600g di patate bianche πατάτες

2 uova αυγά

100g di mozzarella

100g di prosciutto cotto a dadini ζαμπόν κομμένο κυβάκια

due cucchiai κουτ. di parmigiano (più extra per la superficie)

burro per la teglia βούτυρο για το ταψί

pangrattato q.b. φρυγανιά τριμμένη όση χρειαστεί

sale

pepe

Lavare le patate e metterle in una pentola con acqua fredda. Porre sul fuoco e cuocere fino a che non si formeranno delle crepe nella buccia. πλύνουμε τις πατάτες και τις ρίχνουμε στην κατσαρόλα με κρύο νερό. τις ψήνουμε μέχρις ότου αρχίσει να σκάει η φλούδα

Lasciare raffreddare, sbucciarle e schiacciarle con uno schiaccia patate. αφήνουμε να κρυώσουν και τις λυώνουμε σε πουρέ

Aggiungere le uova, il sale ed il pepe. προσθέτουμε τα αυγά το αλάτι και το πιπέρι

Mescolare ed aggiungere il parmigiano, il prosciutto e la mozzarella tagliata a cubetti (strizzata e lasciata scolare per una decina di minuti). ανακατεύουμε και προσθέτουμε την παρμεζάνα και τη μοτσαρέλλα κομμένη σε κυβάκια (αφού προηγουμένως την έχουμε βάλει να στραγγίξει για μερικά λεπτά)

Imburrare una teglie e ricoprirla di pan grattato (togliendo quello in eccedenza). βουτυρώνουμε το ταψί και το πασπαλίζουμε με τριμμένη φρυγανιά

Mettere il composto e schiacciarlo bene (io l’ho fatto con le mani bagnate), livellando la superficie. ρίχνουμε το μίγμα και το πιέζουμε καλά

Cospargere di parmigiano e pangrattato. πασπαλίζουμε την επιφάνεια με παρμαζάνα και τριμμένη φρυγανιά

Mettere in forno preriscaldato a 200° per una trentina di minuti (coprendolo per metà cottura con della carta stagnola) o fino a ceh la superficie non risulterà dorata. ψήνουμε σε προθερμασμένο στους 200 φούρνο για περίπου μισή ώρα μέχρι να πάρει χρώμα

μοιάζει με παστίτσιο και είναι απ΄τα πιο ωραία πράγματα που δοκίμασα στην ιταλία :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πατάτες, αλλαντικά, αυγά; Φουρτάλια; Ή τορτίγια εσπανιόλα; Μια αργεντινή φίλη μου, μου το είχε πει torta patata (τάρτα προφέρεται). Και στα ιταλικά γκάτο ντι πατάτα; Τελικά αξεπέραστο φαγητό η ομελέτα με πατάτες και αλλαντικά :D Δεν ξέρω ιταλικά αλλά σαν τέτοιο με φάνηκε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πάμε και σε κάτι νηστίσιμο...

Σουπιές Κρασάτες

ΥΛΙΚΑ:

1 κιλό σουπιές

2 κρεμμύδια κομμένα σε φέτες

1 1/4 φλυτζ τσαγιού κρασί κόκκινο

7 κουτ σούπας ξύδι

1-2 φύλλα Δάφνης

1 κομμ κανέλλα ξύλο

πιπέρι

1/2 φλυτζ τσαγιού λάδι

ξερή φλούδα πορτοκαλιού (προαιρετικά)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Καθαρίζουμε και πλένουμε τις σουπιές. Βάζουμε το λάδι να κάψει και ρίχνουμε τα κρεμμύδια και τις σουπιές κομμένες κομμάτια να τσιγαριστούν καλά. Σβήνουμε τότε το φαγητό με το κρασί και το ξύδι. Συνεχίζουμε το ψήσιμο σε χαμηλά φωτιά και προσθέτουμε τη δάφνη, την κανέλλα και το πιπέρι. Αν χρειαστεί, προσθέτουμε λίγο νερό. Όταν μαλακώσουν οι σουπιές, το φαγητό είναι έτοιμο.

για να δούμε πώς θα μου βγουν οι σουπιές... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις καμιά καλή για Σπαγγέτι με Μελάνι από Σουπιές... γιατί εγώ έφτιαξα τελικά μια σάλτσα με το μελάνι, αυτοσχεδιάζοντας γιατί δε θυμόμουν τη συνταγή της συγκατοίκου μου της Σικελής... δε βγήκαν άσχημα... αλλά αν έχει κάποιος καμιά καλή!!

Πάντως ήταν Μοναδική Εμπειρία το καθάρισμα των Σουπιών...!!! :wacko: ... δε φανταζόμουν ότι μια Σουπιά έκρυβε Έναν Ολόκληρο Κόσμο μέσα της!!!! :withstupid::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Suave εγω το ξερω και tortilla di patate πανω κατω η ιδια συνταγη που'δωσε η Κλεμ.

Spaghetti με το μελανι σουπιας

Υλικα για τη σαλτσα

μια σουπια με το μελανι

κρεμμυδι ψιλοκομμενο

σκορδο 1-2 σκελιδες

ψιλοκομμενο μαιντανο (προαιρετικα)

ντοματοχυμο

αλατι

μπουκοβο

ελαιολαδο

Εκτελεση

Καθαριζουμε τη σουπια,προσοχη μη σπασει η σακουλα με το μελανι.Κοβουμε σε κομματακια τη σουπια,Σε ενα βαθυ τηγανι τσιγαριζουμε το κρεμμυδι,το σκορδο και τη σουπια.Ρχνουμε τη σακουλα,τη σπαμε και ανακατευουμε μεχρι να γινει καταμαυρο!!!!Προσθετουμε το ντοματοχυμο,αλατι και το μπουκοβο.Εγω θα εβαζα και λιγο κρασι λευκο....με τα θαλασσινα παει :)

Βραζουμε τα μακαρονια...ΜΗ τα βρεξετε (ακους Suave;;;).Τα ριχνουμε στη σαλτσα...ανακατευουμε!Στο τελος αν θελουμε ριχνουμε λιγο ψιλοκομμενο μαιντανο.

Αν δε θελετε spaghetti και με linguine ειναι καλο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μακεδονική σκορδαλιά με καρύδια

Συστατικά:

"4-6 σκελίδες σκόρδο

½ φλιτζάνι χοντροκομμένα καρύδια

3 φλιτζάνια μπαγιάτικα ψίχουλα ψωμιού, χωρίς την κόρα

1 φλιτζάνι έξτρα παρθένο ελαιόλαδο

2-4 κουταλιές της σούπας ξίδι από κόκκινο κρασί

αλάτι κατ επιλογή"

Οδηγίες:

Κοπανάτε το σκόρδο και το αλάτι, είτε σε ένα γουδί είτε στον πολυκόφτη, μέχρι να πολτοποιηθούν. Προσθέτετε τα καρύδια και τα κοπανάτε μέχρι το μείγμα να ασπρίσει. Μουσκεύετε το ψωμί κάτω από τη βρύση και το στίβετε για να στραγγίξει. Το προσθέτετε στο μπολ και συνεχίζετε να τα κοπανάτε όλα μαζί. Τα ραντίζετε πρώτα με το λάδι και ύστερα με το ξίδι και τα κοπανάτε όλα μαζί μέχρι η σκορδαλιά να αποκτήσει κρεμώδη υφή. Αν είναι πολύ πηχτή, προσθέστε λίγο νερό. Το σερβίρεται ως σάλτσα, ή μπορεί να συνοδεύσει φρέσκα ή τηγανητά λαχανικά και ψάρια.

Παραλλαγή: Mπορείτε να αντικαταστήσετε τα καρύδια είτε με κουκουνάρια, είτε με αμύγδαλα.

ΥΓ: τώρα δηλαδή εγώ αν προσθέσω ΚΑΙ πατάτα... λέτε να μη τρώγεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

πρόλαβα-πήγα Λαϊκή και βρήκα και συνταγή για τα καλαμαράκια...

Καλαμαράκια Στιφάδο

Υλικά

1 κιλό καλαμαράκια

1/2 κούπα ξύδι

2 1/2 κιλά κρεμμυδάκια στιφάδου

4 σκελίδες σκόρδο

1 κούπα λάδι

1 κούπα κόκκινο ξηρό κρασί

1/4 κούπα ξύδι balsamico

1 κουταλιά πιπέρι σε κόκκους

10 κόκκους μπαχάρι

2 φύλλα δάφνης

400 γρ. ντοματάκια κονσέρβας πολτοποιημένα

1/4 κούπας κέτσαπ

αλάτι και πιπέρι

Εκτέλεση

Καθαρίστε και πλύντε καλά καλαμαράκια. Βάλτε τα σε κατσαρόλα με νερό που να τα σκεπάζει. Προσθέστε το ξύδι και βράστε τα να μισομαλακώσουν. Στραγγίστε τα και κόψτε τα σε πολύ μικρά κομματάκια. Ρίξτε τα κρεμμυδάκια σε νερό που βράζει και κατεβάστε τα από τη φωτιά. Αφήστε τα να σταθούν μερικές ώρες. ΄Ετσι, θα είναι πιο εύκολο να τα καθαρίσετε. Αφού τα καθαρίσετε, σωτάρετέ τα μαζί με τα σκόρδα στο λάδι. Ρίξτε μέσα το κρασί, το ξύδι, τα μυρωδικά, τη ντομάτα, την κέτσαπ, αλάτι και πιπέρι και ανακατέψτε καλά. Σιγοβράστε το φαγητό, ώσπου να μισομαλακώσουν τα κρεμμύδια και προσθέστε τα καλαμαράκια. Συνεχίστε το βράσιμο, ώσπου να μαλακώσουν καλά τα καλαμαράκια και τα κρεμμύδια και το φαγητό να μείνει με λίγη πηχτή σάλτσα. Αν η σάλτσα είναι πολλή και αραιή, στραγγίστε τη σε μικρή κατσαρόλα, συμπυκνώστε τη και προσθέστε τη πάλι στο φαγητό. ΄Ετσι δεν θα λιώσουν τα κρεμμύδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Suave εγω το ξερω και tortilla di patate πανω κατω η ιδια συνταγη που'δωσε η Κλεμ.

Spaghetti με το μελανι σουπιας

Υλικα για τη σαλτσα

μια σουπια με το μελανι

κρεμμυδι ψιλοκομμενο

σκορδο 1-2 σκελιδες

ψιλοκομμενο μαιντανο (προαιρετικα)

ντοματοχυμο

αλατι

μπουκοβο

ελαιολαδο

Εκτελεση

Καθαριζουμε τη σουπια,προσοχη μη σπασει η σακουλα με το μελανι.Κοβουμε σε κομματακια τη σουπια,Σε ενα βαθυ τηγανι τσιγαριζουμε το κρεμμυδι,το σκορδο και τη σουπια.Ρχνουμε τη σακουλα,τη σπαμε και ανακατευουμε μεχρι να γινει καταμαυρο!!!!Προσθετουμε το ντοματοχυμο,αλατι και το μπουκοβο.Εγω θα εβαζα και λιγο κρασι λευκο....με τα θαλασσινα παει :)

Βραζουμε τα μακαρονια...ΜΗ τα βρεξετε (ακους Suave;;;).Τα ριχνουμε στη σαλτσα...ανακατευουμε!Στο τελος αν θελουμε ριχνουμε λιγο ψιλοκομμενο μαιντανο.

Αν δε θελετε spaghetti και με linguine ειναι καλο!!!

Κορίτσια...έχετε ανεβάσει πολύ τον πήχη!!! Ένα μακαρόνι λέγαμε ότι ξέραμε να κάνουμε, και πάτε εσείς και βάζετε μέσα σουπιές, μελάνια, σακούλες, κρασιά...Άσε η neurodiab που έχει χρυσό σκούφο, δεν εξηγείται αλλιώς με τα φαγητά που κάνει! Κάτω το μελάνι! Πάνω το απλό μακαρόνι μπλουμ. Φχαρστώ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Το ψαρι και το μαξιλαρι του.

Λοιπον,ανακαλυψα-να ν καλα η ετ3 και 2 μαντραχαλαδες :D -ένα θεικο τροπο να μαγειρευετε το ψαρι σας πανευκολα,στο τσακ μπαμ.

Αν τον ξερετε ηδη,ε,τι να κανουμε,γω ειμαι καινουρια στο κουρμπετι,τωρα ανακαλυπτω τη χαρα του μαγειρα!

Ενδεικνυται για μεγαλα ψαρια(το δικο μου ηταν τσιπουρα)και για φιλετα ψαριου.

Ζεσταινετε το φουρνο,καθαριζοπλενετε το ψαρι,τα κλασικα...και!

κοβετε αρκετο αλουμινοχαρτο,τοσο ώστε να μπορεσετε να τυλιξετε στη συνεχεια με ανεση ολοκληρο το ψαρι και μαλιστα ετσι που θα υπαρχει κενο μεταξυ ψαριου κ αλουμινοχαρτου.

Βαζετε πανω στο αλουμινοχαρτο ο,τι σε φυτομυρωδικα εχετε διαθεσιμα,εγω οργιασα,ο,τι βρηκα μπροστα μου που μυριζε το βαλα :D ,για την ακριβεια εβαλα ανηθο και μαιδανο(εννοειται τα πλενετε,το κατα δυναμιν,πρωτα και εννοειται όχι κομμενα αλλα ολοκληρα με τα κοτσανια,βαλτε μπολικουτσικα)και θυμαρι και φυλλα δαφνης.

Φτιαχνεις ετσι το λεγομενο μαξιλαρακι για το ψαρι σου που δε θα το φας,απλως θα δωσει στο ψαρι σου αρωματα και γευση.

Πανω στο μαξιλαρακι ξαπλωνεις το ψαρι.

Κ τωρα πρεπει να βαλουμε λιγα υγρα,αφου σε μεγαλο βαθμο θα μαγειρευτει στον ατμο...

Εγω εβαλα λιγο χυμο φρεσκοστιμμμενου λεμονιου,λιγο λευκο κρασι και λιγο νερακι,ό,τι να ναι δηλαδη,γι ακομη μια φορα :D .

Ριχνετε κ λιγο αλατακι και λαδακι αν θελετε από πανω κι ετοιμο,εγω δεν εβαλα ουτε αλατι ουτε λαδι.

Τυλιγετε το ψαρι με το αλουμινοχαρτο και κλεινετε το αλουμινοχαρτο από πανω,όχι όμως κολλητα πανω στο ψαρι(σκεφτειτε το κλεισιμο δημιουργει ένα μικρο,ας πουμε,ημικυκλιο πανω απο το ψαρι με διαμετρο του ημικυκλιου τον επιμηκη αξονα του ψαριου),το κλεινετε στις ακρες του το αλουμινοχαρτο ετσι ώστε να υπαρχει χωρος μεταξυ ψαριου και αλουμινοχαρτου και το κλεινετε καλα ετσι ωστε αν σηκωσετε το αλουμινοχαρτο με το ψαρι,δε χυνεται υγρο,δε χυνεται τιποτα.

Αυτα.

Κ το βαζετε αυτό στο φουρνο.Πανω στη σχαρα κατευθειαν,χωρις σκευος.

Σε χρονο ρεκορ θα μοσχοβολησει η κουζινα σας με τα μυρωδικα που βαλατε για μαξιλαρακι και θα εχετε ψαρι στον ατμο στην ουσια,με ολους του τους χυμους - θρεπτικοτατο και χωρις περιττες θερμιδες,γευσοαρωματισμενο φουλ με τα συστατικα του μαξιλαρακιου του :D,μαλακο οσο δε φανταζεστε ,το δερμα κ οι λοιπες αηδιες θα βγαινουν με το ελαχιστο αγγιγμα του πηρουνιου,αρα το καθαριζεις ταχυτατα απ ολα τα μπλιαχ και στη συνεχεια απολαμβανεις σκετη σαρκα.

Του ριχνεις και λαδολεμονοριγανιτσα κ λιγο φρεσκοκομμενο μαιδανο απο πανω κ ετοιμο! (Εννοειται το μαξιλαρακι παει στα σκουπιδια μαζι με το αλουμινοχαρτο.)

Σημαντικη λεπτομερεια!♥ emcolgate Δεν εχεις λερωσει ουτε ένα μαγειρικο σκευος για την ετοιμασια του!

ΥΓ:Οποτε εψησα ψαρι στην ηλεκτρικη ψηστιερα μου βγηκε ψιλοσολα.Ασε που πρεπει και να την πλυνεις μετα,αυτο που το πας; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΨαρι με χοντρο αλατι... τσιπουρα,φαγκρι,στειρα 

 Για 1-1,5 κιλο ψαρι χρειαζεσαι 2-3 κιλα χοντρο αλατι.Το'χεις καθαρισει,πλυνει.Σε ενα ταψι ριχνεις το μισο αλατι,βαζεις πανω το ψαρι και το καλυπτεις με το υπολοιπο.Σε προθερμασμενο φουρνο για 40' σε 180 βαθμους.Προσεξε μην μπει στην κοιλια το αλατι γιατι θα γινει λυσσα. Το βγαζεις,πετας το αλατι.Καθαριζεις αλατι,πιπερι,λαδολεμονο.  http://www.buttalapa...sce-al-sale/11/  

Στο αλατι μπορεις να βαλεις μυρωδικα αποξηραμενα οπως δαφνη,θυμαρι,δεντρολιβανο,ρηγανι ή μπορεις να βαλεις τα μυρωδικα μεσα στην κοιλια  http://www.cookaroun...ead.php?t=94451

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ρε κοριτσα,εχετε φτιαξει ποτε κιμα σογιας;

ειναι τοσο αγευστη η σογια η εγω το φτιαξα μαπα;δε μπαιζει να το φτιαξα μαπα ομως,οπως φτιαχνω τον κανονικα κιμα το φτιαξα και μαλιστα του βαλα και μεγαλυτερες ποσοτητες απο ολα τα υπολοιπα καλουδια συγκριτικα με το το τι θα εβαζα στο κρεας (ετσι ελεγε το σακουλακι). τι μουφα ειν αυτη????????????τα 100 γρ->70γρ πρωτεινης λεειhuh.gif,μπραβο του,οκ,αλλα ειναι σαν να πηρες το τιποτα του βαλες κρεμμυδια, σκορδα,ντοματες,μυρωδικα κλπ και το τρως.

οση γευση και να του προσδωσουν ολα αυτα,το τιποτα παραμενει τιποτα. εχω δικιο η εχω χασει κατι? wacko.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σάλτσα σόγιας έβαλες;

δεν έχω φτιάξει ποτέ κιμά σόγιας, αλλά έτυχε τις προάλλες να δω τη μάνα μου να φτιάχνει και ρώτησα πώς και τι, και μέσα σε όλα (τα κλασικά που βάζεις και στο κρέας) μου είπε και τη σάλτσα σόγιας που λέει είναι 100% απαραίτητη όταν χρησιμοποιείς σόγια γτ της δίνει γεύση... και δεδομένου ότι πρόκειται (η soya sauce) για ένα υγρό ουσιαστικά, με αρκετά έντονη γεύση και άρωμα, λογικό μου ακούγεται να νοστιμίζει τη σόγια που ναι, είναι σχετικά άγευστη... smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks,μελιανακι.

didn t know about the souce.και να το χε παρει καπου το ματι μου,δηλαδη,θα το προσπερασα γιατι δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι necessary.θα νομιζα οτι ειναι καμια σαλτσα γενικως και αοριστως,οποτε θα πηρε χι.

καλα και τωρα που την εμαθα,δε μπαιζει να τη χρησιμοποιησω γιατι σιγα μην ξαναφτιαξω ο,τιδηποτε σε σογια αντι για κρεας.μια αηδια και μιση ειναι.την αφηνω χαρισμα στους vegetarians.απορω πως την παλευουν αυτοι οι ανθρωποι.δω απ ολα εχει το μενου και παλι τα βαριεται η ψυχη σου.που να χα να φαω μονο μαρουλιαicon_splats.gif να πουμε.αυτοι που τρωνε κ γαλακτοκομικα κ αυγα κατι γινεται,οι αλλοι ομως που ναι εντελως μηρυκαστικοι emcolgate,ο θεος κι η ψυχη τους000mf_popeanim.gif000mf_popeanim.gif000mf_popeanim.gif

ατερπε πες στη λαρα ν αλλαξει γουστα γιατι αν της αρεσει ο κιμας σογιας δε θα την κανω παρεα:PP

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ατερπε πες στη λαρα ν αλλαξει γουστα γιατι αν της αρεσει ο κιμας σογιας δε θα την κανω παρεα:PP

:blink:

έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks,μελιανακι.

didn t know about the souce.και να το χε παρει καπου το ματι μου,δηλαδη,θα το προσπερασα γιατι δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι necessary.θα νομιζα οτι ειναι καμια σαλτσα γενικως και αοριστως,οποτε θα πηρε χι.

Καλλλλλά, πλλλλλάκα με κάνεις;

Δεν ξέρεις τη σάλτσα σόγιας;

Βλλλλάχα είσαι;

Και τα sushi πώς τα τρώς για; Σκέτα; Μπλιάαααχ!

ατερπε πες στη λαρα ν αλλαξει γουστα γιατι αν της αρεσει ο κιμας σογιας δε θα την κανω παρεα:PP

Δώσ' της φαί και πάρ' της την ψυχή.

Μέχρι και το ωμό ζυμάρι από τα τυροπιτάκια της μάνας μου βούτηξε μια μέρα (μετά έβγαλε κουλουράκια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ατερπε πες στη λαρα ν αλλαξει γουστα γιατι αν της αρεσει ο κιμας σογιας δε θα την κανω παρεα:PP

:blink:

έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;

ΕπεισόδιΑ.

Τηλεφωνιούνται και ανταλλάσσουν συνταγές ukliam2.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...

καλα και τωρα που την εμαθα,δε μπαιζει να τη χρησιμοποιησω γιατι σιγα μην ξαναφτιαξω ο,τιδηποτε σε σογια αντι για κρεας.

Και μια και την έμαθες, δες εδώ πώς να τη χρησιμοποιήσεις:

ΥΓ

Αν δεν έχεις ξαναφάει, μπορεί να μη φας ποτέ (αλλλλά θα παραμείνεις βλλλλάχα - στο λλλλέω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.