Jump to content

[προκήτυξη αγροτικών] Φεβρουάριος 2009


K.A

Recommended Posts

Τωρα βεβαια κ εγω ειχα αναρωτηθει πως γινεται να δινονται 2μισθοι για την ιδια θεση αλλα απο οτι φαινεται συμβαινει
Από τον προηγούμενο Μάιο που δημιουργήθηκε το πρόβλημα δόθηκε προφορική εντολή να διορίζουν τα νοσοκομεία τους νέους αγροτικούς ενώ ακόμα ήταν διορισμένοι και οι παλιοί. Η πληρωμή γινότανε από το νοσοκομείο από δικά του έσοδα μέχρι που βγήκε ο νόμος τον Δεκέμβριο για την αύξηση της υπηρεσίας υπαιθρου όπως πιστώθηκαν 11.800.000 ευρώ στον προϋπολογισμό για να δοθούν στα νοσοκομεία ώστε να λυθεί το πρόβλημα.

Σε αρκετά νοσοκομεία οι διοικητές δεν δέχτηκαν να διορίσουν τους νέους αγροτικούς και περίμεναν να απολυθούν οι παλιοί (π.χ. Νοσ. Ιωαννίνων, Κορίνθου,Χαλκίδας κ.α.).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 380
  • Created
  • Last Reply
Το νοσοκομείο θα διορίσει σαν υπεράριθμους τους νέους αγροτικούς. Συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα με τους παλιούς. Υπάρχει στο νόμο.

Σε ποιο νόμο;

Σ' αυτόν που μου έδειξες και στο άλλο topic ρε Τάσο... Δεν έχω το κείμενο μπροστά μου να τ' ανεβάσω...

Δείτε εδώ http://farm4.static.flickr.com/3435/338145...6271da78f_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόμο τον ξέρω.....δημοσιεύτηκε 23/12/2009.

Αλλά 27/1/2009 βγήκε μία ανακοίνωση από το υπουργείο που λέει άλλα....

3392032028_94f1a0fde3_o.jpg

Σε αυτό αναφέρομαι εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην το κουράζουμε το θέμα....και μακρυγορούμε...

Την Δευτέρα που θα καταθέσω την αίτηση για το αγροτικό θα ρωτήσω την κα Παπανότη για το αν μπορούν να διοριστούν οι συνάδελφοι εντός των 10 ημερών από την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησης ή θα πρέπει να εκκενωθεί η θέση.

Καλό σκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόμο τον ξέρω.....δημοσιεύτηκε 23/12/2009.

Αλλά 27/1/2009 βγήκε μία ανακοίνωση από το υπουργείο που λέει άλλα....

3392032028_94f1a0fde3_o.jpg

Σε αυτό αναφέρομαι εγώ.

Η ανακοίνωση του υπουργείου δεν λέει όμως αν η τοποθέτηση αφορά το ΠΙ ή το νοσοκομείο. Λέει απλά τοποθέτηση... Και είναι απλά μια ανακοίνωση. Σύμφωνα με το νόμο λοιπόν που ξέρεις, τα νοσοκομεία υποχρεούνται να σας διορίσουν σε προσωρινά συστώμενες θέσεις. Σ' αυτούς που έχει έρθει ο διορισμός ή θα 'ρθει τις επόμενες ημέρες, θα λέει αναλυτικά το πώς θα διοριστούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχιλλέα η ανακοίνωση λέει πως ο νέος γιατρός θα διοριστεί μετά την οριστική αποχώρηση του παλαιού γιατρού.

Το τι λέει ο νόμος το γνωρίζω καλά.....αλλά όπως έγραψα και σε παραπάνω post πολλοί διοικητές δεν δέχονταν να τους διορίσουν γιατί απλά δεν μπορούσαν να τους πληρώσουν από δικά τους έσοδα. Γνωρίζεις φαντάζομαι τα προβλήματα πληρωμών στους συναδέλφους που διορίστηκαν τον Μάιο του 2008.....κάποιοι διορίστηκαν Αύγουστο, γιατί περίμεναν να απολυθούν οι παλιοί γιατροί.

Σε αυτούς που θα φτάσει ο διορισμός την ερχόμενη εβδομάδα ΔΕΝ λέει αναλυτικά το πως θα διοριστούν.....όπως δεν έλεγε και στις παλαιότερες αποφάσεις διορισμού (ναι μεν μπορεί να γράφει εντός 10 ημερών.....αλλά μετά την κένωση της θέσης).

Μην συνεχίζουμε να λέμε τα ίδια.....κουράζει η επανάληψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι το θέμα να λέμε τα ίδια... Όπως έχεις ξαναπεί, ο νόμος είναι νόμος. Βέβαια, την Παρασκευή δεν πήγα στο νοσοκομείο να πάρω την υπουργική απόφαση της σύμβασης του διορισμού των αγροτικών, οπότε δεν ξέρω τι λέει μέσα. Φαντάζομαι πως αν αφορά το διορισμό των νέων αγροτικών θα λέει μέσα πώς ακριβώς θα διοριστούν και αν θα πρέπει να περιμένουν. Αν μείνουμε όμως στο νόμο, νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Και στο νοσοκομείο διορίζουν βάσει νόμων και υπουργικών αποφάσεων, και όχι βάσει ανακοινώσεων. Αν έχεις πληροφορία ότι υπάρχει υπουργική απόφαση που να ξεκαθαρίζει την "καθυστέρηση" αυτή τότε οκ. Εγώ δεν έχω κάτι στα χέρια μου αυτή τη στιγμή. Το τμήμα προσωπικού στο νοσοκομείο πάντως που το ρώτησα μου είπε ότι δεν ξέρουν τίποτα γι αυτή την ανακοίνωση, και το μόνο που έχουν είναι ο νόμος... Τώρα από 'κει και πέρα βλέπουμε. Το δεδομένο είναι το εξής... ότι το υπουργείο τα 'χει κάνει μπάχαλο... Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς τόσα χρόνια όλα κυλούσαν μέλι γάλα, και ξαφνικά στος τελευταίες συμβάσεις προκύπτουν τόσο μεγάλα θέματα με αγροτικούς που γίνονται εν τέλει μπαλάκι και πληρώνουν τη νύφη...

τεσπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχεις ξαναπεί, ο νόμος είναι νόμος.
Νόμος είναι και η άμισθη εξάμηνη ειδικότητα, αλλά με ένα Δελτίο Τύπου έπαψε να ισχύει.

Φαντάζομαι πως αν αφορά το διορισμό των νέων αγροτικών θα λέει μέσα πώς ακριβώς θα διοριστούν και αν θα πρέπει να περιμένουν.
Έγραψα και σε προηγούεμνο post τι γράφει η υπουργική απόφαση τοποθέτησης....αλλά και τι ισχύει στα νοσοκομεία.

Και στο νοσοκομείο διορίζουν βάσει νόμων και υπουργικών αποφάσεων, και όχι βάσει ανακοινώσεων.
Ναι έτσι είναι, βάσει νόμου ο army κάνει την άμισθη ειδικότητα.... :rolleyes:

Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς τόσα χρόνια όλα κυλούσαν μέλι γάλα, και ξαφνικά στος τελευταίες συμβάσεις προκύπτουν τόσο μεγάλα θέματα με αγροτικούς που γίνονται εν τέλει μπαλάκι και πληρώνουν τη νύφη...
Φοβάμαι πως παρακολουθείς τις εξελήξεις το τελευταίο έτος που υπήρξαν μόνο διαδικαστικά προβλήματα.....για δες παλαιότερα να δεις άτομα που έκαναν αγροτικό 24 μήνες.....χωρίς να είχαν δηλώσει τις συγκεκριμένες θέσεις.....

Στο νοσοκομείο που θα πας ο διοικητής είναι νέος....οπότε δεν αντιμετώπισε τα προβλήματα της περσινής φουρνιάς του Μαΐου.

Καλό διορισμό λοιπόν.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχεις ξαναπεί, ο νόμος είναι νόμος.
Νόμος είναι και η άμισθη εξάμηνη ειδικότητα, αλλά με ένα Δελτίο Τύπου έπαψε να ισχύει.

Φαντάζομαι πως αν αφορά το διορισμό των νέων αγροτικών θα λέει μέσα πώς ακριβώς θα διοριστούν και αν θα πρέπει να περιμένουν.
Έγραψα και σε προηγούεμνο post τι γράφει η υπουργική απόφαση τοποθέτησης....αλλά και τι ισχύει στα νοσοκομεία.

Και στο νοσοκομείο διορίζουν βάσει νόμων και υπουργικών αποφάσεων, και όχι βάσει ανακοινώσεων.
Ναι έτσι είναι, βάσει νόμου ο army κάνει την άμισθη ειδικότητα.... :rolleyes:

Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς τόσα χρόνια όλα κυλούσαν μέλι γάλα, και ξαφνικά στος τελευταίες συμβάσεις προκύπτουν τόσο μεγάλα θέματα με αγροτικούς που γίνονται εν τέλει μπαλάκι και πληρώνουν τη νύφη...
Φοβάμαι πως παρακολουθείς τις εξελήξεις το τελευταίο έτος που υπήρξαν μόνο διαδικαστικά προβλήματα.....για δες παλαιότερα να δεις άτομα που έκαναν αγροτικό 24 μήνες.....χωρίς να είχαν δηλώσει τις συγκεκριμένες θέσεις.....

Στο νοσοκομείο που θα πας ο διοικητής είναι νέος....οπότε δεν αντιμετώπισε τα προβλήματα της περσινής φουρνιάς του Μαΐου.

Καλό διορισμό λοιπόν.....

Τάσο...

Το Μάιο του 08 διορίστηκα... Και κάνω ήδη αγροτικό... Δεν περιμένω να διοριστώ... Και πίστεψέ με, ένιωσα για τα καλά στο πετσί μου το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τους αγροτικούς γιατί κλήθηκα να εφημερεύω στο ΚΥ χωρίς ούτε μια εφημερία στο νοσοκομείο, από την 1η εβδομάδα της θητείας μου. Και είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνεται κανονικά το τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχετε αρχισει να συγκεντρωνετε τα χαρτια που χρειαζονται??ειναι αρκετο το διαστημα των 10 ημερων που εχουμε απο τοτε που θα παρουμε το διορισμο?? emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ!

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ ......ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ.

Εγω μιλησα χθες με τον κ.Αθανασουλια και ειπε πως οι διορισμοι θα υπογραφουν την επομενη εβδομαδα....Τωρα διαβαζω πως τους εστειλαν χθες...Τι να πω.... Θα δειξει... emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχετε αρχισει να συγκεντρωνετε τα χαρτια που χρειαζονται??ειναι αρκετο το διαστημα των 10 ημερων που εχουμε απο τοτε που θα παρουμε το διορισμο?? emquestion

ποια χαρτιά βρε συνάδελφε;

έχεις κάνει 5 ερωτήσεις από εχθές που ούτε 10χρονο δεν κάνει emeleos

αν μπήκες στο forum για να σπάσεις πλάκα, κάνε τη χάρη σε αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται και ασχολήσου με άλλο topic

το πτυχίο, την ταυτότητα ή την άδεια ασκήσεως θες να συγκεντρώσεις και ρωτάς τους άλλους;

Το μόνο που "αργεί" είναι το πιστοποιητικό υγείας......το οποίο "αργεί" είναι σχετικό

Άντε....καλή σου θητεία λοιπόν....και καλό μάζεμα.... ;)

ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ!

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ ......ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ.

Εγω μιλησα χθες με τον κ.Αθανασουλια και ειπε πως οι διορισμοι θα υπογραφουν την επομενη εβδομαδα....Τωρα διαβαζω πως τους εστειλαν χθες...Τι να πω.... Θα δειξει... emquestion

θα τον ενημερώσω :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πιστοποιητικο υγειας αργει νομιζω.γι αυτο ρωτουσα κυριως.αν οι αποριες μ ειναι δεκαχρονου δεν σου ζηταει κανενας να της απαντησεις.και αλλη φορα να μιλας ευγενικα οταν απαντας αλλιως να μην απαντας καθολου...α!και δεν μπηκα στο φορουμ για να σπασω πλακα οπως λες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ναι...έχεις δίκαιο....το πιστοποιητικό υγείας κάνει περίπου 2-3 μήνες... :splats:

1.

στην επαρχια ποτε θα λαβουμε τους διορισμους??

2.

και ποτε περιπου θα ξεκινησουμε την τριμηνη??

3.

ποιοι εχουν παρει ηδη τους διορισμους?

γιατι να μην κανουμε τριμηνη??δεν καταλαβα...

4.

εχετε αρχισει να συγκεντρωνετε τα χαρτια που χρειαζονται??ειναι αρκετο το διαστημα των 10 ημερων που εχουμε απο τοτε που θα παρουμε το διορισμο??
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ευχηθω καλη επιτυχια σε οσους κι οσες θα δηλωσουν τωρα αγροτικα.αντε,περιμενατε πολυ λιγο σε σχεση με τις προηγουμενες φορες να βγει η προκηρυξη.μακαρι απο δω και μπρος να ειναι τοσο γρηγοροι και για ολες τις προκηρυξεις που θα ακολουθησουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις μου ειπαν πως θα στειλουν τους διορισμους σε κανενα εικοσαημερο...

Οποτε Πασχα σπιτια μας

asia.....πέρασαν οι 20 ημέρες

τη βαλίτσα σου και ........δρόμο :P

Τρεις μερες ελειψα κι εγινε χαμος βλεπω!!!

Νεα προκηρυξη, διορισμοι καθ οδον...

Τι να πω, ευγε!!! 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις πήρα τηλ τον κ.Παναγιωτόπουλο προιστάμενο των αγροτικών και μου είπε οτι οι διορισμοί δεν εχουν σταλεί!Μου είπε οτι υπογραφηκαν την παρασκευή και τώρα είναι στο υπουργείο οικονομίας για έγκριση πιστωσης(δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό).Μου είπε οτι οταν θα τους στείλουν πισω θα σταλουν άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EEEEEEEEEEEEEE

sorryyyyyyyyyyyyy

Όταν μου απάντησαν την παρασκευή ότι εστάλησαν εννοούσε στην ΥΔΕ (ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ) για έγκριση της πίστωσης.

Οπότε.....λάθος συνεννόηση.

Ζητώ συγγνώμη κυρίως από ένα μέλος που δεν πρόλαβα να ενημερώσω και πήγε στο υπουργείο να τον παραλάβει.

Τους άλλους .........άγονους που ήξερα τους ενημέρωσα. Οπότε συγχωρούμε :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποτε μια χαρα μου τα ειπαν την Πεμπτη , πως επρεπε να σταλουν πρωτα αλλου για εγκριση , να υπογραφουν, να επιστρεψουν στο ΥΥΚΑ και επειτα να αποσταλουν.

Και ας μην ηταν ο κος Αθανασουλιας ή οπως τον λενε, μια χαρα μου τα ειπε η κυρια και πολυ ευγενικη μαλιστα...

Τασο, το "μερικοι ξερουν που να παρουν τηλ", μαλλον δεν ισχυει :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EEEEEEEEEEEEEE

sorryyyyyyyyyyyyy

Όταν μου απάντησαν την παρασκευή ότι εστάλησαν εννοούσε στην ΥΔΕ (ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ) για έγκριση της πίστωσης.

Οπότε.....λάθος συνεννόηση.

Ζητώ συγγνώμη κυρίως από ένα μέλος που δεν πρόλαβα να ενημερώσω και πήγε στο υπουργείο να τον παραλάβει.

Τους άλλους .........άγονους που ήξερα τους ενημέρωσα. Οπότε συγχωρούμε :rolleyes:

Αχχχχχ, άβυσσος η ψυχή σου,άβυσσος..... :rolleyes:

Υ.Γ. εμείς συγχωρούμε, εσύ συγχωρούσ..αι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόμο τον ξέρω.....δημοσιεύτηκε 23/12/2009.

Αλλά 27/1/2009 βγήκε μία ανακοίνωση από το υπουργείο που λέει άλλα....

3392032028_94f1a0fde3_o.jpg

Σε αυτό αναφέρομαι εγώ.

Μήπως υπάρχει κάποια νεότερη πληροφόρηση σχετικά με αυτό το θέμα? Γιατί οι απόψεις μάλλον διίστανται... Να πάρω το τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου καλύτερα για να ρωτήσω ή δε θα έχουν ιδέα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.