Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι.Σημερα επικοινωνησα με αρκετα νοσοκομεια στην Ελβετια και θεωρησα σκοπιμο να ενημερωσω οσους ενδιαφερονται.Λοιπον με αντιμετωπισαν με πολυ ευγενεια και ηταν πολυ εξυπηρετικοι.Δυστυχως ομως τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευκολα,οπως ειχα διαβασει εδω.Πρωτα-πρωτα προτιμουν αποφοιτους των δικων τους πανεπιστημιων,κατοπιν Γερμανους,Γαλλους και Ιταλους και ακολουθουν οι Ελληνες,ολα αυτα βεβαια εαν δεν εχεις καποιον γνωστο να σε συστησει,και αυτο το λεω γιατι με ρωτουσαν εαν γνωριζω καποιον να με συστησει.Εγω επειδη ενδιαφερομαι για ψυχιατρικη,ειναι καπως πιο ευκολα τα πραγματα,ο χρονος δε της ειδικευσης εκει ειναι 6 χρονια και οχι 5 και αν σου δωσουνε τελικα θεση την παιρνεις μονο με συνεντευξη δεν υπαρχουν εξετασεις.Μου ειπανε ομως οτι οι θεσεις για αυτη την ειδικοτητα εχουν κλεισει για το 2007 και οι επομενες ειναι για το Φεβρουαριο του 2008.Επειδη ομως δεν ειμαι <μοναχοφαγου>,ρωτησα και για αλλες ειδικοτητες και οι περισσοτερες θεσεις ειναι κλεισμενες και για το 2009,αλλα παντα ολο και κατι γινεται,π.χ. γνωριμιες,συστασιες και ικανοτητα να τους πεισεις οτι εισαι ο πλεον ιδανικος για να παρεις τη θεση.Αυτα παιδες,ευχομαι καλη επιτυχια σε οσους το αποφασισουν να δοκιμασουν την τυχη τους εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις, μιας και το θέμα Ελβετία δεν έχει πολυαναλυθεί στο αντίστοιχο topic. Εσύ απευθύνθηκες σε κλινική/ες του γερμανόφωνου τμήματος? σε ποιές πόλεις αν γίνεται να μας πεις?Ξέρεις μήπως αν στο γαλλόφωνο είναι πιο εύκολα? Σε έπρηξα sorry! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις, μιας και το θέμα Ελβετία δεν έχει πολυαναλυθεί στο αντίστοιχο topic. Εσύ απευθύνθηκες σε κλινική/ες του γερμανόφωνου τμήματος? σε ποιές πόλεις αν γίνεται να μας πεις?Ξέρεις μήπως αν στο γαλλόφωνο είναι πιο εύκολα? Σε έπρηξα sorry! :)

Δεν με επρηξες καθολου φιλε.Εγω μιλησα με γαλλοφωνα και Ιταλοφωνα.Τους ρωτησα ομως αν το ιδιο συμβαινει και στα Γερμανοφωνα,επειδη εχω φοβερη εφεση στις γλωσσες και ξερω οτι αν αρχισω τωρα Γερμανικα και μιλωντας ηδη 3 απταιστα σε 7-8 μηνες θα ειμαι ο.κ. γερμανικα,μου απαντησαν οτι εκει ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα,ερχονται αρκετοι απο γερμανια.Αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι αν και για αλλες ειδικοτητες ο χρονος ειδικευσης ειναι περισσοτερος απο οτι εδω.Καλο σου πασχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το ειχα ψαξει πριν κατεβω απο Ιταλια αλλα θυμαμαι πως δεν ολοκληρωσα. Απ οτι καταλαβα υπαρχουν διαφορα νοσοκομεια οπου στελνεις γραμμα στον διευθυντη τη ειδικοτ που σ ενδιαφερει και φυσικα ειναι καλο να εχεις συστασεις κλπ. Πολυ απλα,ψαχνεις διαφορα νοσοκομεια να σου δινουν χρονο ειδικοτητας αλλα στο τελος πρεπει να καταληξεις σε νοσοκομειο κατηγοριας Α που δυστυχως για το ιταλικο καντονι ειναι ελαχιστα και απ οτι θυμαμαι μονο για παθολογια γηριατρικη...αυτα ηταν πριν 3χρονια....μπορεις να μου πεις απο τα ιταλοφωνα σε ποια πηρες τηλεφωνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα αποτι μαθαινω+γω τις τελευταιες μερες.Μπορει κανεις να κανει 2 η 3 χρονια(σε ιταλοφωνο)+μετα να συνεχισει Ελλαδα?Το χει ρωτησει κανεις αυτο?Αν στειλω καποια mail στα νοσοκομεια που ενδιαφερομαι θα μου απαντησουν?Γνωριμια τι σημαινει?εγω πχ ξερω καποιον ελβετο καθηγητη στην ειδικοτητα που μενδιαφερει+οποιος εχει συνταξιοδοτηθει προσφατα.Μπορει να χρησιμευσει κατι τετοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα αποτι μαθαινω+γω τις τελευταιες μερες.Μπορει κανεις να κανει 2 η 3 χρονια(σε ιταλοφωνο)+μετα να συνεχισει Ελλαδα?Το χει ρωτησει κανεις αυτο?Αν στειλω καποια mail στα νοσοκομεια που ενδιαφερομαι θα μου απαντησουν?Γνωριμια τι σημαινει?εγω πχ ξερω καποιον ελβετο καθηγητη στην ειδικοτητα που μενδιαφερει+οποιος εχει συνταξιοδοτηθει προσφατα.Μπορει να χρησιμευσει κατι τετοιο?

Φιλε καλυ σου μερα.Δεν συνιστω το mail αλλα την τηλ επαφη.Σου δινω δυο τηλ στα Ιταλοφωνα αλλα μπορεις να βρεις και αλλα μεσω πρεσβειας.0041918116277 sign Beltraminelli και 0041918165511 σε αλλο νοσοκομειο αλλα δεν θυμαμαι ονομα.Θα παρεις μεταξυ 14.30 και 15.30 ωρα δικη μας . Περιμενουμε και δικες σου πληροφοριες .Καλο σου Πασχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup rozita επειδη σε βλεπω ενημερωμενη ξερεις ποιες ειδικοτητες ειναι διαθεσιμες στο ιταλικο καντονι?

οφθαλμολογια δινεται?αν δε ξερεις εχεις καποια διευθυνση στο ιντερνετ υποψη σου για σχετικη ενημερωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup rozita επειδη σε βλεπω ενημερωμενη ξερεις ποιες ειδικοτητες ειναι διαθεσιμες στο ιταλικο καντονι?

οφθαλμολογια δινεται?αν δε ξερεις εχεις καποια διευθυνση στο ιντερνετ υποψη σου για σχετικη ενημερωση?

Γεια σου ploutarxe.Δυστυχως για οφθαλμολογια δεν ξερω.Αν ομως παρεις σε καποιο απο τα τηλ που αναφερω θα σε κατατοπισουν πληρως γιατι και εγω οταν πηρα δεν ηξερα αν εκει δινουν ψυχιατρικη,ψαχνοντας πηρα.Να εισαι βεβαιος οτι θα σε εξυπηρετησουν με πολυ ευγενεια και ευχαριστηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ?

Τότε, το Residency Database Project της HelMSIC ίσως μπορεί να σας φανεί χρήσιμο...!

logo-rdb.gif

RESIDENCY DATABASE PROJECT

Πρόγραμμα βάσης δεδομένων για τις ιατρικές ειδικότητες.

Το Residency Database Project είναι ένα διεθνές πρόγραμμα της IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations) που συντονίζεται από την Ελλάδα (HelMSIC-Greece) και την Ισπανία (IFMSA-Spain).

Στόχος του είναι η κατασκευή μιας ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων προσβάσιμη στον Παγκόσμιο Ιστό, η οποία θα περιέχει πληροφορίες σχετικά με τις ιατρικές ειδικότητες στην Ελλάδα, στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και σε άλλες χώρες του κόσμου, τη διαδικασία λήψης ειδικότητας στις χώρες αυτές, καθώς και στοιχεία όπως οι απολαβές, το κόστος ζωής, οι προοπτικές άσκησης της ειδικότητας αυτής στη συγκεκριμένη ή άλλες χώρες, κ.α.

Με τον τρόπο αυτό ευελπιστεί να βοηθήσει όλους τους νέους ιατρούς ή φοιτητές ιατρικής που επιθυμούν να ειδικευτούν σε μια χώρα διαφορετική από αυτή που κατάγονται και δυσκολεύονται να βρουν όλα εκείνα τα στοιχεία που τους είναι απαραίτητα.

Σκοπός του προγράμματος: είναι η παροχή ενός άμεσου, εύχρηστου και συνοπτικού μέσου πληροφόρησης. Υπάρχουν επίσης και αναφορές σε σημεία από όπου ο ενδιαφερόμενος μπορεί να αντλήσει περισσότερες πληροφορίες.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εν λόγω πρόγραμμα πληκτρολογήστε www.residency-database.uni.cc

Residency Database Project

Συντονιστής προγράμματος: Δήμος Κιημέτογλου, φοιτητής Ιατρικής Α.Π.Θ.

E-mail: rdb@helmsic.gr

Ιστοσελίδα: www.residency-database.uni.cc

HelMSIC_logo.jpg

Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων και Ανταλλαγών Φοιτητών Ιατρικής - HelMSIC

Hellenic Medical Students' International Committee - HelMSIC

Γενική Γραμματεία

Διεύθυνση αλληλογραφίας:

HelMSIC - Γενική Γραμματεία,

Τ.Θ. 14235,

Τ.Κ. 11510 - Αθήνα

Τηλέφωνο: +30-2107462033

Φαξ: +30-2107462033

E-mail: eb@helmsic.gr

Ιστοσελίδα: www.helmsic.gr

Γραφείο Τοπικής Επιτροπής Αθήνας

Στον προθάλαμο του "Παπουλάκειου" Αναγνωστηρίου

Ιατρική Σχολή Αθηνών

Μικράς Ασίας 75, Γουδή

11527, Αθήνα

E-mail: athens@helmsic.gr

Ιστοσελίδα: athens.helmsic.gr

Ώρες γραφείου:

14:00 - 16:00 (κυρίως Παρασκευή 13:00 - 15:00)

Τροποποιήθηκε από helmsicarius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα αποτι μαθαινω+γω τις τελευταιες μερες.Μπορει κανεις να κανει 2 η 3 χρονια(σε ιταλοφωνο)+μετα να συνεχισει Ελλαδα?Το χει ρωτησει κανεις αυτο?Αν στειλω καποια mail στα νοσοκομεια που ενδιαφερομαι θα μου απαντησουν?Γνωριμια τι σημαινει?εγω πχ ξερω καποιον ελβετο καθηγητη στην ειδικοτητα που μενδιαφερει+οποιος εχει συνταξιοδοτηθει προσφατα.Μπορει να χρησιμευσει κατι τετοιο?

εγω οταν ειχα ενδιαφερθει ,ειχα κ εχω μια πολυ καλη φιλη ελβετιδα οπου κανει ειδικοτητα εκει που μου ειχε δωσει το ονομα διευθ.κλινικης νευρολογιας για να του στειλω γραμμα και μετα αν ενδιαφεροταν αυτος θα επικοινωνουσε μαζι μου. Για γνωριμια που ρωτας ειλικρινα δεν μου φανηκε να χρειαζεται αυτο που υπαρχει στην ελλαδα,δηλ το βισμα!!!δε λεω αν εισι γνωστος γνωστου σιγουρα θα σε προσεξουν παραπανω αλλα βασιζονται κυριως στο πανεπιστημιο που τελειωσες και γενικα αν εχεις εμπειρια. Καποια συστατ επιστολη δεν ειναι ασχημη και απ οσο ξερω τις ελεγχουν παιρνοντας δηλ τηλεφ να μαθουν αν οντως ειναι τα πραγματα οπως τα διαβαζουν. Αν εχεις καποια νεα πες μας...εγω ειδα πως δεν εχω λεφτα να παω εξω και τα παρατησα να παω αγονο αγροτικο για να τα μαζεψω. Καπου μου εφυγε και το κουραγιο με ολα αυτα εδω που τραβαμε....αν υπαρχει ελπιδα σε ιταλοφωνο καντονι πες μου ιταλε και ανεβαινω με τη μια!

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μηπως γνωριζει κανεις εαν η ειδικοτητα απο ελβετικη κλινικη αναγνωριζεται στην Ελλαδα ??

Θεωρητικα συμφωνα με την συνθηκη της Μπολονιας αναγνωριζονται οι τιτλοι σπουδων απο Ελβετια.Αυτο ισχυει στα ελληνικα δεδομενα???

Θα με βοηθουσε οποιαδηποτε εγκυρη πληροφορια.

Ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπόν διάβασα πολλά, κάποια σωστά, κάποια εντελώς άκυρα. Με έχουν ήδη δεχτεί για Παιδιατρική στο Πανεπιστημιακό της Γενεύης. Είμαι απόφοιτος Αθήνας (6 χρόνια ακριβώς). Λοιπόν, ένα-ένα όσα διάβασα...

1. Χρειάζεται μέσον --> Δεν ξέρω απο πού παίρνετε τις πληροφορίες σας, εγώ δεν ήξερα ΚΑΝΕΝΑΝ και έστειλα απλά ένα μέιλ. Πουθένά δεν είδα ή άκουσα για μέσα κλπ. Με πήραν αντί άλλων (κάποιοι απο τους οποίους ήταν Ελβετοί). Αυτά με τα βίσματα παιδιά, είναι όλα δικά μας, οι άνθρωποι εκεί δεν ασχολούνται τόσο με αυτά. Δε λέω οτι δε γίνεται, αλλά ξεκολλήστε λίγο το μυαλουδάκι σας.

2. Πώς γίνεται; --> Ζητάνε όλα σου τα χαρτιά, αναλυτική βαθμολογία (ΟΛΑ μεταφρασμένα ΕΠΙΣΗΜΑ στα Γαλλικά ή Αγγλικά) για να σου ανοίξουν φάκελλο υποψηφιότητας. Αν ο φάκελος περάσει έγκριση, τότε σε καλούν ΕΚΕΙ για συνέντευξη, η οποία έχει δύο σκέλη- πρώτα μιλάς με τη διευθύντρια της κλινικής (κυρίως ερωτήσεις κλειστού τύπου, προτυπωμένες) και μετά (κάποιες ώρες μετά) με το Board που αποτελείται απο τους διευθυντές όλων των σχετικών κλινικών ΚΑΙ την Καθηγήτρια. Κάπου εκεί αρχίζεις να ιδρώνεις, σε ρωτάνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το βιογραφικό σου. Μετά, περιμένεις.... Έρχεται η απάντηση. Η συνέντευξη είναι τύπου provocative, κοινώς σου παρουσιάζουν ΟΛΕΣ τισ δυσκολίες, σου λένε οτι δε θα σε πληρώνουν, οτι δεν παίρνουν άτομα που δεν έχουν κάνει καθόλου ειδικότητα κλπ κλπ κλπ... Επειδή οι άνθρωποι εκεί ξέρουν τι τους γίνεται ΜΗΝ πείτε ή γράψετε ψέματα. Τι εννοώ; Σας παραθέτω μεταφρασμένο ένα κομμάτι του διαλόγου απο την πρώτη συνέντευξή μου, για να καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω ΞΕΡΟΥΝ...

- Βλέπω εδώ οτι τελειώσατε ακριβώς στα 6 χρόνια.

- Μάλιστα (περίφανος).

- Συγχαρητήρια.

- Ευχαριστώ πολύ.

- Αλήθεια, τον ενάμιση χρόνο που η σχολή σας ήταν κλειστή απο τους φοιτητές, εσείς τι κάνατε?

- ?!?!?!?!

Καταλαβαίνετε λοιπόν πως οι άνθρωποι ξέρουν πολύ καλά... Επιπλέον, όχι απλά ήξερε τι είναι το αγροτικό, αλλά ήξερε και την Ελληνική λέξη και μου την είπε. Το δε όνομά μου, ήξερε πως κλίνεται, κι όταν με φώναξε, δεν έβαλε το τελικό σίγμα... ΟΙ άνθρωποι ΞΕΡΟΥΝ, δεν είναι όπως εδώ.

3. Λεφτά? --> Πολλά, πάρα πολλά.

4. Ναι, αλλά φτάνουν? --> Και περισσεύουν.

5. Σοβαρά μιλάς? Και για να ζω μέσα στη Γενεύη; --> Ω, ναι, ναι...

6. Είσαι σίγουρος; --> Άμα σου λέω...

7. Επίπεδο εκπαίδευσης; --> Ρώτα με σε 1-2 χρόνια. Απλά να σου πω οτι κάθε χρόνο οι εκπαιδευτές αξιολογούνται επίσημα απο όλους τους άλλους και η αξιολόγηση αυτή ΒΓΑΙΝΕΙ σε επίσημους καταλόγους, και στο ιντερνετ. Έτσι μπορείς να τσεκάρεις την αξιολόγηση της καθηγήτριάς σου ή του διευθυντή σου πριν αποφασίσεις ΄πού θα στείλεις αίτηση.

8. Εξετάσεις; --> Αξιολόγηση στο τέλος κάθε χρόνου. Αν έχεις βασικό ελάττωμα, σε ειδοποιούν ένα μήνα πριν και σου αναθέτουν έναν tutor για να σε βοηθήσει. Αν και πάλι δεν τα καταφέρεις (έλεος όμως...) και δεν περάσεις την αξιολόγηση του Σεπτέμβρη, ΔΕΝ ανανεώνεται η σύμβασή σου, κοινώς, ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ. κανονικότατα, δεν κολώνουν μία. Εξετάσεις ειδικότητας, γραπτά και προφορικά (σε άλλο νοσοκομείο με άλλους εξεταστές και ασθενείς) στο τέλος. Με αυτά τα αποτελέσματα και τα πιστοποιητικά ανά έτος, σου αναγνωρίζεται η ειδικότητα.

9. Μπορώ να δουλέψω εκεί μετά; --> ΔΕΝ ξέρω.

10. Απο γλώσσα; --> Αγγλικά και την επικρατούσα του καντονίου σου. Για Γενεύη, Αγγλικά Γαλλικά σε υψηλότατο επίπεδο (επάρκεια).

Έχει άλλους Έλληνες ειδικευόμενους? Ασφαλώς. Πολλούς.

Τώρα να παίζει ρόλο οτι είμαι λευκός και γαλανός; Δεν ξέρω, μπορεί. Μου φαίνεται γελοίο όμως σε μια χώρα που έχει όλες τις φυλές και που νομιμοποίησε (όχι ανοχή όπως στην Ολανδία, αλλά νόμιμη καλλιέργεια για προσωπική χρήση) τη μαριχουάνα αμέσως μετά το Βέλγιο και που έχει ήδη νομοθεσία κανονικότατη για την ευθανασία (πότε γίνεται και πότε όχι). Παιδιά, είναι μπροστά οι άνθρωποι, δεν είναι σαν εμάς. Ρατσισμό σε συνάντησα πουθενά, μάλιστα το γεγονός οτι είμαι γιατρός μέτρησε ακόμα και στα εστιατόρια και στα φαρμακεία, και στο ξενοδοχείο και παντού. Τώρα, πώς πραγματικά θα είναι ρωτήστε με αργότερα.

Αν άξιζε τον κόπο, ρωτήστε με σε 1-2 χρόνια.

Α! Ωράριο, αυστηρά (!!!) 50ωρο την εβδομάδα (μέσο τριμηνιαίο). ΔΕΝ διαλέγεις ούτε τις εφημερίες σου, ΟΥΤΕ τις άδειές σου, ΟΥΤΕ τις διακοπές σου. ΟΜΩΣ, τα ΠΑΝΤΑ γίνονται εκεί για να είσαι καλά, να παράγεις, να μαθαίνεις και να αξίζεις τα λεφτά που παίρνεις (κοινώς έχει αλλοιφές για τα πόδια στις τουαλέτες των γιατρών). Η κοινωνική αποδοχή δε του γιατρού, είναι αυτή της παλιάς Αθήνας. Κοινώς, σεβασμός και χαμόγελα απο όλους. Φιλόξενοι, χαμογελαστοί κλπ. Όσοι λέτε πως είναι βαρετά και κοιμούνται απο τις 8 και τέτοια, προφανώς δεν έχετε πάει ποτέ. Ναι, δεν είναι Αθήνα (δεν είπα αυτό) αλλά δεν είναι ένας τάφος μέσα στον οποίο μπαίνεις. Κλίμα... γάμησέ τα, εδώ ναι, πάω πάσο. Σκατά με φράουλες, ειδικά για εμάς.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Κοινώς, προσωπική επαφή και επιμονή. Μην τους φοβάστε, ξέρουν καλά πόσο καλοί είμαστε. Αν δεν είστε όμως, μην το δοκιμάσετε, θα χάσετε το χρόνο σας, ακόμα κι αν σας πάρουν, θα σας απολύσουν (ξέρω κι ένα τέτοιο περιστατικό με ψεύτικο βιογραφικό, ούτε το χρόνο ειδικότητας (1 έτος) του αναγνώρισαν (δεν πέρασε την αξιολόγηση), ούτε ανανέωσαν τη σύμβασή του).

Προσεκτικά λοιπόν, και καλή τύχη.

Α!!! Κι ένα τελευταίο... το πτυχίο μου... 7,1 παιδιά... μη φανταστείτε....

Αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα, διότι κάθε χρόνο παίρνετε πιστοποιητικό FMH. Τώρα, προσοχή, πρέπει να έχτε έμμισθη θέση και να συμμετέχετε κανονικά στο πρόγραμμα εφημεριών. Επιπλέον να σας πω οτι αν δε θέλετε να ζοριστείτε μην πάτε. Το πρόγραμμα ξεκινάει στις 8 με μάθημα (!!! ναι, με απουσίες και καρνέ και βιβλιαράκι δικό του που πρέπει να διαβάζετε κλπ) και το απόγευμα έχει πάλι μάθημα, ΚΑΘΕ μέρα. Είστε ένα είδος φοιτητή με ευθύνες.

Χαιρετώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχάς thank you!! για τις πολύτιμες πληροφορίες...

θέλω μόνο να ρωτήσω αυτά ισχύουν για όλες τις ειδικότητες??

ή προσβάσιμες και από ξένους καλή ώρα τους έλληνες είναι μόνο κάποιες ειδικότητες?

με τις χειρουργικές ειδικότητες τι γίνεται??

επάρκεια χρειάζεται και στις δύο γλώσσες??

ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα να παίζει ρόλο οτι είμαι λευκός και γαλανός; Δεν ξέρω, μπορεί. Μου φαίνεται γελοίο όμως σε μια χώρα που έχει όλες τις φυλές και που νομιμοποίησε (όχι ανοχή όπως στην Ολανδία, αλλά νόμιμη καλλιέργεια για προσωπική χρήση) τη μαριχουάνα αμέσως μετά το Βέλγιο και που έχει ήδη νομοθεσία κανονικότατη για την ευθανασία (πότε γίνεται και πότε όχι). Παιδιά, είναι μπροστά οι άνθρωποι, δεν είναι σαν εμάς. Ρατσισμό σε συνάντησα πουθενά, μάλιστα το γεγονός οτι είμαι γιατρός μέτρησε ακόμα και στα εστιατόρια και στα φαρμακεία, και στο ξενοδοχείο και παντού. Τώρα, πώς πραγματικά θα είναι ρωτήστε με αργότερα.

Επειδή έχω δικούς μου εκεί, στο γαλλόφωνο, μόνιμα από τη δεκαετία του '70 και στο επάγγελμα, ένα μπορώ να πω: ο ρατσισμός τους είναι μεγάλος, βαθύς και με προεκτάσεις που εμείς απλά δεν αντιλαμβανόμαστε. Μπροστά δεν τους είδα σε τπτ όταν πήγα εγώ. Φοβικούς με τα πάντα τους είδα: ελέγχουν με direct ερωτήσεις ακόμα και ποιοι είναι οι φιλοξενούμενοι του γείτονα για να μπορούν να κοιμηθούν το βράδυ! Είναι νοοτροπία επαρχιωτών+λίγο ολοκληρωτικοί στην καθημερινότητά τους. Με όλα τους τα θετικά, ας μην τους χαλάμε και τα λίγα ελαττώματα που έχουν :)

Συγχαρητήρια και καλή δύναμη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

σου λενε οτι δε σε πληρώνουνε και σε πληρώνουνε τελικά? Γιατί άκουσα από γνωστούς που το έψαξαν ότι δε θα πληρωνόντουσαν και τα παράτησαν...

Τροποποιήθηκε από dri
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ξέρει κανείς αν μετά την ειδικότητα στην Ελβετία μπορείς να παραμείνεις ως γιατρός....?? γιατί είδα στο database το εξής:

Requirements for international physicians to be able to work in this country after completing their specialization there:

You need to be Swiss citizen and then you can get the Swiss medical diploma after having passed the final exam. The content of the final exam can be reduced for people who already have a diploma from another country

πως παίρνει κανείς ελβετική υπηκοότητα???

Τροποποιήθηκε από lakare
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ΟΚ.....βρήκα και οτι μπορείς, αν έχεις ζήσει 12 χρόνια στην Ελβετία. Το θέμα είναι οτι μου φαίνεται εντελώς παράλογο να σε εκπαιδεύουν και μετά να σε διώχνουν. PLEASE, ας μου πει κάποιος οτι είναι ψέματα. emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερομαι να μαθω τι προοπτικες υπαρχουν για ειδικοτητα στην Ελβετια, κυριως για το ιταλικο/γαλλικο τμημα-καντονι. Οι πληροφοριες που εχω συλλεξει δεν επαρκουν να προσδιορισω το κατα ποσο ειναι προσβασιμη η χωρα σε ξενους.

Οποιος γνωριζει λεπτομερειες περι του θεματος και ενδιαφερεται, ας ανταλλαξουμε αποψεις/πληροφοριες.

εχω θεια ελβετιδα στο γερμανικο δυστυχως ατυχησες!θα πεινασεις πολυ εκει παντως να τοχεις υποψη σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
ξέρει κανείς αν μετά την ειδικότητα στην Ελβετία μπορείς να παραμείνεις ως γιατρός....?? γιατί είδα στο database το εξής:

Requirements for international physicians to be able to work in this country after completing their specialization there:

You need to be Swiss citizen and then you can get the Swiss medical diploma after having passed the final exam. The content of the final exam can be reduced for people who already have a diploma from another country

πως παίρνει κανείς ελβετική υπηκοότητα???

Δε χρειάζεσαι ελβετική υπηκοότητα για να δουλέψεις μετά την ειδικότητα. Ξέρω σίγουρα οτι οι θέσεις στο νοσοκομείο για καμια 10ετία απασχόλησης τουλάχιστον, δεν απαιτούν υπηκοότητα. Μπορείς, δηλαδή, να δουλέψεις 4-5 χρόνια ως "βοηθός" (=ειδικευόμενος) και 4-5 χρόνια ως "επιμελητής" (=έμπειρος ειδικευόμενος ή ειδικευμένος) χωρίς να είσαι υπήκοος. Αξίζει να σημειωθεί οτι μπορείς να έχεις τη θέση του "επιμελητή" χωρίς να έχεις ολοκληρώσει την ειδικότητα. Τη συνέχεια δεν τη γνωρίζω. Πάντως είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις ιατρείο, αν αυτό σκέφτεσαι.

Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Γειά σε όλους! Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα καρδιολογίας στην Ελβετία (σε ιταλόφωνη πολη). Που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφορίες σχετικά? Υπάρχει κάποιο site? Μπορώ να κάνω εκεί τα πρώτα 2 χρόνια και μετά να συνεχίσω Ελλάδα? Υπάρχει κάποιος να μου πει βήμα-βήμα τί να κάνω perfavore?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.