Jump to content

Ποιος φταίει για τις αναμονές


xalia

Recommended Posts

Και αν είμαι ανίκανος για ιατρός δεν θα με κρίνει κανείς στο GM , κανείς σας δεν είναι άξιος να κρίνει κανένα από εμάς.

Και ποιός νομίζει ότι μπορεί να τον κρίνει καλύτερα?

Οι γιαγιούλες που θα βλέπει στο Αγροτικό ή οι συγγενείς του που πίνουν στην υγεία της ΓΙΑΤΡΑΡΑΣ τους?

(Ρητορικά ερωτήματα - τις απαντήσεις τις γνωρίζει πολύ καλά)

:splaaaats:

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 189
  • Created
  • Last Reply

ειλικρινα παντως. τοση αναμονη που τρωμε αν ημουν γιαγιουλα δεν θα ηθελα να μου βαλει χερακια ελληνας γιατρος, ανεξαρτητα αν εχει τελειωσει ελλαδα η εξω κι εχει γυρισει για μια θεσουλα. μετα απο 1-2 χρονια αναμονης ξεχνας κι αυτα που ηξερες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ποιός νομίζει ότι μπορεί να τον κρίνει καλύτερα?

Το ξέρει πολύ καλά αυτός και ο οποιοσδήποτε Δικατσάς (και όχι μόνο) αν είναι πράγματι Ιατρός φίλε μου.

Κάθε βράδυ που πάει για ύπνο, όταν βρίσκεται μόνος με τον εαυτό του εκείνες τις μικρές ώρες της νύχτας ξέρει πολύ καλά αν είναι Ιατρός ή απλά όταν κάποιοι διάβαζαν αυτός διασκέδαζε.

Πολλούς μπορεί κάποιος να εξαπατήσει αλλά σε καμμιά περίπτωση τον εαυτό του ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν είμαι ανίκανος για ιατρός δεν θα με κρίνει κανείς στο GM , κανείς σας δεν είναι άξιος να κρίνει κανένα από εμάς.

Εχεις δικιο, ο μονος αρμοδιος ειναι το ΔΙΚΑΤΣΑ - ΔΟΑΤΑΠ και ολοι ειδαμε τη μεζουρα λαστιχο που χρησιμοποιησε για να σας κρινει! :lol:

αξιος αξιος αξιος ιατρος με σφραγιδα δικατσα κατακουτελα σαν παρανομα ελληνοποιηθησα προβατινα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλούς μπορεί κάποιος να εξαπατήσει αλλά σε καμμιά περίπτωση τον εαυτό του ...

εσυ πιστευεις οτι πολλοι δικατσαδες κανουν αυτο το ρεαλιτι τσεκ? εγω παλι πιστευω πως τα ματια μας βγαζουμε κι ο καθενας κοιταει την παρτη του. κανεις δεν καθεται ν'αναλωθει για την ποιοτητα των σπουδων του, μολις παρει το χαρτι ολοι κοιταμε πως να φαμε τον αλλο. εγω κρουω τον κωδωνα του κινδυνου για ολους, και τους μεσα και τους εξω. με 1-2 χρονια αναμονη ξεχναμε κι αυτα τα λιγα που μαθαμε. δεν τα βαζω με τους εξω γιατι δεν φταινε παντα αυτοι που δεν ανοιγουν ολες οι θεσεις ειδικευομενων η η εκαστοτε κυβερνηση δεν επενδυει αρκετα στην υγεια.

η δικια μας εκπαιδευση (μιλαω για αθηνα) ειναι σε πολλα σημεια εξισου αθλια με ρουμανοβουλγαριες, γι'αυτο λεω πως οι τελευταιοι που μου φταινε ειναι οι δικατσαδες για ορισμενα χαλια που βλεπω μεσα στη σχολη. που ειναι επιτελους οι εξετασεις για ειδικοτητα που μας ειχαν ταξει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλούς μπορεί κάποιος να εξαπατήσει αλλά σε καμμιά περίπτωση τον εαυτό του ...

εσυ πιστευεις οτι πολλοι δικατσαδες κανουν αυτο το ρεαλιτι τσεκ? εγω παλι πιστευω πως τα ματια μας βγαζουμε κι ο καθενας κοιταει την παρτη του. κανεις δεν καθεται ν'αναλωθει για την ποιοτητα των σπουδων του, μολις παρει το χαρτι ολοι κοιταμε πως να φαμε τον αλλο. εγω κρουω τον κωδωνα του κινδυνου για ολους, και τους μεσα και τους εξω. με 1-2 (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ 4-5) χρονια αναμονη ξεχναμε κι αυτα τα λιγα που μαθαμε. δεν τα βαζω με τους εξω γιατι δεν φταινε παντα αυτοι που δεν ανοιγουν ολες οι θεσεις ειδικευομενων η η εκαστοτε κυβερνηση δεν επενδυει αρκετα στην υγεια.

η δικια μας εκπαιδευση (μιλαω για αθηνα) ειναι σε πολλα σημεια εξισου αθλια με ρουμανοβουλγαριες, γι'αυτο λεω πως οι τελευταιοι που μου φταινε ειναι οι δικατσαδες για ορισμενα χαλια που βλεπω μεσα στη σχολη. που ειναι επιτελους οι εξετασεις για ειδικοτητα που μας ειχαν ταξει?

emclapping emclapping emarup

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΧΧΧΧΧΧ Ν ΑΓΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΈΓΡΑΨΕΣ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλούς μπορεί κάποιος να εξαπατήσει αλλά σε καμμιά περίπτωση τον εαυτό του ...

εσυ πιστευεις οτι πολλοι δικατσαδες κανουν αυτο το ρεαλιτι τσεκ? εγω παλι πιστευω πως τα ματια μας βγαζουμε κι ο καθενας κοιταει την παρτη του. κανεις δεν καθεται ν'αναλωθει για την ποιοτητα των σπουδων του, μολις παρει το χαρτι ολοι κοιταμε πως να φαμε τον αλλο. εγω κρουω τον κωδωνα του κινδυνου για ολους, και τους μεσα και τους εξω. με 1-2 (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ 4-5) χρονια αναμονη ξεχναμε κι αυτα τα λιγα που μαθαμε. δεν τα βαζω με τους εξω γιατι δεν φταινε παντα αυτοι που δεν ανοιγουν ολες οι θεσεις ειδικευομενων η η εκαστοτε κυβερνηση δεν επενδυει αρκετα στην υγεια.

η δικια μας εκπαιδευση (μιλαω για αθηνα) ειναι σε πολλα σημεια εξισου αθλια με ρουμανοβουλγαριες, γι'αυτο λεω πως οι τελευταιοι που μου φταινε ειναι οι δικατσαδες για ορισμενα χαλια που βλεπω μεσα στη σχολη. που ειναι επιτελους οι εξετασεις για ειδικοτητα που μας ειχαν ταξει?

emclapping emclapping emarup

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΧΧΧΧΧΧ Ν ΑΓΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΈΓΡΑΨΕΣ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ....

Μάθε ότι οι επαρχιακές Ιατρικές σχολές δεν υστερούν σε τίποτα από τις δύο μεγάλες!

Δουλεύουν και είναι πολύ καλύτερα οργανωμένες, ίσως λόγω ότι είναι πιο μικρές!Πιο μικρός όμως δε σημαίνει και άχρηστος!Ξέρεις η Ελλάδα έχει ξεφύγει λίγο από το "κλασικό" όλα για την Αθήνα και για την επαρχία βλέπουμε της δεκαετίας του 70!

Προφανώς κρίνεις από τις επαρχιακές σχολές της χώρας που σπούδασες που ίσως έχει μείνει στο '70!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

fotisd,

αν και με καλυψε ο proctor θα ηθελα να σημειωσω κι εγω δυο πραγματα: πρωτον πως οντως οι επαρχιακες σχολες πλεον ισως ειναι και καλυτερες απ'το εκπα και το απθ (ιδιαιτερα κρητη, πατρα), αλλα και οι υπολοιπες που εχουν καινουργια πανεπιστημιακα νοσοκομεια. δεν ξερω βεβαια τι γινεται απο καθηγητες στην περιφερεια.

οσο για το γεγονος οτι λεω δεν φταινε οι φοιτητες του εξωτερικου ειναι γιται νομιζω πως να τους κατηγορουμε ειναι σα να λεμε πως φταινε για τα δεινα της ελλαδας οι μεταναστες. το κρατος ειναι πισω απ'ολα και θεωρητικα επρεπε ηδη να ειχαν ληφθει βηματα για τη διορθωση της καταστασης. αν ειχαμε εξετασεις ειδικοτητα οι καλυτεροι, εσωτερικου κι εξωτερικου, θα μπαιναν και οι ασθενεις μας θα ειχαν την καλυτερη δυνατη περιθαλψη. αναμονες θα υπηρχαν παντα αλλα τουλαχιστον θα περιμεναν αυτοι που για να μην περασαν σημαινει οτι εχουν και καλυτερα πραγματα να κανουν απ'το να διαβαζουν.

γνωμη μου τα παραπανω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα αν μου υπολογίζεις την Λάρισα για ιατρική σχολή με εγκαταστάσεις και όλα να είναι σούπερ ντουπερ δεν θα συμφωνήσω ούτε με τον προκτορ ούτε μ εσένα .

Εκεί που σπούδαζα εγώ είχε 3 κτηριακά συγκροτήματα (5οροφα και με υπόγεια μιλάμε για ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα τεραστία ) για εργαστήρια και παραδόσεις ,1 κεντρικό αμφιθέατρο 2000 ατόμων και μια 17 οροφή κλινική (εδώ ήταν οι χειρουργικές κλινικές και όλες οι άλλες πλην των παθολογικών ) η παθολογικές μας κλινικές ήταν σε χωριστά κτήρια αυτόνομα δηλαδή σε άλλο κτήριο του 3ου έτους αλλού του 4ου και αλλού του 5ου καθώς και τα λοιμώδη σε ξεχωριστή κλινική και το μάθημα της ακτινολογίας αν θυμάμαι καλά και η ψυχιατρική κλινική .

Τώρα αν το πανεπιστήμιο Λάρισας που το ξερώ καλά μ ένα 3 όροφο οίκημα το οποίο είναι δωρεά ενός παλαιού ιατρού της περιοχής το συγκρίνεις με όσα είπα παραπάνω δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.

Μ αρέσει όντως η δουλειά που κάνει η Κρήτη δείχνει καλά δήγματα σωστής ιατρικής εκπαίδευσης και υγιούς προσωπικού .

Αθηνά και Θεσσαλονίκη πρέπει να έχουν μαζευτεί όλα τα λαμογια , που είχαν μπαμπά η μαμά καθηγητή και σπούδασαν στις χώρες που εσείς κατηγορείται εδώ κατά κόρον και τώρα ετοιμάζονται να πάρουν την θέση του μπαμπά ή της μαμάς αντίστοιχα.

Τώρα για Πάτρα και Γιάννενα δεν ακούω και πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθηνά και Θεσσαλονίκη πρέπει να έχουν μαζευτεί όλα τα λαμογια , που είχαν μπαμπά η μαμά καθηγητή και σπούδασαν στις χώρες που εσείς κατηγορείται εδώ κατά κόρον και τώρα ετοιμάζονται να πάρουν την θέση του μπαμπά ή της μαμάς αντίστοιχα.

@FoTiSMD

Kανείς λογικός δεν κατηγορεί τις χώρες αυτές.

'Οπως έχει τονίσει και ο χρήστης USmeds στην κλινική του υπάρχουν Ιατροί (Σέρβος και Βούλγαρος) από αυτά τα Πανεπιστήμια.

Όλοι κατηγορούμε όμως την πλειοψηφία των παιδιών που σπούδασαν σ' αυτές τις χώρες καθότι δεν υπήρχε κανένα φίλτρο.

Είναι γνωστά πράγματα και χάνεις την αξιοπιστία σου αν τα αμφισβητείς ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπα Φωτακο.Παρτο αλλιως.Παρτο αλλιως, λεμε, γιατι βρηκες ασχημα! Εισαι σιγουρα Λαρισαιος και μαλιστα γιατρος, βρε παλικαρε? Και η θεια μου η Κοντυλω, απο το Χαλαμπρεζι ξερει οτι , εκτος απο το 3ωροφο κτίριο στην Ταχυδρομείου (πρωην κλινικη Κατσιγρα) , υπαρχει 5ωροφο κτιριο (το περιφημο κτιριο Ριζουλη), στη συμβολή των οδών Τσιμισκή και Υψηλάντου, στον Αγ.Κωνσταντίνο, λίγο πριν την έξοδο στην Ηρωων Πολυτεχνειου, στο οποιο βρίσκονται το Ερευνητικο Εργαστηριο Παθολογιας, το εργαστηριο Φαρμακολογιας, το εργαστηριο Βιοχημειας, το εργαστηριο Φυσιολογιας, το εργαστηριο Επιδημιολογιας και Υγιεινης, το εργαστηριο Ιατρικης Φυσικης, το εργαστηριο Ιατρικης Πληροφορικης, οπου εκπαιδευονται τοσο οι προπτυχιακοι φοιτητες, οσο και οι μεταπτυχιακοι.Για τις εκπαιδευτικες αναγκες των κλινικων μαθηματων , υπαρχουν οι πολλαπλες Αιθουσες Σεμιναριων σε καθε κλινικη/εργαστηριο του ΠΠΓΝΛ, διευκολύνοντας έτσι την άμεση, παρακλίνια εκπαίδευση των επιδοξων ιατρων! Όπως βλεπεις Φωτη, υποδομες μαλλον (sic) υπαρχουν, ιδιως για το μικρό αριθμό φοιτητων που εισαγονται (40 , οταν φοιτουσα εγω).Πολυ θα ηθελα να μαθω ποσοι φοιτητες απολαμβανατε τις υποδομες που περιεγραψες , ειδικα την αναλογια φοιτητων ανα μικροσκοπιο στα προκλινικα μαθηματα καθως και την αναλογια φοιτητων ανα ασθενη? Α, επισης, και ποσοι καθηγητες αναλαμβαναν οι ιδιοι (και οχι οι βοηθοι τους, οι μεταπτυχιακοι , οι υποψηφιοι διδακτορες, οι παλιοι ειδικευομενοι) να σας εκπαιδευσουν στα κλινικα μαθηματα?

Παρεμπιπτόντως, πολύ <<δαγκωνιαρα>> αυτη η σχολη της Κρητης. Καλο θα ήταν να βελτιωθεις στην ορθογραφία (φιλικη συμβουλη), γιατί μπορεί να δημιουργηθει σοβαρο προβλημα στην καθημερινη ασκηση της ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, πολύ <<δαγκωνιαρα>> αυτη η σχολη της Κρητης. Καλο θα ήταν να βελτιωθεις στην ορθογραφία (φιλικη συμβουλη), γιατί μπορεί να δημιουργηθει σοβαρο προβλημα στην καθημερινη ασκηση της ιατρικής.

emgoalemgoalemgoal

Δε δαγκώνουμε ρε! Μην τον ακούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FotisD,

η Πατρα, Λαρισα, Αλεξανδρουπολη εχουν πλεον συγχρονα πανεπιστημιακα νοσοκομεια. Ιδιαιτερα αυτο της Αλεξανδρουπολης που το ειδα με τα ματια μου είναι ενα μεγαθηριο, οταν επανδρθωθει και οργανωθει πληρως θα ειναι πραγματικο κοσμημα για την Θρακη.

Εγω το ειπα και το ξαναλεω. Εχω δει- μεγαλυτερους μου- παιδια απο μεταγραφη ακομα κι απο "υποπτες" χωρες και ηταν μια χαρα οπως εχω δει και παιδια που μπηκαν με πανελλαδικες και μετα καναν κοιλια. Δε μου φταινε οι εξω, μου φταιει το κρατος που δεν κανει τιποτα το αξιολογο για να βελτιωσει την κατασταση μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περ σεμπρε ναι το ξέχασα αυτό το κτήριο που είπες , αλλά και αυτό ακόμα δεν αλλάζει τα πενιχρά κτηριακά μέσα που έχει η σχολή της Λάρισας.

Εδώ πριν μερικές μέρες στην ημερίδα του Γιάννουκα για τον 1 χρόνο λειτουργίας της αγγειοχειρουργικής κλινικής ο ίδιος ο Στάθακης δήλωνε τα πενιχρά μέσα της σχολής και μάλιστα είπε χαρακτηριστικά πως όταν ο ίδιος έφευγε από Αθηνά για να έρθει Λάρισα του λέγανε όλοι οι συνάδελφοι του από Αθηνά που πας ρε εκεί κάτω?!!!!!!

Και τώρα μεταξύ μας σαν Λαρισαίος και σαν γιατρός ακούς καλά σχόλια για το ΠΠΓΝΛ ή για το ΓΝΛ?

Για την Κρήτη δεν κατάλαβα το ειρωνικό σου σχόλιο?

Ναι η σχολή ιατρικής της Κρήτης έχει δώσει καλά δείγματα στην παροχή υπηρεσιών και γνώσεων στους φοιτητές της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φωτη, τα ελεγαν αυτα στο Σταθακη οι Αθηναιοι, οταν ανοιξε η σχολη.Ξερεις πότε άνοιξε η σχολή? Το 1990, εχει κλεισει αισιως τα 17 χρόνια.Για ρωτησε τους , τωρα , αν εκανε καλά ο Σταθακης.Τα ιδια ελεγαν για Γιαννενα, Κρητη , Πατρα, οταν ξεκινησαν οι σχολες στις πολεις αυτες.Και η Αλεξανδρουπολη εχει πολυ καλες προοπτικες, αρκει να τη στηριξουν.Μεχρι να φτιαχτει το ΠΠΓΝ Αλεξ/πολης , το ΠΠΓΝΛ εθεωρειτο καλυτερο νοσοκομειο των Βαλκανιων (ωχ!) και απο τα καλυτερα στην Ευρωπη.

Μεταξυ μας (δε μας διαβαζει κανενας εδω μεσα, μην ανησυχεις!), ανοιξε, σε παρακαλω, μια μερα την <<Ελευθερια>> και δες ποσα ευχαριστηρια υπαρχουν για το ενα νοσοκομειο και ποσα για το αλλο .Με αναγκαζεις να κανω αυτην τη συγκριση , ενω στο ΓΝΛ υπαρχουν ορισμενοι γιατροι που εκτιμω, και πολυ περισσοτερο, οταν δεν ειναι δυνατον να συγκριθουν 2 διαφορετικα πραγματα.Το ενα ειναι 2οβαθμιο νοσοκομειο, το αλλο 3οβαθμιο και δεχεται περιστατικα απο Θεσσαλια, Πιερια, Κοζανη, Φθιωτιδα.

Οσον αφορα τα πενιχρα μεσα,στα οποια αναφερθηκε ο Σταθακης, να σου πω το εξης: Δεν ειχε περισσοτερα μεσα πραγματι η σχολη, οταν ξεκινησε , σε σχεση με τις υπολοιπες σχολες της περιφερειας, αλλα ουτε και λιγοτερα.Ο Σταθακης συνταξιοδοτειται σε λιγοτερο απο 1 χρονο και προκειμενου να συμμετασχει στα κοινα, οπως φημολογειται, εξωραϊζει το βιογραφικο του , υποστηριζοντας οτι η σχολη εφτασε σ΄αυτο το επιπεδο με πενιχρα μεσα (και καλα κανει, πιστευω, γιατι προσεφερε πολλα στη Σχολη!)

Οσον αφορα το δαγκωνιαρα Κρητη, εχει να κανει με το <<δηγμα>> που εγραψες πιο πανω. Ωστοσο, με χαροποιησε το γεγονος πως σε επομενο ποστ σου και, χωρις να εχεις αντιληφθει το λογοπαιγνιο που εκανα, το ξαναγραψες σωστα.Συμφωνω με την αποψη για το επιπεδο της σχολης του Ηρακλειου.

Δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε, απλα, οπως υπερασπιζεσαι τη σχολη σου (θεμιτο), δικαιουμαι να το κανω κι εγω (αν και δε μου απαντησες για τις αναλογιες φοιτητων που σε παρακαλεσα να γνωστοποιησεις.Το προβλημα ειναι οτι δυσκολευεσαι να καταλαβεις οτι για 40 ατομα ειναι περισσοτερο απο ιδανικες οι υποδομες.Θυμησου τα φροντιστηρια με τι αριθμο ατομων δουλευαν.Ηταν τυχαιο?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.