Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ


vlachos doc

Recommended Posts

Τι σχέση έχουν τα μη κρατικά πανεπιστήμια που ΘΑ γίνουν ΑΝ γίνουν με όσα παιδιά σπουδάζουν Ιατρική στα Βαλκάνια; Ντεν σε πιάνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Last Reply

Ολοι μου οι γνωστοι που σπουδασαν στις χωρες αυτες-ρουμανια κ βουλγαρια συγκεκριμενα, παραδεχονται πως ολα ηταν διαπραγματευσιμα.

Ο κοσμος ειναι γεματος αδικιες γενικοτερα.Απανταω εδω μονο και μονο γιατι ειναι κατι τοσο γνωστο που ειναι γελοιο να το αμφισβητουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αντέχω όταν βλέπω απόψεις όπως η από πάνω:

Δηλαδή είναι αναξιόπιστοι όλοι οι συνάδελφοι από Ρουμανία-Βουλγαρία που τα έχω συζητήσει; Πόσο καλή μπορεί να είναι τόση αναξιοπιστία από τόσο καλά καταρτισμένους ιατρούς;

Έλα ρε Minus, όπως λέει και η Βίκη, είναι απλά γελοίο να αμφισβητούμε αυτά που ξέρει μέχρι και η τελευταία γιαγιά στο τελευταίο κατσάβραχο της Ελλάδας.

Εγώ αντίθετα χαίρομαι με απόψεις όπως του μέλους Nautilus. Πώς θα ξεχωρίσει ο καλός όταν περιτριγυρίζεται από ασχετοσύνη; Αν την καλύψει; Αν την αρνηθεί; Ή αν την ξεμπροστιάσει; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να έχεις λερωμένη τη φωλίτσα σου (όχι εσύ, γενικώς) για να καλύπτεις πασίγνωστα πράγματα, ενώ αντίθετα τίποτα να φοβηθείς αν λες "ε ναι λοιπόν, οι Έλληνες πληρώνανε μέχρι και το φύλακα για να μπουν στο ανατομείο στο Βουκουρέστι για να μελετήσουν πάνω στο πτώμα". Και ερωτώ εγώ με τις αναξιόπιστες πηγές: Λαδώνανε ή όχι μέχρι και φύλακα του Ανατομείου για να μελετήσουν; Σπουδάσατε ή όχι σε πάμφτωχες χώρες, με ανθρώπους που έβλεπαν κόσμημα και το λιγουρεύονταν; Έπεφτε ή όχι από τους περισσότερους από σας πού και πού το παραδάκι; Σαφώς και υπήρχαν καλοί, σαφώς και υπήρχαν φωτεινές εξαιρέσεις και καλά μυαλά. Αλλά συνηθιζόταν από τους Έλληνες φοιτητές (γιατί οι Ρουμάνοι είναι αστέρια στις ιατρικές τους σχολές- λάθος;) να τα σκάνε, ναι ή ου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σχέση έχουν τα μη κρατικά πανεπιστήμια που ΘΑ γίνουν ΑΝ γίνουν με όσα παιδιά σπουδάζουν Ιατρική στα Βαλκάνια; Ντεν σε πιάνει!

Αυτοί που παραπονιούνται τώρα για τους εισακτέους από Βαλκάνια λένε ότι εμείς φτύσαμε αίμα στις πανελλήνιες ενώ αυτοί πέρασαν με τα χρήματά τους και διεκδικούν τα ίδια με μας αλλά έχουν κάνει πιο χαλαρή προσπάθεια, ξέρουν λιγότερα κλπ. Λοιπόν, αν ιδρυθούν ιδιωτικά, μη κρατικά πανεπιστήμια όπως το επιθυμεί η ΝΔ αλλά και ο Γιώργος Παπανδρέου, δεν θα έχουμε πάλι το ίδιο φαινόμενο, κάποιοι να φτύνουν αίμα για να περνάνε στα δημόσια πανεπιστήμια ενώ στα ιδιωτικά άλλοι θα διευκολύνονται λόγω χρημάτων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω -ειλικρινα- εκτιμησα την ειλικρινεια και περισσοτερο το φιλοτιμο των παιδιων που γνωρισα και που σπουδασαν εκει που οταν συνηδειτοποιησαν ποσο ειχα εγω κουραστει ντραπηκαν και παραδεχτηκαν πως εκει και στραβα να παει το "πραγμα" το "ισιωνουν".Λεπτομερειες δεν ρωτησα γιατι δεν με ενδιαφερουν.Αλλα και ο κοινος νους οδηγει σε αυτο το συμπερασμα αφου ολοι-μα ολοι τελειωνουν στα χρονια τους.

Μιλαμε για χιλιοειπωμενα και πολυ γνωστα πραγματα.

Απλως η αδικια και η ελλειψη αξιοκρατιας δεν παιζεται-εδω και αλλου δυστυχως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί που παραπονιούνται τώρα για τους εισακτέους από Βαλκάνια λένε ότι εμείς φτύσαμε αίμα στις πανελλήνιες ενώ αυτοί πέρασαν με τα χρήματά τους και διεκδικούν τα ίδια με μας αλλά έχουν κάνει πιο χαλαρή προσπάθεια, ξέρουν λιγότερα κλπ. Λοιπόν, αν ιδρυθούν ιδιωτικά, μη κρατικά πανεπιστήμια όπως το επιθυμεί η ΝΔ αλλά και ο Γιώργος Παπανδρέου, δεν θα έχουμε πάλι το ίδιο φαινόμενο, κάποιοι να φτύνουν αίμα για να περνάνε στα δημόσια πανεπιστήμια ενώ στα ιδιωτικά άλλοι θα διευκολύνονται λόγω χρημάτων;

Ναι, το ίδιο φαινόμενο θα έχουμε. Να σκοτώνεται κάποιος να περάσει Πανελλήνιες και ο άλλος να γίνεται το ίδιο πράγμα πληρώνοντας. Όμως αυτό τι σχέση έχει με το αν θα φωνάζουμε ή όχι για κάποιους κακούς αποφοίτους εξωτερικού; Εσύ αναφέρεσαι σε μια μελλοντική κατάσταση, για την οποία στην τελική ήδη υπάρχουν διαμαρτυρίες, αλλά είναι πάντα μελλοντική και άρα δεν μπορεί να συγκριθεί με κάτι που ήδη υπάρχει εδώ και χρόνια, δηλ. την εισροή από Βαλκάνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατσε ρε συ ποτε συγκαλυψαμε εμεις αυτα που γινονται εκει που σπουδαζουμε; Αυτο μαλλον ειναι δικη σας τακτικη.Αν διαβασετε δικα μου post εχω αναφερθει ουκ ολιγες φορες σε φαινομενα διαπλοκης,χρηματισμου και αδιαφοριας συμφοιτητων μας.Να μη μιλησουμε για το ποσες φορες εχω γραψει οτι διαφωνω με συλλογους-φαντασματα,με το να μην μπαινουν εξετασεις για ειδικοτητα και με το να μην υπαρχει μια προτεραιοτητα σε αποφοιτους ελληνικων ιατρικων σχολων(ειχα γραψει για ενα ποσοστο 70-30 παλιοτερα).

Τα κακως κειμενα πολυ πριν το τωρινο τσουναμι μισους εναντιον μας τα ειχα καταγραψει εδω.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν γινονται και εδω διαφορα.Προσωπικα παντως τα ξερω πολυ καλα καθοτι εκ των εσω.

Επισης πως γινεται και ολοι που ξαφνικα εκαναν ενα account τις τελευταιες μερες να επικαλουνται εναν γνωστο,εναν συγγενη κοκ. Το κλασσικο και χιλιοειπωμενο επιχειρημα "μου ειπε ενας που ηταν εκει"....

Οσον αφορα το αν πληρωσαμε φυλακα ανατομειου προσωπικα δεν χρειαστηκε γιατι στο δικο μας ανατομειο υπηρχαν αρκετα πτωματα πολυ καλα dissected και καταρτισμενοι βοηθοι και καθηγητες παντα προθυμοι να μας βοηθησουν και να μας εξηγησουν.Οποιος ηθελε και αγαπουσε το αντικειμενο των σπουδων του ηταν παρων στο μαθημα του και κερδιζε.Οποιος δεν ενδιαφεροταν ηταν απων.Οπως και εδω.Τοσο απλα.Επισης στην ιστολογια αντιστοιχουσε ενα μικροσκοπιο και μια κασετινα slides σε καθε φοιτητη και σε groups των 10 φοιτητων και παρουσια καθηγητη και βοηθου.Στην Αθηνα απ'οτι ξερω επαιζε ενα πτωμα για 20 παιδια και ενα μικροσκοπιο ανα 20 και γινοταν μαχη ποιος θα πρωτοδει...Εποχη Σκλαβουνου!Και δεν φταινε γι'αυτο οι φοιτητες αλλα η ιατρικη σχολη που δεν φροντιζει για τα δικα της κακα κειμενα και για τη σωστη απορροφηση κονδυλιων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά δεν απευθύνθηκα σε σένα, αλλά σε όσους παραπάνω το παίζουν τρέλα και λένε αναξιόπιστες τις πηγές.

Και ναι, ούτε στην Αθήνα είναι αγγελικά πλασμένα τα πράγματα. Απλά είναι λίγο διαφορετικά τα μεγέθη της διαφθοράς (επειδή εκεί είναι φτωχότερα πρώην κομμουνιστικά καθεστώτα-τόσο απλά), αλλά διαφθορά υπάρχει κι εδώ. Εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επι του φανταστικου θα μιλαμε αγαπητε μιχαλοπουλος?

πραγματι εχεις δικιο για τα ιδιωτικά...και εγω πιστευω οτι θα παιρνουν πτυχία οι λεφτάδες

αυτό όμως δε γινεται τώρα?παιδια μεγαλογιατρών και λεφτάδων πανε και σπουδαζουν στις ανατολικές χώρες.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΦΟΡΙΣΜΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΚΑΚΟΙ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΑ 2500 ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΑΞΙΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αντέχω όταν βλέπω απόψεις όπως η από πάνω:

Δηλαδή είναι αναξιόπιστοι όλοι οι συνάδελφοι από Ρουμανία-Βουλγαρία που τα έχω συζητήσει; Πόσο καλή μπορεί να είναι τόση αναξιοπιστία από τόσο καλά καταρτισμένους ιατρούς;

Έλα ρε Minus, όπως λέει και η Βίκη, είναι απλά γελοίο να αμφισβητούμε αυτά που ξέρει μέχρι και η τελευταία γιαγιά στο τελευταίο κατσάβραχο της Ελλάδας.

Εγώ αντίθετα χαίρομαι με απόψεις όπως του μέλους Nautilus. Πώς θα ξεχωρίσει ο καλός όταν περιτριγυρίζεται από ασχετοσύνη; Αν την καλύψει; Αν την αρνηθεί; Ή αν την ξεμπροστιάσει; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να έχεις λερωμένη τη φωλίτσα σου (όχι εσύ, γενικώς) για να καλύπτεις πασίγνωστα πράγματα, ενώ αντίθετα τίποτα να φοβηθείς αν λες "ε ναι λοιπόν, οι Έλληνες πληρώνανε μέχρι και το φύλακα για να μπουν στο ανατομείο στο Βουκουρέστι για να μελετήσουν πάνω στο πτώμα". Και ερωτώ εγώ με τις αναξιόπιστες πηγές: Λαδώνανε ή όχι μέχρι και φύλακα του Ανατομείου για να μελετήσουν; Σπουδάσατε ή όχι σε πάμφτωχες χώρες, με ανθρώπους που έβλεπαν κόσμημα και το λιγουρεύονταν; Έπεφτε ή όχι από τους περισσότερους από σας πού και πού το παραδάκι; Σαφώς και υπήρχαν καλοί, σαφώς και υπήρχαν φωτεινές εξαιρέσεις και καλά μυαλά. Αλλά συνηθιζόταν από τους Έλληνες φοιτητές (γιατί οι Ρουμάνοι είναι αστέρια στις ιατρικές τους σχολές- λάθος;) να τα σκάνε, ναι ή ου;

Και εγω δεν αντεχω να βλεπω αποψεις που ορισμενοι κανουν την τριχα τριχια!!Δεν προσπαθω να καλυψω τιποτα απλα απαντησα σε post που αναφεροταν στην πολη οπου σπουδασα και θεωρω οτι ηταν ανακριβες.Εσυ εισαι σιγουρος οτι ολοι οι Ρουμανοι-Βουλγαροι ειναι αστερια στις ιατρικες τους σχολες????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επι του φανταστικου θα μιλαμε αγαπητε μιχαλοπουλος?

πραγματι εχεις δικιο για τα ιδιωτικά...και εγω πιστευω οτι θα παιρνουν πτυχία οι λεφτάδες

αυτό όμως δε γινεται τώρα?παιδια μεγαλογιατρών και λεφτάδων πανε και σπουδαζουν στις ανατολικές χώρες.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΦΟΡΙΣΜΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΚΑΚΟΙ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΑ 2500 ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΑΞΙΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ!

Καλά, συμφωνώ ότι τα 2500 πολλαπλής είναι κουφό μέτρο. Μαθαίνονται πολύ εύκολα τα multiple.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπούδασες Βουλγαρία και θες να μας πείς ότι δεν ισχύει ? Εγώ Σόφια που εχω φιλαράκι αυτά κάνουν ...

Σε ποιά πόλη σπούδασες ? Στάρα Ζαγόρα που δεν ανάγνωρίζεται πλέον απ' τις κομπίνες που κάνατε εκεί (γενικά ως Έλληνες μιλάω) ?

Ή Φιλιππούπολη (αλλιώς Plovdiv) στην οποία κάνατε Εσωτερικές Μεταγραφές οι περισσότεροι και αφού "σκάγατε" 3-4 χιλιάρικα Ευρώ σας έδιναν μια Βεβαίωση ότι περάσατε Μαθήματα που δεν περάσατε ποτέ και συνεχίζατε στην πόλη που είσασταν ?

Άστα Δικατσακο τα έχουμε μάθει καθότι δηστυχώς για εσάς υπάρχουν και ευσυνείδητοι Έλληνες που σπούδασαν εκεί. Τα "ακούμπησαν" αλλά τουλάχιστον το λένε ...

Κάπου 3 χιλιαρικα κοστίζει η χρονιά (τα μαθήματα για να προχωρήσεις στην επόμενη) στην Βουλγάρια για όσους δεν το ξέρουν αλλά εξαρτάται και από την πόλη ...

Ρε φιλαράκο Doc-gr μιας και τα λες τόσο καλά , και σου τα έπιανε χαρτί και καλαμάρι δεν μας λες πως γίνεται το κόλπο στην Ελλάδα μετά τον μεγάλο άθλο (δεν το λέω ειρωνικά αυτό ) των πανελλαδικών που πέρασες ?

Αλλά βεβαία πετάμε λάσπη εκεί που πρέπει να καλύψουμε τα δικά μας σκατα .

Θες να σου πω τι έμαθα κι εγώ για ελληνικές σχολές?

Πως φοιτήτριες πουλανε το κορμί τους για ένα μάθημα? Για τα σος θέματα ? για τα οικοπεδακια που αλλάζουν χέρια? Για χρηματισμούς? Για τα κομματόσκυλα? Για το ότι μετά το δεύτερο έτος σε κάθε ελληνική σχολή το 60% των φοιτητών ιατρικής είναι παιδία καθηγητών σας η παιδία κάποιων που απλά πήγανε σε μια Βουλγαρία η ρουμάνια η Ιταλία κανανε όμορφα κι ωραία την μεταγραφή τους και τελειώνουν τα ελληνικά πανεπιστήμια τούβλα μεν αλλά με άριστα δε ως γόνοι (νομίζεις πως από όσους αρθρογραφούμε εδώ μέσα είναι κάνεις από δαύτους? ) ? για τις προσωπικές γνωριμίες και τα τσατσιλικια με καθηγητές? Για τα αμφιθέατρα που οι καθηγητές σας πάνω από την έδρα ανακοινώνουν πόσο κάνει το μάθημα τους ? για τον άλλο που μου έλεγε πως θα κάνει θρομβολυση με ηπαρίνη γιατί έτσι του έπιανε πως κάνουν στις κλινικές? Για τον διευθυντή πανεπιστημιακής κλινικής που σε ασθενή με συμπτώματα κατά την εισαγωγή του πυρετό , ίκτερο , άλγος στο δεξιό υποχόνδριο και με την γνωμάτευση από την MRI να μιλά για λίθους στην χοληδόχο κύστη και απόφραξη του χοληδόχου πόρου , να απαντά σε δίκια μου ερώτηση τι πιστεύετε κύριε καθηγητά έχει ο ασθενής ??????? ΜΑΛΛΟΝ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άσε λοιπόν την λάσπη και τα κατηγορώ είναι ότι ποιο εύκολο μπορείς να κάνεις κοίτα ΕΣΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΧΥ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειπα ρε βλαχε οτι σεβομε το οτι περασες τις πανελλαδικες αλλα αυτο και μονο αυτο δεν σε κανει εσενα ικανο να γινεις γιατρος και οποιος δεν περασε δεν κανει.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειπα ρε βλαχε οτι σεβομε το οτι περασες τις πανελλαδικες αλλα αυτο και μονο αυτο δεν σε κανει εσενα ικανο να γινεις γιατρος και οποιος δεν περασε δεν κανει.....

δεν ειπα εγω κατι τετοιο

μαλλον δε διαβασες καλά τα posts μου.

εγω μιλαω για πλειοψηφίες και οχι για μεμονωμένες περιπτώσεις.ΔΕ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΟΛΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θες να σου πω τι έμαθα κι εγώ για ελληνικές σχολές?

Πως φοιτήτριες πουλανε το κορμί τους για ένα μάθημα? Για τα σος θέματα ? για τα οικοπεδακια που αλλάζουν χέρια? Για χρηματισμούς? Για τα κομματόσκυλα? Για το ότι μετά το δεύτερο έτος σε κάθε ελληνική σχολή το 60% των φοιτητών ιατρικής είναι παιδία καθηγητών σας η παιδία κάποιων που απλά πήγανε σε μια Βουλγαρία η ρουμάνια η Ιταλία κανανε όμορφα κι ωραία την μεταγραφή τους και τελειώνουν τα ελληνικά πανεπιστήμια τούβλα μεν αλλά με άριστα δε ως γόνοι (νομίζεις πως από όσους αρθρογραφούμε εδώ μέσα είναι κάνεις από δαύτους? ) ? για τις προσωπικές γνωριμίες και τα τσατσιλικια με καθηγητές? Για τα αμφιθέατρα που οι καθηγητές σας πάνω από την έδρα ανακοινώνουν πόσο κάνει το μάθημα τους ? .

κλπ

Τα παραπάνω σχόλια ακούγονται υπερβολικά αλλά τα έχω ακούσει και από παιδιά που πέρασαν με πανελλήνιες σε ελληνικές ιατρικές. Ίσως αληθεύουν σε μικρότερο, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό, πάντως μία φορά δεν είναι και ψέμματα.

Εντωμεταξύ, στις ιατρικές της ελληνικής επαρχίας έχουν απαξία για την Ιατρική αθήνας , λέγεται ότι περνούν οι φοιτητές τα μαθήματα αρκετά πιο εύκολα στην Αθήνα, ότι μετά πάνε να κάνουν αγροτικό και δεν ξέρουν την τύφλα τους, ότι το επίπεδο σε κάτι μαθήματα κοντεύει να πέσει σε ΤΕΙ ιατρικής και πολλά άλλα.

Τέλος, το αν θα γίνει κάποιος καλός γιατρός είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων, και οι ανάξιοι, είτε προέρχονται από πανελλήνιες είτε από Δικατσά θα τα βρουν σκούρα σε πολλές περιπτώσεις. Όπως και αυτοί που αξίζουν θα το βρουν μπροστά τους , παρά τον σκληρό ανταγωνισμό ο οποίος είναι δεδομένος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλπ

Εντωμεταξύ, στις ιατρικές της ελληνικής επαρχίας έχουν απαξία για την Ιατρική αθήνας , λέγεται ότι περνούν οι φοιτητές τα μαθήματα αρκετά πιο εύκολα στην Αθήνα, ότι μετά πάνε να κάνουν αγροτικό και δεν ξέρουν την τύφλα τους, ότι το επίπεδο σε κάτι μαθήματα κοντεύει να πέσει σε ΤΕΙ ιατρικής και πολλά άλλα.

καλα δουλευόμαστε?σε λιγο θα μας πεις και καφενειο...

σου συνιστω να μην κανεις πολυ παρέα με δικατσαδες..

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

το διαβασμα στην ιατρική της Αθήνας σε γονατίζει (και φυσικά δεν υπαρχει μαθημα με 60 ΣΟΣ οπως στη δικια σου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mixalopoulosdoc εισαι σωστος ρε φιλε αυτο λεω κι εγω εχω αδικο?

Κοίτα, σίγουρα πολλά λέγονται (και ισχύουν) για χρηματισμό στις ιατρικές ανατολικών χωρών, απλά δεν πρέπει εμείς των ελληνικών σχολών εισαχθέντες με πανελλήνιες να ''βλογάμε τα γένια μας'' ούτε να πλάθουμε μύθους για να ξεχνάμε τα χάλια μας. Έχω ακούσει φοιτητές επαρχιακών ιατρικών να λένε ''τα δικά μας πτυχία αξίζουν 5 φορές αυτά της ιατρικής αθήνας "

Vlachos doc, δυστυχώς αυτά τα σχόλια για την ιατρική Αθήνας δεν τα έβγαλα εγώ , ούτε τα άκουσα από ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ- τα έχω ακούσει από άλλους φοιτητές επαρχιακών πόλεων ( δυστυχώς αρκετούς).

, εισαχθέντες με πανελλήνιες .

Κοίτα, μαθήματα που περνιούνται με 60 sos είναι πολύ λίγα οπότε δεν θα κολλήσω σε αυτό, πάντως όλοι θεωρούν την ιατρική αθήνας την πιο εύκολη σε σχέση με τις άλλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vlachos doc, δυστυχώς αυτά τα σχόλια για την ιατρική Αθήνας δεν τα έβγαλα εγώ , ούτε τα άκουσα από ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ- τα έχω ακούσει από άλλους φοιτητές επαρχιακών πόλεων ( δυστυχώς αρκετούς).

, εισαχθέντες με πανελλήνιες .

Κοίτα, μαθήματα που περνιούνται με 60 sos είναι πολύ λίγα οπότε δεν θα κολλήσω σε αυτό, πάντως όλοι θεωρούν την ιατρική αθήνας την πιο εύκολη σε σχέση με τις άλλες.

ρωτα λοιπον καποιον απο όλους αυτους που χωρις να εχουν σχεση με την ιατρική Αθήνας την κρίνουν και πες μου ποιο ή ποια απο τα 49 υποχρεωτικά μαθήματα θεωρούν πια τόσο ευκολο.

περιμένω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρωτα λοιπον καποιον απο όλους αυτους που χωρις να εχουν σχεση με την ιατρική Αθήνας την κρίνουν και πες μου ποιο ή ποια απο τα 49 υποχρεωτικά μαθήματα θεωρούν πια τόσο ευκολο.

περιμένω...

΄

Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μεγαλη διαφορα για τα παιδια που εχουν περασει με πανελληνιες ειναι πως εχουν μαθει να προσπαθουν, να διαβαζουν και να κοπιαζουν. Ειναι λιγες οι περιπτωσεις παιδιων που περασαν με πανελληνιες και βγηκαν απο το Πανεπιστημιο με ελαχιστες γνωσεις ακομη και αν υπαρχει μια σχετικη χαλαροτητα κατα τη διαρκεια των σπουδων που εγω τη θεωρω κατακριτεα.

Το θεμα ειναι ομως οτι η πλειοψηφια οσων ερχονται απο τα Βαλκανια ειναι οχι μονο ασχετοι αλλα οι περισσοτεροι που εχω δει στο αγροτικο ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!! Γιατι οχι απλα εξασκουν μια ιατρικη που δεν υπαρχει σε βιβλια (ιωση-ερυθρομυκινη και οτι αλλο τους κατεβει) αλλα δεν καταλαβαινουν ποτε δεν ξερουν και ποτε πρπει να σταματησουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄

Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Δεν υπάρχει μάθημα με 60 sos στην Ιατρική Αθήνας, αν μιλάμε για 60 ερωτήσεις sos. Αν μιλάμε για 60 θέματα, του τύπου το πρώτο να είναι οι βαλβιδοπάθειες, το δεύτερο η στεφανιαία νόσος, το τρίτο η αγωγή της υπερτροφικής μυοκαρδιοπάθειας........ το 60στό οι φυσιολογικές πιέσεις των κοιλοτήτων της καρδιάς κ.ο.κ., τότε ναι, μπορεί και να μετρήσεις 60 ανά μάθημα. Ευκολότερα μαθήματα σαφώς και υπάρχουν, όπως σε κάθε Σχολή, αλλά προσωπικά κάτω από 3 μέρες δεν αφιέρωσα ποτέ για μάθημα επιλογής και κάτω από 20 για κανονικό, με αποκορύφωμα την Παθολογία του 6ου έτους ή την Θεραπευτική του 5ου (εποχή Μαυρικάκη για τους γνωρίζοντες το ιερό μπουλντογκ της Ιατρικής) που χρειάζονταν από ένα γεμάτο δίμηνο, αν ήθελες να διαβάσεις όπως πρέπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως φοιτήτριες πουλανε το κορμί τους για ένα μάθημα?

Ούτε ο Φώσκολος τέτοιο δράμα...αντί να λέτε και ένα δόξα τω θεώ που σας έδωσαν τις ερωτήσεις, κάθεστε και συνεχίζετε να λέτε ένα σωρό τρίχες για τα ελληνικά πανεπιστήμια...τέλος πάντων άξιοι της μοίρας μας είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.