Jump to content

τι θέλουν τελικά οι γιατροι?


ira_82

Recommended Posts

αφού λοιπόν πιάσαμε το θέμα γιατροί με γιατρούς και καταλήξαμε πως μάλλον δύσκολα...εγώ ρωτάω το άλλο αληθεύει πως εκτός απο εμφάνιση τελικά οι γιατροί θέλουν και νύφη με προίκα όπως λέει ο δικός μου γιατρός..?(βέβαια το χω καταλάβει δεν το λέει ξεκαθαρα λέει απλά ότι οι γιατροί αξίζουν μια καλή τύχη...αλλά ξέρω ότι το θέλει να έχει λεφτά αυτή που θα έχει σχέση!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Last Reply

Νταξ, μην το πάρεις σκοινί κορδόνι, είναι ένα ακόμη + ,αλλά ο κανόνας λέει οτι τα χρήματα δεν είναι αρκετά για να κάνουν τους ανθρώπους ευτυχισμένους.

Αν ρωτάς εμένα μεταξύ των 2 θα σου απαντούσα εμφάνιση, γιατί απλούστατα ασχολούμαι με επενδύσεις :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ, μην το πάρεις σκοινί κορδόνι, είναι ένα ακόμη + ,αλλά ο κανόνας λέει οτι τα χρήματα δεν είναι αρκετά για να κάνουν τους ανθρώπους ευτυχισμένους.

Αν ρωτάς εμένα μεταξύ των 2 θα σου απαντούσα εμφάνιση, γιατί απλούστατα ασχολούμαι με επενδύσεις :P

τώρα να ρωτήσω και τι είδους επενδύσεις???!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω ότι "οι γιατροί" θέλουν κάτι συγκεκριμένο, καθώς εξαρτάται από το χαρακτήρα του καθενός το τι θέλει από τη/το σύντροφό του, και όχι από την επαγγελματική του ιδιότητα.

Να σε ρωτήσω κάτι Ήρα? Γιατί θαυμάζεις τόσο πολύ τους γιατρούς?

Κατ' εμέ πάντως, όσον αφορά μια προσωπική -και δη ερωτική!- σχέση, υπερισχύει σ'έναν άνθρωπο το σύνολο (η προσωπικότητα του δηλ.) και όχι η επαγγελματική του ιδιότητα ("ο γιατρός")... Αν ήμουν ασθενής, το αντίθετο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω ότι "οι γιατροί" θέλουν κάτι συγκεκριμένο, καθώς εξαρτάται από το χαρακτήρα του καθενός το τι θέλει από τη/το σύντροφό του, και όχι από την επαγγελματική του ιδιότητα.

Να σε ρωτήσω κάτι Ήρα? Γιατί θαυμάζεις τόσο πολύ τους γιατρούς?

Κατ' εμέ πάντως, όσον αφορά μια προσωπική -και δη ερωτική!- σχέση, υπερισχύει σ'έναν άνθρωπο το σύνολο (η προσωπικότητα του δηλ.) και όχι η επαγγελματική του ιδιότητα ("ο γιατρός")... Αν ήμουν ασθενής, το αντίθετο!

δεν ξέρω ίσως γιατί εγώ δεν θα είχα ποτέ την υπομονή να διαβάζω τόσο πολύ και να κάνω τόσες θυσίες χωρίες κι όλας με τα τόσα προβλήματα και την ανεργία του επαγγέλματος σήμερα να μου εγγυόταν κανείς αν θα πετύχω θέλει κότσια αυτό μη τρελαθούμε...πώς να μην τους θαυμάζω??!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπετε πώς το ωραίο φύλο και μάλιστα οι πιο αξιόλογοί τους εκπρόσωποι θαυμάζει και αναγνωρίζει αυτό που η κοινωνία,το Κράτος,οι καθηγητές αρνούνται?

Είναι τόσο σαφής,τόσο εξόφθαλμη η υπεροχή των παιδιών που πέρασαν με πανελλήνιες,τέτοιο το ηθικό τους ανάστημα που δημιουργεί γνήσια ερωτική έλξη στις πλέον ωραίες και πλούσιες κοπέλες με την πλέον αξιόλογη μόρφωση.

Να πώς η αναγνώριση έρχεται παρά τις απόπειρες εξίσωσης,παρά τις πιέσεις,τους συμβιβασμούς και την ανεκτικότητα στα πρόσωπα που δυσφημίζουν τον κλάδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη,η απορία σου είναι αν οι γιατροί τις θέλουν πλούσιες και ωραίες;

Γιατί,οι άλλοι πώς τις θέλουν;

φτωχές και άσχημες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι θέλουν οι υπόλοιποι, αυτό που θέλω εγώ πάντως είναι πολύ απλό: Θέλω να έχει το κάτι... emblush

Και μη μου πεις να το προσδιορίσω, δε γίνεται... emconfused

Βέβαια αν σκεφτόμασταν και σε αυτό το τομέα ορθολογιστικά, ένας γιατρός θέλει ό,τι και οι υπόλοιποι άντρες... Όμορφη, με παιδεία, πλούσια κλπ κλπ... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη,η απορία σου είναι αν οι γιατροί τις θέλουν πλούσιες και ωραίες;

Γιατί,οι άλλοι πώς τις θέλουν;

φτωχές και άσχημες;

Καλόοοοοο!

δεν ξέρω ίσως γιατί εγώ δεν θα είχα ποτέ την υπομονή να διαβάζω τόσο πολύ και να κάνω τόσες θυσίες χωρίες κι όλας με τα τόσα προβλήματα και την ανεργία του επαγγέλματος σήμερα να μου εγγυόταν κανείς αν θα πετύχω θέλει κότσια αυτό μη τρελαθούμε...πώς να μην τους θαυμάζω??!!

Αγαπητή Ήρα, κανένα άντρα μη τον θεωρείς τόσο Θεό!Δεν το καταλαβαίνω , γιατί είσαι τόσο αγχωμένη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη,η απορία σου είναι αν οι γιατροί τις θέλουν πλούσιες και ωραίες;

Γιατί,οι άλλοι πώς τις θέλουν;

φτωχές και άσχημες;

emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

........και κακομούτσουνες, δύσμορφες, στραβοκάνες, ανέραστες, ανοργασμικιές δηλ. τα πολλά κακά της μοίρας.

Έτσι ώστε να μείνουν σε εμάς οι υπόλοιπες (ουχ μη βαράτε emtroutemsplats )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπετε πώς το ωραίο φύλο και μάλιστα οι πιο αξιόλογοί τους εκπρόσωποι θαυμάζει και αναγνωρίζει αυτό που η κοινωνία,το Κράτος,οι καθηγητές αρνούνται?

Είναι τόσο σαφής,τόσο εξόφθαλμη η υπεροχή των παιδιών που πέρασαν με πανελλήνιες,τέτοιο το ηθικό τους ανάστημα που δημιουργεί γνήσια ερωτική έλξη στις πλέον ωραίες και πλούσιες κοπέλες με την πλέον αξιόλογη μόρφωση.

Να πώς η αναγνώριση έρχεται παρά τις απόπειρες εξίσωσης,παρά τις πιέσεις,τους συμβιβασμούς και την ανεκτικότητα στα πρόσωπα που δυσφημίζουν τον κλάδο.

Χωρις να θελω να στρεψω αλλου τη συζητηση (αλλα μια και το εκανες ηδη) η κοπελα δεν μιλησε συγκεκριμενα για γιατρους αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων επιτυχοντες των πανελληνιων εξετασεων... ενα αυτο, δευτερο, δε νομιζω οτι οι γυναικες συγκινουνται απο ηθικα αναστηματα και προφανεις υπεροχες αλλα απο βλεψεις για προσβαση στα (ταχα) γεματα πορτοφολια τους και το κοινωνικο prestige που τους δινει το επαγγελμα αυτο (οντας λειτουργημα και αρετη αφου μπορουν να σωσουν ζωες και να ανακουφισουν τον συνανθρωπο τους). Αν σκεφτεις μαλιστα οτι για να γινει ενας γιατρος πλουσιος η ευκολοτερη οδος ειναι τα φακελακια,τοτε δε μιλαμε πια για ηθικο αναστημα... Επετρεψε μου λοιπον να αμφιβαλλω για την "γνησια ερωτικη ελξη" σιγουρα ο καθενας εχει τους λογους του. Ακομα κατι, δε νομιζω οτι οι γιατροι παντρευονται ολοι με πλουσιες και ομορφες κοπελες, (though they would wish, οπως και οι περισσοτεροι "κοινοι θνητοι") Φιλε μου, οι πανελληνιες δεν ηταν η μαχη της ζωης σου, το ξερεις καλα, οπως και ολοι μας, γιατι το τονιζεις τοσο δεν καταλαβαινω... τελοσπαντων δε θελω να ανοιξω συζητηση γιατι εχω δει και ποστς σου αλλου και ξερω καπως πως το βλεπεις το θεμα και φυσικα το σεβομαι, απλα νταξει ας μη γινεται τοσο τεραστιος διαχωρισμος ακομα και σε τετοια συζητηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μου, οι πανελληνιες δεν ηταν η μαχη της ζωης σου, το ξερεις καλα, οπως και ολοι μας, γιατι το τονιζεις τοσο δεν καταλαβαινω.

ήταν ομως μια μαχη επι ισοις οροις, στην οποια καταγραφτηκε η υπεροχη ορισμενων, ενδεικτικη της ιδιοσυστασιας τους.

γιατι να το κανουμε γαργαρα δεν καταλαβαινω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι σκόπιμα παρερμηνεύονται όσα η ira82 γράφει.Η ίδια βεβαιώνει οτι από οικονομικής πλευράς η επιλογή του φίλου της αγροτικού γιατρού δεν είναι η καλύτερη,αυτό όμως ουδόλως την απασχολεί καθόσον το εισόδημα του συντρόφου της δεν πρέπει να παίζει αποφασιστικότερο ρόλο κατά την γνώμη της από άλλα προσωπικά χαρακτηριστικά όπως το σθένος,η αφοσίωση σε ένα σκοπό.

Αυτό που ουσιαστικά ρωτάει είναι αν πρέπει να εμπιστευθεί το πρόσωπο αυτό.

Οι απαντήσεις που παίρνει την απογοητεύουν καθώς διαπιστώνει οτι οι γιατροί δεν έχουν μεγάλη αυτοεκτίμηση και αναρωτιέται το γιατί εφόσον έχουν πετύχει τόσα πράγματα.Γιατί η κοινωνία τους αρνείται αυτό που δικαιούνται.

Ταυτόχρονα όσοι που αμφισβητούν την αξία των γιατρών (κρίνοντας από τον εαυτό τους) αυθαίρετα εισάγουν δικές τους σκέψεις στην ira82(τις οποίες ουδέποτε έκανε)με το αιτιολογικό οτι τις σκέψεις αυτές πραγματοποιεί η πλειονότητα των γυναικών.

Το τι πραγματικά λέει η Ηρα θέτουν σε δεύτερη μοίρα ως άνευ σημασίας και ουσίας.

Ας αφήσουμε λοιπόν την ίδια να ξεκαθαρίσει τι εννοεί και αν αποδίδει αξία στη γνώμη της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω την εντυπωση οτι παλια ,οποια οικογενεια ηθελε γαμπρο γιατρο επρεπε να του "χρυσωσουνε τον π@#$&% του" :P !!!Δηλαδη να παρει πολυ προικα!!!Τωρα μαλλον εχει απομυθοποιηθει λιγο το επαγγελμα,αν εξαιρεσεις τους γιατρους-γονους γνωστων οικογενειων,και τη θεση τους εχει παρει οποιοσδηποτε με σταθερη δουλεια,δηλ. οι δημοσιοι υπαλληλοι :blink: !Παντως δυσκολα εχει καποιος σε ιδια προτεραιοτητα το "πλουσια" και το "ωραια".Αν του γυαλισει πολυ η κοπελα,σιγα μην κοιταξει λεφτα και τετοια...Αν του την πεσει η Ντολυ Γουλανδρη,σιγα μην τον πειραξει η "ωριμη ομορφια" της :D !!!Απο κει και περα ο συνδυασμος πλουσιας και ωραιας ειναι μαλλον πιο δυσευρετος και οπωσδηποτε οχι απαραιτητα για τον χλειμιτζουρα ειδικευομενο των 1000+ ευρωπουλων μηνιαιως(για πολλους μια χαρα ειναι τα λεφτα και δε μειωνω τους ειδικευομενους,αλλα μια φιλη μου δασκαλα,μαζι με κατι ιδιαιτερα,βγαζει τα διπλασια με το μισο χρονο δουλειας ενος ειδικευομενου embaaa )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ήταν ομως μια μαχη επι ισοις οροις, στην οποια καταγραφτηκε η υπεροχη ορισμενων, ενδεικτικη της ιδιοσυστασιας τους.

γιατι να το κανουμε γαργαρα δεν καταλαβαινω

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,αισθάνομαι και εγώ υποχρεωμένη να συμφωνήσω με τη Μελίνα και να σου πω τα ακόλουθα:

1ον) Δεν ήταν μία μάχη που έγινε επί ίσοις όροις , όπως άλλωστε και καμία μάχη που δίνουν οι άνθρωποι δεν είναι.Δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι κάποιος όταν δίνει μια μάχη στη ζωή του...Μπορεί να υπάρχουν πολλά προβλήματα απο οικογενεικά ή οικονομικά έως προσωπικά και θέματα υγείας

2ον) Η υπεροχή και η αδυναμία , όπως και η επιτυχία με την αποτυχία είναι πάντα περιοδικά και εναλλασόμενα και ποτέ δεν μπορούν να αφορούν ταυτόχρονα όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου.

3ον) Η υπεροχή σίγουρα δε μπορεί να είναι χαρακτηριστικό της ιδιοστασίας κανενός.Άλλα πράγματα αφορούν την ιδιοσυστασία ενός ανθρώπου.

4ον) Κανένας άνθρωπος δε θα πρέπει να είναι ανόητος και να φτλανει στην ύβρη.Η ζωή έχει δυσάρεστες έως και δράματικές εκπλήξεις μερικές φορές , ακόμα και για αυτους που νομίζουν ότι είναι πιο σπουδαίοι από τους άλλους.

5ον) Άνθρωποι που στηρίζονται ( και αναφέρονται) μία ζωή σε μία επιτυχία του μακρινού παρελθόντος , συνήθως είναι ανασφαλείς και αισθάνονται ανεπάρκεια σε ότι κάνουν.Από φόβο μήπως αποτύχουν , τους αρέσει να αναφέρονται συνεχώς στην υποτιθέμενη υπεροχή τους ένατι των άλλων, βγάζοντας όσους μπορούν ηλίθιους.Θυμίσου ότι οι άνθρωποι που πραγματικά αξίζουν επαγγελματικά και ως προσωπικότητες( δύσκολος συνδυασμός) δεν μιλούν ποτέ για τον εαυτό τους , πόσο μάλιστα για τους άλλους.Μην το κάνεις αυτό, οι έξυπνοι άνθρωποι απλά βλέπουν τον φόβο σου.

6ον) Μην σκεφτείς ούτε μια στιγμή ότι θέλω να σε προσβάλλω.Απλά δε μπορεί σχεδόν σε κάθε θέμα να αναφέρεσαι στις πανελλήνιες

7ον) Προσπάθησε να δεις του άλλους με συμπάθεια , ακόμα και όταν δεν το αξίζουν

8ον) Να σημειώσω οτι εγώ , ναι, τις πέρασα τις πανελλήνιες και μία χαρά τα έχω πάει ως τώρα( για να μην σου μπαίνουν ιδέες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,αισθάνομαι και εγώ υποχρεωμένη να συμφωνήσω με τη Μελίνα και να σου πω τα ακόλουθα:

1ον) Δεν ήταν μία μάχη που έγινε επί ίσοις όροις , όπως άλλωστε και καμία μάχη που δίνουν οι άνθρωποι δεν είναι.Δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι κάποιος όταν δίνει μια μάχη στη ζωή του...Μπορεί να υπάρχουν πολλά προβλήματα απο οικογενεικά ή οικονομικά έως προσωπικά και θέματα υγείας

2ον) Η υπεροχή και η αδυναμία , όπως και η επιτυχία με την αποτυχία είναι πάντα περιοδικά και εναλλασόμενα και ποτέ δεν μπορούν να αφορούν ταυτόχρονα όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου.

3ον) Η υπεροχή σίγουρα δε μπορεί να είναι χαρακτηριστικό της ιδιοστασίας κανενός.Άλλα πράγματα αφορούν την ιδιοσυστασία ενός ανθρώπου.

4ον) Κανένας άνθρωπος δε θα πρέπει να είναι ανόητος και να φτλανει στην ύβρη.Η ζωή έχει δυσάρεστες έως και δράματικές εκπλήξεις μερικές φορές , ακόμα και για αυτους που νομίζουν ότι είναι πιο σπουδαίοι από τους άλλους.

5ον) Άνθρωποι που στηρίζονται ( και αναφέρονται) μία ζωή σε μία επιτυχία του μακρινού παρελθόντος , συνήθως είναι ανασφαλείς και αισθάνονται ανεπάρκεια σε ότι κάνουν.Από φόβο μήπως αποτύχουν , τους αρέσει να αναφέρονται συνεχώς στην υποτιθέμενη υπεροχή τους ένατι των άλλων, βγάζοντας όσους μπορούν ηλίθιους.Θυμίσου ότι οι άνθρωποι που πραγματικά αξίζουν επαγγελματικά και ως προσωπικότητες( δύσκολος συνδυασμός) δεν μιλούν ποτέ για τον εαυτό τους , πόσο μάλιστα για τους άλλους.Μην το κάνεις αυτό, οι έξυπνοι άνθρωποι απλά βλέπουν τον φόβο σου.

6ον) Μην σκεφτείς ούτε μια στιγμή ότι θέλω να σε προσβάλλω.Απλά δε μπορεί σχεδόν σε κάθε θέμα να αναφέρεσαι στις πανελλήνιες

7ον) Προσπάθησε να δεις του άλλους με συμπάθεια , ακόμα και όταν δεν το αξίζουν

8ον) Να σημειώσω οτι εγώ , ναι, τις πέρασα τις πανελλήνιες και μία χαρά τα έχω πάει ως τώρα( για να μην σου μπαίνουν ιδέες...)

Τα είπες όλα!

Να προσθέσω πως όποιος αποφάσισε να σπουδάσει Ιατρική θα πρέπει να ξέρει, πως το ότι πέρασε κάποτε τις πανελλήνιες και άνοιξε η πόρτα του πανεπιστημίου για εκείνον ,δε σημαίνει πως θα ανοίγουν πάντα και όλες οι υπόλοιπες πόρτες κατά τη διάρκεια της ζωής του , όχι μόνο επαγγελματικά αλλά και προσωπικά. Η ζωή και η Ιατρική είναι ένας συνεχής αγώνας επιβίωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,αισθάνομαι και εγώ υποχρεωμένη να συμφωνήσω με τη Μελίνα και να σου πω τα ακόλουθα:

1ον) Δεν ήταν μία μάχη που έγινε επί ίσοις όροις , όπως άλλωστε και καμία μάχη που δίνουν οι άνθρωποι δεν είναι.Δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι κάποιος όταν δίνει μια μάχη στη ζωή του...Μπορεί να υπάρχουν πολλά προβλήματα απο οικογενεικά ή οικονομικά έως προσωπικά και θέματα υγείας

2ον) Η υπεροχή και η αδυναμία , όπως και η επιτυχία με την αποτυχία είναι πάντα περιοδικά και εναλλασόμενα και ποτέ δεν μπορούν να αφορούν ταυτόχρονα όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου.

3ον) Η υπεροχή σίγουρα δε μπορεί να είναι χαρακτηριστικό της ιδιοστασίας κανενός.Άλλα πράγματα αφορούν την ιδιοσυστασία ενός ανθρώπου.

4ον) Κανένας άνθρωπος δε θα πρέπει να είναι ανόητος και να φτλανει στην ύβρη.Η ζωή έχει δυσάρεστες έως και δράματικές εκπλήξεις μερικές φορές , ακόμα και για αυτους που νομίζουν ότι είναι πιο σπουδαίοι από τους άλλους.

5ον) Άνθρωποι που στηρίζονται ( και αναφέρονται) μία ζωή σε μία επιτυχία του μακρινού παρελθόντος , συνήθως είναι ανασφαλείς και αισθάνονται ανεπάρκεια σε ότι κάνουν.Από φόβο μήπως αποτύχουν , τους αρέσει να αναφέρονται συνεχώς στην υποτιθέμενη υπεροχή τους ένατι των άλλων, βγάζοντας όσους μπορούν ηλίθιους.Θυμίσου ότι οι άνθρωποι που πραγματικά αξίζουν επαγγελματικά και ως προσωπικότητες( δύσκολος συνδυασμός) δεν μιλούν ποτέ για τον εαυτό τους , πόσο μάλιστα για τους άλλους.Μην το κάνεις αυτό, οι έξυπνοι άνθρωποι απλά βλέπουν τον φόβο σου.

6ον) Μην σκεφτείς ούτε μια στιγμή ότι θέλω να σε προσβάλλω.Απλά δε μπορεί σχεδόν σε κάθε θέμα να αναφέρεσαι στις πανελλήνιες

7ον) Προσπάθησε να δεις του άλλους με συμπάθεια , ακόμα και όταν δεν το αξίζουν

8ον) Να σημειώσω οτι εγώ , ναι, τις πέρασα τις πανελλήνιες και μία χαρά τα έχω πάει ως τώρα( για να μην σου μπαίνουν ιδέες...)

αν ειναι ετσι, να σταθεις ενωπιος ενωπιω εκεινου του παλιου συμμαθητη σου του 9,5 ,ο οποιος επινε καφε ενω εσυ εσπαγες στο διαβασμα και να τον ρωτησεις: "πως, ρε φίλε, εγώ και συ, ένα και το αυτό...???'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

lonestar, lilpapaki γιατί ασχολείστε με τύπους όπως ο παραπάνω συνάδελφος? Αφήστε τους ανθρώπους στον κόσμο τους. Εδώ έχουμε σοβαρά ερωτήματα που ζητούν απάντηση, όπως ''τι θέλουν στ'αλήθεια οι γιατροί'' !!! Καλά, δε σας θυμίζει το παλιό ''τι θέλουν στ΄αλήθεια οι γυναίκες'' ? Σε σοβαρά ερωτήματα όπως αυτά, πρέπει να απαντάμε σοβαρά άραγε?

emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειναι ετσι, να σταθεις ενωπιος ενωπιω εκεινου του παλιου συμμαθητη σου του 9,5 ,ο οποιος επινε καφε ενω εσυ εσπαγες στο διαβασμα και να τον ρωτησεις: "πως, ρε φίλε, εγώ και συ, ένα και το αυτό...???'

Βρε Άκη, εγώ σε συμπαθώ και σε καταλαβαίνω...Απλά αυτό που θέλω να πω είναι να μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να θυμώνει με τους άλλους για τίποτα.Καταναλώνεις πολύτιμη ενέργεια και κατά βάθος στενοχωριέσαι.Μην ανησυχειςγια αυτά που κάνουν οι άλλοι.Κοίτα να κάνεις αυτό που θέλεις σωστά και μην ανησυχείς για το αύριο: Ακόμα κι αν δεν πάρεις στη ζωή ό,τι ακριβώς σου αξίζει , να ξέρεις οτι οι άλλοι θα αναγνωρίζουν την αξία σου και τον κόπο σου( ακόμα κι αν δεν το λένε).Και όχι, ένα πτυχίο δε μας εξομοιώνει όλους ( είτε είναι Ελλάδας , είτε εξωτερικού).Οι άνθρωποι κρίνονται για την προσπάθεια που καταβάλουν και διακρίνονται σε καλούς , μέτριους και κακους , όπως και να'χει.Και είναι πολύ βαρύ να είναι κάποιος καλός σε όλα ... Πολύ βαρύ my friend...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθενας μας κρινεται συνεχως απο αυτα που κανει και θα συνεχισει να κρινεται, ιδιαιτερα οσον αφορα την επαγγελματικη μας πορεια.Αλιμονο αν μια και μονο εξεταση μπορουσε να μας κρινει και να μας καθορισει ειτε ως ατομα ειτε ως γιατρους ειτε ως οτιδηποτε για ολη μας τη ζωη, οι πανελληνιες ηταν μια απο τις δοκιμασιες,οχι η μονη,και πρεπει να ειμαστε παντα προετοιμασμενοι να αποδειξουμε οτι αξιζουμε να ειμαστε εδω που φτασαμε και μπορουμε να συνεχισουμε για ακομη καλυτερα και σημαντικοτερα πραγματα. Οποιοσδηποτε εχει φτασει στο ιδιο σημειο με μας με πιο "πλαγιους τροπους" θα κληθει να δειξει αν το αξιζε τελικα η οχι. Και σε εκεινο το σημειο κανενα μεσο δε θα ειναι αρκετα δυνατο για να καλυψει ενα ατομο και να το σωσει απο τις αδυναμιες του. Μπορει το βυσμα να σε φτασει ψηλα, αλλα το σεβασμο των συναδελφων σου τον κερδιζεις, την εμπιστοσυνη των ασθενων σου επισης, αυτα που πραγματικα μετρανε δε μπορεις να τα αποκτησεις με οποιοδηποτε αλλο τροπο παρα αν αποδειξεις οτι τα αξιζεις. Και οσα ατομα καταφεραν να ξεπερασουν μια αποτυχια στη ζωη τους (αυτη των πανελληνιων) και να γινουν σωστοι γιατροι με ολοκληρωμενες γνωσεις και ικανοτητες αξιζουν συγχαρητηρια. Οσοι περιμενουν το βυσμα τους να τους αποκαταστησει, ειτε εχουν περασει πανελληνιες,ειτε οχι, στο τελος θα παρουν αυτο που τους αξιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eγω παντως προτιμω να ειχα βυσμα και ας με ειχαν χεσμενο οι συναδελφοι :lol: !Θα τους εχεζα και γω :D !

Για να επανελθουμε ομως στο θεμα του τοπικ...Παιδια,θα πηγαινε κανεις σας εδω μεσα με την Ντολυ Γουλανδρη(μια παμπλουτη τσουρογρια ειναι και ελπιζω να μην ειναι κανας συγγενης της δω μεσα και μου την πεσει :lol: ),αν ειχε εξασφαλισμενη ειδικοτητα και ιδιοκτητη κλινικη?Και μια BUGATTI 16/4 VEYRON me 1001 ιππους και 405 χλμ/ωρα τελικη?Μονο 1.000.000 ευρωπουλα κανει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγά ρε παιδιά γιατί τόσες ενστάσεις?εγώ νομίζω έπιασα ένα θέμα που σας απασχολεί όλους σα γιατρούς!μια και δεν είμαι γιατρός και δεν θα μπορούσα να δώσω πληροφορίες για εξεταστικές και ειδικότητες, είπα να πώ και γώ για ένα θέμα που γνωρίζω πιο πολλά πράγματα να το συζητήσουμε να το αναλύσουμε, γιατί όχι?η δική μας σχολή πάντως δεν έχει ανάλογη σελίδα δυστυχώς και είπα να έρθω να βασανίσω εσάς :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.