Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Καλησπέρα! Για ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ειδικότητα στην Αθήνα, ποιά νοσοκομεία θα προτείνατε και γιατί;

Επίσης, θα προτιμούσα να αρχίσω με 1 χρόνο σε μικρότερο νοσοκομείο, αλλά εντός Αθήνας, έχετε κάποιο να προτείνετε;

Θενξ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/9/2018 at 11:41 ΠΜ, Shamrock said:

Kαλησπέρα παιδιά.Πείτε γνώμες για Καρδιολογία στα νοσοκομεία Αθήνας.Ιπποκράτειο,Ευαγγελισμός,Ερυθρός,Γεννηματάς,Ωνάσειο,στρατιωτικά,κτλ?Που είναι καλύτερα από άποψη πρακτικής εκπαίδευσης?

Τελικά βρέθηκαν σχετικές πληροφορίες;🤷🏽‍♀️

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Για Ρευματολογία στην Αθήνα που είναι καλύτερα; Σίγουρα το Λαικό αλλά έχει και την μεγαλύτερη αναμονή. Προτείνετε κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 30/12/2021 at 7:35 ΜΜ, AnastasiaL said:

Γνωρίζει κάποιος που είναι καλύτερα να δηλώσεις την ειδικοτητα Οφθαλμολογίας μεταξύ Ελπις, Ιπποκράτειο, Λαικό, Σισμανογλειο; 

Ελπίς δεν έχω ακούσει άσχημα πράγματα, δεν ξέρω αν χειρουργούν οι ειδικευόμενοι.

Ιπποκράτειο δεν θα το συνιστούσα, πολύ κακό κλίμα (έχουν παραιτηθεί πολλοί ειδικευόμενοι τα τελευταία χρόνια), δεν χειρουργούν καθόλου οι ειδικευόμενοι.

Λαικό έχω ακούσει καλά πράγματα, κάνουν (λίγα) χειρουργεία οι ειδικευόμενοι.

Σισμανόγλειο, δεν έχω ακούσει γιατί είναι μικρό τμήμα, 3 θέσεις, αυτό μπορεί να είναι καλό για χειρουργική εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
On 3/2/2022 at 1:01 ΜΜ, Lefa said:

Τελικά βρέθηκαν σχετικές πληροφορίες;🤷🏽‍♀️

Μηπως βρηκες εσυ τιποτα; εχω απορια για το Ωνασειο εγω , αν ειναι οσο καλο ακουγεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια, χρονια πολλα! Για αναισθησιολογια εντος Αττικης μου εχουν προτεινει Αττικον και Κρατικο Νικαιας, εχει καποιος/καποια γνωμη για αυτα ή για καποιο αλλο; Με ενδιαφερει ιδιαιτερα η παιδιατρικη αναισθησιολογια οποτε εχω ως προτεραιοτητα νοσοκομεια με παιδοχει κλινικες και μοναδες νεογνων...

Επισης μας ειπαν πως μπορουμε να κανουμε εφημεριες και σε αλλα νοσοκομεια περα απο αυτο στο οποιο θα διοριστουμε, αλλα υπαρχει χρονος και κουραγιο οντως γι'αυτο, μπορειτε να μας διαφωτισετε οι ηδη ειδικευομενοι; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για παθολογια (γενικό μέρος) Θριάσιο ή Μεταξά? Όσων αφορά στο επίπεδο εκπαίδευσης, κλίμα στην κλινικη και ωράριο/ εφημερίες.

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, για παιδιατρική αλλα και για παιδοψυχιατρική  στην Αθήνα , σε ποιό νοσοκομείο (μεταξύ των : Παίδων Αγία Σοφία, Αγλαία Κυριακού και Παίδων Πεντέλης  ) είναι καλύτερα ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας

Εχει κανεις ιδεα πως ειναι η ογκολογια σε Γεννηματας, Ευαγγελισμο και Ιποκκρατειο? Εχω πελαγωσει που θα βαλω τα χαρτια μου γιατι ολες οι αναμονες ειναι μεγαλες και πλασματκες, ως συνηθως, και θελω τουλαχιστον να ειναι καλο το νοσοκομειο. Ευπροσδεκτες ολες οι γνωμες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/6/2022 at 3:48 ΜΜ, madeleine12 said:

Καλησπέρα, για παιδιατρική αλλα και για παιδοψυχιατρική  στην Αθήνα , σε ποιό νοσοκομείο (μεταξύ των : Παίδων Αγία Σοφία, Αγλαία Κυριακού και Παίδων Πεντέλης  ) είναι καλύτερα ;

Παίδων Πεντέλης θα το απέφευγα υπολειτουργεί εδώ και 2 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζουμε αν είναι καλά στο Σωτηρία για Πνευμονολογία? Η εικόνα που έχω είναι ότι έχει άπειρη δουλειά και είναι υποστελεχωμένο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 13/7/2019 at 7:32 ΜΜ, Polytimi said:

Καλησπέρα παιδιά!

Για ειδικότητα Παιδιατρικής σε ποιο από τα Παίδων Αγία Σοφία και Αγλαία Κυριακού είναι καλύτερα από άποψη εκπαίδευσης;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, ειχες κάποια ενημέρωση τελικα; επειδη κ εμενα θα με ενδιέφερε η απάντηση 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/6/2022 at 9:18 ΜΜ, Καλλιρρόη said:

Γεια σας

Εχει κανεις ιδεα πως ειναι η ογκολογια σε Γεννηματας, Ευαγγελισμο και Ιποκκρατειο? Εχω πελαγωσει που θα βαλω τα χαρτια μου γιατι ολες οι αναμονες ειναι μεγαλες και πλασματκες, ως συνηθως, και θελω τουλαχιστον να ειναι καλο το νοσοκομειο. Ευπροσδεκτες ολες οι γνωμες!!

To Γεννηματας δεν δινει ογκολογια. Εχει εναν ογκολογο που κανει τακτικα ογκολογικα ιατρεια και παρακολουθει ασθενεις. Αν οι ασθενεις χρηζουν νοσηλειας νοσηλευονται στις Παθολογικες κλινικες του νοσοκομειου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/3/2022 at 6:27 ΜΜ, It's 2l8 said:

Γνωρίζει κανείς τι παίζει στο Γεννηματασ για Παθολογία?

 

 

Δεν ξερω αν σε προλαβα. Μακρια απο Γεννηματας. Αν ειναι νωρις αλλαξε λιστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της καρδιολογίας. Ποια νοσοκομεία αξίζουν από άποψη εκπαίδευσης για το γενικό μέρος (παθολογία) και το ειδικό μέρος(καρδιολογία) ;;;;;

Τροποποιήθηκε από SMOKE
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, SMOKE said:

 

Καλημέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τις συνθήκες (εφημερίες, ρεπό, κλίμα κλινικών και εκπαίδευση) για ειδικευόμενους Παθολογίας σε κάποιο από τα παρακάτω νοσοκομεία - Κατ, Σισμανόγλειο-Αμαλία, 401, Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών 
Έχω να κάνω ένα εξάμηνο πριν ξεκινήσω Ψυχιατρική.  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/7/2022 at 7:41 ΠΜ, Lydiaaa said:

Καλημέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τις συνθήκες (εφημερίες, ρεπό, κλίμα κλινικών και εκπαίδευση) για ειδικευόμενους Παθολογίας σε κάποιο από τα παρακάτω νοσοκομεία - Κατ, Σισμανόγλειο-Αμαλία, 401, Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών 
Έχω να κάνω ένα εξάμηνο πριν ξεκινήσω Ψυχιατρική.  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Ειδικευόμενος Ψυχιατρικής εδώ, όταν έκανα το εξάμηνό μου ακούγονταν θετικά σχόλια για τις παθολογικές κλινικές του ΓΟΝΚ (υπάρχει ικανός αριθμός ειδικευόμενων παθολόγων και το νοσοκομείο δεν φορτίζεται με πολλά περιστατικά - βάζουν γύρω στα 30 περιστατικά ανα εφημερία όταν άλλοι βάζουν τα διπλάσια, επίσης στην παρούσα φάση το ΓΟΝΚ δεν έχει covid τμήμα). Για το ΚΑΤ έχω θετική άποψη από γνωστά μου άτομα, ακούγεται ότι ο διευθυντής στο ΚΑΤ δεν είναι συνεννοήσιμος αλλά η κλινική είναι προστατευμένη από ορισμένες απόψεις (οι ανοιχτές εφημερίες τους κλείνουν στις 10π.χ.). Για Σισμανόγλειο, 401, και ΝΝΑ δεν έχω άποψη. Προσωπικά ίσως να απέφευγα το σισμανόγλειο γιατί τα τελευταία χρόνια πολύ συχνά μετατρέπεται σε full covid νοσοκομείο τους χειμερινούς μήνες. 
Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει επίσης και για το παθολογικό τμήμα του Δαφνίου για το απαιτούμενο 6μηνο για ψυχιάτρους (δεν εφημερεύει, και βλέπεις ουσιαστικά τις παθολογικές συνοσυρρότητες των ψυχικά πασχόντων του ΨΝΑ). 
Εγώ έκανα 6μηνο στο αγία όλγα, αλλά δεν το προτείνω. 
Γενικά είναι σημαντικό να επιλέξεις νοσοκομείο με γνώμονα τον αριθμό ειδικευομένων παθολογικών ειδικοτήτων που θα έχει κατά την διάρκεια της εκπαιδευσής σου και με γνώμονα τον αριθμό περιστατικών που καλούνται να διαχειριστούν ανά εφημερία. Είναι προτιμότερο να πας σε έναν χώρο όπου θα έχεις λίγα περιστατικά από τα οποία θα μπορείς να μάθεις να σκέφτεσαι την παθολογική διαχείριση, παρά κάπου που δεν θα προλαβαίνεις να δεις τους ασθενείς σου και απλά θα εκτελείς μηχανικά εντολές. . 
Ελπίζω να βοήθησα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
11 λεπτά πριν, Fwfw9 said:

Για ΓΧ καμία γνώμη; 

Αναμονή Χειρουργική Ειδικότητα Ανταγωνισμός Συνθήκες εργασίας

Χιλιοσυζητημένο θεμα εδω γύρω...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Γνωρίζετε νοσοκομεία που είναι καλά για την ειδικότητα της Ακτινολογίας?  Δεν με ανησυχει το που, απλα θα ηθελα γνωμες αν καποιοι εχετε κανει ηδη καποιο κομματι σε νοσοκομειο και μεινατε ευχαριστημενοι ή οχι. Θα πορτιμουσα περισσοτερο καποιο νοσοκομειο σε Θεσσαλονικη, Κρητη ή και Αθηνα αλλα και για πιο περιφερειακα δεν εχω απολυτως κανενα θεμα! Ευχαριστω!😁

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπεριζω και γω το φόρουμ μετά από καιρό...

Ειδικευόμενη Ψυχιατρικής.

Για 6μηνα Παθολογίας και Νευρολογίας έκανα στο 251 ΓΝΑ (της Αεροποριας) και τα προτείνω.

Ευχαριστημένοι είναι επίσης και φυσιατροι που έχουν κάνει 6μηνο Νευρολογίας εκεί.

Για παθολογία, υπάρχουν δύο κλινικές - παλιότερα όλοι ήθελαν να πάνε στη μία από τις δύο αλλά μαθαίνω ότι έχουν γίνει πολύ πρόσφατες αλλαγές στη διεύθυνση οπότε ρωτήστε τους ειδικευόμενους εκεί να σας πουν εντυπώσεις από την τωρινή κατάσταση.

Καλή σταδιοδρομία σε όλους τους συναδέλφους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια νοσοκομεία είναι καλύτερα για ειδικότητα Γενικής Ιατρικής στην Αθήνα?

 

Τροποποιήθηκε από Pavlos24
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.