Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

Θα σταθώ μονάχα σε δύο σημεία...

ΟΙ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΚΡΑΠΕΣ

Οι διαπροσωπικές σχέσεις που έχει το φοιτητικό ή προπαρασκευαστικό φροντιστήριο με το πανεπιστήμιο είναι απλά... προσωπικές. Υπάρχουν καθηγητές που «πείθονται» και καθηγητές που όσο κι αν χτυπάς τον κώλο σου κάτω δε μιλιούνται. Απλά εσείς πιαστήκατε στο στερεότυπο: Παλέρμο-Μαφία, Νάπολη-Καμόρρα και βγάλατε στο σύνολο τα εκεί πανεπιστήμια διαβλητά...

Η ίδια δουλειά γίνεται ακριβώς και στα ελληνικά φοιτητικά φροντιστήρια που τυχαίνει να έχουν επαφές με καθηγητές στην Ελλάδα. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι οι εξαιρέσεις-μονάδες δεν καθορίζουν τη γενική πολιτική σοβαρότητας ενός ιδρύματος. :)

Υπάρχουν πολλοί που θα ισχυριστούν ότι μπορεί να σου πουλήσουν μάθημα, αλλά ελάχιστοι που μπορούν εν τέλει να το κάνουν. Αυτό και στην Ελλάδα και στην Ιταλία και παντού. Εκτός κι αν είσαι ο γιος/θυγατέρα του Πάρταολα.

Αχεμ, και τί σχέση είχες εσύ με όλα αυτά; Τι δουλειά είχες με τους σκράπες και τα φροντιστήρια;

(έπρεπε να είχες φύγει από καιρό από κει) :mellow:

ΟΚ ΠΡΟΦΕΣΟΡ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΙ...

Λάθος! :)

Ένα καλύτερο πανεπιστήμιο δυνητικά δίνει περισσότερες ευκαιρίες στους φοιτητές τους, δεν τους κάνει καλύτερους ιατρούς. Δόξα τω Θεό η ιστορία της ιατρικής είναι γεμάτη από ιατρούς που τελείωσαν με ελάχιστα μέσα σε υπανάπτυκτες αφρικανικές χώρες και ήρθαν μετά στην ΕΕ ή στις ΗΠΑ για ειδικότητα και διέπρεψαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply
δεν εκανα καταγγελια.απλα ανεφερα ενα γεγονος.στην ιταλια τη χωρα της μαφιας δεν ειναι αγγελικα και αδιαβλητα ολα οπως θελουν να τα παρουσιαζουν μερικοι.

Να, κάτι τέτοια βλέπω και δεν κρατιέμαι.

Αν είχες δει μια ατασθαλία ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ να κάνεις μια καταγγελία. Πρώτον γιατί έχεις έννομο συμφέρον (Ελληνίδα ιατρός που μετά θα ανεχθεί όλους αυτούς τους σκράπες στην Ελλάδα) και δεύτερο γιατί είχες άμεση επαφή με το κύκλωμα και είχες απτά στοιχεία.

Γιατί δεν το έκανες δεν ξέρω... πάντως δε σου κρύβω πως με θλίβει το γεγονός ότι γέμιζε το πορτοφόλι σου ένα φροντιστήριο με παράνομες διαθέσεις (ανεξάρτητα αν τα κατάφερνε να περάσει τους σκράπες ή όχι).

Η Ιταλία σίγουρα δεν είναι αγγελική χώρα- αν εξαιρέσεις την απίστευτη ομορφιά της που μόνο η Ισπανία φτάνει- αλλά ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι και- αφοριστικά όπως την παρουσιάζεις- «η χώρα της Μαφίας».

Είμαι της γνώμης πως ο καθένας κάνει για τον εαυτό του. Αν σ'ενδιαφέρουν οι «κλεψιές» παντού γίνονται. Και στην Ελλάδα, και στην Ιταλία, και στη Γερμανία (ξέρω για διδακτορικούς φοιτητές εκεί από Ελλαδιστάν) και όπου θες. Τα κυκλώματα που λες όμως υπάρχουν και συντηρούνται εκεί που υπάρχει μια ροή φοιτητών. Αν η βαλκανική χερσόνησος ήταν κοντά στην ιβηρική να δεις που θα άκουγες για τα παρατράγουδα της Ισπανίας και όχι της Ιταλίας. Τί θα άλλαζε; Απλά θα έλεγες πως τα πουλά τα μαθήματα ξέρω γω η ΕΤΑ αντί η Μαφία. :P

Πάντως να ξέρεις τα ψέματα και οι υπερβολές πιάνουν παντού. Έχω γνωστό μου αυτή τη στιγμή στο ΜΙΤ που έγραψε μπαρούφες στο CV του και είχε συστατική από υφυπουργό που ούτε τον είχε δει χάρη στα ανώτατα διακομματικά κονέ του. Φοιτητής που αποφοίτησε με 6,3... και είναι στο ΜΙΤ! Αν τον πήραν δικό τους πρόβλημα, θα μου πεις, αλλά θέλω να σου πω πως τα ψέματα και οι αερολογίες μπορούν να είναι σε διάφορα σημεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To να γράφεις με κεφαλαία σημαίνει πως ουρλιάζεις σύμφωνα με το netiquette.

Οι κατηγορίες σου προσβάλουν όσους στην ιατρική Ιταλίας, μα δεν τιμούν ούτε εσένα γιατί ενώ ήσουν αυτόπτης μάρτυρας διάλεξες τη σιωπή.

Κρίμα... είναι γραφικό το να τροφοδοτείς φήμες, μα να μην αναλαμβάνεις ευθύνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΩΣΤΑ

δεν εκανα καταγγελια.απλα ανεφερα ενα γεγονος.στην ιταλια τη χωρα της μαφιας δεν ειναι αγγελικα και αδιαβλητα ολα οπως θελουν να τα παρουσιαζουν μερικοι.

η χωρα της μαφιας ομως lonestar,φαινομενα πολιτικης,δικαστικης,κοινωνικης διαφθορας ξεκινησε να τα καταπολεμα 15-20χρονια πριν με την δικαστικη ερευνα mani pulite(καθαρα χερια).....η χωρα μας,στυλοβάτης της διαφανειας emlmfao αρχισε μολις τωρα Ν`ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ, πως ΟΛΟΣ ο κοινωνικος της ιστος(δικαστικη αρχη,Δημοσιο και οτι εχει σχεση μ`αυτο, κ.λ.π), ειναι σαπιος!!!!Και βεβαια μην ξεχνας οτι τον τελευταιο καιρο οι πιο γνωστοι μαφιοζοι(την αποκλειστικοτητα της λεξης αυτης,οι Ιταλοι την εχασαν εδω και πολυ καιρο λογο παγκοσμιοποιησης!!)σ`ευρωπαικο επιπεδο ειναι Ελληνες ;) Και προσεξε...ειπα ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ και οχι ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ!! Μηπως τελικα η Ιταλια δεν ειναι 15/20χρονια μπροστα,σε σχεση με την Ελλαδα, μονο στον τεχνολογικο και οικονομικο τομεα αλλα και στον κοινωνικο,καθως και στην καταπολεμηση δυσαρεστων φαινομενων αυτου??? :D:D Οσον αφορα ολα τ`αλλα που αναφερεις παραπανω,επειδη ειναι οι ιδιες επαναλαμβανομενες κορωνες.......και επειδη βαριεμαι να επαναλαμβανομαι και εγω ;) θα μου επιτρεψεις emeekemeek να σου απαντησω με post δανεισμενα απο ioan,milktray και Prof.Wizard.... emardown

Υπάρχουν πολλοί που θα ισχυριστούν ότι μπορεί να σου πουλήσουν μάθημα, αλλά ελάχιστοι που μπορούν εν τέλει να το κάνουν. Αυτό και στην Ελλάδα και στην Ιταλία και παντού. Εκτός κι αν είσαι ο γιος/θυγατέρα του Πάρταολα.
;);) ........ emardown

Λογικά θα ενδιαφέρονταν και οι Ιταλικές και οι Ελληνικές αρχές, πως νομίζεις ότι μπορεί να καταπολεμηθεί η διαφθορά δηλαδή, κάνοντας καταγγελίες ανώνυμα σε fora όπως κάνεις εσύ εδώ ? Μπορώ να δεχτώ ότι επέλεξες να μην το κάνεις, αλλά όχι και το ότι έρχεσαι μετά εδώ να κάνεις λόγο για διαφθορά των Ιταλικών ΑΕΙ ... στη θέση σου θα σιωπούσα και θα ζούσα με τις ενοχές μου, δε θα ξεφώνιζα κιόλα emno

emgoalemgoalemgoal ....... emardown

Οι κατηγορίες σου προσβάλουν όσους στην ιατρική Ιταλίας, μα δεν τιμούν ούτε εσένα γιατί ενώ ήσουν αυτόπτης μάρτυρας διάλεξες τη σιωπή.

Κρίμα... είναι γραφικό το να τροφοδοτείς φήμες, μα να μην αναλαμβάνεις ευθύνες.

emgoalemrockonemrockon ...... emardown

Υ.Γ:ioan,milktray και Prof.Wizard,σας ευχαριστω πολυ για την ευγενικη παραχωρηση που μου κανατε :D:D ......Δεν φανταζομαι να μου ζητησετε πνευματικα δικαιωματα emeekemeekemeek ......αλλα και να το κανετε......ο μπαμπας εχει πολλα φραγκα ;):anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ειλικρινά. Αν είχα τοοοοοοοοοόσα φράγκα στην άκρη για να εξαγοράσω όλα τα μαθήματα, δεν θα σπούδαζα ιατρική... αλλά διοίκηση επιχειρήσεων!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μου επιτρεπετε, μια ερωτηση σε οσους σπουδαζουν / σπουδασαν στην Ιταλια.

ποιος περιπου ειναι ο μεσος ορος του βαθμου πτυχιου που βγαζουν οι Ιταλοι φοιτητες; η πλειοψηφια δηλαδη με τι βαθμο περιπου αποφοιτει;

αν θελετε,ο καθενας ας μιλησει για το δικο του πανεπιστημιο.

ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Τορίνο... ένα 25 με 30% παίρνει από 106 και πάνω... που δίνει και μόρια για τη συνέχεια. Το 70% ακολουθεί με κάτω από το 106, που δε δίνει μόρια.

Μιλάω για όλους τους πτυχιούχους, ανεξάρτητα εθνικότητας. Η μοριοδότηση αφορά την Ιταλία.

Για την Ελλάδα δε γνωρίζω τί ακριβώς ισχύει στο βαθμό του ιταλικού πτυχίου.

To μέγιστο είναι 110 και lode. To lode σημαίνει πως βγαίνεις πάνω από 110 με το μέσο όρο και την πτυχιακή εργασία.

110 lode είναι οι pieni voti assoluti που δίνει τη μέγιστη μοριοδότηση.

110 μέχρι 106 είναι οι pieni voti legali που δίνει επίσης μόρια (δεν θυμάμαι πόσα).

Kάτω από 106 niente... τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Thanx! επειδη δε γνωριζω καθολου το Ιταλικο συστημα βαθμολογησης, 110 ειναι το "αριστα" ? υπαρχει κατι αντιστοιχο με τη "βαση", το 5 δηλαδη, των ελληνικων σχολων ?

Edit: τωρα ειδα ολοκληρωμενη την απαντηση σου ioan, πριν ο firefox ειχε φορτωσει μονο τη μιση σελιδα. Thanx again.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μου επιτρεπετε, μια ερωτηση σε οσους σπουδαζουν / σπουδασαν στην Ιταλια.

ποιος περιπου ειναι ο μεσος ορος του βαθμου πτυχιου που βγαζουν οι Ιταλοι φοιτητες; η πλειοψηφια δηλαδη με τι βαθμο περιπου αποφοιτει;

αν θελετε,ο καθενας ας μιλησει για το δικο του πανεπιστημιο.

ευχαριστω.

για να ειμαι ειλικρινης,δεν μπορω να σου πω με ακριβεια ποιος ειναι ο μεσος ορος του βαθμου πτυχιου των Ιταλων στο Μιλανο οπου σπουδαζω, αλλα σε ορκωμοσίες γνωστων και φιλων οπου εχω παραβρεθει ο μεσος ορος κυμαινόταν μεταξυ 90/100 (με αριστα το 110,που ειναι το αντιστοιχο 10 στην Ελλαδα).Υπηρχαν επισης και αρκετα 110!!!Οι βαθμοι ειναι αρκετα υψηλοι,αλλα αυτο εξηγείται απο το γεγονος οτι .....1ον:στην Ιταλια υπαρχουν εξετασεις για την ειδικοτητα, που εκτος απο γραπτες ειναι και προφορικες(εδω παιζει ρολο ο βαθμος του πτυχιου).Αυτο οδηγει πολλους Ιταλους να δινουν μαθηματα 2/3φορες ωστε να παρουν μεγαλυτερο βαθμο!!!Αυτος ειναι εξαλλου και ο ενας απο τους δυο βασικους λογους(ο αλλος ειναι τα μπλοκα που υπαρχουν απο το ενα μαθημα στο αλλο) ο μεσος ορος σπουδων στην Ιταλια ειναι τα 8χρονια!!!...2ον:γιατι στην Ιταλια,για να περασεις ενα μαθημα πρεπει να εχεις 18/30(6/10 στην Ελλαδα),οποτε καταλαβαινεις πως ο μικροτερος βαθμος στο πτυχιο ειναι το αντιστοιχο 6,το οποιο μπορει να γινει 6,5/7 με το bonus που θα παρει ο φοιτητης απο την πτυχιακη του!Οσον αφορα του Ελληνες φοιτητες εδω,ο μεσος ορος ειναι επισης μεταξυ 90/100!Υπαρχουν και Ελληνες που εχουν παρει και 110!!!Πιστευω akisobgyn πως σε καλυψα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thank you too, Fegarw, πληρεστατη η απαντηση σου. :)

το συστημα εκει ευνοει τους υψηλοβαθμους, γιαυτο κ προτιμουν οι φοιτητες να καθυστερησουν το πτυχιο για να χτυπησουν βαθμο.

εδω ισχυει το ακριβως αντιθετο. ο βαθμος μετραει ελαχιστα (το περιβοητο μοριο του αγροτικου! :lol: ) ενω αντιθετα καλο ειναι να τελειωνεις νωρις για να μπεις στη λιστα.

επισης στην Ιταλια υπαρχει κ η διπλωματικη (που δεν υπαρχει εδω) ο βαθμος της οποιας προστιθεται (και δε συμψηφιζεται) στο βαθμο πτυχιου.

συνεπως, κατα τη γνωμη μου, δε μπορουν να συγκριθουν ευκολα τα 2 συστηματα. αλλωστε και στα 2 οι φοιτητες προσαρμοζονται στις εκαστοτε απαιτησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thank you too, Fegarw, πληρεστατη η απαντηση σου. :)

το συστημα εκει ευνοει τους υψηλοβαθμους, γιαυτο κ προτιμουν οι φοιτητες να καθυστερησουν το πτυχιο για να χτυπησουν βαθμο.

εδω ισχυει το ακριβως αντιθετο. ο βαθμος μετραει ελαχιστα (το περιβοητο μοριο του αγροτικου! :lol: ) ενω αντιθετα καλο ειναι να τελειωνεις νωρις για να μπεις στη λιστα.

Είναι αλήθεια πως αυτοί που παν με αξιώσεις απορρίπτουν αρκετές φορές βαθμό αν είναι κάτω από 24-26 στα 30. Επίσης να υπογραμμίσω πως η υψηλή βαθμολογία στην Ιταλία είναι και απόρροια του προφορικού συστήματος που κακά τα ψέματα... στο προφορικό ή πας διαβασμένος και περνάς καλά ή πας αδιάβαστος και κόβεσαι. Οι λίγο διαβασμένοι στο προφορικό δεν έχουν πολλές ελπίδες, εκτός αν έχουν culo*. Στο προφορικό φαίνονται πολύ οι αδυναμίες των μισοδιαβασμένων και ιδιαίτερα αν σου πάει στραβά η πρώτη ερώτηση κλάφτα Χαράλαμπε. Επίσης τα προφορικά μας σπάνια είναι πέντε-πέντε όπως στην Ελλάδα, είσαι ένας με απέναντι την εξεταστική επιτροπή που μπορεί να την απαρτίζουν παραπάνω από ένα άτομο.

*Προσωπική εμπειρία το παραπάνω, μπορεί να μη συμφωνήσουν όλοι.

επισης στην Ιταλια υπαρχει κ η διπλωματικη (που δεν υπαρχει εδω) ο βαθμος της οποιας προστιθεται (και δε συμψηφιζεται) στο βαθμο πτυχιου.

Ναι προστίθεται αλλά με συγχωρείς, είναι ένα γαμήσι παραπάνω, ιδιαίτερα αν κάνεις σοβαρή δουλειά με προοπτική να τη δημοσιεύσεις. Αν κάνεις μια τσαπατσουλιά, ανασκόπηση της βιβλιογραφίας όντως δεν είναι τίποτα. Αλλά σπάνια να πάρεις και όλους τους βαθμούς της επιτροπής σ'αυτήν την περίπτωση.

Επίσης να σημειώσω πως η βαθμολογική κλίμακα στην Ιταλία βγήκε απ'το γεγονός ότι κάποτε οι επιτροπές παραδοσιακά αριθμούσαν 3 καθηγητές στο μάθημα και 11 στην πτυχιακή διατριβή. Ο καθένας τους είχε 10 βαθμούς να δώσει εξ ου και τα 30 στο μάθημα και τα 110 στο πτυχίο. ;)

συνεπως, κατα τη γνωμη μου, δε μπορουν να συγκριθουν ευκολα τα 2 συστηματα. αλλωστε και στα 2 οι φοιτητες προσαρμοζονται στις εκαστοτε απαιτησεις.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά το θεόπνευστο Υπουργείο μας το κατάφερε κι αυτό. Έχουν βγάλει μια κλίμακα μορίων για τ'αγροτικά των εξ Ιταλίας αποφοίτων!! :)

για να ειμαι ειλικρινης,δεν μπορω να σου πω με ακριβεια ποιος ειναι ο μεσος ορος του βαθμου πτυχιου των Ιταλων στο Μιλανο οπου σπουδαζω

Ρε fegarw θα με τρελάνεις, La Sapienza ή Statale di Milano είσαι τελικά; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως τα τελευταία χρόνια, με το ζόρι 8 βαθμούς για την πτυχιακή... κι αν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αλήθεια πως αυτοί που παν με αξιώσεις απορρίπτουν αρκετές φορές βαθμό αν είναι κάτω από 24-26 στα 30. Επίσης να υπογραμμίσω πως η υψηλή βαθμολογία στην Ιταλία είναι και απόρροια του προφορικού συστήματος που κακά τα ψέματα... στο προφορικό ή πας διαβασμένος και περνάς καλά ή πας αδιάβαστος και κόβεσαι. Οι λίγο διαβασμένοι στο προφορικό δεν έχουν πολλές ελπίδες, εκτός αν έχουν culo*. Στο προφορικό φαίνονται πολύ οι αδυναμίες των μισοδιαβασμένων και ιδιαίτερα αν σου πάει στραβά η πρώτη ερώτηση κλάφτα Χαράλαμπε. Επίσης τα προφορικά μας σπάνια είναι πέντε-πέντε όπως στην Ελλάδα, είσαι ένας με απέναντι την εξεταστική επιτροπή που μπορεί να την απαρτίζουν παραπάνω από ένα άτομο.

Να συμπληρώσω μόνο ότι οι προφορικές εξετάσεις μπροστά σε επιτροπή και κοινό (!!!) και τα αποτελέσματα να ανακοινώνονται άμεσα και όχι όπως αλλού μετά από ... μήνες, κατά τη γνώμη μου είναι ένα βήμα πιο κοντά στη διαφάνεια, όλοι μπορούν να δουν την εξέταση όλων, το βαθμό ευκολίας-δυσκολίας των ερωτήσεων και της προετοιμασίας του φοιτητή. Προσωπικά δεν θεωρώ πιο δύσκολα τα προφορικά από τα γραπτά, πιστεύω ότι μερικοί είναι περισσότερο προικισμένοι για το ένα και κάποιοι για το άλλο, τα προφορικά έχουν το υπέρ της άμεσης επαφής με τον εξεταστή που μπορεί να διευκολύνει με μια διευκρίνηση, ενώ στα γραπτά μια ασαφής ερώτηση είναι χαμένη από χέρι. Από την άλλη οι εξεταστές είναι άνθρωποι που μπορεί να τους πετύχεις σε καλή ή λιγότερο καλή μέρα, ενώ στο γραπτό το μόνο που μετράει είναι η δική σου προετοιμασία και ψυχολογία. Το πιο αστείο που είδα εγώ στο Ιταλικό σύστημα ήταν οι εξετάσεις όπου απαιτούνταν πρώτα γραπτό και μετά προφορικό, όπου γινόταν το χαριτωμένο να μπορούν να σε ''κόψουν'' από ένα κακό γραπτό, αλλά να αγνοούν επιδεικτικά ένα άριστο !!! Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το μυαλό τους λειτουργούσε έτσι :mellow:

Που σπουδάζεις feggarw ??? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αλήθεια πως αυτοί που παν με αξιώσεις απορρίπτουν αρκετές φορές βαθμό αν είναι κάτω από 24-26 στα 30. Επίσης να υπογραμμίσω πως η υψηλή βαθμολογία στην Ιταλία είναι και απόρροια του προφορικού συστήματος που κακά τα ψέματα... στο προφορικό ή πας διαβασμένος και περνάς καλά ή πας αδιάβαστος και κόβεσαι. Οι λίγο διαβασμένοι στο προφορικό δεν έχουν πολλές ελπίδες, εκτός αν έχουν culo*. Στο προφορικό φαίνονται πολύ οι αδυναμίες των μισοδιαβασμένων και ιδιαίτερα αν σου πάει στραβά η πρώτη ερώτηση κλάφτα Χαράλαμπε. Επίσης τα προφορικά μας σπάνια είναι πέντε-πέντε όπως στην Ελλάδα, είσαι ένας με απέναντι την εξεταστική επιτροπή που μπορεί να την απαρτίζουν παραπάνω από ένα άτομο.

Συμφωνω απολυτα :)

Πάντως τα τελευταία χρόνια, με το ζόρι 8 βαθμούς για την πτυχιακή... κι αν...

Επισης σωστο ioan,αν και αυτο παλι εξαρταται απο την πολιτικη που εχει καθε πανεπιστημιο!! :)

Ρε fegarw θα με τρελάνεις, La Sapienza ή Statale di Milano είσαι τελικά; :blink:

Prof,εγω ειμαι Statale di Milano,το γραφω και κατω απο το avatar μου!!!! :) Μαλλον το μπερδεψες μ`αυτο που σου εγραψα σε παραπανω post και στο οποιο σου ελεγα οτι ξεχασες ν`αναφερεις και την milktray,που σπουδασε στο Sapienza ;)

Εχουμε ομως ενα κοινο.....ειμαστε απο την ιδια πολη στην Ελλαδα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα απαντησω σε οσα θυμαμαι γιατι βαριεμαι να παιρνω ενα ενα τα ποστς και να απανταω.προφεσορ ειπες "Οι διαπροσωπικές σχέσεις που έχει το φοιτητικό ή προπαρασκευαστικό φροντιστήριο με το πανεπιστήμιο είναι απλά... προσωπικές " συμφωνω και ετσι γινεται παντα οταν γινονται χαρες με η χωρις χρηματα.δε το βγαζεις ανακοινωση.φυσικα και δεν μιλιουνται ολοι οι καθηγητες οπως και δεν μιλιουνται ολοι οι ανθρωποι...καταγγελια δεν εκανα τοτε γιατι δεν ηθελα να φαω σουτ απο τη δουλεια και γιατι λιγο με ενδιεφερε και λιγο με ενδιαφερει και τωρα.δεν εχω προβλημα με ολους τους εισαγωμενους γιατρους, ειτε ερχονται απο την ιταλια,ειτε απο γερμανια ,ειτε ουγγαροτσεχοσερβορουμανοβουλγαρια, ειτε απο την antis abeba.καθε ανθρωπος προσπαθει για τον εαυτο του και εκεινος θα αποδειξει το αν και τι αξιζει.οπως δεχονται εμας σε αλλες χωρες ευρωπαϊκες και μη, ετσι και η ελλαδα πρεπει να δεχτει αλλους. η καθε χωρα θετει ορισμενα κριτηρια και κρινει αν καποιος ειναι ικανος να ασκησει την ιατρικη στη χωρα εκεινη η οχι.αν δεν κανω λαθος το μιτ ειναι ιδιωτικο και στα ιδιωτικα παιζουν και αλλα πραγματα ρολο εκτος απο το cv.ισως να ειχε γνωστο,ισως οχι.αλλα μπορει να εχεις και δικιο.δεν νομιζω να ελεγχει κανενας τα βιογραφικα ,εκτος κι αν γραψεις κατι το τοσο τρανταχτο που τους κανει εντυπωση και το ψαξουν. δεν πιστευω πως τα ψεματα πιανουν παντου.υστερα αγαπητε, οταν πληρωνεις αν οχι ολα,τα περισσοτερα τα καταφερνεις.ειτε πληρωνεις με λαδι, ειτε με δολλαρια ,ειτε με λιρεττες , ειτε με δραχμες. money talks οπως λενε και οι αμερικανοι. ιοαν, εγραψα με κεφαλαια επειδη το πισι που ειμαι τωρα κολαει καποιες φορες και μερικα πληκτρα δε λειτουργουν.γιατι να φωναξω αλλωστε;μηπως θα ακουστω περισσοτερο;δεν τροφοδοτω φημες ,λεω γεγονοτα μιας αλλης εποχης.τωρα ισως να μη γινονται αυτα... φεγγαρω,μπραβο στην ιταλια που το καταλαβε νωρις και αρχισε να το καταπολεμα.οσο για την ελλαδα,παλι καλα που το καταλαβαμε και τωρα και ας ελπισουμε πως θα αντιδρασουμε συντομα.ειμαστε λαος που κινουμαστε αργα και παντα την τελευταια στιγμη τι να γινει;!προφεσορ,δεν αγοραζονται ολα,αλλα αν γινοταν και ειχες τοσα λεφτα θα μπορουσες ανετα να πας σε αλλη χωρα και σε αλλο πανεπιστημιο.αλλα φανταζομαι αυτο που εισαι τωρα δεν το αλλαζεις με τιποτα ε;! προχθες ειπα να μη ξαναγραψω αφου η ολη συζητηση δεν θα βγαλει πουθενα.απλα χρησιμοποιησουμε καποια εκατομμυρια πιξελς και αυτο ειναι ολο.δεν μπορεσα να αντισταθω ομως και απαντησα.για να περασει και η ωρα βρε αδερφε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταγγελια δεν εκανα τοτε γιατι δεν ηθελα να φαω σουτ απο τη δουλεια και γιατι λιγο με ενδιεφερε και λιγο με ενδιαφερει και τωρα.

Μπορουσες να την κανεις αφοτου εφυγες απο την δουλεια σου!!.....αλλα ειπες οτι λιγο σε ενδιεφερε και λιγο σε ενδιαφερει και τωρα.....ωστοσο βλεπω πως εδω εισαι πρωτεργατης στις κατταγγελιες και στη δημιουργια εντυπωσεων :D παλι καλα που δεν σ`ενδιαφερει ;)

υστερα αγαπητε, οταν πληρωνεις αν οχι ολα,τα περισσοτερα τα καταφερνεις.ειτε πληρωνεις με λαδι, ειτε με δολλαρια ,ειτε με λιρεττες , ειτε με δραχμες. money talks οπως λενε και οι αμερικανοι.

Γι`αυτο τον λογο δημιουργηθηκε το ευρω....για να μην χανεις σε συναλλαγμα :P Ασε που ειναι και ισχυροτερο απο το$$$ ;)

προφεσορ,δεν αγοραζονται ολα,αλλα αν γινοταν και ειχες τοσα λεφτα θα μπορουσες ανετα να πας σε αλλη χωρα και σε αλλο πανεπιστημιο.αλλα φανταζομαι αυτο που εισαι τωρα δεν το αλλαζεις με τιποτα ε;!

Οπως π.χ....κανενα παραδειγμα??? :)

καθε ανθρωπος προσπαθει για τον εαυτο του και εκεινος θα αποδειξει το αν και τι αξιζει.οπως δεχονται εμας σε αλλες χωρες ευρωπαϊκες και μη, ετσι και η ελλαδα πρεπει να δεχτει αλλους. η καθε χωρα θετει ορισμενα κριτηρια και κρινει αν καποιος ειναι ικανος να ασκησει την ιατρικη στη χωρα εκεινη η οχι.

Parole sante :cool11:

προχθες ειπα να μη ξαναγραψω αφου η ολη συζητηση δεν θα βγαλει πουθενα.απλα χρησιμοποιησουμε καποια εκατομμυρια πιξελς και αυτο ειναι ολο.δεν μπορεσα να αντισταθω ομως και απαντησα.για να περασει και η ωρα βρε αδερφε...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ....να και σ`ενα πραγμα που συμφωνουμε lonestar :D Is this the beginning of a beautiful friendship ???? :wub:eminlove1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφεσορ,δεν αγοραζονται ολα,αλλα αν γινοταν και ειχες τοσα λεφτα θα μπορουσες ανετα να πας σε αλλη χωρα και σε αλλο πανεπιστημιο.αλλα φανταζομαι αυτο που εισαι τωρα δεν το αλλαζεις με τιποτα ε;!

Βρες μου την πλησιέστερη...

  • αναπτυγμένη,
  • ευρωπαϊκή,
  • ισχυρή (G7),
  • ιστορική και πολιτισμικά πλούσια,
  • με εφάμιλλο καιρό,
  • με εφάμιλλες φάτσες και καταστάσεις,
  • με απευθείας πτήση με Θεσ/νίκη σε λιγότερο από 2 ώρες

...χώρα με την Ελλάδα κι έφυγα. :)

Αν συνυπολογίσεις όλα τα παραπάνω βγαίνει μόνο μία χώρα (Ιταλία) και μόνο δύο πόλεις... Ρώμη και Μιλάνο. Πλάκα μου κάνεις λοιπόν; Η Ιταλία είναι ιδανική περίπτωση για κάποιον που θέλει να κάνει ικανοποιητικές σπουδές έχοντας μια ισορροπημένη ζωή. Και πόσο καλύτερο πανεπιστήμιο δηλαδή; Το La Sapienza είναι στα 100 καλύτερα του κόσμου σύμφωνα με τη γνωστή λίστα της Σανγκάης, τί άλλο να θέλω απ'τη ζωή μου; :)

Εν ολίγοις, ακόμα και άπειρα λεφτά να είχα κατά 99% πάλι Ιταλία θα διάλεγα, απλά αντί να οδηγώ Fiat θα οδηγούσα Ferrari. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar,που εισαι????που χαθηκες????Δεν postαρεις εδω και 3 μερες και κοντευω να τρελαθω :wacko::wacko::wacko: Εχεις γινει αναποσταστο μερος της διαδικτυακης μου ζωης emblush ...εισαι το κακαο στον καπουτσινο μου...το μελι στο γαλα μου....η κρεμα στο τριγωνο Πανοραματος μου emlove1 Ειναι δυνατον να υπαρξει η Bonnie χωρις τον Clyde,η Thelma χωρις την Luise,ο Sherlock Holmes χωρις τον Dr. Watson,ο fegarw χωρις την lonestar????Με ποιον θα διαπληκτίζομαι εγω τωρα emcryemcry.... Ολοι οι αλλοι ωχριουν μπροστα σου emypoklinomai ...Σε 2 μερες εχουμε την επετειο 1ος μηνα αυτου του topic!!!!!Loooooooonestar,απαντησε μου συντομα γιατι αργοτερα.... μπορει να ειναι αργα embyebyeembyebyeembrokenheartembrokenheart

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar,που εισαι????που χαθηκες????Δεν postαρεις εδω και 3 μερες και κοντευω να τρελαθω :wacko::wacko::wacko: Εχεις γινει αναποσταστο μερος της διαδικτυακης μου ζωης emblush ...εισαι το κακαο στον καπουτσινο μου...το μελι στο γαλα μου....η κρεμα στο τριγωνο Πανοραματος μου emlove1 Ειναι δυνατον να υπαρξει η Bonnie χωρις τον Clyde,η Thelma χωρις την Luise,ο Sherlock Holmes χωρις τον Dr. Watson,ο fegarw χωρις την lonestar????Με ποιον θα διαπληκτίζομαι εγω τωρα emcryemcry.... Ολοι οι αλλοι ωχριουν μπροστα σου emypoklinomai ...Σε 2 μερες εχουμε την επετειο 1ος μηνα αυτου του topic!!!!!Loooooooonestar,απαντησε μου συντομα γιατι αργοτερα.... μπορει να ειναι αργα embyebyeembyebyeembrokenheartembrokenheart

Σου έλειψα φεγγάρω;

Καλά... Ο φεγγάρω είσαι;;!!

Τόσο καιρό νόμιζα ήσουν η φεγγάρω ( κατα το Αστέρω και Κρυστάλλω ). Σόρρυ.

Αφου δεν θα συμφωνήσουμε γιατί να ποστάρω;

Τώρα βέβαια... όταν θα έχω όρεξη θα περνάω να σας λέω ενα ciao ή να γράφω κάτι εκνευριστικό για σένα γιατί καπουτσίνο χωρίς κακάο είναι δυνατόν να υπάρξει;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου έλειψα φεγγάρω;
Ειναι δυνατον να μην μου λειψεις lonestar???Προσπαθω να βρω σε αλλα topic καποιον που θα μου δωσει την απαραιτητη δοση "εκνευρισμου",τα καταλληλα ερεθισματα,ωστε να ενεργοποιηθει η φλεβα δημιουργικοτητας μου empiano αλλα..... τζιφος η δουλεια :( Εχω να κανω με ερασιτεχνες....... emthumbdown

Καλά... Ο φεγγάρω είσαι;;!!

Τόσο καιρό νόμιζα ήσουν η φεγγάρω ( κατα το Αστέρω και Κρυστάλλω ). Σόρρυ.

Ο ενας και μοναδικος Φεγγαρω :D Αλλα βρε lonestar,θα μπορουσες να καταλαβεις πως ειμαι αγορακι....απο το λεπτο,διακριτικο,ευχαριστο emeek humor μου.....χαρακτηριστικο στοιχειο των ανδρων!! ;)

Αφου δεν θα συμφωνήσουμε γιατί να ποστάρω;

Μα δεν βλεπεις τι γινεται στα αλλα topics?????Κοντευουμε να κανουμε ενδοφλέβιο απο την βαρεμαρα emsleep1emsleep1 Μα ....το να συμφωνουν ολοι προκαλει πληξη,....δημιουργει ενα μονοχρωμο τοπιο!!!!.....εμεις θελουμε πολλα χρωματα :anavwfwties:

Τώρα βέβαια... όταν θα έχω όρεξη θα περνάω να σας λέω ενα ciao ή να γράφω κάτι εκνευριστικό για σένα γιατί καπουτσίνο χωρίς κακάο είναι δυνατόν να υπάρξει;!

Αυτο λεω και εγω......λειπει ο Μαρτης απο την σαρακοστη?????Δεν λειπει ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην ....σημερα εχει επετειο 1ος μηνα emwishemwish αυτο το topic και αισθανθηκα την αναγκη να κανω τις ευχες μου σ`ολους μας :D .....Χρονια μας πολλα και εις ανωτερα emarupemarup:lol: Ο δευτερος λογος για τον οποιο postαρω σημερα .........looooonestar ,πες αλευρι!!!!!.........ο fegarw σε γυρευει :) Σου δινω αυτο το site,απο την σημερινη καθημερινη(ο ioan ας ειναι καλα :) ): http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl...11/2005__164050 και θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου ;) ......... φιλικα,ο δικος σου για παντα ...Φεγγαρω emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένε μου (Φεγγάρω),

με χαρά διάβασα το διαδυκτιακό σου μήνυμα σε αυτό εδώ το τόπικ. Απο τα λεγόμενά σου κατάλαβα πως η απουσία μου ήταν ιδιαίτερα αισθητή αφού σε δυο συνεχόμενα πόστς σου,αναφέρθηκες σε εκείνα που μας ενώνουν και σε άλλα που μας χωρίζουν.... Διάβασα προσεχτικά το άρθρο της Καθημερινής και τα γράφει μια χαρά. Εκείνο που αναρωτιέμαι και δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τι σχέση έχει το νοσοκομειακό κέντρο του Παλέρμο που πήγαν το παιδάκι ,με το επίπεδο του πανεπιστημίου Ιατρικής και με το αν κάποιοι καθηγητές τα παίρνουν;! Φαντάζομαι την ίδια σχέση που έχει το Ονάσειο με το αν κάποιοι καθηγητές μας ,βάζουν σχεδόν τα ίδια θέματα συνέχεια και με το ότι παίζονται κομματικά παιχνίδια στα πανεπιστήμιά μας.Καμία δηλαδή! Ακόμη να σου πω, πως άρθρα για τα ιταλικά πανεπιστήμια υπάρχουν πολλά κατα καιρούς. Δες ένα : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Δώσε ιδιαίτερη έμφαση στο «Kάποιοι φοιτητές, αφού καταβάλουν 11.500 ευρώ και παρακολουθήσουν τμηματικά για 50 ημέρες ειδικά μαθήματα, παίρνουν μεταπτυχιακό τίτλο, αλλά και πιστοποιητικό άριστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας».

Αλήθεια ποιός αναφέρθηκε στα L' Aquila και La Sapienza; μπορεί να διαβάσει το παραπάνω άρθρο!

Και επειδή σε άλλο τόπικ νομίζω είπες γιατί η Ελλάδα να μην έχει παρόμοια κέντρα με εκελινο του

Παλέρμο, απλά θα σου πω, πως η Ελλάδα ξοδεύει τεράστια ποσά σε αμυντικά εξοπλιστικά προγράμματα γιατί είναι μια χώρα που περιβάλεται απο "εχθρούς" και πρέπει πάντα να είναι σε ετοιμότητα. Ενω η Ιταλία , όπως και άλλες χώρες δεν ξοδεύουν τέτοια ποσά. Αν όλα αυτά τα χρήματα που πηγαίνουν σε όπλα,στρατιωτικά αεροπλάνα κτλ. πήγαιναν στην υγεία, δεν θα είχαμε μόνο ενα κέντρο σαν του Παλέρμο, αλλά πολλά περισσότερα! Γιατί απο γιατρούς δόξα το Θεό έχουμε πάρα πολλούς!

Αυτά προς το παρόν.Πάω να κοιμηθώ και σε παρακαλώ πες στον Πάπα να προσευχηθέι να μη με ξυπνήσουν γιατί τον Χριστόδουλο δεν νομίζω να τον ακούει και πολύ... :P

Προσδοκώ απάντησή σου και οι σκέψεις μου θα είναι μαζί σου.

Mε περισσή αγάπη,

Lonestar.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη να σου πω, πως άρθρα για τα ιταλικά πανεπιστήμια υπάρχουν πολλά κατα καιρούς. Δες ένα : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Δώσε ιδιαίτερη έμφαση στο «Kάποιοι φοιτητές, αφού καταβάλουν 11.500 ευρώ και παρακολουθήσουν τμηματικά για 50 ημέρες ειδικά μαθήματα, παίρνουν μεταπτυχιακό τίτλο, αλλά και πιστοποιητικό άριστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας».

Πού είναι όλα αυτά ρε γαμώτο κι εγώ δε τα βλέπω ποτέ; :blink:

Τελικά υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια που είναι ο κοινός παρονομαστής όλων: αν ψάχνεσαι για απατεωνιές, θα τις βρεις παντού... Εγώ δεν ενδιαφέρθηκα, γι'αυτό ποτέ μου δεν έπεσα πάνω τους. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένε μου (Φεγγάρω),

Εκείνο που αναρωτιέμαι και δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τι σχέση έχει το νοσοκομειακό κέντρο του Παλέρμο που πήγαν το παιδάκι ,με το επίπεδο του πανεπιστημίου Ιατρικής και με το αν κάποιοι καθηγητές τα παίρνουν;! Φαντάζομαι την ίδια σχέση που έχει το Ονάσειο με το αν κάποιοι καθηγητές μας ,βάζουν σχεδόν τα ίδια θέματα συνέχεια και με το ότι παίζονται κομματικά παιχνίδια στα πανεπιστήμιά μας.Καμία δηλαδή

Πολυαγαπημενη μου lonestar emblush Θα σου απαντησω αμεσως στο ερωτημα που έθεσες.Στην Ιταλια,οι ιατρικες σχολες ειναι αναποσταστο κομματι των διαφορων νοσοκομειακων κεντρων που υπαρχουν.....Το συγκεκριμενο δε,ονομαζεται ...L'IsMeTT (L'Istituto Mediterraneo per i Trapianti e Terapie ad Alta Specializzazione) ,εχει εδρα στα δυο ΚΡΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ νοσοκομεια, Ospedale Cervello και Ospedale Civico di Palermo,απαρτιζεται απο καθηγητες και γιατρους διαφορων ειδικοτητων της ιατρικης σχολης του Palermo και συνεργαζεται με το University of Pittsburgh Transplantation Institute.Μαλιστα,εχω και εναν πολυ καλο φιλο που σπουδαζει στην ιατρικη του Palermo και ο οποιος κανει την πτυχιακη του εκει!!Οσον αφορα το status quo του Ωνασειου,εχει να κανει βεβαια με κοινωφελες ιδρυμα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα ,αλλα δεν παυει να ειναι νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου,το οποιο δεν εχει σχεση(εκτος απο καποιους καθηγητες ιατρικης) με την ιατρικη σχολη...δεν ειναι δηλαδη πανεπιστημιακο νοσοκομειο!....... Ολοκληρωνοντας,δανειζόμενος μιας εκφρασης που λεει οτι τα ματια ενος ανθρωπου,ειναι ο καθρεφτης της ψυχης του,κατα τον ιδιο τροπο πιστευω πως ισχυει με τα πανεπιστημιακα νοσοκομεια(ινστιτουτα) και τις ιατρικες σχολες ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.