Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

Κοίταξε επειδή με κούρασες, θα σου απαντήσει όποιος άλλος έχει όρεξη...

Δεν έχω ακόμα καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα σου βέβαια. Το μόνο σίγουρο είναι πως Ιστορία της Ιατρική δεν έχεις διαβάσει ποτέ, γιατί αλλιώς θα σου ήταν εύκολο να καταλάβεις τί σημαίνει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply
grazie winmix ,δεν τα ειχα δει αυτά.

Αλλά και πάλι δεν εχω καταλάβει γιατί τέτοια διαφορά μεταξύ Ιταλίας και 10 νέων χωρών της Ε.Ε.

Εκεί που καταλήγω είναι πως η Ελλάδα είναι ακομή και σήμερα δυσπιστη προς τα Ιταλικά πτυχία Ιατρικής ( και φυσικά δεν μιλάω για όλα τα πανεπιστήμια )

πτυχίο Τσεχίας-Ουγγαρίας+ βεβαίωση = άδεια άσκησης στην Ελλάδα

πτυχίο Ιταλίας+ βεβαίωση+ άδεια άσκησης στην Ιταλία= άδεια άσκησης στην Ελλάδα

γιατί αυτός ο διαχωρισμός;! Αυτό ρωτάω η έρμη, αλλά ο.κ. ίσως να μην ήταν σωστα διατυπωμένη η ερωτηση μου.

Τέλος, επειδή κάποιοι υποστηρίζουν πως στα Ιταλικά πανεπιστήμια δεν υπάρχει διαφθορά να παραθέσω το παρακάτω δημοσίευμα:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Και να προσθέσω πως κάποτε είχα δει μια ανακοίνωση του φροντιστηρίου Φούντα : αναγνωρίσεις πτυχίων Ιατρικής ανατολικών χωρών από δυτικές.Μία απο τις χώρες ήταν και η Ιταλία έναντι του ποσόυ των 60000 ευρώ. Μετά από αυτό κάποιος μπορεί να καταλάβει αν τα παίρνουν κάποιοι ( οχι ολοι φυσικά) και εκεί ή οχι.

Εγώ lonestar δε χρειάζομαι δημοσιεύματα για να πιστέψω ότι κάποιοι ''τα παίρνουν'' στην Ιταλία ή εδώ ή σε κάποια άλλη χώρα - είμαι σίγουρη ότι αυτά συμβαίνουν αλλά δε με απασχολεί. Δεν μπορεί η διαφθορά να μας γίνει έμμονη ιδέα, και η ποιότητα των Ιταλικών πανεπιστημίων δεν κρίνεται από αυτές. Πάντως, σου συνιστώ να μη στείλεις ποτέ κανέναν δικό σου σε κάποιο Ιταλικό πανεπιστήμιο για σπουδές - είσαι πολύ αρνητική και θα τα έκανες όλα πιο δύσκολα )))

Όσο για το ότι η Ελλάδα (βλέπω αποφάσισες ποιός) είναι ''δύσπιστη'' προς τα Ιταλικά πτυχία ιατρικής επειδή ζητά το esame di stato, το ζητά γιατί είναι είναι νόμος της Ε.Ε. να ζητά ό,τι ακριβώς και το Ιταλικό κράτος !!!

Καταλάβαμε όλοι τι θέλεις να μας πεις, ελπίζω και εσύ να κατάλαβες αυτό που σου εξηγούμε όλοι )))

Μείνε μακρυά από όλους τους πτυχιούχους όλων των πανεπιστημίων που ''πουλάνε'' μαθήματα, αν μπορείς, και σου εύχομαι να μη χρειαστείς γιατρό γιατί δεν θα βρείς εύκολα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος, επειδή κάποιοι υποστηρίζουν πως στα Ιταλικά πανεπιστήμια δεν υπάρχει διαφθορά να παραθέσω το παρακάτω δημοσίευμα:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Και να προσθέσω πως κάποτε είχα δει μια ανακοίνωση του φροντιστηρίου Φούντα : αναγνωρίσεις πτυχίων Ιατρικής ανατολικών χωρών από δυτικές.Μία απο τις χώρες ήταν και η Ιταλία έναντι του ποσόυ των 60000 ευρώ. Μετά από αυτό κάποιος μπορεί να καταλάβει αν τα παίρνουν κάποιοι ( οχι ολοι φυσικά) και εκεί ή οχι.

Το αρθρο στο οποιο αναφερεσαι εχει να κανει με ιδιωτικα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φροντιστηρια που εχουν εδρα στις δυο αυτες πολεις της Ιταλιας, τα οποια δινουν τιτλους ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ που δεν εχουν να κανουν με Ιατρικες!!!Δεν εχεις αναφερει βεβαια,πως τα μεταπυχιακα αυτα δεν εχουν να κανουν τιποτα αλλα και δεν αναγνωριζονται απο τα δυο πανεπιστημια!!!(βλ. Υπ.Παιδειας!!!!!)Οσον αφορα τη γνωμη που εχουν οι Ελληνες συναδελφοι για τις Ιταλικες ιατρικες σχολες,θα ελεγα πως ειναι εκ`διαμετρου αντιθετες απο τις δικες σου!!!Αυτο φαινεται επισης και απο το γεγονος οτι ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΕ!!!!!!!!!Τελος,εχω καταλαβει πως πρεπει να εισαι ατομο του οποιου η ψυχικη ισορροπια εχει διαταραχθει σοβαρα,πιθανον κατα την εφηβεια σου και αυτο εχει σαν συνεπεια τωρα που μεγαλωσες να εκδηλωνεται σαν ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΣ.ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κανείς από τους ανθρώπους που έχουν σχέση με Ιταλία να μου πει αν υπάρχει κάποιο site ανάλογο με αυτό που έχει τις ερωτήσεις για το esame di stato, με τις ερωτήσεις για τις εισαγωγικές στις ειδικότητες ? όταν τελείωσα εγώ ήταν κάτι τεύχη που τα έπαιρνε κανείς μόνο εφόσον έκανε αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις ... αλλά ίσως τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κανείς από τους ανθρώπους που έχουν σχέση με Ιταλία να μου πει αν υπάρχει κάποιο site ανάλογο με αυτό που έχει τις ερωτήσεις για το esame di stato, με τις ερωτήσεις για τις εισαγωγικές στις ειδικότητες ? όταν τελείωσα εγώ ήταν κάτι τεύχη που τα έπαιρνε κανείς μόνο εφόσον έκανε αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις ... αλλά ίσως τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα )))

milktray,δοκιμασε σ`αυτο το site,πιστευω πως θα σε καλυψει!! http://scuole-specializzazione.miur.it/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

milktray,δοκιμασε σ`αυτο το site,πιστευω πως θα σε καλυψει!! http://scuole-specializzazione.miur.it/

Θαύμα, ευχαριστώ πολύ ))) Δεν είχαμε πολλά τέτοια εμείς και έτσι μπορείτε να μας βοηθήσετε τα νιάτα )))

Αν έχετε και πληροφορίες για ιστοσελίδες σχετικές με μεταπτυχιακά, καλό είναι να τις γράφετε εδώ, μήπως μάθουμε κάτι και εμείς οι παππούδο - γιαγιάδες )))

Thanx again.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

grazie winmix ,δεν τα ειχα δει αυτά.

Αλλά και πάλι δεν εχω καταλάβει γιατί τέτοια διαφορά μεταξύ Ιταλίας και 10 νέων χωρών της Ε.Ε.

Εκεί που καταλήγω είναι πως η Ελλάδα είναι ακομή και σήμερα δυσπιστη προς τα Ιταλικά πτυχία Ιατρικής ( και φυσικά δεν μιλάω για όλα τα πανεπιστήμια )

πτυχίο Τσεχίας-Ουγγαρίας+ βεβαίωση = άδεια άσκησης στην Ελλάδα

πτυχίο Ιταλίας+ βεβαίωση+ άδεια άσκησης στην Ιταλία= άδεια άσκησης στην Ελλάδα

γιατί αυτός ο διαχωρισμός;! Αυτό ρωτάω η έρμη, αλλά ο.κ. ίσως να μην ήταν σωστα διατυπωμένη η ερωτηση μου.

Τέλος, επειδή κάποιοι υποστηρίζουν πως στα Ιταλικά πανεπιστήμια δεν υπάρχει διαφθορά να παραθέσω το παρακάτω δημοσίευμα:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Και να προσθέσω πως κάποτε είχα δει μια ανακοίνωση του φροντιστηρίου Φούντα : αναγνωρίσεις πτυχίων Ιατρικής ανατολικών χωρών από δυτικές.Μία απο τις χώρες ήταν και η Ιταλία έναντι του ποσόυ των 60000 ευρώ. Μετά από αυτό κάποιος μπορεί να καταλάβει αν τα παίρνουν κάποιοι ( οχι ολοι φυσικά) και εκεί ή οχι.

τα bold δικα μου

Αυτο που δε μπορεις να καταλαβεις παρολο που προσπαθουμε να σου εξηγησουμε ολοι μας ειναι οτι ΔΕΝ ειναι δυσπιστη η Ελλαδα προς τα ιταλικα πανεπιστημια,ΔΕ ειναι οι χωρες της ΕΕ δυσπιστη προς τα ιταλικα πανεπιστημια αλλα ειναι η ΙΔΙΑ η Ιταλια που εχει αυτο το νομο!!!

Για τα αλλα σου απαντησε ο Fegarw

Ουφ κουραστηκα κι εγω τωρα emnysta ....οχι τπτ αλλο εσεις Ελλαδα εχετε 3ημερο......εμεις εδω περα οχι.....Αντε να ερθει η 1η Νοεμ μπας κοιμηθουμε λιγο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε επειδή με κούρασες, θα σου απαντήσει όποιος άλλος έχει όρεξη...

Δεν έχω ακόμα καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα σου βέβαια. Το μόνο σίγουρο είναι πως Ιστορία της Ιατρική δεν έχεις διαβάσει ποτέ, γιατί αλλιώς θα σου ήταν εύκολο να καταλάβεις τί σημαίνει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

Θεος! emarup

Amen brother.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε επειδή με κούρασες, θα σου απαντήσει όποιος άλλος έχει όρεξη...

Δεν έχω ακόμα καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα σου βέβαια. Το μόνο σίγουρο είναι πως Ιστορία της Ιατρική δεν έχεις διαβάσει ποτέ, γιατί αλλιώς θα σου ήταν εύκολο να καταλάβεις τί σημαίνει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

Δε θέλεις καταλάβεις γι'αυτό!

Ρωτάω, γιατί κάποιος απόφοιτος Ιατρικής σχολής της Ιταλίας για να πάρει άδεια άσκησης στην Ελλάδα πρέπει εκτός του πτυχίου να έχει και άδεια άσκησης στην Ιταλία ενω για όλες τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. αυτό δεν ισχύει. Και μη μου ξαναπείτε πως αυτό το απαιτεί η Ιταλία γιατι εγω σας μιλάω για την Ελλάδα.

Το αν έχω διαβάσει ή οχι ιστορία της Ιατρικής και αν ξέρω τι σημαίνει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος άσε να το ξέρω μόνο εγω μια που ασκώ την Ιατρική εδώ και κάποια χρόνια. Όταν με το καλό τελειώσεις και εσυ θα δεις πως όλα είναι πολύ διαφορετικά απο οτι γράφουν τα βιβλία.

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνετε όταν λέω πως και στην Ιταλία υπάρχουν "ταπαιρνίδιδες";

Είναι η αλήθεια και μόνο η αλήθεια!

ο.κ.... ο.κ... εκεί που σπουδάζετε εσείς που γράφετε στο φόρουμ δεν τα παίρνουν.. ευχαριστημένοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλεις καταλάβεις γι'αυτό!

Ρωτάω, γιατί κάποιος απόφοιτος Ιατρικής σχολής της Ιταλίας για να πάρει άδεια άσκησης στην Ελλάδα πρέπει εκτός του πτυχίου να έχει και άδεια άσκησης στην Ιταλία ενω για όλες τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. αυτό δεν ισχύει. Και μη μου ξαναπείτε πως αυτό το απαιτεί η Ιταλία γιατι εγω σας μιλάω για την Ελλάδα.

Το αν έχω διαβάσει ή οχι ιστορία της Ιατρικής και αν ξέρω τι σημαίνει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος άσε να το ξέρω μόνο εγω μια που ασκώ την Ιατρική εδώ και κάποια χρόνια. Όταν με το καλό τελειώσεις και εσυ θα δεις πως όλα είναι πολύ διαφορετικά απο οτι γράφουν τα βιβλία.

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνετε όταν λέω πως και στην Ιταλία υπάρχουν "ταπαιρνίδιδες";

Είναι η αλήθεια και μόνο η αλήθεια!

ο.κ.... ο.κ... εκεί που σπουδάζετε εσείς που γράφετε στο φόρουμ δεν τα παίρνουν.. ευχαριστημένοι;

Τελικα απ`οτι καταλαβα(και απο παλαιοτερα post της/του 'lonestar) εχουμε να κανουμε με τον Μεγαλο αδερφο η` Big brother η`Grande fratello!!!!!Ξερει ατομα και καταστασεις παντου!!!!!!Για καθε περιπτωση εχει και ενα προσωπικο βιωμα η`εναν συγγενη,εναν φιλο,εναν γνωστο!!!!!Η` μηπως εχουμε να κανουμε απλα μ`ενα ατομο,μυθομανη,εγωκεντρικο,το οποιο ειναι μονο και γι`αυτο προσπαθει να κερδισει την προσοχη των αλλων με καθε τροπο,πολλες φορες ερειστικο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα απ`οτι καταλαβα(και απο παλαιοτερα post της/του 'lonestar) εχουμε να κανουμε με τον Μεγαλο αδερφο η` Big brother η`Grande fratello!!!!!Ξερει ατομα και καταστασεις παντου!!!!!!Για καθε περιπτωση εχει και ενα προσωπικο βιωμα η`εναν συγγενη,εναν φιλο,εναν γνωστο!!!!!Η` μηπως εχουμε να κανουμε απλα μ`ενα ατομο,μυθομανη,εγωκεντρικο,το οποιο ειναι μονο και γι`αυτο προσπαθει να κερδισει την προσοχη των αλλων με καθε τροπο,πολλες φορες ερειστικο!!!!

Λάθος κατάλαβες. Έχεις να κάνεις με τον Αλέκο Καπόνη! Σου θυμίζει κάτι;

Αν διαβάσεις κάποια από τα πόστ μου θα δεις πως προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και το ίδιο έκανα τώρα .Αλλά τέλικα η αλήθεια πειράζει κάποιους... γιατί όμως;!

Μπράβο σε εκείνους που μίλησαν αντικειμενικά και δεν τα παρουσίασαν όλα αγγελικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως lonestar ψωνάρα είσαι... αλλιώς δε θα αισθανόσουν την ανάγκη να πείς πως εξασκείς ιατρική εδώ και χρόνια, ενώ οι "άλλοι" όχι.

Μάθε πάντως πως ακόμα και αν εξασκείς ιατρική (πράγμα για το οποίο αμφιβάλω, εμένα μου μοιάζεις με υποκείμενο παραπαιδείας), κουλτούρα ιατρικής δεν έχεις.

Η ιατρική ως επάγγελμα έχει μιά μεγάλη ιστορία. Οι εξετάσεις για την άδεια άσκησης (σε διάφορες μορφές) είναι τμήμα της.

Το δηλητήριο σου απλώς εκφράζει το μέγεθος των συμπλεγμάτων σου απέναντι σε όσους προέρχονται από τις ιατρικές της Ιταλίας. Στοίχημα πως θα γράψεις σε λίγο και εσύ για τον Γιακούμπ?

Να προσθέσω επίσης πως για σένα είναι αντικειμενικό ό,τι έρχεται να υποστηρίξει τις θέσεις σου. Τα άλλα κάνεις πως δεν τα ακούς. Σου θυμίζει κάτι αυτό?

Σου απαντώ με το ζόρι, μόνο και μόνο επειδή παίζεις με τις εντυπώσεις. Επειδή ξέρω πως θα απαντήσεις ή με κάποια δακρύβρεχτη ιστορία έμμεσων δικών σου εμπειριών ή με κάποια άλλη διαμαρτυρία, σου αφήνω το LOG OFF μου και ΒΥΕ ΒΥΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος κατάλαβες. Έχεις να κάνεις με τον Αλέκο Καπόνη! Σου θυμίζει κάτι;

Αν διαβάσεις κάποια από τα πόστ μου θα δεις πως προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και το ίδιο έκανα τώρα .Αλλά τέλικα η αλήθεια πειράζει κάποιους... γιατί όμως;!

Μπράβο σε εκείνους που μίλησαν αντικειμενικά και δεν τα παρουσίασαν όλα αγγελικά!

διαβασα με προσοχη ολα τα ποστς και δυστυχως για αλλη μια φορα συνειδητοποιω οτι καποιοι -και ευτυχως λιγοι- εχουν μεγαλο κοπμπλεξ ανωτεροτητας επειδη σπουδασαν ελλαδα. Παλια ηταν το κομπλεξ με την ανατολικη Ε, τώρα που αλλαξανε τα πραγματα πιανουν την δυση. Να δεις που σε λιγο θα αμφιβαλλουν και τα γερμανικα παν/μια.Ας σημειωσω λοιπον μερικα πραγματακια

1)Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο. Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος. Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ. Αρα δινεις ΑΕΕ. Αν στις αλλες χωρες δεν δινεις την ΑΕΕ ειναι απλα γιατι ετσι ειναι οι νομοι τους, δεν ειναι θεμα ελλαδας!Και ιταλια μην γελιομαστε το ολο παιχνιδι γινεται για δυο λογους, πρωτον να κρατησουν τον αριθμο των υποψηφιων ειδικευομενων για μικρο χρονο (με το παλιοτερο συστημα ηταν πιο μεγαλο το διαστημα) και δευτερο τα εσοδα!Γιατι απλα πληρωνεις για να συμμετασχεις και μαλιστα χοντρα!Λες να υποβαθμιζε το κρατος τα παν/μια του με βαση την λογικη σου?

2)Ελλαδα εχει συζητηθει να μπουν εξετασεις για την αδεια για να κρατηθει λιγο η λιστα.

3)Στην ιταλια τα παιρνουν ολοι. Φανταζομαι θα ακουσες τον μπαμπη τον σουγια που ειπε στον αρη τον τυφλοποντικα κοκ. Μας παραθετεις ενα αρθρο. Και λοιπον?Αρα ολοι τα παιρνουν?Και ελλαδα που καποιοι βολευονται τρελα σημαινει οτι ολοι βολευονται?Λιγη σοβαροτης

4)Τα παν/μια που ανεφερες ειναι παρα πολυ καλα και μαλιστα της ναπολης θεωρειται ΠΡΩΤΥΠΟ στην ιταλια και με πολυ μεγαλο βαθμο δυσκολιας. Συστηματα δε που επικρατησαν στην ιταλια πρωτοξεκινησαν απο τα παν/μια αυτα.Κορυφαια θεωρουνται τα τρια P (pavia, padova, parma)

5)Στην ιταλια δεν γινεται αναγνωριση αν.ευρωπης με 60.000. Θα σου πω τι γινεται γιατι ξερω ατομα που το κανουν. Ερχεσαι ιταλια, δινεις εξετασεις γλωσσας (εχοντας ηδη βεβαια το πτυχιο απο την ΑΕ) και αν περασεις σε γραφουν 5ο ετος οπου και δινεις αρκετα μαθηματα για να παρεις πτυχιο. Μετα πρεπει να δωσεις και για αδεια. Ακομα και να θες να πληρωσεις καποιους, πρωτον σε καθε μαθημα υπαρχουν 4-5καθηγητες τουλαχιστον και τα μαθηματα που δινεις ειναι αρκετα. Δευτερον οι εξετασεις οντας προφορικες δινονται μπροστα σε δεκαδες ατομα. Κανενας καθηγητης δεν θα ρισκαρε για ψωροφραγκα οταν ηδη τα βγαζουν τρελα

6)Στην ιταλια οπως και στην ελλαδα αν εχει μπαρμπα στην κορωνη βολευεσαι. Και αυτο οχι σε ολα γιατι πολυ απλα κανεις δεν τα παει καλα με ολους και γιατι μερικοι καθηγητες κοβανε μεχρι και τους γιους των αλλων.

7)δεν προσπαθεις να εισαι αντικειμενικη.Α πριορι εχεις σχηματισει μια αποψη χωρις ιδιαιτερη πληροφορηση και μαλιστα μετα απο φοβερες αλλαγες που εχουν γινει την τελευταια 10ετια στην ιταλια. Για την αληθεια που πειραζει μερικους θα καταλαβες οτι δεν πειραζει τιποτα γιατι πολυ απλα σε κανεναν δεν καιγεται καρφακι αν εσυ πιστευεις αυτο. Να σου κανω μια προβλεψη και να μου πεις σε μερικα χρονια αν θα βγει?Οσοι πανε κυπρο να κανουν ειδικοτητα οταν θα γυρισουν θα χαρακτηριστουν τενεκεδες. Πρωτον γιατι δεν εχει ιατιρκη σχολη εκει και δευτερον γιατι φημολογειται η εντονη επιρροη στις εξετασεις. Να δεις που πρωτη εσυ θα ποσταρεις ενα τετοιο θεμα.

Εγω παλι λεω μπραβο σε οσους πηραν πτυχιο απο οπου και αν το πηραν αρκει να τα εχουν καλα με την συνειδηση τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε ΠοτήριΤουΚαφέ, αν δίναμε βραβεία για άχρηστα στερεοτυπικά post που δεν αποδεικνύουν τίποτα γιατί απλούστατα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση, θα έπαιρνες το πρώτο παμψηφί! :)

Κάτσε να βάλω κι εγώ ένα άσχετο νέο να δείξω πως και στην Ολλανδία είναι άχρηστα τα πανεπιστήμια...

emarrightKάηκαν ζωντανοί 11 λαθρομετανάστες στο Aμστερνταμ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος κατάλαβες. Έχεις να κάνεις με τον Αλέκο Καπόνη! Σου θυμίζει κάτι;

Αν διαβάσεις κάποια από τα πόστ μου θα δεις πως προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και το ίδιο έκανα τώρα .

Απορησα και εγω γιατι οσα εχεις αναφερει μεχρι τωρα lonestar μου θυμιζαν ΦΘΗΝΙΑΡΙΚΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ!!!!!!!!!! Αν μου ελεγες πως εισαι ο Steven Spielberg η` ο Oliver Stone.........θα ηταν τουλαχιστον αληθοφανη τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας που εχεις δημιουργησει με τοσο κοπο και καταναλωση φαιας ουσιας!!!!!!!!

Μαφιόζοι ιταλιάνοι, τι το θέλετε το λάδι ρε...; :lol:

emarrightΣπείρες Ιταλών κλέβουν ελαιόδενδρα

Βρε ACupOfCoffee,σ`αυτο το αρθρο μιλαει και για ζωοκλοπη στην Ελλαδα.Δηλαδη τι συμπερασμα πρεπει να βγαλω ???????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε ACupOfCoffee,σ`αυτο το αρθρο μιλαει και για ζωοκλοπη στην Ελλαδα.Δηλαδη τι συμπερασμα πρεπει να βγαλω ???????

Είπα να συνεισφέρω και γω στο σουρεαλισμό τού thread! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορυφαια θεωρουνται τα τρια P (pavia, padova, parma)

Ξέχασες το 4o P, ίσως το καλύτερο (σήμερα): Pisa. ;)

Είναι στην ίδια κλάση με τα παραπάνω και έχει και την αντικειμενική επιβεβαίωση των κορυφαίων στα ranking. Συν της άλλης, είναι το μόνο που έχει την «αμερικανιά» να μπορείς να κάνεις cross-registration σε μαθήματα/σεμινάρια που προσφέρονται στη Scuola Normale Superiore και στη Scuola Superiore Sant' Anna. Καλά και η πόλη δεν παίζεται για μένα. :)

Περισσότερα emarrighthttp://www.unipi.it/sup/

Αν ξανάρχιζα την Ιατρική στην Ιταλία θα διάλεγα ένα απ'τα παραπάνω ιδρύματα, όχι μόνο για την ποιότητά τους, αλλά και για το μέγεθος και ποιότητα των πόλεων στις οποίες εδρεύουν.

Παβία, Πίζα, Πάντοβα, Πάρμα... για μένα είναι ο top συνδυασμός ποιότητας ζωής και σπουδών. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ξανάρχιζα την Ιατρική στην Ιταλία θα διάλεγα ένα απ'τα παραπάνω ιδρύματα, όχι μόνο για την ποιότητά τους, αλλά και για το μέγεθος και ποιότητα των πόλεων στις οποίες εδρεύουν.

Παβία, Πίζα, Πάντοβα, Πάρμα... για μένα είναι ο top συνδυασμός ποιότητας ζωής και σπουδών. :)

Εγω παντως Prof.αν ξαναρχιζα την ιατρικη,δεν θα το εκανα στην Ιταλια!!!!!!Θα προτιμουσα μια χωρα οπως ηΤσεχια,η Ουγγαρια οπου ο κοσμος σου κανει τεμεναδες και οπου σε τελικη αναλυση δεν εχεις αγχος ουτε για το αν θα μπεις στο πανεπιστημιο,για το αν τελειωσεις στην ωρα σου και δεν πεσεις σε κανενα μπλοκο που θα σε καθυστερησει,ουτε για τον τροπο αντιμετωπισης απο την εκει κοινωνια!!!!!!Και το γνωριζετε ολοι οσοι εχετε σπουδασει η`σπουδαζετε στην Ιταλια πως οταν μιλαει(δεν αναφερομαι σε φιλους η` γνωστους Ιταλους που εχει ο καθενας μας)μεγαλο μερος Ιταλων για Ελλαδα,σου δινουν την εντυπωση πως αναφερονται σε χωρα υποαναπτυκτη(ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ)!!!!!!!!Βεβαια θα ρωτουσα και την lonestar πρωτα,πριν διαλεξω χωρα και ιατρικη σχολη, για ν`αποφυγω τυχων κακοτοπιες!!!!! emoops:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασες το 4o P, ίσως το καλύτερο (σήμερα): Pisa. ;)

Είναι στην ίδια κλάση με τα παραπάνω και έχει και την αντικειμενική επιβεβαίωση των κορυφαίων στα ranking. Συν της άλλης, είναι το μόνο που έχει την «αμερικανιά» να μπορείς να κάνεις cross-registration σε μαθήματα/σεμινάρια που προσφέρονται στη Scuola Normale Superiore και στη Scuola Superiore Sant' Anna. Καλά και η πόλη δεν παίζεται για μένα. :)

Περισσότερα emarrighthttp://www.unipi.it/sup/

Αν ξανάρχιζα την Ιατρική στην Ιταλία θα διάλεγα ένα απ'τα παραπάνω ιδρύματα, όχι μόνο για την ποιότητά τους, αλλά και για το μέγεθος και ποιότητα των πόλεων στις οποίες εδρεύουν.

Παβία, Πίζα, Πάντοβα, Πάρμα... για μένα είναι ο top συνδυασμός ποιότητας ζωής και σπουδών. :)

OOOOOOPS χεχε γραψε λαθος. Ενα μου ενα σου..χεχε..βασικα στην ιταλια οι ιταλοι μιλανε για τα 3 π απλα μπερδευτηκα και αντι να βαλω πιζα εβαλα παρμα που δεν θεωρειται ενα απο τα τοπ. Αυτα απο ιταλους λεγομενα ετσι οχι δικα μου γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα τα παν/μια.

Παντως εγω αν ξαναρχιζα θα πηγαινα αμερικη ή αγγλια. Τοτε δυστυχως το μεν πρωτο ειχε τρελα εξοδα το δευτερο δεν επαιρνε ουτε με σφαιρες ξενους γενικοτερα. Θα εκανα μετα και την ειδικοτητα μου εκει και ολα τελεια. Εχει και σχετικα καλυτερη ζωη απο ιταλια. Αν βεβαια συμφωνει και η λονεσταρ :P . Απο που βγαινει το alias?μοναχικο αστερι?α γι΄αυτο..... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πετυχημενο post!!!!!! :lol:

Αμέ

:D

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι σουρρεαλιστικός ο τίτλος, ίσως θα έπρεπε να είναι: ''γιατί όχι και στην Ελλάδα να μη χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο ?'' Όσοι έδωσαν επιπλέον εξετάσεις είναι το πρόβλημα, ή όσοι τελειώνουν Ιατρική εξεταζόμενοι σε μαθήματα όπως: βιολογία, χημεία, ιστολογία και ποιός ξέρει τι άλλο ακόμα ??? Αυτά δεν είναι πανεπιστήμια, με τόσα να χρωστάνε από όλα τα έτη σε πολλά άλλα κράτη δεν θα είχαν θέση σε κανένα ΑΕΙ ... έπρεπε πρώτοι εκείνοι να δίνουν εξετάσεις για άδεια άσκησης και μετά όλοι οι υπόλοιποι emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι σουρρεαλιστικός ο τίτλος, ίσως θα έπρεπε να είναι: ''γιατί όχι και στην Ελλάδα να μη χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο ?'' Όσοι έδωσαν επιπλέον εξετάσεις είναι το πρόβλημα, ή όσοι τελειώνουν Ιατρική εξεταζόμενοι σε μαθήματα όπως: βιολογία, χημεία, ιστολογία και ποιός ξέρει τι άλλο ακόμα ??? Αυτά δεν είναι πανεπιστήμια, με τόσα να χρωστάνε από όλα τα έτη σε πολλά άλλα κράτη δεν θα είχαν θέση σε κανένα ΑΕΙ ... έπρεπε πρώτοι εκείνοι να δίνουν εξετάσεις για άδεια άσκησης και μετά όλοι οι υπόλοιποι emeleosemeleosemeleos

Επισης πολυ πετυχημενο post!!!!! emgoal Εθεσες milktray το προβλημα στην καταλληλη βαση.Και εγω την ιδια απορια εχω!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης πολυ πετυχημενο post!!!!! emgoal Εθεσες milktray το προβλημα στην καταλληλη βαση.Και εγω την ιδια απορια εχω!! emrockon

Δεν την έχουν πολλοί ευτυχώς, αλλιώς ο ΣΑΙΕΠ θα έκανε και υπόμνημα για το θέμα

emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.