Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply
Προφέσορ έχει και σε εκείνες τις χώρες ΑΑΕ , αλλά η Ελλάδα δε τη ζητάει! Γιατί;

Ποιός σου το είπε; <_<

Για δοκίμασε να έρθεις Ελλάδα από ΗΠΑ χωρίς να έχεις περάσει USMLE ή από Γερμανία χωρίς να έχεις ολοκληρώσει τα Staatsexamen (το λέει και η λέξη: κρατικές εξετάσεις!) και ξανασυζητάμε.

Απλά το υπουργείο γράφει με σαφήνεια τι θέλει από Ιταλία γιατί ακριβώς από κει έρχεται ο κύριος όγκος των εντός-ΕΕ ιατρών. Γι'αυτό το λόγο δίνει και την αντιστοιχία πτυχίου με τα μόρια στο αγροτικό. Ουσιαστικά διευκολύνει τους απόφοιτους Ιταλίας που ειδαλλιώς θα σπάζαν τα τηλέφωνα για μια απλή απάντηση που μπορεί να τη δίνουν και online.

Και ναι θα τολμώ πάντα να συγκρίνω το πανεπιστήμιο του Καρόλου της Τσεχίας πχ,ή άλλο της Ουγγαρίας με κάποια Ιταλικά 3ης κατηγορίας γιατί είναι ανώτερα!

Ναι βρε αγάπη μου, σύγκρινέ τα.

Μάλιστα εγώ θα πάω ακόμα ένα βήμα παραπάνω και θα σου πω πω του Καρόλου της Τσεχίας και το Σέμμελβαϊς της Ουγγαρίας είναι καλύτερα και από ορισμένα «2ης κατηγορίας» της Ιταλίας. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις όμως εσύ είναι ότι τα 3ης κατηγορίας ιταλικά είναι καλύτερα απ'τα αντίστοιχα ελληνικά, που ουσιαστικά είναι όλα εκτός απ'το ΕΚΠΑ/ΑΠΘ!! ;)

Με κάποια είπα και όχι ολα. Όπως ειπα πως κάποια Ιταλικά είναι χάλια και οχι ολα.

ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Αλλά σου απέδειξα (φέρνοντας ranking, όχι out of my arse) πως της Νάπολης και του Παλέρμο στέκονται μια χαρά στα αξιοπρεπή πανεπιστήμια του Ιταλιστάν. Εσύ επιμένεις (επειδή και καλά στο εκμυστηρεύτηκε ένας νοματέος) να τ'αποδείξεις μάπα. Κι επαναλαμβάνομαι αν θεωρείς αυτά μάπα τότε τα περιφερειακά της Ελλάδας δεν πρέπει καν να τα κοιτάς!

Και για να τελειώνουμε, οι «Ιταλοί» θαμώνες εδώ πέρα είναι όλοι από τουλάχιστον αναγνωρισμένα ιδρύματα:

  • ioan από Τορίνο
  • fegarw & WinMX από Μιλάνο
  • ο υποφαινόμενος από Ρώμη
  • dr Tsili από Νάπολη
  • και ούτω καθεξής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Και για να τελειώνουμε, οι «Ιταλοί» θαμώνες εδώ πέρα είναι όλοι από τουλάχιστον αναγνωρισμένα ιδρύματα:

  • ioan από Τορίνο
  • fegarw & WinMX από Μιλάνο
  • ο υποφαινόμενος από Ρώμη
  • dr Tsili από Νάπολη
  • και ούτω καθεξής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκείνο που δε συγκράτησα είναι που σπούδασε η lonestar ??? :wacko:

milktray,και εγω την ιδια απορια εχω!!!!!! :D:D Αν και πιστευω πως η lonestar ειναι σαν τον ΧΑΜΑΙΛΕΟΝΤΑ......μεταλλασεται αναλογα με τις συνθηκες!!!!!!! :lol::anavwfwties::anavwfwties:

Παραθετω τα παρακατω site για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.....:http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=7009&hl= οπως επισης :http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6947&st=40...... και:http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6947&st=60......Παντως βλεπω lonestar,την Τσεχικη πραγματικοτητα την γνωριζεις παρα πολυ καλα!!!!! ;) Θα την απεκτησες φανταζομαι οταν "ΔΟΥΛΕΥΕΣ" στο φροντιστηριο!!!!!!!! emwhistlingemwhistling

Και για να τελειώνουμε, οι «Ιταλοί» θαμώνες εδώ πέρα είναι όλοι από τουλάχιστον αναγνωρισμένα ιδρύματα:
  • ioan από Τορίνο

  • fegarw & WinMX από Μιλάνο

  • ο υποφαινόμενος από Ρώμη

  • dr Tsili από Νάπολη

  • και ούτω καθεξής...

Βρε Prof. την milktray ξεχασες...... :D

ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Αλλά σου απέδειξα (φέρνοντας ranking, όχι out of my arse) πως της Νάπολης και του Παλέρμο στέκονται μια χαρά στα αξιοπρεπή πανεπιστήμια του Ιταλιστάν. Εσύ επιμένεις (επειδή και καλά στο εκμυστηρεύτηκε ένας νοματέος) να τ'αποδείξεις μάπα. Κι επαναλαμβάνομαι αν θεωρείς αυτά μάπα τότε τα περιφερειακά της Ελλάδας δεν πρέπει καν να τα κοιτάς!

Prof.ειπαμε.........σε παρακαλω,μην αμφισβητεις την lonestar!!!!!! :D Θες να βρεις την φωτο σου σε.. emmissingemmissingemmissing ......mi raccomando,con prudenza :anavwfwties::anavwfwties:

Και ναι θα τολμώ πάντα να συγκρίνω το πανεπιστήμιο του Καρόλου της Τσεχίας πχ,ή άλλο της Ουγγαρίας με κάποια Ιταλικά 3ης κατηγορίας γιατί είναι ανώτερα! Με κάποια είπα και όχι ολα. Όπως ειπα πως κάποια Ιταλικά είναι χάλια και οχι ολα.

:D Να εισαι καλα lonestar,μ'εκανες και δακρυσα απο τα γελια emcryemcry ....Πολυ ωραιο το ΑΝΕΚΔΟΤΟ που ειπες......μπραβο emclappingemclapping .....συνεχισε να μας διασκεδαζεις :cool11::cool11: εχουμε αναγκη απο το γελιο!!!!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα εγώ θα πάω ακόμα ένα βήμα παραπάνω και θα σου πω πω του Καρόλου της Τσεχίας και το Σέμμελβαϊς της Ουγγαρίας είναι καλύτερα και από ορισμένα «2ης κατηγορίας» της Ιταλίας. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις όμως εσύ είναι ότι τα 3ης κατηγορίας ιταλικά είναι καλύτερα απ'τα αντίστοιχα ελληνικά, που ουσιαστικά είναι όλα εκτός απ'το ΕΚΠΑ/ΑΠΘ!! ;)

Βρε Prof, θα σε μαλωσω :D Γιατι βαζεις στο ιδιο επιπεδο,τον Καρόλο της Τσεχίας(!!!!) και το Σέμμελβαϊς της Ουγγαρίας,με τα «2ης κατηγορίας» της Ιταλίας αφου η ιδια η lonestar ξεκαθαριζει,στα site που εχω δωσει παραπανω,τι ισχυει μ`αυτα τα "λαμπρα πανεπιστημια" και με τους "λαμπρους Ελληνες φοιτητες" αυτων!!!! ;):anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαααα.. σήμερα αποκλείεται :P

buona notte

dolci sogni e domani un felice giorno

emnysta

Παιδιά έχω αρχίσει να ξεχνάω τα ιταλικά μου? emno Σε ποιό μέρος της Ιταλίας λένε ''dolci sogni'' αντί sogni d'oro ??? emhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχω αρχίσει να ξεχνάω τα ιταλικά μου? emno Σε ποιό μέρος της Ιταλίας λένε ''dolci sogni'' αντί sogni d'oro ??? emhelpemhelpemhelp

Οχι milktray,μην ανησυχεις,τα ιταλικα σου ειναι μια χαρα emthumbsupemthumbsup...... Απλα φαινεται πως στο φροντιστηριο οπου "δουλευε" η lonestar,τα ιταλικα τα διδασκουν κατα τον ιδιο τροπο που δινουν και "υποσχεσεις"για εξαγορα μαθηματων!!!!! emgoal:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Γιατι βαζεις στο ιδιο επιπεδο,τον Καρόλο της Τσεχίας(!!!!) και το Σέμμελβαϊς της Ουγγαρίας,με τα «2ης κατηγορίας» της Ιταλίας...

Άσε που σπάω το κεφάλι μου ποιά είναι τα κριτήρια «κατηγοριοποίησης» που χρησιμοποιεί...

Φαντάζομαι τα 3ης κατηγορίας είναι αυτά που είχε 3 κολλητούς (νοματέους) που της είπαν άσχημα λογάκια, ενώ 2ης απλά δύο ή έναν. Αν δεν είχε κανέναν γνωστό να της πασάρει πληροφορίες είναι αυτόματα πρώτης κατηγορίας. :rolleyes:

Άκρως επιστημονικά κριτήρια, δηλαδή, με βάση τις δημοσιεύσεις και την επιστημονική δεινότητα των αποφοίτων τους... <_<

ΥΓ. fegarw, sorry, δεν ήξερα ότι έχουμε το ίδιο Alma Mater. :)

(εγώ σε λίγο για την ακρίβεια...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι εκει που δουλευα εμαθα την τσεχικη, την ουγγρικη και την ιταλικη πραγματικοτητα.βλεπεις εμενα ο μπαμπακας μου δεν ειχε να μου στειλει δραχμουλες για να σπουδασω και επρεπε να τις βγαλω μονη μου.dolci sogni το λενε σε ολη την ιταλια απλα δεν ειναι τοσο συχνο. γιατι να πω χρυσα ονειρα και να μη πω γλυκα ονειρα; υπαρχει και τραγουδι ιταλικο που το λεει, αν βρω πως ονομαζεται εκεινος που το τραγουδαει και τον τιτλο, πολυ ευχαριστως να σας τον πω για να το μαθετε και εσεις.( να σημειωσω πως η ιταλικη δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα). ναπολη και παλερμο ειχαμε παει τοτε 2 φορες για να "μιλησουμε" με τους μεγαλους του καθε πανεπιστημιου.εκεινο που μου ειπε ο νοματεος απο το υπουργειο ειναι πως απο ιταλια ζητανε και αδεια ασκησης λογω του επιπεδου των πανεπιστημιων εκει.δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα, ξερω και ξερετε τι και που γινεται. τελειωσα στο εκπα πριν καποια χρονια.και τι εγινε; δεν θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο επειδη τελειωσα στο εκπα. την ολη αντιπαραθεση την ξεκινησα γιατι ειχα την απορια για τις αδειες ασκησης και γιατι ολα στην ιταλια τα παρουσιαζατε αδιαβλητα ενω δεν ειναι ετσι παντου και το ξερετε!φεγγαρω χαιρομαι οταν κανω τους αλλους να γελανε ειδικα οταν πριν εχουν φροντισει να με διασκεδασουν και εκεινοι.προφεσορ σε πολλα συμφωνουμε αλλα οκ δεν περιμενα να συμφωνησεις σε ολα οσα ειπα για ιταλια.και λογικο ειναι αφου εκει σπουδαζεις.μιλησες ομως αντικειμενικα και αυτο μετραει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[OT] Κάπου αλλού έγραψες πως ξεκινάς τώρα ειδικότητα... να σε ρωτήσω βρε lonestar ποιά ειδικότητα είναι αυτή? Από απλή curiosita'... ίσως γιατί η κάθε ειδικότητα έχει και ξεχωριστά χαρακτηριστικά στα άτομα που την ασκούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[OT] Κάπου αλλού έγραψες πως ξεκινάς τώρα ειδικότητα... να σε ρωτήσω βρε lonestar ποιά ειδικότητα είναι αυτή? Από απλή curiosita'... ίσως γιατί η κάθε ειδικότητα έχει και ξεχωριστά χαρακτηριστικά στα άτομα που την ασκούν.

ναι θα ξεκινησω το ειδικο μερος τον φεβρουαριο ωρλ

τι συμπερασμα εβγαλες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΛ???

Δεν το περίμενα... το ομολογώ.

Συμπέρασμα κανένα πάντως... αντίστροφα σκεφτόμουν... δηλαδή, αν είναι δυνατόν να μαντέψει κανείς την ειδικότητα κάποιου πριν το μάθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι εκει που δουλευα εμαθα την τσεχικη, την ουγγρικη και την ιταλικη πραγματικοτητα.βλεπεις εμενα ο μπαμπακας μου δεν ειχε να μου στειλει δραχμουλες για να σπουδασω και επρεπε να τις βγαλω μονη μου.dolci sogni το λενε σε ολη την ιταλια απλα δεν ειναι τοσο συχνο. γιατι να πω χρυσα ονειρα και να μη πω γλυκα ονειρα; υπαρχει και τραγουδι ιταλικο που το λεει, αν βρω πως ονομαζεται εκεινος που το τραγουδαει και τον τιτλο, πολυ ευχαριστως να σας τον πω για να το μαθετε και εσεις.( να σημειωσω πως η ιταλικη δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα). ναπολη και παλερμο ειχαμε παει τοτε 2 φορες για να "μιλησουμε" με τους μεγαλους του καθε πανεπιστημιου.εκεινο που μου ειπε ο νοματεος απο το υπουργειο ειναι πως απο ιταλια ζητανε και αδεια ασκησης λογω του επιπεδου των πανεπιστημιων εκει.δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα, ξερω και ξερετε τι και που γινεται. τελειωσα στο εκπα πριν καποια χρονια.και τι εγινε; δεν θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο επειδη τελειωσα στο εκπα. την ολη αντιπαραθεση την ξεκινησα γιατι ειχα την απορια για τις αδειες ασκησης και γιατι ολα στην ιταλια τα παρουσιαζατε αδιαβλητα ενω δεν ειναι ετσι παντου και το ξερετε!φεγγαρω χαιρομαι οταν κανω τους αλλους να γελανε ειδικα οταν πριν εχουν φροντισει να με διασκεδασουν και εκεινοι.προφεσορ σε πολλα συμφωνουμε αλλα οκ δεν περιμενα να συμφωνησεις σε ολα οσα ειπα για ιταλια.και λογικο ειναι αφου εκει σπουδαζεις.μιλησες ομως αντικειμενικα και αυτο μετραει.

lonestar, εγώ δε γελάω μαζί σου, αλλά απορώ! Καλά εμείς λέμε ό,τι νάναι για να υπερασπίσουμε τα πανεπιστήμιά μας και τις φοβερές λαμογιές που κάναμε για να πάρουμε πτυχίο ... εσύ γιατί να προσπαθείς να αποδείξεις ότι ξέρεις καλύτερα από μας μια γλώσσα που προφανώς δεν κατέχεις ? Όσο για το ότι δούλευες και σπούδαζες παράλληλα, έχεις την εκτίμησή μου γι΄αυτό, αλλά δε μπορεί να μην είδες φραγκάτα βύσματα στο ''εκπα'' που έπιναν φραπέ όσο εσύ διάβαζες και πήραν πτυχίο χαλαρότατα ... Εμένα θα με ενοχλούσαν περισσότερο τα άτομα που ξέρω πως πήραν πτυχίο, οι καθηγητές που ξέρω ποιούς περνάνε και με τι κριτήρια, παρά η διαφθορά που άκουσα ότι υπάρχει αλλού από κάποιους, τι να πω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι εκει που δουλευα εμαθα την τσεχικη, την ουγγρικη και την ιταλικη πραγματικοτητα.βλεπεις εμενα ο μπαμπακας μου δεν ειχε να μου στειλει δραχμουλες για να σπουδασω και επρεπε να τις βγαλω μονη μου.

emcrybabyemcrybabyemcrybaby Ειλικρινα lonestar,με συγκινησε η ιστορια σου!!!!!Αλλα τι να κανουμε.....βλεπεις η ατιμη κοινωνια στην οποια ζουμε,αλλους τους ανεβαζει emthumbup και αλλους τους κατεβαζει emthumbdown δυστυχως :( Αλλοι γεννιουνται ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ και ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ και αλλοι ΚΩΣΤΑΝΤΑΡΑΣ και ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ :lol::lol:..... Υ.Γ:δεν βγαζει ευρω(και οχι δραχμουλες πλεον) ο μπαμπακας μου μονο αλλα και η μαμακουλα μου :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dolci sogni το λενε σε ολη την ιταλια απλα δεν ειναι τοσο συχνο. γιατι να πω χρυσα ονειρα και να μη πω γλυκα ονειρα; υπαρχει και τραγουδι ιταλικο που το λεει, αν βρω πως ονομαζεται εκεινος που το τραγουδαει και τον τιτλο, πολυ ευχαριστως να σας τον πω για να το μαθετε και εσεις.( να σημειωσω πως η ιταλικη δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα).

emxmmemxmm ενδιαφερον αυτο που λες.....Σαφως και η ιταλικη δεν ειναι η μητρικη σου γλωσσα,αλλα βλεπω διορθωνεις και κανεις μαθηματα ιταλικων Σ`ΟΛΟΥΣ οσους σπουδαζουν η` σπουδασαν εκει emeekemeek .....Γενικα αυτες οι τεσσερις σειρες που εγραψες,χαρακτηριζουν και το συνολο των στοιχειων και αποψεων που εχεις παραθεσει σ`αυτο το topic emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναπολη και παλερμο ειχαμε παει τοτε 2 φορες για να "μιλησουμε" με τους μεγαλους του καθε πανεπιστημιου.εκεινο που μου ειπε ο νοματεος απο το υπουργειο ειναι πως απο ιταλια ζητανε και αδεια ασκησης λογω του επιπεδου των πανεπιστημιων εκει.δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα, ξερω και ξερετε τι και που γινεται.

emlmfaoemlmfaoemlmfao φοβερο ανεδοτο.... emclapping Θα το διηγηθω και σε συμφοιτητες μου Ιταλους!!!!....αυτοι να δεις πως χτυπιουνται απο τα γελια :anavwfwties::anavwfwties: Υ.Γ:βλεπω εχεις υψηλες διασυνδεσεις στις ιταλικες ιατρικες σχολες emlmfaoemlmfao .... Ενα ανεκδοτο την ημερα,τον emdocemdocemdoc τον κανει περα emthumbsup

δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα, ξερω και ξερετε τι και που γινεται.

emwhistlingemwhistling mi raccomando.....acqua in bocca ;)

δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα,

emarup εεεεεεεεεεεελα!!!!!Ειναι ο Ελεφαντας ποντικι????? emeleos

τελειωσα στο εκπα πριν καποια χρονια.και τι εγινε; δεν θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο επειδη τελειωσα στο εκπα.

emarup μα ουτε και εμεις σε θεωρουμε ανωτερη επειδη τελειωσες στο εκπα!!!!! ;)

Άσε που σπάω το κεφάλι μου ποιά είναι τα κριτήρια «κατηγοριοποίησης» που χρησιμοποιεί...

Φαντάζομαι τα 3ης κατηγορίας είναι αυτά που είχε 3 κολλητούς (νοματέους) που της είπαν άσχημα λογάκια, ενώ 2ης απλά δύο ή έναν. Αν δεν είχε κανέναν γνωστό να της πασάρει πληροφορίες είναι αυτόματα πρώτης κατηγορίας. :rolleyes:

Άκρως επιστημονικά κριτήρια, δηλαδή, με βάση τις δημοσιεύσεις και την επιστημονική δεινότητα των αποφοίτων τους... <_<

Prof.....ετσι οπως συνεχιζεις να προκαλεις την loooooonestar.....μου φαινεται πως δεν θα προλαβεις να χαρεις το καφεδακι σου στο modjo χριστουγεννα :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι εκει που δουλευα εμαθα την τσεχικη, την ουγγρικη και την ιταλικη πραγματικοτητα.βλεπεις εμενα ο μπαμπακας μου δεν ειχε να μου στειλει δραχμουλες για να σπουδασω και επρεπε να τις βγαλω μονη μου.

Άντε πάλι αυτά τα κομμουνιστοσυμμορίτικα του απλού και καταπονεμένου λαού... <_<

Ως πότε θα ζητάω συγγνώμη ρε γαμώτο που ο γέρος μου είχε πέντε φράγκα στην άκρη; ΩΣ ΠΟΤΕ;

Αν ζητάω εγώ, ο καριόλης ο Κασιδόκωστας που κουτούπωνε την Χίλτον τί πρέπει να ζητήσει;

Συγχώρεση απ'τον Άγιο Πέτρο κατευθείαν; :P

dolci sogni το λενε σε ολη την ιταλια απλα δεν ειναι τοσο συχνο. γιατι να πω χρυσα ονειρα και να μη πω γλυκα ονειρα; υπαρχει και τραγουδι ιταλικο που το λεει, αν βρω πως ονομαζεται εκεινος που το τραγουδαει και τον τιτλο, πολυ ευχαριστως να σας τον πω για να το μαθετε και εσεις.( να σημειωσω πως η ιταλικη δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα).

Ό,τι πεις. Εγώ πάντως 7 χρόνια στην Ιταλία μόνο «χρυσά όνειρα» ακούω και βλέπω. ;)

ναπολη και παλερμο ειχαμε παει τοτε 2 φορες για να "μιλησουμε" με τους μεγαλους του καθε πανεπιστημιου.

Εεε, could you elaborate on this one? :mellow:

Ποιοί είστε «εσείς» και ποιοί είναι οι «μεγάλοι»; Και γιατί πράγμα να «μιλήσετε»;

Είσαι σε καμιά μυστική σέχτα μήπως; Πες βαθμό και στοά τώρα! :P

εκεινο που μου ειπε ο νοματεος απο το υπουργειο ειναι πως απο ιταλια ζητανε και αδεια ασκησης λογω του επιπεδου των πανεπιστημιων εκει.δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα, ξερω και ξερετε τι και που γινεται.

Αυτό το ακούω τρελό φίδι και απέχει παρασάγγας απ'τις ετήσιες εκθέσεις της CRUI για το επίπεδο των ιταλικών πανεπιστημίων έτσι κι αλλιώς.

Επίσης, θα επαναλάβω για ν-ωστή φορά, η άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι απαραίτητη σε πολλά επαγγέλματα που είχαν νομοθετημένα [επαγγελματικά] δικαιώματα. Είναι παράδοση στην Ιταλία, κι έχει πολλά πλεονεκτήματα, ιδιαίτερα μπροστά στη δυσκολία των ιταλικών σχολών, που όπως στις γερμανικές, οι απόφοιτοι αργούν να τελειώσουν.

τελειωσα στο εκπα πριν καποια χρονια.και τι εγινε; δεν θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο επειδη τελειωσα στο εκπα. την ολη αντιπαραθεση την ξεκινησα γιατι ειχα την απορια για τις αδειες ασκησης και γιατι ολα στην ιταλια τα παρουσιαζατε αδιαβλητα ενω δεν ειναι ετσι παντου και το ξερετε!

lonestar, πρώτον: το uni μου είναι καλύτερο απ'το δικό σου, όπως και αγόρια κανόνια κορίτσια μακαρόνια, το αυτοκινητάκι μου είναι πιο γρήγορο απ'το δικό σου και ο μπαμπάς μου πιο δυνατός απ'τον δικό σου. <_<

Δεύτερον, και σοβαρά τώρα: Σου απαντήσαμε κάπου 10 φορές σε σύνολο γιατί χρειάζεται η ΑΑΕ και γιατί, το σημαντικότερο, την έχουν τα περισσότερα πολιτισμένα κράτη με παράδοση στην ιατρική. Μάντεψε, η Ιταλία είναι ένα απ'αυτά. :)

Τρίτον, κανείς δεν ευαγγελίζεται πως δεν υπάρχουν παρατράγουδα πίσω από ορισμένα πτυχία και φοιτητές. Απλά υπογραμμίζω πως παίρνονται συνέχεια μέτρα για την καταπολέμηση αυτών και ΣΙΓΟΥΡΑ τα «βυζαντινά παιχνίδια» που παίζονται είναι λιγότερα απ'το Ελαδιστάν, ιδιαίτερα στο Βορρά της Ιταλίας.

φεγγαρω χαιρομαι οταν κανω τους αλλους να γελανε ειδικα οταν πριν εχουν φροντισει να με διασκεδασουν και εκεινοι.προφεσορ σε πολλα συμφωνουμε αλλα οκ δεν περιμενα να συμφωνησεις σε ολα οσα ειπα για ιταλια.και λογικο ειναι αφου εκει σπουδαζεις.μιλησες ομως αντικειμενικα και αυτο μετραει.

Δεν τα βάζω μαζί σου προσωπικά lonestar, και προσπάθησε να καταλάβεις το ύφος και των άλλων που απλά έχουν χάσει την υπομονή τους καθώς επιμένεις με ένα γαϊδουρινό εγωισμό- που ούτε στην πρώην μου έβλεπα- να αποδείξεις πως έχεις δίκιο. <_<

Δεν έχεις... κατάλαβέ το! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar, εγώ δε γελάω μαζί σου, αλλά απορώ! Καλά εμείς λέμε ό,τι νάναι για να υπερασπίσουμε τα πανεπιστήμιά μας και τις φοβερές λαμογιές που κάναμε για να πάρουμε πτυχίο ... εσύ γιατί να προσπαθείς να αποδείξεις ότι ξέρεις καλύτερα από μας μια γλώσσα που προφανώς δεν κατέχεις ? Όσο για το ότι δούλευες και σπούδαζες παράλληλα, έχεις την εκτίμησή μου γι΄αυτό, αλλά δε μπορεί να μην είδες φραγκάτα βύσματα στο ''εκπα'' που έπιναν φραπέ όσο εσύ διάβαζες και πήραν πτυχίο χαλαρότατα ... Εμένα θα με ενοχλούσαν περισσότερο τα άτομα που ξέρω πως πήραν πτυχίο, οι καθηγητές που ξέρω ποιούς περνάνε και με τι κριτήρια, παρά η διαφθορά που άκουσα ότι υπάρχει αλλού από κάποιους, τι να πω ...

δεν προσπαθησα να αποδειξω πως ξερω ιταλικα καλυτερα απο εσας.αν ειναι δυνατον;!ομως για το ονειρα γλυκα ειχα ρωτησει αρκετες φορες γι'αυτο και το ειπα.το εχω ακουσει και σε τραγουδι.θα το βρω και θα σου πω.ειπα ποτε το αντιθετο;οχι μονο φραγκατα βυσματα,αλλα και αλλου ειδους και φυσικα με ενοχλουσαν με ενοχλουν και θα με ενοχλουν τετοιοι τυποι. θα ειναι παντα πραγματικοτητα για την ελλαδα.απλα ειπα πως και στην ιταλια,οπως και παντου, γινονται τετοιου ειδους συναλλαγες.τοτε σιγουρα,ισως τωρα να εχουν αλλαξει τα πραγματα.

emcrybabyemcrybabyemcrybaby Ειλικρινα lonestar,με συγκινησε η ιστορια σου!!!!!Αλλα τι να κανουμε.....βλεπεις η ατιμη κοινωνια στην οποια ζουμε,αλλους τους ανεβαζει emthumbup και αλλους τους κατεβαζει emthumbdown δυστυχως :( Αλλοι γεννιουνται ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ και ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ και αλλοι ΚΩΣΤΑΝΤΑΡΑΣ και ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ :lol::lol:..... Υ.Γ:δεν βγαζει ευρω(και οχι δραχμουλες πλεον) ο μπαμπακας μου μονο αλλα και η μαμακουλα μου :D:D:D

φεγγαρω αν σε συγκινησε πολυ η ιστορια μου ενα θα σου πω... η ζεβα κανει τη διαφορα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε πάλι αυτά τα κομμουνιστοσυμμορίτικα του απλού και καταπονεμένου λαού... <_<

Ως πότε θα ζητάω συγγνώμη ρε γαμώτο που ο γέρος μου είχε πέντε φράγκα στην άκρη; ΩΣ ΠΟΤΕ;

ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ,Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ "ΔΟΥΛΕΥΕ" ΤΗΣ ΦΕΓΓΑΡΩ

Αν ζητάω εγώ, ο καριόλης ο Κασιδόκωστας που κουτούπωνε την Χίλτον τί πρέπει να ζητήσει;

Συγχώρεση απ'τον Άγιο Πέτρο κατευθείαν; :P

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΤΗΝ ΠΑΤΑΣ ΣΥΧΝΑ ΟΠΩΣ Ο ΚΑΣΙΔΟΚΩΣΤΑΣ

Ό,τι πεις. Εγώ πάντως 7 χρόνια στην Ιταλία μόνο «χρυσά όνειρα» ακούω και βλέπω. ;)

ΟΚ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΤΑΛΟ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΑΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΥΚΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑΙ.ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

Εεε, could you elaborate on this one? :mellow:

Ποιοί είστε «εσείς» και ποιοί είναι οι «μεγάλοι»; Και γιατί πράγμα να «μιλήσετε»;

ΟΙ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΚΡΑΠΕΣ

Επίσης, θα επαναλάβω για ν-ωστή φορά, η άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι απαραίτητη σε πολλά επαγγέλματα που είχαν νομοθετημένα [επαγγελματικά] δικαιώματα. Είναι παράδοση στην Ιταλία, κι έχει πολλά πλεονεκτήματα, ιδιαίτερα μπροστά στη δυσκολία των ιταλικών σχολών, που όπως στις γερμανικές, οι απόφοιτοι αργούν να τελειώσουν.

ΟΚ

lonestar, πρώτον: το uni μου είναι καλύτερο απ'το δικό σου, όπως και αγόρια κανόνια κορίτσια μακαρόνια, το αυτοκινητάκι μου είναι πιο γρήγορο απ'το δικό σου και ο μπαμπάς μου πιο δυνατός απ'τον δικό σου.

ΟΚ ΠΡΟΦΕΣΟΡ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΙ...

Τρίτον, κανείς δεν ευαγγελίζεται πως δεν υπάρχουν παρατράγουδα πίσω από ορισμένα πτυχία και φοιτητές. Απλά υπογραμμίζω πως παίρνονται συνέχεια μέτρα για την καταπολέμηση αυτών και ΣΙΓΟΥΡΑ τα «βυζαντινά παιχνίδια» που παίζονται είναι λιγότερα απ'το Ελαδιστάν, ιδιαίτερα στο Βορρά της Ιταλίας.

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ Κ ΝΟΜΙΖΟ Κ Η ΜΙΛΚΤΡΕΙ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟ

Δεν τα βάζω μαζί σου προσωπικά lonestar, και προσπάθησε να καταλάβεις το ύφος και των άλλων που απλά έχουν χάσει την υπομονή τους καθώς επιμένεις με ένα γαϊδουρινό εγωισμό- που ούτε στην πρώην μου έβλεπα- να αποδείξεις πως έχεις δίκιο. <_<

Δεν έχεις... κατάλαβέ το! :)

ΟΚ.ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar, το κατάλαβα σωστά ? Ήταν μέσα στη δουλειά σου να παίρνεις μέρος σε κυκλώματα διαφθοράς ? Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, και η ειλικρίνεια είναι καλό πράγμα, απλά δεν περίμενα να το λες εσύ εδώ, άφού μας έπεισες όλους ότι είσαι κατά του φαινομένου ... :mellow:

Εκτός και αν μόλις είδες για ποιό λόγο γίνονταν τα ''ταξίδια'' παραιτήθηκες και τους έκανες καταγγελία ... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε το δίκιο είναι μιά σχετική έννοια.

Δούλεψες σε φροντιστήριο που στέλνει άτομα να σπουδάσουν ιατρική από παράθυρα. Μιλάς για προσωπικές ιστορίες δακρύβρεχτες και βρώμικες. Θέλεις να φανείς γλωσσομαθής.

Στο φροντιστήριο όμως δεν ήσουν τσάμπα... σε πλήρωναν, αν κατάλαβα σωστά.

Τα ιταλικά τα μιλάς, μα εδώ τα μιλάμε καλύτερα.

Όλοι μας έχουμε προσωπικές εμπειρίες και ιστορίες... κάποιες τις κρατάμε για τον εαυτό μας, άλλες τις αφήνουμε στην άκρη ως υπερβολές.

Η ιστορία σου δε μου φαίνεται και τραγική. Σίγουρα δε σου δίνει το δικαίωμα να αμφιβάλεις για τις ιατρικές σπουδές της Ιταλίας, πετώντας σπόντες κάθε λίγο και λιγάκι.

Ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν πεθαίνεις της πείνας... άλλωστε έχεις και internet. Άρα cool down.

Μπε... και το ταξιδάκι σε Napoli και Palermo μάλλον δεν βγήκε από την τσέπη σου.

Έχει πλάκα όμως, γιατί πλέον μιλάμε per il gusto di parlare.

Ρώτησες. Έλαβες απάντηση.

Δε σου άρεσε η απάντηση και το τόνισες.

Δεν μας άρεσε το έμμεσο μηνυμά σου και το τονίσαμε.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γραφθεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar, το κατάλαβα σωστά ? Ήταν μέσα στη δουλειά σου να παίρνεις μέρος σε κυκλώματα διαφθοράς ? Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, και η ειλικρίνεια είναι καλό πράγμα, απλά δεν περίμενα να το λες εσύ εδώ, άφού μας έπεισες όλους ότι είσαι κατά του φαινομένου ... :mellow:

Εκτός και αν μόλις είδες για ποιό λόγο γίνονταν τα ''ταξίδια'' παραιτήθηκες και τους έκανες καταγγελία ... emno

ηταν μεσα στη δουλεια μου να ειμαι η γραμματεας του ζευγαριου που ηταν τα αφεντικα.εκεινοι ειχανε τα κονε και κανονιζαν.εγω ημουν το παιδι για τις δουλειες που δεν μπορουσαν η μαλλον βαριοταν να κανουν εκεινοι.να κλεινω ξενοδοχεια,,εστιατορια , να κραταω τα χαρτια κτλ. ναι κατα του φαινομενου ειμαι αλλα φυσικα και δεν παραιτηθηκα και ουτε εκανα καταγγελια.εφυγα οταν βρηκα αλλου δουλεια με περισσοτερα χρηματα και χωρις ταξιδια.οι καταγγελιες καλες ειναι να γινονται ,αλλα οταν πιστευω πως θα με βλαψουν για τον α η β λογο δεν τις κανω φυσικα.υστερα που να εκανα καταγγελια;στο ιταλικο υπουργειο παιδειας;για ποιο λογο;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηταν μεσα στη δουλεια μου να ειμαι η γραμματεας του ζευγαριου που ηταν τα αφεντικα.εκεινοι ειχανε τα κονε και κανονιζαν.εγω ημουν το παιδι για τις δουλειες που δεν μπορουσαν η μαλλον βαριοταν να κανουν εκεινοι.να κλεινω ξενοδοχεια,,εστιατορια , να κραταω τα χαρτια κτλ. ναι κατα του φαινομενου ειμαι αλλα φυσικα και δεν παραιτηθηκα και ουτε εκανα καταγγελια.εφυγα οταν βρηκα αλλου δουλεια με περισσοτερα χρηματα και χωρις ταξιδια.οι καταγγελιες καλες ειναι να γινονται ,αλλα οταν πιστευω πως θα με βλαψουν για τον α η β λογο δεν τις κανω φυσικα.υστερα που να εκανα καταγγελια;στο ιταλικο υπουργειο παιδειας;για ποιο λογο;!

Λογικά θα ενδιαφέρονταν και οι Ιταλικές και οι Ελληνικές αρχές, πως νομίζεις ότι μπορεί να καταπολεμηθεί η διαφθορά δηλαδή, κάνοντας καταγγελίες ανώνυμα σε fora όπως κάνεις εσύ εδώ ? Μπορώ να δεχτώ ότι επέλεξες να μην το κάνεις, αλλά όχι και το ότι έρχεσαι μετά εδώ να κάνεις λόγο για διαφθορά των Ιταλικών ΑΕΙ ... στη θέση σου θα σιωπούσα και θα ζούσα με τις ενοχές μου, δε θα ξεφώνιζα κιόλα emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε το δίκιο είναι μιά σχετική έννοια.

ΣΩΣΤΑ

Θέλεις να φανείς γλωσσομαθής.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ;

Στο φροντιστήριο όμως δεν ήσουν τσάμπα... σε πλήρωναν, αν κατάλαβα σωστά.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

Τα ιταλικά τα μιλάς, μα εδώ τα μιλάμε καλύτερα.

ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΙΟΑΝ,ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ ΣΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ!

Όλοι μας έχουμε προσωπικές εμπειρίες και ιστορίες... κάποιες τις κρατάμε για τον εαυτό μας, άλλες τις αφήνουμε στην άκρη ως υπερβολές.

ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΑΥΤΑ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ. ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

Η ιστορία σου δε μου φαίνεται και τραγική. Σίγουρα δε σου δίνει το δικαίωμα να αμφιβάλεις για τις ιατρικές σπουδές της Ιταλίας, πετώντας σπόντες κάθε λίγο και λιγάκι.

ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΠΕΤΑΩ ΣΠΟΝΤΕΣ,ΛΕΩ ΤΑ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΣΤΑ ΙΣΙΑ

Ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν πεθαίνεις της πείνας... άλλωστε έχεις και internet. Άρα cool down.

ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΩΣ ΠΕΘΑΙΝΩ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ; ΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΕΤ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ( ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ;)

Μπε... και το ταξιδάκι σε Napoli και Palermo μάλλον δεν βγήκε από την τσέπη σου.

ΜΠΕΕ...ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΙΟΛΑΣ!

Ρώτησες. Έλαβες απάντηση.

Δε σου άρεσε η απάντηση και το τόνισες.

Δεν μας άρεσε το έμμεσο μηνυμά σου και το τονίσαμε.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γραφθεί?

ΩΡΑΙΑ.ΩΡΑΙΑ.ΩΡΑΙΑ.ΟΧΙ

Λογικά θα ενδιαφέρονταν και οι Ιταλικές και οι Ελληνικές αρχές, πως νομίζεις ότι μπορεί να καταπολεμηθεί η διαφθορά δηλαδή, κάνοντας καταγγελίες ανώνυμα σε fora όπως κάνεις εσύ εδώ ? Μπορώ να δεχτώ ότι επέλεξες να μην το κάνεις, αλλά όχι και το ότι έρχεσαι μετά εδώ να κάνεις λόγο για διαφθορά των Ιταλικών ΑΕΙ ... στη θέση σου θα σιωπούσα και θα ζούσα με τις ενοχές μου, δε θα ξεφώνιζα κιόλα emno

δεν εκανα καταγγελια.απλα ανεφερα ενα γεγονος.στην ιταλια τη χωρα της μαφιας δεν ειναι αγγελικα και αδιαβλητα ολα οπως θελουν να τα παρουσιαζουν μερικοι. τα φορα ειναι για να γραφονται αποψεις ,γεγονοτα και γενικα οτι θελει ο καθενας.ναι κανω λογο για τη διαφθορα των ιταλικων πανεπιστημιων(και τονιζω οχι ολων -αλλα αυτο το αγνοειτε) δεν φταιω αν σας πειραζει επειδη σπουδασατε εκει.και εμενα με πειραζει(λεμε τωρα...) που το πανεπιστημιο του προφεσορ ειναι σε υψηλοτερη θεση απο το δικο μου και θα βγει καλυτερος γιατρος.δεν μπορω να κανω κατι γι'αυτο ομως.η διαφθορα για να καταπολεμηθει πρεπει να αλλαξουν νοοτροπιες και αυτο δεν ειναι στο χερι μου.καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα.δεν θα εχω και ενοχες επειδη ελληνες φοιτητες ιατρικης που φοιτουν σε ιταλικα πανεπιστημια( και οχι μονο εκει αλλα και σε αλλες χωρες) τα σκανε για να περασουν τα μαθηματα!ενταξει ειπαμε αλλα δε θα φορτωθω και ενοχες που θα πρεπει να εχουν οι ιδιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.