Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

Πού είναι όλα αυτά ρε γαμώτο κι εγώ δε τα βλέπω ποτέ; :blink:

Τελικά υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια που είναι ο κοινός παρονομαστής όλων: αν ψάχνεσαι για απατεωνιές, θα τις βρεις παντού... Εγώ δεν ενδιαφέρθηκα, γι'αυτό ποτέ μου δεν έπεσα πάνω τους. <_<

Μα mio caro Proff. δε μπορεί να έχεις εσύ τα κονέ που έχει η lonestar για να ξετρυπώνει θέματα διαφθοράς! Τα έχει μελετήσει ''από μέσα'' η συνάδελφος, εμείς είμαστε ερασιτέχνες mettiamoci l'anima in pace B)

lonestar, no offence intented emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply
Ακόμη να σου πω, πως άρθρα για τα ιταλικά πανεπιστήμια υπάρχουν πολλά κατα καιρούς. Δες ένα : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=758...id=2&pubid=1193

Δώσε ιδιαίτερη έμφαση στο «Kάποιοι φοιτητές, αφού καταβάλουν 11.500 ευρώ και παρακολουθήσουν τμηματικά για 50 ημέρες ειδικά μαθήματα, παίρνουν μεταπτυχιακό τίτλο, αλλά και πιστοποιητικό άριστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας».

Αλήθεια ποιός αναφέρθηκε στα L' Aquila και La Sapienza; μπορεί να διαβάσει το παραπάνω άρθρο!

Αν και σου εχω απαντησει σε προηγουμενο post(Post #53),αλλα θα το κανω ξανα με μεγαλη ευχαριστηση :)......Το αρθρο στο οποιο αναφερεσαι εχει να κανει με ιδιωτικα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φροντιστηρια που εχουν εδρα στις δυο αυτες πολεις της Ιταλιας και τα οποια δινουν τιτλους ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ που δεν εχουν να κανουν με Ιατρικες σχολες,αλλα με την Ιταλικη γλωσσα !! Τα<<<"μεταπυχιακα">>> αυτα δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με την Ιταλικη 3οβαθμια εκπαιδευση,γι`αυτο εξαλλου και δεν αναγνωριζονται ουτε και απο τα δυο αυτα πανεπιστημια! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδή σε άλλο τόπικ νομίζω είπες γιατί η Ελλάδα να μην έχει παρόμοια κέντρα με εκελινο του

Παλέρμο, απλά θα σου πω, πως η Ελλάδα ξοδεύει τεράστια ποσά σε αμυντικά εξοπλιστικά προγράμματα γιατί είναι μια χώρα που περιβάλεται απο "εχθρούς" και πρέπει πάντα να είναι σε ετοιμότητα. Ενω η Ιταλία , όπως και άλλες χώρες δεν ξοδεύουν τέτοια ποσά. Αν όλα αυτά τα χρήματα που πηγαίνουν σε όπλα,στρατιωτικά αεροπλάνα κτλ. πήγαιναν στην υγεία, δεν θα είχαμε μόνο ενα κέντρο σαν του Παλέρμο, αλλά πολλά περισσότερα! Γιατί απο γιατρούς δόξα το Θεό έχουμε πάρα πολλούς!

Συμφωνω μαζι σου :D ....αλλωστε η Ιταλια ειναι μια απο τις χωρες που παραγει πολεμικο εξοπλισμο για χωρες οπως η Ελλαδα ;) Μαααα lonestar,το ινστιτουτο του Παλερμο ειναι ενα απο τα πολλα που υπαρχουν στην επικρατεια της Ιταλιας...δεν ειναι το μοναδικο!!....π.χ σ`εμας,στο Μιλανο οπως και στην Ναπολη,ερχονται Ελληνες ογκολογοι για μετεκπαιδευση( αυτη την περιοδο εχουμε εδω 2 απο το Παπανικολαου της Θεσ/νικης),στην Παβια,Παδοβα,Μπεργκαμο για καρδιοχειρουργικη,στην Βερονα για Ωριλα κ.τ.λ..Τελος,το γεγονος οτι χωρες πλουσιες,οπως η Ιταλια,επενδυουν στην υγεια σημαινει οτι εχει την απαίτηση.....απο τις ιατρικες σχολες αρτια εκπαιδευση...απο τα νοσοκομεια υψηλη παροχη υπηρεσιων.....και απο την ερευνα,αποτελεσματα!!!Τελος....απο γιατρους εχουμε πολλους,δοξα τον Θεο,......αλλα αφου το Ελληνικο κρατος δεν ξοδευει χρηματα για την δημοσια υγεια,ποσοι απ`αυτους θα εχουν αρτια εκπαιδευση????...Ιδου η απορια!!! :P Πιστευω πως καλυψα τα ερωτηματα που μου εθεσες :D Με εκτιμηση.... και αγαπη.....ο καπουτσινο σου :wub::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και σου εχω απαντησει σε προηγουμενο post(Post #53),αλλα θα το κανω ξανα με μεγαλη ευχαριστηση :)......Το αρθρο στο οποιο αναφερεσαι εχει να κανει με ιδιωτικα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φροντιστηρια που εχουν εδρα στις δυο αυτες πολεις της Ιταλιας και τα οποια δινουν τιτλους ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ που δεν εχουν να κανουν με Ιατρικες σχολες,αλλα με την Ιταλικη γλωσσα !! Τα<<<"μεταπυχιακα">>> αυτα δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με την Ιταλικη 3οβαθμια εκπαιδευση,γι`αυτο εξαλλου και δεν αναγνωριζονται ουτε και απο τα δυο αυτα πανεπιστημια! ;)

1ον ,αν διαβάσεις το άρθρο καλά θα δεις πως καμία σχέση δεν έχει με τα φροντιστήρια που λες . Είναι δυνατόν φροντιστήριο να δώσει μεταπτυχιακό τίτλο χωρίς τη συνεργασία του πανεπιστημίου;!

2ον, το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά πάνω σε ποιούς τομείς γίνονταν τα μεταπτυχιακά.

3ον, για την Ιταλική γλώσσα που λες, λέει πως έπαιρναν πιστοποιητικό άριστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας. Ακόμη να σας πω, επειδή κάποιοι έχετε τελειώσει Ιταλία και άλλοι θα τελειώσετε, πως όταν παίρνετε μέρος σε διαγωνισμούς για κάποια θέση, καταθέτοντας το πτυχίο σας παίρνετε έξτρα μόρια από τη γλώσσα και μάλιστα μόρια άριστης γνώσης. Αν δεν κάνω λάθος 500. ( αυτο ισχύει και για όσους έχουν κάνει μεταπτυχιακό σε ξένη χώρα) . Πριν 2-3 χρόνια καταθέτοντας το πτυχίο στο Υπουργείο Παιδείας μπορούσε κάποιος να πάρει το ΚΠΓ ( κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας) αλλά νομίζω τώρα πως έχει καταργηθεί. Ψάξτε το αν δεν το ξέρετε. Ένα χαρτί παραπάνω δεν κάνει κακό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα mio caro Proff. δε μπορεί να έχεις εσύ τα κονέ που έχει η lonestar για να ξετρυπώνει θέματα διαφθοράς! Τα έχει μελετήσει ''από μέσα'' η συνάδελφος, εμείς είμαστε ερασιτέχνες mettiamoci l'anima in pace B)

lonestar, no offence intented emno

νο πρόμπλεμ μιλκτρέι.

Έχω πάθει ανοσία :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον ,αν διαβάσεις το άρθρο καλά θα δεις πως καμία σχέση δεν έχει με τα φροντιστήρια που λες . Είναι δυνατόν φροντιστήριο να δώσει μεταπτυχιακό τίτλο χωρίς τη συνεργασία του πανεπιστημίου;!

2ον, το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά πάνω σε ποιούς τομείς γίνονταν τα μεταπτυχιακά.

Σαφως και δεν το λεει το αρθρο αυτο,αλλα σε ανακοινωση που εκανε το Υπ.παιδειας 2/3 μηνες αργοτερα,αναφερει οτι τα δυο εμπλεκομενα πανεπιστημια σε επιστολη που τους ζητηθηκε και απεστειλαν στην συνεχεια,δηλωναν κατηγορηματικα πως δεν εχουν απολυτος καμια σχεση με τους μεταπτυχιακους τιτλους που δινονταν απο ΚΕΝΤΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ στην Ιταλια και τους οποιους τα συγκεκριμενα φροντιστηρια στην Ελλαδα παρουσιαζαν σαν μεταπτυχιακα πανεπιστημιακου επιπεδου.Γι`αυτο εξαλλου και ο ΔΙΚΑΤΣΑ σταματησε εκει την ερευνα ;) Τωρα εαν υπαρχει αφελης κοσμος που πιστευει οτι του λανσαρει ο καθε επιτηδειος..... :P στην προκειμενη περιπτωση η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα emypoklinomaiemypoklinomai

Ακόμη να σας πω, επειδή κάποιοι έχετε τελειώσει Ιταλία και άλλοι θα τελειώσετε, πως όταν παίρνετε μέρος σε διαγωνισμούς για κάποια θέση, καταθέτοντας το πτυχίο σας παίρνετε έξτρα μόρια από τη γλώσσα και μάλιστα μόρια άριστης γνώσης. Αν δεν κάνω λάθος 500. ( αυτο ισχύει και για όσους έχουν κάνει μεταπτυχιακό σε ξένη χώρα) . Πριν 2-3 χρόνια καταθέτοντας το πτυχίο στο Υπουργείο Παιδείας μπορούσε κάποιος να πάρει το ΚΠΓ ( κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας) αλλά νομίζω τώρα πως έχει καταργηθεί. Ψάξτε το αν δεν το ξέρετε. Ένα χαρτί παραπάνω δεν κάνει κακό...

Λες στο τελος αντι για ιατρειο,ν`ανοιξω φροντιστηριο ξενων γλωσσων????? emshockingemshockingemcryemcry

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ρε Prof,εχεις βαλθει να καταστρεψεις οικονομικα τον usmeds :P Μην ξεχνας πως το Κεντακι ειναι η γενέτειρα των KFC (Kentucky Fried Chicken) ;) Που να ορθοποδήσει γυραδικο εκει???? :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μασάει αυτός. :)

Εκεί στο Αμέρικα μαθαίνουν πράματα (και θάματα) που εμείς εδώ οι Μαμελούκοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν θα μάθουμε ποτέ... είναι καλύτεροι πώς να το κάνουμε. Και άμα το συνδυάσεις με πανελληνιονίκη μιλάμε για ιατρό Jedi Master! Δεν τον σταματά τίποτα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι τα ίδια...

Πάντως αν γυρνούσα Ελλάδα, μάλλον μανάβικο στην Πατησίων θα άνοιγα παρά Ιατρείο.

Τώρα για το τι μαθαίνουμε εδώ και εκεί τα έχουμε ήδη πει.

Εδώ θα μάθεις πάνω κάτω τα ίδια είτε κάνεις ειδικότητα στο Kentucky είτε στην Massachusetts (αξιολόγηση και έλεγχος της εκπαίδευσης μέσω ACGME, you know).

Στην Ευρώπη υπάρχουν κέντρα που μπορείς να μάθεις τα ίδια (και σπανίως περισσότερα).

Υπάρχουν άλλα όμως όπου τα πράγματα μάλλον είναι πίκρα (ΠΓΝ Διδυμοτείχου, you know)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι τα ίδια...

Πάντως αν γυρνούσα Ελλάδα, μάλλον μανάβικο στην Πατησίων θα άνοιγα παρά Ιατρείο.

Ε κι εμείς είπαμε, φροντιστήριο ξένων γλωσσών! :P

Τώρα για το τι μαθαίνουμε εδώ και εκεί τα έχουμε ήδη πει.

Βασικά ναι, τα έχουμε πει. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση δε μαθαίνουμε τίποτα ενώ στις ΗΠΑ τα μαθαίνετε όλα.

Εδώ θα μάθεις πάνω κάτω τα ίδια είτε κάνεις ειδικότητα στο Kentucky είτε στην Massachusetts (αξιολόγηση και έλεγχος της εκπαίδευσης μέσω ACGME, you know).

Γιατί σε οποιαδήποτε [σοβαρή- δε μιλάω για Ελλάδα] χώρα της ΕΕ εσύ τί πιστεύεις; Δε γίνεται έλεγχος της εκπαίδευσης των νοσοκομείων από τα υπουργεία υγείας; :huh:

Όσα δίνουν πληρούν τουλάχιστον τις ελάχιστες απαιτήσεις.

Στην Ευρώπη υπάρχουν κέντρα που μπορείς να μάθεις τα ίδια (και σπανίως περισσότερα).

Υπάρχουν άλλα όμως όπου τα πράγματα μάλλον είναι πίκρα (ΠΓΝ Διδυμοτείχου, you know)

Για πες μου, τί μπορείς να μάθεις περισσότερα σε μια ειδικότητα Νευρολογίας στο Κάνσας που δε μπορείς να μάθεις στη Ρώμη; Στα χρόνια μου εδώ πέρα έχω καταλάβει ένα πράγμα: οι εγκαταστάσεις υπάρχουν, αν έχεις και όρεξη θα μάθεις! Τα υπόλοιπα περί υπεράνθρωπων ιατρών και τα σχετικά τ'ακούω βερεσέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ μου δεν υποστήριξα πως θα μάθεις κάτι παραπάνω, σε παθολογική ειδικότητα, στο Κάνσας από ότι στην Ρώμη ή ακόμα και την Αθήνα. Βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Τα υπέρ της ειδίκευσης στις ΗΠΑ σε σύγκριση με την Ευρώπη τα έχω πει τόσες φορές μέσα στο φόρουμ που καταντά γελοίο (Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, πρέπει να έχεις κάποιο κόμπλεξ με την Αμερική...)

Να τα επαναλάβω:

emstar Καλή ποιότητα εκπαίδευσης ανεξαρτήτως κέντρου και ειδικότητας

Λες πως καλή εκπαίδευση υπάρχει και στην «σοβαρή» Ευρώπη και θα συμφωνήσω μαζί σου για τις παθολογικές ειδικότητες. Εδώ όμως δημιουργούνται προβλήματα: Η νότιος Ιταλία είναι σοβαρή Ευρώπη; Η Πορτογαλία; Τα Γιάννενα; Πως ξέρω τι είναι σοβαρό και τι όχι; Πρέπει να κάνω, ως ασθενής, search στο Google για να δω αν ο γιατρός μου είναι σοβαρός; emno

emstar Σαφέστατα πιο εντατική και πλήρη εκπαίδευση στις χειρουργικές ειδικότητες.

Όπου και αν πας, ακόμα και στο τελευταίο community center, όταν τελειώσεις θα μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σου χωρίς να έχεις ανάγκη τα δεκανίκια του καθηγητή ή του διευθυντή.

Αυτό δεν μου το εγγυάται ούτε η Ρώμη (τουλάχιστον έτσι μου λέει ένας ειδικευόμενος που ήρθε, τελειωμένος παρακαλώ, από Ιταλία και ξανακάνει εδώ όλη του την ειδικότητα), ούτε βέβαια η Αθήνα

emstar Καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ μόνιμα μετά την ειδίκευση.

Το ετήσιο εισόδημα ενός γιατρού στις ΗΠΑ θα είναι πάντα εξαψήφιο, ανεξαρτήτως ειδικότητας, είδους απασχόλησης και πολιτείας

Αν δεν συμφωνείς με τα παραπάνω είναι δικαίωμα σου, μπορεί να κάνω και λάθος embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες πως καλή εκπαίδευση υπάρχει και στην «σοβαρή» Ευρώπη και θα συμφωνήσω μαζί σου για τις παθολογικές ειδικότητες. Εδώ όμως δημιουργούνται προβλήματα: Η νότιος Ιταλία είναι σοβαρή Ευρώπη;

τουλαχιστον οπως φαινεται και απο το προσφατο περιστατικο του 4χρονου που μεταφερθηκε απο την Ελλαδα στο Παλερμο για μεταμοσχευση ηπατος : http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl...11/2005__164050 η νοτιος Ιταλια αποδυκνειεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σοβαροτερη απο Αθηνα και Θεσσαλονικη ;) Κα βεβαια αυτο ειναι ενα απο τα πολλα περιστατικα που εχουν ερθει απο Ελλαδα σε Ιταλια!!!Δεν εχω ακουσει ομως να γινεται το αντιθετο!!!!! embaaa

emarup το site: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl...11/2005__164050

Η νότιος Ιταλία είναι σοβαρή Ευρώπη; Η Πορτογαλία; Τα Γιάννενα;

φιλε usmeds, προσοχη σ`αυτα που λες :P .......Αν δει ο Γιαννιωτης τι αναφερεις για Γιαννενα......μαυρο φιδι που σ`εφαγε :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως ξέρω τι είναι σοβαρό και τι όχι; Πρέπει να κάνω, ως ασθενής, search στο Google για να δω αν ο γιατρός μου είναι σοβαρός; emno

Ακριβως αυτο λεω και εγω :) Αλλα πως ειναι δυνατον ρε usmeds,να κρινεις μια ανεπτυγμενη χωρα,το συστημα υγειας της και οτι συνεπαγεται μ`αυτο,οταν δεν εχεις παει εκει :huh: Δηλαδη,μ`αυτη την λογικη θα πρεπει να δεχτουμε και αυτο που πιστευουν οι Ιταλοι για μας......οτι Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΩΡΑ ΥΠΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ !!!!!.... και φανταζομαι να καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο!!!.....Ειναι γεγονος πως η Βορεια Ιταλια ειναι μια απο τις πλουσιοτερες περιοχες της Ευρωπης.....Μονο η περιοχη της Βιτσεντσα(δεν βαζω ουτε,Λομβαρδια,ουτε Πιεμοντε,ουτε Λιγκουρια,ουτε Βενετο κ.τ.λ)εχει 1και1/2 φορα το ακαθαριστο εθνικο προιον της Ελλαδας!!!!!!!Η νοτιος Ιταλια ειναι βεβαια φτωχοτερη απο την Βορεια,αλλα βρισκεται στα ΙΔΙΑ επιπεδα,και σε ορισμενες περιπτωσεις πολυ καλυτερα,μ`αυτο της Αθηνας και Θεσσαλονικης!!!!......Γιατι για Θρακη και Ηπειρο,Κρητη κ.λ.π, καλυτερα να μην μιλησουμε!!!Γι`αυτο λοιπον,ειναι πολυ σοφο αυτο που ειπες και στο οποιο με βρισκεις απολυτα συμφωνο,οτι δηλαδη δεν μπορω να ξερω τι ειναι σοβαρο και τι οχι αν δεν εχω παει να διαπιστωσω ο ιδιος ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstar Σαφέστατα πιο εντατική και πλήρη εκπαίδευση στις χειρουργικές ειδικότητες.

Όπου και αν πας, ακόμα και στο τελευταίο community center, όταν τελειώσεις θα μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σου χωρίς να έχεις ανάγκη τα δεκανίκια του καθηγητή ή του διευθυντή.

Αυτό δεν μου το εγγυάται ούτε η Ρώμη (τουλάχιστον έτσι μου λέει ένας ειδικευόμενος που ήρθε, τελειωμένος παρακαλώ, από Ιταλία και ξανακάνει εδώ όλη του την ειδικότητα), ούτε βέβαια η Αθήνα

emstar Καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ μόνιμα μετά την ειδίκευση.

Το ετήσιο εισόδημα ενός γιατρού στις ΗΠΑ θα είναι πάντα εξαψήφιο, ανεξαρτήτως ειδικότητας, είδους απασχόλησης και πολιτείας

Αν δεν συμφωνείς με τα παραπάνω είναι δικαίωμα σου, μπορεί να κάνω και λάθος embaaa

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα λεγομενα σου!!! :) Και στην τελικη.....Ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο,πως οι Η.Π.Α,τα τελευταια 50χρονια εχουν συνεισφερει τα μεγιστα στον κλαδο της ιατρικης...Γι`αυτο και βρισκονται(τουλαχιστον παλαιοτερα ηταν πιο εντονη η διαφορα) ενα βημα μπροστα σε σχεση με την ανεπτυγμενη Ευρωπη!!!Αν και θα μου επιτρεψεις να πω,πως η κοινωνικη πλευρα του συστηματος υγειας στις Η.Π.Α,ειναι επιεικώς απαραδεκτο!!Και εχω αποψη για το θεμα αυτο γιατι εχω επισκευθει τις Η.Π.Α 2φορες απο 2μηνες η καθε μια..Μια στο Delaware, Pennsylvania(οπου εχω 1ο ξαδερφο,οδοντιατρο)και μια στην Βοσωνη(αδερφος του 1ου,οφθαλμιατρος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελος ,ηθελα ν`αναφερω πως Παρασκευη 18 Νοεμβριου,στη Ρωμη συναντηθηκαν οι υπουργοι υγειας του G7 και συζητησαν τους τροπους αντιμετωπισης του ιου της γριπης των πτηνων,καθως και υπεγραψαν συμφωνια συνεργασιας στον τομεα της ογκολογιας!!Δεν μπορει,οπως και να το κανουμε........καποιο ειδικο βαρος στην παγκοσμια υγεια,το εχει και αυτη η ριμαδα η Ιταλια ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στις 19/11 έγινε στην Αθήνα Σύνοδος Υπουργών Υγείας των κρατών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Μαύρης Θάλασσας, με στόχο ''την όσο το δυνατό καλύτερη θωράκιση κατά της γρίππης των πουλερικών και ενδεχόμενη πανδημία'' ... so what?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ μου δεν υποστήριξα πως θα μάθεις κάτι παραπάνω, σε παθολογική ειδικότητα, στο Κάνσας από ότι στην Ρώμη ή ακόμα και την Αθήνα. Βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Ε τότε αν δεν είναι να μάθω παραπάνω, γιατί να σκάσω $10000 για τις εξετάσεις αναγνώρισης του ξένου πτυχίου μου, και να πάω χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά απ'το σπίτι μου; Για να μάθω τα ίδια που μπορώ να μάθω σ'ένα αξιόλογο ευρωπαϊκό κέντρο; Δε σε καταλαβαίνω...

Πάντως αναγνωρίζω πως στις χειρουργικές ειδικότητες στις ΗΠΑ οι γιατροί αποκτάν μεγαλύτερη εμπειρία καθότι κάνουν πιο πολλά χειρουργεία μέχρι να τελειώσουν, αλλά οποιοσδήποτε σοβαρός ειδικευομένος όρεξη να έχει και θα μάθει και in this side of the pond. :)

Τα υπέρ της ειδίκευσης στις ΗΠΑ σε σύγκριση με την Ευρώπη τα έχω πει τόσες φορές μέσα στο φόρουμ που καταντά γελοίο (Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, πρέπει να έχεις κάποιο κόμπλεξ με την Αμερική...)

Κόμπλεξ; Μοi?! :huh:

Να σου υπενθυμίσω πως τελείωσα αμερικάνικο σχολείο και τους Αμερικανούς και την κουλτούρα τους την ξέρω από πρώτο χέρι από 12 χρονών, οπότε να μου λες ότι έχω σύμπλεγμα με τις ΗΠΑ είναι το λιγότερο φαιδρό.

Να τα επαναλάβω:

emstar Καλή ποιότητα εκπαίδευσης ανεξαρτήτως κέντρου και ειδικότητας

Λες πως καλή εκπαίδευση υπάρχει και στην «σοβαρή» Ευρώπη και θα συμφωνήσω μαζί σου για τις παθολογικές ειδικότητες. Εδώ όμως δημιουργούνται προβλήματα: Η νότιος Ιταλία είναι σοβαρή Ευρώπη; Η Πορτογαλία; Τα Γιάννενα; Πως ξέρω τι είναι σοβαρό και τι όχι;

Αχμ, με συγχωρείς, απ'τη στιγμή που παίρνουν άδεια απ'τα υπουργεία ως εκπαιδευτικά νοσοκομεία γιατί να μην τα θεωρείς σοβαρά νοσοκομεία; Μην ξεχνάς πως και τα rankings πανεπιστημίων & νοσοκομείων στις ΗΠΑ γίνονται από εφημερίδες και think tanks υγείας/εκπαίδευσης καθότι εκεί το σύστημα είναι ιδιωτικό, ήτοι ανταγωνιστικό. Να είσαι σίγουρος πως και εδώ Ιταλία τα τελευταία χρόνια περιοδικά κι εφημερίδες κάνουν ranking τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία* ανά ειδικότητα κατάταξη μετά από αξιολόγηση. :)

*μπορώ να βγάλω μια φωτογραφία από μία αφισοκολλημένη κατάταξη που έχουμε έξω απ'την Παιδιατρική μας εδώ στο La Sapienza που δείχνει τα κυριότερα κέντρα αυτής της ειδικότητας στο Ιταλιστάν

Πρέπει να κάνω, ως ασθενής, search στο Google για να δω αν ο γιατρός μου είναι σοβαρός; emno

Εχμ, συνήθως οι Αμερικάνοι ψάχνουν τον ιατρό τους στο Google... :rolleyes:

emstar Σαφέστατα πιο εντατική και πλήρη εκπαίδευση στις χειρουργικές ειδικότητες.

Όπου και αν πας, ακόμα και στο τελευταίο community center, όταν τελειώσεις θα μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σου χωρίς να έχεις ανάγκη τα δεκανίκια του καθηγητή ή του διευθυντή.

Αυτό δεν μου το εγγυάται ούτε η Ρώμη (τουλάχιστον έτσι μου λέει ένας ειδικευόμενος που ήρθε, τελειωμένος παρακαλώ, από Ιταλία και ξανακάνει εδώ όλη του την ειδικότητα), ούτε βέβαια η Αθήνα

Παραδέχομαι πως οι χειρουργικές ειδικότητες γενικότερα στην Ευρώπη (και όχι μόνο Ρώμη, Αθήνα, Παρίσι, κλπ) είναι λιγότερο «απαιτητικές» σε σχέση με ΗΠΑ, αλλά ρε φίλε ντάξει... κάνε 1-2 χρόνια υποειδίκευση μετά την residency και θα ρεφάρεις. Εξάλλου όλοι εξειδικεύονται πλέον!

Δηλαδή μην το κάνουμε συνταρακτικό πια, λες και οι Ευρωπαίοι Χειρουργοί είναι χασάπηδες πια... :wacko:

emstar Καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ μόνιμα μετά την ειδίκευση.

Το ετήσιο εισόδημα ενός γιατρού στις ΗΠΑ θα είναι πάντα εξαψήφιο, ανεξαρτήτως ειδικότητας, είδους απασχόλησης και πολιτείας

Είναι 6ψήφιο γιατί στις ΗΠΑ πληρώνετε την liability και την ασφάλειά σας απ'την τσέπη σας. Δηλαδή εσύ στις ΗΠΑ αν είσαι Νευροχειρουργός πρέπει να σκας κοντά το μισό του μισθού σου μονάχα για liabilities. Βάλε μετά ασφάλειες, φόρους, ιστορίες... εγώ δε μπορώ να είμαι σε μια χώρα που πρέπει να εύχομαι μην αρρωστήσω γιατί αν αρρωστήσω μπορεί να μην έχω λεφτά να πληρώσω το νοσοκομείο...

Έχεις δει τι fees έχουν οι διάφορες επεμβάσεις (και μάλιστα απλές!!); :wacko:

Και εν τέλει, τα 6-digit salaries τα βγάζεις αν κάτσεις να κάνεις καριέρα στις ΗΠΑ, με ρώτησες αν θέλω να κάτσω μετά τα 35 μου εκεί; Υπάρχει και κάτι που λέγεται οικογένεια, παιδιά, σκυλιά... τους ρώτησες αν γουστάρουν να είναι μακριά απ'τη χώρα τους για σένα; :huh:

Αν δεν συμφωνείς με τα παραπάνω είναι δικαίωμα σου, μπορεί να κάνω και λάθος embaaa

Λάθος ΔΕΝ κάνεις, αλλά βλέπεις τα πράγματα συνέχεια μόνο απ'τη μια πλευρά του νομίσματος.

Εν κατακλείδι, οι ΗΠΑ είναι τέλειες αν έχεις κόλλημα με το κράτος και τη ζωή τους και θες να μείνεις για πάντα εκεί. Ή... αν είσαι τόσο φαινόμενο και πας για έρευνα (και πάλι μείνεις εκεί...) :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βάλε με στην ignore list σου. :)

Αυτό δεν μου το εγγυάται ούτε η Ρώμη (τουλάχιστον έτσι μου λέει ένας ειδικευόμενος που ήρθε, τελειωμένος παρακαλώ, από Ιταλία και ξανακάνει εδώ όλη του την ειδικότητα), ούτε βέβαια η Αθήνα

Εε, ακόμα κι απ'το Cambridge να ήταν ολόκληρη την ειδικότητα θα ξαναέκανε απ'την αρχή καθότι οι Αμερικανοί δεν αναγνωρίζουν τίποτα απ'την Ευρώπη. Ουσιαστικά το παραπάνω δεν είναι εξαιτίας του πτυχίου-ειδικότητας, αλλά εξαιτίας της βλακείας των αμερικανών. <_<

Αλλιώς όλοι οι fellows που κάναν ειδικότητα αλλού θα καθόντουσαν στις ΗΠΑ 5-10 χρόνια να κάνουν λεφτά... Έχεις δει τι θέλουν τα διάφορα boards για να σου δώσουν license; ACGME-accredited ειδικότητα. Εκ των πραγμάτων οι ευρωπαϊκές ΔΕΝ είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.