Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

Δεν την έχουν πολλοί ευτυχώς, αλλιώς ο ΣΑΙΕΠ θα έκανε και υπόμνημα για το θέμα

emoops

Για τον ΣΑΙΕΠ δεν ξερω,αλλα για την lonestar ειμαι σιγουρος!!!!!!!!!!! :cool11:embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply

Εγώ θα ξαναπήγαινα Ιταλία ευχαρίστως. Αλλά θα φρόντιζα να ενημερωθώ καλά ώστε να μην χάνω τις ευκαιρίες που δίνονται. Δυστυχώς εγώ ήρθα χωρίς να ξέρω κανέναν και αναγκάστηκα να τα μάθω όλα μόνος μου the hard way.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φεγγάρω και ιοαν μπράβο σας!

Προσπαθήσατε να γίνετε προφήτες αλλά δυστυχώς θα σας απογοητεύω!

Δεν είχα ιδεά που τελείωσε ο Γιακούμπ και συμφωνώ με το ποστ της μιλκτρέι.

Κανονικά όλοι πρέπει να αξιολογούνται κάθε μέρα και κάθε χρόνο αν θέλουμε να ξεβρωμισει το σύστημα υγείας στη χώρα μας.

Οι εξετάσεις για άδεια άσκησης μετά το πτυχίο θα ήταν ενα πολύ καλό φίλτρο, οχι μόνο για όσους πέρασαν πανελλαδικές και με διαφορους αλλους τρόπους κατάφεραν και τελείωσαν( ελάχιστοι αλλά υπαρκτοί) αλλά και για όσους ήρθαν με μεταγραφή απο το εξωτερικό " νόμιμα" ( αν και δε νομίζω να υπάρχει νομιμη μεταγραφή) ή οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι μας ελπίζουμε σε έναν κόσμο καλύτερο, μα δεν κάνουμε αρχή προσβάλοντας τους κατοίκους του κόσμου αυτού... <_<

Οι θέσεις σου απέναντι στους εξ Ιταλίας είναι απλώς απαράδεκτες. Μάλιστα να ξέρεις πως αν έλεγες τα ίδια πράγματα στο φόρουμ της ΔΙΚΑΤΣΑ ή όπως κι αν λέγεται τώρα, θα δεχόσουν μιά επίθεση σε επίπεδο Oxford...

Αν τώρα θέλεις να πάμε παρακάτω, πάμε, απλώς μη νομίζεις πως μπορείς να ισοπεδώσεις όλα βασιζόμενος σε φήμες και ανύπαρκτες ιστορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φεγγάρω και ιοαν μπράβο σας!

Προσπαθήσατε να γίνετε προφήτες αλλά δυστυχώς θα σας απογοητεύω!

Δεν είχα ιδεά που τελείωσε ο Γιακούμπ

??????????????? :huh:

συμφωνώ με το ποστ της μιλκτρέι.

Κανονικά όλοι πρέπει να αξιολογούνται κάθε μέρα και κάθε χρόνο αν θέλουμε να ξεβρωμισει το σύστημα υγείας στη χώρα μας.

Οι εξετάσεις για άδεια άσκησης μετά το πτυχίο θα ήταν ενα πολύ καλό φίλτρο, οχι μόνο για όσους πέρασαν πανελλαδικές και με διαφορους αλλους τρόπους κατάφεραν και τελείωσαν( ελάχιστοι αλλά υπαρκτοί) αλλά και για όσους ήρθαν με μεταγραφή απο το εξωτερικό " νόμιμα" ( αν και δε νομίζω να υπάρχει νομιμη μεταγραφή) ή οχι.

Συμφωνω μαζι σου(το εχω πει και εγω σε αλλο ποστ μου) ;) Απιστευτο και ομως αληθινο!!!!!!!!!! :D

Οι θέσεις σου απέναντι στους εξ Ιταλίας είναι απλώς απαράδεκτες. Μάλιστα να ξέρεις πως αν έλεγες τα ίδια πράγματα στο φόρουμ της ΔΙΚΑΤΣΑ ή όπως κι αν λέγεται τώρα, θα δεχόσουν μιά επίθεση σε επίπεδο Oxford...

Αν τώρα θέλεις να πάμε παρακάτω, πάμε, απλώς μη νομίζεις πως μπορείς να ισοπεδώσεις όλα βασιζόμενος σε φήμες και ανύπαρκτες ιστορίες.

Συμφωνω μαζι σου ioan και επαυξανω!!!!! emrockon:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι μας ελπίζουμε σε έναν κόσμο καλύτερο, μα δεν κάνουμε αρχή προσβάλοντας τους κατοίκους του κόσμου αυτού... <_<

Οι θέσεις σου απέναντι στους εξ Ιταλίας είναι απλώς απαράδεκτες. Μάλιστα να ξέρεις πως αν έλεγες τα ίδια πράγματα στο φόρουμ της ΔΙΚΑΤΣΑ ή όπως κι αν λέγεται τώρα, θα δεχόσουν μιά επίθεση σε επίπεδο Oxford...

Αν τώρα θέλεις να πάμε παρακάτω, πάμε, απλώς μη νομίζεις πως μπορείς να ισοπεδώσεις όλα βασιζόμενος σε φήμες και ανύπαρκτες ιστορίες.

Με βάση αυτά που λες ,αν πω κάποιοι καθηγητές στην Ελλάδα δε διορθώνουν καν τα γραπτά, προσβάλω όλους τους καθηγητές στην Ελλάδα;

Ότι είπα για την Ιταλία και τα συγκεκριμένα 2 πανεπιστήμια το είπα επειδή το ξέρω απο πρώτο χέρι και οχι βασιζόμενη σε φήμες! Έχω γνώση των όσων έγραψα και ίσως τώρα να μην ισχύουν( αν άλλαξαν τα συγκεκριμένα άτομα) , όταν δούλευα όμως στο φροντιστήριο ήταν έτσι. Λίγο με ενδιαφέρει τι θα γινόταν στο δικατσοφόρουμ. Η επίθεση που δέχτηκα εδώ τι επιπέδου ήταν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμένεις και επιμένεις και επιμένεις και επιμένεις και επιμένεις...

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βάση αυτά που λες ,αν πω κάποιοι καθηγητές στην Ελλάδα δε διορθώνουν καν τα γραπτά, προσβάλω όλους τους καθηγητές στην Ελλάδα;

Ότι είπα για την Ιταλία και τα συγκεκριμένα 2 πανεπιστήμια το είπα επειδή το ξέρω απο πρώτο χέρι και οχι βασιζόμενη σε φήμες! Έχω γνώση των όσων έγραψα και ίσως τώρα να μην ισχύουν( αν άλλαξαν τα συγκεκριμένα άτομα) , όταν δούλευα όμως στο φροντιστήριο ήταν έτσι.

Το πολυ το Κυριε ελεησων,το βαριεται και ο παπας!!!!!!!!!! emevlogiesΕσυ παντως lonestar.......το βιολι σου,συνεχιζεις στον ιδιο ρυθμο emband .........επαναλαμβανοντας συνεχεια τα στοιχεια που εχεις απο πρωτο χερι(!!!!!!!!!!) :cool10:........ και τα οποια εχουν την αξιοπιστια της emtoilet .......... emjawdropemeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο με ενδιαφέρει τι θα γινόταν στο δικατσοφόρουμ. Η επίθεση που δέχτηκα εδώ τι επιπέδου ήταν;

Ηταν υψηλου,Δυτικοευρωπαικου επιπεδου!!!!! :D Με το γαντι σου φερθηκαμε!!!!Βλεπεις,εχεις να κανεις με ατομα emjesusemjesusemjesus αν και τωρα τελευταια πιστευω πως η καλυτερη μεθοδος για ατομα σαν και εσενα emgademis ειναι embond η` emexetaseis;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά από εσένα ήταν υψηλού δυτικοευρωπαϊκού δαπέδου!

emarup βλεπεις lonestar,σε μια αντιπαραθεση στην οποια ο ενας απο τους συνομιλητες προσπαθει να δημιουργησει ΥΠΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ,αναγκαξει και τους υπολοιπους(με δυτικοευρωπαικη κουλτουρα,ευγενεια,λεπτοτητα και τακτ emharp )να κατεβουν emardownemardown στο επιπεδο η`ακομη καλυτερα στο ΔΑΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ,ωστε να γινουν κατανοητοι!!!!!! ;):anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lonestar, έλεος.

Πάνω αριστερά δίπλα στο handle σου υπάρχει ένα κουμπάκι-link που γράφει Log Out... Πάτα το να γλιτώσεις από μας τους αγροίκους. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποιός δημιούργησε κακού γούστου εντυπώσεις ασε να το κρίνουν οι άλλοι που διάβασαν τα πόστς. Δεν προσπάθησα να δημιουργήσω εντυπώσεις ,την αλήθεια είπα απλά! Αλλά κάποιους τους πόνεσε.

Προφέσορ, τα δείγματα που έχεις δώσει μέχρι τώρα δε σε κατατάσουν στους αγροίκους το αντίθετο μάλιστα.Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους άλλους που απάντησαν έστω κι αν δε συμφωνούσαν,χωρίς προσωπικές επιθέσεις .

Δρ.φακ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση-ανάλυση.Ήταν τόσο απλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαβασα με προσοχη ολα τα ποστς και δυστυχως για αλλη μια φορα συνειδητοποιω οτι καποιοι -και ευτυχως λιγοι- εχουν μεγαλο κοπμπλεξ ανωτεροτητας επειδη σπουδασαν ελλαδα. Παλια ηταν το κομπλεξ με την ανατολικη Ε, τώρα που αλλαξανε τα πραγματα πιανουν την δυση. Να δεις που σε λιγο θα αμφιβαλλουν και τα γερμανικα παν/μια.Ας σημειωσω λοιπον μερικα πραγματακια

1)Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο. Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος. Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ. Αρα δινεις ΑΕΕ. Αν στις αλλες χωρες δεν δινεις την ΑΕΕ ειναι απλα γιατι ετσι ειναι οι νομοι τους, δεν ειναι θεμα ελλαδας!Και ιταλια μην γελιομαστε το ολο παιχνιδι γινεται για δυο λογους, πρωτον να κρατησουν τον αριθμο των υποψηφιων ειδικευομενων για μικρο χρονο (με το παλιοτερο συστημα ηταν πιο μεγαλο το διαστημα) και δευτερο τα εσοδα!Γιατι απλα πληρωνεις για να συμμετασχεις και μαλιστα χοντρα!Λες να υποβαθμιζε το κρατος τα παν/μια του με βαση την λογικη σου?

2)Ελλαδα εχει συζητηθει να μπουν εξετασεις για την αδεια για να κρατηθει λιγο η λιστα.

3)Στην ιταλια τα παιρνουν ολοι. Φανταζομαι θα ακουσες τον μπαμπη τον σουγια που ειπε στον αρη τον τυφλοποντικα κοκ. Μας παραθετεις ενα αρθρο. Και λοιπον?Αρα ολοι τα παιρνουν?Και ελλαδα που καποιοι βολευονται τρελα σημαινει οτι ολοι βολευονται?Λιγη σοβαροτης

4)Τα παν/μια που ανεφερες ειναι παρα πολυ καλα και μαλιστα της ναπολης θεωρειται ΠΡΩΤΥΠΟ στην ιταλια και με πολυ μεγαλο βαθμο δυσκολιας. Συστηματα δε που επικρατησαν στην ιταλια πρωτοξεκινησαν απο τα παν/μια αυτα.Κορυφαια θεωρουνται τα τρια P (pavia, padova, parma)

5)Στην ιταλια δεν γινεται αναγνωριση αν.ευρωπης με 60.000. Θα σου πω τι γινεται γιατι ξερω ατομα που το κανουν. Ερχεσαι ιταλια, δινεις εξετασεις γλωσσας (εχοντας ηδη βεβαια το πτυχιο απο την ΑΕ) και αν περασεις σε γραφουν 5ο ετος οπου και δινεις αρκετα μαθηματα για να παρεις πτυχιο. Μετα πρεπει να δωσεις και για αδεια. Ακομα και να θες να πληρωσεις καποιους, πρωτον σε καθε μαθημα υπαρχουν 4-5καθηγητες τουλαχιστον και τα μαθηματα που δινεις ειναι αρκετα. Δευτερον οι εξετασεις οντας προφορικες δινονται μπροστα σε δεκαδες ατομα. Κανενας καθηγητης δεν θα ρισκαρε για ψωροφραγκα οταν ηδη τα βγαζουν τρελα

6)Στην ιταλια οπως και στην ελλαδα αν εχει μπαρμπα στην κορωνη βολευεσαι. Και αυτο οχι σε ολα γιατι πολυ απλα κανεις δεν τα παει καλα με ολους και γιατι μερικοι καθηγητες κοβανε μεχρι και τους γιους των αλλων.

7)δεν προσπαθεις να εισαι αντικειμενικη.Α πριορι εχεις σχηματισει μια αποψη χωρις ιδιαιτερη πληροφορηση και μαλιστα μετα απο φοβερες αλλαγες που εχουν γινει την τελευταια 10ετια στην ιταλια. Για την αληθεια που πειραζει μερικους θα καταλαβες οτι δεν πειραζει τιποτα γιατι πολυ απλα σε κανεναν δεν καιγεται καρφακι αν εσυ πιστευεις αυτο. Να σου κανω μια προβλεψη και να μου πεις σε μερικα χρονια αν θα βγει?Οσοι πανε κυπρο να κανουν ειδικοτητα οταν θα γυρισουν θα χαρακτηριστουν τενεκεδες. Πρωτον γιατι δεν εχει ιατιρκη σχολη εκει και δευτερον γιατι φημολογειται η εντονη επιρροη στις εξετασεις. Να δεις που πρωτη εσυ θα ποσταρεις ενα τετοιο θεμα.

Εγω παλι λεω μπραβο σε οσους πηραν πτυχιο απο οπου και αν το πηραν αρκει να τα εχουν καλα με την συνειδηση τους.

Βρε Lonestar θα μας τρελάνεις! Τι ακριβώς σου εξήγησε με απλό και κατανοητό τρόπο ο Dr.Fuck που δεν σου το είχαμε πει οι υπόλοιποι από εβδομάδες? Σε παρακαλώ να μας το εξηγήσεις, για να μπορούμε στο μέλλον να είμαστε πιο συγκεκριμένοι emhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν προσπάθησα να δημιουργήσω εντυπώσεις ,την αλήθεια είπα απλά! Αλλά κάποιους τους πόνεσε.

emarup ??????????????Τελικα εχουμε να κανουμε με τον dr jekyll and mr hyde!!!!!!! emsosemsos Εσυ εισαι αυτη που δεν προσπαθησε να δημιουργησει εντυπωσεις?????????????? emeleosemeleosemeleos Εσυ εισαι αυτη που λεει απλα την αληθεια???????????? emeleosemeleosemeleos Φανηκε απο το ποσοι μπηκαν σ`αυτο το topic να στηριξουν την φαρσοκομωδια σου :anavwfwties: ,ΑΛΕΚΟ ΚΑΠΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Δρ.φακ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση-ανάλυση.Ήταν τόσο απλό.

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ,θα μας τρελανεις τελικα!!!!!!! ΡΕ σαν δεν ντρεπεσαι!!! :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαζι με τη milktray θα τρελαθω κι εγω βρε Lonestar!Δλδ τι εξηγησε καλυτερα ο φιλτατος;

Εγραψε ο Dr.Fuck

Αν στις αλλες χωρες δεν δινεις την ΑΕΕ ειναι απλα γιατι ετσι ειναι οι νομοι τους, δεν ειναι θεμα ελλαδας!

Οι υπολοιποι τι σου γραψαμε;;;; <_<

Τεσπα....αντε καλημερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο. Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος. Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ.

Το παραπάνω με κάλυψε! Ρωτούσα, γιατι μόνο πιστοποιητικό για τους Τσεχο-Ούγγρους και γιατι άδεια άσκησης και όχι μόνο πιστοποιητικό για τους Ιταλούς.

._

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ??????????????Τελικα εχουμε να κανουμε με τον dr jekyll and mr hyde!!!!!!! emsosemsos Εσυ εισαι αυτη που δεν προσπαθησε να δημιουργησει εντυπωσεις?????????????? emeleosemeleosemeleos Εσυ εισαι αυτη που λεει απλα την αληθεια???????????? emeleosemeleosemeleos Φανηκε απο το ποσοι μπηκαν σ`αυτο το topic να στηριξουν την φαρσοκομωδια σου :anavwfwties: ,ΑΛΕΚΟ ΚΑΠΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ,θα μας τρελανεις τελικα!!!!!!! ΡΕ σαν δεν ντρεπεσαι!!! :splats::splats::splats:

Τελικά αποφάσισε με ποιόν έχεις να κάνεις; Διχασμένη σε βρίσκω.΄Οταν αποφασίσεις ξαναπόσταρε.

Δεν χρειάζομαι υποστήριξη από κάποιον. Τη γνώμη μου είπα και θα συνεχίσω να τη λέω. Τώρα αν εσένα για τον άλφα ή βήτα λόγο σε πειράζει δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό. Λέω την αλήθεια και μόνο την αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά αποφάσισε με ποιόν έχεις να κάνεις;

με ποιον εχω να κανω,το εχω ηδη πει και περιγραψει σε προηγουμενα post μου σ`αυτο το topic ;)

. Τη γνώμη μου είπα και θα συνεχίσω να τη λέω.

Και εγω την γνωμη μου λεω και θα συνεχισω επισης να το κανω....... emcolgateemcolgateemcolgate

Λέω την αλήθεια και μόνο την αλήθεια.

μπουουουααααααχαχαχαχα!!!!!!!!! :D:D:D Ωραιο ανεκδοτο ειπες lonestar....Να `σαι καλα,μου εφτιαξες την ημερα!!!! :anavwfwties::P:anavwfwties::P:anavwfwties:

Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο. Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος. Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ.

Το παραπάνω με κάλυψε! Ρωτούσα, γιατι μόνο πιστοποιητικό για τους Τσεχο-Ούγγρους και γιατι άδεια άσκησης και όχι μόνο πιστοποιητικό για τους Ιταλούς.

._

emarup ΤΑΔΕ ΕΦH lonestar στο τελευταιο post :D Αλλα αληθεια...τι ελεγε σε προηγουμενα post??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκεί που καταλήγω είναι πως η Ελλάδα είναι ακομή και σήμερα δυσπιστη προς τα Ιταλικά πτυχία Ιατρικής ( και φυσικά δεν μιλάω για όλα τα πανεπιστήμια )

πτυχίο Τσεχίας-Ουγγαρίας+ βεβαίωση = άδεια άσκησης στην Ελλάδα

πτυχίο Ιταλίας+ βεβαίωση+ άδεια άσκησης στην Ιταλία= άδεια άσκησης στην Ελλάδα

emarupemarupemarup ........ ουτε μπαινω στον κοπο να σχολιασω .......Αληθεια=η ακριβεια,η πραγματικοτητα,η αντιθεση προς το ψευδες η' φαινομενικο!!!!!!!..........Αληθεια κατα lonestar=η προσωπικη αποψη της lonestar,που εχει αποκομισει απο προσωπικες εμπειριες(!!!!),συγγενικες αντιπαθειες και η οποια πρεπει να γινεται αποδεκτη απ'ολους χωρις αντιλογο!!!!!!! emdotsemdotsemdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο.

Μάντεψε. Η Ελλάδα είναι εξαίρεση. :)

Εγώ προσωπικά εξοργίζομαι που στην Ελλάδα τελειώνετε και μπορείτε κατευθείαν να εξασκήσετε.

Οι περισσότερες σοβαρές χώρες (μεταξύ άλλων Γερμανία και ΗΠΑ που φημίζονται για το επίπεδο ιατρικής τους) έχουν ξεχωριστά το πτυχίο απ'την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Ακόμα και σ'αυτές που δεν έχουν (πχ Βρετανία) έχεις αντίστοιχες περιόδους εποπτευόμενης δραστηριότητας μετά το πτυχίο όντας Junior House Officer.

Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος.

Και ναι και όχι. Κοίτα, πρέπει να είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά (θα σε γελάσω!) που κάνω απόπειρα να στο εξηγήσω. Ναι γιατί για να ισχύσει η ελεύθερη διακίνηση εργαζομένων (τελειωμένος ιατρός) χρειάζεται η ΑΑΕ. Όχι γιατί νομοτεχνικά είναι λάθος. Γιατρός είσαι απ'τη στιγμή που παίρνεις το πτυχίο σου. Η ΑΑΕ χρειάζεται αν ασχοληθείς με ασθενείς.

Θα μου πεις τί ιατρός θα είσαι αν δε βλέπεις ασθενείς; Πες πως είσαι ζάπλουτος και θες την ιατρική απλά για τις γνώσεις και το πτυχίο στον τοίχο. ;)

Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ.

Δε μπορώ να καταλάβω πως ακόμα συγκρίνεις (τολμάς και συγκρίνεις για να είμαι ακριβολόγος!) την Ιταλία και τη συνεισφορά της στην ιατροβιολογική ερευνητική παραγωγικότητα με την Ελλάδα ή τις ουγγαροτσεχίες. Πως είναι δυνατόν να πιστεύεις πως οι Ιταλοί Ιατροί είναι άσχετοι ή κομπογιαννίτες όταν αποδεδειγμένα συνεισφέρουν ως μια στις 10 πρώτες δυνάμεις (iirc 7η) στην έρευνα.

Το παραπάνω με κάλυψε! Ρωτούσα, γιατι μόνο πιστοποιητικό για τους Τσεχο-Ούγγρους και γιατι άδεια άσκησης και όχι μόνο πιστοποιητικό για τους Ιταλούς.

Γιατί στην χώρα τους μπορεί να μην έχει ΑΑΕ!

Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτό που υποννοείς: ότι η Ελλάδα έχει γαμώ σύστημα γι'αυτό δεν χρειάζεται η ΑΑΕ, τα μαθαίνετε όλα στα τρίμηνα. Ξεκόλλα. Εμείς απλά έχουμε την ΑΑΕ ως μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας πριν εξασκήσουμε αυτοδύναμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφέσορ, τα δείγματα που έχεις δώσει μέχρι τώρα δε σε κατατάσουν στους αγροίκους το αντίθετο μάλιστα.Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους άλλους που απάντησαν έστω κι αν δε συμφωνούσαν,χωρίς προσωπικές επιθέσεις .

ΑΑΑ!!!!!Ξεχασα να σχολιασω(ισως απο τη συγκινηση που μου προκαλει η αντιπαραθεση με την lonestar :P !!!!) αυτες τις δυο σειρες που περικλειουν αυτα που εχω πει στο προηγουμενο post!! :D..... Prof και οι υπολοιποι,ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ................γιατι το τι ξημερωνει αυριο κανενας δεν το ξερει!!!!!!!! :D:D...ragazzi &egrave; chiaro che abbiamo a che fare con l'andragheta :Dembondemeek

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να καταλάβω πως ακόμα συγκρίνεις (τολμάς και συγκρίνεις για να είμαι ακριβολόγος!) την Ιταλία και τη συνεισφορά της στην ιατροβιολογική ερευνητική παραγωγικότητα με την Ελλάδα ή τις ουγγαροτσεχίες. Πως είναι δυνατόν να πιστεύεις πως οι Ιταλοί Ιατροί είναι άσχετοι ή κομπογιαννίτες όταν αποδεδειγμένα συνεισφέρουν ως μια στις 10 πρώτες δυνάμεις (iirc 7η) στην έρευνα.

Γιατί στην χώρα τους μπορεί να μην έχει ΑΑΕ!

Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτό που υποννοείς: ότι η Ελλάδα έχει γαμώ σύστημα γι'αυτό δεν χρειάζεται η ΑΑΕ, τα μαθαίνετε όλα στα τρίμηνα. Ξεκόλλα. Εμείς απλά έχουμε την ΑΑΕ ως μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας πριν εξασκήσουμε αυτοδύναμα.

Prof.σου εφιστω την προσοχη!!!!!!! emeekemeekemeek Αυτα που αναφερεις δεν ειναι ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΛΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ προς την lonestar :lol: Δεν θελω να γυρισω τα χριστουγεννα για τις διακοπες στη Θεσσαλονικη και βρω... emmissingemmissingemmissing...με την φωτογραφια σου :anavwfwties::anavwfwties: P.S:Εχεις απολυτο δικιο,ειναι 7η!!!! emthumbsupemthumbsupembounce8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελλαδα για να δωσει αδεια αρκει το πτυχιο της ιατρικης για να σε χρησει ιατρο. Δικαια ζητα απο ελληνες ιταλους την ΑΑΕ γιατι πολυ απλα ζητα ενα πιστοποιητικο απο το υπουργειο υγειας της ιταλιας οτι εισαι ιατρος. Το υπουργειο υγειας της ιταλιας δινει το χαρτι αυτο και σε χριζει ιατρο ΜΟΝΟ αν εχεις την ΑΑΕ.Με μονο το πτυχιο εισαι πτυχιουχος της ιατρικης αλλα χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται καν να εισαι γραμμενος σε ιατρικο συλλογο για να παρεις το χαρτι αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απλο ειναι. Ελλαδα ζητα πιστοποιητικο απο ολα τα μελη. Ιταλια δινει μονο αν εχεις την ΑΕΕ.

emarupemarup

Αυτό το είπε ο Δρ.φακ και ήταν η απάντησή μου στα παιδια που ρώτησαν τι εξήγησε καλύτερα.

Προφέσορ έχει και σε εκείνες τις χώρες ΑΑΕ , αλλά η Ελλάδα δε τη ζητάει! Γιατί;

Και ναι θα τολμώ πάντα να συγκρίνω το πανεπιστήμιο του Καρόλου της Τσεχίας πχ,ή άλλο της Ουγγαρίας με κάποια Ιταλικά 3ης κατηγορίας γιατί είναι ανώτερα! Με κάποια είπα και όχι ολα. Όπως ειπα πως κάποια Ιταλικά είναι χάλια και οχι ολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.