Jump to content

Γιατί από την Ιταλία χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το πτυχίο;


lonestar

Recommended Posts

Ωραία. Γράφουν και άλλοι εδω απο Ιταλία .

Είχα κάνει και πιο παλία την ερώτηση αλλά δε μου απάντησε κάποιος.

Αφού η Ιταλία είναι στην Ε.Ε. και μάλιστα είναι χώρα της παλιάς Ε.Ε. όπως έγραψες στο πόστ σου, γιατί όσοι τελειώνουν ιατρίκη εκεί ,για να μη χρειάζεται να δώσουν δικατσα πρέπει να έχουν άδεια άσκησης στην Ιταλία;( δίνετε κάποια εξέταση δεν είναι έτσι;) ενω απο άλλες χώρες της Ε.Ε. ακόμη και απο τις 10 νέες χώρες (βλ. Τσεχία,Ουγγαρία,Σλοβενία κα ) δεν χρειάζεται;

Ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Last Reply
Ωραία. Γράφουν και άλλοι εδω απο Ιταλία .

Είχα κάνει και πιο παλία την ερώτηση αλλά δε μου απάντησε κάποιος.

Αφού η Ιταλία είναι στην Ε.Ε. και μάλιστα είναι χώρα της παλιάς Ε.Ε. όπως έγραψες στο πόστ σου, γιατί όσοι τελειώνουν ιατρίκη εκεί ,για να μη χρειάζεται να δώσουν δικατσα πρέπει να έχουν άδεια άσκησης στην Ιταλία;( δίνετε κάποια εξέταση δεν είναι έτσι;) ενω απο άλλες χώρες της Ε.Ε. ακόμη και απο τις 10 νέες χώρες (βλ. Τσεχία,Ουγγαρία,Σλοβενία κα ) δεν χρειάζεται;

Ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό .

Ευχαριστώ.

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, εκείνο που γνώριζα εγώ είναι ότι μετά το 1992 και σύμφωνα με μια οδηγία προς τα κράτη μέλη της Ε.Ε. για να έχεις δικαίωμα να ασκήσεις την ιατρική σε ένα κράτος-μέλος έπρεπε να έχεις δικαίωμα εγγραφής σε ιατρικό σύλλογο της χώρας-μέλους απ΄όπου απέκτησες το πτυχίο σου. Αυτό σημαίνει διαφορετικά πράγματα σε κάθε χώρα, π.χ. στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι δε χρειάζεται τίποτα εκτός από ένα πιστοποιητικό πτυχίου. Στην Ιταλία απαιτείται να έχει περάσει κανείς τις ''Εξετάσεις ενώπιον του κράτους'' και μετά από αυτές είναι ΟΚ. Νομίζω πως πριν το 1992 οι απόφοιτοι του εξωτερικού είχαν δικαίωμα να επιλέξουν που προτιμούσαν να δώσουν, στη χώρα όπου πήραν πτυχίο ή στο ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά αυτά είναι πια αρκετά παλιές ιστορίες ... )))

Το τι ισχύει στις άλλες χώρες, δεν το ξέρω, ίσως μπορεί να μας λύσει την απορία κάποιος άλλος συνάδελφος ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού η Ιταλία είναι στην Ε.Ε. και μάλιστα είναι χώρα της παλιάς Ε.Ε. όπως έγραψες στο πόστ σου, γιατί όσοι τελειώνουν ιατρίκη εκεί ,για να μη χρειάζεται να δώσουν δικατσα πρέπει να έχουν άδεια άσκησης στην Ιταλία;( δίνετε κάποια εξέταση δεν είναι έτσι;) ενω απο άλλες χώρες της Ε.Ε. ακόμη και απο τις 10 νέες χώρες (βλ. Τσεχία,Ουγγαρία,Σλοβενία κα ) δεν χρειάζεται;

Εγω δεν καταλαβα αν η ερωτηση σου ειναι φιλοσοφικης φυσεως ή μια απλη ερωτηση. Θα μπορουσες να την αναδιατυπωσεις; emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερωτησή μου είναι απλή!

Γιατί για να πάρεις άδεια άσκησης στην Ελλάδα, όταν έχεις τελειώσει Ιατρική στην Ιταλία( χώρα της Ε.Ε. και απο τις παλίες ) ,πρέπει να έχεις περάσει την εξέταση εκεί για την άδεια άσκησης (να έχεις άδεια άσκησης στην Ιταλία δηλαδή),έτσι ώστε να μη σου ζητήσουν εδω να δώσεις δικατσα;

Ενω από άλλες χώρες , πχ Γερμανία αλλά και από τις 10 νέες χώρες της Ε.Ε. δεν πρέπει να έχεις άδεια άσκησης εκεί που τελείωσες για να πάρεις την άδεια άσκησης στην Ελλάδα ,αλλά απλά το πτυχίο σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κι ομως δεν ειναι απλη...Ειναι φιλοσοφικη...Σου φαινεται καποιος απο εμας εδω περα καταλληλος να σου απαντησει; Ρωτα το ΔΟΑΤΑΠ... ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Ποιος ανακαλυψε τη πενικιλλινη;

-Ποιος ηταν ο πρωτος κυβερνητης της Ελλαδας;

-Ποια ομαδα κατεκτησε το κυπελλο πρωταθλητριων στο ποδοσφαιρο το 1975;

-Γιατι τα ανωτερα στρωματα της ατμοσφαιρας ειναι πιο ψυχρα;

emsos:unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως όσο καιρό μπαίνω στο φόρουμ έχω δεί μια ομάδα φοιτητών από Ιταλία να παινεύουν τα ιταλικά πανεπιστήμια,το πόσο δύσκολα είναι , το πόσο πιο καλα είναι απο ελληνικά κτλ. ( και ίσως να είναι έτσι βέβαια ) . Και σας ρωτάω , γιατί το ελληνικό κράτος απαιτεί απο όσους έχουν τελειώσει σε ιταλικά πανεπιστήμια και άδεια άσκησης στην Ιταλία , ενω απο άλλες ευρωπαικές χώρες δεν απαιτεί;

Τα ιταλικά πανεπιστήμια είχαν πολύ κακή φήμη παλιά( ίσως τώρα κάτι να έχει αλλάξει.. δεν ξέρω ) γι'αυτό και απαιτείται απο τους αποφοιτους ιταλικών πανεπιστημίων και η άδεια άσκησης έτσι ώστε να μη δώσουν δικατσα.( αυτή δεν είναι μόνο δική μου γνώμη αλλά και γνώμη αρμόδιας υπαλλήλου του υπουργείου )

Και καταλήγω πως οι απόφοιτοι ιταλικών πανεπιστημίων " πληρώνουν" τώρα, το όργιο των "συναλλαγών" που γίνονταν πριν 15-20 χρόνια στην Ιταλία ,όπως το ίδιο όργιο θα πληρώσουν μετά από κάποια χρόνια και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων της Ρουμανίας,Βουλγαρίας κ.α.

Τέλος να πω ,πως η βαλκάνικη( και η Ελλάδα μέσα φυσικά ) και η μεσογειακή νοοτροπία ,ειδικά στη γειτονία μας δεν πρόκειται να άλλαξει.

Είμαστε θαλασσινοί και ξέρουμε από καλό "λάδι"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλια απαιτειται απο τον νομο να εχει αδεια να ασκησει την ιατρικη οποιος εχει πτυχιο ιατρικης και ειναι γραμμενος στον ιατρικο συλλογο. Το ιδιο ισχυει και στην Ελλαδα. Στην Ιταλια η εγγραφη στον ιατρικο συλλογο προυποθετει την καταθεση της αδειας ασκησεως του επαγγελματος. Στην Ελλαδα ισχυει το ιδιο. Στην Ιταλια η αποκτηση αυτης της αδειας ακολουθει μετα απο μια τριμηνη αξιολογηση του πτυχιουχου που περιλαμβανει ενα μηνα κλινικη ασκηση σε χειρουργικο τμημα πανεπιστημιακου νοσοκομειου, ενα μηνα σε παθολογικο τμημα επισης πανεπιστημιακου νοσοκομειου και ενα μηνα ασκηση σε ιατρειο ιδιωτη γενικου ιατρου που οριζει το πανεπιστημιο. Μετα απο την αξιολογηση αυτη του πτυχιουχου, και αναλογα με την εκβαση της, ακολουθει γραπτη εξεταση με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης. Υστερα απο αυτην ο πτυχιουχος ιατρος αποκτα την αδεια ασκησης επαγγελματος στην Ιταλια και φυσικα οπουδηποτε εντος της ευρωπαικης ενωσης. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει μια παρομοια διαδικασια. Ελπιζω να σου ειναι κατανοητο οτι δεν ειναι η Ελλαδα που ζηταει να εχει περασει ο πτυχιουχος την εξεταση για ασκηση αδειας, ειναι η ιδια η Ιταλια που το επιβαλλει σε ολους τους πτυχιουχους της. Τωρα αν θες να φιλοσοφησουμε στο θεμα ''ιταλικα πανεπιστημια, ρουμανικα, τσεχικα, ελληνικα'' μπορουμε να το κανουμε. Μην μου λες ομως οτι η ερωτηση σου στο προηγουμενο σου ποστ ηταν μια απλη ερωτηση. Παραδεξου οτι ηθελες να το μπαρουτιασεις το σκηνικο... :anavwfwties: Τα ιταλικα πανεπιστημια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχαν κακη φημη. Ειμαι, ομως, σιγουρος οτι ειχαν κακη φημη οι ελληνες που πηγαιναν να σπουδασουν στην Ιταλια. Κακη φημη και στην Ιταλια και στην Ελλαδα! Συναλλαγες χρηματικες, παντως, δεν νομιζω να γινονταν γιατι ακομα και εκεινη την εποχη η Ιταλια ηταν αρκετα ανωτερη οικονομικα απο την Ελλαδα και παραλληλα οι περισσοτεροι Ελληνες φοιτητες στην Ιταλια ειχαν πολυ λιγα χρηματα, αν οχι καθολου. Πηγαιναν στην Ιταλια για να ξεφυγουν απο το χουντικο καθεστως (ετσι λεγανε τουλαχιστον) χωρις να γνωριζουν σχεδον καθολου ιταλικα και εχωντας μεσα στο μυαλο τους οτι ''πτυχιο μπορει να μην παρουν, μια δουλιτσα ομως θα τη καβατζωσουν, μπορει και καμμια γυναικα να παντρευτουν, να πουλανε μουρη στο χωριο οτι παντρευτηκαν ιταλιδα''. Πολυ λιγοι εξ αυτων πηραν πτυχιο εν τελει, το οποιο ηρθε μετα απο καμμια δεκαπενταρια χρονια, οι περισσοτεροι παντρευτηκαν, επιασαν μονιμη δουλεια στην Ιταλια. Αφου ομως τα ειπατε με την αρμοδιο υπαλληλο του υπουργειου, σιγα μη καθεσαι να με ακουσεις εμενα εσυ...Αλλωστε, οπως ειπες, ειμαστε μια ομαδα αποφοιτων Ιταλιας που δε σταματαμε να λεμε οτι μαμαμε και δερνουμε ετσι δεν ειναι; emnysta Παντως και πριν 15-20 χρονια οπως και τωρα τα ιταλικα πανεπιστημια παρειχαν μια χαρα εκπαιδευση. Αποδειξη αυτης, το επιπεδο των ιταλων ερευνητων. Ποιος θα μου λεγε οτι εγω που φευγω απο την Ιταλια και θελω να μην την ξαναδω μπροστα μου ουτε ζωγραφιστη, θα καθομουν να την υπερασπιστω... Σε μισω γι'αυτο lonestar... :angry:embomb ........(πλακα κανω). :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως όσο καιρό μπαίνω στο φόρουμ έχω δεί μια ομάδα φοιτητών από Ιταλία να παινεύουν τα ιταλικά πανεπιστήμια,το πόσο δύσκολα είναι , το πόσο πιο καλα είναι απο ελληνικά κτλ. ( και ίσως να είναι έτσι βέβαια ) . Και σας ρωτάω , γιατί το ελληνικό κράτος απαιτεί απο όσους έχουν τελειώσει σε ιταλικά πανεπιστήμια και άδεια άσκησης στην Ιταλία , ενω απο άλλες ευρωπαικές χώρες δεν απαιτεί;

Τα ιταλικά πανεπιστήμια είχαν πολύ κακή φήμη παλιά( ίσως τώρα κάτι να έχει αλλάξει.. δεν ξέρω ) γι'αυτό και απαιτείται απο τους αποφοιτους ιταλικών πανεπιστημίων και η άδεια άσκησης έτσι ώστε να μη δώσουν δικατσα.( αυτή δεν είναι μόνο δική μου γνώμη αλλά και γνώμη αρμόδιας υπαλλήλου του υπουργείου )

Και καταλήγω πως οι απόφοιτοι ιταλικών πανεπιστημίων " πληρώνουν" τώρα, το όργιο των "συναλλαγών" που γίνονταν πριν 15-20 χρόνια στην Ιταλία ,όπως το ίδιο όργιο θα πληρώσουν μετά από κάποια χρόνια και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων της Ρουμανίας,Βουλγαρίας κ.α.

Τέλος να πω ,πως η βαλκάνικη( και η Ελλάδα μέσα φυσικά ) και η μεσογειακή νοοτροπία ,ειδικά στη γειτονία μας δεν πρόκειται να άλλαξει.

Είμαστε θαλασσινοί και ξέρουμε από καλό "λάδι"....

Δεν ξέρω ποιά είναι η ''αρμόδια'' (!!!) υπάλληλος του υπουργείου (???ποιού υπουργείου αλήθεια) αλλά επειδή γενικά στην Ελλάδα και ειδικά στα υπουργεία είναι σπάνιο να βρεις κάποιον να δηλώνει αρμόδιος, θα ήθελα να έχω το όνομά της ... μήπως μπορέσω να μάθω υπεύθυνα την επόμενη φορά που θα χρειαστώ κάτι ))) Τώρα, όσο αφορά την ποιότητα των Ιταλικών πανεπιστημίων, είναι δύσκολο να έχει κανείς γνώμη για όλα, γιατί είναι πάρα πολλά και μερικά είναι κατώτερης ποιότητας από άλλα. Όμως αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις εξετάσεις ενώπιον του κράτους, που ΔΕΝ τις απαιτεί το Ελληνικό κράτος αλλά το Ιταλικό, και όχι από μερικές δεκαετίες αλλά από έναν αιώνα και πλέον (οι Έλληνες Δωδεκανήσιοι που τελείωναν από Ελληνικό πανεπιστήμιο έπρεπε να πάνε στην Ιταλία να δώσουν αυτές τις εξετάσεις για να μπορούν να εξασκήσουν την Ιατρική στη Δωδεκάνησο, που ήταν τότε υπό Ιταλική κυριαρχία). Αυτές οι εξετάσεις είναι θεσμοί του Ιταλικού κράτους και δε συνδέονται με ''όργια συναλλαγών'' των τελευταίων 15-20 χρόνων ... αλλά πάλι, είναι κανείς ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει, και ειδικά έναν υπάλληλο υπουργείου που δηλώνει και αρμόδιος ... αν το άκουγα αυτό ποτέ θα έμπαινα και εγώ σε πειρασμό να τον ακούσω σοβαρά ... )))

Τώρα για το αν είναι δύσκολα να τελειώσει κανείς στην Ιταλία, τι να πω? Δεν μπορεί κανείς να συγκρίνει τη δυσκολία μιας σχολής μιας χώρας και μιας άλλης, εκτός ίσως από τους ανθρώπους που είχαν την τύχη να σπουδάσουν και στις δυο ... Προσωπικά έχω γνωρίσει πολλούς, μα πάρα πολλούς και ΟΛΟΙ ήταν σύμφωνοι ότι η δυσκολία ήταν πολύ μεγαλύτερη εκεί, και ότι δεν πίστευαν ότι θα τελείωναν εύκολα αν δεν έπαιρναν μεταγραφή όταν την πήραν ... Αυτά είναι τα δικά τους σχόλια, και εκείνοι σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο μέρος του πόστ σου αναφέρεται στο τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις άδεια άσκησης στην Ιταλία και να ασκήσεις την Ιατρική εκεί. Η άδεια άσκησης δεν έχει καμία σχέση με το πτυχίο.

Πρώτον, εσυ τελειώνεις στην Ιταλία και θέλεις να έρθεις στην Ελλάδα για να μπορέσεις να κάνεις ειδικότητα και να ασκήσεις την Ιατρική στην Ελλάδα. Αρα χρειάζεσαι την Ελληνική άδεια άσκησης και όχι την Ιταλικη.

Παράδειγμα:

απόφοιτος Ιταλικού πανεπιστημίου ,για να έρθει να πάρει την άδεια άσκησης στην Ελλάδα χωρίς να δώσει δικατσα, πρέπει να έχει το πτυχίο (φυσικά) και την άδεια άσκησης ( που την παίρνει μετά απο εξετάσεις στις 5000 γνωστές ερωτήσεις)

απόφοιτος για παράδειγμα Τσέχικου πανεπιστημίου, για να έρθει να πάρει την άδεια άσκησης στην Ελλάδα χωρίς να δώσει δικατσά, πρέπει να έχει το πτυχίο (φυσικά ) και μια βεβαίωση που βεβαιώνει ότι οι σπουδές σε εκείνο το πανεπιστήμιο ή χώρα ( δεν ξέρω ακριβώς ) είναι συμβατές με αποφάσεις της Ε.Ε. ή κάτι τέτοιο τελος πάντων

Και ξαναρωτάω και ελπίζω αυτή τη φορά το ερώτημά μου να γίνει σαφές:

Καποιός που τελειώνει Ιταλία ( που είναι από τις παλιές χώρες της Ε.Ε.) γιατί δεν μπορεί να πάρει την άδεια άσκησης στην Ελλάδα έχοντας την ίδια βεβαίωση;(φαντάζομαι πως αφού η Ιταλία είναι στην Ε.Ε. θα μπορεί να δώσει την ίδια βεβαίωση)

Είπες πως "Τα ιταλικα πανεπιστημια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχαν κακη φημη. Ειμαι, ομως, σιγουρος οτι ειχαν κακη φημη οι ελληνες που πηγαιναν να σπουδασουν στην Ιταλια "

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στις πρώην ανατολικές χώρες αλλά , στην Ελλάδα και παντού στον κόσμο. Εδω να ρωτήσω κάτι( οχι μόνο εσένα αλλά και όλους που γράφουν στο φόρουμ): αν έβλεπες πχ ένα Ρουμάνικο πανεπιστήμιο να είναι στα πρώτα 10 του κόσμου θα σε έκανε να αλλάξεις γνώμη για το επίπεδο των δικατσάδων; Προσωπικά δεν θα άλλαζα γνώμη( και δεν είμαι εναντίον τους) γιατί πιστεύω πως όσο καλό κι αν είναι το πανεπιστήμιο αν δε στρώσεις κ.... κάτω να διαβάσεις Ιατρική δεν θα μάθεις. Όπως πιστεύω πως όσο κακό κι αν είναι το πανεπιστήμιο(υπάρχουν΄κακά πανεπιστήμια;;) αν στρωθείς να διαβάσεις και δείξεις ενδιαφέρον τότε σίγουρα θα μάθεις Ιατρική!

"Συναλλαγες χρηματικες, παντως, δεν νομιζω να γινονταν γιατι ακομα και εκεινη την εποχη η Ιταλια ηταν αρκετα ανωτερη οικονομικα απο την Ελλαδα και παραλληλα οι περισσοτεροι Ελληνες φοιτητες στην Ιταλια ειχαν πολυ λιγα χρηματα, αν οχι καθολου."

Δεν περίμενα να υποστηρίξεις κάτι άλλο...είναι γνωστό πως και στην Ιταλία γίνονταν και γίνονται χρηματικές συναλλαγές ! Εκείνο που αλλάζει είναι η ταρίφα. Ανάλογα με το βιοτικό επίπεδο μιας χώρας πάνε και οι ταρίφες ή συναλλαγές ή γρηγορόσημα ή όπως αλλιώς ...

Όσο για την οικονομική κατάσταση των φοιτητών ,φαντάζομαι πως η πλειοψηφία των δικατσάδων είχαν λίγα χρήματα γι'αυτό και διάλεξαν τις συγκεκριμένες χώρες.

Ξέρω από πρώτο χέρι τι γινονταν και τι γίνεται στα Ιταλικά πανεπιστήμια γιατί συγγενικό μου πρόσωπο τελείωσε εκεί ( στη βόρεια Ιταλιά κιόλας) και ο γιός του αυτή τη στιγμή είναι 4ο έτος στο ίδιο πανεπιστήμιο.

Την υπερασπίζεσαι επειδή από εκεί θα πάρεις το πτυχιό σου. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ...

@ μιλκτρέι συμφωνώ με όλα όσα έγραψες παντού υπάρχουν τα καλά και τα λιγότερο καλά .Του υπουργείου Υγείας και φυσικά δεν θα τη δώσω.

Δεν ήθελα να ρίξω μπαρούτι αλλά με όλα όσα είχα διαβάσει από όσους σπουδάζουν Ιταλία φαινότανε πως όλα εκεί είναι δύσκολα και αδιάβλητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ξαναρωτάω και ελπίζω αυτή τη φορά το ερώτημά μου να γίνει σαφές:

Καποιός που τελειώνει Ιταλία ( που είναι από τις παλιές χώρες της Ε.Ε.) γιατί δεν μπορεί να πάρει την άδεια άσκησης στην Ελλάδα έχοντας την ίδια βεβαίωση;(φαντάζομαι πως αφού η Ιταλία είναι στην Ε.Ε. θα μπορεί να δώσει την ίδια βεβαίωση)

Θα στο πω κι εγω αν και πιστευω το εξηγησε μια χαρα ο Τριππι

Το ιταλικο κρατος υποχρεωνει ολους (ιταλους και ξενους) τους αποφοιτους της Ιατρικης να εχουν την αδεια ασκησεως του επαγγελματος για να γραφτουν στον ιατρικο συλλογο.

Αν ενας Ιταλος θελησει να κανει την ειδικοτητα στην Ελλαδα ή σε οποιοδηποτε αλλο κρατος της ΕΕ πρεπει πρωτα να δωσει τις εξετασεις.

Το ιταλικο κρατος προς το παρον εχει αυτους τους νομους....δε μπορουμε να κανουμε τιποτα εμεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στο πω κι εγω αν και πιστευω το εξηγησε μια χαρα ο Τριππι

Το ιταλικο κρατος υποχρεωνει ολους (ιταλους και ξενους) τους αποφοιτους της Ιατρικης να εχουν την αδεια ασκησεως του επαγγελματος για να γραφτουν στον ιατρικο συλλογο.

Αν ενας Ιταλος θελησει να κανει την ειδικοτητα στην Ελλαδα ή σε οποιοδηποτε αλλο κρατος της ΕΕ πρεπει πρωτα να δωσει τις εξετασεις.

Το ιταλικο κρατος προς το παρον εχει αυτους τους νομους....δε μπορουμε να κανουμε τιποτα εμεις.

lonestar, κάπου δεν μας καταλαβαίνεις ((( Τυχαίνει να ξέρω πολλά παιδιά που τελείωσαν Ιατρική στη Σουηδία, και εκεί δεν σου δίνουν άδεια άσκησης επαγγέλματος αν δεν κάνεις πρώτα 2 χρόνια πρακτικής σε δικά τους νοσοκομεία, κάτι σαν το δικό μας αγροτικό. Τι θέλεις, να βάλουμε σε χειρότερη μοίρα την έρμη τη Σουηδία ακόμα και απ΄την Ιταλία ?

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει σε ένα τυπικό θέμα που αποτελεί μέρος των παραδόσεων του κάθε πανεπιστημίου ή της κάθε χώρας. Αν θέλεις, μπορείς να συμβουλευτείς την Wikipedia και να δεις την λίστα με τα αρχαιότερα πανεπιστήμια της Ευρώπης (όπου στην πρώτη δεκάδα είναι αρκετά Ιταλικά). Όταν εκεί ξεκινούσαν κάποια πράγματα εμείς είχαμε ακόμα τουρκοκρατία, δεν είναι δυνατόν να επιμένεις να πιστεύεις ότι κάποιες παραδόσεις είναι ντε και καλά ένδειξη κατωτερότητας ... καμιά φορά δεν είναι )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουπς! κρατάω τη μπάλλα!

Ο lonestar ρωτάει το εξής (νομίζω): έστω ο Χ παίρνει σήμερα το πτυχίο τής Ιατρικής από την Ιταλία. Δεν δίνει τις ιταλικές εξετάσεις (άρα δε μπορεί να γραφτεί στον Ιταλικό ιατρικό σύλλογο και να ασκήσεις την ιατρική στην Ιταλία).

Μπορεί να γραφτεί στον ελληνικό ιατρικό σύλλογο με μόνο αυτό το (ιταλικό) πτυχίο; Πρέπει να δώσει Δικατσά; Πρέπει να δώσει τις ιταλικές εξετάσεις για να γραφτεί στον ελληνικό σύλλογο; Με ή χωρίς Δικατσά;

(Για να γραφτεί στον αγγλικό/γερμανικό/ισπανικό/κ.λπ. αρκεί μόνο το πτυχίο;)

Ένας απόφοιτος Τσεχίας χρειάζεται πτυχίο + 3ετή άσκηση επαγγέλματος στην Τσεχία για επαγγελματική άδεια στην Ελλάδα και πτυχίο + δικατσά για ακαδημαϊκή ισοτιμία στην Ελλάδα(ναι ή όχι; )

Κρατάω καλά τη μπάλλα ή μού ΄φυγε; emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον, εσυ τελειώνεις στην Ιταλία και θέλεις να έρθεις στην Ελλάδα για να μπορέσεις να κάνεις ειδικότητα και να ασκήσεις την Ιατρική στην Ελλάδα. Αρα χρειάζεσαι την Ελληνική άδεια άσκησης και όχι την Ιταλικη.

Λαθος. Στην Ιταλια σπουδασα, στην Ιταλια πηρα πτυχιο, η Ιταλια οφειλει να εγγυηθει για μενα στις υπολοιπες χωρες της ευρωπαικης ενωσης οτι ειμαι ικανος να ασκησω το επαγγελμα του ιατρου. Αντιστροφως, ενας Ελληνας πτυχουχος ιατρικης χρειαζεται την αδεια που του παρεχει το ελληνικο κρατος για να ασκησει το επαγγελμα του ιατρου στην Ιταλια. Οσον αφορα την ειδικοτητα αλλαζει το σκεπτικο...Απο τη στιγμη που θελω να ειδικευθω στην Ελλαδα ''φευγω'' απο τους ιταλικους κανονισμους και τηρω τους ελληνικους, υποχρεωτικα. Ισως να ανεπαρκω στο να σου εξηγησω τη διαφορα μεταξυ αποκτησης αδειας ασκησης και εισαγωγης σε σχολη ειδικοτητας εντος της ΕΕ...Υπαρχουν, ομως και οι σχετικες διαταξεις... ;)

Εδω να ρωτήσω κάτι( οχι μόνο εσένα αλλά και όλους που γράφουν στο φόρουμ): αν έβλεπες πχ ένα Ρουμάνικο πανεπιστήμιο να είναι στα πρώτα 10 του κόσμου θα σε έκανε να αλλάξεις γνώμη για το επίπεδο των δικατσάδων;

Δεν ξερω τι εχουν να πουν οι υπολοιποι, ομως εγω προσωπικα δεν εχω προσβαλλει σε κανενα ποστ μου το επιπεδο των αποφοιτων απο τα πανεπιστημια αυτων των χωρων. Δεν εχω ακομα συναντησει σε εργασιακο επιπεδο κανεναν, οποτε δεν εχω δικαιωμα να εκφερω αποψη επι του θεματος.

Δεν περίμενα να υποστηρίξεις κάτι άλλο...είναι γνωστό πως και στην Ιταλία γίνονταν και γίνονται χρηματικές συναλλαγές ! Εκείνο που αλλάζει είναι η ταρίφα. Ανάλογα με το βιοτικό επίπεδο μιας χώρας πάνε και οι ταρίφες ή συναλλαγές ή γρηγορόσημα ή όπως αλλιώς ...

Αυτα τα ''ειναι γνωστο κτλ'' προσωπικα τα θεωρω ιδιαιτερα υποπτα και, επετρεψε μου, κατινιστικα...Οι ιταλοι ιατροι και καθηγητες ειναι, στην συντριπτικη πλειοψηφια τους, πολυ καλοι επαγγελματιες και επιστημονες και μονο αν εχεις προσωπικη εμπειρια εχεις δικαιωμα να εκφερεις αποψη και να εκτοξευεις μομφες. Αυτα τα ''μου ειπε αρμοδια υπαλληλος'' και ''ενας συγγενης μου'' κρατησε τα, καλυτερα, για κουβεντες εσωτερικης καταναλωσης. Δε προκειται αλλωστε να σε πεισω εγω οτι στο πανεπιστημιο μου δεν διανοηθηκε ποτε κανεις να χρηματισει καθηγητη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τη διαφορα μεταξυ αποκτησης αδειας ασκησης και εισαγωγης σε σχολη ειδικοτητας εντος της ΕΕ...Υπαρχουν, ομως και οι σχετικες διαταξεις...

Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον. Αν μπορείς - όποιος μπορεί - να το αναλύσει...;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την οικονομική κατάσταση των φοιτητών ,φαντάζομαι πως η πλειοψηφία των δικατσάδων είχαν λίγα χρήματα γι'αυτό και διάλεξαν τις συγκεκριμένες χώρες.

Ξέρω από πρώτο χέρι τι γινονταν και τι γίνεται στα Ιταλικά πανεπιστήμια γιατί συγγενικό μου πρόσωπο τελείωσε εκεί ( στη βόρεια Ιταλιά κιόλας) και ο γιός του αυτή τη στιγμή είναι 4ο έτος στο ίδιο πανεπιστήμιο.

Δεν γνωριζω γιατι διαλεξαν οι δικατσαδες (απαισιος, ηχητικα, ορος) να σπουδασουν στις συγκεκριμενες χωρες. Δεν με ενδιαφερει αλλωστε. Καλα ξεμπερδεματα να ευχηθεις, εκ μερους μου, στο παιδι που σπουδαζει εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

cupofcoffee, is it a football game or what ?

Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοί και οδηγίες στην Ε.Ε. που επιτρέπουν την άσκηση επαγγέλματος σε άλλη χώρα-μέλος από εκείνη που κάποιος απέκτησε το πτυχίο του. Σύμφωνα με τις οδηγίες αυτές, για τους γιατρούς, πρέπει να έχεις τελειώσει ό,τι απαιτεί το κράτος που σου δίνει το πτυχίο της Ιατρικής ώστε να μπορείς να ασκήσεις επάγγελμα εκεί. Δεν μου φαίνεται τόσο πολύπλοκο.

Αυτή ακριβώς την απάντηση έδωσα στον lonestar εξ΄αρχής, αλλά αφού μετά από τόσες μέρες και τόσα posts εξακολουθεί να ρωτά γιατί να απαιτεί Η ΕΛΛΑΔΑ αυτό το ''επιπλέον'' ΜΟΝΟ από τους γιατρούς που τελειώνουν Ιταλία, σημαίνει ότι δεν είναι αυτή η πραγματική ερώτηση που τίθεται εδώ. Οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Το ερώτημα είναι καθαρά φιλοσοφικής φύσης και σκοπό έχει (μάλλον) να μας κάνει να αναγνωρίσουμε από μόνοι μας ότι τα Ιταλικά πανεπιστήμια είναι κατώτερα από όλα τα άλλα από τους απόφοιτους των οποίων Η ΕΛΛΑΔΑ δεν απαιτεί εξετάσεις μετά το πτυχίο για να δώσει άδεια άσκησης ...

I have no more comments, kick the ball baby )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την υπερασπίζεσαι επειδή από εκεί θα πάρεις το πτυχιό σου. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ...

Δεν ήθελα να ρίξω μπαρούτι αλλά με όλα όσα είχα διαβάσει από όσους σπουδάζουν Ιταλία φαινότανε πως όλα εκεί είναι δύσκολα και αδιάβλητα.

Την υπερασπιζομαι επειδη ηταν επιλογη μου να παω να σπουδασω εκει, μετα απο την αποτυχια μου να εισαχθω σε σχολη Ιατρικης της πατριδας μου και, συνηθως, στη ζωη μου ειμαι περηφανος για τις επιλογες μου. Δεν πηγα στην Ιταλια για να εχω εκπτωση στη ποιοτητα σπουδων μου, αν κατι τετοιο υπονοεις! Το πτυχιο μου, το οποιο πηρα προσφατως, ιδρωσε ο κωλος μου να το παρω και, προσωπικα, δεν δινω δεκαρα αν αυτο το γεγονος αμφισβητειται απο οποιονδηποτε ελληνα, τουρκο, ρουμανο, αγγλο, γαλλο, πορτογαλλο συναδελφο και μη...Δεν ηθελες να ριξεις μπαρουτι αλλα εβαλες φυτιλια απο οτι φαινεται...

:) Το μπαρουτι κερασμενο απο μενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον,εχουμε και λεμε :η Ελλαδα αναγνωριζει το Ιταλικο πτυχιο ιατρικης συμφωνα με την ιταλικη νομοθεσια που λεει οτι για να μπορεσεις ν΄ασκησεις το επαγγελμα του ιατρου,πρεπει να εχεις αδεια εξασκησεως!!!! Οσον αφορα τον χρηματισμο στα ιταλικα πανεπιστημια,το θεωρω τουλαχιστον αστειο!!!!!! τελος,οσοι διαλεγουν χωρες της αν.Ευρωπης,πηγαινουν εκει οχι γιατι ειναι οικονομικα αλλα γιατι απλουστατα για να μπεις σε ιατρικη σχολη στην Ιταλια πρεπει να δωσεις εισαγωγικες εξετασεις με τους Ιταλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτα τα ''ειναι γνωστο κτλ'' προσωπικα τα θεωρω ιδιαιτερα υποπτα και, επετρεψε μου, κατινιστικα...Οι ιταλοι ιατροι και καθηγητες ειναι, στην συντριπτικη πλειοψηφια τους, πολυ καλοι επαγγελματιες και επιστημονες και μονο αν εχεις προσωπικη εμπειρια εχεις δικαιωμα να εκφερεις αποψη και να εκτοξευεις μομφες. Αυτα τα ''μου ειπε αρμοδια υπαλληλος'' και ''ενας συγγενης μου'' κρατησε τα, καλυτερα, για κουβεντες εσωτερικης καταναλωσης. Δε προκειται αλλωστε να σε πεισω εγω οτι στο πανεπιστημιο μου δεν διανοηθηκε ποτε κανεις να χρηματισει καθηγητη...

Το κατινίστικα κάνω πως δεν το είδα γιατί πιστεύω πως σου ξέφυγε...

Όλοι οι καθηγητές σχεδόν,σε όλο τον κόσμο είναι καλοί επαγγελματίες και επιστήμονες μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα τους δώσει το γρηγορόσημο( στην Έλλαδα), μια δωρεά στο πανεπιστήμιο

(στην Αγγλιά), ένα τενεκέ λάδι (στη Ρουμανία ) κοκ.

Μα πάντα για κουβέντες εσωτερικής κατανάλωσης τα κρατάω. Στο εσωτερικό είμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΔεν νομιζω οτι θα εγραφα κατι ελπιζωντας οτι δεν θα το δεις...Η αποψη μου αυτη ειναι...Η δικη σου ειναι διαφορετικη και φυσικα σεβαστη...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας απόφοιτος Τσεχίας χρειάζεται πτυχίο + 3ετή άσκηση επαγγέλματος στην Τσεχία για επαγγελματική άδεια στην Ελλάδα και πτυχίο + δικατσά για ακαδημαϊκή ισοτιμία στην Ελλάδα(ναι ή όχι; )

Ένας απόφοιτος Τσεχίας χρειάζεται πτυχίο και ή 3ετή προϋπηρεσία ή μια απλή βεβαίωση συμβατότητας σπουδών με τις οδηγείες της Ε.Ε. και δεν χρειάζεται να έχει άδεια άσκησης στην Τσεχία, για να μπορεί να έρθει να δουλέψει στην Ελλάδα χωρίς δικατσα.

Εκείνο που ρωτάω είναι γιατί για την Ιταλία δεν ισχύει το ίδιο;

emarupΔεν νομιζω οτι θα εγραφα κατι ελπιζωντας οτι δεν θα το δεις...Η αποψη μου αυτη ειναι...Η δικη σου ειναι διαφορετικη και φυσικα σεβαστη...

Αγαπητέ τρίπινον , το ότι έθιξα με την ερώτησή μου τη χώρα που τελείωσες Ιατρική δε σου δίνει το δικαίωμα να με αποκαλείς κατίνα. Μπορώ και εγώ να χρησιμοποιήσω διάφορες λέξεις για το άτομό σου και τις απόψεις σου αλλά δεν θα το κάνω γιατί δεν θέλω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αποκαλεσα εσενα κατινα...Τις αποψεις αυτου του στυλ τις θεωρω κατινιστικες...Περαν αυτου, σε ενδιαφερει η αποψη μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αποκαλεσα εσενα κατινα...Τις αποψεις αυτου του στυλ τις θεωρω κατινιστικες...Περαν αυτου, σε ενδιαφερει η αποψη μου;

Καθόλου!

αλλά και εγω δεν αποκάλεσα το πανεπιστήμιο που τελείωσες κακό ούτε είπα πως οι καθηγήτες σου τα παίρνουν... πολλά όμως απο τα 50 και, δημόσια πανεπιστήμια Ιατρικής και δεν ξέρω πόσα ιδιωτικά , που βρίσκονται στην Ιταλία τα θεωρώ κατώτερα ακόμη και από πανεπιστήμια χωρών που δεν είναι στην Ε.Ε. αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει η άποψή μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.