Jump to content

βάση 2.500 ερωτήσεων?????????ΜΟΝΟΟΟΟ


kanal

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Last Reply
Η μόνη του αδυναμία είναι ότι ο βοηθός μικροβιολόγου σπάνια είναι επικίνδυνος :D

Το άκρον άωτον του ηλιθίου.

Θα κολλήσει AIDS και ηπατίτιδα μόνος του... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άκρον άωτον του ηλιθίου.

Θα κολλήσει AIDS και ηπατίτιδα μόνος του... :P

Φίλε Prof.Wizard τι είναι ποιο εύκολο και γιατί να κολλήσεις από τα 2 που ανέφερες?

Και αν τύχει και τσιμπηθείς τι θα προτιμούσες να είναι και γιατί ?

ηπατίτιδα η AIDS?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τεστάρεις τώρα δεν κατάλαβα; :huh:

(δε μιλούσα για σένα, μιλούσα σε ουδέτερο πρόσωπο, άλλα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τεστάρεις τώρα δεν κατάλαβα; :huh:

(δε μιλούσα για σένα, μιλούσα σε ουδέτερο πρόσωπο, άλλα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...)

Φίλε Prof.Wizard δεν είναι τεστ μην το βλέπεις ετσι απλά άκουσα μια εξήγηση από έναν απόφοιτο από Ελλάδα σχετικά με αυτό το θέμα που είχε τελειώσει και ειδικότητα χειρουργική και απλά θέλω να δω τι γνωρίζεις εσύ έπη αυτού, απλά κουβέντα να γίνετε .

δεν θέλω να το παίζω από δω εξεταστής είναι χαζό δεν είναι?

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ λέω να έρθει το tsoutsougamutsi να μας πάρει όλους και να μας σηκώσει.

Είμαστε πλέον off-topic, καλύτερα να σταματήσει εδώ η light συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηπατίτιδα είναι πιο εύκολο. Και ηπατίτιδα θα προτιμούσα...

Ευχαριστήθηκες; :(

/χτυπάω ξύλο/

Ηπατίτιδα και ειδικά η D την οποία κολλάς με την λιγότερη δόση του ίου εύκολα αλλά επιδεις η αντιρετροικη θεραπεία είναι ποιο προχωρημένη σε αντίθεση με την αντί-ηπατική θα προτιμούσε μου είπε ο φίλος μου να τρυπηθεί από βελόνα με AIDS λέγοντας πως θα αρχίσει άμεσα υψηλές δώσεις αντιρρετροικης με πολύ καλά αποτελέσματα.

χτυπάω ξύλο Κι εγω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γούστα είναι αυτά... :P

Το παν είναι το πάρεις χαμπάρι νωρίς.

Παιδιά, χτυπώντας ξύλο, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν σας έκαναν λόγο (στη σχολή) για το αν δικαιούται ένας γιατρός (ή νοσηλευτής ή ... βοηθός μικροβιολόγου) να ζητήσει από εξεταζόμενο (ασθενή ή όχι) να κάνει εξετάσεις σε περίπτωση ατυχήματος και πιθανής μετάδωσης κάποιου λοιμώδους νοσήματος?

Το ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος, και επειδή όταν και αν ποτέ συμβεί το ατύχημα πρέπει κανείς να είναι προετοιμασμένος και να ξέρει ακριβώς τι να κάνει ... γιατί ο χρόνος τρέχει!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι εμβόλιο για ηπ.Β γίνεται τώρα στους φοιτητές Ιατρικής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, χτυπώντας ξύλο, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν σας έκαναν λόγο (στη σχολή) για το αν δικαιούται ένας γιατρός (ή νοσηλευτής ή ... βοηθός μικροβιολόγου) να ζητήσει από εξεταζόμενο (ασθενή ή όχι) να κάνει εξετάσεις σε περίπτωση ατυχήματος και πιθανής μετάδωσης κάποιου λοιμώδους νοσήματος?

Το ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος, και επειδή όταν και αν ποτέ συμβεί το ατύχημα πρέπει κανείς να είναι προετοιμασμένος και να ξέρει ακριβώς τι να κάνει ... γιατί ο χρόνος τρέχει!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι εμβόλιο για ηπ.Β γίνεται τώρα στους φοιτητές Ιατρικής?

Τα περισσοτερα νοσοκομεια εχουν πρωτοκολλα για τετοιες περιπτωσεις!

Σ'αυτο που εγω γνωριζω,σε αναλογα ατυχηματα επρεπε να ληφθει αιμα απο τον ασθενη και απο τον γιατρο εκεινη την ωρα , και να σταλει για εξετασεις!

Αλλα δεν μπορεις να αναγκασεις νομικα τον ασθενη να δωσει αιμα αν δεν θελει!Κατα τον ιδιο τροπο που ειναι παρανομο κανονικα να ζητας εξετασεις για AIDS πριν απο χειρουργειο.

Το εμβολιο για Ηπατιτιδα Β που γινεται στους φοιτητες ειναι αυτο που γινεται στον γενικο πληθυσμο, δεν υπαρχει διαφορα.Της Ηπατιτιδας Α, οποιος θελει το κανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο πράγμα να υπάρχουν πρωτόκολλα και άλλο να εφαρμόζονται στη πράξη, ειδικά στην Ελλάδα. Εκείνο που ήθελα να μάθω είναι τι γίνεται στο εξωτερικό, από συναδέλφους που είναι ήδη έξω, τι νόμοι υπάρχουν και πως εφαρμόζονται ... για να μαθαίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η βιολογική σου ηλικία δεν συμβαδίζει με την νοητική σου ηλικία.

Και μόνο το ότι συμπεριφέρεσαι έτσι δεν αξίζεις να γίνεις γιατρός,

όχι ότι σε φοβάμαι κιόλας... γιατί έχεις απειροελάχιστες έως ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ

πιθανότητες να εξελιχθείς σε κάτι παραπάνω από έναν απλό γλύφτη,

ημιμαθή, επικίνδυνο, βοηθό μικροβιολόγου.

ΕΔΩ φίλε δεν σε παίρνει. Άντε πίσω στην τρύπα σου (dikatsa.info) να

παίξεις το γιατρό με τη Μαιρούλα (όχι τον πραγματικό γιατρό πάντως).

Εδώ είσαι ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΣ.

Αύριο πάλι μπινελίκι, φτάνει για σήμερα.

Ντιναρα τι είσαι αλήθεια κοπέλα?

Από το ντινα?

Η ντινος και σε φωνάζει η παρέα Ντίνο ντιναρα?

Έκανες και νταλικέρης μήπως?

Στο νοσοκομείο άνετα μπορείς να κανείς χρέη σεκιουριτα και εγώ θα σε βλεπω από μεσα από το μικροβιολογικο….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε fotisD,είναι σχεδόν απίθανο να νοσήσει ο εν λόγω ειδικευόμενος από ηπατίτιδα D, καθώς ικανή και αναγκαία συνθήκη για την πρόκληση μιας τέτοιας κατάστασης αποτελεί η προηγούμενη λοίμωξη από HBV-ειτε στο πλαίσιο συλλοίμωξης είτε στο πλαίσιο επιλοίμωξης ,αν και στη 2η περιπτωση ειναι πολυ μεγαλυτερη η πιθανοτητα αναπτυξης χρονιας ηπατιτιδας D.Συνεπώς, εφόσον εχει εμβολιασθεί έναντι του HBV, δεν ειναι δυνατόν να προσβληθεί και απο HDV. Το (σχεδον) αφορά στη μικρή πιθανότητα μα μην εχει αναπτυξει ανοσία μετά τον εμβολιασμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε fotisD,είναι σχεδόν απίθανο να νοσήσει ο εν λόγω ειδικευόμενος από ηπατίτιδα D, καθώς ικανή και αναγκαία συνθήκη για την πρόκληση μιας τέτοιας κατάστασης αποτελεί η προηγούμενη λοίμωξη από HBV-ειτε στο πλαίσιο συλλοίμωξης είτε στο πλαίσιο επιλοίμωξης ,αν και στη 2η περιπτωση ειναι πολυ μεγαλυτερη η πιθανοτητα αναπτυξης χρονιας ηπατιτιδας D.Συνεπώς, εφόσον εχει εμβολιασθεί έναντι του HBV, δεν ειναι δυνατόν να προσβληθεί και απο HDV. Το (σχεδον) αφορά στη μικρή πιθανότητα μα μην εχει αναπτυξει ανοσία μετά τον εμβολιασμό.

Δεν ανέφερα ότι υπάρχει εμβόλιο πες πως είσαι στο νοσοκομείο και τρυπιέσαι από μια βελόνα δεν έχεις εμβόλιο δεν έχεις τίποτα τι είναι ποιο εύκολο να κολλήσεις και να νοσήσεις μου είπε ο φίλος μου ηπατίτιδα η AIDS? Και αν τύχει και γίνει αυτό μου είπε τι θα ήθελες να είναι από τα 2 και γιατί?

Και η απάντηση του ήταν αυτό που έγραψα παραπάνω πως ποιο εύκολα νοσήσεις από ηπατίτιδα ειδικά D διότι είναι ποιο μολυσματική και αν τυχόν τρυπηθείς μου είπε ο φίλος καλυτέρα να είναι AIDS διότι όπως μου το είπε αν κάνει αμέσως θεραπεία με υψηλές δόσεις αντί-ρετροικης θεραπείας έχει πολλές πιθανότητες να μην έχεις καμιά επιπλοκή πέραν του άγχους μέχρι να δεις τις τελικές εξετάσεις (λόγω και του ότι δεν είναι πολύ μολυσματικός σε λίγη ποσότητα και ανθεκτικός στο περιβάλλον ίσως και να μην υπάρχει ιός στην σύριγγα που σε τσίμπησε αν έχει περάσει και ώρα από την χρήση της αυτά εν ολίγης μου είχε πει. )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως οι παραπάνω ερωτήσεις-διλήμματα μου θυμίζουν τις ηλίθιες ερωτήσεις που μας κάναν γεροντοκόρες θείες όταν ήμασταν μικροί: «Ποιόν αγαπάς πιο πολύ, πες μου εμένα, τη μαμά ή το μπαμπά;» <_<

Έλεος ρε παιδιά, τι θα θέλατε να κολλήσετε; :huh:

Άντε να πούμε και πιο είναι το αγαπημένο μας φάρμακο τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έλεγα το Stilnox αλλά επιδείς θα με παρεξηγήσουν για πρεζάκια, θα πω το Νοοτρόπ: η απάτη του αιώνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Χαρακτηριστικό παράδειγμα καμμένου τριμηνίτη του Παναρκαδικού. Έλα πίσω στο Jasmine ρεεεε :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις περιέγραψες το εξεταστικό σύστημα και τον τρόπο λήψης πτυχίου στη Ρουμανία και τη Βουλγαρία.

Αλλά γενικά το θέμα εδώ μέσα έχει εξαντληθεί.Καλό διάβασμα και καλή αναμονή!

Καλό είναι να ονειρευόσαστε ότι σπουδάζετε σε μία χώρα που δεν υπάρχει διαφθορά, αλλά για να προσγειωθείτε και λίγο, κάντε κλικ στο παρακάτω λινκ... αξίζει...

(όσο για το αν υπάρχει διαφθορά στην Ελλάδα ή όχι, το ξέρουΜΕ όλοι πολύ καλά... κι εμείς εκεί ζούμε)

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...4609&m=A48&aa=2

(Για ποιά Ρουμανία και Βουλγαρία μιλάτε; ?$^@$^ Τα ελληνικά πανεπιστήμια, όπως και να 'χει το θέμα... κατέχουν την πρωτιά!!!)

:splats::splats:emoops:splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Για ποιά Ρουμανία και Βουλγαρία μιλάτε; ?$^@$^ Τα ελληνικά πανεπιστήμια, όπως και να 'χει το θέμα... κατέχουν την πρωτιά!!!) :splats::splats:emoops:splats::splats:

να υποθεσω πως εχεις προσωπικη πειρα κ απο τις 3 χωρες στις οποιες αναφερεσαι ? (ρουμανια, βουλγαρια, ελλαδα)

γιατι μονο καποιος που εχει προσωπικη πειρα απο 2 η περισσοτερες καταστασεις μπορει να κανει καπως αξιοπιστες συγκρισεις. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Για να επανελθουμε στο αρχικο θεμα, 2500 ερωτησεις, χωρις αμφιβολια, ειναι πολυ λιγες.

Στην Ισπανια ειναι γυρω στις 20000/25000 απ οτι ξερω.

Στην Ιταλια 5500 (και παλι λιγες ειναι για να ειμαι ειληκρινης), αλλα μετρανε μονο 60% επι του τελικου βαθμου εισαγωγης(λεπτομερειες σε αλλο topic) και συν τις αλλης υπαρχει αρνητικη βαθμολογια και 'βαση' το 60% για να μην καταληξουν Λοττο οι εξετασεις (+1 βαθμος η σωστη απαντηση, 0 η μη απαντημενη, -0,25 η λαθος απαντηση ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

τι να πουμε και μεις που τελειωσαμε ιταλια και μας βγηκε η ψυχη αφου ολο κοβομασταν μεχρι να καταλαβουμε τελικα πως πρεπει να διαβαζουμε.και στο τελος (μετα το πτυχιο)καναμε τις τυπικες εξετασεις του κρατους με 5000 ερωτησεις και τις απαντησεις φυσικα.αλλα μας φανηκε πολυ ευκολο.(εμεις δεν εχουμε δικατσα)παντως θελω να πω οτι η γνωση θελει και ενα α χρονικο διαστημα πηξεματος στον εγκεφαλο.ο,τι διαβαζεις συντομα..παπαγαλιζεται και δεν αφομοιωνεται..επομενως τα συμπερασματα δικα σας για τους δικατσαδες.αλλα ουτε και αυτοι φταινε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα ντε, που η μόδα των γνωστών ερωτήσεων ήρθε από Ιταλία ... αλήθεια ήταν γνωστές και οι απαντήσεις άραγε εκεί? Είχα συναντήσει πριν ένα-δυο χρόνια μια συνάδελφο που μόλις είχε δώσει το Esame στη Ρώμη και μου είχε πει ότι ήταν απίστευτα δύσκολα ... δε μου εξήγησε ότι δίνανε με γνωστές ερωτήσεις :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.