Jump to content

Γκάλοπ για την αποτελεσματικότητα της Κυβέρνησης


Sovereign

Γκάλοπ: Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την Κυβέρνηση;  

334 members have voted

  1. 1. Σας ικανοποιεί η δουλειά της Κυβέρνησης έως τώρα;

    • Απόλυτα
      43
    • Μέτρια
      64
    • Καθόλου
      224
    • ΔΓ/ΔΑ
      3


Recommended Posts

@ ptca

Δεν προσπάθησα να δώσω τον ορισμό του Έλληνα.

Στο σημείο αυτό τα λόγια του Βενιζέλου με καλύπτουν απόλυτα:

Αν θέλει κάποιος πραγματικά να ενταχθεί στο Ελληνικό έθνος αυτό και μόνο μου φτάνει για να τον πω Έλληνα.

Το ερώτημα είναι πως μπορούν οι υπόλοιποι Έλληνες να διαπιστώσουν τις πραγματικές προθέσεις του; :rolleyes:

Νομίζω πως ο άνθρωπος που περιέγραψα θα έπειθε και τον πιο δύσπιστο. :huh:

Κάποιοι όμως (ακόμα και εδώ μέσα) θα εξακολουθούσαν να τον θεωρούν παρείσακτο γιατί ο παππούς του δεν ήταν Έλληνας. Ελπίζω να μην συμφωνείς μαζί τους... <_<

Κατά τα άλλα η ιδέα σου να «σπάσεις» τα κριτήρια που έθεσα (μόνιμη κατοικία, εργασία, γλώσσα, νομιμότητα) και να τα απομονώσεις από την τελευταία μου φράση που περιλαμβάνει το στοιχείο της αυτόβουλης θέλησης είναι έξυπνη άλλα χωρίς ουσία.

Δεν αντιλέγω. Αν λείπει κάποιο από αυτά μπορεί κάποιος να εξακολουθεί να θεωρείται Έλληνας.

Αν λείπουν όλα όμως όχι. emno

(Και μην μου πεις για την περίπτωση του ομογενή έγγονου του ισοβίτη, αγράμματου, παππού με γεροντική άνοια που πριν φυλακιστεί ήταν άνεργος και έφυγε από την Ελλάδα άλλα τον βρήκε η Interpol στην Τουρκία... γιατί θα παρεξηγηθούμε :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Χμ....

Ποιος Βενιζέλος το έλεγε αυτό ?

Κατά τον θρίαμβο στους βαλκανικούς ναί το έλεγε ο βενιζέλος

το έλεγε και ο Κωνσταντίνος

το έλεγε η Ελλάδα επί της ουσίας(για να μην προωθούμε πολιτικά μυθιστορήματα)

κατα την είσοδο στην θεσσαλονίκη έγιναν διακηρύξεις για ισότητα , ελευθερία, δημοκρατία

και το πιο κουφό?

Τηρήθηκαν!

Οι μουσουλμάνοι των Βαλκανίων κατέφευγαν στα όρια των περιοχών υπό τον ελληνικό στρατό για να διαφύγουν από τις διώξεις και τα αντίποινα των βουλγάρων

Οι μεγάλες δυνάμεις πείθονταν για την δυνατότητα και την ωριμότητα της ελλάδας να ενσωματώσει ομαλά και δημιουργικά το νέο έδαφος και πληθυσμό

Πλήρη πολιτικά δικαιώματα χορηγήθηκαν σχεδόν ΑΜΕΣΑ στις εθνο-θρησκευτικές ομάδες που βρέθηκαν εντός των ελληνικών ορίων !

Το 28 οι φιλελεύθεροι και ο Βενιζέλος ουσιαστικά περιθωριοποίησαν αυτές τις ίδιες ομάδες -τις οποίες είχαν σπεύσει να εντάξουν και απελευθερώσουν πολιτικά- περιορίζοντας τα πολίτικά τους δικαιώματα σε χωριστά εκλογικά colleges (δημοκρατία αλά Ιράκ δηλαδή)

Αιτιολόγηση?

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΣΕ ΝΑ ΔΙΑΚΗΡΥΞΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΗΤΑΝ Η «ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ»

Και σε δημοσιογραφικές δηλώσεις έγινε ώμός

«Δεν είναι έλληνες ούτε αισθάνονται έλληνες

Είναι πιο κοντά στους Τούρκους από ότι σε εμάς

Δεν μπορώ να επιτρέψω να επηρεάσουν τις ελληνικές πολιτικές υποθέσεις»

Γι αυτό θα παρακαλούσα

Αυτός ο Βενιζελισμός αλα καρτ

Σε εμένα τουλαχιστον

ΝΑ ΜΗΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ

Πολιτικώς ορθά παραμυθάκια για το βενιζέλο ας μαθαίνουν και ας πιστεύουν οι λαμπρακοαναγνώστες

Η πραγματική ιστορία δεν αλλάζει

Ο βενιζέλος που ελεγε τα περί δυνατότητας ενσωμάτωσης των πάντων

ΗΤΑΝ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΤΩΝ 2 ΗΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ 5 ΘΑΛΑΣΣΩΝ

Και το φιλοσοφικό πλαίσιο αυτών των ιδεών ήταν ενιαίο

Δεν μπορεί να ξορκίζουν μερικοί τα περί μεγάλης ελλάδας και να αναμασούν τα περί οικουμενικότητας

Ο βενιζέλος της μικρής ελλάδας

είχε προσγειωθεί στην πραγματικότητα

είχε γνωρίσει τα όρια της αφομοίωσης στον 20αιώνα (σε σύγκριση με τον 19ο)

είχε γνωρίσει τα όρια της πολιτικής ισχύος της ελλάδας

Άραγε σήμερα θα χρειαστεί να γνωρίσουμε νέες καταστροφές προκειμένου να αποκαταστήσουμε τις σχέσεις μας με την πραγματικότητα?

οι φιλελεύθεροι ήταν οι κατεξοχήν οπαδοί της αφομοίωσης και ποτέ δεν κέρδισαν την υποστήριξη εθνοθρησκευτικών ομάδων που απλά ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΘΟΥΝ

οι συντηρητικοί ήταν πολύ πιο δημοφιλείς με τις ομάδες αυτές (με χαρακτηριστικότερο τον Μεταξά- παρά την αντίθετη προπαγάνδα των ελληνικών MEDIA που σήμερα καπηλεύονται και παραχαράσσουν την κληρονομιά του Βενιζέλου και δαιμονοποιούν τους συντηρητικούς με στόχο την συμβατότητα με τις ιδεοληψίες τους )

είναι απλά ζήτημα κοινής λογικής

το να συνειδητοποιεί κανείς ότι το «να θέλει κανείς να είναι Έλληνας»

όπως και το να θέλει κανείς να είναι Αμερικανός, γερμανός, βρετανός κλπ.

μπορεί να έχει περισσότερες από 1 διαστάσεις σήμερα

δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι συνειδητοποιεί και αναλαμβάνει ευθύνες και υποχρεώσεις

μπορεί απλά να σημαίνει ότι αναζητά μέσω της απόκτησης υπηκοότητας πρακτικές διευκολύνσεις και πολιτική ισχύ, επιθυμώντας επί της ουσίας να διατηρήσει την δική του εθνική ταυτότητα και να παραμένει πιστός στο κράτος προέλευσης και τα συμφέροντα του

όσοι πραγματικά συναναστρέφονται με μετανάστες στην Ελλάδα γνωρίζουν καλά ότι αυτή είναι πλειοψηφούσα τάση-μια και δεν το κρύβει!-

(και πολύ καλά κάνουν να θέλουν να είναι Έλληνες ΜΟΝΟ στα χαρτιά και να κοιτάνε να βολευτούνε και να επηρεάσουν καταστάσεις

μαγκιά τους, που παραμένουν πατριώτες και εθνικά υπερήφανοι για την καταγωγή τους

εγώ τι έχω να κερδίσω από αυτή την ρύθμιση δεν κατάλαβα?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.