Jump to content

Γκάλοπ για την αποτελεσματικότητα της Κυβέρνησης


Sovereign

Γκάλοπ: Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την Κυβέρνηση;  

334 members have voted

  1. 1. Σας ικανοποιεί η δουλειά της Κυβέρνησης έως τώρα;

    • Απόλυτα
      43
    • Μέτρια
      64
    • Καθόλου
      224
    • ΔΓ/ΔΑ
      3


Recommended Posts

Αυτό που με εντυπωσιάζει, είναι ότι παρόλο που η τραγική πλειοψηφία, όχι μόνο του poll, αλλά και των ανθρώπων με τους οποίους έχω συζητήσει αυτό το θέμα δεν είναι καθόλου ικανοποιημένοι, η κυβέρνηση εξακολουθεί να έχει σαφές προβάδισμα στις δημοσκοπήσεις. Ακόμη και στις δημοτικές εκλογές, τίποτα δεν άλλαξε. Δεν μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία του Έλληνα. Από τη μία απεργεί, προβαίνει σε καταλήψεις και λοιπές ενέργειες αποδοκιμασίας του κυβερνητικού έργου, και από την άλλη συνεχίζει να ψηφίζει τον συνδιασμό που αποδοκιμάζει. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ το επιχείρημα: "αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο, τι να ψηφίσω???". Είναι από τις πιο βλακώδεις δικαιολογίες που υπάρχουν. Η κατάστασή μας ως έθνος χρήζει ψυχολογικής και κοινωνιολογικής παρακολούθησης!!!

Το πολιτικό σκηνικό της χώρας είναι το ίδιο οξύμωρο με τη διασκέδαση του νεοέλληνα: από τη μία όλοι οι "καθώς πρέπει" συχτηρίζουν την επέλαση (για να μην πω επιδρομή - λεηλασία) του ελαφρολαϊκού, αλλά που τους χάνεις, που τους βρίσκεις, πρώτη θέση στα σκυλάδικα είναι κάθε εβδομάδα. Μήπως έχουμε αποτρελλαθεί σαν έθνος??? emconfused

Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι εύκολη. Το μη χείρον βέλτιστον...

Όπως λέει και ο Καλαμίτσης: "Κάθε πρωί που σηκώνομαι είμαι δυστυχισμένος που κυβερνάει η ΝΔ και ευτυχισμένος που δεν κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ"

δυστυχώς η πολιτική στην Ελλάδα έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Το ενδεχόμενο να καταργηθούν τα κωλοκόμματα και να τελειώσει αυτή η παρωδία δημοκρατίας με την εναλλαγή των δύο στην εξουσία, το έχει σκεφτεί κανείς ????

Καιρός είναι για την άμεση δημοκρατία, αυτή που μας μαθαίνουν από το σχολείο ότι μόνο πρίν 2500 χρόνια ήταν δυνατόν να εφαρμοσθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου penis (συγγνώμη για τη μετάφραση, αλλά διαβάζουν και μικρά παιδιά) συμμερίζομαι την αγανάκτησή σου, αλλά δεν είναι λίγο ουτοπικό αυτό που προτείνεις??? Φαντάσου μόνο τους 5,000,000 κατοίκους της Αθήνας (μαζί με τους μετανάστες, γιατί είπαμε δημοκρατία έχουμε) να πηγαίνουν κάθε Κυριακή στην Εκκλησία του Δήμου. Και το ΟΑΚΑ να κλείσουμε, δεν χωράμε!!! :P πέραν όλων των άλλων τεχνικών δυσκολιών....

Ειλικρινά πάντως δεν νομίζω πως η κατάργηση του κοινοβουλευτισμού είναι η λύση. Μπορώ να καταλάβω κάποιον που δεν εκφράζεται από κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, αλλά δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω όταν εξακολουθεί να τα ψηφίζει επειδή δεν υπάρχει κάτι που να τον εκφράζει απόλυτα. Είναι πολύ ρομαντικό να περιμένεις να ταυτιστείς 100% με ένα πολιτικό κίνημα. Τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση? Μια λύση είναι να σχηματίσεις το δικό σου συνδυασμό μαζί με άλλους ομοϊδεάτες και να κατέβεις στις εκλογές, μόνο που αυτό θέλει πολύ πολύ πολύ χρήμα και guts!! Εναλλακτικά μπορείς απλώς να δώσεις τη ψήφο σου σε ένα κόμμα που να σε καλύπτει σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό, άσχετα με το αν έχει αυξημένες πιθανότητες να εκλεγεί τελικά. Νομίζω ότι από εκεί πηγάζει η αρχή του δικομματισμού: από την ανάγκη του Έλληνα να ψηφίζει μια παράταξη, η οποία είναι μαθηατικά βέβαιο πως θα κυβερνήσει κάποια στιγμή. Με άλλα λόγια, το κακό ξεκίνα από την ανάγκη μας να στηρίζουμε την "εξουσία", ώστε να μας στηρίξει μετά κι αυτή. Κι αυτό το βλέπεις παντού γύρω σου (βλέπε πρυτανικές εκλογές).

Τέλοσπάντων, δεν ανακάλυψα την πυρίτιδα με όλα αυτά που είπα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι η δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα που υπάρχει, αλλά το καλύτερο από αυτά που γνωρίζουμε (ποιος το είπε, ποιός το είπε...). Απλώς καταθέτω τους προβληματισμούς μου, για το που πάμε τελικά και αν υπάρχει κάποιο φως στον ορίζοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλωστε είναι γνωστό ότι η δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα που υπάρχει, αλλά το καλύτερο από αυτά που γνωρίζουμε (ποιος το είπε, ποιός το είπε...).

Winston Churchill

Αυτός είπε και το περίφημο "το καλύτερο επιχείρημα KATA της δημοκρατίας είναι πέντε λεπτών συζήτηση με το μέσο ψηφοφόρο"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα δυστυχώς μπορεί να μην έχουμε την εκκλησία του δήμου, έχουμε όμως το διαδύκτιο και άλλες τεχνολογίες που μπορούν να δώσουν εξίσου καλές λύσεις.

Όσο για το ποιός θα εκλέγει και θα εκλέγεται ? Μπορείς να βάλεις και κάποια κριτίρια (ηλικιακά, μορφωτικά). Τώρα για τους μετανάστες ? Σιγά μην κυβερνήσουν κιόλας !!! Στην αρχαία Αθήνα οι μέτοικοι δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα, πόσο μάλλον οι ξένοι.

Δεν είναι καθόλου ουτοπία !!! Έτσι θέλουν να πιστεύεις για να μας έχουν χωρισμένους σε οπαδούς και όχι ενωμένους σε Έλληνες Πολίτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαδίκτιο, ε? Ενδιαφέρουσα ιδέα, ίσως υλοποιήσιμη σε ένα μακρινό μέλλον... Υπεισέρχονται ωστόσο πολλές παράμετροι που δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος να τις παρακάμψει. Το βασικότερο μειονέκτημα νομίζω ότι είναι η έμφυτη τάση του ανθρώπινου είδους στην "παγαποντιά", που σε μια απρόσωπη εκπροσώπηση όπως το Internet, φαντάζομαι θα οργιάσει.

Όσο για τους μετανάστες, δε βρίσκω κανέναν λόγο να μην μετέχουν στο "εκλέγειν και εκλέγεσθαι", εφόσον είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας μας και όχι περαστικοί. Και δε συμφωνώ καθόλου με την ιδέα μιας κοινωνίας, όπου στη λήψη αποφάσεων συμμετέχουν μόνο οι μορφωμένοι ή οι μεσήλικες. Κάτι τέτοιο, κατά τη γνώμη μου, απέχει πολύ από αυτό που ονομάζουμε δημοκρατία. Παράλληλα, νομίζω ότι είμαι εντελώς emofftopic γι'αυτό σταματώ εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα δυστυχώς μπορεί να μην έχουμε την εκκλησία του δήμου, έχουμε όμως το διαδύκτιο και άλλες τεχνολογίες που μπορούν να δώσουν εξίσου καλές λύσεις.

Όσο για το ποιός θα εκλέγει και θα εκλέγεται ? Μπορείς να βάλεις και κάποια κριτίρια (ηλικιακά, μορφωτικά). Τώρα για τους μετανάστες ? Σιγά μην κυβερνήσουν κιόλας !!! Στην αρχαία Αθήνα οι μέτοικοι δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα, πόσο μάλλον οι ξένοι.

Δεν είναι καθόλου ουτοπία !!! Έτσι θέλουν να πιστεύεις για να μας έχουν χωρισμένους σε οπαδούς και όχι ενωμένους σε Έλληνες Πολίτες.

...πιο φασίστας κι από τους Αμερικάνους...

ίσως επειδή ένας 'Ελληνας βρέθηκε να είναι υποψήφιος για πλανητάρχης

ίσως επειδή ένας άλλος 'Ελληνας ήταν ο άνθρωπος του πλανητάρχη

και ίσως γιατί 2 μαύροι βρέθηκαν στη θέση του υπ.εξωτερικών κι ο ένας κιόλας στρατηγός

...για να καταλάβεις πόσο για τον "poutsos" είσαι δλδ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...πιο φασίστας κι από τους Αμερικάνους...

ίσως επειδή ένας 'Ελληνας βρέθηκε να είναι υποψήφιος για πλανητάρχης

ίσως επειδή ένας άλλος 'Ελληνας ήταν ο άνθρωπος του πλανητάρχη

και ίσως γιατί 2 μαύροι βρέθηκαν στη θέση του υπ.εξωτερικών κι ο ένας κιόλας στρατηγός

...για να καταλάβεις πόσο για τον "poutsos" είσαι δλδ

Κατ'αρχην οι ΗΠΑ δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα. Η ΗΠΑ είναι μια χώρα μεταναστών.

Στην Ελλάδα γενιές και γενιές Ελλήνων δούλεψαν και πέθαναν για να είναι αυτό που είναι και γι'αυτο δε μπορούν κάποιοι έτσι απλά επειδή κατοικούν 10 χρόνια να έχουν πολιτικά δικαιώματα και να αποφασίζουν για την τύχη αυτής της χώρας.

Παρεπιπτώντως όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι τσιράκια μιας άρχουσας τάξης που τους χρησιμοποιεί για να παίρνει τις ψήφους των ηλιθίων που νομίζουν ότι τους αντιπροσωπούν (από ότι φαίνεται είσαι ένας από αυτούς)

Το "φασίστας" στο επιστρέφω επειδή δεν ξέρεις σε ποιόν μιλάς(γράφεις) !!!

Επειδή λοιπόν δεν κατάλαβα πόσο για τον πούτσο είμαι, σε παρακαλώ/προκαλώ να έρθεις να μου το δείξεις εσύ από κοντά για να νιώσεις τα επιχειρήματά μου πιο ζωντανά !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουπς,συγνωμη μου ξεφυγε,δεν επρεπε να μιλαω, ειμαι ξενος!!χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουπς,συγνωμη μου ξεφυγε,δεν επρεπε να μιλαω, ειμαι ξενος!!χαχαχαχαχαχ

LOOL!! χαχαχαα

Παιδιά,αυτό με την άμεση δημοκρατία θεωρητικά θα είχε τρομερό σουξέ-σκεφτείτε μόνο πως η Ελλάδα θα ήταν ένα ακυβέρνητο χάος χωρίς πρόγραμμα.Κάθε κυριακή θα κατέβαιναν στο Οακά μόνο οι συσπειρωμένοι αριστεροί(η ΝΔ,Πασόκ και τα ανάλογα δε θα πατούσαν γιατί θα είχαν φύγει όλοι για ελβετία ή θα βαριόντουσαν την ολοήμερη συνέλευση ομιλητών ξύλινου ακαταλαβίστικου λόγου)θα οργάνωναν καταλήψεις,απεργίες,πανώ,διαδηλώσεις(όπως λέει και το τραγούδι),προς τον ίδιο τους τον εαυτό,θα κατέβαιναν στους δρόμους διαδηλώνοντας προς το 'σύστημα'(ο αόρατος πανταχού παρόν εχθρός) και μετά θα έλεγαν : όχι,δεν έχουμε φτάσει ακόμα σ'αυτό που σκεφτόμαστε,αλλά το δουλεύουμε.Έπειτα,στο τέλος της κάθε πορείας θα έστηναν γκιλοτίνα στο σύνταγμα για ένα-δύο άλλους αριστερούς που θα 'ήταν υπεύθυνοι για την κατάντια του σήμερα'-βλέπε εξιλαστήριο θύμα,θα τους καθάριζαν,θα χαιρόντουσαν για τη λαική νίκη,θα ξεχαρμάνιαζαν και όλη την υπόλοιπη εβδομάδα θα κάνανε απεργία ως την επόμενη Κυριακή που θα αποφάσιζαν σε ποιόν θα ρίξουν το φταίξιμο(σε ποιόν θα πέσει ο κλήρος) για την πραγμάτωση του 'φωνή λαού-οργή θεού'.Βεβαίως αυτοί που πραγματικά θα έβγαιναν (οικονομικά)κερδισμένοι από όλη αυτή την κατάσταση θα είχαν φύγει απ'την αρχή για Κούβα,ή ακόμα καλύτερα για Χαβάη,αμερική,κλπ.Μη σου πω ότι θα ήταν απ'την αρχή στο τελευταίο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα κατέβαιναν στους δρόμους διαδηλώνοντας προς το 'σύστημα'(ο αόρατος πανταχού παρόν εχθρός) και μετά θα έλεγαν : όχι,δεν έχουμε φτάσει ακόμα σ'αυτό που σκεφτόμαστε,αλλά το δουλεύουμε.

Έγραψες!!! emclapsemgoal

ΥΓ: Θα έπρεπε να υπάρχει κι ένα smily που να γράφει respect...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι εύκολη. Το μη χείρον βέλτιστον...

Όπως λέει και ο Καλαμίτσης: "Κάθε πρωί που σηκώνομαι είμαι δυστυχισμένος που κυβερνάει η ΝΔ και ευτυχισμένος που δεν κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ"

δυστυχώς η πολιτική στην Ελλάδα έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια

Δηξαδή ;;; Πριν πόσα;;

Πριν 32 χρόνια;;; :huh::huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηξαδή ;;; Πριν πόσα;;

Πριν 32 χρόνια;;; :huh::huh:

ε, όχι και χουντικός :blink:

Μετά το 1990 πιστεύω άρχισε ο κατήφορος. Τώρα έχουμε πιάσει πάτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην οι ΗΠΑ δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα. Η ΗΠΑ είναι μια χώρα μεταναστών.

Στην Ελλάδα γενιές και γενιές Ελλήνων δούλεψαν και πέθαναν για να είναι αυτό που είναι και γι'αυτο δε μπορούν κάποιοι έτσι απλά επειδή κατοικούν 10 χρόνια να έχουν πολιτικά δικαιώματα και να αποφασίζουν για την τύχη αυτής της χώρας.

Παρεπιπτώντως όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι τσιράκια μιας άρχουσας τάξης που τους χρησιμοποιεί για να παίρνει τις ψήφους των ηλιθίων που νομίζουν ότι τους αντιπροσωπούν (από ότι φαίνεται είσαι ένας από αυτούς)

Το "φασίστας" στο επιστρέφω επειδή δεν ξέρεις σε ποιόν μιλάς(γράφεις) !!!

Επειδή λοιπόν δεν κατάλαβα πόσο για τον πούτσο είμαι, σε παρακαλώ/προκαλώ να έρθεις να μου το δείξεις εσύ από κοντά για να νιώσεις τα επιχειρήματά μου πιο ζωντανά !!!

όνομα , τηλέφωνο και διεύθυνση

γιατί κι εσύ δεν ξέρεις παπαράκο σε ποιον μιλάς

αν είχες κοχονις να έστελνες το πμ σαν ποστ μωρή πιπίτσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Για μαζευτείτε λίγο και οι δυο σας παρακαλώ. <_<
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διαβάσει κανείς τη σελίδα αυτή του τοπικ θα καταλάβει πολύ εύκολα ποιός ξεκίνησε και συνεχίζει να ρίχνει το επίπεδο.

Εγώ σταματάω εδώ γιατι το άτομο είναι ανάξιο σχολιασμού πλέον και έχω και άλλες δουλειές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίσως επειδή ένας 'Ελληνας βρέθηκε να είναι υποψήφιος για πλανητάρχης

ίσως επειδή ένας άλλος 'Ελληνας ήταν ο άνθρωπος του πλανητάρχη

και ίσως γιατί 2 μαύροι βρέθηκαν στη θέση του υπ.εξωτερικών κι ο ένας κιόλας στρατηγός

Ναι ακριβώς

Και φυσικά αμέσως μετά την αναδειξη της η Rice αρχισε να χορεύει τους παραδοσιακούς χωρούς της αφρικανικής φυλής απο την οποία καταγονταν

Κατα αναλογία στην ελλάδα εχουμε αρβανίτες, σλαβους , βλάχους, αρμένηδες και πολλούς άλλους που έχουν αναδειχθεί σε υψηλά αξιώματα και θέσεις ευθήνης και εχουν επιτύχει επαγγελματικά ,κοινωνικά και οικονομικά χωρίς να ενοχλήσουν και να διωχθούν

Το κοινό αυτών με τους Δουκακη , Powell,Rice?

H ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ

Μηχανισμός αποδοχής και επιτυχίας και εκεί και εδώ

Ο ίδιος

H ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΦΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΩΣ ΝΕΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ (πλήρως και χωρίς εκπτώσεις και υποκρισία)

Αν λοιπόν οι υπερασπιστές της μεταναστευσης ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗΣ ψαχνουν για παραδείγματα αποτελεσμάτων της προσεγγισης τους, να τα αναζητήσουν στα αποκαίδια των γαλλικών προαστείων

Και όχι στις αφομοιωμένες ομάδες

Καμία χώρα δεν έχει καμία υποχρέωση (ούτε νομική ούτε ηθική) να εκχωρεί την διακυβερνηση της σε ανθρώπους που δεν επιθυμούν το καλό της

Σε όλες τις κοινωνίες το κρίτήριο για την εκχώρηση πολιτικών δικαιωμάτων (ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ σε όλες τις σχετικές διεθνείς συμβάσεις) είναι η αξιολόγηση της ωφελημότητας και η απουσία πολιτικών κινδύνων για την πολιτεία.

Το ότι οι πολιτείες αυτοκτονούν επειδή καποιος καβάλησε την μαντρα και θεωρεί οτι είναι εμφυτο δικαίωμα του επειτα να καβαλήσει του πάντες και τα πάντα είναι φαντασίωση των ψευτοπροοδευτικών ελλήνων (με δεδομένη την γνωστη απταιστη κατανόηση της διεθνούς πραγματικότητας που διαθέτουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ΗΠΑ δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα αφομοίωσης μεταναστών...

Οι ισχηρά οικονομικά μετανάστες έχουν χωριστεί σε λόμπι και προσπαθούν να χειραγωγήσουν την εξουσία, ενώ οι μη έχοντες και νέοι πασχίζουν για το American Dream μέσα στις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις μιας κατά τεκμήριο συντηρητικής κοινωνίας που τελευταία έχει κάνει στροφή στη λογική "χώρα φρούριο" για τις ανάγκες του antiterrorism campaign.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ΗΠΑ δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα αφομοίωσης μεταναστών...

Οι ισχηρά οικονομικά μετανάστες έχουν χωριστεί σε λόμπι και προσπαθούν να χειραγωγήσουν την εξουσία, ενώ οι μη έχοντες και νέοι πασχίζουν για το American Dream μέσα στις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις μιας κατά τεκμήριο συντηρητικής κοινωνίας που τελευταία έχει κάνει στροφή στη λογική "χώρα φρούριο" για τις ανάγκες του antiterrorism campaign.

1

Τα λόμπυ είναι πολύ υπερτιμημένα

Ουσιαστικά 1 λόμπυ έχει σοβαρή επιρροή

Το ισραηλινό

Το ισραηλινό έχει αυτή την επιρροή

Και γιατί δομείται και οργανώνεται απο σοβαρούς ανθρώπους

Και γιατί έχει να αντιμετωπίσει 1 πραγματική και σοβαρή απειλή (την διενεξη με τους αραβές)

ΑΛΛΑ και (ΚΥΡΙΩΣ) γιατί έχει πεισει οτι δρά ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΗΠΑ

Χρηματα έχουν και οι αραβες (και μαλιστα παρα πολλά)

Αν το ισραηλινό λομπυ δεν ήταν δείγμα επιτυχημένης αφομοίωσης μεταναστων και λειτουργούσε ώς ξένο και εχθρικό προς τα συμφέροντα των ΗΠΑ δεν θα είχε ουτε κατα διανοια την επιρροή που έχει

2

Μιλησα ΓΙΑ ΑΦΟΜΟΙΩΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ και όχι για ΗΠΑ γενικά (ή για ΗΠΑ μόνο-ανεφερα και την αφομοίωση που ελαβε χώρα στην ελλάδα...)

Αν μιλάμε για το πρόσφατο κύμα ισπανόφωνων

Δεν μπορούμε να μιλάμε με όρους Δουκάκη και Αμερικανοεβραίων

Είναι σαφές οτι αυτή η ομάδα εμφανίζει προβληματική αφομοίωση

Όπου όμως αυτή δραστηριοποιείται πολιτικά ,δραστηριοποιείται πάντα κατά της αφομοίωσης και της προσεγγισης

Για αυτό και το status της ομάδος αυτής όμως στην κοινωνία αντικατοπτρίζει την προβληματική του λειτουργία -και μάλλον ενισχύει το επιχείρημα μου- .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ακριβώς

Και φυσικά αμέσως μετά την αναδειξη της η Rice αρχισε να χορεύει τους παραδοσιακούς χωρούς της αφρικανικής φυλής απο την οποία καταγονταν

Κατα αναλογία στην ελλάδα εχουμε αρβανίτες, σλαβους , βλάχους, αρμένηδες και πολλούς άλλους που έχουν αναδειχθεί σε υψηλά αξιώματα και θέσεις ευθήνης και εχουν επιτύχει επαγγελματικά ,κοινωνικά και οικονομικά χωρίς να ενοχλήσουν και να διωχθούν

Καταρχήν αυτοί που αναφέρεις όλοι μαζί δε ξεπερνούσαν το 5% του πληθυσμού την εποχή της επανάστασης.

Οι αρβανίτες και οι βλάχοι ΕΙΝΑΙ Έλληνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν αυτοί που αναφέρεις όλοι μαζί δε ξεπερνούσαν το 5% του πληθυσμού την εποχή της επανάστασης.

Οι αρβανίτες και οι βλάχοι ΕΙΝΑΙ Έλληνες.

Και οι αφροαμερικανοί και οι ελληνοαμερικανοί ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ

Ρε κόλλημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ

Μηχανισμός αποδοχής και επιτυχίας και εκεί και εδώ

Ο ίδιος

H ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΦΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΩΣ ΝΕΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ (πλήρως και χωρίς εκπτώσεις και υποκρισία)

Αν λοιπόν οι υπερασπιστές της μεταναστευσης ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗΣ ψαχνουν για παραδείγματα αποτελεσμάτων της προσεγγισης τους, να τα αναζητήσουν στα αποκαίδια των γαλλικών προαστείων

Και όχι στις αφομοιωμένες ομάδες

Καμία χώρα δεν έχει καμία υποχρέωση (ούτε νομική ούτε ηθική) να εκχωρεί την διακυβερνηση της σε ανθρώπους που δεν επιθυμούν το καλό της

Σε όλες τις κοινωνίες το κρίτήριο για την εκχώρηση πολιτικών δικαιωμάτων (ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ σε όλες τις σχετικές διεθνείς συμβάσεις) είναι η αξιολόγηση της ωφελημότητας και η απουσία πολιτικών κινδύνων για την πολιτεία.

Το ότι οι πολιτείες αυτοκτονούν επειδή καποιος καβάλησε την μαντρα και θεωρεί οτι είναι εμφυτο δικαίωμα του επειτα να καβαλήσει του πάντες και τα πάντα είναι φαντασίωση των ψευτοπροοδευτικών ελλήνων (με δεδομένη την γνωστη απταιστη κατανόηση της διεθνούς πραγματικότητας που διαθέτουν)

Οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, Φιλιπινέζοι, Αφρικανοί και άλλοι που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια πότε πρόλαβαν και αφομοιώθηκαν ??? Ο Δουκάκης, η Ράιζ είναι 3ης 4ης και βάλε γενιάς μεταναστών.

Πρέπει δηλαδή να τους δώσουμε πολιτικά δικαιώματα προκαταβολικά για να αποδείξουμε (αλήθεια σε ποιόν ?)

ότι είμαστε προοδευτικοί ???

Ας περάσουν κάμποσα χρόνια, να δούμε πόσοι θα μείνουν, τι "διαγωγή" θα δείξουν και να ενσωματωθούν πρώτα σε άλλους θεσμούς της ελληνικής πολιτείας και τότε το συζητάμε σοβαρά.

Και οι αφροαμερικανοί και οι ελληνοαμερικανοί ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ

Ρε κόλλημα...

Δε ξερεις τι σημαίνει μάλλον έθνος και τι Έλληνας !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.