Jump to content

Γκάλοπ για την αποτελεσματικότητα της Κυβέρνησης


Sovereign

Γκάλοπ: Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την Κυβέρνηση;  

334 members have voted

  1. 1. Σας ικανοποιεί η δουλειά της Κυβέρνησης έως τώρα;

    • Απόλυτα
      43
    • Μέτρια
      64
    • Καθόλου
      224
    • ΔΓ/ΔΑ
      3


Recommended Posts

Πιστευω οτι μεγαλη ειναι η συνεισφορα των ΜΜΕ στην προβολη της ''κακης'' κυβερνησης...Οταν οι μεγαλυτερες σε κυκλοφορια εφημεριδες ειναι αντικυβερνητικες βλεπε ''Θεμα'', ''Το Βημα΄΄ και οταν επι μηνες σκυλιαζουν που στις δημοσκοπησεις η προθεση ψηφου εδινε ΝΔ(εγραψα εδινε επειδη προσφατα βγηκε πρωτο το ΠΑΣΟΚ,τα καταφερανε τελικα), εχουν κανει αυτοσκοπο τους τη ''μαχη'' εναντιον της...

Δηλαδή,κατά τη γνώμη σου,δεν θα έπρεπε ο Τύπος να έχει γνώμη για μία κυβέρνηση,να κατακρίνει τα κακώς κείμενα;Μήπως ο πρωθυπουργος είναι ευαισθητούλης και θα πληγωθεί;Από καταβολής, ο Τύπος εκτελεί ένα λειτούργημα,κατά τη γνώμη μου,αυτό της ενημέρωσης του λαού,του φωτισμού σκαιωδών πλευρών της δημόσιας ζωής-εν προκειμένω της πολιτικής "αρένας"-.Αν διαφωνείς επί της ουσίας με το ρόλο αυτό που είναι εντεταλμένος ένας δημοσιογράφος να παίζει,η συζήτηση τίθεται σε άλλη βάση.Δεν νομίζω,όμως,πως δεν δέχεσαι οτι η κριτική πανταχώθεν είναι όχι μόνο θεμιτή αλλά και απαραίτητη ,διαφορετικά ο Τύπος αφοπλίζεται,μετατρεπόμενος σε ένα απλό πραιτωριανό.

Και όσον αφορά τις δημοσκοπήσεις, το θέμα το θεωρώ τουλαχιστον γελοίο !Πώς είναι δυνατόν ένας ολόκληρος λαός να είναι τόσο σχιζοφρενής ώστε να αλλάζει κάθε εβδομάδα γνώμη ως προς το ποιο κόμμα θεωρεί καταλληλότερο για κυβέρνηση,ποιός πολιτικός είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός κ.ο.κ.? emeleos Εγώ τόσο γρηγορα δεν αλλάζω γνώμη ούτε όσον αφορά το τι θα φάω!Κατά τη γνώμη μου,οι δημοσκοπήσεις είναι εν πολλοίς κατευθυνόμενες από την εκάστοτε πολιτική δύναμη.Στο κάτω κάτω,δεν φαίνεται σε μία δημοσκόπηση η δυσαρέσκεια του λαού,όπου πιθανότατα οι ερωτήσεις καθως και τα αποτελέσματα τίθενται κατά τέτοιο τρόπο ώστε να βγαίνει το επιθυμητό από τον...πλειοδότη συμπέρασμα το οποίο και κεφαλαιοποιείται καταλλήλως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply
emarup Εχεις απολυτο δικιο και φυσικα δεν αμφισβητω (ποιος ειμαι αλλωστε για να το κανω?) την αξια της κριτικης του Τυπου...Απλα, διαπιστωνω οταν διαβαζω τις εφημεριδες που ανεφερα οτι ψαχνουν να βρουν και τη παραμικρη μαλακια στα κυβερνητικα στελεχη(σε ποιο κλαμπ πηγαν, ποσο κοστισαν οι γοβες της νατασσας καραμανλη και μιλαμε για ''χοντρα'' αρθρα οχι καμμια μικρη στηλη). Αυτο, κατα τη γνωμη μου παντα, ειναι borderline propaganda και οχι ελευθερη ενημερωση και πληροφορηση. Εμενα μου φαινεται ιδιαιτερα υποπτο...Απο την αλλη δεν υποστηριζω σε καμμια περιπτωση οτι η κυβερνηση δεν κανει λαθη, παρολα αυτα την υποστηριζω και εκλογες να γινοντουσαν αυριο, αυτους θα ψηφιζα και σε καμμια περιπτωση τον κ.Γιωργο Παπανδρεου...Φερτε μου μια εναλλακτικη λυση που ρεαλιστικα μπορει να τα ''παει΄΄ καλυτερα απο τη Νεα Δημοκρατια και θα τη ψηφισω...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φερτε μου μια εναλλακτικη λυση που ρεαλιστικα μπορει να τα ''παει΄΄ καλυτερα απο τη Νεα Δημοκρατια και θα τη ψηφισω...

ρεαλιστικά και καλύτερα κατά την άποψή σου πάντα.....γιατί κατά τις απόψεις άλλων η ρεαλιστική λύση που θα πάει καλύτερα είναι άλλη....

ένιγουέιζ, τόσο καιρό τώρα πραγματικά δεν έχουν κάνει τίποτα και όταν ερωτήθηκαν για αυτό μίλησαν ότι φέρνουν νομοσχέδια και νόμους και τροπολογίες.....

εγώ είχα την εντύπωση ότι η κυβέρνηση είναι η εκτελεστική εξουσία και η βουλή η νομοθετική....δεν βγήκαν για να βγάζουν νόμους αλλά για να κάνουν πράξεις... από νόμους έχουμε δόξα τους κώδικες πολλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης, επειδή καπου πήρε το μάτι μου να αναφέρεται ως "αδικο" το ότι όλοι ψάχνουν να την πουν στην ΝΔ ως κυβέρνηση, να αναφέρω ότι αυτό είναι το φυσιολογικό...Πάντα ψάχνεις να την πεις στην κυβέρνηση και αυτός ειναι ο ρυθμιστικός ρόλος του τύπου ως μέσο προστασίας της δημοκρατίας. Όπως και στο ποδόσφαιρο (που κάλλιστα μπορεί κάποιος να πει ότι αντιπροσωπεύει κατά κάποιον τρόπο την κοινωνία μας) όλοι την λένε συνέχεια στον Ολυμπιακό και στον Κόκκαλη, έτσι και εδώ όλοι θα την πουν στην ΝΔ ως κυβέρνηση.

Είναι το αποτέλεσμα της εξουσίας αυτό και ή το αποδέχεσαι ή το κουβαδάκι σου και σπίτι σου.

Τώρα φυσικά αν ο τύπος αυτές τις μέρες ξεπερνάει πολλές φορές τα όρια ή δρα κατευθυνόμενα είναι και αυτό στα πλαίσια της κοινωνικής μας οργάνωσης.

Για αυτό αν έχεις την εξουσία προσπαθείς να δίνεις όσο το δυνατόν λιγότερες αφορμές και η τωρινή κυβέρνηση δυστυχώς σε αυτό έχει αποτύχει παρά τις πολλές της προσπάθειες.

Η ΝΔ ήθελε να είναι η προηγούμενη κυβέρνηση. Κάθε κόμμα θα το ήθελε αυτό. Κανένα κόμμα δεν θα ήθελε να είναι κυβέρνηση τώρα. Η διακυβέρνηση λοιπόν από την ΝΔ αυτή τη στιγμή κατά πάσα πιθανότητα ευνοεί τα μακροπρόθεσμα σχέδια και συμφέροντα του ΠΑΣΟΚ. Αν ευνοεί και τα σχέδια και συμφέροντα του Ελληνικού κράτους, βραχυπρόθεσμα ή και μακροπρόθεσμα δυστυχώς δεν έχω απάντηση.

Το Φινλανδικό μοντέλο θα ήταν αυτό που κατά την άποψή μου θα έσπρωχνε γρήγορα την Ελλάδα πολύ μπροστά. Για παράδειγμα ο γενικός γραμματέας παιδείας εκεί, είναι ο ίδιος εδώ και πολλά πολλά χρόνια και αλλάζει ο υπουργός. Έτσι υπάρχει μια σταθερότητα. Εδώ την στιγμή που συνεχώς είμαστε στο όριο, αλλάζει ο υπουργός και αλλάζουν τα πάντα. Είναι αναμενόμενο οτι η ισορροπία θα χαθεί και φτου και από την αρχή.

Βέβαια και αυτό αντικατοπτρίζει την κοινωνία μας. Μην ξεχνάμε ότι πάντα έχουμε την κυβέρνηση που μας αξίζει. Αν θέλαμε κάτι διαφορετικό, τότε οι μισοί τουλάχιστον Έλληνες δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε. Το αν θα ήταν καλύτερο ή χειρότεροι, εξαρτάται από το ποιοι μισοί θα ψηφίζαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πως ΕΠΙΜΟΝΑ αποφεύγετε να αναφερθείτε σε ένα κόμμα

που (κατά πάσα πιθανότητα) θα παίξει ρυθμιστικό ρόλο στις επόμενες εκλογές.

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 5 (-ΠΕΝΤΕ-) ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΟΧΙ 4 (-ΤΕΣΣΕΡΑ-). ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΛΑΟΣ εννωεί, ο ντινάρας είναι γνωστός ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ του φόρουμ....

τράβα κάνε παρέα με το ΒΟΡΙΔΗ και τον ΛΕΠΕΝ ρε...

Μελιγαλάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Και εγω που νομιζα οτι ειναι το κομμα του Βεργη! Θεος! Τον εχω δει στο Κολωνακι να μοιραζει αυτογραφα! :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΛΑΟΣ εννωεί, ο ντινάρας είναι γνωστός ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ του φόρουμ....

τράβα κάνε παρέα με το ΒΟΡΙΔΗ και τον ΛΕΠΕΝ ρε...

Μελιγαλάς...

Θα σε παρακαλούσα (το παίρνω πίσω, δεν παρακαλάω ΚΑΝΕΝΑΝ - και ειδικά "εσένα")

να σταματήσεις τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς απέναντι στο άτομό μου.

Κατά τ' άλλα, προς τι η οργή;

1. Ξεχνάς ότι ο ΛΑΟΣ πήρε 14% σε εκλογές (δημοτικές).

2. Γιατί πάντα η "καλή" / αγωνιστική ΑΚΡΟαριστερά, ενώ ΠΑΝΤΑ η "κακή" ακροδεξιά;

3. Εσύ θεωρείσαι ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ που δεν αποδέχεσαι τη μερίδα του 4,2% του λαού

(που ψήφισαν ΛΑΟΣ) στις τελευταίες εκλογές; (14% σε παλιές εκλογές).

4. Η δύναμη του ΛΑΟΣ είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από τον ΣΥΡΙΖΑ (και με τις δημοσκοπήσεις,

αλλά και με ΕΠΙΣΗΜΕΣ εκλογές).

5. Η οργή σου απέναντι σε μια δημοκρατικά εκλεγμένη δύναμη σαν αυτή του ΛΑΟΣ

είναι ανεξήγητη, ύποπτη, κακοπροαίρετη και μου αποδεικνύει ότι έχεις ΦΟΒΟ

για την πορεία αυτού του πολιτικού σχηματισμού.

6. Στο επόμενο debate θα είναι παρόν ΚΑΙ ο Καρατζαφέρης (κατά τον ίδιο τρόπο που

ήταν παρόν και ο Τσοβόλας που είχε βγει ΜΟΝΟ στις ευρωεκλογές παλαιότερα).

ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΛΕΝΤΙ. Θα φανεί αμέσως η διαφορά της ξύλινης γλώσσας των

άλλων με την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ πολιτική κριτική του Καρατζαφέρη.

ΕΣΥ είσαι ΠΙΟ φανατισμένος από πολλούς ξυρισμένος ακροδεξιούς πάντως

κι ας είσαι "λαϊκός δημοκράτης αγωνιστής επαναστάτης σοσιαλιστής κλπ κλπ...".

(με πιάνει νύστα).

Πάντως απολαμβάνω την ανεξήγητη οργή σου γιατί δείχνει ότι πάμε καλά. ΠΟΛΥ καλά.

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Γιατί πάντα η "καλή" / αγωνιστική ΑΚΡΟαριστερά, ενώ ΠΑΝΤΑ η "κακή" ακροδεξιά;

3. Εσύ θεωρείσαι ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ που δεν αποδέχεσαι τη μερίδα του 4,2% του λαού

(που ψήφισαν ΛΑΟΣ) στις τελευταίες εκλογές; (14% σε παλιές εκλογές).

emarup Αν και δεν ειμαι ακροδεξιος σε καμμια περιπτωση, πιστευω οτι εχεις δικιο...Πρεπει να ξεπερασουμε τα κομπλεξ της μεταπολιτευσης που στη πλειοψηφια τους μας ''περασαν'' οι γονεις μας...Ολες οι πλευρες, απο το ''κουμουνι'' μεχρι τον ''φασιστα'', πρεπει να εχουν αποψη και θεση στη βουλη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τ' άλλα, προς τι η οργή;

1. Ξεχνάς ότι ο ΛΑΟΣ πήρε 14% σε εκλογές (δημοτικές).

2. Γιατί πάντα η "καλή" / αγωνιστική ΑΚΡΟαριστερά, ενώ ΠΑΝΤΑ η "κακή" ακροδεξιά;

3. Εσύ θεωρείσαι ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ που δεν αποδέχεσαι τη μερίδα του 4,2% του λαού

(που ψήφισαν ΛΑΟΣ) στις τελευταίες εκλογές; (14% σε παλιές εκλογές).

4. Η δύναμη του ΛΑΟΣ είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από τον ΣΥΡΙΖΑ (και με τις δημοσκοπήσεις,

αλλά και με ΕΠΙΣΗΜΕΣ εκλογές).

5. Η οργή σου απέναντι σε μια δημοκρατικά εκλεγμένη δύναμη σαν αυτή του ΛΑΟΣ

είναι ανεξήγητη, ύποπτη, κακοπροαίρετη και μου αποδεικνύει ότι έχεις ΦΟΒΟ

για την πορεία αυτού του πολιτικού σχηματισμού.

6. Στο επόμενο debate θα είναι παρόν ΚΑΙ ο Καρατζαφέρης (κατά τον ίδιο τρόπο που

ήταν παρόν και ο Τσοβόλας που είχε βγει ΜΟΝΟ στις ευρωεκλογές παλαιότερα).

ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΛΕΝΤΙ. Θα φανεί αμέσως η διαφορά της ξύλινης γλώσσας των

άλλων με την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ πολιτική κριτική του Καρατζαφέρη.

ΕΣΥ είσαι ΠΙΟ φανατισμένος από πολλούς ξυρισμένος ακροδεξιούς πάντως

κι ας είσαι "λαϊκός δημοκράτης αγωνιστής επαναστάτης σοσιαλιστής κλπ κλπ...".

(με πιάνει νύστα).

Πάντως απολαμβάνω την ανεξήγητη οργή σου γιατί δείχνει ότι πάμε καλά. ΠΟΛΥ καλά.

emnuke

Ντινάρα, θα ήθελα να σου απαντήσω:

1) Μην ξεχνάς ότι έχουμε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά στο Δήμο της Αθήνας, και σε νομαρχιακές νομίζω. Και τουλάχιστον έχουμε τα κότσια να λέμε ότι αυτά τα ποσοστά δεν είναι τα πανελλαδικά, όπως εσύ δόλια αφήνεις να εννοηθεί αλλά σε κάποιες συγκεκριμένες εκλογικές περιφέρειες...

2) Γιατί η ακροδεξιά έχει δώσει παπαδόπουλους, πατακούς, μεταξάδες, ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ, ΒΟΡΗΔΙΔΕΣ, ΧΙΤΛΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΙΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΛΕΠΕΝ. Γιατί οι ακροδεξιοί εκπρωσοπούν το μίσος ενάντια στο διαφορετικό

3)Ποιός είπε ότι δεν την αποδέχομαι; Απλά τους πολεμάω γιατί τους θεωρώ τους ταξικούς μου εχθρούς. Και έλεος μην αρχίζεις το παραμυθάκι σου ότι πήρες 4,2% και σε κλέψανε στις εκλογές... έλεος με τους φτηνούς εντυπωσιασμούς του καναλάρχη και κομματάρχη σου, υποχείριο των εφοπλιστικών συμφερόντων του λονδίνου...

4) Μέγιστο ψέμα. Μέγιστο. Εδώ δεν καταφέρατε να μπείτε στην βουλή και στις ευρωεκλογές πάλι σας περάσαμε... Αλλά ξέχασα θα φταίνε κι εδώ οι κακοί εβραίοι και οι βρωμιάρηδες μετανάστες που μισούν τον προεδρό σας ε;

5) Όχι δεν είναι ύποπτη. Όταν μισείται τους μετανάστες, συνεργάζεστε με τους βορίδηδες, δηλώνετε εθνικιστές, μισείτα κάθε τί διαφορετικό από το ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, τιμάται μεταξάδες και παπαδόπουλους, καλείτα τον Λεπέν σε εκδηλώσεις σας, ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΑΙ ΤΗ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΤΗΝ ΟΜΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ, ΝΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΡΓΙΖΟΜΑΙ.

6)Δεν φέρνετε και το Λιακόπουλο λέω εγώ; το ίδιο μου κάνει..

Αν και δεν σας φοβάμαι... είστε γραφικοί... δεν έχετε γίνει επικίνδυνοι...

emarup Αν και δεν ειμαι ακροδεξιος σε καμμια περιπτωση, πιστευω οτι εχεις δικιο...Πρεπει να ξεπερασουμε τα κομπλεξ της μεταπολιτευσης που στη πλειοψηφια τους μας ''περασαν'' οι γονεις μας...Ολες οι πλευρες, απο το ''κουμουνι'' μεχρι τον ''φασιστα'', πρεπει να εχουν αποψη και θεση στη βουλη...

Καμιά ελευθερία στους εχθρούς της ελευθερίας... Δηλαδή θες την Χρυσή Αυγή που μιλάει για τερματισμό της Δημοκρατίας; που τραγουδάει χιτλερικά εμβατήρια; Που ετοιμάζει γιορτές μίσους; Που κάνει δολοφονικές επιθέσεις εναντίον αριστερών και μεταναστών; Οι άνθρωποι είναι δολοφόνοι...

Φασίστες πίσω στις τρύπες σας.... :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να επανέλθουμε στο αρχικό μας θέμα forumίτες και forumίτισσες και όχι σε αλληλοκατηγορίες. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι η κυβέρνηση Καραμανλή είναι άλλη μία από τις πολλές που έχουν περάσει από τον τόπο.Ας θυμηθούμε τις προεκλογικές εξαγγελίες περί μάχης με τη διαφθορά και περιορισμού μέχρι κατάργησης του κομματικού κράτους. Φούσκες που έσκασαν και μάλιστα σύντομα. Η πρόσφατη περίπτωση της αποπομπής Ρεγκούζα δεν είναι παρά η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Γαλάζιο κράτος σε όλο του το μεγαλείο, πολιτική λιτότητας (να σας πω τι σημαίνει αυτό: φυλάμε χρήματα για τους δικούς μας και μετά λέμε ότι δυστυχώς τα ταμεία είναι άδεια, ότι δεν υπα΄ρχουν χρήματα για παιδεία, υγεία, ότι πιέζει ο Αλμούνια, κτλ.), έλλειψη πρωτοβουλιών και κυρίως διαρκής απόδοση ευθυνών για ό,τι πάει στραβά στον τόπο στην 20ετία ΠΑΣΟΚ. Δεν είπα ότι έχουν τελείως άδικο, απλά αρνούνται να ξεφύγουν επιτέλους από τη μίζερη αυτή τακτική της κατηγορίας των προκατόχων (που έκανε και η κυβέρνηση Μητσοτάκη το 1990-1993) και να αναλάβουν δράση για να διορθώσουν κάποια πράγματα. Αν συνεχίσει η απραξία σ΄αυτό το βαθμό, προσωπικά δε βλέπω να βγαίνει η τετραετία.Συμφωνώ με τον inliner ότι ο τόπος χρειάζεται αριστερά, αλλά το πρόβλημα είναι τι πολιτική εκπροσώπηση έχει η αριστερά σήμερα στη Βουλή και αν μπορέι να εκφέρει έναν ώριμο και ολοκληρωμένο πολιτικό λόγο με σοβαρές εναλλακτικές προτάσεις για τα προβλήματα του πολίτη. Το θέμα είναι τεράστιο και θέλω να ακούσω απόψεις (από σοβαρά ατομα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα σχετίζονται ΑΜΕΣΑ με την κυβέρνηση φίλε.

Δεν είμαστε καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ εκτός θέματος

καθώς το μεγαλύτερο ποσοστό της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ φθοράς

που υφίσταται η Νέα Δημοκρατία το εισπράττει ο ΛΑΟΣ.

Ό,ποιος πήγε στη συγκέντρωση του Συντάγματος είχε

μάτια και ΕΙΔΕ. Εγώ πήγα και ΞΕΡΩ τι και πόσο κόσμο είχε.

Λυπάμαι πάρα πολύ που μένεις σε ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ του παρελθόντος

(φασίστας, σκουλήκι, χίτλερ κλπ κλπ) και δεν μπορείς να δεις ότι ο ΛΑΟΣ έχει κάτι

το διαφορετικό. Εδώ δεν μπορείς ΚΑΝ να μιλήσεις ως άνθρωπος (χωρίς

να με προσβάλεις), θα μπορούσες να μιλήσεις πολιτικά;

Δεν μπορείς γιατί είσαι ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ και αυτό δεν είναι καλό.

Δεν είμαι καθόλου φασίστας, κάθε άλλο θα έλεγα. Αλλά είναι η

εύκολη λύση να προσβάλεις και να βρίζεις όταν ΔΕΝ έχεις επιχειρήματα.

Να σου θυμίσω ότι στους κόλπους του ΛΑΟΣ υπάρχουν

ΠΑΡΑ πολύ κομμουνιστές και αριστεροί (όπως τους λες) με τους οποίους

ταυτιζόμαστε σε θέσεις οικονομίας, καπιταλισμού, εργατών, αντι-αμερικανισμού κλπ.

Θα έλεγα ότι ταυτιζόμαστε απόλυτα για τους βιομηχάνους, για την Κύπρο, για τους

Αμερικάνους, για την παιδεία κλπ. διαφωνούμε βέβαια και σε κάποια πράγματα.

Εγώ δεν σε θεωρώ εχθρό μου (σε αντίθεση με σένα), αλλά ΑΔΕΡΦΟ ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ.

Το ΠΟΙΟΣ μιλά ενωτικά και νοιάζεται για την πατρίδα του το βλέπουμε από τα λόγια

και από τις πράξεις του καθενός.

Ααααα, και κάτι ακόμα, ρίξε σε παρακαλώ μια ματία στο ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ του Αλαβάνου

του μεγάλου αγωνιστή του λαού που δεν έχει να φορέσει μια γραβάτα ούτε και ξυραφάκι

για να ξυρίσει τα μούσια του.... ΜΠΑΣ ΚΑΙ δεις τίποτα περίεργο, λέμε τώρα.... απλή υπόθεση κάνω...

Δες το ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ του και τα ξαναλέμε.

Λιγότερος φανατισμός φίλε. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΧΘΡΟΙ. Απλά έχουμε κοινούς εχθρούς.

Όσο γρηγορότερα το συνειδητοποιήσεις, τόσο καλύτερα για όλους μας.

Εάν έχεις κάποια άλλη παρατήρηση, θα χαρώ να την ακούσω, αλλά σε παρακαλώ

χωρίς ύβρεις και σχόλια τα οποία δεν πρόκειται πλεον να ανεχτώ. Κριτική ναι, βρισίδια ΟΧΙ.

Πιστεύω να ήμουν κατανοητός.

Η δυναμική του ΛΑΟΣ είναι κάτι που πλέον ΔΕΝ Κ-Ρ-Υ-Β-Ε-Τ-Α-Ι.

Έτσι απλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι ευχαριστημένη ούτε από την κυβέρνηση ούτε από τα υπόλοιπα κόμματα που μας "εκπροσωπούν"..

Η άποψή μου δε,συνοψίζεται στην παρακάτω φράση από τον ΚΑΙΡΟ της Ελευθεροτυπίας:

"Φαλάκρα τέλος;; (σημείωση:αναφέρεται στη νέα γονιδιακή θεραπεία) Μ'αυτούς τους πολιτικούς;;;" :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα παρακαλούσα πολύ εάν υπάρχει διαθέσιμη

να παρατεθεί η τελευταία δημοσκόπηση της

metron-analysis. Για να δούμε τι έχουμε inliner42...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ίδια σκατά είναι όλοι τους, αλλά καλό θα ήταν οι σοσια-ληστές να μην χαίρονται και πολύ, γιατί τα ίδια και χειρότερα κάναν. Έχω βαρεθεί τους ψεύτες. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ίδια σκατά είναι όλοι τους, αλλά καλό θα ήταν οι σοσια-ληστές να μην χαίρονται και πολύ, γιατί τα ίδια και χειρότερα κάναν. Έχω βαρεθεί τους ψεύτες. <_<

Αυτό το σοσια-ληστές είναι όλα τα λεφτά!

Εγώ δεν θα μπω στον πειρασμό να εκφράσω γενικεύσεις για όλους

τους σοσια-ληστές, πάντως ό,ποιος ξέρει το προφίλ και την περιουσία

του Αλαβάνου, θα αντιληφθεί ΠΟΣΟ τον κοροϊδεύουν οι πολιτικοί ηγέτες

στους οποίος πιστεύει.

ΌΛΟΙ (ανεξαιρέτως) οι πολιτικοί αρχηγοί είναι ψεύτες,

ΑΛΛΑ

το να μη φοράς ποτέ γραβάτα, να μην ξυρίζεσαι, να φοράς σακάκι 5 ετών

και να το παίζεις σοσιάλας, ε αυτό είναι προκλητικό όταν την ίδια στιγμή

έχεις περιουσία ΠΟΛΛΩΝ ΠΟΛΛΩΝ εκατομμυρίων ευρώ.

inlinear δυστυχώς ακόμη δεν μου έχεις απαντήσεις εάν γνωρίζεις για

την περιουσία του Αλαβάνου... η σιωπή σου μήπως σημαίνει κάτι;

λέω μήπως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

inlinear δυστυχώς ακόμη δεν μου έχεις απαντήσεις εάν γνωρίζεις για

την περιουσία του Αλαβάνου... η σιωπή σου μήπως σημαίνει κάτι;

Τι να απαντήσει?Ο Αλαβάνος ένα φτωχόπαιδο της αριστεράς είναι,που έτυχε να πάει καλά στο χρηματηστήριο,όταν μάθαινε πως λειτουργεί ο καπιταλισμός εκ των έσω,για να τον πολεμήσει.... :splats:

Συγνώμη,θεωρείς τον Καρατζαφέρη πολιτικό ηγέτη και ένα τέτοιο κόμα υγειές φαινόμενο για την κοινωνία μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι.

Σίγουρα ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι το ιδανικό παράδειγμα αρχηγού - κόμματος

ο Καρατζαφέρης και ο ΛΑΟΣ. Διαφωνώ σε πολλά θέματα (π.χ. για τους

μετανάστες για το λαϊκισμό κλπ.) που εκφράζει ο ΛΑΟΣ, αλλά δεν μπορώ

παρά να παραδεχθώ ότι:

-ΕΙΝΑΙ αρκετά ειλικρινές κόμμα,

-Εκφράζει τις ιδέες του με ΕΥΘΥ τρόπο,

-Συγκεντρώνει στους κόλπους του άτομα από όλους του πολιτικούς χώρους και

-Λέει ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ψέματα (μαζί με το ΚΚΕ).

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει φίλε είναι η πολυσυλλυεκτικότητα και

πιστεύω ότι ένα τέτοιο κόμμα ΈΧΕΙ κάτι να πει, ΈΧΕΙ κάτι να κάνει.

Όπως και τα κόμματα της αριστεράς ΦΥΣΙΚΑ έχουν πολλά να πουν και

να συμβάλλουν.

inlinear, μετά τη δημοσκόπηση της metron analysis, ιδού η δημοσκόπηση της alco.

Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ 4ο ΚΟΜΜΑ, και τελευταίο κόμμα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...14&lngDtrID=244

Αθήνα

Προβάδισμα 1,2% διατηρεί η Νέα Δημοκρατία έναντι του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με δημοσκόπηση της εταιρείας ALCO. Παράλληλα, το 51,2% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι δεν έχουν εκπληρωθεί καθόλου οι προεκλογικές υποσχέσεις της κυβέρνησης της ΝΔ.

Ωστόσο, στο ερώτημα αν τα πράγματα θα ήταν καλύτερα σε περίπτωση που το ΠΑΣΟΚ ήταν στην εξουσία, το 34,3% απαντά ότι η κατάσταση θα ήταν ίδια, το 29,9% χειρότερη και το 25,7% καλύτερη.

************

Αναλυτικά, σύμφωνα με την έρευνα που δημοσιεύεται στην εφημερίδα Press Time της Δευτέρας

η ΝΔ συγκεντρώνει 34,8%

το ΠΑΣΟΚ 33,6%

το ΚΚΕ 6,6%

ο ΛΑΟΣ 3,4%

και ο ΣΥΝ 3%

Στην παράσταση νίκης η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει 48,1% έναντι 32,4% για το ΠΑΣΟΚ.

Στην προηγούμενη έρευνα της ίδιας εταιρείας (Νοέμβριος 2004),

η ΝΔ συγκέντρωνε 37,7%

το ΠΑΣΟΚ 31,8%

το ΚΚΕ 6,7%

ο ΛΑΟΣ 3,2%

και ο ΣΥΝ 3,2%

******************

news.in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ξεχνάς ότι ο ΛΑΟΣ πήρε 14% σε εκλογές (δημοτικές).3. Εσύ θεωρείσαι ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ που δεν αποδέχεσαι τη μερίδα του 4,2% του λαού

(που ψήφισαν ΛΑΟΣ) στις τελευταίες εκλογές; (14% σε παλιές εκλογές).

embored Επειδή βλέπω ότι επανέρχεσαι συνέχεια στο ίδιο θέμα ωσει επιχείρημα.Το ότι ψήφισαν 14% δεν σημαίνει ότι και δεν είναι ακροδεξιοί,αν το θεωρήσουμε αυτό ως υπόθεση εργασίας.14% πρόσφατα ψήφιζε τον Φορτάουν στην Ολλανδία,15% το Flaams Block στο Βέλγιο,20% τον Λεπέν στη Γαλλία,23% τον Μπλοχ στην Ελβετία,και 36% τον Χίτλερ στην Γερμανία(αυτό τη δεκαετία του '30).Και όλοι αυτοί οι οπαδοί ήταν ακροδεξιοί συνήθως.Το να αρνούμαστε το προφανές δεν έχει όφελος.Ας πάρουμε κάτι άλλο:το ότι 2,5 ψήφισε ΛΑΟΣ στις τελευταίες εκλογές δεν το κάνει καλύτερο,αν το ζήτημα είναι τα ποσοστά.Κατ'αρχάς το ποσοστό διανοητικά καθυστερημένων σε μια χώρα είναι 3%-χωρίς να υπονοώ ότι όποιος ψηφίζει ΛΑΟΣ είναι τέτοιος,απλά να δείξω ότι και το κόμμα των διανοητικά καθυστερημένων-αν υπήρχε ποτέ θα έπαιρνε περισσότερο από το ΛΑΟΣ!Ακόμα το 97,5% του Ελληνικού λαού-κι αν κάνεις αναγωγή σε ψηφοφόρους και όχι ψηφοφορήσαντες το 99%- θεωρεί το ΛΑΟΣ ακατάλληλο να ηγηθεί της ηγεσίας της χώρας.Επίσης το 80% των ψηφοφόρων ψήφισε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ,ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.Πάντως σίγουρα δεν σημαίνει ότι όταν ψηφίζει ο λαός ΛΑΟΣ πείθεται από τα "επιχειρήματα" του αρχηγού του,ενώ όταν ψηφίζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ παρασύρεται.Και γιατί να μην ισχύει το αντίστροφο;Βλέπω ακόμα μια "αγιοποίηση" του λαού και των επιλογών του.Κι αυτό ως λαϊκισμός,όσο κι αν δεν σου αρέσει ο όρος,είναι χαρακτηριστικό της ακροδεξιάς.Το ΛΑΟΣ είναι ένα πυροτέχνημα.Ποτέ δεν θα πάρει μεγάλα ποσοστά,όχι γιατί δεν έχει τις δυνατότητες ίσως,αλλά γιατί αυτό δεν ενδιαφέρει τον αρχηγό του.Όσο βρίσκεται εκεί που βρίσκεται μαντρώνει τους ψηφοφόρους του και τους αρμέγει.Αν πάρει μεγαλύτερα ποσοστά,για ξεκίνημα δεν θα βρίσκεται όχι στην ηγεσία του κόμματος,αλλά ούτε και στο κόμμα.Μην ξεχνάς το Παπαδιαμάντειο,στην Ελλάδα,2 είναι τα επαγγέλματα που έχουν μεγάλη πέραση,του πατριωτισμού και της θρησκείας.Το ΛΑΟΣ είναι απομεινάρι αυτού του παρελθόντος.Στην Ελλάδα βέβαια όπως απέδειξε η Νέα Δημοκρατία επάγγελμα είναι ακόμα η ηθικολογία και η αντι-διαπλοκή,που στην εξουσία γίνεται Ρεμούλας και Δράκουλας της Τρανσυλβανίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημεία των καιρών.

Η άνοδος ενός τέτοιου κόματος,σημαίνει μόνο ότι ο φόβος έχει αρχίσει και φωλιάζει στις καρδιές μας.Ξενοφοβία λοιπόν,ως αποτέλεσμα έλλειψης μεταναστευτικής πολιτικής από τα δυο μεγάλα κόματα και διαπίστωση της ανεπάρκειας της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.Βάλε και την αριστερά των πλουσίων από τη μια και των γραφικών από την άλλη και θα καταλάβεις γιατί τα λόγια του τραγικού Καρατζαφέρη ακούγονται ως μελωδία στα αυτιά όλο και περισσότερων... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις,σοβαρευτείται.Η κατάσταση έχει ως εξής,κατά τη γνώμη μου πάντα.

Αρχίζω από την αντιπολίτευση.Αριστερά στην Ελλάδα δεν υπάρχει.Το ΚΚΕ είναι γραφικό και ο συνασπισμό για τα μπάζα.Οι άνθρωποι δεν είναι σοβαροί.Φωνάζουν για να βολεύονται οι ίδιοι.Γαλάζια παιδιά εναντίων πράσινων και οι σοφιστικέ αριστερούλιδες μπαινοβγαίνουν στο δημόσιο χωρίς να τους πάρει χαμπάρι κανείς.Και σε όποιον φαίνονται αυτά υπερβολές,ας δει τι είδους αριστερά υπάρχει στην ευρώπη.Οι άνθρωποι μέχρι και σε κυβερνήσεις συνασπισμού είναι.Κυβερνάναι δηλαδή κιόλας.Και είναι πολύ σοβαροί.Στο κκε,νομίζουν ότι ο Λένιν ζει ακόμα και στον συνασπισμό ότι είναι ανώτερη πνευματική και οικονομική τάξη...Τι να πω.

ίσως να μας πείς ποιούς εννοείς

ποιοι είναι οι 'σοβαροί' αριστεροί που κυβερνάνε

οι πράσινοι ίσως?

ακόμα γελάνε με τα σκάνδαλα και τις ηλιθιότητες τους σε ότι αναλάβανε στη Γερμανία

Οι σοβαροί αριστεροί δεν κυβερνάνε!

και αν υπάρχει σοβαρή διακυβέρνηση στην ευρώπη γενικά το βλέπουμε απο την κατάσταση της ευρωπαικής οικονομίας και την πολιτική ισχύ της ευρώπης γενικώς,

φοβερή σοβαρότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίσως να μας πείς ποιούς εννοείς

ποιοι είναι οι 'σοβαροί' αριστεροί που κυβερνάνε

οι πράσινοι ίσως?

ακόμα γελάνε με τα σκάνδαλα και τις ηλιθιότητες τους σε ότι αναλάβανε στη Γερμανία

Οι σοβαροί αριστεροί δεν κυβερνάνε!

και αν υπάρχει σοβαρή διακυβέρνηση στην ευρώπη γενικά το βλέπουμε απο την κατάσταση της ευρωπαικής οικονομίας και την πολιτική ισχύ της ευρώπης γενικώς,

φοβερή σοβαρότητα

Επειδή την κουβέντα αυτή την έχω ξανακάνει,πήρα ακριβώς την ίδια απάντηση!!!!!!!!!!!!!

Είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος σκέψης ων αριστερών στην Ελλάδα.

Η Κούβα,η πρών ΕΣΣΔ,που αν εκείνο και αν το άλλο,ο παράδεισος της Αλβανίας....

Να σου θυμίσω λοιπόν την Ιταλία,πριν κάποια χρόνια.

Τώρα,αν θεωρείς τους γραφικούς αριστερούς τύπου Μπίστη,Δαμανάκη,Αλαβάνου,Παπαρήγας και δεν ξέρω ποιόν άλλο,πολιτικούς ογκόλιθους,έχασες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντινάρα, θα ήθελα να σου απαντήσω:

2) Γιατί η ακροδεξιά έχει δώσει παπαδόπουλους, πατακούς, μεταξάδες, ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ, ΒΟΡΗΔΙΔΕΣ, ΧΙΤΛΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΙΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΛΕΠΕΝ. Γιατί οι ακροδεξιοί εκπρωσοπούν το μίσος ενάντια στο διαφορετικό

Πολ ποτ , Τσαουσεσκου, Σταλιν,Μαο,τιεν ανμεν,Πραγα, Βαρσοβία,Αφγανιστάν,ουκρανία ,τσετσενία , Φιλανδία....κα....κα

όσο είναι ο dinaras απόγονος του Χίτλερ άλλο τόσο είσαι και εσύ προϊόν αυτής της παράδοσης .

εγώ χαρακτηρίζω τον εαυτό μου σοσιαλδημοκράτη [αν και γενικά αδιαφορώ για τις ταμπέλες] και δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέρος αυτής της παράδοσης , αν ΕΣΥ αισθάνεσαι ότι ιδεολογικά συνδέεσαι με αυτά τα φαινόμενα μαγκιά σου [αλλά να θεωρείς ότι συνδέεται μόνο ο dinaras με τις μελανές στιγμές της ιδεολογίας του και όχι εσύ με της δικιάς σου είναι λίγο περίεργο]

3)Ποιός είπε ότι δεν την αποδέχομαι; Απλά τους πολεμάω γιατί τους θεωρώ τους ταξικούς μου εχθρούς.

Όταν μαζεύεστε εκεί στο συνασπισμό και τα σκέφτεστε αυτά , μην σκέφτεστε τόσο σκληρά ...θα στραμπουλήξετε τίποτα

Η ‘ακροδεξιά’ είναι ο ‘ταξικός’ σας εχθρός ?

Επί της ουσίας ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ , αλλά μου κάνει 1 σχετική εντύπωση που το παραδέχεσαι.

Συνήθως οι ψευτοαριστεροί δηλώνουν ότι θεωρούν την ακρα δεξιά ‘ιδεολογικό’ τους αντίπαλο ή ‘εχθρό’ κλπ.

Για να πείς ότι η ακροδεξιά είναι ταξικός εχθρός μιας ‘αριστεράς’ που φαντάζεσαι οτι εκπροσωπείς θα έπρεπε να πάμε αρκετές Δεκαετίες πίσω όταν η άκρα δεξιά είχε απήχηση κυρίως στην μεσαία τάξη και η αριστερά κυρίως στην εργατική τάξη, τότε αυτό είχε θεωρητικά νόημα .ΑΛΛΑ ακόμα και τότε ! επειδή και η εργατική και η μεσαία τάξη ήταν δυνητική πελατεία και των 2 σπάνια το θέμα ετίθετο ως ‘ταξική εχθρότητα’ .Θεωρούνταν ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ και ενίοτε εχθρότητα .

Σήμερα όμως έχεις δίκιο, το Λάος είναι ο ταξικός σου εχθρός.

Ο συνασπισμός είναι 1 κόμμα το οποίο έχει καταντήσει να απευθύνεται στην upper middle class και upper class που αισθάνεται ενοχές για τα λεφτά που έχει συσσωρεύσει, αλλά φυσικά δεν θέλει και να τα αποχωριστεί .Σε αυτούς δίνει την δυνατότητα να παριστάνουν τους ‘αριστερούς’ κυρίως στους εαυτούς τους με κάτι ψευτοπροοδευτικές υστερίες σχετικά με πώς πρέπει να διαλύσουμε την κοινωνία μας. Έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν πιστοί στην κοινωνική τους τάξη αφού αποπροσανατολίζουν το debate από τα οικονομικής φύσης προβλήματα αλλά κυρίως λειτουργούν ως μαντρόσκυλο του πολιτικού-οικονομικού establishment.Οι φανατισμένες επιθέσεις τους κατά της τάχα μου ‘ακροδεξιάς’ ή της τάχα μου ‘συντηρητικής αριστεράς’ νοηματοδοτούν πολιτικά την ύπαρξη τους και εξυπηρετούν το πολιτικο-οικονομικό-εκδοτικό κατεστημένο που επιθυμεί να περιθωριοποιήσει κάθε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αμφισβήτηση.

Η αποδόμηση της κοινωνικής συνοχής και η ποινικοποίηση του δημοκρατικού πατριωτισμού είναι επιδιώξεις -τουλάχιστον τμήματος- του establishment τις οποίες εξυπηρετεί άριστα -τουλάχιστον τμήμα- του ΣΥΝ. Ως αντάλλαγμα το ΤΜΗΜΑ αυτό του ΣΥΝ χαϊδολογιέται σαν καλό σκυλάκι από τα ΜΜΕ [δηλ. Τους μεγαλοκαναλάρχες, μεγαλοεκδότες , τους rock star-δημοσιογραφάρες της Ελλάδας]

Πολύ σωστή λοιπόν η παραδοχή σου, το ΛΑΟΣ με την ισχύ που τους δίνει το ηλεκτρονικό μέσο που διαθέτουν εκπέμπουν ρητορεία που μιλάει για Πατρίδα , οικογένεια ,κοινωνική πολιτική, και ενίοτε θρησκεία , για το ότι υπάρχουν και προβλήματα από την μετανάστευση [δεν υπάρχουν? Για διάβασε την τελευταία έκθεση της ΓΣΕΕ για το ασφαλιστικό] και απευθύνεται σε lower middle and working class κοινό .

Άρα ναι! το λάος είναι ο ‘ταξικός’ εχθρός σας [give them hell ,make Marx proud!

The revolution WILL BE TELEVISED! The revolution will be brought to you by the Μπομπολο-Λαμπρακο-φιντανίδο κλπ. networks! Βαστάτε Παπαδημούληδες τ’άλογα]

Γιατί πιάνει ψάρια?

1 κάποιες από τις ιδέες που εκφράζει έχουν απήχηση [και δεν μιλάω για τις απαράδεκτες -πχ. Τον ντεληριακό αντισημιτισμό του Πλέυρη κλπ., μιλάω πχ. για τις επιλογές έναντι της τουρκίας ή των σκοπίων ή τον προβληματισμό σχετικά με τα ζητήματα μετανάστευσης] και έχει αφεθεί να της εκφράζει μόνος του [καθώς τα main stream-τουλάχιστον τα μη μαρξιστικά - κόμματα έχουν άλλη και ομοιόμορφη πολιτική σε αυτά]

2 άλλα κόμματα ή πτέρυγες κομμάτων που θα είχαν διάθεση και δυνατότητα [πχ. Θυμάμαι οτι ο πρώην υπουργός του Πασοκ κ.ΜΠΙΣΤΗΣ είχε πει ξεκάθαρα οτι το πασόκ δεν ενδιαφέρεται πλέον να εκπροσωπήσει την μεσαία τάξη και ότι το ενδιαφέρουν τα ‘δυναμικά στρώματα της κοινωνίας΄ και οι μετανάστες] να απευθυνθούν στο ίδιο κομμάτι της κοινωνίας δεν διαθέτουν την δυνατότητα ηλεκτρονικής προβολής που διαθέτει ο Καρατζαφέρης και φυσικά είναι αποκλεισμένοι, περιθωριοποιημένοι και συχνά λοιδορούμενοι από τα main stream media και τους μηχανισμούς ελέγχου τους.

Όσο Για την έλλειψη ανεκτικότητας που εκφράζουν συνεργαζόμενοι με το λάος πρός πολλές και διάφορες ομάδες

1 ευτυχώς που υπάρχει και αυτή για να αποθαρρύνει κάποιους από να το ψηφίζουν

2 προσωπικά, την βρίσκω το ίδιο απωθητική με την πολιτική δυσανεξία προς οποιαδήποτε διαφορετική ιδεολογία .Στην Ευρώπη έχει χυθεί πολύ αίμα για την κατοχύρωση αυτής της ανεκτικότητας και είναι πραγματικά απωθητικό όταν είναι η τάχα μου ‘αριστερά’ που το ξεχνά

Όσο για το αν είναι γραφικοί οι του Καρατζαφέρη

Απολύτως

Αλλά λόγω διαφοράς ωρών πτήσης πιστεύω ότι δεν θα φτάσουν στα επίπεδα γελοιοποίησης των Παπαδημούλο-Παπαγιαννάκηδων [Μεγάλο αστέρι είναι και αυτός ο καραφλόξουρας που ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΙΜΟΣ στο ΜΑΚΗ!!! -λόγω απουσίας τον έχω απολαύσει μόνο 1 φορά- αλλά φαντάζομαι ότι έχει πολύ μέλλον γιατί άμα παίζεις ‘βασική’ στο Μάκη είσαι standard για βουλή] ή τοu Κωνσταντόπουλου που αντί να πάει σπίτι του και να βρεί καμιά δουλειά, τριγυρνάει σαν τον καραγκιόζη ,κάνει δηλώσεις επί παντός επιστητού και ψάχνει και τίποτε άλλο να ναυαγήσει μετά τον ΣΥΝ[ας ελπίσουμε να τον μαζέψει το πασόκ και αυτόν να τον κάνει σετ με τους κουναλακο-μπίστιδες]

Όσο για ‘λαϊκισμό’ [η συζήτηση αυτή μου προκαλεί ανία ,γιατί επί της ουσίας όλοι είναι ένοχοι και όλοι αθώοι , βασικά εξαρτάται από το ζήτημα, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ 1 ΑΝΤΙΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ 1 ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΠΟΨΗ –

Αυτό που είναι λάθος είναι το να υιοθετείς 1 άποψη επειδή είναι δημοφιλής

Αλλά εκεί μπαίνουμε και σε άλλα χωράφια

Γιατί επίσης λάθος είναι το να υιοθετείς 1 άποψη για να συμμορφωθείς με τις επιταγές μηχανισμών πνευματικής και ιδεολογικής πίεσης και προπαγάνδας. κα ]

Anyway, σίγουρα ο καρατζαφέρης λαϊκίζει

But, I would think ότι στο κόμμα που πρότεινε την ελεύθερη είσοδο όλων των υποψηφίων στα πανεπιστήμια

Θα είχατε συνειδητοποιήσει ότι

People who live in glass houses should not throw stones

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.