Jump to content

Γκάλοπ για την αποτελεσματικότητα της Κυβέρνησης


Sovereign

Γκάλοπ: Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την Κυβέρνηση;  

334 members have voted

  1. 1. Σας ικανοποιεί η δουλειά της Κυβέρνησης έως τώρα;

    • Απόλυτα
      43
    • Μέτρια
      64
    • Καθόλου
      224
    • ΔΓ/ΔΑ
      3


Recommended Posts

Αμαάν!!Λέτε ακριβώς το ίδιο πράγμα και τσακώνεστε κι όλας για αυτό!! :lol:

Αυτό σίγουρα ΕΙΝΑΙ ένα ελληνικό στοιχείο.(μιλάω χωρίς να ακούω τι εννοεί ο άλλος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply
Αμαάν!!Λέτε ακριβώς το ίδιο πράγμα και τσακώνεστε κι όλας για αυτό!! :lol:

Αυτό σίγουρα ΕΙΝΑΙ ένα ελληνικό στοιχείο.(μιλάω χωρίς να ακούω τι εννοεί ο άλλος)

Χρησιμοποιεί λάθος παραδείγματα, αυτό είναι όλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, Φιλιπινέζοι, Αφρικανοί και άλλοι που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια πότε πρόλαβαν και αφομοιώθηκαν ??? Ο Δουκάκης, η Ράιζ είναι 3ης 4ης και βάλε γενιάς μεταναστών.

Πρέπει δηλαδή να τους δώσουμε πολιτικά δικαιώματα προκαταβολικά για να αποδείξουμε (αλήθεια σε ποιόν ?)

ότι είμαστε προοδευτικοί ???

Ας περάσουν κάμποσα χρόνια, να δούμε πόσοι θα μείνουν, τι "διαγωγή" θα δείξουν και να ενσωματωθούν πρώτα σε άλλους θεσμούς της ελληνικής πολιτείας και τότε το συζητάμε σοβαρά.

Δε ξερεις τι σημαίνει μάλλον έθνος και τι Έλληνας !!

Εχμ...

Μετά από 3-5 κατοχής πράσινης κάρτας μπορεί κάποιος μετανάστης στις ΗΠΑ να γίνει πολίτης.

Τότε αποκτά το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι.

Με μία σημαντική εξαίρεση: Δεν μπορεί κάποιος να γίνει πρόεδρος αν δεν έχει γεννηθεί επί Αμερικάνικου εδάφους (ούτε ακόμα και αν τον λένε Arnold) :P

Σε αυτό το σημείο πιστεύω πως οι ΗΠΑ είναι πολύ προοδευτικότερες από αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες όπου είναι πολύ πιο δύσκολο οι μετανάστες τους να γίνουν πολίτες.

By the way...

Τι ακριβώς σημαίνει Έλληνας; :rolleyes:

Εγώ πιστεύω πως σημαίνει κάποιος που έχει ζήσει και εργαστεί στην Ελλάδα για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα (5-10 χρόνια) και θέλει να συνεχίσει να ζεί μόνιμα στην χώρα αυτή. Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει καλά την γλώσσα (και την ορθγραφία της...) και να σέβεται τους νόμους του κράτους. Επίσης θα πρέπει να αγαπάει τον τόπο και να θέλει να τον υπερασπιστεί με την ζωή του.

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει τίποτα με το ποιόν έχει για παππού του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι όντως λίγο περίεργο να επικαλούμαστε το ελληνικό έθνος, όταν πάνω από τους μισούς Έλληνες έχουν επώνυμα με τούρκικες ή σλάβικες ρίζες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ναι, αλλά δυστυχώς κάπου εδώ μπαίνει η ιδέα για το ωραίο, το μεγάλο, το αληθινό. Και κάπως έτσι το μυαλό σκουριάζει και μένει να πιστεύει στην Μεγάλη Ιδέα, θεωρώντας την ελληνική ως την αρεία φυλή. Γι' αυτό δε φταίνε μόνο οι παππούδες μας, αλλά και η παιδεία μας. Εγώ ακόμα θυμάμαι την Ιστορία του Δημοτικού και του Γυμνασίου, που περιέγραφε μια Ελλάδα "όλη δόξα κι όλη χάρη" και τους δασκάλους που μας τροφοδοτούσαν με κιλά βλακείας περί μοναδικότητας του ελληνικού έθνους. Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που εκπαιδεύεται έτσι, να αναγνωρίζει μετά πολιτικά δικαιώματα στους μετανάστες, αφού γι' αυτόν όλοι οι λαοί θα είναι κατώτεροί του.

Λένε πως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δυστυχώς, όλη αυτή η υπόθεση βρωμάει από παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

By the way...

Τι ακριβώς σημαίνει Έλληνας; :rolleyes:

Εγώ πιστεύω πως σημαίνει κάποιος που έχει ζήσει και εργαστεί στην Ελλάδα για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα (5-10 χρόνια) και θέλει να συνεχίσει να ζεί μόνιμα στην χώρα αυτή. Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει καλά την γλώσσα (και την ορθγραφία της...) και να σέβεται τους νόμους του κράτους. Επίσης θα πρέπει να αγαπάει τον τόπο και να θέλει να τον υπερασπιστεί με την ζωή του.

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει τίποτα με το ποιόν έχει για παππού του...

Θα σου πώ με λίγα λόγια τα σημαντικότερα (λεπτομέριες στα βιβλία της ιστορίας και στους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς)...

Έλλην είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας, που δε σημαίνει απλά ξέρει ελληνικά αλλά γνωρίζει την ιστορία, έχει υιοθετήσει την ελληνική φιλοσοφία και τρόπο σκέψης, ακολουθεί και ζεί σύμφωνα με τις ελληνικές αλλά και τοπικές παραδόσεις.

Τέλος το σημαντικότερο παραδέχεται ο ίδιος ότι είναι Έλληνας και όχι απλά κάτοικος Ελλάδας.

Με βάση αυτά επιμένω να αμφιβάλω κατά πόσο κάποιος που ζεί τα τελευταία 10 χρόνια στην Ελλάδα πρόλαβε να καταλάβει τι σημαίνει Ελλάδα και πολύ περισσότερο πότε πρόλαβε να απαρνηθεί τη δικιά του εθνικότητα και κουλτούρα και να αγαπήσει την Ελλάδα.

Και βέβαια έχει σημασία ποιόν είχες για παππού. Το ίδιο θα ένιωθες για μια χώρα όταν ήξερες ότι οι πρόγονοί σου ύδρωσαν και μάτωσαν για αυτήν. Να στο πώ αλλιώς, το ίδιο νιώθεις για το σπίτι που μένεις/έμενες τα φοιτητικά σου χρόνια με το πατρικό σου ?

Οπότε ας μη βιαζόμαστε να παραχωρήσουμε σε οποιονδήποτε αυτά που κάποιοι πέθαναν για να έχουμε εμείς τώρα ως δεδομένα.

Είναι όντως λίγο περίεργο να επικαλούμαστε το ελληνικό έθνος, όταν πάνω από τους μισούς Έλληνες έχουν επώνυμα με τούρκικες ή σλάβικες ρίζες.

Αν το δικό σου είναι τέτοιο, δε φταίμε οι υπόλοιποι !!! Αν σ'ενοχλεί, άλλαξέ το !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι όντως λίγο περίεργο να επικαλούμαστε το ελληνικό έθνος, όταν πάνω από τους μισούς Έλληνες έχουν επώνυμα με τούρκικες ή σλάβικες ρίζες.

Η περιέργεια αυτή μπορεί λα λυθεί ευκολα

Με λίγο διαβασμα ιστορίας και λίγη προσπαθεία κατανόησης του πως δομούνται τα εθνη

Εγώ δεν το βρίσκω περίεργο να μου λέει καποιος με πολωνικό όνομα οτι είναι γερμανός

Με σκανδιναβικό όνομα ότι είναι αγγλος

Με γερμανικό όνομα ότι είναι γάλλος

Με το ίδιο όνομα να μου λέει οτι είναι γερμανός ,αυστριακός, ελβετός (κα)

Με ολλανδικό όνομα να μου λέεί οτι είναι αμερικανός

Με ισπανικό,ρωσικό,γερμανικό,γαλλικό όνομα να μου λέει ότι είναι Ισραηλινός

Με Αραβικό όνομα (που είναι και πλειοψηφία) και να μου λέει οτι είναι τουρκος

Και άλλα πολλά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ναι, αλλά δυστυχώς κάπου εδώ μπαίνει η ιδέα για το ωραίο, το μεγάλο, το αληθινό. Και κάπως έτσι το μυαλό σκουριάζει και μένει να πιστεύει στην Μεγάλη Ιδέα, θεωρώντας την ελληνική ως την αρεία φυλή. Γι' αυτό δε φταίνε μόνο οι παππούδες μας, αλλά και η παιδεία μας. Εγώ ακόμα θυμάμαι την Ιστορία του Δημοτικού και του Γυμνασίου, που περιέγραφε μια Ελλάδα "όλη δόξα κι όλη χάρη" και τους δασκάλους που μας τροφοδοτούσαν με κιλά βλακείας περί μοναδικότητας του ελληνικού έθνους. Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που εκπαιδεύεται έτσι, να αναγνωρίζει μετά πολιτικά δικαιώματα στους μετανάστες, αφού γι' αυτόν όλοι οι λαοί θα είναι κατώτεροί του.

Λένε πως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δυστυχώς, όλη αυτή η υπόθεση βρωμάει από παντού.

Αν προσέξεις δε μίλησα πουθενά για ανωτερότητα !!! Ούτε ο λόγος που διαφωνώ να δωθουν πολιτικά δικαιώματα σε μετανάστες είναι ότι του θεωρώ κατώτερους. Ίσα-ίσα επειδή φαντάζομαι ότι θα νιώθουν και αυτοί το ίδιο με εμένα για τη χώρα τους αμφιβάλω πώς θα αγαπήσουν το ίδιο την Ελλάδα.

Αν την ιστορία μας και τις θυσίες του έθνους μας τις βλέπεις βλακείες και από όλα αυτά κατάλαβες ότι βγαίνει το συμπέρασμα αρείας ελληνικής φυλής, τότε πρόσεξε γιατί δε μιλάμε για σκουριά στο μυαλό αλλά για σκατά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαάν!!Λέτε ακριβώς το ίδιο πράγμα και τσακώνεστε κι όλας για αυτό!! :lol:

Αυτό σίγουρα ΕΙΝΑΙ ένα ελληνικό στοιχείο.(μιλάω χωρίς να ακούω τι εννοεί ο άλλος)

Τα ίδια ποιά?

Εσυ μαλλον πρέπει να αναρωτιέσαι αν κατανοείς τους συνομιλιτες σου

αυτά που γράφω εγώ και αυτά που γράφει εκείνος υπάρχει θεμελιώδης διαφορά αντιληψης του τι είναι εθνος (και επι του προκειμένου του ελληνικού)

Εγώ δεν το ορίζω βασει γενετικής καταγωγής

Συνεπώς δεν έχω αναγκη να αναπαράγω ανυπόστατους ισχυρισμούς περί κοινής γενετικής καταγωγής των ομάδων αυτών που αφομοιώθηκαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ίδια ποιά?

Εσυ μαλλον πρέπει να αναρωτιέσαι αν κατανοείς τους συνομιλιτες σου

αυτά που γράφω εγώ και αυτά που γράφει εκείνος υπάρχει θεμελιώδης διαφορά αντιληψης του τι είναι εθνος (και επι του προκειμένου του ελληνικού)

Εγώ δεν το ορίζω βασει γενετικής καταγωγής

Συνεπώς δεν έχω αναγκη να αναπαράγω ανυπόστατους ισχυρισμούς περί κοινής γενετικής καταγωγής των ομάδων αυτών που αφομοιώθηκαν

Ούτε συ καταλαβαίνεις μου φαίνεται !!!

Μίλησα γαμώτη μου πουθενά για γενετική καταγωγή ???

Διάβασε σε παρακαλώ από επάνω που εξηγώ και στους άλλους !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν προσέξεις δε μίλησα πουθενά για ανωτερότητα !!! Ούτε ο λόγος που διαφωνώ να δωθουν πολιτικά δικαιώματα σε μετανάστες είναι ότι του θεωρώ κατώτερους. Ίσα-ίσα επειδή φαντάζομαι ότι θα νιώθουν και αυτοί το ίδιο με εμένα για τη χώρα τους αμφιβάλω πώς θα αγαπήσουν το ίδιο την Ελλάδα.

Αν την ιστορία μας και τις θυσίες του έθνους μας τις βλέπεις βλακείες και από όλα αυτά κατάλαβες ότι βγαίνει το συμπέρασμα αρείας ελληνικής φυλής, τότε πρόσεξε γιατί δε μιλάμε για σκουριά στο μυαλό αλλά για σκατά.

Αν προσέξεις κι εσύ με τη σειρά σου, δεν αναφέρθηκα σε εσένα ούτε άμεσα, ούτε έμμεσα.

Πιστεύω ότι κάποια πράγματα που μας έμαθαν, όσο ήμασταν μικροί, πρέπει να τα επαναθεωρήσουμε κάτω από το πρίσμα της σύγχρονης πραγματικότητας. Ο παππούς κι οι γονείς μου μπορούν να πιστεύουν ότι θέλουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα δεχθώ άκριτα ότι κι αν υποστηρίξουν. Μιλάμε για μια ΕΕ (που εξαπλώνεται συνεχώς) με ανοικτά σύνορα και με ανοικτές αγορές, μιλάμε για έναν κόσμο, όπου το να πας στην Αυστραλία για ειδικότητα δεν είναι τόσο αδύνατο και τόσο ψυχοφθόρο όσο ήταν πριν από μόλις 10 χρόνια (για να μην αναφερθώ στο ακόμη πιο μακρινό παρελθόν).

Να στο θέσω αλλιώς? Εγώ έχω πάρει την απόφαση ότι δε θέλω να ζήσω σε αυτή τη χώρα (για χίλιους λόγους) και την κάνω για Ισπανία. Πιστεύεις ότι δε θα με ενδιαφέρει η πορεία του ισπανικού κράτους, από τη στιγμή που αυτό θα με αμοίβει, αυτό θα με συντηρεί και αυτό θα εκπαιδεύει τα παιδιά μου? Μπορεί να μην γίνω ποτέ βέρος Ισπανός, αλλά σίγουρα θα υπερασπίζομαι τα συμφέροντα της νέας μου πατρίδας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω ξεριζώσει την Ελλάδα από μέσα μου. Δε θα ήταν παράλογο λοιπόν, να μην έχω πολιτικά δικαιώματα εκεί, ενώ θα έχω για την Ελλάδα, παρόλο που δεν θα ξέρω καθόλου την κατάσταση της? Το παράδειγμα είναι απόλυτα τυχαίο, οπότε ας μην σκαλώσουμε σε λεπτομέρειες...

Μιλάμε για μια νέα κοινωνία, πολύ ευρύτερη από ότι μάθαμε στο σχολείο ότι είναι. Είναι χαζό να εμμένουμε σε πεπαλαιωμένες απόψεις που δεν εναρμονίζονται με τη σύγχρονη πραγματικότητα. Γι' αυτό λοιπόν κι εξαρχής υποστήριξα ότι οι μετανάστες της Ελλάδας, θα πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα εφόσον είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας. Αν δεν τους βοηθήσουμε εμείς να "επαναπατριστούν", δεν πρόκειται ποτέ να αφομοιωθούν και να δουν αυτή τη χώρα σαν το σπίτι τους. Είναι ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα: η δράση γεννά αντίδραση. Αν τους αντιμετωπίσουμε καλοπροαίρετα και όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο, δεν πρόκειται να βγει κανείς ζημιωμένος.

Και μια φιλική συμβουλή: Σε έναν διάλογο, δεν έχει σημασία ποιός έχει δίκιο, αλλά που ο καθένας ξεχωριστά έχει άδικο. Αν δε τηρείται αυτή η προϋπόθεση, τότε απλά γεμίζουμε άσκοπα σελίδες, χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να στο θέσω αλλιώς? Εγώ έχω πάρει την απόφαση ότι δε θέλω να ζήσω σε αυτή τη χώρα (για χίλιους λόγους) και την κάνω για Ισπανία. Πιστεύεις ότι δε θα με ενδιαφέρει η πορεία του ισπανικού κράτους, από τη στιγμή που αυτό θα με αμοίβει, αυτό θα με συντηρεί και αυτό θα εκπαιδεύει τα παιδιά μου? Μπορεί να μην γίνω ποτέ βέρος Ισπανός, αλλά σίγουρα θα υπερασπίζομαι τα συμφέροντα της νέας μου πατρίδας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω ξεριζώσει την Ελλάδα από μέσα μου. Δε θα ήταν παράλογο λοιπόν, να μην έχω πολιτικά δικαιώματα εκεί, ενώ θα έχω για την Ελλάδα, παρόλο που δεν θα ξέρω καθόλου την κατάσταση της? Το παράδειγμα είναι απόλυτα τυχαίο, οπότε ας μην σκαλώσουμε σε λεπτομέρειες...

Δηλαδή αν δε σου δώσουν πολιτικά δικαιώματα οι Ισπανοί, τι θα κάνεις ?

Θα αρχίσεις να καίς αμάξια όπως οι μετανάστες στην Γαλλία ?

Παρεπιπτόντως αυτοί έχουν πολιτικά δικαιώματα. Θεωρείς ότι έχουν ενταχθεί σωστά στην γαλλική κοινωνία ?

Θέλω να πώ, είναι πολύ νωρίς για τους μετανάστες στην Ελλάδα να έχουν πολιτικά δικαιώματα. Προηγούνται άλλα.

Μιλάμε για μια νέα κοινωνία, πολύ ευρύτερη από ότι μάθαμε στο σχολείο ότι είναι. Είναι χαζό να εμμένουμε σε πεπαλαιωμένες απόψεις που δεν εναρμονίζονται με τη σύγχρονη πραγματικότητα. Γι' αυτό λοιπόν κι εξαρχής υποστήριξα ότι οι μετανάστες της Ελλάδας, θα πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα εφόσον είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας. Αν δεν τους βοηθήσουμε εμείς να "επαναπατριστούν", δεν πρόκειται ποτέ να αφομοιωθούν και να δουν αυτή τη χώρα σαν το σπίτι τους. Είναι ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα: η δράση γεννά αντίδραση. Αν τους αντιμετωπίσουμε καλοπροαίρετα και όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο, δεν πρόκειται να βγει κανείς ζημιωμένος.

Υπάρχουν και κάποιες απόψεις που είναι θεμελειώδεις για να μπορεί να υπάρχει μια ειρηνική, δημοκρατική και ευημερούσα κοινωνία.

Εσύ ξέρεις η δράση, δίνω πολιτικά δικαιώματα στους μετανάστες, τι αντίδραση θα δημιουργήσει ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε για μια ΕΕ (που εξαπλώνεται συνεχώς) με ανοικτά σύνορα και με ανοικτές αγορές, μιλάμε για έναν κόσμο, όπου το να πας στην Αυστραλία για ειδικότητα δεν είναι τόσο αδύνατο και τόσο ψυχοφθόρο όσο ήταν πριν από μόλις 10 χρόνια (για να μην αναφερθώ στο ακόμη πιο μακρινό παρελθόν).

Καταρχήν η ΕΕ δε θα επεκτείνεται και επ'άπειρον !!! Εδώ μετανιώσανε και τη διεύρινση που κάνανε.

Παρ'όλα αυτά έχεις δίκιο για την παγκόσμια κοινωνία που ζούμε και που στο μέλλον αν όλα πάνε καλά θα έρθει ακόμα πιο κοντά. Όμως ακριβώς αυτό είναι που κάνει πιο σημαντικό να ξέρουμε ποιοί είμαστε και τι θέλουμε. Τα σύνορα του μέλλοντος συμφωνώ ότι δε θα ορίζονται από συρματοπλέγματα και στρατούς αλλά αντίθετα από ιδέες, αξίες και πολιτισμούς. Αν λοιπόν εμείς σβήσουμε τα δικά μας από τώρα τότε θα πάψουμε να υπάρχουμε. Αν είναι αυτή η άποψή σου.... πάσο.

Υ.Γ Το έχουμε γαμίσει λίγο το poll. Είμαστε λίγο εκτός θέματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχμ...

By the way...

Τι ακριβώς σημαίνει Έλληνας; :rolleyes:

Εγώ πιστεύω πως σημαίνει κάποιος που έχει ζήσει και εργαστεί στην Ελλάδα για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα (5-10 χρόνια) και θέλει να συνεχίσει να ζεί μόνιμα στην χώρα αυτή. Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει καλά την γλώσσα (και την ορθγραφία της...) και να σέβεται τους νόμους του κράτους. Επίσης θα πρέπει να αγαπάει τον τόπο και να θέλει να τον υπερασπιστεί με την ζωή του.

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει τίποτα με το ποιόν έχει για παππού του...

Εγώ πιστεύω πως σημαίνει κάποιος που έχει ζήσει και εργαστεί στην Ελλάδα για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα (5-10 χρόνια) και θέλει να συνεχίσει να ζεί μόνιμα στην χώρα αυτή.

Οποιος δηλαδή φύγει μόνιμα ή για μεγάλο χρονικό διαστημα για τον α-β λόγο παυει να είναι ελληνας

Οποιος είναι ανεργος δεν μπορεί να είναι ελληνας

Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει καλά την γλώσσα (και την ορθγραφία της...)

Και μετά μου λέτε για δουκάκη και κοντολίζα

Με αυτά τα κριτήρια μαλλον είχαμε «ξενο» υπουργό εξωτερικών για καμια δεκαριά χρόνια

(Μην πω και προθυπουργό ξένο αφού ελειπε για 6-7 χρονακια)

Οι μικρασιατες λοιπόν δεν ήταν έλληνες όταν ήρθαν στην ελλάδα (καθώς δεν μιλούσαν όλοι ελληνικά ή τουλαχιστον όχι ακριβώς τα ελληνικά που μιλούσαν οι αρκετοί ‘ελλαδίτες’ )

Οι ελληνες του καυκασου δεν είναι ελληνες (πολλοί και απο αυτούς μιλούν πολύ λίγα ελληνικά)

Οι αποδημοι έλληνες που μαζευουμε τα παιδια τους σε συνεδρια και εκδηλώσεις και τους λέμε πόσο έλληνες είναι και πόσο θελουμε και χρειαζόμαστε να είναι έλληνες επίσης δεν είναι ελληνες

Ορθογραφία?

Δεν συμφωνούμε παντα

Αλλά παντα αποδέχομαι οτι γενικά εκφράζεσαι με σοβαρότητα

Αυτό τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα?

Το 90% δηλαδή των ελλήνων τον 19ο αιώνα δεν ήταν έλληνες (όχι ορθογραφία, ούτε συντακτικό και γραμματική και η πλειοψηφία ουτε γραφή)

Το σημαντικό ποσοστό αναλφαβητων που είχε μεχρι προσφατα η χώρα δεν ηταν έλληνες (καλά που στείλαμε «βρωμοξενους» να πεθάνουν στην αλβανία και γλυτωσαμε «ελληνες»)

Οι δυσλεξικοί δεν μπορεί να είναι ελληνες

Οι mentally impaired (CVA,MS, etch) δεν μπορούν να είναι ελληνες

Ο χιμλερ θα ήταν περήφανος για αυτούς τους έλληνικούς «Προοδευτικούς» ορισμούς

Μιλάμε για ιδιοφυή ιδεολογήματα (και πανω απο όλα ορθογραφημένα!!)

και να σέβεται τους νόμους του κράτους.

Αν δεν σεβεται τους νόμους παυει να είναι ελληνας

Δηλαδή οποιος μπεί στη φυλακή δεν έχει πλεον εθνικότητα

that rules out Kolokotronis among others...good work!

Επίσης θα πρέπει να αγαπάει τον τόπο και να θέλει να τον υπερασπιστεί με την ζωή του.

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει τίποτα με το ποιόν έχει για παππού του...

Α «επίσης» και τούτο

Μήπως και ...Πρίν απο άλλους «τόπους»!

Επίσης κατι ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ να κάνεις λαμβανοντας την αμερικανική υπηκοότητα

Ανεξαρτήτως του πού έχεις γενηθεί

Εγώ δεν θα έλεγα καν με την ζωή σου

Και δεν θα εμπαινα καν στη λογική της «αγαπης»

Δεν θα ελεγα καν οτι αναμεσα στο προσωπικό σου συμφερον και το συμφέρον της χώρας πρεπει να επιλέγεις το 2ο( κατι το οποίο ορκίζονται καθε μερα όλα τα τουρκάκια σε όλα τα σχολεία της γείτονος)

Γιατί μεταξύ ελευθερων ανθρώπων όσο και να τα διακυρήσεις αυτά τα δακρυβρεχτα, θεωρητικά σχήματα παραμένουν

Το ουσιαστικό ερώτημα είναι

(Personal interest taken out of the equation)

Είναι η τάση σου να υπερασπιστείς τα συμφεροντα καποιας άλλης χώρας εις βάρος της χώρας που επιθυμείς να σε αναγνωρίζει ώς πολίτη?

Ο παππούς δεν είναι σημαντικός

Αλλά η στάση του ατόμου εναντι του κράτους και των συμπολίτων του είναι καθοριστική

Και ναί,

αν δεν θες το καλό της ελλάδας και συμπολιτών σου

...δεν είσαι έλληνας

Τόσο απλό...

Δεν με νοιάζει πόσα χρόνια είσαι εδώ και πόσο ορθογραφημένα γράφεις (είδικά όταν πρόκειται για ανιστόρητες και παράλογες μπαρούφες BTW- εγώ λεω να βάλουμε την ιστορία και την πολιτική οικονομία ώς προαπαιτούμενα «ελληνικής παίδείας»)

ΒΤW, ο σβαρτζενεγκερ πηδηξε μάντρα για να μεταναστεύσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απορια μονο.

πολιτικα δικαιωματα εκλεγειν και εκλεγεσθαι δεν μπορουν να εχουν..

κοινωνικα?

δηλαδη δικαιωματα σε υγεια,παιδεια,ασφαλιση,ιση μεταχειριση απο τους θεσμους(δικαστηρια,αστυνομια)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απορια μονο.

πολιτικα δικαιωματα εκλεγειν και εκλεγεσθαι δεν μπορουν να εχουν..

κοινωνικα?

δηλαδη δικαιωματα σε υγεια,παιδεια,ασφαλιση,ιση μεταχειριση απο τους θεσμους(δικαστηρια,αστυνομια)?

Όλα τα δικαιώματα μπορούν να τα έχουν (και πολιτικά) στο βαθμό που αυτό είναι ωφέλιμο και για την χώρα υποδοχής

Το συνταγμα της ελλάδος και των αλλων ευρωπαικών χωρών και διεθνείς συμβάσεις στις οποίες εχουν υπογράψει ήδη προστατεύουν τα ανθρωπινα δικαιώματα τους (προσβαση στη δικαιοσύνη , προστασία ζωής, προσωπικής ελευθερίας...)

Αν θεωρείς οτι αυτα τα δικαιώματα καποιου παραβιάζονται μπορείς να πας στις αρχές και να το καταγγγείλεις σε οποιαδηποτε ευρωπαική χώρα

Η πρόσβαση στην δικαιοσύνη λοιπόν και η προσωπική ελευθερία προστατευονται ρητά

Υγεία

Παιδεία κλπ δεν είναι δικαιώματα αλλά παροχές του κοινωνικού κράτους

Στις πρόσφατες συνθηκες για τα δικαιώματα των μη πολιτών υπάρχει δεσμευση των κρατών για την ΠΡΟΘΕΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ των υπηρεσιών αυτών (και όχι υποχρέωση)

Δηλ τα συμβαλλόμενα κράτη προτρέπονται ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ που μπορούν (απο πλευράς υποδομών και κόστους) να συμπεριλάβουν σε αυτές τις υπηρεσίες τους μη πολίτες (φυσικά οι ευρωπαίοι πολίτες στην ευρώπη αντιμετωπίζονται ώς πολίτες ώς προς αυτά)

emarup

Ναι, αλλά δυστυχώς κάπου εδώ μπαίνει η ιδέα για το ωραίο, το μεγάλο, το αληθινό. Και κάπως έτσι το μυαλό σκουριάζει και μένει να πιστεύει στην Μεγάλη Ιδέα, θεωρώντας την ελληνική ως την αρεία φυλή. Γι' αυτό δε φταίνε μόνο οι παππούδες μας, αλλά και η παιδεία μας. Εγώ ακόμα θυμάμαι την Ιστορία του Δημοτικού και του Γυμνασίου, που περιέγραφε μια Ελλάδα "όλη δόξα κι όλη χάρη" και τους δασκάλους που μας τροφοδοτούσαν με κιλά βλακείας περί μοναδικότητας του ελληνικού έθνους. Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που εκπαιδεύεται έτσι, να αναγνωρίζει μετά πολιτικά δικαιώματα στους μετανάστες, αφού γι' αυτόν όλοι οι λαοί θα είναι κατώτεροί του.

Λένε πως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δυστυχώς, όλη αυτή η υπόθεση βρωμάει από παντού.

Το ελλήνικό εθνος φυσικά και δεν είναι μοναδικό

Ουτε μοναδικά υπέροχο και ασπιλο είναι

Ουτε μοναδικά καταπτιστο και μιαρό είναι

Τι να κάνουμε?

Δεν μπορεί και υπερασπιστές του αντιρατσισμού να είμαστε και «υπανθρώπους» να αναζητουμε, όσο και αν βολέυει τα ιδεολογήματα μας

Το ελληνικό κρατος όμως -για το ελληνικό έθνος!- ειναι μοναδικό

Αν κάπου έχουμε μια αναπληρωματική ελλάδα καβαντζα ας μου το πεί κανείς για να δώσουμε αυτή στον πλησίον μας

Αυτή είναι η μοναδική δημοκρατία που αποδέχεται όλους τους έλληνες ώς πολίτες της και εγκυάται τις πολιτικές και ατομικές τους ελευθερίες

Όλες οι άλλες οντότητες που πράτουν κατι αντίστοιχο

1)ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ

(υπάρχουν ευρωπαίοι πολίτες που δεν μπορούν να ταξιδεψουν και να εγκατασταθούν στην ΕΕ-αρα ο θεσμός του ευρωπαίου πολίτη ειναι ελλειματικός εναντι του εθνικού πολίτη

Κατα αντιστοιχία ο κατοικος της κρήτης δεν θα μπορούσε να μετακομίσει στη λαμία)

Τα πολιτικά (εθνικές εκλογές πχ.) και ατομικά δικαιώματα είναι περιορισμένα (ναι υπάρχουν εξαιρέσεις και στα ατομικά δικαιώματα με βάση τον χρόνο παρουσίας στην χώρα που επι της ουσίας εξαιρούν ευρωπαίους πολίτες σε ευρωπαικές χώρες)

2)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ (και απο ότι φαίνεται δεν θα γίνουν ποτέ)

Ούτε ο ΟΗΕ ούτε η ΕΕ λειτουργουν δημοκρατικά

3)ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Τα δικαιώματα που απολαμβάνουν οι ελληνες πολίτες στο εξωτερικό βρίσκονται σε συνάρτηση με τα δικαιώματα που απολαμβάνουν πολίτες των χωρών υποδόχης στην ελλάδα

Κανείς δεν εκχωρεί το κράτος του σε κανένα χωρίς ισοτιμα ανταλλάγματα

Τα ατομικά δικαιώματα των μεταναστών ρυθμίζονται βασει διεθνών και διμερών συμβάσεων και βασει εθνικής νομοθεσίας

Στα πλαίσια του ΟΗΕ εχει ψηφιστεί απο την ολομέλεια -κατα πλειοψηφία- διακυρηξη που εξισσώνει τα δικαιώματα των πολιτών και μη πολιτών (επι της αρχής)

Ποιες χώρες την εχουν υπογραψει (αναλαμβανωντας έτσι και την ευθύνη εφαρμογής της)?

ΗΠΑ?ΕΕ(οποιαδήποτε χώρα)?Αυστραλία?Καναδάς? αλλές σημαντικές χώρες υποδοχής?

NONE OF THE ABOVE

Ολες οι χώρες αυτές λοιπόν είνα ρατσιστικές και θεωρούν τους πολίτες τους περιούσιο λαό και θεμελιωδώς ανώτερη φύλη ένατι των μη πολιτών (για τους οποίους επιθυμούν να διατηρούν το δικαίωμα να εκχωρούν και να περιορίζουν δικαιώματα και προνόμια αναλογα με το συμφερον και τις πρετεραιότητες τους )

Φταίει μάλλον και εκεί η ραστσιστική τους εκπαίδευση που πιθανότατα εκφράζει το ρατσιστικό τους συνταγμα που διακυρήσει οτι προτεραιότητα πχ.της Γαλλίας είναι το καλό των Γάλλών και όχι το καλό των πχ. Ινδονήσσιων.

Τετοιος ρατσισμός ρε παιδί μου!

Επιπλέον το ηθικίστικο επιχείρημα οτι ταχα μου πρεπει κανείς να συμμετέχει στις εκλογικές διαδικασίες μιας χώρας επειδή εκεί κατοικεί και άρα επηρεάζεται απο τις αποφάσεις που λαμβάνονται είναι ετεροχρονισμένο

Στο συγχρονο κόσμο υπάρχει τετοια αλληλεξαρτηση των ανθρωπινων πληθισμών που το να ισχυρίζεται κανείς οτι μόνο στα όρια ενός κράτους λαμβάνονται αποφάσεις που επηρεαζουν τη ζωή του καθενός μας είναι απλά αστείο.

Η περιβαλλοντική ,ενεργειακή και βιομηχανική πολιτική πχ. της κίνας ,της ινδίας,της Ιαπωνίας ,των ΗΠΑ , της Ρωσιας κα. Μας επηρεάζει καθημερινά

Η οικονομική πολιτική ακόμη μικρότερων χωρών όπως της Βρετανίας, Γαλλίας ,Γερμανίας,σουηδίας κ.α. μας επηρεαζουν καταλυτικά

Η γεωπολιτική κατασταση στην περιοχή διαμορφώνεται σε μεγαλο βαθμό απο τις επιλογές στην εξωτερική πολιτική γειτονιικών και παρακείμενων χωρών

Όταν λοιπόν θα έχω το δικαίωμα να ψηφίζω σε καμια 30αριά εθνικές εκλογές που θεωρώ οτι με επηρεάζουν αμεσα θα αποδεχθώ την λογική επιχειρήματος υπερ δικαιώματας συμμετοχής επι της βασης εξάρτησης απο τα αποτελεσματα.

μάλλον οι διατυπώσεις των ψευτοφιλλελεύθερων ιδεολογημάτων που κυριαρχούν στην ελλάδα απηχούν σήμερα τα «ωραία ,τα μεγάλα και τα άλλα νεφελώδη,ασαφη και άλογα οραματα και δογματα»

Προσωπικά τα προσπερασα

Οσοι ήθελαν να βρουν κριτικό ορθολογισμό και μέτρο στην εκπαίδευση μας μπορούσαν να τα βρούν, τουλάχιστον μεχρι πρόσφατα

Όσοι εμφάνιζαν ρόπή προς τον δογματισμό, την φυγή απο την πραγματικότητα και τις ιδεοληψίες συνεχίσαν σε αυτή την οδό είτε το συνείδητοποιούν είτε όχι, με όποιο μανδύα και αν ενδύουν τον παραλογισμό τουσ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το δικό σου είναι τέτοιο, δε φταίμε οι υπόλοιποι !!! Αν σ'ενοχλεί, άλλαξέ το !!!

Κοίταξε, το ότι ενοχλούν εσένα τέτοια πράγματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ενοχλούν και τους υπόλοιπους. Και παρότι όχι, δεν έχω τέτοιο επώνυμο, δεν κατάλαβα γιατί "φταίει" κάποιος που έχει.

Τέλος πάντων, το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω είναι να εμπλακώ σε κουβέντα για τέτοια ζητήματα, η οποία συνήθως καταντάει γελοία, αφού ελλείψει σοβαρών επιχειρημάτων εσύ και οι όμοιοί σου καταφεύγετε σε επίθεση επί προσωπικού.

Καλή συνέχεια με τη Μεγάλη Ιδέα σας.

ΥΓ: Και πριν αρχίζετε τα κουραφέξαλα περί εθνών και φυλών, πλιζ πλιζ πλιζ ψάξτε λίγο την ιστορία της οικογένειάς σας μηηηηην τυχόν και βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν προσέξεις κι εσύ με τη σειρά σου, δεν αναφέρθηκα σε εσένα ούτε άμεσα, ούτε έμμεσα.

Πιστεύω ότι κάποια πράγματα που μας έμαθαν, όσο ήμασταν μικροί, πρέπει να τα επαναθεωρήσουμε κάτω από το πρίσμα της σύγχρονης πραγματικότητας. Ο παππούς κι οι γονείς μου μπορούν να πιστεύουν ότι θέλουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα δεχθώ άκριτα ότι κι αν υποστηρίξουν. Μιλάμε για μια ΕΕ (που εξαπλώνεται συνεχώς) με ανοικτά σύνορα και με ανοικτές αγορές, μιλάμε για έναν κόσμο, όπου το να πας στην Αυστραλία για ειδικότητα δεν είναι τόσο αδύνατο και τόσο ψυχοφθόρο όσο ήταν πριν από μόλις 10 χρόνια (για να μην αναφερθώ στο ακόμη πιο μακρινό παρελθόν).

Να στο θέσω αλλιώς? Εγώ έχω πάρει την απόφαση ότι δε θέλω να ζήσω σε αυτή τη χώρα (για χίλιους λόγους) και την κάνω για Ισπανία. Πιστεύεις ότι δε θα με ενδιαφέρει η πορεία του ισπανικού κράτους, από τη στιγμή που αυτό θα με αμοίβει, αυτό θα με συντηρεί και αυτό θα εκπαιδεύει τα παιδιά μου? Μπορεί να μην γίνω ποτέ βέρος Ισπανός, αλλά σίγουρα θα υπερασπίζομαι τα συμφέροντα της νέας μου πατρίδας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω ξεριζώσει την Ελλάδα από μέσα μου. Δε θα ήταν παράλογο λοιπόν, να μην έχω πολιτικά δικαιώματα εκεί, ενώ θα έχω για την Ελλάδα, παρόλο που δεν θα ξέρω καθόλου την κατάσταση της? Το παράδειγμα είναι απόλυτα τυχαίο, οπότε ας μην σκαλώσουμε σε λεπτομέρειες...

Μιλάμε για μια νέα κοινωνία, πολύ ευρύτερη από ότι μάθαμε στο σχολείο ότι είναι. Είναι χαζό να εμμένουμε σε πεπαλαιωμένες απόψεις που δεν εναρμονίζονται με τη σύγχρονη πραγματικότητα. Γι' αυτό λοιπόν κι εξαρχής υποστήριξα ότι οι μετανάστες της Ελλάδας, θα πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα εφόσον είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας. Αν δεν τους βοηθήσουμε εμείς να "επαναπατριστούν", δεν πρόκειται ποτέ να αφομοιωθούν και να δουν αυτή τη χώρα σαν το σπίτι τους. Είναι ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα: η δράση γεννά αντίδραση. Αν τους αντιμετωπίσουμε καλοπροαίρετα και όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο, δεν πρόκειται να βγει κανείς ζημιωμένος.

Το ερώτημα είναι αλλο

το οτι εσυ πηγαίνεις με αυτή την πρόθεση εξω απο πoυ και ώς που σημαίνει οτι οι ισπανοί πρεπει να λειτουργήσουν υπο το assumption οτι και όποιος άλλος ερχεται θα έχει τις ίδιες προτεραιότητες?

Μαροκινοί ανατίναξαν τρένα στην ισπανία

Βασκοι ζουν στην Ισπανία

2ης γενιας μεταναστες τιναξαν τρένα και λεωφορεία στο λονδίνο

Η ενταξη της τουρκίας είναι εξαιρετικά πιο δημοφιλής αναμεσα στις τουρκικές κοινότητες σε συγκριση με το γενικό πληθισμό κεντροευρωπαικών χωρών

Οι κούρδοι ζουν στην τουρκία

Οι καθολικοί ιρλανδοί ζουν στο Η Βασίλειο

Αλβανοί ζουσαν στο Σερβικό Κοσοβο

Τουρκοι ζούσαν στην κυπρο

Και πολλά άλλα

Αρα

Φυσικά και πρέπει να μπείς στις λεπτομέριες

Οι λεπτομέριες καθε περίστασης κανουν την διαφορά μεταξύ την επιτυχημένης και της μη επιτυχημενης συνύπαρξης

Κατα περίπτωση λοιπόν θα κρίνουν και οι ισπανοί όπως και όλοι πόσο πώς και σε ποιόυς θα ανοιξουν και πόση συμετοχή στην διακυβερνηση θα εκχωρήσουν (πόση εκχωρούν σε εσένα? όση τους εκχωρούμε και εμείς)

Ειδικότητα στην αυστραλία?

(BTW Όταν το είχα κοιταξεί (αν και πλέον πανε 3 χρόνια) δεν ήταν καθόλου straight forward

Και μάλιστα οι αγγλοί (!) θεωρούν την Αμερική πολύ πιο ανοικτή ακόμα και για αυτούς)

Για εργάτες πως σου φαίνεται η κατασταση

Το κρουαζιερόπλοιο γεμάτο ασσιατες -2500 εξαθλιώμένοι πακεταρισμένοι- το οποίο δεν αφήναν να πιάσει ούτε στερία ?

Μερικούς μήνες αργότερα εκαναν εκστρατεία στην Βρετανία ζητώντας ειδικά βρετανούς πολίτες (10.000) για να εγκατασταθούν σε αραιοκατοικημένες περιοχές

Η ΕΕ δεν είναι που ετοιμαζει στρατόπεδα λαθρομεταναστών στα βαλκάνια?

η Ισπανία μαζί με την Μαλτα δεν είναι οι χώρες που ηγούνται της προσπάθειας για την συγκρότισης Ευρωπαικής ακτοφυλακής (κυρίως με στόχο την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης)?

Οταν έγινε η περίφημη διευρυνση αφού η μεταναστευση έιναι τόσο καλή για την Ισπανία γιατί δεν ανοιξε την αγορά της στους ανατολικοευρωπαίους (στους μαλτέζους και τους κύπριους την ανοιξαν βεβαια-καθώς στρατιές ανειδίκευτων δεν θα ερχονταν απο εκεί)?

Συνοπτικά περί συγχρονης πραγματικότητας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε, το ότι ενοχλούν εσένα τέτοια πράγματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ενοχλούν και τους υπόλοιπους. Και παρότι όχι, δεν έχω τέτοιο επώνυμο, δεν κατάλαβα γιατί "φταίει" κάποιος που έχει.

Τέλος πάντων, το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω είναι να εμπλακώ σε κουβέντα για τέτοια ζητήματα, η οποία συνήθως καταντάει γελοία, αφού ελλείψει σοβαρών επιχειρημάτων εσύ και οι όμοιοί σου καταφεύγετε σε επίθεση επί προσωπικού.

Καλή συνέχεια με τη Μεγάλη Ιδέα σας.

ΥΓ: Και πριν αρχίζετε τα κουραφέξαλα περί εθνών και φυλών, πλιζ πλιζ πλιζ ψάξτε λίγο την ιστορία της οικογένειάς σας μηηηηην τυχόν και βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.... τρυκημία εν τω κρανίω... ξαναδιάβασε αυτό που γράφω

Εσύ δε μιλάς με επιχειρήματα. Ετυμολογία επιθέτων και συσχέτηση με εθνικότητα... γελάω κλαίγοντας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ κιόλας Ελληνάρα μου, αλλά πρέπει να προσέξεις λίγο την ελληνικότατη δοτική που χρησιμοποιείς στον ακατάστατο λόγο σου, διότι αν έγραφες "τω κρανίο" μπροστά στον Αριστοτέλη, θα ντρεπόταν να λέγεται πρόγονός σου.

Ρε μάθετε τα στοιχειώδη πρώτα για την ελληνική παιδεία και μετά ξαναμιλάμε για έθνη.

Έλεος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ κιόλας Ελληνάρα μου, αλλά πρέπει να προσέξεις λίγο την ελληνικότατη δοτική που χρησιμοποιείς στον ακατάστατο λόγο σου, διότι αν έγραφες "τω κρανίο" μπροστά στον Αριστοτέλη, θα ντρεπόταν να λέγεται πρόγονός σου.

Ρε μάθετε τα στοιχειώδη πρώτα για την ελληνική παιδεία και μετά ξαναμιλάμε για έθνη.

Έλεος!

Τσίμπα το δεξί μου φρύδι !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι η δοτική, έτσι δεν είναι;

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά με βάση τον ορισμό που έδωσες παραπάνω στο thread για το τι σημαίνει "Έλληνας", τότε φοβάμαι ότι δεν καλύπτεις τα κριτήρια.

Άντε, καλή θητεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι η δοτική, έτσι δεν είναι;

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά με βάση τον ορισμό που έδωσες παραπάνω στο thread για το τι σημαίνει "Έλληνας", τότε φοβάμαι ότι δεν καλύπτεις τα κριτήρια.

Άντε, καλή θητεία.

Συγχαρητήρια, τα κατάφερες και με ξεμπρόστιασες !!! Η Ελλάδα θρηνεί ενα ακομά παιδί της. Ευτυχώς όμως που έχει εσένα και τους μετανάστες να την υπερασπίζονται.

Τσίμπα τώρα και τ'αριστερό μου φρύδι !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πώ με λίγα λόγια τα σημαντικότερα (λεπτομέριες στα βιβλία της ιστορίας και στους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς)...

Έλλην είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας,

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ΠΟΙΟΣ αρχαίος το είπε αυτό (τέλος πάντων που το άκουσες);

Πρόσεχε η ερώτηση είναι παγίδα :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θρήσκευμα, η φυλή, η γλώσσα δεν δύνανται να θεωρηθούν ως βέβαιαι ενδείξεις εθνικότητας. Ο μοναδικός αλάνθαστος παράγων είναι η εσκεμμένη θέλησις των ατόμων, όπως καθορίσουν την τύχη των και αποφασίσουν εις ποίαν εθνικήν οικογένεια επιθυμούν να ανήκουν.

Ελευθέριος Βενιζέλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.