Jump to content

Γκάλοπ για την αποτελεσματικότητα της Κυβέρνησης


Sovereign

Γκάλοπ: Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την Κυβέρνηση;  

334 members have voted

  1. 1. Σας ικανοποιεί η δουλειά της Κυβέρνησης έως τώρα;

    • Απόλυτα
      43
    • Μέτρια
      64
    • Καθόλου
      224
    • ΔΓ/ΔΑ
      3


Recommended Posts

Ο συνασπισμός είναι 1 κόμμα το οποίο έχει καταντήσει να απευθύνεται στην upper middle class και upper class που αισθάνεται ενοχές για τα λεφτά που έχει συσσωρεύσει, αλλά φυσικά δεν θέλει και να τα αποχωριστεί .Σε αυτούς δίνει την δυνατότητα να παριστάνουν τους ‘αριστερούς’ κυρίως στους εαυτούς τους με κάτι ψευτοπροοδευτικές υστερίες σχετικά με πώς πρέπει να διαλύσουμε την κοινωνία μας. Έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν πιστοί στην κοινωνική τους τάξη αφού αποπροσανατολίζουν το debate από τα οικονομικής φύσης προβλήματα αλλά κυρίως λειτουργούν ως μαντρόσκυλο του πολιτικού-οικονομικού establishment.Οι φανατισμένες επιθέσεις τους κατά της τάχα μου ‘ακροδεξιάς’ ή της τάχα μου ‘συντηρητικής αριστεράς’ νοηματοδοτούν πολιτικά την ύπαρξη τους και εξυπηρετούν το πολιτικο-οικονομικό-εκδοτικό κατεστημένο που επιθυμεί να περιθωριοποιήσει κάθε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αμφισβήτηση.

Η αποδόμηση της κοινωνικής συνοχής και η ποινικοποίηση του δημοκρατικού πατριωτισμού είναι επιδιώξεις -τουλάχιστον τμήματος- του establishment τις οποίες εξυπηρετεί άριστα -τουλάχιστον τμήμα- του ΣΥΝ. Ως αντάλλαγμα το ΤΜΗΜΑ αυτό του ΣΥΝ χαϊδολογιέται σαν καλό σκυλάκι από τα ΜΜΕ [δηλ. Τους μεγαλοκαναλάρχες, μεγαλοεκδότες , τους rock star-δημοσιογραφάρες της Ελλάδας]

Ειλικρινά,αν και ιδεολογικά δεν συμφωνούμε,είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει για την άρχουσα τάξη του ΣΥΝ!!!!

Αλήθεια inliner παιδί μου,επιβεβαιώνεις ότι ο Λάτσης σκέφτεται να γίνει μέλος σας emcolgate ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply
Πολ ποτ , Τσαουσεσκου, Σταλιν,Μαο,τιεν ανμεν,Πραγα, Βαρσοβία,Αφγανιστάν,ουκρανία ,τσετσενία , Φιλανδία....κα....κα

όσο είναι ο dinaras απόγονος του Χίτλερ άλλο τόσο είσαι και εσύ προϊόν αυτής της παράδοσης .

εγώ χαρακτηρίζω τον εαυτό μου σοσιαλδημοκράτη [αν και γενικά αδιαφορώ για τις ταμπέλες] και δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέρος αυτής της παράδοσης , αν ΕΣΥ αισθάνεσαι ότι ιδεολογικά συνδέεσαι με αυτά τα φαινόμενα μαγκιά σου [αλλά να θεωρείς ότι συνδέεται μόνο ο dinaras με τις μελανές στιγμές της ιδεολογίας του και όχι εσύ με της δικιάς σου είναι λίγο περίεργο]

Δεν είπα ότι ο ντινάρας συγκεκριμένα συνδέεται με μελανές στιγμές της ιδεολογίας του. Μίλησα για τον χώρο τον οποίο εκπροσωπεί (και πρόσεξε, αυτός και το κόμμα του δηλώνουν ότι δεν είναι ακροδεξιοί, αν και έχουν μέσα πλεύρηδες και βορίδηδες). Για εμένα προσωπικά και για τον χώρο μου δεν έχων να πώ κάτι παραπάνω από την φράση "ανανεωτική αριστερά". Για την αριστερά που στήριξε την άνοιξη της πράγας, για την αριστερά που πάλεψε τον Στάλιν, για την αριστερά που αμφισβήτησε την ορθόδοξη κομμουνιστική κουλτούρα. Εκτός αν ο αλτουσέρ και ο Πουλαντζάς δεν σου λένε τίποτα.

Όταν μαζεύεστε εκεί στο συνασπισμό και τα σκέφτεστε αυτά , μην σκέφτεστε τόσο σκληρά ...θα στραμπουλήξετε τίποτα

Η ‘ακροδεξιά’ είναι ο ‘ταξικός’ σας εχθρός ?

Επί της ουσίας ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ , αλλά μου κάνει 1 σχετική εντύπωση που το παραδέχεσαι.

Συνήθως οι ψευτοαριστεροί δηλώνουν ότι θεωρούν την ακρα δεξιά ‘ιδεολογικό’ τους αντίπαλο ή ‘εχθρό’ κλπ.

Για να πείς ότι η ακροδεξιά είναι ταξικός εχθρός μιας ‘αριστεράς’ που φαντάζεσαι οτι εκπροσωπείς θα έπρεπε να πάμε αρκετές Δεκαετίες πίσω όταν η άκρα δεξιά είχε απήχηση κυρίως στην μεσαία τάξη και η αριστερά κυρίως στην εργατική τάξη, τότε αυτό είχε θεωρητικά νόημα .ΑΛΛΑ ακόμα και τότε ! επειδή και η εργατική και η μεσαία τάξη ήταν δυνητική πελατεία και των 2 σπάνια το θέμα ετίθετο ως ‘ταξική εχθρότητα’ .Θεωρούνταν ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ και ενίοτε εχθρότητα .

Σήμερα όμως έχεις δίκιο, το Λάος είναι ο ταξικός σου εχθρός.

Ο συνασπισμός είναι 1 κόμμα το οποίο έχει καταντήσει να απευθύνεται στην upper middle class και upper class που αισθάνεται ενοχές για τα λεφτά που έχει συσσωρεύσει, αλλά φυσικά δεν θέλει και να τα αποχωριστεί .Σε αυτούς δίνει την δυνατότητα να παριστάνουν τους ‘αριστερούς’ κυρίως στους εαυτούς τους με κάτι ψευτοπροοδευτικές υστερίες σχετικά με πώς πρέπει να διαλύσουμε την κοινωνία μας. Έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν πιστοί στην κοινωνική τους τάξη αφού αποπροσανατολίζουν το debate από τα οικονομικής φύσης προβλήματα αλλά κυρίως λειτουργούν ως μαντρόσκυλο του πολιτικού-οικονομικού establishment.Οι φανατισμένες επιθέσεις τους κατά της τάχα μου ‘ακροδεξιάς’ ή της τάχα μου ‘συντηρητικής αριστεράς’ νοηματοδοτούν πολιτικά την ύπαρξη τους και εξυπηρετούν το πολιτικο-οικονομικό-εκδοτικό κατεστημένο που επιθυμεί να περιθωριοποιήσει κάθε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αμφισβήτηση.

Η αποδόμηση της κοινωνικής συνοχής και η ποινικοποίηση του δημοκρατικού πατριωτισμού είναι επιδιώξεις -τουλάχιστον τμήματος- του establishment τις οποίες εξυπηρετεί άριστα -τουλάχιστον τμήμα- του ΣΥΝ. Ως αντάλλαγμα το ΤΜΗΜΑ αυτό του ΣΥΝ χαϊδολογιέται σαν καλό σκυλάκι από τα ΜΜΕ [δηλ. Τους μεγαλοκαναλάρχες, μεγαλοεκδότες , τους rock star-δημοσιογραφάρες της Ελλάδας]

Πολύ σωστή λοιπόν η παραδοχή σου, το ΛΑΟΣ με την ισχύ που τους δίνει το ηλεκτρονικό μέσο που διαθέτουν εκπέμπουν ρητορεία που μιλάει για Πατρίδα , οικογένεια ,κοινωνική πολιτική, και ενίοτε θρησκεία , για το ότι υπάρχουν και προβλήματα από την μετανάστευση [δεν υπάρχουν? Για διάβασε την τελευταία έκθεση της ΓΣΕΕ για το ασφαλιστικό] και απευθύνεται σε lower middle and working class κοινό .

Άρα ναι! το λάος είναι ο ‘ταξικός’ εχθρός σας [give them hell ,make Marx proud!

The revolution WILL BE TELEVISED! The revolution will be brought to you by the Μπομπολο-Λαμπρακο-φιντανίδο κλπ. networks! Βαστάτε Παπαδημούληδες τ’άλογα]

Θα σου απαντήσω κάνοντας την παραδοχή (για σένα τουλάχιστον και για πολύ συγκεκριμένους λόγους), ότι ο όρος ταξικός εχθρός όσον αφορά το ΛΑ.Ο.Σ. δεν έχει θέση εδώ, και θα μπορούσε ίσως να είναι και λανθασμένος. Το ΛΑΟΣ ναι είναι ιδεολογικός εχθρός, και ναι η ηγεσία του, αλλά και αυτοί που είναι πίσω του είναι το ταξικός μας (και μου) εχθρός. Ο λαός στο οποίον όμως απευθύνεται ΔΕΝ είναι. Κάλλιστα και ανετώτατα μπορώ να πώ ότι η ΝΔ είναι ο ταξικός μου εχθρός. Θα είναι και ο κόσμος στον οποίο απευθύνεται; σαφέστατα όχι. Γιατί; γιατί πολύ απλά, το ακροατήριο κάθε κόμματος, ναι μέν μπορεί να συγκεκριμενοποιηθεί ιδεολογικά αλλά όχι ταξικά. ΠΑΣΟΚος θα είναι και ο εργάτης αλλά και ο μεγαλοεπιχειρηματίας που τόσα χρόνια τα έχει αρπάξει από το ΠΑΣΟΚικό κράτος. ΝΔ δεν θα είναι μόνο ο μεσοαστός επιχειρηματίας αλλά και ο άνεργος που δεν έχει να φάει και πιστεύει ότι μέσω των πελατειακών σχέσεων αλλά κυρίως της ΑΛΛΑΓΗΣ στα στενά όρια του ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, τα οποία του επιβάλονται ιδεολογικά από τους μηχανισμούς ιδεολογικής καταπίεσης (ΜΜΕ, ακόμα και το σχολείο, κτλ). Το ΛΑΟΣ, έχει το ακροατήριο που πάντα η ακροδεξιά, σε καιρούς ανεπάρκειας της αριστεράς ή ακόμα καλύτερα και ιδεολογικής ήττας, πάντα είχε. Μικροαστοί κυρίως και εργάτες. Από αυτούς ανέβηκαν Χίτλερ και Μουσολίνι στην εξουσία (α να μην ξεχάσω την αμέριστη συμπαράσταση των αστών όταν είδαν, ότι δεν πρόκειται να χάσουν με τίποτα τα προνομιά τους). Η ακροδεξιά, πάντα λαϊκιζε με όλη τη σημασία της λέξης...

Τα περί ουσιαστικής αμφισβήτησης, άσε με να τα θεωρήσω αστεία, συμφωνώντας μαζί σου όμως σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Δεν είναι λίγοι, ακόμα και μέσα στο κόμμα αλλά και ευρύτερα, οι οποίοι αηδιάζουνε από τα στελέχη τηλεστάρ. Δεν είναι λίγοι που λένε ότι αριστερή πολιτική δεν γίνεται με δελτία τύπου και εμφανίσης στον Μάκη. Γίνονται και με αυτά αλλα κυρίως χωρίς αυτά. Εμένα προσωπικά, δεν με νοιάζει καθόλου το πώς θα το καταφέρουμε, αλλά ότι τελικά ο λόγος μας θα φτάσει σε όλους. Γιατί αν νομίζεις ότι φτάνει είσαι γελασμένος...

Το σε ποίους απευθυνόμαστε, άσε καλύτερα να το προσδιορίζει ο λόγος μας και όχι η πραγματικά αυθαίρετη κρίση σου. Το τί αμφισβητούμε και πόσο συνειδητά και ουσιαστικά το κάνουμε άσε να το καταδείξει η πράξη μας. Τα περι βολικότητας του συστήματος κτλ είναι αρλούμπες... ο συνασπισμός είναι Ευρωπαϊκή αριστερά και το δείχνει. Και θα το δείξει και στις 28-29 οκτώβρη...

Το ΚΚΕ νομίζεις δεν έχει την ίδια κάλυψη με τον ΣΥΝ? Ίσως και μεγαλύτερη... και είναι σε όλες τις εκπομπές, όπως οι δικοί μας "τηλεαστέρες" που λες...

Απλά κάποια πράγματα που σε πειράζουνε, τα πολεμάς ( και καλά κάνεις). Αμφισβήτηση.... :bloodomen:

Γιατί πιάνει ψάρια?

1 κάποιες από τις ιδέες που εκφράζει έχουν απήχηση [και δεν μιλάω για τις απαράδεκτες -πχ. Τον ντεληριακό αντισημιτισμό του Πλέυρη κλπ., μιλάω πχ. για τις επιλογές έναντι της τουρκίας ή των σκοπίων ή τον προβληματισμό σχετικά με τα ζητήματα μετανάστευσης] και έχει αφεθεί να της εκφράζει μόνος του [καθώς τα main stream-τουλάχιστον τα μη μαρξιστικά - κόμματα έχουν άλλη και ομοιόμορφη πολιτική σε αυτά]

2 άλλα κόμματα ή πτέρυγες κομμάτων που θα είχαν διάθεση και δυνατότητα [πχ. Θυμάμαι οτι ο πρώην υπουργός του Πασοκ κ.ΜΠΙΣΤΗΣ είχε πει ξεκάθαρα οτι το πασόκ δεν ενδιαφέρεται πλέον να εκπροσωπήσει την μεσαία τάξη και ότι το ενδιαφέρουν τα ‘δυναμικά στρώματα της κοινωνίας΄ και οι μετανάστες] να απευθυνθούν στο ίδιο κομμάτι της κοινωνίας δεν διαθέτουν την δυνατότητα ηλεκτρονικής προβολής που διαθέτει ο Καρατζαφέρης και φυσικά είναι αποκλεισμένοι, περιθωριοποιημένοι και συχνά λοιδορούμενοι από τα main stream media και τους μηχανισμούς ελέγχου τους.

Όσο Για την έλλειψη ανεκτικότητας που εκφράζουν συνεργαζόμενοι με το λάος πρός πολλές και διάφορες ομάδες

1 ευτυχώς που υπάρχει και αυτή για να αποθαρρύνει κάποιους από να το ψηφίζουν

2 προσωπικά, την βρίσκω το ίδιο απωθητική με την πολιτική δυσανεξία προς οποιαδήποτε διαφορετική ιδεολογία .Στην Ευρώπη έχει χυθεί πολύ αίμα για την κατοχύρωση αυτής της ανεκτικότητας και είναι πραγματικά απωθητικό όταν είναι η τάχα μου ‘αριστερά’ που το ξεχνά

Όσο για το αν είναι γραφικοί οι του Καρατζαφέρη

Απολύτως

Αλλά λόγω διαφοράς ωρών πτήσης πιστεύω ότι δεν θα φτάσουν στα επίπεδα γελοιοποίησης των Παπαδημούλο-Παπαγιαννάκηδων [Μεγάλο αστέρι είναι και αυτός ο καραφλόξουρας που ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΙΜΟΣ στο ΜΑΚΗ!!! -λόγω απουσίας τον έχω απολαύσει μόνο 1 φορά- αλλά φαντάζομαι ότι έχει πολύ μέλλον γιατί άμα παίζεις ‘βασική’ στο Μάκη είσαι standard για βουλή] ή τοu Κωνσταντόπουλου που αντί να πάει σπίτι του και να βρεί καμιά δουλειά, τριγυρνάει σαν τον καραγκιόζη ,κάνει δηλώσεις επί παντός επιστητού και ψάχνει και τίποτε άλλο να ναυαγήσει μετά τον ΣΥΝ[ας ελπίσουμε να τον μαζέψει το πασόκ και αυτόν να τον κάνει σετ με τους κουναλακο-μπίστιδες]

Για αυτά δεν έχω να σου πώ κάτι. Πολιτική ανάλυση καφενείου. Α και να σου υπενθυμίσω ότι ο παπαγιαννάκης δεν είναι βουλευτής.

Όσο για ‘λαϊκισμό’ [η συζήτηση αυτή μου προκαλεί ανία ,γιατί επί της ουσίας όλοι είναι ένοχοι και όλοι αθώοι , βασικά εξαρτάται από το ζήτημα, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ 1 ΑΝΤΙΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ 1 ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΠΟΨΗ –

Αυτό που είναι λάθος είναι το να υιοθετείς 1 άποψη επειδή είναι δημοφιλής

Αλλά εκεί μπαίνουμε και σε άλλα χωράφια

Γιατί επίσης λάθος είναι το να υιοθετείς 1 άποψη για να συμμορφωθείς με τις επιταγές μηχανισμών πνευματικής και ιδεολογικής πίεσης και προπαγάνδας. κα ]

Anyway, σίγουρα ο καρατζαφέρης λαϊκίζει

But, I would think ότι στο κόμμα που πρότεινε την ελεύθερη είσοδο όλων των υποψηφίων στα πανεπιστήμια

Θα είχατε συνειδητοποιήσει ότι

People who live in glass houses should not throw stones

Για το λαϊκισμό θα μπορούσα ίσως να συμφωνήσω μαζί σου. Και όσο για την ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (που είναι και πάγια θέση της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς), μπορώ να σου παραθέσω χιλιάδες επιχειρήματα που την κάνουν ιδεολογικά σωστή για μένα. Εξ'άλλου όπως θα έλεγες κι εσύ δεν έχεις και πάντα λάθος να υπερασπίζεσαι 1 δημοφιλή άποψη (αν και δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής... απλά θεμιτή).

And the revolution will not be televised ( it will be published on the indymedia network...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όσο για την ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (που είναι και πάγια θέση της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς),

Όταν η αριστερά μιλάει για "ελεύθερη πρόσβαση" εννοεί ελεύθερη από ταξικά κριτήρια (οικονομικά, κοινωνικά, ιδεολογικά, κ.λπ.) και όχι την ασύδοτη πρόσβαση τού κάθε άσχετου και νοητικά ανεπαρκή και μάλιστα σε κρίσιμους επιστημονικούς τομείς.

Άλλο η "βασική και υποχρεωτική εκπαίδευση" και άλλο η πανεπιστημιακή.

edit: το κακό με τούς "δικατσάδες" (και όχι μόνο τής ιατρικής) ήταν ακριβώς αυτό. Και πολύ περισσότερο, ήταν η ευρύτερη αριστερά που τούς εξέθρεψε και τούς γαλούχησε :splats: (και συνεχίζει :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν η αριστερά μιλάει για "ελεύθερη πρόσβαση" εννοεί ελεύθερη από ταξικά κριτήρια (οικονομικά, κοινωνικά, ιδεολογικά, κ.λπ.) και όχι την ασύδοτη πρόσβαση τού κάθε άσχετου και νοητικά ανεπαρκή και μάλιστα σε κρίσιμους επιστημονικούς τομείς.

Άλλο η "βασική και υποχρεωτική εκπαίδευση" και άλλο η πανεπιστημιακή.

edit: το κακό με τούς "δικατσάδες" (και όχι μόνο τής ιατρικής) ήταν ακριβώς αυτό. Και πολύ περισσότερο, ήταν η ευρύτερη αριστερά που τούς εξέθρεψε και τούς γαλούχησε :splats: (και συνεχίζει :rolleyes: )

Στα γρήγορα:

Το να μπείς ελεύθερα στο πανεπιστήμιο, δεν σημαίνει ότι θα το τελειώσεις κι΄όλας...

(Και δεν πιάνω αυτό που λές ότι τους "γαλούχησε" η αριστερά... οι άσχετοι και τα βύσματα ξέρουμε όλοι από που προέρχονται...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And the revolution will not be televised ( it will be published on the indymedia network...)

Ooooooh that hurt! emcrybaby

If you are going to be like that, I am crawling back into my troll cave…. emevil

Anyway, it’s not like it has that many options [the revolution I mean]

Beggars can’t be choosers

empc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ακροδεξία λαϊκίζει ενώ η αριστερά ΟΧΙ;

Ε ΟΧΙ ΔΑ.

Η αριστερά που με πομπώδη τρόπο παρακινεί τον

λαο σε επανάσταση κάθε μέρα (ενώ πάντα μα πάντα αυτοί

που αποφασίζουν είναι οι ηγέτες) δεν είναι λαϊκισμός;

Το να ΣΥΣΤΗΝΕΙ το ΚΚΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ και ΑΝΥΠΑΚΟΗ]

(πρόσεξε τη λέξη "ΑΝΑΤΡΟΠΗ" της παρούσης κατάστασης)

είναι μήπως "δημοκρατικό"; (πιο πολύ για χουντικό μου ακούγεται,

σαν να λέμε ανατροπή του πολιτεύματος κλπ.), το ότι παραπέμεπει

σε πεθαμένες ιδεολογίες (που πουλάνε) αυτό ΔΕΝ είναι λαϊκισμός.

Μα, βέβαια, για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται το παραμύθι

η "καλή" αριστερά και η κακή "Δεξία", οι "προοδευτικοί" και

οι "συντηρητικοί", οι "επαναστάστες" και οι "φασίστες"/.

Να τη χαίρεστε τη δημοκρατία σας. Τη δημοκρατία των αριστεριστών

που καίει ελληνικές σημαίες την 17η Νοεμβρίου. Δόθηκε ένας αγώνας

την 17η Νοεμβρίου για Δημοκρατία ε; Αυτή η δημοκρατία που έχουμε

σήμερα σας ικανοποιεί;

Ο βαθμός της υποκρισίας σας είναι ΤΟΣΟ μεγάλος που κατηγορείτε

το Βασιλιά Κωνσταντίνο ενώ την ίδια στιγμή δεν έχετε συνειδητοποιήσει

ότι το 1/3 το Κοινοβουλίου προωθεί τα παιδιά του σαν να είναι κληρονομικό το αξίωμα!!!

Για κάνε φίλε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τσ παραπάνω και να μου πεις σε τι έχω άδικο.

Εγώ δεν κατηγορώ την Αριστερά. Η αριστερά ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και πρέπει

να υπάρχει σε αυτόν τον τόπο, αλλά εσύ αφορίζεις και δεν αποδέχεσαι

(ούτε καν σε δημοκρατικό πλαίσιο) να υπάρχει ο ΛΑΟΣ. Ποιος είναι δημοκράτης

νομίζω φαίνεται. Εγώ θέλω πολυσυλλεκτικότητα.

Υπάρχει κίνδυνος εάν μπει ο ΛΑΟΣ στη Βουλή για το πολίτευμα;; Σοβαρευτείτε.

Κατ' αρχάς ο ΛΑ.Ο.Σ ΔΕΝ είναι ακροδεξία.

Ο ΛΑΟΣ καταδικάζει τη χούντα, τους ναζί και τις ολοκληρωτικές πρακτικές.

Είναι κατά των Αμερικανών. Είναι υπέρ της κοινωνικής αλληλεγκύης και

των δικαιωμάτων του απλού εργάτη και του φτωχού ανθρώπου.

Εάν ΟΛΑ ΑΥΤΑ σου φαίνονται χαρακτηριστικά ακροδεξιού κόμματος.... τι να σου πω.

Δεύτερον δεν μπορεί να λαϊκίζει και να καταφέρνει

να έχει στους κόλπους του άτομα από υψηλότατες

κοινωνικές τάξεις (το ξέρετε ότι ο Πρόεδρος του Ερρίκος

Ντυνάν πρόσκειται στον ΛΑΟΣ;) - μη με ρωτήσετε πως το ξέρω.

Θα παρακαλούσα να τεκμηριώνουμε αυτά που λέμε.

Εγώ φίλε αριστερέ δεν σε θεωρώ ΕΧΘΡΟ μου.

Ο εχθρός μου είναι τα προβλήματα των εργαζομένων και του κοσμάκη,

τα προβλήματα της χώρας μας και η οικονομία μας, η αυθαιρεσία των

βιομηχάνων και η κατάρηση των δικαιωμάτων (εργατικών / εθνικών κλπ)

ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ

θεωρείς ότι εχθρός σου είμαι ΕΓΩ (ένας συνέλληνας αδερφός σου)

και αναλώνεσαι να εξαφανίσεις εμένα και να με κατηγορήσεις αντί να

κοιτάξεις να ΕΝΩΘΟΥΜΕ ώστε να αντιμετωπίσουμε τους κοινούς εχθρούς.

Σας παρακαλώ να ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.

Το ότι ο "μπαμπάκας" μας ψήφιζε κάτι, δεν σημαίνει το ίδιο και για μας.

Δείτε τα πράγματα στην αληθινή τους διάσταση.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
emeleos Δεν θέλω να πιστεύω πως τόσοι Έλληνες που ψήφισαν αυτή την κυβέρνηση έπεσαν τόσο έξω, αλλά έλεος μεσιέ Καραμανλή, στρέφεται εναντίον σας τον κόσμο σας...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Όσες μαλακίες και να κάνουνε - ή καλύτερα να συνεχίσουν να κάνουν - με τον Παπανδρέου ή αλλιώς μετενσάρκωση του Γκούφυ που έχει για "αρχηγό" ΧΑΧΑΧΑ το ΠΑΣΟΚ...θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα...Γιωργάκης και Κωστάκης...μεγάλωσαν με Νουλάκ και εξουσία...ΣΤΑΔΙΑΛΑ ΡΕ... :splaaaats:

Υ.Γ. Γεγονός 1 : Το 90 % περίπου του λαού κλαίγεται.

Υ.Γ.2 Γεγονός 2 : Το 90 % περίπου του λαού τους ψήφισε στεγνά.

Υ.Γ. 3 Γεγονός 3...Απορώ γιατί κλαίγονται...Τι περίμεναν δηλαδή...; emcensored

Tα ΄πες όλα μεγάλε ! Μαζί σου ! Η κλαψοφαγούρα του Έλληνα είναι απίστευτη και τα πράγματα ζόρικα <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έπεσε το μάτι μου κι είπα να ρωτήσω... Βλέπω 13 άτομα είναι απόλυτα ευχαριστημένα από τις επιλογές της κυβέρνησης... Είμαι περίεργος ποια είναι αυτά τα 13 άτομα?? Γιατί απ' όσους έχουν γράψει εδώ απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι κανένας ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ........ :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ MEGA - ΕΚΠΟΜΠΗ "ΑΝΑΤΡΟΠΗ" - ΕΤΑΙΡΙΑ GPO

(Συλλογή δείγματος μετά το γεγονός των υποκλοπών)

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..... 35,0% (32,5%) = emarup

ΠΑΣΟΚ..................... 33,6% (30,6%) = emarup

ΚΚΕ......................... 6,5% (7,0%) = emardown

ΛΑΟΣ....................... 5,2% (5,1%) = emarup

ΣΥΡΙΖΑ..................... 3,3% (3,5%) = emardown

ΑΛΛΟ....................... 4,7% (8,6%)

(Αδιευκρίν. Ψήφος).... 11,7% (12,7%)

[Σε παρένθεση παρατίθενται τα αποτελέσματα της αμέσως παλαιοτέρας δημοσκοπήσεως της ιδίας εταιρίας για λόγους συγκρίσεων]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ mixmavros: φαίνεται οι ευχαριστημένοι ψηφίζουν και την κάνουν ,ενώ οι άλλοι το συζητάνε το πράγμα! :P

@ dinaras : τι να πεις , οι υποκλοπές ευνόησαν τελικά τη γαλάζια, πράσινη και λοιπή συντήρηση. Είμαστε μαζόχες τελικά! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ mixmavros: φαίνεται οι ευχαριστημένοι ψηφίζουν και την κάνουν ,ενώ οι άλλοι το συζητάνε το πράγμα! :P

@ dinaras : τι να πεις , οι υποκλοπές ευνόησαν τελικά τη γαλάζια, πράσινη και λοιπή συντήρηση. Είμαστε μαζόχες τελικά! :blink:

Οφείλω να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ δέχομαι ταμπέλες του τύπου "συντήρηση" κλπ. Υπάρχουν καλοί και κακοί σε όλους τους χώρους και θα πρέπει να έχουμε την στοιχειώδη ωριμότητα να αντιλαμβανόμαστε τις προθέσεις των πολιτικών που μας εκπροσωπούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το χέρι στην καρδιά dinaras ποιός πολιτικός από το δικομματισμό σου φαίνεται προοδευτικός;

Εγω 15 χρόνια ψάχνω και δεν έχω ακόμα βρει κανένα emdots

Όλες οι κυβερνήσεις ,τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια που παρακολουθώ την κατάσταση, στο μόνο που υπήρξαν αποτελεσματικες ήταν στη διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων, στη διατήρηση των κεκτημένων της άρχουσας τάξης και στην παγίωση της βέλτιστης για το ντόπιο κεφάλαιο ανεργίας. :angry:

ΥΣ: ωραία διαφήμηση στον ΒΑΒΥ κάνεις , θα τρελαθεί από τη χαρά του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το χέρι στην καρδιά dinaras ποιός πολιτικός από το δικομματισμό σου φαίνεται προοδευτικός;

Εγω 15 χρόνια ψάχνω και δεν έχω ακόμα βρει κανένα emdots

Όλες οι κυβερνήσεις ,τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια που παρακολουθώ την κατάσταση, στο μόνο που υπήρξαν αποτελεσματικες ήταν στη διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων, στη διατήρηση των κεκτημένων της άρχουσας τάξης και στην παγίωση της βέλτιστης για το ντόπιο κεφάλαιο ανεργίας. :angry:

ΥΣ: ωραία διαφήμηση στον ΒΑΒΥ κάνεις , θα τρελαθεί από τη χαρά του...

Κανένας από τους 2 πολιτικούς δεν μου φαίνεται ανατρεπτικός (δεν θα ήθελα να χρησιμοποιώ τον όρο "προοδευτικός" γιατί έχει πλέον αποκτήσει πολιτική χροιά). Θέλω ΑΝΑΤΡΟΠΗ καταστάσεων που νοσούν στη χώρα μας. Θέλω απλές, γρήγορες και σωστές λύσεις για τα προβλήματα των ανθρώπων και ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ και των φουκαράδων που έχουν πιο πολύ την ανάγκη μας.

Είναι αδιανόητο να υπάρχει κυβέρνηση για παράδειγμα που επιτρέπει στους τραπεζίτες να σου δανείζουν χρήμα με 17% και να σου δίνουν 1% για τις καταθέσεις σου. Είναι αδιανόητο όλη η χώρα και όλοι οι φτωχοί εργαζόμενοι να είναι όμηροι των τραπεζών και των πολυεθνικών. Είναι αδιανόητο να μην μπορούμε να υπερασπιστούμε τα στοιχειώδη εθνικά μας δικαιώματα (τα οποία κατοχυρώνονται με επίσημες συνθήκες) και να μην μπορούμε να έχουμε μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ σαν χώρα.

Δεν μπορεί 50 οικογένειες να εκμεταλλεύονται εκατομμύρια Έλληνες. Δεν μπορεί η Δημοκρατία για την οποία αγωνίστηκε το πολυτεχνείο να είναι αυτή η οποία ζούμε τώρα. Δεν θέλω να δίνω την εντύπωση ότι είμαι ουτοπιστής και μηδενιστής αλλά πολλά πράγματα στη χώρα δεν πάνε καλά και αυτό είναι γεγονός νομίζω.

Συμφωνείς ότι θα πρέπει να χτυπηθεί ο δικομματισμός;

Συμφωνείς ότι θα πρέπει να δοκιμαστεί κάτι ΑΛΛΟ εκτός από τα 2 μεγάλα κόμματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακώς απογοητεύονται κάποιοι από την τωρινή κυβέρνηση,αλλά και από οποιαδήποτε κυβέρνηση.

Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι σοβαροί,πετυχημένοι και αξιόλογοι άνθρωποι κάθονται να ασχοληθούν με την πολιτική.

Πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση του (οποιουδήποτε) πρωθυπουργού,να πρέπει να διανείμω τα υπουργεία.Ζήτημα είναι αν από τους 300 βουλευτές (διακομματικά) μπορείς να βγάλεις μια αξιοπρεπή κυβέρνηση.Συνεπώς,προς τι η απογοήτευση;αναμενόμενο είναι αυτό που συμβαίνει και ανεξάρτητο από το κόμμα που κυβερνάει τώρα.

Τις δημοσκοπήσεις μην τις παίρνετε σοβαρά,για κουβέντα καφενείου είναι μόνο.

@dinaras

Συμφωνείς ότι θα πρέπει να δοκιμαστεί κάτι ΑΛΛΟ εκτός από τα 2 μεγάλα κόμματα;

Όχι,και ούτε τα μικρά κόμματα συμφωνούνε για τους εξής δύο λόγους:

α)κανένα δεν είναι έτοιμο να αναλάβει σοβαρό πόστο κεντρικής εξουσίας.

β)οι μπαρούφες που λένε (και τις θεωρούν πρόγραμμα τους),λέγονται ακριβώς επειδή ξέρουν ότι δεν βλέπουν εξουσία ούτε με τηλεσκόπιο.

Ας κάνουν τον καρατζαφε ή την παπαρήγα υπουργό οικονομικών,να θεσπίσουν κατώτο μισθο ανειδίκευτου εργάτη 1000000000000000000000000000000000000000000000 ευρώ να δουν την γλύκα,που οι μηδενικές εξαγωγές τις χώρας θα γίνουν ακόμα πιο μηδενικές και οι εισαγωγές κινέζικων προϊόντων θα ανέβουν στα ύψη.

Αλλά τώρα τζάμπα είναι, όσο γουστάρεις δίνεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι,και ούτε τα μικρά κόμματα συμφωνούνε για τους εξής δύο λόγους:

α)κανένα δεν είναι έτοιμο να αναλάβει σοβαρό πόστο κεντρικής εξουσίας.

β)οι μπαρούφες που λένε (και τις θεωρούν πρόγραμμα τους),λέγονται ακριβώς επειδή ξέρουν ότι δεν βλέπουν εξουσία ούτε με τηλεσκόπιο.

Ας κάνουν τον καρατζαφε ή την παπαρήγα υπουργό οικονομικών,να θεσπίσουν κατώτο μισθο ανειδίκευτου εργάτη 1000000000000000000000000000000000000000000000 ευρώ να δουν την γλύκα,που οι μηδενικές εξαγωγές τις χώρας θα γίνουν ακόμα πιο μηδενικές και οι εισαγωγές κινέζικων προϊόντων θα ανέβουν στα ύψη.

Αλλά τώρα τζάμπα είναι, όσο γουστάρεις δίνεις....

Κατ' αρχάς χαίρομαι που προβληματιζόμαστε για ένα τόσο κρίσιμο θέμα με κόσμιο τρόπο.

Λοιπόν, συμφωνώ στο ότι το γεγονός ότι "απέχουν" πολύ από την εξουσία τα μικρά κόμματα τους δίνει την ευχέρεια να "πλατειάζουν" αρκετά σε αυτά που λένε και σε αυτά που υπόσχονται. Και σίγουρα το παράδειγμα με τις εξαγωγές που είπες είναι σωστό. Η οικονομία απαιτεί ισορροπημένες κινήσεις που θα οφελούν ΟΛΟΥΣ και θα πληττούν κατά το δυνατόν λιγότερους. Το σκεπτικό δεν είναι να έχει μισθό 100000000000 ευρώ ο εργαζόμενος γιατί αυτό θα προκαλούσε απίστευτες ανισορροπίες και παρενέργειες σε θέματα φορολογίας, ανάπτυξης, εμπορίου, εργασίας κλπ.

Τι έχεις να πεις όμως για τους ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ; Νομίζω είναι ένα παράδειγμα που προσφέρεται για συζήτηση. Πώς είναι δυνατόν η κυβέρνηση να επιτρέπει να λειτουργούν οι τράπεζες ως κράτος εν κράτει; Πώς είναι δυνατόν να κωφεύει μπροστά στη λεηλασία του εισοδήματος του απλού κοσμάκη από τους καρχαρίες των τραπεζών.

Πες μου σε παρακαλώ. Σε έχει πείσει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ ότι έχει τη δύναμη να επιβάλει νόμους στις τράπεζες. Αφού οι τραπεζίτες είναι αυτοί που θα στηρίξουν τους πολιτικούς! ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΠΛΟΚΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΗ εξάρτησης που δεν επιτρέπει πλήρη ελευθερία κινήσεων και επιβολή κανονισμών στη λειτουργία των τραπεζών.

Δεν είναι ενθαρρυντικό ότι τα μικρά κόμματα μιλούν γι' αυτά τα ζητήματα;

Δεν θα πρέπει κάποτε να σπάσει ο δικομματισμός και να δοκιμαστεί κάποια άλλη πολιτική;

Δεν μπορούμε για μια φορά στη ζωή μας να δούμε το ΚΑΛΟ, το ΣΩΣΤΟ ανεξάρτητα από πολιτικές;

Εγώ υποστηρίζω τον ΛΑ.Ο.Σ και δεν το έχω κρύψει ποτέ. Αλλά πιστεύω στη δύναμη του ΚΚΕ και του ΣΥΝ ως δυνάμεις ελέγχου, ως γροθιά στα "στομάχια" του δικομματισμού. Θα πρέπει να μιλάμε και να είμαστε ειλικρινείς. Εάν κάτι μπορεί να μας σώσει αυτή τη στιγμή είναι να αφήσουμε τον κομματικό φανατισμό και να σκεφτούμε λίγο ΣΟΒΑΡΑ, ΚΡΙΤΙΚΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόπο συμφωνώ με τον Ντινάρα στα 2/3 του ποστ του; ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ; :P:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Dinaras

Τι έχεις να πεις όμως για τους ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ; Νομίζω είναι ένα παράδειγμα που προσφέρεται για συζήτηση. Πώς είναι δυνατόν η κυβέρνηση να επιτρέπει να λειτουργούν οι τράπεζες ως κράτος εν κράτει;

Με ρώτας τι έχω να πω για τους τραπεζίτες.

Τίποτα.

Η ερώτηση είναι πολύ γενική,τόσο που δεν ξέρω τι να πω.Εσύ τι έχεις να πεις για τους ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥΣ;

Θα ήθελα επίσης να αναλύσεις λίγο την μπαρόκ φράση σου:

Πώς είναι δυνατόν να κωφεύει μπροστά στη λεηλασία του εισοδήματος του απλού κοσμάκη από τους καρχαρίες των τραπεζών.

σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Πες μου σε παρακαλώ. Σε έχει πείσει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ ότι έχει τη δύναμη να επιβάλει νόμους στις τράπεζες. Αφού οι τραπεζίτες είναι αυτοί που θα στηρίξουν τους πολιτικούς! ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΠΛΟΚΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΗ εξάρτησης που δεν επιτρέπει πλήρη ελευθερία κινήσεων και επιβολή κανονισμών στη λειτουργία των τραπεζών.

Συνεχίζοντας να μην καταλαβαίνω τι σε έπιασε με τους τραπεζίτες,συμφωνώ ότι η διαπλοκή είναι ένα σοβαρό πρόβλημα.Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιοι είναι οι "κανόνες λειτουργιας των τραπεζών" που εισηγείσαι.

Τους πολιτικούς πάντως δεν νομίζω να τους στηρίζουν οι τράπεζες,αλλά κατά κύριο λόγο η διαφθορά. (δηλ. δεν εκλέγονται επειδή έχουν πίσω τους την άλφα μπάνκ,αλλά επειδή έχουν κάνει περισσότερα ρουσφέτια από τον αντίπαλο).Πόλυ βρώμικο ρόλο παίζουν επίσης τα ΜΜΕ (οποιοσδήποτε καραγκιόζης παίζει πολύ εκεί,μπορεί να γίνει βουλευτής).Οι τράπεζες δεν βλέπω που κολλάνε.

Δεν είναι ενθαρρυντικό ότι τα μικρά κόμματα μιλούν γι' αυτά τα ζητήματα;

Όχι.

Τα κόμματα της αριστεράς έχουν χάσει κάπου 30 χρόνια εξέλιξης της κοινωνίας,της οικονομίας και της πολιτικής με συνέπεια ο λόγος τους να είναι πιο βαρετός ακόμα και από τις ταινίες των αριστερών σκηνοθετών.

Δεν έχουν να προτείνουν τίποτα ουσιαστικό και ο ρόλος τους περιορίζεται σε συνθήματα και αμπελοφιλοσοφίες.

Το ΛΑΟΣ από την άλλη κλαίγεται για την διαπλοκή κτλ,αλλά αγκαλιάζει την εκκλησία και τον στρατό - τους πιο διεφθαρμένους,διαπλεκόμενους,ανεύθυνους και ασόβαρους θεσμούς της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΛΑΟΣ από την άλλη κλαίγεται για την διαπλοκή κτλ,αλλά αγκαλιάζει την εκκλησία και τον στρατό - τους πιο διεφθαρμένους,διαπλεκόμενους,ανεύθυνους και ασόβαρους θεσμούς της χώρας.

Η εκκλησία και ο στρατός για σένα δηλαδή είναι:

ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ

ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ

ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ

ΑΣΟΒΑΡΟΙ

θεσμοί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ΝΑΙ

Λοιπόν, επιχειρήματα:

1. Είναι λάθος να κατηγορείς ΘΕΣΜΟΥΣ επειδή και μόνο τα ΑΤΟΜΑ που την εκπροσωπούν δεν λειτουργούν σωστά (η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ μάλλον των ατόμων). Είναι σαν να λέμε "όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες", "όλοι οι γιατροί με το φακελλάκι", "όλοι οι πολιτικοί με τις μίζες και τις βολεψιές", "όλοι οι δημοσιογράφοι διαπλεκόμενοι" κλπ κλπ.

2. Είναι ισοπεδωτική και απόλυτη άποψη. Και μάλιστα όταν το 99% των Ελλήνων είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και για τον στρατό υπάρχουν συγκεκριμένα νομικά πλαίσια λειτουργίας. Δεν μπορεί ΕΣΥ να έχεις δίκιο και το 99% των άλλων όχι!

3. Δεν ρώτησα εσένα, γιατί δεν με ενδιαφέρει η φανατισμένη άποψή σου, η οποία αποτυπώνεται και στη μονολεκτικότητα της ηλίθιας απάντησης που μόλις έδωσες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dinara πρόσεξε:

1) Στο θέμα της εκκλησίας. Το ξέρω ότι οι περισσότεροι πολίτες της χώρας μας είναι Χ.Ο., αλλά η πρωτοχριστιανική εκκλησία ως γνωστόν λειτουργούσε με άλλα πρότυπα απ' ό,τι αυτό που έγινε μετά. Αρχικά υπήρχε η έννοια της αδελφότητας, κοινοκτημοσύνης, της εφαρμογής του λόγου του Θεού στην καθημερινή ζωή. Αργότερα όμως δημιουργήθηκε το ιερατείο, οι παπάδες και άρχισαν να συγκεντρώνουν στα χέρια τους εξουσία και χρήμα. Εξουσία και χρήμα διαφθείρουν τα μάλα και τα αποτελέσματα dinara τα βλέπουμε (σαφής παρέμβαση και εμπλοκή της θρησκευτικής εξουσίας στην πολιτική, σκάνδαλα, δολοπλοκίες, για να μην πάμε στην αμαρτωλή εποχή της χούντας του "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" που παρεξηγήθηκε και παρερμηνεύθηκε όσο κανένα άλλο σύνθημα εξαιτίας της άθλιας συμπεριφοράς της Εκκλησίας στη μαύρη επταετία). Επομένως έχει δίκιο ο shamble.Πάσχει ο θεσμός και νοσεί βαρύτατα μάλιστα. Εξαιρέσεις υπάρχουν μεταξύ των ιερωμένων-κληρικών, αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κακό κανόνα.

2) στο θέμα του στρατού, δεν αμφιβάλλω για τη σημασία της υπεράσπισης των συνόρων της χώρας έναντι εξωτερικών απειλών ούτε για ότι όλοι οι άρρενες θα έπρεπε να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους απέναντι στην πατρίδα (και μάλιστα ο υποφαινόμενος πάει από αναβολή σε αναβολή για να συνεχίσει σπουδές και ειδικότητα, αλλά τη θητεία μου όταν γυρίσω έχω σκοπό να την κάνω).Όμως άλλο η φιλοπατρία και άλλο η νοοτροπία ορισμένων στρατοκάπηλων που θέλουν να συντηρούν κλίμα έντασης συνεχώς. Πάρε παράδειγμα τα ελληνοτουρκικά: όπως είχε πει ένας φίλος μου κάποτε (και τότε είχα κοντέψει να τον ξυλοφορτώσω μέχρι να διαπιστώσω ότι είχε δίκιο), τα περί παραβιάσεων του εναερίου χώρου από τουρκικά μαχητικά προβάλλονται σκοπίμως στις ειδήσεις για να κρατούν την ένταση σε υψηλά επίπεδα. Πολιτικό παιχνίδι είναι όλα. Φαντάσου πόσες παραβιάσεις έχουν πιθανόν κάνει τα δικά μας μαχητικά (και οι οποίες φυσικά ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ). Άλλωστε με τις ταχύτητες που αναπτύσσουν τα αεροσκάφη αυτά δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να μπουν για λίγα μίλια μέσα στο territory μιας άλλης χώρας.

Εν ολίγοις, το πιστεύω ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στη λειτουργία των θεσμών στη χώρα μας, όχι γιατί πάσχουν οι έννοιες (ιδεολογικά) αλλά η εφαρμογή τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O dinaras έχει δίκιο να τα βάζει με τις τράπεζες.

Οι Ελληνικές τράπεζες δουλεύουν με κέρδη της τάξης του 50-60%, έναντι 10-20% του πανευρωπαικού μέσου όρου. Απομυζούν τον Εθνικό πλούτο χωρίς να επανεπενδύουν στην ανάπτυξη της χώρας. Τα περισσότερα κέρδη τους επενδύονται με ανεξέλεγκτο τρόπο σε διεθνή και στο εγχώριο χρηματιστήριο. Με δεδομένο ότι μεγάλο μέρος των μετοχών τους ανήκει ήδη στο διεθνές κεφάλαιο ,όσο περισσότερο θα εδραιώνεται η θέση των ξένων "επενδυτών" στις Ελληνικές κατά τ'αλλα τράπεζες, τόσο περισσότερη πίεση θα υπάρχει στις διοικήσεις τους για επιτάχυνση της κερδοφορίας, δηλαδή για διεύρυνση της κερδοσκοπίας που ήδη ασκούν σε βάρους του Ελληνικού λαού.

Αν τώρα μερικοί θεωρούν αυτούς τους προβληματισμούς "πιο βαρετούς από τα έργα αριστερών σκηνοθετών" αυτό σημαίνει πως είτε έχουν συμφέροντα να στηρίζουν το παρών χρηματοπιστωτικό σύστημα, είτε απλά είναι αφελείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dinara πρόσεξε:

1) Στο θέμα της εκκλησίας....

2) στο θέμα του στρατού...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε σε αυτά που λες.

Πράγματι η έννοια της εκκλησίας και του στρατού έχουν χάσει ένα μεγάλο μέρος από το κύρος τους και γι' αυτό φταίνε τα άτομα (παπάδες, στρατιωτικοί). Να εργαστούμε όλοι μαζί για να ανατραπεί το νοσηρό καθεστώς που κυριαρχεί αυτή τη στιγμή σε εκκλησία και στρατό και να αγωνιστούμε όλοι ώστε ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ σωστά και να επιτελούν το ρόλο για τον οποίο δημιουργήθηκαν. Δεν είναι όλοι οι παπάδες και οι στρατιωτικοί κακοί!

Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι τη σημασία εκκλησίας και στρατού ως ΘΕΣΜΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ και χαίρομαι που συμφωνείς για την αναγκαιότητα της ύπαρξης τους. Οφείλω πάντως να διευκρινίσω ότι δεν σκέφτονται όλοι σαν και σένα δυστυχώς... και εκφράζουν απόψεις "να καταργηθεί ο στρατός" και να "γελοιποιήσουμε την ορθόδοξη εκκλησία". κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.