Jump to content

Άριστοι ως μαθητές, μέτριοι σαν φοιτητές


lefkander

Recommended Posts

Ρε παίδες, αυτός ο Αλοΐζι που παίρνουμε τι λέει? Δεν έχω τιβί και δεν είδα κονφερασιέ καπ.

Αυτός τελικά ήρθε στην ώρα του...θα δείξει...εσείς και τον όουεν να πάρετε, θα τον στείλετε στον ΟΦΗ δανεικό.... :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Last Reply
Στην Αθήνα όλα είναι πιο δύσκολα, καλά, αποτελεσματικά και φυσικά με αξία. Δεν περιμένω να συμφωνήσεις φυσικά. Το site είναι εξάλλου ΚΥΡΙΩΣ φερέφωνο της Ιατρικής του ΕΚΠΑ, και κατά δεύτερο λόγο των υπολοίπων φοιτητών.

Στην Αθήνα το 6 είναι 9 για την Ξεσσαλονίκη emkafes

Είδες, μόνος σου τα λες :splaaaats:

Α και τα περί φερέφωνων δε θα'λεγα ότι είναι ό,τι πιο κόσμιο υπάρχει. Να πεις ότι ασχολείται κυριως με την Ιατρική Αθήνας, ναι (που ισχύει, αφού οι αντμινς της Αθήνας είναι!!!!) αλλά όχι και φερέφωνο. Φτιάξε και συ ένα σαϊτ περί ιατρικής της τάδε ιταλικής πόλης, μαγκιά σου (και βάλε υποφόρουμ νομική ΑΠΘ για να μη γκρινιάζει το έτερον ήμισυ, άσε η κρεβατομουρμούρα δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο).....

@Λεφκάντερ και @Γουιν: ρε το Μιλάνο είναι πρωτεύουσα ΚΑΙ της όπερας τστστστστσ..... :P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως μου ξεφυγε αυτη η ατακα του Προφ :blink: εμ με τα σεντονια που γραφει.

(Prof.Wizard @ Jun 28 2005, 20:22 )

Στην Αθήνα όλα είναι πιο δύσκολα, καλά, αποτελεσματικά και φυσικά με αξία. Δεν περιμένω να συμφωνήσεις φυσικά. Το site είναι εξάλλου ΚΥΡΙΩΣ φερέφωνο της Ιατρικής του ΕΚΠΑ, και κατά δεύτερο λόγο των υπολοίπων φοιτητών

Καλα ρε Προφ ....τωρα το σκεφτοσουνα πολυ αυτο που εγραψες :blink: Σιγουρα το φορουμ ξεκινησε με την πρωτοβουλια ενος φοιτητη της ιατρικης Αθηνων....με δικια του χρηματοδοτηση και ανεξαρτητο.....σου φαινεται ομως να εχει ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μελη απο την Αθηνα;

Εχεις κανει καμια γυρα στις ενοτητες να δεις;Μηπως ......μηπως εχεις δει τις αλλες ενοτητες που δημιουργηθηκαν αμεσα;

Εχω την εντυπωση οτι ποσταρεις μονο κ μονο για να ποσταρεις...απο ουσια ομως μερικες φορες ;)

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη νομική μη τη βάζεις μέσα γιατί η νομική είναι να μάθεις τον τρόπο σκέψης, εξάλλου με τον κώδικα ανοιχτό γράφεις στα περισσότερα [όλα;] τα μαθήματα.

what sit is that?

Μη λέμε και πατατιές μέσα στο καλοκαίρι!!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η στήλη της Ελευθεροτυπίας "Πρόσωπα & Προσωπεία" είναι σήμερα μάλλον αφιερωμένη σε όσους ξεχνούν τι θα πεί Πανελλήνιες και προσπαθούν να τις αναγάγουν στο ultimate σύστημα επιλογής "χαρισματικών" και πανέξυπνων ανθρώπων.

"ΕΝΑΣ ΓΟΝΕΑΣ. Η κ. Ελενα Ακρίτα, συγγραφέας-δημοσιογράφος, μητέρα παιδιού που φέτος πήγε στην Α' Γυμνασίου και για πρώτη φορά πέρασε από την εξοντωτική διαδικασία των ελληνικών σχολικών εξετάσεων. Εγραψε επιστολή ανοικτή στην υπουργό Παιδείας κ. Γιαννάκου και η επιστολή δημοσιεύτηκε στην περιοδική έκδοση (τεύχος Ιουνίου 2005) του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Κολλεγίου Ψυχικού «Από Γονείς σε Γονείς». Δεν αναφέρεται μόνο στις εξετάσεις η κ. Ακρίτα. Μιλάει για όλο το σύστημα -το καουμπόικο, όπως το ονομάζει. Είναι ένα σύστημα, λέει, που μυεί τον ανήλικο στον παραλογισμό του ενηλίκου. Και δίδει παραδείγματα: «Για δοκιμάστε να αποστηθίσετε τη Βιολογία, για παράδειγμα, κ. Γιαννάκου. Να πάρουμε ένα και μόνο κεφάλαιο στην τύχη; Εδώ, τα παιδιά-ερείπια πρέπει να μάθουν: Το κυτταρικό τοίχωμα, την κυτταρική μεμβράνη, το χυμοτόπιο, το κυτταρόπλασμα, τα μιτοχόνδρια, τον χλωροπλάστη, την πυρηνική μεμβράνη. Σε άλλο, ένα και μόνον, κεφάλαιο, στην αναπαραγωγή των φυτών, πρέπει να γνωρίζουν τα σπερματικά περιβλήματα, ενδοσπέρμιο, κοτυλήδονα, βλαστίδια, ριζίδια. Και μιλάμε για το ένα χιλιοστόν της ύλης, κυρία υπουργέ».

ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ η κ. Ακρίτα: «Υποτίθεται ότι οι εξετάσεις γίνονται για επανάληψη. Για εμπέδωση της ύλης. Το μόνο όμως που εμπεδώνουνε τα παιδιά είναι πώς να διαχειρίζονται τη νευρική τους κρίση. Κι εμείς που δεν μάθαμε το χυμοτόπιο και το σπερματικό περίβλημα δεν πάθαμε και τίποτα. Και τώρα πρέπει να αντιμετωπίσουμε αγχωμένα παιδάκια, ξενυχτισμένα προσωπάκια, εξουθενωμένα κορμάκια, που γέρνουν πάνω σε σημασιολογικές ασκήσεις, εξισώσεις, γεωμετρικά σχήματα και τις άπειρες χρονολογίες!». Πράγματι, πάντως, θα προτρέπαμε και εμείς την κ. Γιαννάκου να διαβάσει το σχολικό βιβλίο της Βιολογίας -έτσι, δειγματοληπτικά, μιας και το ανέφερε η κ. Ακρίτα. Αυτοί που το έγραψαν και αυτοί που το ενέκριναν μάλλον σε άλλον πλανήτη ζουν. Σε πλανήτη όπου τα παιδιά 12 χρόνων θα πρέπει ντε και καλά να έχουν γνώσεις μεταπτυχιακού επιπέδου στη Βιολογία.

ΜΙΑ ΜΑΘΗΤΡΙΑ. Η Επιστήμη Οικονομοπούλου, 17, από τα Μέγαρα. Χθες πήρε τις βαθμολογίες των πανελλαδικών εξετάσεων και έπεσε από τα σύννεφα. Σ' ένα μάθημα ο ένας βαθμολογητής της έβαλε 20 και ο άλλος 16. Αυτή η διαφορά, μου γράφει, μπορεί και να την αφήσει έξω από τη σχολή στην οποία λαχταρά να φοιτήσει. Είναι αριστούχος μαθήτρια από το δημοτικό σχολείο. Ξέρει πολύ καλά τρεις ξένες γλώσσες. Αλλά, ας την αφήσω να μας τα πει η ίδια, μήπως και καταλάβουν επιτέλους όλοι όσοι χειρίζονται την Παιδεία πού έχουν καταντήσει τα παιδιά: «Χρόνια τώρα άκουγα τους μεγαλύτερούς μου να λένε "μόλις τελειώσω το σχολείο θα κάψω τα βιβλία μου, δεν θέλω να ξαναδώ το σχολείο στα μάτια μου" κ.τ.λ. και τους κορόιδευα. Πέρυσι όμως και φέτος, ήρθα και εγώ σ' αυτή τη θέση. Σιχάθηκα το σχολείο και το διάβασμα, ενώ ώς πρόπερσι διάβαζα γύρω στα 10 λογοτεχνικά βιβλία... Ξέρετε πόσες φορές είχα αγανακτήσει και ήθελα να σας γράψω κάτι; Ηθελα να εξωτερικεύσω την αγανάκτησή μου γι' αυτό το δήθεν εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο κάθε νέος υπουργός θέλει να βελτιώσει αλλά τόσες δεκαετίες πάει από το κακό στο χειρότερο. Ενα σύστημα που δήθεν προωθεί τη γνώση και συντελεί στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των νέων. Κουραφέξαλα, όπως θα έλεγαν και κάποιοι συμμαθητές μου. Εγώ φαντάζομαι μια Παιδεία που θα βασίζεται στις αρχές και τις αξίες του Ρουσό, του Μπεκαρία. Μια παιδεία θεμελιωμένη από τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό!».

ΚΑΙ Ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ της Επιστήμης, ειδικώς για την υπουργό Παιδείας (αλλά και για ΟΛΟΥΣ τους προκατόχους της, θα συμπλήρωνα εγώ): «Σπατάλησα τόσες ώρες στα φροντιστήρια για να μάθω αυτά που η κ. Κουτσίκου υποστηρίζει ότι διδάσκονται στα δημόσια σχολεία. Παίζουμε το θέατρο του παραλόγου. Παίζουμε μια τραγωδία, στην οποία εμείς οι μαθητές θυσιαζόμαστε σαν Ιφιγένειες από τους εκάστοτε Αγαμέμνονες-υπουργούς στον βωμό πολιτικών συμφερόντων και προσωπικών φιλοδοξιών, ενώ την ίδια ώρα στις άλλες χώρες της Ευρώπης οι συνομήλικοί μου χαίρονται τα νιάτα τους που δεν πρόκειται να επιστρέψουν ποτέ ξανά»."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Γουίζ επειδή σε συμπαθώ βρε παιδάκι μου...

Κι εγώ.

1) Τόσο καιρό μας παραμυθιάζεις δεν έδωσα πανελλήνιες και δεν έδωσα πανελλήνιες και τώρα σε ξεμπρόστιασε ο Ιοαν και είπε ότι έδωσες αλλά κουλουράκι.

Δε με "ξεμπρόστιασε" κανείς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απέχει το ότι δεν έδωσα καν απ'το έδωσα χωρίς αξιώσεις (απόφαση που λαμβάνεται 2-3 χρόνια νωρίτερα).

BTW, δεν πήρα "κουλουράκι". Τις θεωρίες τις έγραψα (βάση), και έκθεση 14,5. Όσο έγραφα πάντα. :)

Θεωρίες φυσικά δεν έγραψα μονάχα την παπαγαλία του βιβλίου, αφιέρωσα και με εξωτερικές γνώσεις. LOL.

2) Μην μου πεις το γνωστό υπερφίαλο " δεν με ενδιέφερε να δώσω πανελλήνιες ήθελα να βγω έξω" γιατί θα σου πω για ποιο λόγο δεν έδωσες...ήξερες ότι με το ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ σύστημα θα αποτύγχανες παταγωδώς και δεν μπήκες καν στον κόπο να αγωνιστείς γι αυτό. Αν εσύ αυτοχαρακτηρίζεσαι έξυπνος, εγώ σε λέω φυγόπονο.

Μα εν γνώσει μου δεν μ'ενδιέφερε το ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ σύστημα μιας που θα έπρεπε να φύγω απ'το λύκειό μου και να ξεχάσω γκόμενα, ζωή, ελευθερίες αν ήθελα να περάσω. Πράγματα που στα 16 μου χρόνια δεν ήμουν διατεθειμένος να τα θυσιάσω και σίγουρα όχι για διαγωνισμό. Αν ήταν εξέταση, έχεις τα minimum μπαίνεις, τότε άλλαζε εντελώς το θέμα.

Πάντως ανεξάρτητα απ'το σύστημα ήθελα να βγω έξω και έβριζα Θεούς και Δαίμονες που το πρόγραμμα ΙΒ άρχισε στο σχολείο μου 2 χρόνια αργότερα. :)

3) Αν όντως ήσουν τόσο αστέρι δεν θα μας μιλούσες από την Ιταλία που είναι ο δεύτερος προορισμός μετά τις ανατολικομπανανίες (σόρρυ άλεξ :P) για τους έλληνες wannabe doctors.

Η Ιταλία είναι η πιο κοντινή αναπτυγμένη χώρα με εφάμιλλο με το ελληνικό κλίμα, γι'αυτό είναι συνηθισμένος προορισμός. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο αστέρι από έναν καλό φοιτητή σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Για καλό φοιτητή εννοώ φοιτητή που βγάζει στα πέριξ του άριστα. Το 7,5 δεν είναι καλό in my eyes κι ας είναι και από downtown ΕΚΠΑ.

4) Πραγματικά είσαι τόσο ρε παιδί εκτός πραγματικότητας που καταντάς γραφικός. Το CV σου και π.... μάντολες...τί έχεις κάνει στο CV? Έχεις τελειώσει το κολλέγιο Θεσ/νίκης και έχεις πηδήξει από τα 16? Πσσσ σου έχουν στρώσει τα χαλιά στο John Hopkins βρε...γιατί τους θέλουν τους γιατρούς τους μάντρες...

Δεν ξέρω για JHU αλλά εσένα σε κερδίζω σε ότι διαγωνισμό θέλεις, hands down. :)

5) Το πώς μπαίνουν οι βαθμοί σε διάφορες σχολές και σε διάφορους καθηγητες τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα μάθε ότι άλλος ιδρωκοπάει να πάρει ένα ταληράκι κι άλλος λέει καλημέρα και παίρνει 9. Οι Αθηναίοι ειδικά θα σου πουν ότι παίρνουν 27 διαφορετικά πτυχία ανάλογα με το που θα πέσουν στις κλινικές.

Και οι Θεσσαλονικείς μπορούν να το πούν αυτό. Εγώ το ΑΠΘ το θεωρώ εφάμιλλο με το ΕΚΠΑ, δεν πα να λέτε ό,τι θέλετε.

6) Αυτό με τα ανοιχτά βιβλία και ότι  λόγω της κοπέλας σου γνωρίζεις τα νομικά μου θυμίζει μια στιχομυθία ενός δικού μου ανθρώπου με τον Κούγια σε μια δίκη για κάτι τραπεζικές επιταγές

Κούγιας: Κοιτάξτε εμένα ο πατέρας μου ήταν τραπεζικός και ξέρω από επιταγές

...: Κι εμένα δικηγόρος και ξέρω από νομική :lol:  :lol:  :lol:

Διαβάζω μονάχα "Εκπαιδευτικό Δίκαιο" όχι γενικά νομικά. Απλά γνωρίζω από προσωπικό ενδιαφέρον (εντελώς εγκυκλοπαιδικά) κάποιες βασικές αρχές νομικής σκέψης.

Γενικά προσγειώσου και κατέβα από το καλαμάκι (σουβλάκι  :P )...

Καλά πιες κι εσύ τη μπλε σου φάντα με το σουβλάκι (καλαμάκι :P )...

Όσο για το κεντρικό θέμα εγώ επειδή είχα φόρα από το λύκειο στο πρώτο έτος έχω πολύ καλούς βαθμούς και στο τρίτο δεν πέρασα ούτε ένα μάθημα. Και δεν είναι θέμα κούρασης ή όρεξης. Είναι θέμα καταστάσεων στο κάθε άτομο, διαφορετικών απαιτήσεων και κυρίως διαφορετικού τρόπου διαβάσματος.

Άρα δεν έχεις σταθερή απόδοση, επικίνδυνο για το επάγγελμα που καλείσαι να κάνεις... emexcl

Οι καλοί οι φοιτητές προσαρμόζονται στις καταστάσεις. Απλά θα έγινε το εξής: από τα προκλινικά μαθήματα που παπαγάλιζες πέρασες στα κλινικά που ήθελε και να σκεφτείς/εφαρμόσεις γι'αυτό και κώλωσες. -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί λοιπόν Prof. και ο 40ος να είναι το ίδιο έξυπνοι. Αν όμως ο μπαμπάς του Prof. του είπε «εσένα παιδί μου θα σε στείλω Ιταλία» και του 40ου «στραβάδι αν θέλεις πανεπιστήμιο κοίτα να περάσεις» όλοι καταλαβαίνουμε γιατί ο ένας ήταν του 16 και ο άλλος του 20.

Ο πατέρας μου δεν ήθελε καν να γίνω ιατρός. Απλά έχοντας χρήματα (και ο Σαράντος έχει μην τρελαινόμαστε, με Μερτσέντα και Κηφισιά) μπορούσα να φύγω έξω να κάνω ό,τι γουστάρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφ οταν μιλας για τα πανεπιστημια του Μιλανου να θυμασαι οτι υπαρχουν μερικοι που μπορουν να διαψευσουνε τις ανακριβειες που γραφεις.....

Τις ανακρίβεις που γράφω; Ποιές ανακρίβειες Σάντυ; :huh:

Η πηγή μου είναι ξεκάθαρη και μπορείς να τη διαβάσεις όποτε θέλεις, μέχρι και τις σελίδες έδωσα.

Ελπίζω να θεωρείς τη γνώμη των Κοσμητόρων ανώτερη και από τη δικιά μου, και τη δικιά σου, και του ιοάνη, και του κάθε Έλληνα που σπουδάζει στην Ιταλία. Εγώ απλά είχα την τύχη να δω το άρθρο. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν το καταλαβαίνετε? Ο κάθε αποτυχημένος θα ζητάει εξετάσεις στο next level, για να πει ότι μαλακωδως απέτυχε.

Έτσι εξηγείται γιατί οι φοιτητές στην Ελλάδα δεν θέλουν τις εξετάσεις ειδικότητας. :rolleyes:

Άντε να φύγεις στο στρατό να κάνεις λίγο δίαιτα... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα το φορουμ ξεκινησε με την πρωτοβουλια ενος φοιτητη της ιατρικης Αθηνων....με δικια του χρηματοδοτηση και ανεξαρτητο.....σου φαινεται ομως να εχει ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μελη απο την Αθηνα;

Έχεις δει το ποσοστό παρουσίας φοιτητών από άλλες πόλεις. Καλά καλά τη βλέπω τη δουλειά εμείς του εξωτερικού να είμαστε περισσότεροι απ'τα περιφερειακά τμήματα της Ελλάδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

what sit is that?

Μη λέμε και πατατιές μέσα στο καλοκαίρι!!! emeleos

Επίσης mea culpa για το μαργαριτάρι σχετικά με τους ανοιχτούς κώδικες, αν δεν ισχύει. Έτσι είχα την εντύπωση. :unsure:

Το διόρθωσα από χθες. emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντάξει ρε φίλε προφ που δεν μπορούσες να δώσεις πανελλήνιες. Χαλάρωσε

Κι εμείς και γκόμενες γυροφέρναμε και στα envy και dragoste μας πηγαίναμε και σχολείο δεν χρειάστηκε να αλλάξουμε (κι εμείς σε ιδιωτικό καλύτερο από το δικό σου πηγαίναμε) και κολοβαράγαμε και λοιώναμε στα games και τα βιβλία μας διαβάζαμε αλλά δώσαμε πανελλήνιες...

Άσχετα αν κάτσαμε την πρώτη φορά σε 2 μαθήματα έτσι τυχαία και αναγκαστήκαμε να ξαναδώσουμε 9 μαθήματα (εσύ έχεις τα emcensored να το κάνεις; μάλλον όχι) και μπήκαμε...

Και πάλι χαλαρά με το να βγαίνουμε 3-4 φορές τη βδομάδα τα καταφέραμε... όχι ότι είμαι το παιδί θαύμα. Φεύγανε τρελλές ώρες διάβασμα...

Πάρε παράδειγμα τον συμμαθητή σου που είπε τον όρκο στο ΑΠΘ.

Και μην ακούω μαλακίες ότι οι βαθμάρες του εξωτερικού είναι το ίδιο εύκολο να της πάρεις με ελλάδα.

Δεν έχεις μπεί στην νοοτροπία του Ελληνικού πανεπιστημίου και στων καθηγητών του γι'αυτό τα λες αυτά...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντάξει ρε φίλε προφ που δεν μπορούσες να δώσεις πανελλήνιες. Χαλάρωσε

Όχι δεν μπορούσα, δεν ήθελα. Ήθελα να φύγω.

Κι εμείς και γκόμενες γυροφέρναμε  και στα envy και dragoste μας πηγαίναμε και σχολείο δεν χρειάστηκε να αλλάξουμε (κι εμείς σε ιδιωτικό καλύτερο από το δικό σου πηγαίναμε) και κολοβαράγαμε και λοιώναμε στα games και τα βιβλία μας διαβάζαμε αλλά δώσαμε πανελλήνιες...

Νόμιζα ήσουν ιδεολογικά κατά των ιδιωτικών... :huh:

Τώρα το ότι κωλοβάραγες και έλιωνες στα games και πέρασες ούτε το "φαινόμενο" δεν το είπε... Νταξ χαλάρωσε. Έχω μπει σε αμφιθέατρο 1ετών ιατρικής στην Ελλάδα. Είδα το ποσοστό "γυαλιού μυωπίας".

Άσχετα αν κάτσαμε την πρώτη φορά σε 2 μαθήματα έτσι τυχαία και αναγκαστήκαμε να ξαναδώσουμε 9 μαθήματα (εσύ έχεις τα  emcensored να το κάνεις; μάλλον όχι) και μπήκαμε...

Εδώ ΛΑΦ ΑΟΥΤ ΛΑΟΥΝΤ. Το καινούργιο σύστημα είναι σαφώς πιο εύκολο απ'το παλιό. Χίλιες φορές τα 9 μαθήματα παρά τα 4 και η έκθεση. Έτσι και σου πάει ένα στραβά δεν καταστράφηκες στα 9 ή 7 και με το ενωποιημένο μηχανογραφικό.

Αυτό μου θυμίζει το χαζό που λένε (έχει ειπωθεί και εδώ) πως επειδή Αθήνα έχετε 60 μαθήματα για το πτυχίο και Ιταλία 36, κάτω είναι πιο δύσκολο. ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, η ίδια ύλη (οι 5500 ώρες) διαιρούμενη σε λιγότερα μαθήματα είναι σαφώς πιο δύσκολη.

Και πάλι χαλαρά με το να βγαίνουμε 3-4 φορές τη βδομάδα τα καταφέραμε... όχι ότι είμαι το παιδί θαύμα. Φεύγανε τρελλές ώρες διάβασμα...

Μαν σου συνιστώ να γράψεις βιβλίο άμα είναι έτσι...

"HOW TO ENTER THE GREEK MED SCHOOL PARTYING ALL THE TIME FOR DUMMIES"

Πάρε παράδειγμα τον συμμαθητή σου που είπε τον όρκο στο ΑΠΘ.

Δεν ήταν συμμαθητής. Αυτόν άστον, είναι έτη φωτός μπροστά. Πραγματικό φαινόμενο.

Και μην ακούω μαλακίες ότι οι βαθμάρες του εξωτερικού είναι το ίδιο εύκολο να της πάρεις με ελλάδα.

Αυτό πού το βασίζεις; Εντάξει, δε λέω, από σύστημα σε σύστημα παίζουν οι βαθμοί αλλά οι καλοί οι φοιτητές παίρνουν πάντα καλούς βαθμούς και οι κακοί πάντα μέτριους (μιας που οι κακοί βαθμοί είναι κόψιμο).

Δεν έχεις μπεί στην νοοτροπία του Ελληνικού πανεπιστημίου και στων καθηγητών του γι'αυτό τα λες αυτά...

Κι εσύ δεν έχεις μπει στην νοοτροπία του Ιταλικού πανεπιστημίου και των καθηγητών ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΝΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα έχετε 60 μαθήματα για το πτυχίο και Ιταλία 36,

δε μας τα 'χες πει αυτα

36;;; :lol::lol:

η ίδια ύλη (οι 5500 ώρες) διαιρούμενη σε λιγότερα μαθήματα είναι σαφώς πιο δύσκολη.

το ακριβως αντιθετο μεγαλε :lol:

οχι μονο χανει η σαμπρελα σου αλλα εισαι και παντελως ασχετος με την εδω πραγματικοτητα :lol:

αντε πετα την κοτσανα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΝΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ.

ρε δεν περναει η μπογια του στην ιταλια και ξεσπαει εδω μεσα :lol::lol:emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο πατέρας μου δεν ήθελε καν να γίνω ιατρός. Απλά έχοντας χρήματα (και ο Σαράντος έχει μην τρελαινόμαστε, με Μερτσέντα και Κηφισιά) μπορούσα να φύγω έξω να κάνω ό,τι γουστάρω.

Το θέμα δεν είναι ποιος έχει χρήματα και ποιος όχι. :rolleyes:

Αυτό που έχει σημασία είναι το πότε αποφασίζει ένας γονιός να αφήσει το παιδί του να μεγαλώσει και να στηριχθεί στις ικανότητες του.

Αν ο μπαμπάς πληρώνει για τις σπουδές έξω και σου είπε: «θα σε στείλω Ιταλία» μάλλον δεν πιστεύει πως είσαι αρκετά ώριμος για να σε αντιμετωπίσει ακόμα σαν ενήλικα. :(

Είναι πολύ σκληρό να ακούσεις τα λόγια «αν θέλεις πανεπιστήμιο κοίτα να περάσεις» στα δεκαοχτώ, αλλά πίστεψε με σε κάνουν να καταλάβεις πως αν θέλεις κάτι από την ζωή πρέπει να παλέψεις για αυτό. :)

Άλλο αν δεν τα καταφέρεις. Τότε το καταλαβαίνω να θέλει ο γονιός να βοηθήσει.

Καταλαβαίνω ακόμα να αποφασίσει κάποιος γονιός με οικονομική ευχέρεια να πει στο παιδί του:

«Διαφωνώ με τις πανελλήνιες ως τρόπο εξέτασης γιατί προωθούν την παπαγαλία και σκοτώνουν την κριτική σκέψη. Έτσι και αλλιώς η ποιότητα των Ελληνικών ΑΕΙ χειροτερεύει συνεχώς. Συνεπώς αν θέλεις και εσύ θα σε βάλω σε κάποιο ιδιωτικό λύκειο που δίνει τίτλο που αναγνωρίζεται έξω πιο εύκολα από ένα ξερό απολυτήριο λυκείου. Αν έχεις τους βαθμούς θα σε στείλω κάπου καλύτερα να σπουδάσεις όπως Γαλλία, Αγγλία ή Αμερική. Αν όμως δεν σε κάνουν δεκτό θα πρέπει να δώσεις πανελλήνιες. Διότι δεν ξοδεύω τα λεφτά μου για να πας να σπουδάσεις κάπου που το πτυχίο σου θα έχει ίση ή μικρότερη αξία από το Ελληνικό»

Το να πεις όμως στο παιδί σου «μην σε νοιάζει εσένα ο μπαμπάς θα είναι πάντα εδώ» είναι δείγμα πως δεν πολύ-εμπιστεύεσαι τις ικανότητες του. -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μας τα 'χες πει αυτα

36;;; :lol:  :lol:

το ακριβως αντιθετο μεγαλε :lol:

οχι μονο χανει η σαμπρελα σου αλλα εισαι και παντελως ασχετος με την εδω πραγματικοτητα :lol:

Όταν έχεις Ανατομία, Φυσιολογία, Βιοχημεία, Ιστολογία-Εμβρυολογία, κλπ σε ένα μάθημα, δηλαδή όταν ενωποιούνται φτάνεις στο παραπάνω.

Πίστεψέ με, το χειρότερο exam της ζωής μου: Βιοχημεία (όλη η ύλη και σε προφορικά). Α, και αν δεν το περάσεις blocco δεν έχει μεταφορά και να το δώσεις ως πτυχιακό μετά από 5 χρόνια όταν είσαι "επί πτυχίω". :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι ποιος έχει χρήματα και ποιος όχι.  :rolleyes:

Αυτό που έχει σημασία είναι το πότε αποφασίζει ένας γονιός να αφήσει το παιδί του να μεγαλώσει και να στηριχθεί στις ικανότητες του.

Αν ο μπαμπάς πληρώνει για τις σπουδές έξω και σου είπε: «θα σε στείλω Ιταλία» μάλλον δεν πιστεύει πως είσαι αρκετά ώριμος για να σε αντιμετωπίσει ακόμα σαν ενήλικα.  :(

Μα ποιός σου είπε ότι ο πατέρας μου μου είπε (ή καν σκέφτηκε) το παραπάνω;

Εγώ το ήθελα, και εγώ τον ρώτησα αν θα μπορούσε να με στηρίξει στην περίπτωση που έφευγα έξω (ανεξάρτητα Ιατρικής) όταν ήμουν πολύ μικρότερος.

Δεν έχει να κάνει με ωριμότητα.

Είναι πολύ σκληρό να ακούσεις τα λόγια «αν θέλεις πανεπιστήμιο κοίτα να περάσεις» στα δεκαοχτώ, αλλά πίστεψε με σε κάνουν να καταλάβεις πως αν θέλεις κάτι από την ζωή πρέπει να παλέψεις για αυτό.  :)

Γιατί να μου το πει; Επειδή το είπε ο δικός σου;

Δεν κατάλαβα, μπορούσε ο πατέρας μου να με υποστηρίξει για έξω και θα πρέπει να νιώθω και τύψεις; Ίσα ίσα, αν μου έλεγε κάτι τέτοιο από τσιγγουνιά (μιας που θα τα είχε) θα ήταν κακός πατέρας.

Άλλο αν δεν τα καταφέρεις. Τότε το καταλαβαίνω να θέλει ο γονιός να βοηθήσει.

Τον στόχο μου τα κατάφερα. Στα 18 μου ήμουν φοιτητής σ'ένα απ'τα 100 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σε σχολή αιχμής. Τα υπόλοιπα τα χτίζω τώρα.

Καταλαβαίνω ακόμα να αποφασίσει κάποιος γονιός με οικονομική ευχέρεια να πει στο παιδί του:

«Διαφωνώ με τις πανελλήνιες ως τρόπο εξέτασης γιατί προωθούν την παπαγαλία και σκοτώνουν την κριτική σκέψη. Έτσι και αλλιώς η ποιότητα των Ελληνικών ΑΕΙ χειροτερεύει συνεχώς. Συνεπώς αν θέλεις και εσύ θα σε βάλω σε κάποιο ιδιωτικό λύκειο που δίνει τίτλο που αναγνωρίζεται έξω πιο εύκολα από ένα ξερό απολυτήριο λυκείου και αν έχεις τους βαθμούς θα σε στείλω κάπου καλύτερα να σπουδάσεις όπως Γαλλία, Αγγλία ή Αμερική. Αν όμως δεν σε κάνουν δεκτό θα πρέπει να δώσεις πανελλήνιες. Διότι δεν ξοδεύω τα λεφτά μου για να πας να σπουδάσεις κάπου που το πτυχίο σου θα έχει ίση ή μικρότερη αξία από το Ελληνικό»

Πιστεύεις ότι το πτυχίο μου θα έχει λιγότερη αξία απ'του ΕΚΠΑ. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με ό,τι ranking υπάρχει εκεί έξω αλλά ok, δεν προσπαθώ να σε πείσω.

Αυτά για μικρότερης αξίας πτυχίας πες τα καλύτερα σε κάποιον που τελειώνει στη Ρουμανία, όχι στην Ιταλία και μάλιστα σε σοβαρό πανεπιστήμιο.

Το να πεις όμως στο παιδί σου «μην σε νοιάζει εσένα ο μπαμπάς θα είναι πάντα εδώ» είναι δείγμα πως δεν πολύ-εμπιστεύεσαι τις ικανότητες του.  -_-

LOL, πραγματικά αυτός emarup ο τρόπος απέχει παρασάγγας απ'τη συμπεριφορά του πατέρα μου απέναντί μου σε όλα τα θέματα ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε δεν περναει η μπογια του στην ιταλια και ξεσπαει εδω μεσα :lol:  :lol:  emkafes

Όταν έχω ελεύθερο χρόνο πραγματικά διαβάζω τα παλιά σου post (συνεισφορά) στο board! :D Δεν ξέρεις πόσο διασκεδαστικά τα βρίσκω. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έχω ελεύθερο χρόνο πραγματικά διαβάζω τα παλιά σου post (συνεισφορά) στο board! :D Δεν ξέρεις πόσο διασκεδαστικά τα βρίσκω. :P

και οχι μονο τα δικα μου

ξερω παρα πολυ καλα τι κανεις και που το πας ;)

και χωρις να κανω επαναληψη στα σεντονια σου B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και οχι μονο τα δικα μου

ξερω παρα πολυ καλα τι κανεις και που το πας ;)

και χωρις να κανω επαναληψη στα σεντονια σου B)

Μπα κυρίως τα δικά σου τελευταία. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα Γουιζ παιδί μου...εμένα από ΟΛΟΚΛΗΡΟ το έτος ΕΝΑ άτομο εδώ και 3 ορκομωσίες έχει πάρει άριστα (τσίμα τσίμα 8.5)...και οι υπόλοιποι που είπαν τον όρκο είχαν γύρω στο 7.5. Το πιο πιθανό είναι ότι είμαστε όλοι στούρνοι και παλιοτεμπέληδες. Αλλά έχουμε σκεφτεί την ΑΠΙΘΑΝΗ περίπτωση να ΜΗΝ μπαίνουν βαθμοί σωρηδόν; Λέω τώρα εγώ η άσχετη...

Ρεεε Σαραντούλη έχεις Mercedes στην Κηφισιά;;; Πω πω όλα τα πλουσιόπαιδα...μου έχει λείψει ο Μητσάρας :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.