Jump to content

Άριστοι ως μαθητές, μέτριοι σαν φοιτητές


lefkander

Recommended Posts

Καταρχήν για τα 16 χρόνια το είπα χιουμοριστικά...κανένα πρόβλημα για το πότε κουτούπωσες και πού και λοιπά προσωπικά δεδομένα...απλά δεν έχω συνηθίσει να διαβάζω ποστ σχετικά με τόσο ευαίσθητα δεδομένα πέραν του σάιτ του κοσμοπόλιταν και μου έμεινε :P

Μετά τα μπακαλοστατιστικά Άλεξ δεν ισχυρίστηκα ότι έκανα διπλή τυφλή μελέτη, είπα ότι εγώ αυτά ξέρω αυτά καταθέτω. Αυτά τα οικοδομικά υλικά δεν υπήρχε περίπτωση ούτε στο ΤΕΙ ανθοκομίας Καλαμάτας να περάσουν...όχι πήγαν ιατρική...Θα μου πεις εμείς πώς τους δεχτήκαμε; Σωστό θα σου πω, και όταν είπαν ότι καταργούνται ΟΛΕΣ οι μετεγγραφές πολύ το χάρηκα, αλλά δεν κράτησε για πολύ...άρον άρον το πήραν πίσω το νομοσχέδιο.

Δεν κατάλαβα γιατί πάααααλι φταίω εγώ για ότι λέει ο Λεφκάντερ;;;

Αν διαφωνείς ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι πανεπιστημίων ελλάδας είναι ΚΑΙ νομίμως εισαχθέντες ΚΑΙ νομίμως πτυχιούχοι, τότε λυπάμαι αλλά δεν ξέρεις την ελληνική πραγματικότητα. Οι εξαιρέσεις τύπου Τασούλας πάντα υπάρχουν. Το 95% όμως δεν περνάει αέρα τα μαθήματα ούτε έχει κολλητό τον καθηγητή...ισχυρίζεσαι το ίδιο και για το 95% των αποφοίτων Σερβίας;;;

Δεν ξέρω αλλά μόνο στην ιατροδικαστική την είχατην ιταλίδα στην ομάδα μου και με το που μπαίνουμε να δούμε νεκροτομή άρχισε τις ιστορίες με τα σκουφιά , τα γάντια κι ότι έχουν και μάσκες οξυγόνου ατομικές( :wacko: ) και γενικά εκεί είναι πολύ οργανωμένοι και δεν μπαίνουν έτσι μέσα στο νεκροτομείο και βρωμάει και τί χάλια είναι εδώ μέσα και στην Ιταλία Blah blah blah...κουράσοφ. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Last Reply
Αυτά τα οικοδομικά υλικά δεν υπήρχε περίπτωση ούτε στο ΤΕΙ ανθοκομίας Καλαμάτας να περάσουν...όχι πήγαν ιατρική...

Οποτε δεν θα μπορεσουν να τελειωσουν και την ιατρικη, αν δεν αξιζαν να περασουν ουτε σε ΤΕΙ ανθοκομιας. Δεν πιστευω το να τελειωσεις ιατρικη ειναι ποιο ευκολο απο το να μπεις σε ΤΕΙ ανθοκομιας .

Συνεπως το οτι μπηκαν εστω και με μεταγγραφη στην ιατρικη δεν εχει σημασια αφου δεν θα μπορεσουν να βγουν στην κοινωνια ως ιατροι......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί αν είχες τελειώσει το Alabama State University και κάνεις τώρα ειδικότητα στο Κansas City Memorial Hospital να μου επιτρέψεις ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ

Απλά μαθηματικά :lol:

panel2.gif + splash6_07.gif = sweets01.jpg

Πέρα από την πλάκα, θα σε ενημερώσω πως τα κέντρα που περιγράφεις δεν είναι γεμάτα από «απελπισμένους FMG’s» όπως θα περίμενε κανείς. Ψάξε στα sites τους να δεις. :rolleyes:

Οι θέσεις τους γεμίζουν από Αμερικάνους της περιοχής που θέλουν να μείνουν εκεί λόγω οικογένειας ή από άλλους που δεν τα πήγαν και τόσο καλά στα USMLE και στην ιατρική σχολή.

Προτιμούν την δικιά τους πλέμπα παρά την ξένη :P

Οι περισσότεροι διευθυντές των προγραμμάτων θεωρούν πως είναι καλύτερο να αφήσουν μία θέση κενή παρά να την δώσουν σε κάποιο άσχετο ξένο.

Oι ξένοι με δυνατά scores χτυπάνε μεγαλύτερα κέντρα με πολλές θέσεις που έχουν κάποια παράδοση στο να δέχονται FMG’s B)

Εξ’άλλου είναι γνωστό πως όσο πιο μακριά από τη ανατολική ακτή προσπαθήσεις τόσο πιο δύσκολα είναι να βρεις θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

emarrighthttp://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?...8255&m=N20&aa=1

emarrighthttp://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?...8273&m=N12&aa=1

LOL :D

Οι μισοί Έλληνες μαθητές έχουν αντιγράψει!

ΕΝΑΣ στους δύο Έλληνες μαθητές έχει, σύμφωνα με δήλωσή του, αντιγράψει στη διάρκεια της εκπαίδευσής του! Ποσοστό 48% των ερωτώμενων μαθητών, σε έρευνα του Χρήστου Κάτσικα, δηλώνουν ότι έχουν αντιγράψει τουλάχιστον μία φορά και συνολικά 62% ότι το κατάφεραν ή έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν κατά τις εξετάσεις. Τι εκκολάπτει, λοιπόν, το φαινόμενο της αντιγραφής; Σύμφωνα με άλλη έρευνα, του πανεπιστημιακού Π. Γεωργούση, 60% των φοιτητών πιστεύουν ότι κύριος λόγος είναι το κυνήγι του υψηλού βαθμού. Πράγματι, το σημερινό σχολείο εξακολουθεί να παραμένει ένα απέραντο εξεταστικό κέντρο με επίκεντρο την παπαγαλία και τον ανταγωνισμό. Αλλά και στα Πανεπιστήμια τα πράγματα δεν είναι καλύτερα. Στις διάφορες - ελληνικές και ξένες - ιστοσελίδες του Ίντερνετ κυκλοφορούν χιλιάδες εργασίες πάνω σε κάθε είδους θέμα, προκειμένου να αντιγράψει κάποιος φοιτητής από αυτές αποσπάσματα για τη δική του εργασία ή και ολόκληρη την ξένη δουλειά!

emarup

τελικά είχε δίκιο ο lefkander, έτσι εξηγείται ο καλός μαθητής και κακός φοιτητής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλως την και ας αργησε....

Τι ωραιο θεμα στ αληθεια....αλλα μετα την πρωτη σελιδα με πιασε μια καταθλιψη...διαβαζα ενα ποστ και ειχα μια αλφα γνωμη, στο επομενο αλλαζα και μετα παλι...και καταλαβα πως ο καθενας παλευει με τα προσωπικα του κομπλεξ, τους καταδικους του φοβους, την αγωνια της αποτυχιας και την χαρα της επιτυχιας.....

Δεν ξερω...αυτο το θεμα του τοπικ μ εχει απασχολησει πολυ...θα θελα να γραψω αλλα φοβαμει πως ο,τι πω "θα χρησιμοποιηθει εναντιον μου"....

Κριμα να κλεισει ετσι ενα τοσο ενδιαφερον τοπικ... embond

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Story of this forum's life.

Ενδιαφέροντα θέματα που καταλήγουν προσωπικές διαμάχες και παράθεση κόμπλεξ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο ειναι ρε παιδια???? Πολλα φορουμς αρχιζουν στο χαλαρο και γινεται μπουρδελο το σκηνικο στη συνεχεια.....Μερικες φορες διαβαζοντας κατι που εγραψε καποιος αναρωτιεμαι.......Αραγε αυτο το παλληκαρι ή η κοπελα αν την γνωριζα εξω σε καποια παρεα τι συμπεριφορα θα ειχε?? Συμπεραινω οτι στις μερες μας ο ανθρωπος δεν εχει τη τολμη να εκφρασει αυτα που πιστευει σε οποιοδηποτε θεμα στη καθημερινοτητα του και ετσι καταληγει να εκτονωνεται εκρηκτικα γραφωντας σε καποιο φορουμ/τσατ στο ιντερνετ, βριζωντας μπροστα στη τηλεοραση, πηγαινωντας στο γηπεδο κτλ.......Ανακαλυψα την Αμερικη? emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.........Δεν ξερω...αυτο το θεμα του τοπικ μ εχει απασχολησει πολυ...θα θελα να γραψω αλλα φοβαμει πως ο,τι πω "θα χρησιμοποιηθει εναντιον μου"....

Κριμα να κλεισει ετσι ενα τοσο ενδιαφερον τοπικ... embond

Κριμα....εγω παλι θα ηθελα να διαβασω τη γνωμη σου.Τι παει να πει οτι θα χρησιμοποιηθει εναντιον σου;Αυτο μας ελειπε ολοι να εχουμε την ιδια γνωμη.....

Το πολυ πολυ να αναψουνε τα αιματα λιγο.....so what? B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον...επειδη σε συμπαθω ιδιατερα Winmx θα γραψω καποιες γενικες σκεψεις πανω στο θεμα του τοπικ-αλλα δεν θα μιλησω για μενα προσωπικα...σε mail ισως καποια φορα αν εχεις την διαθεση να μ ακουσεις γιατι περασα μια πολυ πολυ ασχημη κατασταση τα 2 πρωτα ετη (οχι λογω σχολης) ....και αυτο γιατι δεν θα ηθελα να μου "επιτεθει" καποιος σε προσωπικο επιπεδο ή να με ειρωνευτει ή κατι...ακομα κι αν δεν γνωριζω καποιον δεν ξερω...μου συνεβη να βριστω με καποιον εδω και αισθανθηκα παρα πολυ ασχημα...ΟΚ-ΚΛΑΨΑ ΤΕΛΟΣ!

1-Το θεμα που θιγεται εδω ειναι παρα πολυ σοβαρο κατα τη γνωμη μου. Γενικα πιστευω πως "ο μαθητης που βγαζει 15-16-17" δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι αργοστροφος...το ιδιο και για τον φοιτητη του "5-6-7"...αλλα αυτο ειναι ασχετο με το κυριως θεμα..

2-Τα παιδια που βγαζουν 19 και κατι και μπαινουν στις υψηλοβαθμες σχολες δεν ειναι ουτε κουτα ουτε τεμπεληδες ουτε φυγοπονοι...Δεν αλλαζει καποιος μεσα σε λιγους μηνες. Ποιος εχει ονειρο να διαβαζει 12 χρονια στο σχολειο, να μπει στο παν/μιο και να μεινει αιωνιος φοιτητης της ιατρικης? Πως ειναι δυνατον ενα παιδι που μια ζωη εχει μαθει να αριστευει και να ειναι το "καμαρι" (λιγο μαμαδιστικη εκφραση το ξερω, αλλα..) καθηγητων και γονιων να νιωθει καλα με το να χρωσταει 20 μαθηματα για πτυχιο? Να βγαζει μ.ο. 5,6?? Πως ειναι δυνατον παιδι που περασε 7ο στην ιατρικη να τα παραταει στο 3ο ετος για 1 χρονο χωρις φανερο λογο?? Πως ειναι δυνατον νεοι 18 και 19 και 20 χρονων να αποκαλυπτουν για ονειρο ζωης "αντε, να τελειωσω την σχολη οπως οπως και να βγαλω λεφτα πριν τα 35"? Φαινονται λογικα ολα αυτα? Κι ομως τα χω δει να συμβαινουν μπροστα στα ματια μου...

3-Ισως ειναι πολλα. Η αγαπη για την επιστημη σου δεν ερχεται μονο επειδη "αυτο ονειρευομουν απο μικρος/μικρη"...παιζει κι αυτο ρολο...αλλα τι ειναι αυτο που γκρεμιζει ολα εκεινα τα αφελη ισως, μα τοσο ομορφα "θελω να..." και "θα αλλαξω τον κοσμο"....

Δεν μπορεις να συγκρινεις τους σχολικους βαθμους με τους βαθμους στο σχολειο...άλλα εξισου δεν μπορεις να πεις πως ο φοιτητης του 8 ή 9 θα γινει ο καλυτερος γιατρος...ουτε το αντιθετο δεν μπορεις να πεις. Κανενος το iq δεν τιθεται σε αμφισβητιση...Αυτο που εχει σημασια ειναι γιατι οι αριστοι μαθητες παυουν στην πλειονοτητα τους να διαβαζουν στο πανμιο (γιατι εκει οφειλεται η χαμηλη βαθμολογια μεταξυ αλλων...) κι οταν το κανουν τους περισσοτερους τους σπρωνει η ανυπομονησια να τελειωσουν κτλ και οχι η παθιασμενη αγαπη για το αντικειμενο. Μπορει μερικοι να τα θεωρησουν δικαιολογιες ολα αυτα..αλλα θα ρωτησω για τελευταια φορα:

Μπορειτε να φανταστειτε εναν νεο ανθρωπο στα 18 του μετα απο ολο τον κοπο των πανελληνιων και την εισαγωγη του στην ιατρικη/νομικη/οικονομικα/πολυτεχνειο...κτλ..(μην παρεξηγηθει κπ-ενδεικτικα αναφερω τις σχολες) το μονο που να τον ενδιαφερει να ειναι "καφες-παρτυ-κωλοβαρεμα" εσαει??

Εγω αυτο δεν το πιστευω!

ουφ! μελαγχολησα λιγακι.... emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
emarup Επειδή εγώ υπήρξα το εν λόγω καμάρι και έβγαλα μ.ο. 6,43 και τελείωσα στα 8 χρόνια αντί για 4, σου λέω πως ναι! είναι δυνατόν να κουράστηκαν με 12 χρόνια ξέσκισμα. Στην τελική τα φοιτητικά χρόνια που όλοι γι'αυτά μιλάνε πότε θα τα ζήσεις? Πότε θα νιώσεις λίγο ρεμάλι? Γιατί μη μου πείτε ότι δεν περάσατε όλοι τη φάση οργισμένο νιάτο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι. Ναι. Ναι. Ναι. Ναι. Ναι. Ναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί κατάφεραν και τα συνδύασαν όμως. Δεν είναι 'ρεμάλι ή αριστούχος'. Παίζει να περάσεις καλά και να κάνεις και τη δουλειά σου μια χαρά. Αρκεί να έχεις την αίσθηση του μέτρου for both.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένα πρόβλημα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ απλά απάντησα στο "και πότε θα ζήσεις φοιτητικά χρόνια?". Είπα λοιπόν πως μερικοί τα έζησαν κι ας μην παράτησαν το αντικείμενο που ήθελαν να σπουδάσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Επειδή εγώ υπήρξα το εν λόγω καμάρι και έβγαλα μ.ο. 6,43 και τελείωσα στα 8 χρόνια αντί για 4, σου λέω πως ναι! είναι δυνατόν να κουράστηκαν με 12 χρόνια ξέσκισμα. Στην τελική τα φοιτητικά χρόνια που όλοι γι'αυτά μιλάνε πότε θα τα ζήσεις? Πότε θα νιώσεις λίγο ρεμάλι? Γιατί μη μου πείτε ότι δεν περάσατε όλοι τη φάση οργισμένο νιάτο.

Nαι, αλλα απο τα ποστ που εχω διαβασει καταλαβα πως ποτε δεν σε ενδιεφερε η σχολη ουτε ειχες ονειρο να γινεις μια μεγαλη δικηγορος...εισαι πολυ τυχερη που κανεις κατι που σου αρεσει πολυ και σε γεμιζει....ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ και απ οτι καταλαβαινω τον πλησιαζεις ολο και πειρισσοτερο....εννοειται πως για αυτους που η σχολη δεν τους λεει τιποτα ουτε αποτελει το επαγγελματικο τους μελλον τα λογια ειναι περιττα. Ουτε απετυχες ουτε σημαινει πως δεν εισαι εξυπνη (οχι εσυ προσωπικα-ο οποιος ειναι σε αντιστοιχη θεση)..... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα...

Στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη το γεγονός πως πέρασες σε μία σχολή δεν σημαίνει απαραίτητα πως καθώς ωριμάζεις θα εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το αντικείμενο των σπουδών σου.

Ίσως σε αυτό το σημείο το Αγγλοσαξονικό σύστημα να υπερτερεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη το γεγονός πως πέρασες σε μία σχολή δεν σημαίνει απαραίτητα πως καθώς ωριμάζεις θα εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το αντικείμενο των σπουδών σου.

Εμ, εδω ειναι το τραγικο....Τι κανεις σ αυτην την περιπτωση?

Και γιατι υπερτερει το αγγλοσαξονικο συστημα? Πως ειναι εκει? Δηλ. αν σπουδαζω βιολογια και ανακαλυψω πως μ αρεσει η αρχαιολογια πιο πολυ τι γινεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένα πρόβλημα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ απλά απάντησα στο "και πότε θα ζήσεις φοιτητικά χρόνια?". Είπα λοιπόν πως μερικοί τα έζησαν κι ας μην παράτησαν το αντικείμενο που ήθελαν να σπουδάσουν.

Δεν έχω καταλάβει πού ακριβώς εγώ υποστήριξα ότι παράτησαν το αντικείμενο που ήθελαν να σπουδάσουν.

Σοβ, μη βάζεις λόγια που δεν είπα, το κάνεις κατά κόρον. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως ειναι εκει? Δηλ. αν σπουδαζω βιολογια και ανακαλυψω πως μ αρεσει η αρχαιολογια πιο πολυ τι γινεται?

Τελειώνεις το κολέγιο και παίρνεις το Bachelor στην βιολογία.

Μετά κάνεις αιτήσεις σε πανεπιστήμιο και παίρνεις το Master στην αρχαιολογία.

Το σύστημα αυτό είναι πολύ καλύτερο αν δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις.

Για κάποιον όμως που είναι τυχερός και του αρέσει αυτό που αποφάσισε να σπουδάσει στα 18 είναι χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μην ξεχνάμε ότι στα κολλέγια μπορείς να πάρεις ένα κάρο μαθήματα από διάφορα πράγματα και ακόμη και υπό συνθήκες να αλλάξεις το major σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία όλα καλά αυτά, αλλά...

Μετά τί επιστημονικό υπόβαθρο έχει ο καθένας από αυτούς που πήραν 3 βιολογίες 2 ιστορίες 2 οικονομικά και 1 μάθημα καλών τεχνών; Και όλα αυτά μετά τον πρώτο ενάμιση χρόνο, ο οποίος είναι "γενικής παδείας".

Μπορεί να μου πεί κάποιος τί ακριβώς σπουδάζει, και κυρίως τί επιστήμονας βγαίνεις; Ή αυτό που λες εσύ usmeds το μάστερ ενός βιολόγου στην αρχαιολογία, ποιό είναι το επιστημονικό υπόβαθρο που θα έχει αυτός ο άνθρωπος, για να κάνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιαΚό; πώς θα μπορέσει να ακολουθήσει τις εξελίξεις της επιστήμης του όταν αυτά που έχει διδαχθεί είναι απλά αποσπασματικά κομμάτια και εφαρμογές...;

Α και για να συμπληρώσω, κάπου είχα διαβάσει ότι το κακό που έχει δημιουργηθεί με τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό είναι η προσθήκη μαθημάτων που παλαιότερα ήταν στον προπτυχιακό κύκλο... Αυτό δεν αποτελεί υποτίμηση των πτυχίων;

Προσοχή δεν είμαι εναντίον των μεταπτυχιακών όταν αυτά έχουν προορισμό την έρευνα, και έρχονται συμπληρωματικά σε ένα ήδη ισχυρό πτυχίο... όχι δηλαδή αυτό που γίνεται στο αγγλοσαξονικό σύστημα...

ΥΓ. Α και για να συμπληρώσω τον usmeds major πρέπει να διαλέξεις το τέλος του πρώτου χρόνου με δυνατότητα να το αλλάξεις και στο τέλος του 2ου... και έχεις ήδη πάρει κάποια μαθήματα συναφή προς το αντικείμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην πέφτεις στην παγίδα να λες το master μεταπτυχιακό.

Για τους αγγλοσάξονες αυτό είναι το graduate degree και το bachelor είναι undergraduate.

Μεταπτυχιακό για αυτούς είναι το Phd.

Όσο για το επιστημονικό υπόβαθρο των πτυχιούχων του αγγλοσαξωνικού συστήματος σε σύγκριση με αυτό ορισμένων Ευρωπαϊκών (όπως της Ελλάδας) καλύτερα να μην εκφραστώ.

Όταν πληρώνεις για τις σπουδές σου και βάζεις δάνεια πάνω από το κεφάλι σου, όχι μόνο έχεις πολλά περισσότερα κίνητρα για μελέτη, αλλά ταυτόχρονα απαιτείς από το πανεπιστήμιο σου να σου μάθει ότι χρειάζεσαι για να κάνεις σωστά την δουλεία σου.

Το «μέτριος σαν φοιτητής» δεν υπάρχει σαν έννοια στο πανεπιστήμιο.

Τα δίνεις όλα γιατί αλλιώς πάει χαμένη η επένδυση που κάνεις.

(Στο κολέγιο ίσως να υπάρχει αυτή η έννοια γιατί εκεί γίνεται ακόμα ξεσκάρτισμα)

Η υποτίμηση των πτυχίων που περιγράφεις δεν οφείλεται στα μεταπτυχιακά αλλά στο γεγονός πως η ανθρώπινη γνώση τον τελευταίο αιώνα έχει πολλαπλασιαστεί με τρομακτικούς ρυθμούς.

Στις αρχές του αιώνα γινόσουν γιατρός σε τρία χρόνια μετά το γυμνάσιο.

Τώρα δεν σου φτάνουν ούτε δέκα (αν βάλεις μέσα και την ειδικότητα)...

Δεν θέλω να φανώ αχάριστος.

Σπούδασα σε ένα σύστημα που μου επέτρεψε να πάρω πτυχίο Ιατρικής σε έξι χρόνια αντί για οκτώ.

Ήμουν τυχερός γιατί μου άρεσε αυτό που διάλεξα.

Θα έβγαινα καλύτερος γιατρός αλλιώς; Μάλλον όχι.

Θα έβγαιναν καλύτεροι γιατροί οι συμφοιτητές μου; Σίγουρα ναι, γιατί θα αναγκαζόντουσαν να κάνουν καλύτερες σπουδές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.